MIDDELBUB6SGHË C 0 li R A T. ri- m°. 76. Dooderdag 18.51. 26 Juni). XT' Bcötuvctt ei» Slbtmtudivattcn. GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND, imiticiilaubdcltc STijbhtgcs», 23 GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND doen te weten dat door hen in hunne Vergadering van heden is vastgesteld hetgeen volgt. De Houders der onafgeloste Obligatien van de geldleening van ƒ220,000,00 voor de verbetering der Wegen in het vierde'en vijfde District dezer Provinciekunnen van heden af bij de tweede afdeeling der Provinciale Griffie kosteloos verkrijgen Nieuwe Coupons voor de rente dier Obligatien over de jaren 1851 1855, tegen overgifte en intrekking van het deswege in der tijd afgegeven bewijs. Gegeven te Middelburg den 7-Mei 1851. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve, S L E G T. AANBESTEDING. Brengen ter kennis der belanghebbenden dat op Zaturdag den 12 Julij 1851 des voormiddags ten 10 ure, door een hunner Leden, daartoe door hen gecommitteerd, in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11de District van den Waterstaat, in een der lokalen van het Gouvernement te Middelburg, onder nadere goedkeuring, in 14 Perceelen zullen worden aanbesteed de noodzakelijke vernieuwingen en herstellingen aan de volgende Provinciale Waterstaats- Werken en Wegen als 1. Aan de Veerdamtnen aan het Sloe. 2. Aan het Paalhoofd en den Steenendam bij het Fort Bath. 3. Aan de Contr'escarpen van Tholen langs de rivier de Eendragt. 4. Aan de Kaai- en Havenwerken te Feere. 5. Aan het Posthaventje van Gorishoek. 6. Aan de Haven werken te Breskens. 7. Aan de Havenwerken te Philippine. 8. Aan den Straatweg van Zierikzee naar Zjpe en aan den Steiger aldaar. 9. Aan den Straatweg van den Grooten Weg bij Bres kens naar Groedc. 10. Aan den Straatweg van Schoondijke naar IJzendijke en den Zandweg van IJzendijke naar het einde der Pontestraat. 11. Aan den Straatweg van Oostburg naar Zuidzande. 12. Aan den Straatweg wederzijds de Stad Sluis. 13. Aan den Straatweg van Neuzen naar Axel. 14. Aan den Straatweg van Hulst naar 'Valsoorden Daaronder begrepen alle vereischte Materialen en het on derhoud tot 1 Julij 1852 zoo als in het bestek is omschreven. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en op bod terwijl het bestek en de voorwaarden op de gewone plaatsen ter lezing liggen. Gedurende drie dagen vóór de besteding zullen de 1100- dige aanwijzingen worden gedaan terwijl bij den Hoofd ingenieur te Middelburg, voor de werken in het algemeen en bij de Ingenieurs in de Arrondissementen voor de werken onder elks ressort behoorende nadere informatien te beko men zijn. Middelburg, den 25 Junij 1851. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. Bij den Drukker van het Gewestelijk Bestuur van Zeeland U. F. AUER te Middelburgzijn, ter voldoening aan Artikel 103 der Wet van den 6 Julij 1850 (Staatsblad 110. 39) 1 algemeen verkrijgbaar gesteld tegen voldoening der drukkosten De Begrooting der Kosten van het Provinciaal Bestuur voor zooveel het Rijks-Bestuur isen De Begrooting der enkel Provinciale en Huishoudelijke Inkomsten en Uitgaven, beide voor het dienstjaar 1852, met de daartoe betrekkelijke Memorien van toelichting. JFEED ADIG HEID. «oase*. ZEEUWSCI-IE MENSCHENVRIENDEN Met dankzegging voor de giften mij ten behoeve van het huis*» gezin des blind geworden ambtenaars Sch. verstrekt kan ik berig- ten dat door uwe welwillendheid de bedoelde persoon in staat ge steld is om zich te begeven naar eene plaats, waar eene operatie aan hem wordt bewerkstelligd, die aanvankelijk goeden uitslag schijnt te beloven, en de hoop doet voeden dat onder Gods zegen doormiddel van uwe liefdegaven de vader van dat talrijk gezin het gebruik van het edelst zintuig zal herkrijgen. Met deze dankbetuiging moet ik een nieuw beroep vereenigen op uwe weldadigheid. De zaak betreft andermaal eenen Zeeuw, ook in Noordbraband gevestigd maar doel en omstandigheden zijn ge heel anders, en ik zie mij genoodzaakt, een vol vertrouwen in mij in te roepen daar ik mij verbonden heb tot de onbepaaldste ge heimhouding ten opzigte Tan den naam des mans wieu ik hoop, uit nog dieper ellende dan blindheid met Lods hoogeren bij stand Ie kunnen redden indien betrekkelijk geringe geldelijke hulp middelen er mij in ondersteunen. Onlangs ben ik op een uitstapje in deze provincie in aanraking gekomen met iemand die nog wel geen eigenlijke veelmin over gegeven dronkaard is maar toch belaasop den weg is om bet te worden. Ik had redenmij bet lot van dezen Zeeuw aan te trekken. Ilij betuigde mij niets liever te wenschen dan afstand vaD zijne heiilooze neiging. Met tijdige hulp is de overigens achtings waardige man te redden doch hij vreestdat enkel zedelijke indruk niet bestand zal zijn legen de gedurige verzoeking. Volle toestemming heeft hij mij gegeven om onderzoek te doen naar zeker materieel tegengif tegen het gift der dronkenschap berustende bij den wel-ed, beer H. J. Abbringte Amsterdam, mij belovende hetzelve getrouwelijk le zullen gebruiken. Ik heb alle reden om aan de opregtheid van voornemen en verzekering te gelooven en uit ingewonuen informa tie is mij gebleken dat het bedoelde middel ƒ25 kost tenzij men certifikaat van onvermogen afgegeven door bet gemeente-bestuur kunne overleggen. Hiertoe zijn in het gegeven geval geene termen en hetzelfde eergevoel, hetwelk mij de belofte afdwong, geene namen in dezen te noemen zou er ^ib ook tegen verzetten. En toch, de gewillige, goed gezinde man kan die som niet, althans nog nietvooruitschieten. Haar langzaam en onder de band te verzamelen ware mij misschien wel mogelijk, maar hoe eer men het middel aanwendt hoe beter. Zeeuwen! ziedaar eene eenvoudige en toch zoo sehoone zaak door eenen Zeeuw ten behoeve van eenen Zeeuw uwer aandacht aanbe volen 25 voor het middel zijn noodig nog meer daarboven 7iuttig gelijk ik verzekeren kan maarniet in bijzonderheden open baren mag. Leest, bid ik u Jakobus F, vs. 1!) 20! Ik heb de beste hoop gegrond op kennis van omstandigheden in dezen. Bezorgt mij 25 en ter mijner verantwoording zal ik de kwitantie van den heer Abbringvan wien ik alsdan de medica menten onmiddelijk ontbiedc om ze met raad en vermaning en ge bed den patiënt te geven, ten huize van de uitgevers dezester inzage leggen. En wat uwe Christelijke liefde tot dit doel mij meer toe vertrouwt ik zal het besteden naar mijn beste weten in dezes teedere zaak. Zoo mijne roepstem verstaan wordt, zijnde uilgevers dezer Courant bereid 0111 gelden te ontvangen en over te maken. Ook aan mij on middelijk kan de toezending geschieden. De porten heb ik er gaarne voor over. Oirschot 20 Junij 1851. H. M. C. vak OOSTERZEE Predikant. Dat de zaak spoed vordertvloeit voort uit haren aard. Eene spoedig bewezen weldaad is hier vooral eene dubbele. MIDDELBURG den 25 Junij. Bij besluit van den 18 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot hoogstdeszelfs adjudant in buitengewone dienst, den generaal-majoor II. A. de Hart, konnnandant van de 4de brigade infanteriewaarnemend provincialen kommandant van Gelderland Utrecht en Overijssel. De minister van binnenlandsche zaken heeftbij be schikking van den 22 dezer goedgevonden, ter vervanging van den heer L. J. A. van der Kun inspecteur van 's rijks waterstaat thans buiten's tandstot lid der speciale com missie bij dispositie van dat departement van 20 junij jl. ingesteld tot het afnemen van het eind-examen van eenige kweekelingen der koninklijke akademie te Delfcdie met het ten einde loopend akademie-jaar hunne studiën zullen hebben voltooid en een diploma verlangen van civiel-inge- nieur te benoemen den heer G. van Cendtingenieur van 's rijks waterstaat te Amsterdam. Zaturdag 11. heeft te'sHage, in eene plegtige alge- meene vergadering van den Hoogen Raad der Nederlanden de installatie plaats gehad van den nieuw benoemden raads heer mr. C. van Tsselsteyn vele leden van de magistratuur, de balie en van beide kamers der Staten-Generaal en een talrijk publiek woonden deze plegtigheid bij. De commissie van beheer over de tentoonstelling van schilderijen enz. te 's Gravenhage heeft bekend gemaakt dat de tentoonstelling zal verlengd worden tot en met den 6 julij aanstaande, en dagelijks, op de gewone uren als ook op zondag den 29 dezer en den <5 julij, van 12 tot 4 ure, voor een ieder, tegen betaling van het gewone entrée- geld zal geopend zijn. Men leest in de Kerkelijke Courant van 1 2 dezer De diaconie der Hervormde gemeente te 's Graveland heeft heden na verkregen autorisatie van Z. M. den koning de aanzienlijke som van achtduizend gulden vrij van regt van successieontvangen ten gevolge eener testamentaire dispositie van wijlen vrouwe IV. C. Dedeldouairière BackerN Ter vergadering der maatschappij van Nederland- sche letterkunde, 11. donderdag te Leyden gehouden is, op voorste! van het bestuur, met algemeene toejuiching beslo- ten, den oud-hoogleeraar M. Siegenbeekdie van het jaar 1823 tot 1848 het voorzitterschap heeft bekleed en sedert 1803 lid der maatschappij is geweest, van wege de menig vuldige en belangrijke diensten gedurende al dien tijd aan de maatschappij bewezen het eere-iidmaatschap aan te bieden. De Utrechtsche Courant behelst onder dagteekening van 22 dezer het volgende De toeloop van vreemdelingen ter bijwoning van de feesten door heeren studenten te gevenvermeerdert bij eiken dag. De spoortreinen zijn opgevuld de diligences van vele bijwagens voorzien. Heeft men dus in deze stadt getuige aller deelneming, in eene bijna algeheele verlichting derzelve de blijken gegeven dat men groote waarde aan dit feest hecht, van buiten wordt die deelneming niet min der betoond daar men van heinde en verre opkom! om te zien hoe Utrechts studenten en burgers een akademie-feest vieren en 0111 het meerderen luister bij te zetten. Morgen vangt het feest aan met het uitsteken der vlaggen en met de in den feestwijzer vermelde bijzonderheden. De feesten op het Loo, in de afgeloopen week door Z. M. den koning gegeven, zijn tot aller genoegen afgeloo pen 'en hoogelijk wordt de innemende wijze geroemd waar op Z. M. de feestgenooten zoowei uit de hoogere als uit andere standen, ontvangt. Op het diner bij gelegenheid van den slag van Waterloo stelde Z. M. toasten in op hoogst deszelfs overleden vader, die zoo veel bijbragt tot de over winning in dien strijd; op hoogstdeszelfs moeder, die zoo zeer de belangen van den krijgsman ter harte neemtzoo als bleek, na den tiendaagscheu veldtogtin de stichting van het Willems-hospitaal en de bezoeken die zij aan de lijders bragtop lord IVellington enz. en sprekende van hoogst- «eszelfs zoon, zeide Z. M.dat hij dien prins o|> het in stituut van Noordhey plaatste, opdat de klove vetuaairwd werd die de geboorte tusscben hem en andere knapen daar- stelde en hij zich kon voorbereiden tot de groote bestem ming die hem eenmaal wachtte. Donderdag 19 junij werden de Engelsche wedloopen be sloten door eene Hollandsche harddraverij. De koninklijke prijs van f 1000 in geld en eene zilveren zweep van f 400 werden behaald door de heeren J. van den Brink en G. A. Abbrink. Zaturdag-avond daarop volgende gaf Z. M. aan een groot aantal adelijke familien uit den omtrek en aan eenige of ficieren eene soirée dramatjqne, na den afloop waarvan al de aanwezigen de eer genoten van ten hove te souperen. Eergisteren dongen de uitgenoodigde handboogschutterijen naar den prijs en namen des avonds deel aan den feestdisch, haar door Z. M. bereid, terwijl vrijdag eerstkomende de scherpschutters-gilden uit vele plaatsen van ons vaderland elkander den prijs zullen betwisten. Wij hadden zegt de Toekomsthet genoegen deze week te zien de afbeelding van den grooten prijs, welke op het Loo zal vereerd worden aan het best schietend ge zelschap van scherpschutters. Die afbeelding stelt voor eene rotswaarop een scherpschutter staat in het kostuum der zestiende eeuw. De rots is van onderen omgeven met een band waarop de spreuk Je maintiendrai gedreven is. Het geheel staat op een bord, op welks rand mede gedre ven zijn de wapens der provincie enz. Keert men deze rots om dan heeft men eene sierlijke bokaalgeheel in zil ver bewerkt door den heer van Kempen te Amsterdam. Het kunststuk is schoon, doelmatig en smaakvol tevens. Wij vermeenen hier te kunnen bijvoegen dat het door onzen eeni- gen in dit genre uitmuntenden kunstenaar Rochussen getee- kend is." De Leidsche Courant bevat de volgende mededeeling: In het Handelsblad van den 19 dezer wordt het berigc medegedeeld, dat dr. Giitzla/j' bijgedrukte circulaire kennis heefc gegeven dat hij afstand deed van de zendingszaak. Dit berigt is ongegrond; want op den 15 dezer is in Amsterdam met de landmail een brief van dr. Gützlajf ont vangen in welken hij wel kennis geeft, dat hij niet langer aan het hoofd der Chinesche vereeniging te Hong-Kong heefc willen staan omdat er te veel verdeeldheid onder hare me deleden bestond waardoor bij belemmerd werddoor haar zijn doel te bevorderen, maar, dat hij nu zelfstandig, ge heel alleenzich een werkkring had geschapendie veel betere vruchten belooft, daar hij thans onafhankelijk, op grond zijner ondervinding, in het belang der zendingszaak kan handelen. Ik achtte het pligt den afwezigen dr. Giitzlaf door de ze mededeeling tegen die geruchten te verdedigen welke tegen hem bereids veld begonnen te winnenen hen die in zijn werk belangstellende verzekering te geven, dat hij de man niet is om zich te laten ontmoedigen. De in China bestaande onlusten zijn geenszins het ge volg van de invoering van het Christendom in dat rijk maar van de sedert onheugelijke tijden bestaande vete tegen de Mant- chou dynastiemitsgaders van de geheime genootschappen, die ook al van het zuurdeessein van socialismus en com- munismus doortrokken zijn. (get.) Dr. p. p. roorda van eysinga." Men meld ons uit Kruiningen van den 21 dezer: De dag van heden was voor onze gemeente een ware feestdagdaar de eerste steen werd gelegd van een geheel nieuw aan de eischen des tijds voldoend schoollokaal. Door de goedgunstige medewerking der hooge regering en van heeren gedeputeerde Staten dezer provincie, was zij' tot het bouwen daarvan in staat gesteldwaardoor aan eene reeds lang gevoelde behoefte kon voldaan worden. De eerste steen werd gelegd door den heer IV. J. Janssen, burgemeester onzer gemeente, in tegenwoordigheid van den gemeente-raad en van vele ingezetenen die door hunne tegen» woordigheid hunne belangstelling aan den dag legden. Zijn edel-achtbare 11a bedankt te hebben voor de eer aan hem toegekend, ontboezemde daarbij den wensch dat het ge bouw, waaraan bij den eersten grondslag bad gelegd onder den zegen des Ailerhoogsten tot eene spoedige voltooijing mogt geraken dat het een sieraad mogt worden in deze ge meente maar bovenal dat het heilrijke vruchten mogt dragen voor het opkomend geslacht." Kerknieuws. Door Z. M. zijn bij besluit van den 5 dezer goedgekeurd de beroepingen van predikanten, door de kerkeraden der Hervormde gemeenten hierna genoemd ais: van Middelburg, onder de classis van dien naam op ds. B. J. H. Taatspredikant te Harderwijken van West- kapelle onder de classis van Middelburgop ds. J. Rjsdiik lakens Lambiechtspredikant te Biggekerke. STATEN-GENERAAL. tweede kamer. Zitting van 23 junij. In deze zitting zijn achtervolgens met algemeene stemmen aangenomen het wets-ontwerp strekkende tot dispensatie van de wet voor den verkoop onder 's hands van een perceel domeingrond te Maastricht, en de wets-ontwerpenhoudende naturalisatie van mr. E. G. van SendenB. MendelA. Mendel, F. IV. Hepner J. Giesbers P. J. Berger L. F. C. HausetnannIV. F. von PcstelA. C. A. Schonstedt C. II. de PerrotC. U. F. Degering IV. Seib en H'H Hornborstel

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1