MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 67. Dontlerdaj 5 Junij. SzKiSKt. Bcotuvcu cm <3tbmini0tir«tictt. geneeskunde. üSiMMcnlaMbdiltc JTtj buigen. finitenlanbsche ïEijbiugcii. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in ZEELANDresiderende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Donderdag den 3 Julij 1851, en verzoekt tevens allen welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-Verlos- of Artsenijmengkundig Exa men, of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend requestonder overlegging van de uoodige bewijzenvóór den 20 dezer maand, te doen toe komen aan Professor B. de Jonge, Voorzitter derzelve Com missie. Middelburg, den 2 Junij 1851. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve Js. de MAN Jz., Secretaris. POSTEDIJEN. De DIRECTEUR, van het POSTKANTOOR te Middel burg in ervaring gekomen zijnde dat de Brieven bestemd om per Stoomboot te worden verzonden niet ten behoorlij ken tijde worden bezorgd, brengt hiermede ter kennis van belanghebbenden datbijaldien de Boot des nachts of des morgens vóór of ten acht ure vertrekt het Kantoor zal geopend zijn des avonds van 9 tot io ureter frankering en aanteekening zullende de laatste ligting plaats hebben ten half-elf ure des avonds. De Directeur voo noemd J. J. A. CREYGHTON SP IJS-UITDE E LI N G. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minver mogenden te Middelburg zal, op Donderdag den 12 Junij 1851, des middagsten 12 ure, in haar gewoon Lokaal Re kening doen harer Administratie over het afgeloopen jaar; wordende Heeren Inteekenaren verzocht om dezelve met hunne tegenwoordigheid te vereeren. Middelburg, den 2 Junij 1851. Namens de .Commissie voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Secretaris. KERMIS te IJZENDIJKE op Maandag en Dingsdag den 9 en 10 Junij 1851 en VEEMARKT op Vrijdag den 20 dierzelfde maand. MIDDELBURG den 4 Junij. Wij vernemen dat zich onlangs binnen deze stad heeft gevestigd eene afdeeling van de vereenigingNederlandsch Mettray van welke tot leden van het bestuur zijn benoemd jhr. mr. .7. G. Schorerjhr. rar. A. G. van Fredenburch en jhr. mr. J. van Reigersberg Fersluys. De Goessche courant meldt het volgende uit Goes Laatstleden zondag morgen ten 6 ure werden te Parijs 12 duiven opgelaten, van vvege de duiven-societeit Jacoba van Beijeren alhier, waarvan ten 11 ure 10 minuten 2 dui ven behoorende aan den heer J. van den Dungen en ten 11 ure 13 minuten 1 duif, behoorende aan den heer L. de Lange, alhier arriveerden." - Men meldt uit Hellevoetsluis1 junij Gisteren is van hier naar Oost-In die vertrokken het stoomschip merapi onder bevel van den luitenant-ter-zee ie kl. H. J. van MaldeghemDe état-major van dit stoom schip bestaat verder uit den luit. ie kl. P. A. Matthijssen ie officier; de luits. 2de kl. IF. C. Klis en G. van Hecking Colenbrander den offic. van gezondh. 2de kl. C. M. van Stockum den offic. van administr. J. A. L. den Ouden, en den klerk .7. 77. C. ten Iloove. „Voorts in de bovenrolle voor de dienst in Oost-Indie de kapt.-luit. A. baron Collot d'Escuryde luits. iste kl. N. A. van Esridder IF. J. C. Huijssen van Iiattendijke de officier van gezondheid 3de kl. jhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoortde adelborsten iste kl. M. .7. L. van Asperen A. van Swinden C. Eeg IF, F. G, L. van Gorkum H, A. baron van Tuyl van Serooskerken J. F. A. de Koek." Wij vernemen dat door Z. Exc. den minister van bin- nenlandsche zaken, eene speciale commissie benoemd is, tot het examineren der candidaten die zich hebben aangemeld om dit jaar tot de koninklijke akademie te Delft te worden toegelaten, en dat die commissie, welke in den loop dezer maand zitting houden zalis zamengesteld uit de volgende heeren: G. Simonsdirecteur der genoemde akademie, voor zitter; P. L. Rijke, buitengewoon hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit te Leyden G. L. llouelladviseur bij het departement van financiën te s GravenhageM. C. Mensing, doctor in de wis-en natuurkundige wetenschappen en arronaissements-ijker te RotterdamAf. A. Mast hofpr»- ceptor van de nieuwe talen en aardrijkskunde aan het gym nasium te Delft; G, van fFieringhen Borskileeraar in de Nederduitsche taal-en letterkunde aan de akademie te Delft, en M. A. M. 's Gravezande Guicberitleeraar in de aard rijkskunde en geschiedenis aan de akademie te Delft. De minister van buitenlandsche zaken in Belgie, heeft dezer dagen aan den heer IF. F. Kervel, med. doctor te 's Gravenhage doen toekomen eene prachtige medaille, met begeleidend diploma, hem door den koning der Belgen ver eerd wegens de uitstekende diensten welke hij in Belgie bewezen heeft bij het heerschen der cholera in 1849. Den 28 mei is te Rotterdam in het openbaar verkocht eene volledige verzameling van Bilderdijks werken, in 153 nette bandenbevattende onder anderen vele zeer zeldzame kleine en losse stukjes, het oorspronkelijk stuk zijner ver banning en twee eigenhandig geschreven verzen voor 335. Onlangs heeft men bij het ploegen van een akkerin de gemeente Doornspijk, buurtschap Aperloo, op de zoo genaamde Harde (Herta) gevonden, eene bronzen munt, eerste groottevan keizer Hudrianusdie van het jaar 117 138 onzer jaartelling ook over dit land regeerde; al hoewel dit stuk niet behoort tot de zeldzame is het even wel opmerkelijk dat het in ons land gevonden is. Bij de vergraving, tot vergrooting der buitenhavens te I-Iarlingen heefc men eenen zeer hechten muur gevonden welke voormaals tot zeewering had gediend. In dien muur heeft men ook den steen gevondenwelke het eerste gedenk- teeken was voor Casper de Robles, den grondlegger der ver betering van Frieslnnds zeedijken voor wien men later den zoogenaamden steenen man op den zeedijk, in de nabijheid van Harlingen heeft opgerigt Men schrijft uit Zwolle 1 junij Den 1 j dezer maand zal er alhier eene vergadering worden gehouden van al de commissarissen der Overijssel- sche kanalisatie-maatschappij, om het, door de daaruit be noemde commissie van uitvoeringvoorgestelde concept bestek tot het verdiepen en verbreeden van het eerste pand van het kanaal, loopende van Zwolle ij- uur gaans, ter ta fel te brengen en vast te stellen. Bereids is dit concept (met de opmerkingen van den heer hoofd-ingenieur van den waterstaat) aan Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken ter onderzoek toegezonden. Te Enkhuizen werd 11. zondag een vierdubbel huwelijks feest gevierd hetwelk op zulk eene wijze zeer zeldzaam zal voorkomen en daarom ook wel eenige vermelding verdient. Jacob Bruin Pz. en C. de Fries vierden het feest hunner vijftigjarige echtverbindtenishun zoon P. Bruin en M. de Haas vierden op dienzelfden dag hun zilveren feest terwijl nu van laatstgenoemden weder op denzelfden datum twee kinderen met name A. Metiz met A. Bruin en .7. Bruin met J. Mantel, in het huwelijk traden. Volgens veler oordeel mag dit al zeer sterk genoemd worden, daar vader, zoon en twee klein-kinderen op denzelfden dag aan een voor hen allen zoo belangrijk feest kunnen gedenken. De Drentsche Courant meldt Men verneemtdat in het begin dezer week zich te Smilde een Russisch heer heeft opgehouden belast met het doen van onderzoekingen ten aanzien der veengraverij hij had een tolk bij zich door wiens tusschenkomst hij de noodige inlichtingen vroeg en verkreeg. I11 dat gedeelte van Rusland waarin hij woon achtig wasbegon gebrek te komen aan de noodige brand stof daarom had men een plan opgevatom de zich daar bevindende venen in exploitatie te brengen en was hij naar Nederland afgezonden om te onderzoeken op welke wijze zulks met het meeste voordeel kon geschieden. Hij heeft onder anderen van de gebruikelijke werktuigen afteeke- ningen gemaakt." Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als: Geboren 44 kinderen; 25 van het mannelijke en 19 van het vrouwelijke geslacht. Overleden: 30 personen (waarvan twee elders); 16 van het mannelijke en 14 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 6. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 7; van 1 tot 5 jaren oud2; van 5 tot 10 "jareno; van 10 tot 15, 1 van 15 tot 20, 2; van 20 tot 25, o; van 25 tot 30, 1 van 30 tot 35, 2; van 35 tot 40, 2; van 40 tot 45, o van 45 tot 50, o; van 50 tot 55, 2; van 55 tot 60 3van 60 tot 65, 3; van 65 tot 70, 1 van 70 tot 75, 4; van 75 tot 80, o; van 80 tot 85, o; van 85 tot 90 o. Gehuwd 36 paren. STATEIT-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van 2 junij. De beraadslagingen over het ontwerp van gemeentewet zijn weder voortgezet. De artikelen 242 tot en met 249 zijn achtervolgens aangenomen het laatste met een,ge wij ziging. Dingsdag morgen ten 11 ure zou met de beraad slagingen worden voortgegaan. Turkije. Volgens brieven uit Konstantinopel, heeft daar eene ministeriele verandering plaats gehad. De minis ter van oorlog, Mehemet-Ali.Pachade groot-admiraal, minister van marineSoliman-Pacha en de minister van policie Mehemet.Pacha zijn van hunne ambten ontzet. Het is nog niet bekend wie hunne opvolgers zijn zullen. Reschid- Pacha blijft aan het hoofd van het ministerie. eene groote revue gehouden en onder anderen door den her tog van IFellington bijgewoond. H. M. zal gevolg geven aan de uitnoodiging vau den lord maire dezer hoofdstad, 0111 een grooten maaitijdwelke den 2 julij in Gnildhall gegeven wordtmet hare tegenwoor digheid te vereeren. Het ernstig geschil in het lagerhuis, omtrent lord Tor- ringtons gedrag op Ceylon en de handelingen van het minis terie dienaangaande, is eergisteren in het voordeel der mi nisters beslist. Nadat nog verscheidene leden daarover het woord gevoerd haddenzijn de voorstellen van den heer Baillie met 282 tegen 202 stemmen verworpen. Gisteren werden de beraadslagingen over de kerkelijke ti- relwet voortgezet. Zonder hoofdelijke stemming verwierp het huis de motie van den heer Koogh dat in het eerste artikel eene zinsnede gelast zou worden eer voorkoming van alle vervolging onder de werking dezer wet zonder toestemming- van den procureur-generaal. Sir .7. Graham bestreed vervol gens het eerste artikel en de wet in her algemeendie hij eene oorlogs-verklaring aan achtmaal honderdduizend onder danen der kroon noemde. De eerste minister ontkende zulks maar betoogde op nieuw de noodzakelijkheid der voorgesla gen bepalingen wier verwerping het hof van Rome de deur zou openstellen om de voor dit rijk het meest vernederende" bullen uit te vaardigen, Ten slotte werd genoemd artikel met de groote meerderheid van 244 tegen 62 stemmen, aan genomen. Lord Russell poogde daarop, tot bespoediging der zaak, die leden welke hun voornemen aan den dag gelegd hadden om nog meerdere amendementen voor te slaan daarvan af te doen zien maar kolonel Sibthorp zeide onder anderen dat hij de zijne niet wilde opgeven. De discussien worden dus maandag voortgezet. De heer Thiers gisteren binnen de hoofdstad aange komen, heeft zich heden morgen eenige uren in het ge bouw der tentoonstelling opgehouden. De kleine Fransche diplomaat was het voorwerp van veler aandacht. Engeland. Londen 31 mei. Heden, de dag tot vie ring van het verjaarfeest der koningin bestemd, werd alhier Dnitsckland. Weenen 28 mei. De minister-presi dent, prins von Schwarzenbergis eergisteren en de minis ter van oorlog von Czorich gisteren naar Olmutz vertrokken. Zoo wel uit Bohemen als uit Moravie ontvangt men dagelijks berigten over het verschijnen der cholera in onder scheidene districten van deze Kroonlanden. De commissiewelke belast is met de noodige toebe reidselen te maken tot de heropening van de vrijhaven van Venetie heefc rapport uitgeb.-agt. Zij stelt voordeze heropening den 1 julij te doen plaats hebben. De in 1849 van Venetie naar Triest verplaatste autoriteicen of corporatien blijven evenwel waar zij zijn. Berlijn I junij. De plegtige onthulling van het stand beeld van Frederik den Groote heeft gisteren morgen plaats gehad, en zulks met een luister, waarvan onze bewoners nog nimmer zijn getuigen geweest. Het zou eene vruch- teiooze poging zijn" zegt de Preuss. Zeitung den magtigen onnitwischbareu indrukte willen beschrijven, welke het zoo even vervlogen uur op ons gemaakt heeft. Men moet ia die vergadering van duizenden en nog eens duizenden gestaan hebben men moet getuigen en deelgenoot geweest zijn van de algemeene geestdrifc waarmede zij vervuld was men moet de diepe en toch vrolijke aandoening van een vaderlands lievend hart mede hebben ondervonden, om te kunnen be grijpen dat wij geen ander woord vinden oin deze gevoelens uit te drukken ais het Nur danket Gottwaarmede de vergadering instemdetoen op een wenk van onzen konink lijken heer het omhulsel gevallen was en het kolossale stand beeld van Frederik den Groote door een duizendstemmig hurrah en het gebulder der kanonnen begroet werd." De groote paradena de plegtige onthulling gehouden leverde een heerlijk en trotsch schouwspel. De koning was dooT een zeer groot aantal vreemde vorsten en prinsen en een zeer schitterenden staf omgeven. De algemeene illumi natie heeft mede niets te wenschen overgelaten. Vooral de gaz-verlichting van het standbeeld zelf trok de algemeene aandacht en wekte groote bewondering. Het standbeeld zelf, door professor Rauch vervaardigd is eCn meesterstuk, dat door weinig werken van die soort wordt geëvenaard. Trouwens niet minder dan 11 jaren zijn aan de vervaardiging van dit monument besteed. Ongeveer alle bladen dcelen daarvan afdruksels mede. De Spencrsche Zeitung verscheen in gouddruk. De minister van binnenlandsche zaken heeftbij circu laire, voorloopig de provinciale vertegenwoordigden van 1847 hersteld, voorde invoering van de klassen-belastingen en de behandeling van andere soortgelijke questien. Uit Stuttgardt meldt mendat bij het huwelijksfeest van de jongste dochter des konings van Wurtemberg, tevens eene uitgestrekte amnestie zal plaats hebben. De arrestatie» en huiszoekingen welke voor eenige dagen te Keulen Dresden en Berlijn hebben plaats gevon den moeten tot gevvigtige ontdekkingen geleid hebben, be treffende de woelingen der geheime socialisiisch-democrarische vereenigingen welke onder de leiding der centrale comités van Parijs en Londen staan. Spanje. Madrid 2 6 mei. Er zijn geruchten in omloop van eene op handen zijnde kabinets-wijzigingen van de aftreding der ministers van marine en openbare werken. De militaire overheid blijft voortdurend maatregelen van voorzorg nemen. De hoofdstad blijfc echter volkomen rustig. Portugal. Volgens hier ontvangen berigten waren de cortes daar te lande ou'boaden. De nieuw tc verkiezen

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1