C O U 1 A I N°. 71. 14 Juoij. Zaturdag 1851. 33cs>Uttrctt eu übmittiS'lwdctt, 35in«cnï«Tnbt5cïic ©ijbin06n» iSuitcnlatibdgfcc STijbingcït.. JAARLIJKSCHE BAAKDAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen dat naar aanleiding van het Koninklijk Besluit van den i Augustus 1831, No. 72, de Dankdag of Godsdienstige viering der overwinning van Waterloo dit jaar zal plaats hebben op Zondag den 15 Junij aanstaande. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgden 13 Junij x 8 51Burgemeester en Wethouders voornoemd A. M. BECIUS, j>. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. AANBESTEDING. De CENTRALE DIRECTIE des Eilands WALCHEREN zal onder nadere goedkeuring van het Stedelijk Bestuur van Middelburg, op Donderdag den 26 Junij 1851, in het Lo kaal der Directie in de Abdij te Middelburgdes voormid dags ten elf ure publiek presenteren aan te besteden Het vernieuwen van 25000 HU ellen KRAMWERK aan de Leidijken van het Havenkanaal der Stad Middel burg met bijlevering der benoodigde materialen. Zullende de Conditiën acht dagen te voren ter lezing lig gen ter Griffie van voornoemde Directieen nadere inlich tingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. Roelse. NEBERL. IIANDEL-MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE maak bekend dat door haar zullen ge veild worden Te AMSTERDAMop Dingsdag den 15 Ju lij 1851 48212 Kranj. en Kanass. Java SUIKER, ligg. aldaar. 25450 DITO, te Rotterdam. 8027 DITO, Dordrecht. 5956 DITO, Middelburg. 4724 DITO, Schiedam. De Notitien met de Veil-Conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, 11 Junij 1851. DE MONCHY President. GOUDSWAARDDirect. Loco-Secret. MIDDELBURG SC 11 ZIEKENFONDS. Driemaandelijksche BESTUURDERS-VERGADERING tot opneming van Leden Dingsdag 17 Junij 1851 des avonds ten 7 ure in de Tuinkamer van Sint-Joris. Namens de Directie, J. J. PIETERSE Tz., Secretaris. NEEMAR KT TE IJZEND IJK E, op Vrijdag den 20 Junij 1851. TFELDADIGHEID. Met dankzegging worden door den ondergeteekende ver meld de navolgende bij hem ontvangene giften Voor den Onderwijzer naar de Kaap bestemd: van N. N. een Inschrijving A 50van X. een geschenk van 5; uit de Kerk-collectevan A. Z. (met het opschrift: Zie Mid- delb. Courant van hedenvoor de Kaap de Goede Iloopj f 5 van met het opschriftvoor den Onderwijzer aan de Kaap 'f x- Uitmakende te zamen ƒ61. Voor het Asyl Steenbeek (behalve de opbrengst van 200 Exempl. van het Boekske het huisaltaar, h 160.) aan onderscheidene giften zoo in waarde van met geleverde en nogtans betaalde exemplaren als in giften van onderschei den aard, 22; van Mevr. S. H. te Middelburg, eene bij drage (jaarlijks te herhalen) van 10. Uitmakende te zamen 192. J. P. HASEBROEK. MIDDELBURG den 13 Junij. De jaardag van 's konings broeder, Z. K. H. prins Hendrik werd hier heden op de gebruikelijke wijze gevierd. Z. K. H. is 11. woensdag morgenaan boord van 's rijks stoomschip gedeh onder bevel van den kapitein-luit.-ter zee A. J. de Smit van den Broeckevan Londen te Helle- voetsluis teruggekeerd. Aangaande de festiviteiten, welke zullen plaats hebben bij gelegenheid van de terugkomst der commissie uit de vroe ger te Vlissingen bestaan hebbende sociëteiten Vriendschap en St. Sebastiaan thans vereenigd tot één ouder den naam van Willem Hlwelke zich naar het Loo heeft begeven tot het ontvangen van een standaarddoor Z. M. den ko ning vereerd vernemen wij het volgende De commissie, bestaande uit den hoofddeken den heer .7. P. Smithen twee leden, zal den 27 dezer, ten 12 ure, per stoomjagt ter dezer stede aankomen en worden afge haald door vier leden harer sociëteit benevens eene c°m missie van wege de alhier bestaande handboog-schutterij Zelandiaom vervolgens gezamenlijk 111 rijtuigen zich naar Oostsouburg te begeven, alwaar zij zal worden ingewacht door de hieronder omschreven trein en in de navolgende orde naar Vlissingen trekken j. Een pijper en tamboer; 2. een peloton dienstdoende schutterij, gekommandeerd door eenen officier; 3. het vaan del St. Sebastiaan met twee schildknapen te voet; 4. vier leden der sociëteit Willem IIIwe"{e de commissie met den standaard te Middelburg hebben ontvangen in een rijtuig 5. het korps muzijkanten der dienstdoende schutterij met het vaandel; 6. de schutter-keizerkoning en secretaris, met de helft der leden, gewapend; 7. de standaard door Zijne Majesteit en beschermheer aan de sociëteit vereerd, een vaandeldrager, schildknapen te paard en de guidons 8. vier ceremoniemeesters; 9. de commissie, belast geweest met het afhalen van den standaard op het Loo, in een open rijtuig; 10. de directeuren der sociëteit; 11. een peloton onder-officieren der dienstdoende schutterij; 12. het hoorn- muzijk van het 5de regement infanterie; 13, de commissie der handboogschutterij Zelandiate Middelburg; 14. het vaandel de Vriendschapmee twee schildknapen te voet; 15. vier commissarissen, belas: met het decoreren der so- cieteits-zaal enz. 16. de tweede helft der leden, met pijl kokers en boog; 17. een pijper en tamboer; 18. eeu pe loton dienstdoende schutterij. Deze stoet zal zich van Oostsouburg door de Rammekens- poortlangs den nieuwen weg, naar de woning des burge meesters te Vlissingen begeven alwaar omstreeks 2 ure de standaard ontrold en aan ZEd. Achtbare zal worden voor gesteld. Daarna zal de stoet langs de voornaamste straten der stad naar de sociëteit in het Prinsenhof trekken waar de com missie door de vier ceremoniemeesters ontvangen en het vaandel aan de sociëteit zal worden overgegeven. De aanvang van het feest zal des morgeus ten 9 ure wor den aangekondigd door het lossen van het geschut en het uitsteken der vlaggen van de stedelijke en partikuliere gebou wen en van die der leden van de sociëteitterwijl de feest dag zal worden besloten met een bal in de daarvoor expres- selijk ingerigte en met wapenen versierde zaal der sociëteit. Uit Neuzen den 9- dezer wordt gemeld Gisteren namiddag ongeveer ten drie ure, had op orize reede een vrij ernstig ongeval plaatsdat de droevigste ge volgen had kunnen na zich slepen. De Fransche brik le Messager, kapitein Daniël, de rivier komende opzeilen gaf schijnbaar teekenen de haven alhier te willen binnenloopen waarop de loodsen-sloepen als naar gewoonte naar het vaartuig zeilden om hetzelve van eenen havenloods te voorzien. Bij deze gelegenheid geraakte de sloep der Belgische loodsen dwars voor den boeg der brik die, bij den hevigen wind, in volle vaart tegen haar aanstiet en haar alzoo oogenblikkelijk deed zinken terwijl de vijf daarin aanwezige personen zich gelukkig in dezelfde seconde aan het tuig bij den boeg wisten vast te houden en zich na eenige inspanning aan boord des vaartuigs bevonden. Wij hebben dus geene menschenlevens te betreuren. De justitie schijnt redenen te hebben om naar de oorzaak van dit on geluk te onderzoeken." Z. M. heeft bij besluit van den 9 dezergoedgevon den, in zijnen rang over te plaatsen bij de bataillons jagers van het regement grenadiers en jagersden eden luitenant A. C. J. de Favauge van het 6de regement infanterie. Den 6 dezer is te Hellevoetsluis in dienst gesteld Zr. Ms. korvet urania vroeger gediend hebbende als in structie-vaartuig voor de adelborsten der marine te Medem- blik doch sedert de opheffing V!U1 dat instituut aan 's lands werf te Hellevoetsluis gestationneerd geweest. Naar men ver neemt zal die korvet tliaus worden gebezigd tot kostscliip te Rotterdam in plaats van Zr. Ms. brik pegasus. Bij koninklijk besluit van den 15 april is bepaald, de vrijstelling van briefport voor de briefwisseling, die over dienstzaken gevoerd wordt: 1. tusscheti de gemeente-bestu ren onderlingen zulks met opheffing der vroegere bepaling, volgens welke de vrijstelling slechts voor de briefwisseling over zekere bepaalde onderwerpen toegestaan was2. tus- schen de gemeente-besturen en de voorzitters der hoofd- en onder-kiesdistrictenwaartoe de gemeente behoort. LI. maandag avond werd de minister van justitie, de heer Nedermeyer van Rosenthaldoor het onverwachte plotse linge overlijden zijner echtgenoote in diepen rouw gedom peld. Terwijl hij zich met zijne kinderen van huis bevond trof hem die droevige slag, welke des te treffender was, daar een ander smartelijk verlies nog naauwelijks geheeld was. Zijne overledene echtgenoote was sedert eenigen tijd wel in eeu ziekelijker» toestanddoch scheen in de laatste dagen genoegzaam hersteldzoodat men dien treurigen afloop niet kon voorzien. De hoogleeraar C. G. C. Reinwardt vierde dingsdag 11. te Leyden gedachtenis van zijn vijftigjarig professoraat. Door eene commissie zamengesteld uit de hoogleeraren KistGeel en de Vriese benevens dr. Molkenboer te Leyden en den heer mr. .7. de Vries te Amsterdamis hem namens een aantal vereerders vrienden en leerlingen eene gouden me daille aangeboden met zijne beeldteuis op de eene en met een toepasselijk opschrift ter andere zijde versierd. Men schrijft uit Utrecht, van den 9 dezer: Groot is de verwachting der burgerijten aanzien van de vreemdelingen die de feesten onzer hoogeschool tegen den 25 dezer maand zullen komen bijwonen. Druk zijn de aanstalten welke onder andereu in het park van de malie baan gemaakt worden van waar de maskerade-optogtzoo wel bij dag als bij bengaalsch fakkellicht des avonds zich in beweging zal stellen om ook daar weder terug te keeren. Men weet reeds, dat het korps studenten, door "de met al le zorg beraamde voorstelling van een achttal vaderlandsche historische groependitmaal veel luisterrijker dan ooit te voren tot de belangrijkheid dezer feestdagen zal bijdragen alleen daardoor reeds wordt een talrijk bezoek uit allé oor den des lands in dit schoone jaargetijde allezins verklaar baar en het onbreekt dan ook niet aan veelvuldige toebe reidselen om den bezoekers liet verblijf in allen deele Wtj- genaam en genotvol temaken." STATEÏT-GEtfERAAL. eerste kamer. Zitting van 10 junij. In deze zitting heeft de heer Tonckens, die onlangs door de provinciale Staten van Drenthe weder tot lid dier ver gadering is benoemd, als zoodanig zitting genomen. Zijn ingekomen: 1. een koninklijk besluit, waarbij den commies-griffier der kamer, jhr. mr. H. J. van der Heim eene jaarlijksche bezoldiging van ƒ900 wordt toegelegd; aangenomen voor kennisgeving; 2. eene missive van den minister van binnenlandsche zakenten geleide van het ver slag omtrent den toestand van het openbaar onderwijs over 18491850; griffie 5 3. van de tweede kamer elf der door haar aangenomene wets-ontwerpen alsomtrent het verleenen van schadeloosstelling aan de leden der voormalige eerste kamer; houdende verordeningen omtrent de schatkist biljetten; betreffende de scherpregtersbetreffende de invoe ring der eenzame opsluiting in sommige gevallendrie ont werpen betreffende het verleenen der hoedanigheid van Ne derlander tot instandhouding geduren één jaar van wetten van vreemden oorsprong in Limburg; betreffende de bekrach tiging van provinciale belastingen in Groningen tot goed keuring der scheepvaart-overeenkomst voor het kanaal van Neuzenhet ontwerp der gemeente-wet. De voorzitter stelt voor, die ontwerpen te verzenden naar de afdeelingen. De heer van Swinderen meent, dat de verzending van het voorstel der tweede kamertot het ver leenen der schadeloosstelling aan de leden der voormalige eerste kamer, niet eer moet plaats hebben dan nadat het gevoelen der regering deswege zal zijn ingewonnen gewor den. Deze meening wordt door den heer van Beeck Vol lenhoven bestreden, als niet overeenkomstig met het regle menthetwelk voorschrijft, dat al de ontwerpen en voor steller. welke inkomen naar de afdeelingen zullen worden verzonden. Spreker betoogtdat de regering steeds bij magte isom haar gevoelen kenbaar te makenindien zij dat noodig oordeelt, zoowel in de tweede als eerste kamer, en datingeval het gevoelen van den vorigen spreker in gang mogt vindener dadelijk inbreuk zou worden gemaakt: op het grondwettige fegt van initiatief der tweede kamer. Met 20 tegen ééue stem (die van den heer van Swinderen is daarop besloten om al de ontwerpen naar de afdeelingen te verzenden waarna de vergadering is gescheiden. Engeland. Londen 9 junij. Terstond na hunne terug komst in deze hoofdstad hebben H. M. en prins Aibert met hunne vorstelijke gasten, hunne bezoeken in het ge bouw der tentoonstelling hervaten vooral groote aandacht aan de voorwerpen uit het gebied der werktuigkunde gewijd. Heden, pinkster-maandag, was het getal der bezoekers, waaronder zeer velen uit verwijderde graafschappen, 47,207. Het feestmaal hetwelk door den gemeente-raad dezer hoofdstad aan H. M. Victoria ter eere van de groote ten toonstelling alhier op eene der zalen van het stadhuis zal gegeven worden en in eene avondpartij zal bestaan isop Hr. Ms. verlangen van den 2 tot den 9 julij verschoven en zulks uit eerbied voor de nagedachtenis van den grooten staatsman Robert Peelwelke op eerstgenoemden dag in het vorige jaar is overleden. In het kerspel Ste Margaretha was de vraag gerezen of het kristallen paleis in Hydepark niet aan de armen-tax moet onderworpen zijnmaar op het vernemen dat de koninklijke commissarissen der tentoonstelling bereid waren over dat geschil te procederen heeft men liever van den eisch afgezien dan zich aan de kosten van zoodanig regts- geding te wagen. Gisteren morgen woonde prins Hendrik der Neder landen de godsdienstoefening in de Hollandsche kerk bijna afloop waarvan de wel-eerw. heer dr. Gehle de leden dier gemeente aan Z. K. H. voorsteldedie afscheid van hen nam, alvorens de terugreis naar Nederland aan te nemen. - Het springen van eenen stoomketel belioorcmle tot de Starveail-steenkolenmijnte King's-vvood, nabij Bristolen het eigendom van mr. Brain heeft eergisteren morgen dei» plocselingen dood van 3 werklieden en het gevaarlijk bran. den van 7 hunner kameraden ten gevolge gehad. Des nachts van den 2 dezer is het bekende stoomschip de Neptunevarende tusschen Londen en Petersburgop deszelfs reis naar laatstgenoemde hoofdstadop een koraalrif genaamd de Swinê Bottomsop de hoogte van Loganas, met verre van Elseneurgestrand. De passagiersten ge tale van 40 het scheepsvolk en een gedeelte der lading zijn gelukkig gered. Buitschlandl. Weenen 7 junij. De keizer geeft driemaal per week audiëntie en eergisteren was het aantaL bezoekers zoo groot, dat het gehoor bijna vier uren duurde. Men verzekert, dat de keizer, die den veldmaarschalk Ra- detzky dagelijks aan zijne tafel ontvangthem beloofd heeft, in den herfst naar Veroua te komen en aldaar de oefeningen der troepen bij te wonen. De veldmaarschalk Radetzky is gisteren naar Verona vertrokken. De groothertogin van Hessen is eergisteren naar Praag gereisd. Men verzekert thansdat de aftreding van deu minister

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1