MIDDELBURGSflHfi O U li A IV N°. 68. Zaturdag 7 Juuij. SjcöUïvcu cu Qibmini$tr»»tictt, Biuncnïaufo0c!tc ®ijbi«0cn. 15mtettl«utb0c!te STijMujjcij. rV ';X TE A ,.yj VERKIEZINGEN. De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND doen te weten dat in hunne Vergadering vau heden is bepaald dat de herkiezing, ter benoeming van een Lid der Provin ciale Staten, ter vervanging van den Heer Mr. Hendrik du Buisson Beciusoverleden, in het Hoofd-Kiesdistrict Mid delburg zal plaats hebben op Woensdag den 18 der loo- pende maand op welken dag de herstemming ir. de Hoofd plaatsen der Onder Kiesdistricten, en in die van het Hoofd- Kiesdistrict gelijktijdig zal geschieden. Gegeven te Middelburg, den 6 Junij 1851. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad* MID DELBURG Gezien art. 69 der Wet van 4 Mei 1850 Staatsblad no. 37) Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dat af schriften van de Processen-Verbaal van Steminleveringj-en Stemopnemingden 4 en 5 dezer ter benoeming van een Lid voor de Provinciale Staten, in het Kiesdistrict, waar van Middelburg de Hoofdplaats is, in de Beneden-Voorzaal vau het Raadhuis zijn aangeplakten ter Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburgdeii 6 Junij 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. 7F AAR S C HU WIN G. De STAATSRAAD, COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZEELAND Brengt ter kennis van de Ingezetenen dat het Garnizoen van Vlissingen en de Schutterij dier Stad in het schieten naar de Schijf, voortaan zullen worden geoefend aan het Strand in de nabijheid van het Fort de Nolle, des Dingsdags, Woensdags en Vrijdags van iedere week. Geschiedende deze kennisgeving opdat niemand hiervan onkundig zoude zijn en elk zich voor ongelukken zoude kunnen hoeden. Middelburg, den 4 Junij 1851. De Staatsraad, Commissaris des Konings voornoemd, VAN VREDENBURCH. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN Gelezen hebbende de missive van den Heer Kolonel belast met her Plaatselijk Kommandement dezer Vesting, van den 2 dezer maand no. 57 Brengen bij deze ter kennis van een Jieder dat, te re kenen van morgen den 4 dezer, met het schieten naar de Schijf een aanvang zal worden gemaakt en jwel voor de onderscheidene Korpsen alhier in Garnizoen, alss het 5de Regement Infanteriedes Woensdags en Vrijdags bij laag water; het Korps Mariniers, des Dingsdags in den morgen stond en door de dienstdoende Schutterij op dienzelven dag in den namiddag-, welke oefeningen alsnu zullen ^plaats hebben buiten de Duinpoortaan het Strand voorbij het Fort de Nolle. En opdat niemand hiervan onkuildig zij zal deze worden afgekondigd en aangeplaktter plaatse waar zulks gebruikelijk is te geschieden mitsgaders in de Middelburgsche Courant geplaatst. Vlissingen den 3 Junij 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. CALLENFELS. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare DUTILH. JAARMARKT. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente SE ROOSKERKE verwittigen bij deze den belanghebbenden dat de KERMIS aldaar zal plaats hebben op Dingsdag den io Junij aanstaande, en dat op dien dag, onder andere ver makelijkheden ook naar den Ring zal worden gereden. Serooskerke, den 7 Junij 1851. Burgemeester en Assessoren voornoemd F. B. FOCK. Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris A. A. SANDERS. RINGRIJDEN op het Dorp OOST-SOUBURG, op Dingsdag den 10 Junij 1851. MIDDELBURG den 6 Junij. Bij de opening der stembussen op gisteren is gebleken dat ingekomen waren 593 stembriefjes van waarde; dat de volstrekte meerderheid dus was 298 dat verkregen hebben de heer Z. Snijder 281 mr. TV. C. M. de Jonge van El- lemeet 172 en mr. A. M. Becius 82 stemmen, terwijl de verdere stemmen op verschillende personen waren verdeeld; er zal dus tusschen de heeren Snijder en de Jonge van Elle- meet moeten worden overgestemd. De Belgische dagbladen melden dat de heeren Donker- Curtiusoud-minister van justitie, van Beek Vollenhoven lid van de eerste kamer der Staten-Generaalen Delmas van Parijs, thans te Brussel zich bevinden met het doel aldaar eene maatschappij op te rigten voor de afdamming der Oos- terschelde en de daarmede in verband staande werken. Bij Zr. Ms. besluit van den 28 mei j|. wordt bepaald datbij uitbreiding van het koninklijk besluit van den 12 junij 1839, het kantoor Middelburg ook zal worden aangewezen als losplaats van steenkolen bij aanvoer langs den Rijn. Bij koninklijk besluit van den 2 dezer is aan den vice-admiraal E. Lucas, voormalig minister van marine, eetT"pensioen verleend van f 5000 's jaarsen zulks op grond van art. 11 der wet van den 9 mei 1846 Staatsblad no. 24) in verband met artikel 2 der wet van den 3 mei 1851 {Staatsblad no. 49). Zijne Majesteit heeft benoemdtot leden der hoofd commissie tot de zaken der Israëliten iti plaats van wijlen den heer J. A. de Castro den heer mr. A. de Pinto ad- vokaat te 's Gravenhage en in stede van wijlen den heer dr. S. E. Steinden heer mr. J. van Cigchadvokaat te 's Gravenhage. Naar men verneemt heeft Z. M. den heer professor Rauchte Berlijn, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuwwelke onderscheiding vergezeld moet zijn gegaan van een zeer vleijend schrijven van wege Z. M. waarin hulde betuigd werd aan den grootschen kunst-arbeid van het gedenkstuk voor Frederik den Groote dezer dagen te Berlijn onthuld. Zoo men weet werd aan dit gedenkteeken de eerste steen gelegd in het jaar 1840, door wijlen den vo- rigen koning van Pruissen en was het aan opgenoemden kunstenaar voorbehouden het werk te voltooijen dat den roem van Pruissen tot eene schoone herinnering strekt en waartoe sedert vele jaren1 verschillende ontwerpen waren vervaardigd. Eenige voorname Nederlandsche letterkundigen hebben dezer dagen een adres aan Z. M. den koning gerigt waarin zij naar aanleiding van de onderhandelingen over het nieuwe handelstraktaat met Belgieop de opheffing der inkomende regten aandringen welke het vertier der Hollandsche boeken in Belgie en der Vlaamsche in Nederland drukken. Men verneemt, dat de heeren mr. IV. R. Boer, ad vokaat te Utrecht, en jhr. E. J. IV. Six tot Oterleekcom mies bij het provinciaal bestuur aldaar voornemens zijneen Handboek voor Plaatselijke Besturen te bewerken. Deze arbeid zal geschieden naar aanleiding der nieuwe gemeente wet ingeval het thans aanhangig ontwerp als wet is in werking getredenen van onze overige gewijzigde Staats instellingen. Het doel dat de schrijvers zich met dit werk voorstellen is, het leveren van een wetenschappelijk en tevens practisch geheelvan alles wat tot de gemeentelijke h*is- houding behoortten einde als volledige handleiding te kun nen dienen voor burgemeesters, wethouders en alle andere gemeentelijke ambtenaren. De uitgave zal geschieden bij den boekhandelaar J. G. Broesete Utrecht. QVeekbl. y. h. Regt.j Verscheidene dagbladen, waaronder de 's Gravenhaag- sche Nieuwsbode en het Goudsch Kronijkske beklagen zich ten sterkste dat, in den catalogus der wereld-tentoonstelling te Londen, de voortbrengselen van Java Celebes, Borneo, Timor en andere Nederlandsche bezittingengerangschikt staan onder die uit de Britsche koloniën in den Indischen Archipel, en willen dat van wege onze regering daartegen geprotesteerd wordt. Zaturdag 31 mei II. hebben commissarissen der ver- eeniging Nederlandsch Mettray aanbesteed het bouwen van het hoofdgebouwschool en vier familie-woningen elk voor twaalf knapen te stichten op het landgoed Rijsselt. Het geheele werk is aangenomen door A. Kretzer mr. tim merman te Deventeren aan dezen gegund voor eene som van 16770. Het kan als eene bijzonderheid aangemerkt worden dat de buitengewone opziener der jagt J. Annente Dalen, in den tijd van ongeveer vijf weken 43 vossen heeft gevangenbehalve nog ander schadelijk klein wild. Men verneemt, dat zich tot deelneming aan het zesde Nederrijnsch-Nederlandsch zangersfeest dat op den 9 en 10 augustus aanstaande te Arnhem zal gevierd worden 1017 zangers hebben aangegeven, behoorende tot 23 Neder landsche en 9 Nederriinsche liedertafels. Men verneemt uit Veendam van den 30 mei dat door een ingezeten van daar een muntbillec aan de Nederlandsche bank ter inwisseling is ingezonden hetwelk is bevonden valsch te zijn. De hoofdkenmerken waren geen watermerk en het papier zwaarder dan behoorlijk. Elk wachte zie 1 dus voor schade. 'Pe Nieuwendam, in Noordholland werd dezer dagen een os geslagt die 1100 Nederl. ponden woog en zoo groot wasdat in den geheelen omtrek slechts één persoon was die over zijnen rug heen kon zien. Het 3de Nederlandsch letterkundig congres zal plaats hebben te Brusselop 30 en 31 augustus en 1 september e. k. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van 4 junij. I11 deze zitting is de beraadslaging over het ontwerp van gemeente-wet ten einde gebragt. Dat ontwerp is met 52 tegen 13 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Provó Kluit, van Lyn den Sloet tot Oldhuis van HallMackay van Goltstein Hofman PVintgensSchooneveldBaudvan Hasseltvan Doorn en Groen van Prinsterer. Thans zijn aan de leden rondgedeeld de onlangs bij de kamer ingekomen ontwerpen. 1. tot regeling van 's rijks algemeene comptabiliteit; 2. tot zamenstelling van de alge- meene rekenkamer en tot regeling van hare taak, 3* tot oprigting eener bewaarkas. Fonds voor de gewapende dienst. De opbrengst van de jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewa pende dienst in de Nederlanden in het iste district dezer provincie welke met overleg van de plaatselijke besturen in de verloopeue; maand% heeft plaats gehad heeft bedragen als volgt: Middelburg. ƒ329,41! Vlissingen - 41,60 Veere- 8,01 Aagtekerke - 9,55 Arnemuidenj - 3,22 Biggekerke c. a. - {5,56 Domburg- 3,80! Gapinge 3,03 Grijpskerke- 5,27 Kleverskerke - 3,15 Koudekerke - 7,70! Transportere ƒ420,31! Transport ƒ420,31! MeLis- cn Mariek. - 5,83 Nieuw- en St.JoosI Oostkapeile Oost- en Westsoub. Ritthem Serooskerke St. Laurens c. a. Vronwepolder. Westkapelle - 2,53 Zoutelande2,7.5 6,9 r 17,1 si 4,7o l,42<. 7,45 7, nè ®>74r ƒ484,90! Burgerlijke Stand. Gedurende de maand mei 1851 zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der stad Vlissingen ingeschreven, als: Geboren 29 kinderen; 14 van het mannelijke en 15 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 29 personen; 13 van het mannelijke en 16 van het vrouwelijke geslacht. (Onder dezelve zijn begrepen twee militairen in het hospitaalen 3 elders overledenen doch alhier ingeschreven). Levenloos aangegeven 2 zoons en 1 dochter. Van de overledenen waren beneden en |ouderdom van een jaar, 13; van 1 tot 5 jaren oud2; van 5 tot 10 jaren, oï van 10 tot 15, 1; van 15 tot 20, o; van 20 tot 25 4; van 25 tot 30 o van 30 tot 35, 2; van 35 tot 40, 1; van 40 tot 45, ovan 45 tot 50 o van 50 tot 55, 1; van 55 tot 60o van 60 tot 65ovan 65 tot 70, 1; van 70 tot 75', 1; van 75 tot 80, o; van 80 tot 85, 1; van 85 tot 90, 2. Gehuwd 10 paren. Amerika. Sheboygan (Hollandsche kolonie) 1 mei. Heden morgen b'ij het ontwaken werden wij op nieuw 'herin nerd dat deze plaats ongeveer 10 graden noordelijker ligt dan Amsterdam het oog niets dan sneeuw ontwarende en slechts het geluid eens scherpen winds in de ooren klinken dedit drong ons de bekentenis af, nimmer zulk een eersten mei beleefd te hebben. Wij waanden ons eer in de december maand en in het koude Siberie dan in een land dat toch ook zijne vruchten van allerhande soort ter zijner tijd oplevert. De wetgeving van Delaware heeft eene bill aangeno men bepalende dat het drankverkoopen op zondag als eene wereldsche bezigheid geacht en met twintig dollars 2al gestraft worden. Mogten zulke bills ook elders ingang vinden Ken man en eene vrouw in New-Orleans kwamen kor telings overeenom zich zeiven om het leven te brengen. De man nam zijne portie vergif in hetwelk de vrouw bedaard toezag, en na afloop van hetzelve haar kopje ter zijde zette en liever weduwe werd. Zij is gearresteerd geworden be schuldigd van medepligtigheid aan haar mans dood. Er' was echter geen wettig bewijs genoeg voor, en zij werd vrij gelaten. Een regter in Californie heeft beslist, dat speelgelden door regtsvervolging kunnen worden ontvangen. Deze uit spraak strijdt met de regtsgeleerdheid van alle andere Staten. Engeland. Londen 2 junij. Bij gelegenheid der vie ring van Hr. Ms. verjaardag was het levé in het paleis van St. James eergisteren zeer talrijk bezocht en luisterrijk. On der de aldaar aanwezige vorstelijke vreemdelingen waren prins Hendrik der Nederlanden en de hertog en hertogin van Sak sen Coburg Gotha. Eerstgenoemde prins woonde ook het feest bij, dien avond door lord Palmerston gegeven, waar ook de heer Thiers opgemerkt en door zijn lordschap met bijzondere onderscheiding behandeld werd. Van de opening der groote tentoonstelling 0p 1 mei af, toe den laatsten dier maand is voor aan de ingangen afgegeven toegang-biljetten ontvangen 57,990 p. st. en voor doorloopende toegang-biljetten 65,871 p. s;., dus in het ge heel 123,861 p. st. Sedert eenige dagen merkt men een aanzienlijk aantal nieuwe huur-rijtuigen en omnibussen in de straten op. Meer dan 200 dier laatsten zijn thans in dienst, meest allen in den omtrek van het kristallen paleis. De straten der hoofd stad zijn te naauw voor de ontzetcende circulatie der rijtui gen. De vreemdelingen komen in menigte aan en destoom- booten van het vaste land ontschepen er dagelijks honderden, zoo wel in de hoofdstad als te Dover, Folkestone Brighton, Southampton enz. Ten einde den omvang van het gebouw der tentoon- stelling begrijpelijk te maken voor hem die het niet heefc gezien, geeft een der dagbladen daarvan de volgende be schrijving. De Albambra en de Tuillerien kunnen de oostelijke en westelijke vleugels niet vullen; de St. Paulus-kerk te Londen beslaat naauwelijks de helft van den grond het paleis te Marseilie, het grootste ter wereldzoude slechts Weinig

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1