MIDDRLBIIRGSCHE m k N°. 84. Dingsda 15 Julij. 1851. 3°> ScsituMM en !3ibinini${wtt6tt. 23imtcnlanb0ii;!t6 £ij bintje u. f. er co krant: STAATS-LOTERIJ Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Januarij 1831, no. 68 Staatsblad no. 2.) heeft Zijne Ex cellentie de Minister van Financien bij resolutie van den 10 Julij jongstleden, bepaald de prijzen, het opgeld daar onder begrepen waarvoor de Collecteurs Splitters en De- bitanten der Staats-Loterijde Loten en gedeelten van dien voor de tweede week der trekking van de laatste Klasse der 214de Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten: BIJ VERKOOP Geheele Loten f 76 Halve - 3® Vijfde - - 15 20 Tiende - - - 760 Twintigste - 3 80 BIJ VERHURING Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste -15» - 6 3 - 150 Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluit uitdrukkelijk is vastgesteld, dat de Collecteurs, Splitters en Debitanten ge houden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 14 Julij 1851. De Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, Bij delegatie van denzelven De Burgemeester der Stad Middelburg, PASPOORT van GRIJPSKERKE. KERMIS te BIERVLIET op Donderdag, Vrijdag en Zaturdag den 24, 25 en 26 Julij eerstkomende. NEME HL. HANM EL-MA AT SCHAP PIJ - De DIRECTIE brengt ter kennis van de Deelhebbers, datingevolge het 79ste der Artikelen van Overeenkomst de in de vergadering van Commissarissen goedgekeurde Balans over het Boekjaar 1850, voor alle Vennooten ter visie zal liggen van den 14 tot en met den 29 dezer, ter Secretarie van de Directie te Amsterdam bij de Agenten der Maatschappij te Rotterdam, Middelburg en Dordrecht, aan het Lokaal der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ley- den en op het Raadhuis der Stad 's Gravenhage. Amsterdam, den 11 Julij 1851. DE MONCHY President. GOUDSWAARD, Direct, loco Secret. JVELMAMIGIIE TM. Middelburg den 14 Julij 1851. DIAKENEN der Nederduitsch Hervormde Gemeente al hier hebben de eer te berigten dat zij de verzegelde gift voor het Zendeling-Genootschap door hen jongstleden Vrijdag avond in de Nieuwekerk gecollecteerd, hebben doen bezorgen bij Ds. J. J. van Deinse. Diakenen voornoemd A. SCHIJF Az.Praises. Cs. NUYS Scriba. MIDDELBURG den 14 Julij. Bij de op den 12 dezer alhier gehoudene aanbesteding van eenige vernieuwingen en herstellingen aan provinciale -waterstaats-werken en wegen, met het onderhoud tot den 1 julij 1852, is zulks in 14 perceelen aangenomen, voor eene som van ƒ13,470. Men leest in de Stoompost van gisteren Daar het ons gebleken is dat de statuten der gevestigde maatschappij tot afdamming der Oosterschelde in veler handen zich bevinden, rekenen wij het overbodiggelijk wij in ons voorlaatste nommer hebben toegezegdhieromtrent in nadere ontwikkeling te treden. Alleen willen wij hierbij nog doen opmerken dat de inschrijvingen voor het benoo- digd kapitaal reeds zoo ver gevorderd zijn, dat binnen weinige dagen die statuten ter goedkeuring de hooge regering zullen worden aangeboden." Verleden zaturdag in den laten avond had te Oostburg een voorval plaats, als voor eenigen tijd te dezer stede Eene boeren dochter van Retranchemcntoud omtrent 17 jaar, op het oog gezond en wel kwam met haar gezelschap in genen wagen vrolijk maar zonder den minsten zweem van dronkenschap van de kermis te Schoondijke in eene der herbergen dezer plaatswaar gedanst .verd. Zij nam deel aan den dans maar was naauwelijks begonnentoen zij nederzeeg. Men deed alle moeite haar bij te brengen haal de nog een geneesheermaar zij was overleden. Bij Zr. Ms. besluit van den 5 dezer zijn de officieren van gezondheid der 3de klasse bij de koninklijke Nederlandsche marine: M. J. P. van Prooijen en H. E. Taepassmet in- gang van den i julij bevorderd tot ofTicieien van gezond- heid der 2de klasse, met bepaling dat zij zullen rang nemen tusschen de officieren van gezondheid der 2de klasse IV. Dam- mann en F. IV. E. Meijer. Bij besluit van den 11 dezer heeft Z. M. goedge vonden in deze provincie op hun verzoek eervol ont slag te verleenen onder anderen aan Z. .7. Eeckelaertals 2den luit. bij het bataillon no. 4, rustende schutterij, uit hoofde van verandering van woonplaats en aan N. Crenu als kapitein van he: bataillon no. 5; alsmede de bij be sluit van 20 januarij 11. gedane benoeming van F. M. IVest- phaal Quadekkertot officier van gezondheid der 2de klas se bij het bataillon rustende schutterij no. 5, in de provin cie Zeeland, in te trekken, vermits hij die betrekking, uit hoofde van verandering van woonplaatsniet heeft kunnen aanvaarden en hem voorts om dezelfde reden te verleenen eervol ontslag als officier van gezondheid der 3de klasse bij dat bataillon en te benoemen bij het bataillon no. 4 tot 2den luitenant F. van V Groenewoutthans adjudant-onder officier bij het bataillon no. 4; tot kapitein S. .7. Hofman, vroeger iste luitenant bij het half-bataillon 110. 6; tot of ficier van gezondheid 2de klasse F. J. Haman thans of ficier van gezondheid der 3de klasseen tot officier van gezondheid der 3de klasse /i. de Fouw thans fourier, allen bij de rustende schutterij in deze provincie. In 's Gravenhage is aangekomen en aan her hotel de PEurope afgestapt Z. K. H. de kroonprins van Wurtem- berg. Z. K. H. heeft dadelijk zijne opwachting gemaakt bij H. M. de koningin van waar Z, K. H. zich naar het groot stedelijk badhuis te Scheveningen heeft begeven. Iloogst- dezelve zal aldaar gedurende eenigen tijd verblijven 0111 er de baden te gebruiken. De kamer van koophandel en fabrieken te 's Hertogen bosch tis van rijks wege getnagtigd een industrieel uit die stad te verkiezen, 0111 ten koste van het rijk de tentoon stelling te Londen te gaan bezigtigen en daardoor der nij verheid bevorderlijk te zijn. Bred. Ct. Z. Exc. de baron van Bruckex-minister van handel in Oostenrijk is 11. vrijdag te 's Gravenhage aangekomen hij vertrekt naar de tentoonstelling te Londen en komt dan hier terug, ten einde de waterstaats-werken te bezigtigen. Men verneemtdat door de regering der stad Arnhem reeds eene commissie is benoemd, tot regeling van de aan staande tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid uit Nederland en de Overzeesclie Bezittingen, in den jare 1852 binnen Arnhem te houdenen dat die commissie bereids hare voorloopige werkzaamheden heeft aanvaard. LI. donderdag middag zijn de twee laatste jagers binnen gekomen de een met 41J ton, de andere met 250-! ton haring. Op aatiklagt der plaatselijk^ commissie van geneeskun dig tocvoorzigt te Utrechtzijn aldaar dezer dagen twee winkeliers ieder tot eene boete van 50, veroordeeld, we gens liet verkoopen van zoogenaamde Urbanus-pillen. Naar luid van berigt uit Malta, van den 2 dezer, zou Zr. Ms. fregat prins van oranje den volgenden dag naar Algiers vertrekken. Vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland, van den H «ïnlij 1851. (Vervolg.) Do heer Bomme geeft in overweging om onder no. 19 van hoofdstuk VIIIeenen post tc brengen over subsidie aan de maatschappij ter be vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland f 1500. De heer Mooyaart zegtdat in zijne afdceling de begeerte is te ken nen gegevendat alleen werd gesteld voor landbouw en veeteelt. De heer mr. van der Swalme zegtdat de vergadering de bevoegdheid niet hoeftom den cenen tak van nijverheid boven den anderen te favoriserener zijn echter fondsenvoor den landbouw bijeengebragt voorhanden hij wil de inkomsten daarvan ad f 1000 en niet meer als subsidie hebben toegekend. Ook de heer Verhagen is van dit gevoelen. Do lieer mr. BI aanbeen wijst op het besluit der vergadering van 25 maart jl. Er kan, zegt hij, geen questie van subsidie zijn, maar wel van bestemming van het opgeheven fonds van den landbouw. De heer Verhagen antwoordtdat er in allen geval wel degelijk sprake van subsidie was, daar de heer Bomme van f 1500 had ge waagd, en de revenuen van het fonds slechts ƒ1000 bedragen. De heer Uyttenhooven zegt insgelijksdat hier aan subsidie moet worden gedachtdaar men meer wilde gevendan^ met het^ gedachte besluit van 25 maart jl. is overeen te brengen. Hij wil de inkomsten van het opgeheven fonds van den landbouw ter beschikking van gede puteerde Staten hebben gesteldten einde daaruitnaar omstandighe den, tegemoetkomingen tc verleenen. Hij vindt het voorts ongeraden om aan de genoemde maatschappij eene gnnst te verleenen die zij mis schien niet begeert. Jhr. mr. Schimrbeqne Boeije is het met den laatsten spreker eens. Hij wenseht dat de toekenning van eene subsidie aan de maatschappij van eene aanvrage worde afhankelijk gemaakten wil dat de titulature van den uit te trekken post worde gesteld: voor landbouw en veeteelt. De heer Vis merkt aandat de maatschappij waarvan hier do reden is, door de regering is erkend, en dat hare statuten door den koning zijn goedgekeurd. Het onbepaald ter beschikking van gedeputeerde Staten laten van de nittetrekken som, komt hem ongeraden voor; hij wil aan de maatschappij eene subsidie van ƒ1000 zien verleend. Wordt vervolgens besloten, dat onder art. 19 zal worden gesteld: voor landbouw en veeteelt ƒ1000. Hierna doet de voorzitter mededecling van een voorstel van den heer Verhagen, strekkende dat in de begrooting worde opgenomen, het be drag iler opcentendieten behoeve der calamiteuse poldersop de grond- en personele belasting worden geheven. De heer Verhagen licht zijn voorstel toede opcentenzegt hij»U eene provinciale belasting, en moeten alzoo, volgens art. 11 icr P vinciale wet, in de hegrooting voorkomen. erwerpelijk6 opcenten De voorzitter is van forten .de on "nd°weet''ïa^zij geheven worden voor eene geheel op zichzelven staande aangelegenheidnamelijk voor den waterstaat. Hij vreest dat wanneer het betrekkelijk lage cijfer der opcenten vergele ken wordt met dat van de jaarlijksche Rijksbijdragen voor de calami teuse polders, die bijdragen in het vervolg wel eenige zwarigheid zou den kunnen ondervinden. Hij merkt voorts aandat de heffing dier opcenten geschiedt ten gevolge van een reglement, hetwelk, luidens het 3de additionele arti kel der grondwet, kracht houdt tot dat de verwacht wordende wet op den waterstaat zal zijn vastgesteld. Na eenige verdere discussiewordtnaar aanleiding van het voor stel van den heer Mooijaart, besloten, om het bedrag der, ten behoe ve der calamiteuse polders gelieven wordende opcenten, onder no. 20 van hoofdstuk VIII in uitgaaf uit te trekken. De overwegingen van hoofdstuk IX onvoorziene uitgaven Worden aangehouden tot na de regeling der ontvangsten. Vervolgens gaat de vergadering over tot de deliberatica omtrent de inkomsten. O nder art. 1 en 2hoofdstuk I zullen worden uitgetrokken desom men van ƒ4918,58 en 7152,14, voor batige saldo's der Vastgestelde rekeningen over 1848 en 1849. Een voorstel van jhr. mr. Schuurbeque Boeye strekt, om in plaats van 6 opcenten op de grondbelasting en 6 opcenten op het personeelte stellen 51 opcenten op de grondbelasting en 7 opcenten op het personeel- Na eenige (liscussien wordt dit voorstel afgestemd en dat van ge deputeerde Staten aangenomenzoodat onder no. 12 en 3 van af- deeling Ihoofdstuk IIzal worden uitgetrokken Zes opcenten op de hoofdsom der grondbelasting, op de gebouwde eigendommen ƒ8108,94 Zes opcenten als voren, op de ongebouwde eigendommen: 25551,46 En zes opcenten op de hoofdsom der belasting op het personeel ƒ17188,35. Vervolgens wordt de eerstvolgende bijeenkomst bepaald op morgen zaturdag den 12 dezerdes voormiddags ten elf ure. Zitting van 12 julij. Tegenwoordig de staatsraad, Commissaris des konings, voorzitter, 33 leden en de griffier. Afwezend: de heeren mr. IVagtho van Voorst Catskoek van den BoschKakebcekeBuy ze vanDiggelen de Smidt Hammacher en Hennequin. De notulen der vorige bijeenkomst worden gelezen en goedgekeurd. De heer mr. Blaaubeen geeft in bedenking, om de provin ciale begrooting, de verdeeling der provincie in kies-distric- ten, de intrekking van het reglement tot heffing van opcen ten op het gedisteleerd enz. en de voorstellen van de heeren mr. van der Swalme en Mooijaartin de tegenwoordige zit ting af te doen, en de behandeling der overige, aan de orde zijnde onderwerpen tot de najaars-vergadering uitje stellen. De voorzitter zegt dat het zijn voornemen was ,(Mf eenige verdaging der zitting voor te stellen; hij acht het uitstellen van werkzaamheden tot de najaars-vergadering minder raad zaam, uit hoofde daarin, buiten dat, welligc vele zaken zullen te behandelen zijn. De beer van den Broeckemerkt aan, dat de vergadering nog niet gedurende veertien dagen bijeen is, en wijst daarbij op art. 65 der provinciale wet, De heer mr. Blaaubeen vermeent dat een reces niet dan op eenen langer termijn zoude kunnen plaats hebben. De voorzitter geeft in overweging om de vergadering tot in de maand september aanstaande te verdagen. Nog voeren kortelijk het woord de heeren jhr. mr. Schuur beque Boeije, jhr. de Jonge Mooijaart, Verhagen, van den Berg, mr. van der Swalmemr. Kr oef én van den Broecke waarna de door den voorzitter voorgestelde vraag: Is de ver gadering vóór de verdaging tot op maandag den 28 dezer?" met meerderheid van stemmen, in eenen ontkennenden zin worde beslist. Dit heeft almede plaats opzigtens de nader voorgestelde vraag: „Is de vergadering vóór eenige verdaging?" De beraadslagingen omtrent de begrooting der enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven over 1852, worden daarna voortgezet. Afdeeling II hoofdstuk II der inkomsten heffingen voor het gebruik van openbare wegen werken en inrigtingen f 7052, wordt aangenomen. In afdeeling III, hoofdstuk II, andere belastingen en hef fingen zullen worden gebragtde ten behoeve der calami teuse polders op de grond- en personele belastingen geheven wordende opcenten. Hoofdstuk IIIbaten en inkomsten spruitende uit voor werpen in eigendom aan de provincie behoorende wordt aangenomen, des echter, dat daarin, op voorstel van den heer Vogelvangerals nog de som van 1500 voor Imur van het gebouw, in gebruik bij het provinciaal geregtshof, en volgens het in de vorige vergadering van gisteren geno men besluit, een post van f 1000 voor landbouw en vee teelt wordt uitgetrokkenzoodat het totaal bedrag van dit hoofdstuk is 6002:27^.. Ten gevolge eener aanmerking van den heer mr. Blaau been wordt wijders besloten dat de stierenhengsten de bibliotheek en andere voorwerpen, die, uit het opgeheven fonds voor den landbouw, zijn aangekocht, op inventaris aan de maatschappij tot bevordering van landbouw en ree teelt in gebruik zullen worden afgestaan. Hoofdstuk IV, ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten wordt aangenomen met vermindering echter van art. 2 bijdragen der belanghebbende gemeen ten enz. in Zuid- en Noordbeveland en in Wolphaartsdijk, voor de verbeterde communicatie tusschen de beide eilanden als zullendevolgens hetin de bijeenkomst van den 9 de zer genotnen besluitdie bijdrage voortaan alleen van de gemeente Wolphaartsdijk en van de polders van dien naam worden gevorderd. Hoofdstuk Vafdeeling Iopbrengst van geldleeningen afdeeling IIopbrengst van den verkoop van provinciale eigendommen en aldeeling IIIandere buitengewone ont vangsten zullen allen met nihil worden uitgetrokken. De vergadering komt thans terug op den eersten uitgaaf post der begrootingjaarwedde van den ambtenaar met het beheer der provinciale fondsen belast. De heer Verhagen, licht zijn, in de vergadering van den 10 dezer, tot verhooging van dezen post, gedaan voorstel, nader toe, en geeft, na eenige woorden van de heeren mr. Kr oeff en jhr. mr. Schuurbeque Boeijein overweging, om ook op dezen post toe te passen de aan gedeputeerde Sta ten verleende magtiging tot af- en overschrijving van de on voorziene uitgaven. Nadat door de heeren mr. van der Swalmemr. van Deinse en Verhagen nog het woord, hadden gevoerd wordt het gedachte voorstel met 31 tegen 2 stemmen verworpen. Krachtens het 2de lid van art. 69 der provinciale wet noodigt de voorzitter het publiek uit om zich te verwijde-

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1