MIDDELBURGSCHE COIIBAM W. 73. Donderdag 19 Jnnij. ücstutrcu en MAATSCHAPPIJ TOT NUT TAN 'T ALGEMEEN. ^imtcnSawbödic Sijbiiigcn. DOMBURG SC HE JAARMARKT. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van DOMBURG, brengen hierbij ter kennis, dat de KERMIS of JAAR MARKT aldaar zal aanvangen op Donderdag den 26 Jnnij eerstkomende; terwijl toestemming is verleend 0111 des Vrij dags naar de Gaai te schieten en des Zaturdags naar den Ring te rijden. Domburg, 16 Jnnij 1851. J. J. I. SPRENGER Vz. Op last van denzelve De Secretaris, WOUTERSEN. VERGADERING, op Zaturdag den 21 Junij 1851, des middags ten één uur precies Over de Punten van Beschrij ving. Namens Bestuurders P. de MARET TAK, Secretaris. VERKIEZEN GEN. De ondergeteekendenwenschende, te voldoen aan het door velen geuitte verlangen tot het houden eener Verga dering van Kiesbevoegden ten einde eene candidatuur daar te stellen ter vervulling van de vacature in de Provinciale Staten, veroorzaakt door het bedanken van Jonkhr. van Rei gersberg Vers/uys, waarvoor de officiële Stemming zal plaats hebben op Woensdag den 25 dezer; nemen de vrijheid de Kiesbevoegden in het Eerste District bij deze uit te 1100- digenzich tot dat einde te willen laten vinden op Vrijdag den 20 dezer, des middags ten één ure, in de Zaal van het Klein Schuttershof. Tot voorkoming van alle misverstand wordt herinnerd dat de Stemming bij Voimagt, niet anders zal kunnen ge schieden dan nadat de schriftelijke voimagt bij het Bureau zal zijn overgelegd, en dat ieder lid der Vergadering slechts éine stem bij voimagt zal mogen uitbrengen. Middelburg, den 16 Junij 1851. Ph. van den BROECKE. H. J. van DEINSE. A. H. G. FOKKER. J. F. FAK BROUWER. J. J. de KANTER. IVELDADIGHEID. Middelburg, den 1G Junij 1851. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier gis- tereu avond in de Oostkerk in een gesloten pakketje, zeven verze gelde en met opschrift voorziene giftengecollecteerd hebbende berigten dat zij zes derzelve hebben doen bezorgen bij De Heeren N. Ve.rhul.st Wz. voor den Algeineenen Armen. Mr. TV. N. Lambrechtsen voor het Bijbelgenootschap. A. Brouwenaarvoor het Nederl. Tractaatgenoolschap. Ds. J. J. van Deinse voor het Zendelinggenootschap. Ds. A. Slotemakcr Cz. voor Noodl. kerken en personen, J. D. M. de Stoppelaarvoor Noodlijdende personen gewapende dienst terwijl zij voor de zevende zijnde een halve gulden volgens op schrift bestemd voor de Diaconie Armen den edelen gever of geef ster hunnen dank betuigen. Diakenen voornoemd F. C. MATZINGElt, Praeses. Cs. NUYS Scriba. De COMMISSIE van SPIfS-UITDEELING aan Minvermogenden binnen deze Stad gevestigd bij deze kennis gevende dat de gewone jaarlijksche rekening over hare gehoudene administrat.e gedurende het afgeloopen Wintersaizoenop heden heeft plaats gehad rekent het zich tot eenen aangenamen pligt haren begunstigers haren op- regten dankte betuigen voor de medewerking bij vernieuwing in zulk eene ruime mate, gedurende dezen winter ondervonden, daar bij de verzekering voegende datofschoon deze winter zich door geene strenge koude heeft gekenmerktdie uitdeeling evenwe.ldoor hunne arme en minvermogende Stadgenooten met de meeste blijd schap en dankbaarheid is ontvangen en menig hulpbehoevend Huis gezin tot opbeuring en verkwikking heeft verstrekt. De Commissie neemt ook deze gelegenheid waarHeeren Com missarissen welke met de meeste bereidvaardigheid de dagelijksche werkzaamheden wel op zich hebben willen nemen voor de veelvul dige aan de Commissie bewezene diensten haren dank te betuigen en"hare Inrigting bij vernieuwing aan de belangstelling harer meer vermogende Stadgenooten op te dragen. Middelburg, den 12 Junij 1851. VAN REIGERSBERG VERSLUTS Secretaris. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente be rigten bij deze aan de onbekende gevers van een verzegeld pakje waarin f x50 en een idem inhoudende 4 ge collecteerd door Heeren Kerkvoogden, op Zondag den 8 en 15 Junij, in de voormiddag godsdienst-oefening, dat ge noemde gelden aan hen zijn geworden waarvoor zij bij deze hunnen dank betuigen. Vlissingen, den 17 f851. Namens Diakenen voornoemd C. P. LUITWIELERp'r> MIDDELBURG den 18 Junij. Gisteren is alhier de verjaardag van H. M. de koningin gevierd met het uitsteken der vlaggen uit de publieke ge bouwen en de buizen der ingezetenen met het honden van groote parade, door muziek van het korps muziekanten der dienstdoende schutterij en klokkenspel. Z. M. de koning is in den nacht van vrijdag op zaturdag, en H. M. de koningin zondag namiddag met een aanzien lijk gevolgop het Loo aangekomen. Tot aanvulling en verbetering van het verslag, hetwelk wij in ons vorig nommer gavenomtrent de festiviteiten in de voorleden week te Goes plaats gehad bieden wij onzen lezers nog het volgende aan. Wij doen dit vooral met het oog op de Maatschappij van Landbouw in deze provincie welke aan die feestelijkheden een zoo belangrijk deel gaf, en waarop wij de vorige keer minder in de gelegenheid waren met eenige uitgebreidheid te wijzen. Uit dien hoofde ont- leenen wij van de Goesche courant genoegzaam het volgende I11 den avond van den 10 dezer werd in eene der zalen van het raadhuis te Goes de vergadering gehouden van het hoofd-bestuur der gezegde maatschappij, ter behandeling van hare aangelegenheden en verordening voor het toekomende. Den ia, des voormiddags om 9 ure, had de algemeene ver gadering dier geheele maatschappij plaats, waarbij ook aan de leden van het Landhuishoudelijk Congres en aan die van de Maatschappijen van Landbouw uit andere provinciën den toegang werd verleend. Na de gewone verwelkoming en opening der vergadering hield de president der maatschappij eene verhandeling over den gang en de ontwikkeling van den landbouw, sedert de oudste, ons bekende geschiedenis tot op den tegenwoordige:! tijd. Uitgaande van Mesopotamiens vlakten schetste hij vervolgens in sierlijken stijl en met treffende wendingen, zoowel den akkerbouw van Egyptens vruchtbare gronden als die van het eens zoo gezegend Palestina hoe voorts bij Grieken en Romeinen de landbouw bloeide hoe die bron van bestaan zoo naaiuv met den welstand en echte bescha ving der volken verbonden ook weder opdroogde met het zedelijk verval dier landen en natiën. Hoe die akkerbouw te gelijk met andere kunsten en wetenschappen eene versche ontwikkeling verkreeg, in de tijden van de heerschappij der Arabieren en Mooren die onder hunne magcige Califen zich dwars door Noord-Afrika over de zuilen van Hercules tot in het Spaansch Schier eiland wisten te vestigen. Hoe weder met hunne verdrijving uit Spanje dat rijk welks magtig grondgebied zich eenmaal in alle werelddeelen uit strekte nogtansuit verwaarloozing van den landbouw ook weder zijnen luister heeft zien tanen en schier te niet gaan. Hoe wijders, onder'de zware oorlogen, waaronder Europa gedurende de iócie en 17de eeuw kwijnde, ook de ontwikkeling van den landbouw gedrukt werd. Hoe men op het einde der 18de eeuw reeds sporen van opbeuring begon te ontwaren welke in de tegenwoordige eeuw zich met toenemende kracht, onder aanwending der wetenschap magtig ontwikkeld heeft enz. Hij besloot met krachtige aansporing, dat ook Zeeland reeds in velerlei opzigten door eenen natuurlijk vruchtbaren grond gezegend, niet verzuimen mogtzich den gang der ontwikkeling ten nutte te maken. Daarna werd door den secretaris verslag gedaan van het verrigtte door de maatschappij 111 hare afdeelingen en de zich reeds vertoonende gevolgen van die bemoeijingen waarbij ook werd aangehaald de aanvang der stichting eener belangrijke meekrap-fabriek in den Wilhelminapolderten gevolge van nog van wegens de nu ontbondene commissie van landbouw, gedane plaatselijke en wetenschappelijke on derzoekingen. Na verdere mededeeling van ingekomene stukken enz. gaf de president zijn bepaald besluit te kennen, 0111 nu zijn vroeger aangekondigd voornemen tot aftreding van zijn voorzitterschap, te verwezenlijken; dienvolgens als nu dat presidium in deze vergadering nederleggende en aan de le den der maatschappij, zoowel als aan de besturen harer 12 afdeelingen, zijn dank betuigende voor ontvangene mede werking en blijken van verknochtheid. Maakte deze mededeeling van den achtenswaardigen en verdienstelijken man diepen indruk op de vergadering, har telijk verheugde zich daarom een iedertoen men den vol genden dag vernam, dat het der vereenigde dringende pogingen zijner vrienden en hoogschatters was mogen gelukken hem over te halen, bij ontstentenis alsnog van een' opvolger, zij ne betrekking nog voor een jaar te zullen aanhouden. In deze algemeene vergadering viel den voorzitter nog een treffend bewijs te beurt van de achting en erkenning zijner verdiensten door de leden zoo der 1111 opgelievene' provin ciale commissie van .landbouw, als door die der meerge melde maatschappij van landbouw. Zij boden deu voort durend ijverigen voorstander van een zoo krachtigen tak van welvaart, als de landbouw is, een fraai bewerkten zilveren beker aanmet de inscriptie de leden der commissie van landbouw en der maatschappij van landbouw en veeteelt aan hunnen voorzitter1851 aan de eene zijde en met het wapen van Zeeland aan de andere zijde prijkende. Des vrijdags hadzoo als wij reeds mededeeldende maaltijd plaats in de sociëteit Van Ongenuchten vrij waar aan ruim 170 personen deel namen. Des zaturdags werd de laatste vergadering van het con gres gehouden, en door den voorzitter met de volgende aan spraak gesloten Thansmijne heeren nu alle werkzaamheden zijn af geloopen roep ik u namens het bestuur van het zesde land- huishoudkundig congres het hartelijk vaarwel toe. De woor den gisteren avond gesproken, zullen geene woorden zijn. die der vergetelheid zullen worden prijs gegeven. Van dat gesprokeneop waarachtig gevoel gegrond zal ik ver trouw het veel bewaard blijven. Hebt dank voor uwe medewerking, hebt dank daarvoor in het belang der wetenschapdie hier behandeld is in het belang van zoo velen duizende in ons Vaderland die daaraan hun bestaan hebben te danken. Inzonderheid breng ik u mijne heeren mijnen dank toe voor het geduld en de welwillendheid die gij steeds voor onze zwakke pogin gen hebt aan den dag gelegd. Wij hopendat ook bij' u' daarvan de herinnering zal levendig blijven. Maar boven al voeg ik hier nog den wenschbij, dat in een volgend tijd perk nog aan dit congres moge herdacht worden niet om der woorden, maar om de daden en de heilrijke gevolgen! Hiermede verklare ik het zesde landhulshoudkundig con gres gesloten." Na deze rede sprak de hoogleeraar van der Boon Mesck nog een woord van dankbetuiging aan den voorzitter en verdere leden van het bestuur, voor de wijze waarop de ze werkzaamheden hadden geleid en waarop zij waren ont vangen en behandeld geworden. En daarmede eindigde de bijeenkomst van liet zesde Jand- huisfioudkundig congres. Men meldt ons uit Vlissingendat aanstaande zondag een aantal vreemdelingen, uit Antwerpen en het land van Waes, benevens 80 werkende leden van de liedertafel Melomanes uit Gent een plezier-togt naar die stad zullen maken. Dit gezelschap zon naar gelang der deelneming met een of twee stoombooten des morgens teii 8 nre van Antwerpen vertrekkenen een gedeelte van den dag in Vlissingen door brengen. Uit Ijzend jke wordt gemelddat in den nacht tus- sclien den 14 en 15 dezer aan zes paarden weidende in den Zuiddiepe-polderde staarten zijn afgesneden en me degenomen. De dader of daders zijn niet bekend. liet Handelsblad meldtdat bij het ministerie van ko loniën maatregelen worden genomen om de arcliiven van de kamer van koophandel der voormalige Oost-Indische com pagnie te Middelburg naar 's Gravenhage te vervoeren. Het is bekenddat onder die arcliiven zeer belangrijke stukken worden gevonden. Aan boord van Zr. Ms. korvet van speyk bestemd 1 julij e. k. naar Batavia zijn bij het état.major geplaatst de vier adelborsten iste kl. J. de Jong, Fruchtde Hart en Meyenonlangs met de gedeh van Londen te Hellevoet- sluis binnengeloopen. Van Devonport wordt den 6 dezer geschreven dat Zr. Ms. stoomschip merapi luit. iste klasse II. J. van Mal deghem 11a de benoodigde steenkolen te hebben ingenomen, dien morgen van den wal te Millbay was afjestnkenen bij de terugkomst der met verlof afwezige officieren naar Batavia zou vertrekken. Nader wordt van Devonport, den 10 dezer gemeld, dat het schip Chapmanvan Siërra Leone komende, maandag avond tegen de merapi aangezeild is. Hoewel de stoom boot daardoor slechts ligtelijk beschadigd werdzal zij drie of vier dagen langer moeten toeven. Men meldt aan het ZondagsbladBij resolutie van Zijne Exc. den minister van financien van 27 mei jl. is bepaald dat voortaan de postwissels niet meer bij uitslui ting aan den persoon ten wiens tiaatn de geiden zijn ge deponeerd moeten worden uitbetaaldof anders aan een daartoe bij behoorlijke procuratie gemagtigd persoon gelijk tot dusverre steeds heeft plaats gehadmaar dat dezelve voortaan even als gewone wisselbrieven kunnen worden geëndosseerd zullende echter de houderwelke den wis sel ten postkantore ontvangt, verpligt zijn daarvoor tevens jn het register te teekenen." De Limburger meldtdat een officier van het Neder- landsche leger, de 2de luit. P. Booms, van het 7de reg. inf.vroeger gedetacheerd als onderwijzer bij de militaire akademie te Bredaop zijn verzoek en met toestemming van beide gouvernementende Fransche expeditie in Afrika bijwoont. STATEN-GENERAAL. eerste kamer. Zitting van 14 junij. De kamer heeft in deze zitting de navolgende wets-ont- werpen aangenomen het wets-ontwerp betrekkelijk de over eenkomst omtrent de scheepvaart op het kanaal van Neuzen met algemeene stemmen dat tot bekrachtiging van provin ciale belastingen in Groningeninsgelijks met algemeene stemmen dat tot instandhouding van wetten en verordenin gen van vreemden oorsprong in Limburg, niet 31 tegen 2 stemmen, die van de heeren van Ro jen en van Rijckevorsel en de wets-ontwerpen houdende naturalisatie van F A II Muller, D. M. Massé en mr. F. Roessittghelk niet ala-l meene stemmen. b'~ Zitting van 16 junij.- Hierin heeft de beraadslaging plaats gehad over het wets voorstel rot liet verleenen van schadeloosstelling aan de leden, c.er voormalige eerste kamer. Dat wets-voorstel is met 19 tegen 15 stemmen afgestemd. Tegen hebben gestemd de heeren van den DriesV Hooftvan Royen Regoutvan Lidth de JeudeCremersvan Sassen van Tsseltvan des- Lek de Clercqvan IVcelde Brauw Boxman, van IVes- sem van Meurs Beerenbroek de Villers de Pité de Bruyn de SitterVerhey van den Bogaard en van Swinderen. Het ontwerp van wethoudende nieuwe verordeningen omtrent de schatkistbiljetten is zónder beraadslaging met al gemeene stemmen aangenomen. De beraadslaging over liet ontwerp van wet betrekkelijk de invoering van het stelsel van eenzame opsluiting, en dat betreffende de sclierpregters en hunne adsistenten zijn tot een nader te bepalen dag uitgesteld daar de minister van justi tie door een zwaar huisselijk leed getroffen, niet in staat was de vergadering bij te wonen.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1