MIDDELBURGSCHE CBDBAN ffl N°. 64. Donderda 1851. 29 Mei. 23c0tuvcu cu !3bnti»iötwttÊii, u ïntutculanb^chc 3Tijbin0cn. i5mtcitl»usb5ghe ïTijbiugca. 2SZ3 ir BEKENDMAKING. De ARRONDISSEMENTS-REGTBANK te MIDDEL BURG, Provincie ZEELAND, maakt bij deze bekend, dat de Kamer, welke overeenkomstig art. 17 en 18 der Wet op de Regterlijke Organisatie, en art. 11 tot en met art. 15 van het Reglement no. 1 vastgesteld bij Koninklijk Besluit van den 14 September 1838 {Staatsblad no. 36), gedurende de Vakantie, aanvangende den eersten Julij en eindigende den laatsten Augustus aanstaande belast zal zijn met de afdoe ning van Burgerlijke en Handelszaken en van Strafzaken hare gewone teregtzittingen zal houden tweemalen ter week te weten Donderdag 3 Julij Vrijdag 4 Julij Donderdag 10 Donderdag 17 Vrijdag 11 Donderdag 24 Vrijdag 25 Donderdag „31 voorts Vrijdag 1 Augustus Donderdag 7 Augustus Vrijdag 8 Donderdag „14 Vrijdag „15 Donderdag 21 Vrijdag 22 Donderdag „28 Vrijdag 29 telkens aan te vangen des voormiddags ten tien uren met be paling dat op Donderdag behandeld zullen worden de Straf zaken en op Vrijdag de Burgerlijke en Handelszaken. Zullende de eerste gewone Regtsdag voor Burgerlijke en Handelszaken na de Vakantie zijn op Woensdag den 3 Sep tember dezes jaars. Middelburg, den 26 Mei 1851. In kennisse van mij Griffier, LANTSHEER, Gr. JAARMARKT. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente SINT-LAURENS c. a.verwittigen bij deze de belangheb benden dat de KERMIS in die Gemeente dit jaar invalt op den 6 Junij aanstaande, en dat op den volgenden dag, bij gelegenheid dier Kermisnaar den Ring zal worden gereden. Siut-Laurens c. a.den 28 Mei 1851. Burgemeester en Assessoren voornoemd HUBERTUS REKKER. Ter ordonnantie van dezelven P. van de GRAFT Secretaris. MIDDELBURG den 28 Mei. Gisteren is door het provinciaal geregtshof in Zeeland uit spraak gedaan in de zaak van Cornelis BomLaurus Bab- bekooarbeidersen Frederik Kustersveldwachter, welke, gelijk vroeger is vermeld den 23 dezer maand teregt gestaan hebben wegens eene geldafpersing, gepleegd in den nacht van 28 op 29 october 1850, op de hofstede van den land man P. J. Thomaesonder Biezelinge gemeente Kapelle. De beschuldigden welke op den 22 mei 11. reeds ter zake van andere gekwalificeerde diefstallen zijn veroordeeldde eerste tot een kwartier uurs tepronkstelling en een confine- meut van vijf jaren de tweede tot eene correctionnele ge vangenisstraf van een jaar en de derde tot de straf van liet zwaaijen van het zwaard over het hoofd en een confinement van vijfjaren,zijn alsnu schuldig verklaard aan diefstal, gepleegd bij nacht door meer dan één persoon, en aan dief stal gepleegd met geweld-oefeningbij nacht en door meer dan één persoonwaarvan twee van wapenen voorzien wa ren en zulks wat den beschuldigde F. Kusters betreftbe gaan door een openbaar beambte, die ambtshalve verpligt was aldaar tegen zoodanige misdaden te waken en dezelve te bedwingen zijnde de derde beschuldigdemet vrijspraak ter zake van ontvlugting door geweld, bovendien nog schul dig verklaard aan poging tot ontkoraing uit de gevangenis door middel van uitbreken.Al de beschuldigden zijn ver oordeeld tot de straf van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en wijders de eerste tot een confinement van tien jaren, zulks met inbegrip der straffen, waartoe hij bij arrest van dit hof van 22 mei 11. is veroordeeld; de tweede tot een confinement voor den tijd van negen jaren onverminderd de correctionnele gevangenisstraf van een jaar waartoe hij bij arrest van 22 mei 11. is veroordeeldin te gaan 11a het eindigen der bij arrest van gisteren tegen hem uitgesproken straffen de derde tot een confinement voor den tijd van tien jaren zulks met inbegrip der straffen waartoe hij bij arrest van 22 mei 11. is veroordeeld en onvermin derd de correctionnele gevangenisstraf van vijfjaren, waar toe hij bij vonnis der arrondissements-regtbank te Goes op 19 december 1850, is veroordeeld, en die hij zal on dergaan na afloop van het bij deze tegen hem uitgesproken confinementen voorts nog afzonderlijk tot eene correction nele gevangenisstraf van zes maanden, ter zake der poging tot ontvlugting uit de gevangenisdoor middel van braak te ondergaan na den afloop van de overige straffen. Ten overstaan van de commissie uit het piovinciaal geregtshof in Zeeland belast met het afnemen der examina van adspirant-notarissen zijn de zich aangemeld hebbende heereu adspiranten K. J. van den Bussche griffier bij het kantongeregt te Kortgeen; J. Lansen Croin te Sluis; nu. P. J. A. van Dam griffier bij het kantongeregt te Goes en D. J. van der Horst Serlé Junior, te Middelburg, door de daartoe benoemde heeren mr. J. J. Ermerinsnotaris residerende te Zierikzeeen P. van de Graftnotaris, residerende te Middelburggeëxamineerden is na het be werken der hun voorgelegde proeven aan ieder hunner in overeenstemming met het gevoelen der beide heeren notarissen een getuigschrift uitgereikthoudendedat het afgelegd examen aan de commissie voldoende gronden heeft opgele verd om het er voor te houden dat zij al de kundigheden bezitten welke 111 eenen notaris worden gevorderd. Laatstleden vrijdag heeft het alhier, door gecommit teerden uit de Israëlitische en plaatselijke school-commissien op het instituut Chesed 'Negnurim gehouden jaarlijksch exa men wederom veler belangstelling opgewekt26 jongens en 19 meisjes, die aldaar onderwezen worden, gaven de meest voldoende blijken van hunnen leerlust en vordering in de onderscheidene vakken van het lager onderwijs, onder de leiding van hunnen verdienstelijken onderwijzer. Ook was de uitkomst van het vervolgens op dien zelfden dag af gelegd examen in het godsdienstig onderwijs bevredigend. Bij al de scholieren was zindelijkheid welgemanierdheid en opgeruimdheid zigtbaaraan onderscheidene leerlingen die zich zulks het meest waardig hadden gemaaktzijn door de vereenigde commissien prijzen toegewezen. Alzoo leverde ditsedert ruim 32 jaren bestaande insti tuut waarbij ook thans het onderwijs in den volkszang gra tis genoten wordt,- het meest ondubbelzinnige bewijs op van deszelfs groot nut, en mag men zich vleijen dat ver nieuwde liefderijke geldelijke ondersteuningen onzer geachte stadgenooten de hand zullen blijven bieden tot instandhou ding van genoemde reeds zoo vele goede uitkomsten opge leverd hebbende inrigting tot bevordering van beschaving, zedelijkheid en burgerdeugd ook onder de mingegoeden. In de op heden gehouden vergadering van kiesbevoeg- den zijn als candidaten voor het lidmaatschap der provin ciale Statenin plaats van wijlen den heer mr. II. du Buis- son Becius, aangenomen geworden de heeren mr. IV. C. M. de Jonge van Ellemeetlid van de eerste kamer der Scaten- Generaalen Z. Snijder makelaar ter dezer stede. Door de Nederlandsche Handel-maatschappij zijn be vracht 31 schepen, als: voor Amsterdam 15; voorfRotter- dam 13; voor Schiedam één, en voor Middelburg 2^: Ko ning JVillem II kapitein IV. Blaakherten Onderneming, kapitein J. Johanse. Zoo wij wel onderrigt zijti zal het vroeger geannon ceerde harmonie-concert enz.te geven door de sociëteit Fanfare van Antwerpen plaats hebben in het begin der maand junij en zal de inteekeningslijst binnen eenige dagen gesloten worden. Bij gunstig weder zal de muziek der schutterij zich doen hoorendonderdag avond ten half zeven ure aan de wandeling tusschen de Dam- en Koepoort. In den vroegen morgen van maandag den 26 dezer is op het strand te Zoutelande gevonden het lijk van een varensgezel, vermoedelijk een der op den 4 mei jl. met eene boot voor Westkapelle verongeluktennaar gissing oud tusschen de 18 en 20 jaren, lang 1,8 el en redelijk gezet. Het lijk verkeerde in vergevorderden graad van ontbinding en is op het kerkhof te Zoutelande ter aarde besteld. Ook zou naar wij vernemen op het strandvak voor de gemeente Biggekerke het lijk vaneen manspersoon zijn aan gespoeld. Z. M. heeft, bij besluit van den 23 dezergoedgevon den 1. aan den majoor II. van der Straal, van het 4de regement infanterie, om redenen van gezondheid, het trak tement van non-activiteit toe te leggen in afwachting dat nader omtrent hem zal worden beschikt2. aan den ka pitein der iste klasse J. Tegelbergvan den staf der infan terie, adjudant bij de koninklijke militaire akademieop het door hem gedaan verzoekeen eervol ontslag uit die be trekking van adjudant bij gemelde akademie te verleenen, en hem te plaatsen bij het 7de regement infanterie; en 3. te benoemen: bij den staf der infanterie, tot adjudant bij de koninklijke militaire akademie, den kapitein van de 3de klasse ,7. II. Schuakvan het regement grenadiers en jagers; bij het regement grenadiers en jagerstot kapitein van de 3de klasse bij ancienneteit, den isten luitenant C. de Bylandt en tot isten luitenant bij ancienneteit, den aden luitenant .7. Schuurmanbeiden van het regement; bij het 3de regement infanterie tot kapitein van de 3de klassebij ancienneteit den isten luitenant-adjudant G. J. Pompe van Meerdervoort van het 8ste regement van het wapen bij het 4de regement infanterie, tot majoor, den kapitein der iste klasse L. J. A. Blancvan het 3de regement van het wapenbij het 6de regement infanterie, tot 1 sten luitenant, bij ancienneteit den eden luitenant-adjudant J. Schraver, van het korps; bij het instructie-bataillontot isten luitenant bij ancienneteit, den eden luitenant F. A. P. E. Bruynsvan het bataillon; bij het koloniaal werf-depot, tot isten luitenant bij ancien neteit, den 2den luitenant-adjudant II. Nootvan het korps. Naar men verneemtzal Z. M. de koning zich aan staanden vrijdag uit de residentie weder naar het Loo be geven. H. M. de koningin wordt den 9 junij van hoogst- derzelver buitenlandsche reis aldaar verwacht. Tc Stuttgart is den 22 dezer uit Friedrichshafen het berigt ontvangen van het onverwachte spoedige afsterven van den Nederlandscheu luit.-generaalgrootmeester van het huis der koningin jhr. IV. F. Bareel, die met H. M. de koningin der Nederlanden naar Zwitserland op reis was. De koningin heeft daardoor van haar reisplan afgezien en werd den 23 te Stuttgart terug verwacht. De heer mr. A. J. Duymaer van Twistbenoemd gouverneur-generaal onzer Oost-Indische bezittingen is den 16 april te Aden aan de kust van Arabië aangekomen, en zou de reis naar Ceilon en Singapore onmiddelijk voortzet ten. Zijne Excellentie en bijhebbend gezelschap bevonden zich wel, ofschoon gedurende de vaart op de Roode Zee, welke acht dagen geduurd hadeenigzins door zeeziekte aangetast. Het tweede gedeelte der schilderijen uit de galerij van wijlen Z. M. koning IVillem II zal in de maand september ek. te 's Gravenhagein het paleis op den Kneuterdijk, in het openbaar worden verkocht. Z. M. heeft aan de heeren mr. J. van Lennep mr. J. II. Burlage 77. J. Schimmel én A. J. de Buil, te Am sterdam en aan den heer .7. IV. Holtrop te 's Gravenhage den last opgedragen 0111 zich tot eene commissie te vereeni gen ter beraadslaging over de middelen waardoor het na tionaal tooneel zou kunnen opgebeurd wordenen weder opgevoerd tot zijnen vroegeren luister en roem. Men verneemtdat de heeren L. J. Enthoven en Co. te 's Gravenhagede vervaardiging hebben aangenomen van het gedenkteeken datter nagedachtenis van den bij Balie roemrijk gesneuvelden generaal A. V. Michielste Batavia zal worden opgerigten waartoe de noodige gelden door vrijwillige bijdragen van de Nederlandsche legermagt en on derscheidene partikulieren op Java zijn bijeengebragt. Dit monument zal eene hoogte hebben van 10 Ned. ellen, in den vorm eener in gothischen stijl zich verheffende naald welke aan hare acht zijden met de eereteekenen van den gesneuvelden held en andere toepasselijke versieringen zal prijken. Ook het kolossale monument voor Rembrandt zal in den loop der volgende maand in dezelfde fabriek ge goten worden. Zr. Ms. schooner lansier onder bevel van den lut.- ter-zee iste klasse G. C. Alvarezis zattirdag morgen uit Helleroetshiis naar de Noordzee vertrokken. Laatstl. vrijdag is Zr. Ms. stoomschip cycloop onder bevel van den luitenant-ter-zee iste klasse II. IVipfuit Texel naar de Noordzee vertrokken. Op den 29 dezer zal van Harderwijk naar het Nieuwe- Diep vertrekken een detachement, sterk 150 onder-officieren "ën manschappen onder bevel van den luitenant Beelaerts van Emmichovenom met het schip Prins Maurits naar Oost-Indie te vertrekken. Te 's Hage zal een nieuw oppositie-blad onder den naam van de Bataafsche Standaardeerstdaags het licht zien. STATEPT-GEPTERAAL. tweede kamer. Zitting van 26 mei. Zijn ingekomen twee wets-ontwerpen tot wijziging van hoofdstuk II en hoofdstuk IX B. der Staats-begrooting van 1850. De beraadslagingen over titel VI van het ontwerp van gemeente-wet (van plaatselijke belastingen) waarover nog verscheidene leden het woord gevoerd hebbenzoudeu den volgenden morgen worden voortgezet. Bij het onderzoek in de afdeelingen van de tweede kamer der Staten-Generaal der wets-voordragttot regeling- der verantwoordelijkheid van de hoofden der ministeriele de partementen heeft men wat de waardering van den inhoud der voorgedragen wet in het algemeen betreft, eenstemmig verklaard daaraan in zoo verre de voorkeur te geven boven het ontwerp van 1849, als zij zich beperkt tot ambts-mis- drijven die alleen een minister als zoodanig plegen kan en dus niet op het gebied van het gewone strafregt afdaalt. Daarentegen heerschte verschil van gevoelen over de vraa°- of dit voorstel werkelijk zulk eene afdoende regeling van de verantwoordelijkheid der hoofden van de ministeriele depar tementen bevat, als volgens het 3de lid van art. 73 der grondwet wordt vereischten dus als volledig zij aan te merken. Ofschoon de meerderheid der leden zich geneigd toonde, om, behoudens de nader mede te deelen aanmerkingen omtrent onderdeelen der wetdeze vraag toestemmend te beantwoorden werd door een niet onaanzienlijk aantal ande re leden beweerd dat de strafregterlijke verantwoordelijkheid des ministers zich onder onze grondwet verder uitstrekt of behoort uit te strekken dan naar de thans voorgedr.igene bepalingen het geval zou zijn. De regering had, naar de meening 'dezer laatste leden het voorschrift van het 3de lid van art. 73 in een te bekrompen zin opgevat. Afrika. Berigten, van te Kaap de Goede Hoop ontvan gen melden de bijzonderheden aangaande de overwinning den 7 maart door de troepen onder kolonel Mackinnon op de kaffers behaald, alsmede dat sir Andnes Stockenstrom, die naar Engeland reisde om de belangen der kolonisten in persoon voor te staanzich den 22 aan boord zou begeven na uit handen van de commissarissen der Kaapsche munici- paliteit de noodige stukken ontvangen te hebben. Te Wijn berg waren hein adressen van belangstelling in zijnen per soon en het doel zijner reis overgereikt. Engeland. Londen 24 mei. Men wil weten dat er sprake is, om den prins van Wallis, oudsten zoon der koningin die thans 11 jaren teltte verloven aan eene der dochters van den prins van Pruissen. Onder bescherming van lord John Russell, wordt op de Theems een groote zeil- en roei-wedstrijd voorbereid. Gisteren beliepen de ontvangsten aan het gebouw der tentoonstelling, tegen 5 sh. het biljet, niet minder dan 4095 p. st. waarbij de doorloopende biljetten komen. Dit

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1