MIDDELBURGSCHE COURANT. s. sr ts:rs 7 rwi,,M N°. 78. Dingsdag 1851. 1 Julij. Bcstuccu cn Clbmiaiötvrtiicn. 25iuticnl«inb0cfte jbiitgen. I3ttitettlatib0chc &ijbiugcu„ Dc abonnemcnts-prijs dezer Courant is f 2,75 voor drie maanden, en franco per Post f 3- De abonnementen worden voor niet minder dan drie maanden genomenen de betaling geschiedt comptantof bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 ure, indien men dezelve in hel eerst uit te geven nommer wil geplaatst hebben. De Advertentien worden berekend tegen 22 cents de regel, met uitzondering van. Huwe lijks- Geboorte- en Doodbekendmakingenwaarvan de prijs isvan één tot zes repels 1 1 50 en voor iederen regel daarboven 22 cents. Dezelve behoeven niet op gezegeld papier geschreven te zijn, alzoo bij elke plaatsing eener Advertentie het Regt van Zegel (35 ets.) moet worden betaald JVEL J) 11)1 GHE IJ). Middelburg,, den 30 Junij 1851. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente al hierberigten dat zij liet, door hen op gisteren voormiddag- in de Koorkerk gecollecteerde verzegelde pakje, waarop geschreven was voor het Bijbelgenootschaphebben doen be zorgen bij den Wel-Ed. Heer Mr. IV. N. Lambrechtsen. i.ik enen voornoemd F. C. MATZINGER, Praeses. Cs. NUYS Scriba. MIDDELBURG den 30 Junij. Betrekkelijk de afdamming van de Ooster-Schelde en het graven van een kanaal door Znidbeveland schrijven de Bel gische dagbladen dat de maatschappij tot bebouwing en exploitatie van 14,000 bunders poldergronden door de Ne- derlandsche regering op de Ooster-Schelde afgestaan, is ge constitueerd." Gemelde bladen geven daarbij de namen op van eenige personen die aan het hoofd van gezegde maat schappij staan. Blijkens de dezer dagen in het licht verschenen statuten dier maatschappij bestaan er bij dezelve een raad van ad ministratie en gedelegeerde administrateurs. De raad van administratie is zamengesteld uit de heeren Dirk Donker Curtiusoud-minister van justitie, in Neder land, president; Dechampslid van de kamer der volksver tegenwoordigers, oud-minister van openbare werken en bui- tenlandsche zaken, in Belgie; Rolinlid van de kamer der vertegenwoordigers en oud-minister van openbare werken, in Belgievan Beeck Vollenhoven lid van de eerste ka mer der Staten-generaalhandelaar, te Amsterdam Delmas oud-secretaris-generaal van binnenlaudsche zakenin Frank rijk te Parijs. Gedelegeerde administrateurs der maatschappij zijn de heeren: prins Joseph de Chimaylid van de kamer der vertegenwoor digers, in Belgie, presidentToe Laer advokaat en notaris te Amsterdam; Drouetraad der Belgische legatie te Londen; Seidlitzvoormalig lid der provinciale Staten van Zeeland en notaris, te Hulst; A. Brixhe grond-eigenaar eti voor malig ingenieur der mijnen in Belgie; du Bots de Basècles grond-eigenaar te Brussel. Allendie begrijpen wat er voor de toekomst van Zeeland in de aaneenhechting van Zuidbeveland met Noord-Braband gelegen iszullen uit het hier aangegeven personeel met genoe gen ontwaren, dat de belangen dezer gewigtige onderneming aan bekwame en invloedrijke mannen zijn toevertrouwd. Onder begunstiging van het heerlijkste weder, had voor leden vrijdag de feestelijke optogt plaats ter gelegenheid van het binnenhalen van het door Z. M. den koning aan de boogscluitterij [Villem III vereerde vaandel. De stoet, uitmakende den optogt, vormde zich te Oost souburg, onder medewerking van de ter dezer stede bestaande boogschutterij Zelandiawaarvan een groot aantal leden opgeluisterd door de muziek der stedelijke schutterij zich met hun net bewerkt vaandel aansloot. Vlissingen binnengetreden van welks partikuliere en lands gebouwen eti binnenliggende rijks en andere vaartuigen de nationale vlag wapperde begaf zich de optogt naar liet stad huis, waar het koninklijk geschenk, 11a in tegenwoordigheid van het hoofd des stedelijken bestuurs te zijn ontbloot, het publiek werd vertoond, dat met de meeste geestdrift, het aan een gedeelte van Vlissingens burgerij vereerde geschenk als een blijk van genegenheid voor allen ontving en on der daverend gejuich begroette. Na vervolgens de gansche stad te zijn doorgetrokken onder den toevloed van duizende menschen en het aanhon- dend losbranden van het geschutwerd het vaandel door den hoofddeken in het fraai versierde lokaal van den Prinsentuin aan zijne medeleden overhandigd die 11a het houden en ontvangen van eenige toespraken door den schutterkeizer werd omhangen met eene zeer schoone zilveren vergulde medaille, hem tot aandenken dezer plegtigheid door zijne medeleden geschonken In de zaal van den Prinsentuin allegorisch versierd naar den aard der feestviering met wapenen en trophéen werd daar op de ontvangene banier van donkerblaauw satijn met zilve ren ornamenten voor een ieder ten toon gesteld tot des avonds ten 8 ure, waarna hij wederom ouder geleide van denzelfden optogt naar het woonhuis van den hoofddeken werd overgebragt. De feestdag welke zonder dat de orde eenigzins werd verstoord dank zij de goede voorzorgen ook van wege de policie genomen tot ieders genoeg en voldoening afliep werd besloten door een druk bezocht bal mede in de lo- caliteit van den prinsentuin gegeven. Men meldt uit Vlissingen Gisteren morgen begaven zich een viertal matrozen van een van 's rijks schepen buiten deze vesting om te zwemmen. Eenige oogenblikken nadat zij zich te water hadden begeven verdween plotseling een van hen en is ondanks dc aange wende pogingen der anderen om hem te redden verdronken. Verleden zaturdag den 28 dezer is met het best gevolg alhier te water gelaten Zr. Ms. brik cachalot groot 12 stukken. Het berigt uit Goesook door ons in een vorig nom mer medegedeeld, omtrent de waarneming eener ziekte onder de tarwe, schijnt minder waar w althans zeer overdreven te zijn. Een opzettelijk onderzoek heeft doen blijken, dat wel is waar hier en daar een enkele halm was aangetast, doch hij zich later weder herstelde. Bij Zr. Ms. besluit van den 27 dezer zijn met den 1 julij aanstaande bevorderd: tot luitenant-ter-zee iste klasse, de luitenant-ter-zee ede klasse F. L. Geerling en tot luite nants-ter-zee 2de klasse, de adelborsten iste klasse, F.H.P. van Alphen IV. Sluyterman van LooL. M. de Laat de Kanter G. F. C. Rose jhr. L. II. IV. M. de St/ters G. F. Servatius jhr. II. K. F. A. van Raders en J. II. A. IV. baron van Hcerdt tot Eversberg. Men schrijft uit Apeldoorn aan de Nieuwe Rotterd. Courant van 26 dezer, dat H. M. de koningin, door een hevigen schrik zich zoo onwel heeft gevoeld dat zij de hulp van den heer Goedbloedchirurgijn en accoucheur te Beekhuizen noodig had. Uit Utrecht schrijft men van den 26 dezer Gisteren werd door heeren studenten de lang voorbe reide en verwachte gecostumeerde optogt gehouden. Hij was verdeeld in acht groepen voorstellende op mi.11 of meer zin nebeeldige wijze de opkomst en bloei des vaderlands een onderwerp de keur van Nederlands jongelingschap overwaar- dig. De gekozen onderwerpen waren de volgende I. De Germanen 70 jaar na ChristusC/audius Civilis en Briniode hoofden der Batavieren en Friezen, brengen de priesteres Velledadoor hen bij de belegering van Castra Vetera geraadpleegd terug naar haren mysterieusen toren. Op de Romeinen veroverde wapenen en krijgsgevangenen voeren zij met zich. II. liet Christendom 719: De Friesche koning Radbout met eenen stoet van grooten en geestelijkheid op weg, om den doop te ontvangen. III. Het Ridderwezen I2I7-' Willem I, Graaf van Hol land met zijn lijfstoet de stad Haarlem binnenrijdende, na zijne terugkomst van den kruistogt naar het heilige land. IV. Het Hofleven van den Grafelijken tijd, 1 296 Floris V met zijnen hofstoet ter jagt gaande. V. De Rederijkers1500De rederijkerskamer Liefde bovenal van Haarlem houdt eenen optogt om de uitvinding der boekdrukkunst te vieren. VI. De verdrukking door Spanje, 1567 Voorstelling eener verrassing van een Hagepreek door de Spanjaarden. De overvallenen worden gevankelijk naar den kerker gevoerd. VII. De Unie van Utrecht 1579' voorgesteld door den triomfwagen getrokken door zes witte paarden. De Unie van Utrecht allegorisch voorgesteld. VIII. Hollands GrootheidcS'jo1675: eene reeks van groote mannen uit den hoogsten bloeitijd der republiek zijn hier vereenigd, als de beste uitdrukking van hetgeen Holland eenmaal was." Uit Breda wordt gemeld van den 28 dezer: Heden verlaten de adelborsten van het derde studiejaar het legerkamp op de Oosterhoutsche heide, waar zij met de kweekelingen der landmagt van het derde en vierde studie jaar gedurende de afgeloopene maand junijzijn gelegerd geweest en aan de practische oefeningen van deze laatsten hebben deelgenomen. Gezegde adelborsten keereti naar het akadevnie-geboiuv terug, om aanstaanden dingsdag, den 1 julijmet hunne kameraden van het tweede studiejaar der marine, naar den Moerdijk te marcheren, waar hen Zr. Ms. stoomschip gedeh zal komen afhalen en naar Vlissingen overbrengen. Van daar zullen gezegde jongelieden 11a de maritime werken te Vlissingen in oogenschouw genomen te hebben onder de leiding der luitenants ter-zee iste klasse PelsRijcken, de Man en Kempergedurende de maand julij een kruistogt op de Noordzee ondernemen aan boord van gezegd stoomschip en van Zr. Ms. korvet ajax, en telkens bij gedeelten op die beide oorlogsvaartuigen omwisselen om alzoo praktisch bekend te worden zoo met de vaart van zeilschepen als met het stoomwerktuig en de stoomvaart. Na den afloop van den togt zullen de adelborsten van het" 3de studiejaar tot adelborsten iste klasse benoemd wor den en keeren die van het tweede jaar na het einde der vacantie, naar de akademie terug om hunne studiën voort te zetten." Den 27 dezer is aan de hoogeschool te Leyden be vorderd tot phil. nat. doctor, de heer J. A. Herklots na verdediging van een specimen zoographicum inaugurale, continens additomenta ad f au aam carcinologicam Africae oc- cidentalis sive descriptiones specierum novarum e crustacco- rum ordine quas in Guinea collegit vir strenuus H. S. Pel prefectus residentiis in littore Guineae. Vrijdag morgen is te Hellevoetslnis binnengekomen Zr. Ms. stoomschip cyclooi* onder bevel van den hutenanr- ter-zee jste klasse H. IVipffais eerste har/ngjsger van de visscherij, met 22 ton haring. Men hoopt op ruimere vangst: met het warme weder, en ziet met belangstelling de tweede bezending die in het laatst dezer week verwacht wordt te gemoet. De voorraad is tot /"8oo per ton opgeruimd de prijs per stuk is thans f 2. Van den wedstrijd der handboog-schutterijen op 23 dezerop het Loo gehouden is de uitslag geweest als volgt iste prijsgouden medaille gewonnen door de schutterij! St. Sebastiaan van Beek (Noordbrabant), met 182 punten 2de prijs zilveren medaille, door Apollo, van Utrecht, met 162 punten; 3de prijs, bronzen medaille, door de Vriendenkring, van Breda, mef 124 punten; iste rozen- medaille behaald door Eendragt en Vriendschapvan Am sterdam 2de rozen-medailledoor St. Sebastiaanvan Tilburg; zilveren medaille, voor de meeste punten (49), door den schutter A. Biezens van St. Sebastiaan te Beek; afstands-medailledoor de Batavieren van Hulst. De eerste vogel is afgeschoten door C. II. Fassaertvan Hulstde tweede door Kegelaarmede van Hulst, en de derde door Verbiestvan Breda. Bij de keuring der voorwerpen van handboog-nijverheid zijn de medailles toegekend als volgt eene zilveren voor de beste handbogen aan C. Engels en Zonente St. Oedenrodeeene zilveren, voor de beste doel- en boutpijlen, aan de weduwe C. Bressers en Zoon te Tilburg; eene bronzen, voor de beste armbanden en vingertoppen, aan J. Liekeles Oebles, te Alkmaar, en eene bronzen voor de beste pezen aan de weduwe C. Bressers en Zoon voornoemd. STATEN-GENERAAL. eerste kamer, Zitting van 27 junij. Zijn ingekomen de door de tweede kamer aangenomen wets-ontwerpen tot wijziging van hoofdstuk II en IX B der staatsbegrooting voor 1850. Het ontwerp van gemeen tewet isnadat onderscheidene sprekers het woord gevoerd hadden en deze door den minister van binnenlandsche zaken beantwoord warenmet 28 tegen 7 stemmen aangenomen. Voor hebben gestemd: de heeren van der Beken Pasteel, de Bruijnvan MeursVerheij van den Bogaard, van Swinderen Cost Jordens Beerenbroek Hooft van Roijen, van Eijsinga, de Villers de Pi té van den Dries van Rhe- menvan Rhcmenshuizen de Brauw van Beeck Vollcnhoven van Lidth de Jeude Tonckensvan Sasse van Tsseltvan lii ckevorselBoxman de Sitter Cremers Philipse Re- goutvan Aylva van Pallandtvan IVeel, van der Lek de Clercq en de voorzitter. Tegen hebben gestemd de heeren van Nispen van Pan nerden Borski lnsinger Bosch van Drakestein van IVes- sem van Foreest en van Andringa de Kempenaer. De kamer heeft zonder beraadslagingmet algeineene stem men aangenomen: 1. de wet op den verkoop van domein grond te Maastricht2. de dertien ontwerpen tot verleening van het Nederlanderschap3. de ontwerpen tot wijziging van twee hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1850. Daarop is de kamer gescheiden tot nadere bijeenroeping. Zweden. Stokholm 20 junij. Het koninklijk voorstel tot afschaffing der differentiële tolregten is door drie stan den (de geestelijke uitgezonderd) aangenomen. De zaak is des te gelukkiger wijl daardoor aan onze scheepvaart de gelegenheid gebodeu wordtom zich dc nieuwe scheepvaart wetten van Nederlandbetreffende den handel op zijne ko loniën en het bestaan van gelijke wetgeving in Engeland ten nutte te maken. Engeland. Londen 27 junij. In het tweede gedeelte der zitting van het lagerhuis op gisteren, heeft de heer Roe buck het voorstel gedaan om een adres aan de koningin te rigten, strekkende om H. M. te verzoekende klagten der Engelsche handelaren te doen onderzoeken wier goederen in 1807 te Koppenhagen in beslag genomen en verbeurd verklaard zijn toen zij destijds op Denemarken handel dreven Een zeer opmerkelijk nieuw voorwerp is dezer duren uij weegt 350 karaat. Men begint meer en meer te spreken van het in stand houden van het thans voor de tentoonstelling dienende ge- bouw. Velen weuschen dat liet ingerigt zal worden voor eene openbare wandelplaats, versierd met allerlei gewassen, die onder de glazen bedekking, ook gedurende den winter, zonder nadeel daarin blijven kunnen met kunstwerken van beeldhouwkunde enz. Het parlement zal denkelijk geroepen worden om daarover te beslissen. Een jong mensch die betrapt werd bij het afsnijden van stalen van tentoongestelde fijne stoffen in het glazen- paleis, is tot eenige weken gevangenzetting veroordeeld. Gisteren is iemand zoo nabij de in beweging zijnde machines gekomen dat hem de kleederen ten dtsele van het lüf w er den gerukt en hij met een geleenden jas huiswaarts moes: keeren.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1