MIDDELBUMSCIÏE C 0 U 1 i N T. i W2f M°. 82. Donderda I851i 10 Julij. 23c0tuvcu ew StbmiuiötvaHcu. Btimculaubschc (Tijhingen. J5autcnlAub0dte ÜTijbiugcu. mmmm €T Het laatste blad der Uittreksels van het Verslag van de Gedeputeerde Staten zullen de Geabonneerden bij de Zaturdagsche Courant ontvangen. JAJRMARKT. BRUGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen ter kennis der belanghebbenden dat de JAARMARKT dezer Stad, dit jaar, zal plaats hebben van den 28 Julij tot den 9 Augustus eerstkomende; dat de Loting om Standplaatsen zal geschieden op den 21 Julijten 10 ure, en dat de belanghebbenden zich mitsdien vóór dien tijd bij den Marktmeester moeten aanmelden. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 6 Junij 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. POSTERIJEN De Directeur van het Postkantoor te Goes maakt bekend dat er op den 1 Julij 1851 eene dagelijksche Postbode-dienst van Borselen over 's Heerenhoek Heinkenszand en 'sHeer- Arendskerke naar GOES en terug is in werking gekomen. Het vertrek van Borselen heeft plaats des morgens 6 ure en het retour van Goes des avonds 2 ure 30 minuten. Aan de Bestelhuizen te 's Heer-Arendskerke s Heer en- hoek en Borselen zijn er Brievenbussen geplaatst terwijl er te Heinkenszand een HULP-KANTOOR is opgerigt. Goes den 8 Julij 1851. De Directeur voornoemd HORDIJK. TENTOONSTELLING VAN DE MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING VAN DEN TUIN ROUW. De Leden hebben roegang op vertoon van hun Bewijs van Lidmaatschap De niet Ledentegen betaling van 25 ets. Entrée. MIDDELBURG den 9 Julij. In de vergadering van provinciale Staten van lieden zijn, met eene groote meerderheid van stemmenbenoemdals lid van gedeputeerde Staten de heer vnr. .7. C. R. van dei- Bilt griffier van het kantongeregt te Heinkenszand en tot buitengewoon lid van hetzelfde collegie (art. 89 der provin ciale wet), de heer D. U-yttenhoovente Vlissingen. Beide hebben hunne benoeming aangenomen. Den 16 dezer zal Z. M. de koning weder audiëntie verleenen op het paleis re 's Gravenhage. De inschrijving daarvoor is geopend tot den 14. dezer. Bij Zr. Ms. besluit van den 29 junij is de officier van gezondheid 3de klasse bij de marine .7. B. Klee ten gevolge van deszelfs overgang bij het Indische leger, met den laatsten maart jl.eervol afgevoerd uit het kader der officieren van gezondheid bij 's rijks zeemagt. De stedelijke raad te Kampen heeft tot leeraar aan het stedelijk gymnasium aldaar voor de Fransche taal en ge schiedenis beroepen den heer .7. .7. Leupente oezer stede, die zulks heeft aangenomen. Het Staatsblad no. 85 behelst de wet nopens de ge meentebesturen, laatstelijk door de kamers aangenomen. Die wet is gedagteekend van den 29sten junij en op 5 julij jl. door den koning bekrachtigd en uitgegeven. Bij koninklijk besluit van den 19 junij zijn nader ge regeld geworden de sommen die jaarlijks voor kleine on kosten doorde provinciale geregtshoven de arrondissements- regtbanken en de kantongeregten zullen worden genoten. Zoo als men bereids weet, werden vroeger soortgelijke kosten door de respective provinciën gedragen. Meti verneemt dat door den raad der Nederlandsche handel-maatschappij besloten isom op Java gebouwde en daar te huis behoorende schepen in hare bevrachtingen op te nemen vervolgens zal de uitsluiting van oude schepen van eigenaar veranderende ophouden. Den 6 dezer heeft te 's Gravenhagein het lokaal Dili- <rentiade algemeene vergadering plaats gehad van de maat schappij tot Nut der Israëlieten in Nederland. Deze verga- dering werd door den algemeenen voorzitter den heer mr. A de Pintomet eene gepaste en treffende rede geopend. Vervolgens heeft de algemeene secretaris de heer dr. .7. Teixeira de Mattoseen belangrijk en uitgewerkt verslag uitgebragt van de lotgevallen en werkzaamheden der maat schappij. Uit dat verslag blijkt hoofdzakelijk dat de maat- schappij op dit oogenblik bestaat uit 10 a eeliugeti, te zamen tellende 477 leden en 99 donateurs en donatrices zijnde 64 leden en 27 donateurs meer dan in het vorige .jaar. Daarna is overgegaan tot benoeming van cirie leden van het hoofdbestuur, ter vervanging van de heeren mr. A. de Pinto, mr. J. E. Goudsmit en mr. S. Jvan Riet. De heeren de Pinto en Goudsmit zijn herbenoemd, en als nieuw lid is gekozen de heer mr. M. H. Godefroi. Uit Rotterdam wordt gemeld dat door eenige voor. name handelshuizen en partikulieren aldaar het plan is ge vormd tot daarstelling eener geregelde stoombootverbinding t-usschen genoemde stad en Hamburg welke reeds spoedig fH werking zal treden Maandag II. arriveerde te Vlaardingen de vierde haring, jagerhebbende eene voorspoedige reisals zijnde den isten uit de vloot gezeild; de lading bestaat uit 114. ton haring- De berigten omtrent de vangst luiden gunstiger. Vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland, van den 9 Julij 1851. Present de voorzitter, 36 leden en de griffier. Afwezend de heeren jhr. mr. Paspoort van Grijpskerkevan den Bosch BenteynBuyze en Mannequin. Door de rapporteurs der afdeelingen wordt verslag uitgebragt op de navolgende stukkenals 1. Bij monde van den heer de Smidt, omtrent de verantwoording van gedeputeerde Staten wegens de enkel provinciale en huishoude lijke inkomsten en uitgaven, over de Aren 184S en 1849 2. bij monde als voren, op de begroeting van het" provinciaal be stuur voor zoo ver het Rijksbestuur is, over 1852; 3. Bij monde van den heer mr. van der Bilt, op de enkel provin ciale en huishoudelijke begrooting over 1852 4. Bij monde van den heer mr. van Beinse, op, het voorstel van gedeputeerde Statenaangaande de verdeeling der provincie in kies districten voor dc .benoeming van leden der provinciale Staten 5. Bij monde van den heer Mammacheromtrent het voorstel van gedeputeerde Statenopzigtens de verbetering der wegen enz. 6. Bij monde van den heer Mazure, omtrent de instructie voor ge deputeerde Staten 7. Bij monde van den heer Sprengerop het voorstel van -gedepu teerde Statentot wijziging van het reglement tegen de longziekte 8. Bij monde als vorenop liet voorstel van gedeputeerde Staten tot wijziging van het reglement voor de provinciale veeartsen 9. Bij monde van den heer mr. Vogelvangerop het voorstel van gedeputeerde Statenaangaande de overname van den weg van Jan Raas (onder IJzendijke) naar de Belgische grenzen 10. Bij monde van den heer Sprengerop het voorstel van gedepu teerde Staten tot intrekking van het reglement op de springstieren en zijne ampliatieen 11. Bij monde als voren, op het voorstel van gedeputeerde Staten, tot intrekking van het reglement tot instandhouding en bevordering der paarden-fokkerij. Een voorstel van den heer Fransen van de Putte, om het verslag, onder 110. 3 bedoeld, wegens zijne belangrijkheid te doen drukken ten einde cenen afdruk aan ieder der leden uit te reikenwaarin hij door den heer Uyttenhooven wordt ondersteundwordt bestreden door de heeren Mooi/aart en mr. van der Bilt, die vermeenen dat het ter lezing leggen van het verslag voldoende zal zijn ter kennisneming van de leden. Do vraagof het verslag zal gedrukt worden wordt daarna met 31 tegen 5 stemmen afgestemd, terwijl aangaande de voormelde ver slagen wordt besloten dat zij ter griffie zullen worden nedergclegd. De heer Verhagen geeft zijn verlangen te kennen om het verslag van de eerste afdeelingomtrent het adres van M. de Schinkel, om toelage nit de provinciale fondsenuit te brengendit wordt door den heer Uyttenhooven op grond van art. 38 van het reglement van ordebedenkelijk geachten wordt voorts in overeenstemming met het aangegevenc door den heer mr. Blaaubeenbeslotenom het be doelde verslag als bijlage te voegen bij de provinciale en huishoude lijke begrooting over 1S52. De vergadering besluit wijders, om het verslag der rapporteurs aan gaande de missive van den minister van binnenlandsche zaken, opzig tens de opheffing van het provinciaal fonds voor den landbouw gelijk tijdig met de provinciale huishoudelijke begrooting voor 1852te be handelen. De commissie voor de verzoekschriften bragt bij monde van den heer mr. Kroef, rapport uit op het adres van landbouwers en grond eigenaars in Schouwen en Duivelandopdat de vergadering bij den koning, en zoo noodig, bij de 2de kamer der Staten-Generaalpo gingen aanwende, tot ontheffing van den tienden-last; zij concludeert, datdaar de tienden-last niet alleen drukt op de ingezeten van Zco- landmaar ook op die van andere provinciën des rijkshier geene sprake is van een bijzonder provinciaal belangen de provinciale Staten mitsdien onbevoegd zijnoinnaar aanleiding van art. 93 der provinciale wetaan het verlangen van de adressanten gevolg le geven. Zulks wordt door den heer Verhagen tegengesproken, waarop do heer mr. Kroef de conclusie der commissie nog kortelijk verdedigt. Bij eene hoofdelijke stemming verklaart de vergadering, met 23 tegen 13 stemmen, zich met die conclusie niet te vereenigen; terwijl wijdors wordt beslotenhet adres te verzenden aan de afdeelingen. Thans wordt opgemaakt de nominatie, ter vervulling van de bij liet provinciaal geregtshof in Zeeland openstaande raadsheers-plaatsten gevolge van de benoeming van den heer mr. G. van IJsselsteyntot lid van den Hoogen Raad der Nederlanden. De heer mr. van Deinse verlaat de vergadering. Aan de eerste stemming voor den eersten eaudidaat nemen deel 33 ledende uitgebragt wordende stemmen verdeelen zich als volgtmr. B. C. Cau verkrijgt 11 stemmen mr. J. J. van Beinse 12 mr. Vaillant 5 jhr. mr. van der Straten 1 mr. Ph. van den Broecke 2 mr. van Big gelen 2. Daar niemand de volstrekte meerderheid van stemmen heeft ver kregen, heeft er eene tweede stemming plaats, waarbij worden uitge bragt: op mr. B. C. Cau 8 stemmen; op mr. J. van Beinse 22; op jhr. mr. van der Straten 1 stemop mr. Vaillant 1 op mr. van Diggelen 1. De heer mr. J. J. van Beinseregtcr hij do arrondissements-regt bank te Goeswordt alzoo als lsten candidaat op de lijst gebragt. Bij de stemming voor den 2den candidaat worden 34 stemmen uit gebragt, welke zich volgenderwijze verdeelen: op mr. B. C. Cau 21 stemmenop mr. P. J. G. van Biggelen 3 op jhr. mr. van der Straten 1 stemop mr. Vogelvanger 1op mr. Vaillant 4 stemmenop mr. J. G. de Wil Manier Jz. insgelijks 4. Zoodat de hoer mr. B. C. Cauregter hij de arrondissements-regt- bank te Zierikzee als 2den kandidaat op de lijst wordt gebragt. Bij de eerste stemming voor den 3den candidaatwort en s cm men uitgebragt, behalve ééne, die niet als geldend is -unnen wor en beschouwd; en hebben daarbij verkregen: mr. de Bruin van Melis- en Mariekerke 2 stemmen; mr. P. -T. G. van Diggelen, 4, mr. Vaülant13, jhr mr van der Straten, 3; mr. 11'. M. Kroef 3; mr. Ph. van den Broecke, 2; jhr. mr. A. W. Snouck Hurgronje, 1 mr. de Wit Kamer, 3 mr. Vogelvanger2 stemmen. Niemand de volstrekte meerderheid der stemmen hebbende verkre gen gaat men over tot eene tweede stemmingwaarvan de uitsla"- is dat: mr. W. M. Kroef, verkrijgt 4 stemmen; mr. Vaillant, 17;"mr! P. J. G. van Biggelen 5 jhr. mr. A. W. Snouck Hurgronje 3 jhr. mr. van der Straten2en mr. Vogelvangermr. de Wit Hamer en mr. Ph. van den Broecke, ieder ééne stem. Eene derde stemming wordt, daar alweder niemand de meerderheid heeft, noodzakelijk; zij moet zich, volgens art. 83 der provinciale wet bepalen tot de heeren mr. Vaillant en mr. van Biggelen. Van de 34 ingeleverde stembriefjesmoeten 3 als niet behoorlijk ingevuld, ter zijde worden gelegdvan do 31 overige stemmen, bekomt de heer inr. Vaillant 21, en de heer mr. van Biggelen 10 stemmen; weshalve de heer mr. C. W. E. Vaillantregter bij de arrondissements- regtbank te Middelburgals 3dcn candidaat op de lijst wordt gebragt. "Wordtwijders besloten, dat de nominatie aan den minister van justitie zal worden opgezondenten einde den koning te worden aangeboden. Hun voorstel van gedeputeerde Swttn tot Introkking van liet regfe- ment en zijne ampliatiën, over de heffing van opcenten op het geslagt de wijnen en het binncnlandsch gedisteleerd ten behoeve der gemeenten ten platten lande en van de steden Hulst en Axel, wordt verzonden naar de afdeelingen. Wordt medegedeelddat is ingekomen een adres van B. W.Kaken- bergvlceschhonwer te Middelburg, dat, bij eene herziening van het reglement ter voorkoming van de verspreiding der longziektedaarin eene bepaling zal worden opgenomenten gevolge waarvan de aange- bragt wordende slagtkalverenzonder onderzoek, naar de slagthuizen zullen mogen worden vervoerd. Renvooi aan de commissie voor de verzoekschriften. Worden vervolgens, voor do eerstvolgende bijeenkomstaan de orde gestel^ de verantwoording van gedeputeerde Statenwegens de enkel pro vinciale inkomsten en uitgaven, over 184S en 1849; de begrooting der kosten over het provinciaal bestuurvoor zoo ver het Rijksbestuur is, over 1852 dc wijziging vau het reglement voor de provinciale veeartsen; de eventuele overname door de provincie van den weg van Jan Haas naar de Belgische grenzen de intrekking van de reglementen op de springstieren en op de paar denfokkerij en de instructie voor de gedeputeerde Staten. De commissie voor de verzoekschriften doet, hij monde van den heer mr. Kroefrapport omtrent het zoo evengemelde adres van B. W. Kakenberg; overeenkomstig de conclusie van dit rapport, wordt het adres aan de afdeelingen verzonden. Hierna wordt bepaald, dat de eerstvolgende bijeenkomst zal plaats hebben op dingsdag den 8 julij, des voormiddags ten elf ure. STATEN-GENERAAL. Bij de voordragt voor de regeling der zaken van de voor malige weeskamerswordt voorgesteld om de bestnren dezer weeskamers en soortgelijke inrigtingen onder welken titel zij ook zouden mogen bestaan, te ontbinden, en te doen vervangen door eene algemeene commissie van liquidatie. Het doei dezer verordening is, om met strikte handhaving van de regten van derden de bestaande commissien van vereffening, rekening en verantwoording, aan de algemeene commissie te doen afleggen het beheer der zaken terug te brengen tot de voorschriften der tegenwoordige wetgeving; den Staat in het bezit te doen steilen van de goederen waarop deze regt heeft; de beschikbare gelden te doen strekken tot delging van Staatsschuld voor de boedelsdie onder toe passing van art. 1172 van liet Burgerlijk Wetboek vallen, als curator op te treden en om nadat de regering betref fende de ustifrnctuaire- en fideï-commissaire-instellingen ge noegzaam zal zijn ingelichtdaarin volgens de bestaande of nader vast te stellen wette voorzien. Engeland. Londen 5 julij. Prins Albsrt begaf zich eergisteren naar Ipswichbezocht het museum aldaar en legde vervolgens de eerste steenen aan een nieuw schoolge bouw dat tot uitbreiding eener reeds door koningin Eliza- beth gestichte school dienen moet. Onder de eervolle op schriften der eerebogen hier en daar langs den weg dien Z. K. H. volgen nioest opgerigt, waren die van bescher mer der wetenschap en verheffer van het menschelijk ge slacht. Bij zijn bezoek aan het museum gaf die vorst dau ook vernieuwde blijken van veelomvattende kennis in ver schillende vakken. In zoo ver de staten der openbare inkomsten over het heden geëindigd kwartaal zijn opgemaaktblijkt daaruit dat zij eene slechts weinig minder gunstige uitkomst dan in hetzelfde kwartaal van 1850 zullen opleveren. De in- en uitgaande regten hebben zegt men minder de accijnsen aanmerkelijk meer het zegelregt en de belasting op de be zittingen minderde posterijen iets meer dan toen opgele verd. Men zegt dat de post van gouverneur-generaal van Engelsch-Indie den marquis van Normanby is aangeboden en dat hij dit aanbod waarschijnlijk aan zal nemen. Uit de onlangs in Ierland plaats gehad hebbende volks telling is gebleken, dat de bevolking van dat land, sedert 1841 met ongeveer twee millioen zielen is verminderd. Als hoofd-oorzaak dezer vermindering wordt de landverhui zing opgegeven. Ten gevolge der onheilen door stoombooten des nachts op zee berokkend is door de Noord-Amerikaansche rege ring verordend dat op de stoombooten des nachts eene zilveren bel moet geluid worden om de overige vaartuigen tot waarschuwing te strekken. Engeland heeft die bepaling ook voor zijne onderdanen vastgesteld, en men hoopt, dat ook de andere zeemogendheden dit voorbeeld zullen navolgen. «uStschland. - Weenen 4 julij. Het nieuwe mili taire strafwetboek is zegt men reeds geheel ontworpen. Voor de marine is een geheel afzonderlijk wetboek opgesteld. De dagbladen bevatten heden het berigtdat de bonds- dag voor alle andere questien die betreffende de uitvoerende magt zal behandelen. Volgens een onzer bladen werd onlangs in een diplo- matieken salon van Weeneneen brief van den heer Thiers voorgelezen, waaruit scheen te blijken, dat deze staatsman de candidatunr van den prins van Joinville voor het pre sidentschap der Fransche republiekwenschelijk acht voor zijn vaderland. In den avond van 1 julij heeft men te Komorn (Hon garije) een hevigen schok van aardbeving gevoeld welke ongeveer een halve minuut aanhield. Bijna geen huis dat niet meer of minder zwaar beschadigd is. Overal in de huizen vielen de meubelen ter neder terwijl zelfs de klok ken op de torens zich bewogen en sloegen. Van groote ongelukken heeft men tot nog toe niets vernomen, maai voet z i gtigh e i d sh a i ve had ee:n groot deel der bevolking de

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1