MIDDELBURGSCHE fêm sd W. 72. Dingsdag 17 Junij. W te ErAKflKLk"Jui Bcetuvcu en abmtni^twtiew. JSnuicnï.inbsiicltc 2Tijbin0CU. B GKEIfDMJtKING. HET PROVINCIAAL GEREGTSHOF in ZEELAND maakt bij deze bekend, dat de Kamer, welke, overeenkom stig Art. 17 der Wet op de Regterlijke Organisatie en het beleid der Justitie, en Art. ii van het Reglement op de wijze van Eeds-aflegging enz. vastgesteld bij Zijner Maje- steits Besluit van den 14 September 1838 (Staatsblad no. 36), gedurende de Vacantie, van den 1 Julij aanstaande tot en met den 31 Augustus daaraanvolgende, belast zal zijn met de afdoening van Spoed vereischsnde zaken en van Strafzaken hare gewone teregtzittingen zal houden op de navolgende da gen te weten Zaturdag den 5 Julij Maandag den 7 Julij ,j Zaturdag den 19 dito, Maandag den 21 dito Zaturdag den 2 Augustus, Maandag den 4 Augustus Zaturdag den 16 dito, Maandag den 18 dito Zaturdag den 30 dito telkens aan te vangen des voormiddags te tien ure en dat de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke Zaken na de Vacantie, zal zijn Dingsdag den 2 September dezes jaars. Middelburg, den 31 Mei 1851. Gezien door ons Procureur- Op last van den Hove Generaal in Zeeland De Griffier M. VERBRUGGE. DE BllUYN van MELIS- en MARIEKERKE. VERKIEZINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gezien het besluit van Heeren. Gedeputeerde Staten, van den 6 Junij jl. No. 37, Provinciaal Blad no. 79); Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de inlevering van Stembiljetten binnen deze Gemeente, tot verkiezing van een Lid van de Provinciale Staten zal plaats hebben op Woensdag den 18 Junij c.k., op de Boven-voor-zaal vanher Raadhuis. Dat in hetzelfde lokaal de Stembiljetten van geheel het Kiesdistrict zullen geopend worden op Donderdag den 19 Junij daaraanvolgende. Dat op beide dagen de toegang tot de plaats der Stem opneming zal opengesteld zijn langs den Voortrap terwijl het Bureau zal zijn zamengesteld als op den 4 en 5 Junij jl. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 16 Junij j85tBurgemeester en Wethouders voornoemd, A. M. BECIUS1. p. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSIIEER. De ondergeteekenden wenschende te voldoen aan het door velen geuitte verlangen tot het houden eener Verga dering van Kiesbevoegden ten einde eene candidatuur daar te stellen ter vervulling van de vacature in de Provinciale Staten, veroorzaakt door het bedanken van Jonkhr. van Rei gersberg Fersluyswaar voor de officiële Stemming zal plaats hebben op Woensdag den 25 dezer; nemen de vrijheid de Kiesbevoegden in het Eerste District bij deze uit te noo- digen zich tot dat einde te willen laten vinden op Vrijdag den 20 dezer, des middags ten één ure, in de Zaal van het Klein Schuttershof. Tot voorkoming van alle misverstand wordt herinnerd dat de Stemming bij Volmagt, niet anders zal kunnen ge schieden dan na dat de schriftelijke volmagt bij het Bureau zal zijn overgelegd, en dat iederjid der Vergadering slechts étne stem bij volmagt zal mogen uitbrengen. Middelburg, den 16 Junij 1851. Pu. van den BROECKE. H. J. VAN DEINSE. A. H. G. FOKKER. J. F. FAK BROUWER. J. J. de KANTER. ud^dN IS 1: S TE RIN G. Op Vrijdag den 20 Junij 1851 des voormiddags om elf ure, zal door de Dijks-Directie van den NIEUWEN-NEU- ZEN-POLDER worden aanbesteed Het doen van eenige Vernieuwingen en Herstellingen der RIJS- KRAM- en AARDEWERKEN het zinken van drie Stukjes op den onderzeeschen Oeverbezuiden de Keet aan den zoogenaamden Koepel van gezegden Nieu wen Neuzen-poldermet ronde Hoofdjes boven laag water; met levering van al de daartoe vereischte Ma terialen. Het bestek der bovengemelde Aanbesteding zalboven en behalve in het Logement bewoond bij de Erven Steenkamp te Neuzen alwaar deze Aanbesteding zal plaats hebben ter lezing liggen bij Leendert Bareman te Hoek terwijl na dere informatien bij de Dijks-Directie te bekomen zijn en drie dagen vóór de Aanbesteding door den Dijkbaas de 1100- dige aanwijzing in loco zal gedaan wor -n. De Z AAMSLAG SC HE KERMIS zal dit jaar beginnen op Maandag den 21 Julij 1851, en eindigen op Donderdag den 24 dier maand, des nachts ten 12 ure terwij op e- zelve alle Dobbelaars, Horoskooptrekkers enz.zullen wor den geweerd. MIDDELBURG den 16 Junij. Omtrent de verleden week te Goes plaats gehad hebbende festivi teiten waartoe het binnen die stad gehouden Zesde Nederlandsche Landhuishoudkundig Congres en de jaarlljksche vergadering der Maat schappij tot bevordering van den Landbouw en Veeteelt in Zeeland aan leiding gaven kunnen wij het volgende melden Des diugsdags middags ten 5 ure had de receptie der leden van het congres ten stadhuize plaatsom zich onmiddelijk daar na in afdeelingen te organiseren. Woensdag morgen ten 11 ure hiel den de leden hunne eerste algemeene vergadering in het koor der groote kerk, dat door den lieer J. HMuller civiel-ingenieur al daar op smaakvolle en doeltreffende wijs was ingerigt. Deze eerste zitting werd door den voorzitter van het congres den heer mr. J. C. van der Meer Mohrburgemeester der stad met gepaste aan spraak geopend. ZEd. schetste in korte trekken wat Zeeland was thans is en worden kan wees op de onmiskenbare bewijzen van vooruitgang die ook in Zeeland in betrekking tot den landbouw de veeteelt enz., te hespeuren is, en gaf de hoop te kennen, dat ook dit zesde landhuishoudkundig congres tot dien vooruitgang zoude mogen medewerken. Des woensdags hadden de proefnemingen met de werktuigen en gereedschappen in den Wilhelminnpolder en de tentoonstelling dier werktuigen enz. plaats welke beide met de hooge tegenwoordigheid van Z. M. den koning werden vereerd die den vorigen avond aan het veer te Wolfaartsdijk met hoogsdeszelfs jagt was aangekomen. Men gaf algemeen de ondubbelzinuigste blijken van geestdrift en op gewondenheid over het bezoek van Z. M. Honderden menschen stroomden dan ook dien dag naar den Wilhelminapolder. Z. M. be- zigtigde aldaar alles met de meeste opmerkzaamheid en belangstel ling en keerde na ten woonhuize van den heer I. G. J. van den Bosch van een hem door dien heer aangeboden dejeuner te hebben gebruik gemaakt, naar zijn jagt te "Wolfaartsdijk terug. Had men hij het eerste berigtdat de koning de tentoonstelling zou bezoeken het bejammerd dat Z. M. slechts tol de stad zoude naderen doelt de stad zelve niet met zijne tegenwoordigheid ver eeren zou; zoo veel te meer verheugde een ieder de tijding, dat Z. M. van dit voornemen was teruggekomen en door de stad naar de tentoonstelling rijden zou alsmede de voiksvermakelijkheden die des middags zouden plaats hebben, zoude bijwonen; echter on der bepaling van alle ceremonieel zoo veel mogelijk te vermijden. Reeds vroeg in den morgen vulde dan ook eene groote massa rijtui gen en wandelaars den weg, dien Z. M. moest afkomen. Ten 12 ure op den middag had de doortogt des konings plaats en begaf Z. M. zich naar de plaats der tentoonstelling waar hij zoowel de ten toon gestelde werktuigen als het uitmuntende aangevoerde vee, met de grootste belangstelling bezigtigde. Te midden der zaamge- stroomde menigte doorwandelde Z. M. gedurende verscheidene uren het veld der tentoonstelling en onderhield zichop de minzaamste en vertrouw el ij kste wijze met de landlieden en met ieder, die hem om ringde. Ten 3 ure begaf Z. M. zich naar de plaats waar de volks spelen zouden plaats hebben, bestaande in liet rijden en loopen naar den ring. Dit echt Zeeuwsch volksspel werd mede door Z. M. met blijkbaar welgevallen aanschouwd en aau eenige dergenen die het geluk hadden een prijs te behalen werd dezelve door Z. M. eigenhandig omgehangen. Na ook daar ruim een uur te hebbeD doorgebrngt en zich met elkeen allerminzaamst te hebben onderhou den keerde Z. M. weder naar het stoomjagt terug. Ieder die de eer te beurt viel Z. M. te naderen en zulken waren er velen ieder roemt de minzame en gulle hartelijkheid waarmede bij aan nlles deel nam en waarmede hij allen toesprak en bejegende. Gewis aller har ten niet het minst die der opgetogene landlieden heeft Z. M. in genomen en lang zal dit bezoek in aller herinnering voortleven. Des avonds van dien dag had er eene algetneene zamenkomst der leden van het congres, van de maatschappij van landbouw en de so ciëteit van Ongenucliteti vrij, in de lokalen dezer sociëteit plaats, opgeluisterd door muzijk eu illuminatie. Den volgenden dag hield de maatschappij van landbouw haar gewoon feestmaalhetwelk ook deze keer ten meeste genoegen van allen die er aan deel namen afliep. Zaturdngs heeft het congres hare werkzaamheden geëindigd. Aan het verslag van het verhandelde op het Landhuishoudkundig Congres, ontleenen wij het volgende: De eerste zitting had plaats op woensdag den 11 dezer, in liet koor der groote kerk. De voorzitter gaf i" die zitting kennis dat er geene berigten waren ingekomen van het vorige bestuur waarop de iugekomene stukken werden medegedeeld aan de leden en van wege het bestuur voorgesteld: 1. om gedurende dit congres den loop der werkzaamheden in de afdeelingen af te wachten en deswe gens lot een besluit te komen in de laatste vergadering van het con gres 2. otn een' algemeenen archivarius te benoemen en Utrecht als de plaats aan te wijzen waar het archief zal worden bewaard 3. voortaan het onderzoek van eenig bepaald onderwerp niet meer aan commissien op te dragen, maar aan één of meer speciale personen. Omtrent liet tweede punt werd besloten overeenkomstig het voorstel en dat de heer mr. Ur. 11. Boer te Utrecht zou worden uitgenoo- digd de betrekking vau archivarius op zich te nemen. Het derde werd aangenomen met eene wijziging daarin voorgesteld door jhr. van der Heim. Daarop werden behandeld de rapporten commissien en voorstellen van vorige congressen zij waren 1. statistiek van Nederland 2. landbouwkundig onderwijs; 3. geologische kaart van Nederland; 4. over de reglementen op de hengsteukeuren5. over de outveeningen en den turf-accijns als bezwaar daartegen 6. onderzoek van de wet geving betrekkelijk gemeenschappelijke werken tot verbetering van den bodem droogmakingen enz. met name wat betreft de moeije- lijkheid welke veroorzaakt wordt door de weigering van sommigen der belanghebbenden, om aan die werken deel te nemen; 7. het heramen van een plan eener landhuishoudkundige Flora van Neder land 8. het drooghouden van polders en droogmaken van plassen; 9. de zedelijke en materiele toestand der arbeidende bevolking ten platten lande en de middelen om dien zooveel mogelijk te verbe teren. De tweede zitting had plaats vrijdag den 13 dezer. In deze zit ting werd kennis gegeven van eenige ingekomen stukken. Verder werd besloten de stad Leeuwarden aan te wijzen als de plaats waar het 7de landhuishoudkundig congres zonde wordep gehouden. ."rr~ op zijn gevolgd ongeveer de volgende mededeelingen en eraa s a j „nderzoek der middelen om te einden omtrent de commissie lot onderzool, u 1 ,ur,i„ ;nrj„ijn.r der zwengelkooijen; omtrent sreraken tot eene verbeterde inrigtiu., o u J .«1 I,i>t beramen vau middelen tot vruohtbaarmaking de commissie tot Jict öerameu .0 der thans nog onbebouwde gronden aan gemeenten in dit rijk toebe- hoorende omtrent de commissie tot onderzoek of het, ter verbete ring van 'het Geldersche of Veluw-schaap niet wenschelijk ware dat het met eene betere soort werd gecroiseerd en zoo ja welke soort tot deze croisering het meest geschikt zoude zijn. Van het verhandelde in de derde zitting van zaturda" den 14 maken wij uil hoofde van plaatsgebrek melding in ons volgend Gedurende liet verblijf des konings te Goes, zijn door Z. M. benoemd tot kommandeurs der orde van de Eiken kroon professor van der Boon Mesch de lieer C. Fisalge meene voorzitter der maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland en professor Ackersdijk; en tot ridders van gemelde orde mr. van der Meer Mohrburge meester van Goesen de heer I. G. J. van den Bosch, districts voorzitter van gem. maatschappij en burgem. va i Kattendijke. Bij Zr. Ms. besluit van den 9 dezer is benoemd, tot officier van justitie bij de arrondissemeuts-regtbauk te Góes de heer mr. IV. G. de Knokke van der Mculenthatft sub - stituut-officier bij dezelve regtbank. Tot adjudant van den schotit-bij-nacht E. G. van der Plaat, kommandant van Zr. Ms. zeemagt in Oost-Indie is benoemd de luiceiiant-ter-zee 2de klasse L. G. Brocx. Naar wij vernemen is hun vertrek naar Oost-Indie met Zr. Ms. korvet van speijk liggende te Nieuwe Diep, bepaald op den 20 julij aanstaande. Vrijdag middag is het koninklijk stoomjagt de leeuw met Z. M. den koning aan boord, te Gorinchem aanko men. Z. M. is onmiddellijk naar Utrecht en Soestdijk ver trokken. Men verneemt dat, bij gelegenheid das jaardags van H. M. de koningin op morgen, dingsdag, door het korps muzijkauten der stedelijke schutterijmuzijk zal worden ge maakt, des middags ten één ure, in de abdijen des avonds ten 6i ure, op de wandeling tusschen de Noord- en Seis- poorten. Men kan met voldoende zekerheid berigten da* LI. M. de koningin op gisterenzondag f op het Loo ver- wacli werd. Sommige bladen melden dat de minister van justitie jhr. Nedermeijer van Rosenthalvan de ministeriele porte feuille afstand zou doen om als gezant naar Belgie te gaan. Bij een dezer dagen door Z. M. genomen besluit is bepaald, dac de directeuren der militaire hospitalen voor taan tot de officieren in activiteit bij het leger zullen behoo- ren en worden opgenomen in het kader van het personeel der militaire administratie even als de administrateurs van kleeditig en wapening bij de korpsen zij zullen dezelfde uniform moeten aannemen als die administrateurs en zullen hoewel zij den rang van kapitein of isten luitenant moeten hebben, op huil tegenwoordig traktement gehandhaafd blijven. Naar men verneemt isbij ordonnantie van den raads heer in den hoogen raad, mr. Moddermanbij het arrest van 4 april 11. gewezen in de zaak van jhr. R. L. van An- dringas de Kempenaertegen de erfgenamen van wijlen Z. M. koning IFillem benoemd tot regter-commissarisde dag van het door den hoogen raad aan den eischer toegestane getuigen-verhoor bepaald en wel (uithoofde van de spoedig invallende vacantie} op den 6 october aanstaande. In het Provinciaal Dagblad van Noord braband leest meu Door eene vriendelijke hand is ons toegezonden een koren halm die de bewondering van ieder tot zich trekt. Zij is juist twee Nederlandsche ellen lang de wortel en de aar ieder daarenboven nog één palm groot, zoodat een man van gewone lengte met een hoed op het hoofd in dit korenveld dat te St. Oedenrode gelegen iszoude kunnen wandelenzonder dat hij door anderen opgemerkt werd; want zoo als sommigen denken zoudenis dit de eenige halm niet, die zulk eene verbazende lengte bereikt heeft, neen, zeker het derde gedeelte van dezen koorn-akker is tot die hoogte opgewassen. Nog niemand hebben wij gespro ken, die ooit een dergelijkeu gezonden en grooten koreti-haltn bij zijn leven aangetroffen heeft, en niet alleen is dus dit feit der vermelding in de dagbladen óverwaardigmaar behoort omstandig in de plaatselijke geschiedrollen aangetee- kend te worden. Dat de afdeeling voor landbouw van het provinciaal genootschap van kunsten en wetenschappen in Noordbrabant hierop hare aandacht vestigehet is een belangrijk verschijnsel." Uit Utrecht wordt het volgende geschreven Vele toebereidselen worden gemaakt voor de feesten welke te dezer stede den 25 junij ek.ter gelegenheid der viering van het 42ste lustrum van liet bestaan der Utrechtsche hoogeschool zullen plaats hebben. De maskerade, die alsdan zal worden gehouden belooft zeer luisterrijk te zuilen zijn; zij zal bestaan uit acht verschillende groepen elk voorstel lende een tijdvak uit de vaderlatidsche geschiedenis. Buiten dezen optogt hebben HH. studenten aan de burgerij en de vreemdelingen nog meerdere feestelijkheden bereid, waaron der kan worden genoemd Op maandag avond ontvangst der oud-studenten en op togt met muzijk en de akademische banieren naar de socië teiten donderdag groot studenten concert in het park der maliebaan, dat daartoe geheel wordt afgeschoten, en waar in de noodige loodsen worden opgeslagen zaturdag groot vauxlial iti hetzelfde parkhet park zal de beide& keeren prachtig zijn verlichtterwijl des zaturdags een schitterend vuurwerk in de maliebaan zal worden afgestoken. Afge scheiden hiervan zal er op de studenten sociëteit vauxhal gegeven worden, zullen er matinées musicales in 'tpark der maliebaan plaats hebbenen zal er op den avond der mas kerade gegeven worden vauxhal in de zaal nevens den schouwburg. Men verneemt dat reeds de bewoners der Nieuwe en Krotnme-Nieuwe grachten, Drift en Plompetorensgrachc zich hebben vereenigd om op den avond der maskerade eene illuminatie aan de balien der grachten zoo als zulks bij dergelijke akademie-feesten meer plaats had, daar te stellen." Volgens een berigt in de Prov. Gron. Cour., is op on geveer 2000 ellen van de bekende Valtherbrug in het Veen 8 palmen onder de oppervlakte, een paar schoenen of san dalen van bijzonder maaksel gevonden; de een is aan stukken gestoken doch de andere is vrij goed bewaard gebleven zij bestaan ieder uit één stuk bijzonder zwaar lederen hebbenwat het fatsoen betreftveel van een gewonen vrouwenschoen.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1