MIDBELBÜRGSGHE m C0U1AN N°. 80. Zaturdag 5 Julij. TK KfiKiKN ijcstavsa cu 2!&inuÜ0tv«ïticu. iShmcnïrtuböchc Stijgingen. isnitgnlanbdrftc (Tijhingen. Met deze Courant ontvangen onze geabonncerden uitvoerige uittreksels uit het Verslag der gede puteerde Staten aan de Staten dezer provincie, in hunne zomervergadering van Julij 1851. De STAATSRAAD COMMISSARIS DES KONINGS in de provincie ZEELAND, Verwittigt de belanghebbenden dat de eerstvolgende bij eenkomst der Provinciale Sta'en van dit Gewest is bepaald op Maandag den 7 dezer, des voormiddags ten elf uur, in de Concertzaal re Middelburg en dat de deur van het gebouw uitkomende op de Groenmarkt, als naar gewoon te, voor het publiek zal worden opengesteld. Middelburg, den 4 Julij 1851. De Staatsraad Commissaris des Konings voorn. VAN VREDENBURCH. De STAATSRAAD, COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZEELAND Brengt ter kennis van de belanghebbenden dat uit hoofde van te verrigten herstellings-werken aan de Dubbele-Draai- brug over her Kanaal van Neuzen, bij Sluiskil, de passage over die Brug voor Voertuigen gestremd zal zijn, van Maan dag den 14 Julij aanstaande tot en met Zaturdag den 19 derzelfde maanden dat gedurende evengemeld tijdvak te Sas-van-Getit gelegd zal worden een Vlot, waarover de passage met Voertuigen zeer goed zal kunnen geschieden. Middelburg, den 2 Julij 1851. VAN VREDENBURCII. BETALING van Pensioenen en Renten Borgtogtcn ten Kantore van den Betaalmeester en bij Ueeren Ontvangers 111 het Arrondissement Middelburg. ALGEMEENE VERGADERING der Leden van de :Ver- eeniging tot bevordering van den TUINBOUW in de Pro vincie Zeeland, op Woensdag den 9 Julij e. k. des voormid dags ten 11 ure, in de Sociëteit Sint- Jorisop de Balans, te Middelburg. MIDDELBURG den 4 Julij. Z. M. de koning is dingsdag middag ten half-drie ure in den besten weistand van het Loo in de residentie terug gekeerd. Bij besluit van den 28 junij 1851 heeft Z. M. goed gevonden 1. den eden luitenant jhr. C. A. van Sjpestein thans behoorende tot de artillerie in Wcst-Indiete rekenen van den 1 september aanstaande, in zijnen rang en ancien- neteit hier te lande terug te plaatsen met bepaling dat hij bij het iste regement vesting-artillerie zal worden ingedeeld; en 2. tot tweeden luitenant bij de artillerie in West Indie te benoemen, den sergeant J. Leyntjesvan het regement veld artillerie. Men schrijft uit Scherpcnisse dat in den vroegen morgen van woensdag 11. eene schuur, toebehoorende aan den arbeider P. Klots aldaaris afgebrand. Een naar de oorzaak van den brand ingesteld onderzoekheeft tot geen resultaat geleid zoodat men daaromtrent in het onzekere verkeert. Uit Zwolle wordt van den 27 junij gemeld Op een door ons ingesteld onderzoek of het bederf dat men aan de Dedemsvaart in de rogge heeft ontdekten veroorzaakt is door het knagen van zwarte wormpjesook elders is opgemerkt, hebben wij van landlieden, die geacht kunnen worden groote zaadbouwers te zijn ten antwoord bekomen dat er hier en daareven als sedert onheugelijke jaren, eenige aren gevonden worden waaraan zij knagen, welke aren daarna uitsterven om er echter een denkbeeld van te geven, ontvallen er van de 1000 aren nog geen vijf, en de akkers leveren er niets minder koorn om op maar men schrijft het meerdere of mindere aantal dezer wormpjes aan zachte winters toe." Utr. Ct. Den 9 tnei 11. is op de rivier van Suriname aangeko men Zr. Ms. transportschip prins willem frederik Hen drik, luit.-ter-zee iste ld. B. G. Escher van Hellevoctsluis. ■nHMMUlWMMU JU mi ■Vergadering van de Provinciale Staten van /celand van den 2 Juli] 1851. Tegenwoordig de Staatsraadcommissaris des konings36 leden en de griffier. Absent zijn de heeren Luteynvan Voorst CatshoekKakebeeke Benteyn en Hcnnequin. De notulen der vorige vergadering worden, na voorlezing, goedgekeurd. jjir. de Jonge deelt mede dat .door de drie afdeelingen tot hare voorzitters zijn benoemd, respcctivelijk: jhr. de Jonge, voornoemd, de heer Uyttenhooven en jhr. rnr. Paspoort van Gnjpskerke. De voorzitter doet der vergadering mededcehng van: a. eene missive van den minister van bmnenlandsehe zaken, omtrent de, door do waterschappen, te maken afzonderlijke keuren; b. eene missive als vorenaangaande het uitwaterings- cn scheep vaartkanaal in het 4de district; c. eene missive als vorenopzigtelijk de wijzigingen m do polder- reglementenafgescheiden van de, bij art. 191 der grondwet, bespro ken wet op den waterstaat; cn d. eene missive van den minister van financiënmof inlichtingen om trent bet onderwerp van der Staten démarchein het c aug der Zeeuwsche zoutziederswordende bij de laatste missive te kennen ge gevendat, bij eene eventuele herziening van de bestaande wet, niet zal kunnen worden afgegaan van het beginsel, dat liet bij eene belas ting op het verbruik een volstrekt vereischte isdat het belaste voor werp niet ten verbruike worde afgeleverddan na dat de belasting daarvan betaald of voor het ltijk verzekerd is; zoodat al het zout, in eene zoutziederij voorhandenzoo wel uit ruw zout als uit zeewater in aanslag moet worden genomen. Deze modedeeling wordt voor notificatie aangenomen. De voorzitter doet door den griffier voorlezeneene missive van het Provinciaal Geregtshof in Zeeland, begeleidende eene, ten gevolge van art. 63 der wet op de regterlijke organisatie, opgemaakte aanbeveling- lijst van zes candidaten, voor de vervulling van de bij dat Hof be staande vacature van een raadshecrsplaatsdoor de benoeming van den heer mr. G. van IJssehtein, tot lid van den Iloogen Baad. Op die lijst zijn gebragtde heeren: mr. C. W. p. Vaillant, regter in de arrondissements-regtbank te Middelburg; mr. B. C. Cauregter in de arrondissements-regtbank te Zierikzee; mrJ. J. van Deinse, regter in de arrondissements-regtbank te Goesmr. J. W. de Bruyn van Melis- en Mariekerke, griffier bij het provinciaal geregtshof in Zeeland; jhr. mr. C. C. A. J. van der Stratenregter in de arrondissements-regtbank te Middelburgen jlir. mr. A. W. Snovck Burgronjesubstituut-officier van justitie bij de arrondissements-regtbank te Middelburg. De voorzitter raadpleegt de vergadering omtrent het hieraan te ge ven gevolg. De hoer mr. van Deinse zegt, dat hij bij eene vorige vacature zich aan de provinciale Staten heeft gewendten einde op de nominatie te worden gebragttoenmaals maakte hij nog geen deel uit dier verga dering; thans echter heeft bij daartoe geen aanzoek gedaan, omdat liij geenerlei invloed op de te doene keuze wil uitoefenenen ten einde die keuze' geheel vrij en onbevangen blijve. Hij wenscht bij de delibe- ratien omtrent dit punt dan ook niet tegenwoordig te zijn. De lieer mr. van Deinse verlaat daarop de vergadering. De beer Uyttenhooven vermeentdat het opmaken eener nominatie ais waarvan liicr de rede iseen uitvloeisel was van het stellige voor schrift der vorige grondwetdoch datdaar de tegenwoordige grond wet zoodanig voorschrift niet bevat, de Staten daartoe thans de be voegdheid missen, en dat de aanbevelingslijst mitsdien aan het provin ciaal geregtshof zal beliooren te worden terug gezonden. De beer mr. van der Swalme kleeft eene andere meening aan. De grondwetzegt hijgeeft dc bevoegdheid tot bet formeren der nomi natie wel niet uitdrukkelijk, maar ontneemt die ook niet. Het 3de der additionele artikelen, in verband met de wet op do regterlijke organi satie en de wet van 29 mei 1849, geven daartoe gereede aanleiding. Hij vermeent echter dat de voormelde aanbevelingslijst niet in aan merking zal kunnen komen, om dat, reeds sedert lang, twee vacatu res bij het hof bestaanvoor de eerste waarvan in der tijd eene no minatie door provinciale Staten is ingezonden zonder dat het bekend isof en zoo ja welk gevolg daaraan is gegevenhij oordeelt dat deze nominatie zal behooren terugevraagden daarna drie nominatien op gemaakt zullen moeten worden daar de koning de vacatures wel kan maar niet moet onvervuld laten. Hij wil de aanbevelingslijst aan het hof hebben teruggezondenmet dc kennisgevingdat daarop geen acht kn.n worden geslagen. De heer Buyze wijst op art. 127 der provinciale wet, volgens welke de provinciale Staten belast zijn met de uitvoering van alle wetten waarvan die aan hen wordt opgedragenen alzoo ook art. 63 der wet op de regterlijke organisatienaar zijn oordeelzouden dc vroeger voorgedragen personen weder op de nominatie worden gebragt. De heer mr. Kroef acht de vergadering niet alleen bevoegd, maar ten gevolge van het 3de der additionele artikelen der grondwetzelfs verpligt, om eene nominatie op te maken. De heer mr. Vogelvanger merkt aan, dat het door den spreker aan gehaalde 3de der additionele artikelen alleen spreekt van verbindende wetten enz.en in zijne schatting kan zulks van op art. 63 der wet op de regterlijko organisatie, in opzigt tot de provinciale Staten, niet worden toegepast. De heer Verhagen zegt, dat het 3de additionele artikel, bet vervallen artikel der vorige grondwetgeenszins in het leven terugroept. De heer Uyttenhooven verklaart nog geenszins van de ongegrondheid van zijn sustenu overtuigd te zijn. Hij appuyeert den beer mr. Vogel vanger in opzigt van hetgeen door dien sprekeraangaande het 3de additionele artikel der grondwetis aangevoerd. Hierop wordt door den voorzitter de vraag voorgesteld: „Is de vergadering bevoegd, oene nominatie, tot aanvulling der bij het pro- vinciaal geregtshof bestaande vacatuur in te zenden "Waarop met 25 tegen 10 stemmen eene bevestigende beslissing valt. Na eenige woordenwisseling tusschen de heeren mr. van der Swal me. Uyttenhooven, van Diggelen, jhr. van Citters cn Buyze wordt voorts besloten dat de nominatie zal worden geformeerd in de eerste zit ting der aanstaande week. Nadat de heer mr. van Deinse weder ter vergadering is verschenen wordt omtrent eene missive van den hoofd-ingenieur in bet 11de district van den waterstaat, van den 11 junij 1831 mct opgave van de door hem in 1850 voor de provinciale dienst gedane reizen, besloten dat zij ter griffie zal worden nedergelegd. In beraadslaging wordt gebragt een voorstel van gedeputeerde Sta ten opzigtens de ingekomen berigten enz. van de polderbesturenno pens het wijzigen der reglementen van administratie cn van policie der polders. Overeenkomstig liet voorstelworden deze berigten enz. in handen gesteld van gedeputeerde Statenten fine van nader onderzoek en nader voorstel aan de vergadering. Twee voorstellen van gedeputeerde Staten, rcspectivelijk betrekking hebbende op een adres van de dijks-direetie van den Zaamslag-polder om onderstand uit de provinciale fondsen, tot wegsverbetering en tot de aanlegplaats te Wolphaartsdijkde verbetering van den weg van daar naar Wissekerkeen andere daarmede in verband staande aan gelegenheden worden verzonden aan de afdeelingen. Volgens het voorstel van gedeputeerde Staten worden zij nopens het aan ben opgedragen commissoriaaltot het doen van onderzoek in betrekking tot eene verbeterde bediening van het stoomhootenveer tusschen Vlissingen cn Breskens, gehouden voor diligent tot de aan staande najaars-vergadering. Het voorstel van gedeputeerde Statenbetrekkelijk de eventuele overneming door de, provincie van den weg van Jan Raasaan de Belgische grenzenwordt naar de afdeelingen verzondengelijk mede de voorstellen tot intrekking van de reglementen op de springstieren en de paardenfokkerij. Conform het voorstel van gedeputeerde Statenworden zij gemag- tigd om, uit de daarvoor disponibele fondsen tc voldoen eene de claratie van den ingenieur-verificateur van bet kadasterden heer P. van den Boschwegens gedane uitschotten enz.bij do voorloopige werkzaamheden in betrekking tot de vervaardiging eener provinciale kaart. Hierna deelt de voorzitter aan c vergadering mede, dat door de zorg van den griffier, in naleving van art. 13 zijner instructie, is op gemaakt een staat van al de aan dc provincie behoorende eigendommen en bezittingenen dat die staat ter griffie zal worden nedergelegd. De commissie voor de verzoekschriften brengtbij monde van don heer mr. Kroef, rapport uit op de na te melden adressen a. Van Brevet en anderentot wegsverbetering van IJzendijke naar Biervliet en Hoofdplaatb. van de Bats cn anderentot verbetering in het bijzonder van den weg van IJzendijke naar Biervliet c. van Erasmus en anderen, tot de verbetering van den Maria-wèg (4de district)d. van de commissie voor de verbetering der wegen in Noord- Beveland nader aandringende op die verbetering en daartoenaar de opgegeven voorwaarden-, eene bijdrage van f 2014 aanbiedende; e. van de wed. van Hertum, om voortduring der haar vroeger toegekende gratificatie of toelage, ook voor den jarc 1852;/, van M. de Schin kel, gewezen 1ste klerk ter provinciale griffie om eene jaarlijkseho gratificatietot te gemoctkoming in zijne behoefteg. van Eeunis te Neuzenstrekkende dat bij eene eventuele herziening van het polder reglement, daarin eene bepaling worde gemaakt aangaande de plaats voor liet houden der gewone cn buitonwone vergaderingen van ingelan den; h. van J. B. Muller, civiel-higoniour fo Goesom met dc vér- vaardiging der topografische kaart van de provincie te worden belast en om eventueel als ingenieur voor de provinciale werken-in aanmér- king te komen. "Wordt conform het rapport besloten dat !de adressen vermeld sub a., b.c.d. e. en f.aan de afdeelingen zuiien worden verzondenen voorts dat die sub g. en h. bedoeld voorloopig zullen worden aangehouden. Eindelijk wordt bepaald, dat dc eerstvolgende bijeenkomst zal plaats hebben op maandag den 7 dezerdes voormiddags ten elf ure. Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 32 kinderen; 19 van het mannelijke en 13 van het vrouwelijke geslacht. Overleden: 33 personen (waarvan vier elders); 14 van het mannelijke en 19 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 2. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 6; van 1 tot 5 jaren oud, o; van 5 tot 10 jaren, o; van 10 tot 15, 2; van 15 tot 20, o; van 20 tot 25, 1; van 25 tot 30, 3; van 30 tot 35, 4; van 35 tot 40, 4; van 40 tot 45, o van 45 tot 50I van 50 tot 55, 2; van 55 tot 60 1 van 60 tot 653 van 65 tot 70, 2; van 70 tot 75, ovan 75 tot 80 o van 80 tot 85, 3; van 85 tot 901 Gehuwd 8 paren. Gedurende de maand junij 1851 zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der stad Vlissingen ingeschreven, als: Geboren 24 kinderen; 15 van het mannelijke en 9 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 20 personen; 14 van het mannelijke en 6 van het vrouwelijke geslacht. (Onder dezelve zijn begrepen twee militairen in het hospitaal en een drenkeling.) Levenloos aangegeven geene. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 6; van 1 tot 5 jarenoud, 4; van 5 tot 10 jaren, o; van 10 tot 15, o; van 15 tot 20, o; van 20 tot 25 o; van 25 tot 30, o van 30 tot 35 1 van 35 tot 402 van 40 tot 45 1 van 45 tot 50 o van 50 tot 55, o; van 55 tot 602 van 60 tot 651 van 65 tot 70 1 van 70 tot 75, 1; van 75 tot 80, 1; van 80 tot 85, o; van 85 tot 90o. Gehuwd 5 paren. Engeland. Londen 30 junij. Eergisteren gaf de lord maire dezer hoofdstad een groot banket, ter eere der ko ninklijke commissie voor de wereld-tentoonstelling. Onder de genoodigden waren de heeren Buffet, minister van koop handel in Frankrijk en Ch. Dupin. Het getal der aanwe zigen was 218. Men verwacht hier eene Zweedscbe stoomboot, op last des konings uitgerust, om een tachtigtal fabriekanten en bekwame werklieden naar Londen over te brengen ten einde gedurende veertien dagen de tentoonstelling te bezigtigen. Ter beurs hield men zich heden veel bezig met eene voorgenomen leening van drie millioen ponden sterling, tot het aanleggen van spoorwegen in Sardinië bestemd. Deren- te zal minstens van vijf ten honderd zijn. In verschillende kerkeq dezer hoofdstad werden gis teren predicatien gehoudenten bctooge dat het stelsel van tot laat in den avond te arbeiden de groote vijand is der geestelijke, verstandelijke en ligchamelijke ontwikkeling van alien die tot de handeldrijvende klassen behooren. De groote schaak-wedstrijd onlangs alhier tusschen de voornaamste Europesche schaakspelers gehouden is ten voordeele van den Duitscher Andersen afgeloopeu die van de vijf met den beroemden Staunton gespeelde partijen vier heeft gewonnen. Mazzini is voornemens de aanzienlijkste steden van het noordelijk Engeland te bezoekenen daar een cursus van voorlezingen over den voortgang der burgerlijke en godsdienstige vrijheid in Italië te houden. Met leedwezen vernemen wij zegt de Mortiing Chronicle dat de admiraliteit besloten heefc dit jaar geen stoomboot naar de Poolstreken te zenden om zoo als ge woonlijk eene poging te doen ten einde de expeditie van sir John Frank/in op te sporen. De Amazone het grootste stoomschip dat ooit op de Theems gebouwd is, liep zaturdag van stapel. Het houdt 2265 tonnenlast en heeft 800 paardenkracht. Duilschland- - {Veenen 29 junij. Z. M. de keizer vertrekt spoedig naar Gallicie. De reis naar Italië blijft in augustus bepaald. Bij die gelegenheid zullen in de omstre ken van Verona groote troepen-manoeuvres plaats hebben. aartshertog Ferdinand Max zal binnen kort eene reis naar Amerika ondernemen. De regering heefr aan de Duitsch-Katholjeken te Gtatz niet slechts de erkenning als godsdienstige sekte geweigerd, maar hun daarenboven het houden van godsdienst-oefenin- gep in parcikuliere huizen verboden. - De vrijhaven van Venetie wordt den 11 aug. geopend. De proefvaart op den Semmeringer spoorweg is goed uitgevallen. Bij de marine worden proeven genomen met matrassen die gevuld zijn met kurkvèzelsen tevens in den uitersten nood kunnen dienen als reddingsboorCit voor schipbreuke lingen. De wijnstok staat buitengewoon göed in Wortcmberg en bevindt zich alom in den schoonsten bToe-i»

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1