1IDDELBURGSCHE (i O i; K A N°. 62. Zaturdaj 24 lei. 23c$iutr£H cu SlftmiuiöttNitieu. iSimicnlanbdclte SEtjftitijjcu. BnitiCttlAiib^cfcc Stijft imjen. 8 CIIO OL TVEZE J. De Provinciale COMMISSIE van ONDERWIJS in Zeeland zal hare gewone ZOMER-VERGADERING houden binnen Middelburg, in de Abdij, op Donderdag, den 19 Ju 11 ij 1851des voormiddags te elf uren; zullende op Vrijdag, den 20 dier maanddes morgeus te half negen urenworden overgegaan tot het examineren van zoodanige Aspiranten naar eenigen rang als Onderwijzer, welke, met overlegging van één of meer voldoende getuigschriften van goed burgerlijk en zedelijk gedrag, benevens van eene authentieke acte hunner geboorte zich ten minste acht dagen te voren bij den Schoolopziener van hun District zullen hebben aan gemeld. Middelburg, den 24 Mei 1851. ADR. P. van DEINSE. Secretaris. AANBESTEDING. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente WESTKAPELLEzijn voornemens om, op Zaturdag den 31 Mei eerstkomende, des voonniddags ten 10 ure, in de Raadkamer aldaar, onder nadere goedkeuring, aan te beste den: Het HERSTELLEN van het FABRIEK-GEBOUW in die Gemeente met de levering der daartoe noodige Mate rialenzullende het Bestek en de Voorwaarden dier Aan besteding, van heden af, aan gezegd Fabriek-Gebouw ter inzage liggen, en daags vóór de Besteding aanwijzing in loco worden gedaan. Westkapelle den 19 Mei 1851. Burgemeester en Assessoren voornoemd P. J. BERTEL. Ter ordonnantie van dezelve, P. de VOS. MIDDELBURG den 23 Mei. Bij koninklijk besluit van den 16 dezer is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Oude-Tonge c. a. de heer ,7. C. Baertsthans ontvanger te Colijnsplaat. Bij Zr. Ms. besluit van dezelfde dagteekening is benoemd tot ontvanger van de in- en uitgaande regten en accijnsen te Deventerde heer P. A. de Chateleuxthans ontvanger der in- en uitgaande regten te Bath. Bij koninklijk besluit van den 15 dezer is benoemd tot notaris te Nijkerk de heer C. M. IVijnen candidaat-notaris te Zierikzee. Bij besluit van den 19 dezer heeft Z. M. goedgevonden, op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen aan den heer N. Polderman als burgemeester der gemeente St. Anneland bij besluit van dezelfde dagteekening te benoemen tot buiten gewoon raad in de centrale directie van Walcheren, de heer mr. IV. J. C. Snouck Hurgronje in plaats van den heer H. J. van Deinse. Gisteren heeft het provinciaal geregtshof alhier uitspraak gedaan in de zaak van den heer J. de Kater Nz.notaris te Haamstedeschuldig verklaard aan het verduisteren van meer dan een derde der opbrengst van door hem gehouden open bare verkooping van roerend goed en dus in zijne betrekking aan het verduisteren dier gelden, op grond van art. 169, 170, 171 en 172 van het wetboek van strafregrart. pen 11 der publ. van 11 december 1813 en art. 51 der wet op het notaris-ambt enz.zijnde hij dientengevolge eerloos ver klaard, met verwijzing tot vijf jaren tuchthuisstraf20 boete ontzetting van zijn ambt als notaris en de kosten van het geding. Gisteren heeft te Iirabhertdijke de aanbesteding plaats gehad der bedijking van den Frederica-polderthans uitma kende de schorren van Mairegelegen tegen de Wester- schelde buiten de Reigerbergsche- en Mai re-polders. De heer Toolenste Hoek is aannemer geworden van dit werk voor eene som van 83,700. Het berigt, door de dagbladen medegedeeld, als zoude bij het departement van oorlog plan bestaan om het bij vroegere wetten en verordeningen voorgeschrevene betrek kelijk de geldelijke stortingen door officieren bij hét aangaan van huwelijken voortaan niet meer te vorderen wordt door de Amsterdcourant voor geheel ongegrond verklaard. Het bevestigt zich, dat bij het departement van bin- nenlandsche zaken plan bestaat, om een onderscheidingstee- ken bij de schutterij in te voeren; het ontwerp is bereids aan het onderzoek van den raad van State onderworpen ge weest; er moeten reeds modellen der eventueel uit te reiken onderscheidings-teekenen zijn vervaardigd. Op voorstel van het raadslid mr. IV. F. Sassenis be sloten eene uitnoodiging te rigten aan he-. bestuur voor het 6de landhuishoudkundig congresin de maand junij aanstaande te Goes zullende vergaderen0111 het congres voor den jaar kring van 1852 binnen de muren der stad s Bosch wel te willen houden. Den 20 dezer is te 's Hage weder bijeengekomen de vergadering tot reorganisatie van het Israëlitische kerkge nootschap in Nederland ten einde in discussie te nemen het ontwerp-reglementdoor de daartoe benoemde commissie in gereedheid gebragt. De algemeene vergadering der Maatschappij van Neder- landsche Letterkunde te Leyden zal aldaar gehouden wor den op donderdag den 19 junij aanstaande die van het Pro vinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en JFetenschap- pen zal dingsdag den 24 dier maand plaats hebben. Het groote pleisterbeeldhetwelk als model tot het gieten van het beeld in metaal tereere van Laurens Janszoon Coster strekken moet, is door den heer Roijeraan wien de vervaardiging daarvan was opgedragen, afgewerkt, en ge plaatst in eene der zalen van de koninklijke akadeinie van beeldende kunsten te Amsterdam. Naar het oordeel van des kundigen moet dit gewrocht een meesterstuk van genoem den kunstenaar zijn. Blijkens ontvangen berigtenmoet reeds eene niet onaanzienlijke som zijn bijeengebragtom de on kosten tot verwezenlijking van het plan te bestrijden en ondervindt de hoofd-commissie met de oprigting belast steeds bewijzen van bijzondere deelneming van onderschei dene zijden. Men schrijft uit Kampen 19 dezer. In het begin van den avond van gisteren werd een der jongelingen van het instructie-bataillonwelke als schildwacht op post stond voor het huis van den overste van Hulkem door baldadige jongens gemolesteerd. Twee soldaten, welke toevallig pas seerden trokken partij voor den beleedigden jongeling en trachtten een der belhamels in arrest te nemen. Uit had al spoedig een oploop en zamenscholing ten gevolge, van dat volkje dat gewoon is des zondags avonds op deze hoogte der stad heen en weer te slenteren. Spoedig echter ver toonden zich officieren en gewapende manschappen waar door weldra de orde geheel hersteld werd zonder dat er middelen van geweld behoefden aangewend te worden. In den vroegen morgen van dingsdag is aan het strand op het grondgebied van de gemeente Loosduinen gevonden het lijk van een zeevarensgezel vermoedelijk behoord heb bende tot de equipage van een schokker naar gissing oud tusschen de 40 en 50 jarenvan middelbare lengte en redelijk gezet. Het lijk verkeerde in ver gevorderden graad van ontbinding. De hoofdvereeniging van het Nederlandsch onderwij zers-genootschap heeft eene oproeping gedaan om den vijftig- jarigen duur der schoolverbetering in ons vaderland overal plegtig te vieren, en wel in de week volgende op den 15 junij, den dag waarop in 1801 de eerste wet op het on derwijs is uitgevaardigd. Te Groningen zal bij die gelegen heid onder anderen een groot muziekfeest in de Martini kerk gehouden worden. Uit Groningen meldt men dat dezer dagen in het instituut voor doofstommen aldaartwee jongelieden zijn op genomen ofschoon zij reeds 9 jaren oud waren door wel ke late opneming zij echter veel aan hunne ontwikkeling zullen lijden. Men heeft echter de opname moeten weige ren aan een jongeling, die reeds 17 jaren oud was, en dus door een onvergefelijk verzuim van hen die over hem ge steld zijn, beroofd is van de gelegenheid om zijne verstan delijke en zedelijke vermogens te leeren gebruikenen een werkend en nuttig lid der maatschappij te worden. Waarlijk nier ten onregte wordt uit Groningen de aandacht van plaatselijke besturen geestelijken, geneesheeren ja van iederen menschenvriend op die zaak gevestigd om ouders of voogden opmerkzaam te maken op de schoone gelegen heid, te Groningen bestaande, om hunne kinderen of pu pillen te doen opvoeden en onderwijzen. STATEJf-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van 20 mei. Zijn ingekomen: een wets-ontwerp tot verhooging van het Vide hoofdstuk der Staatsbegrooting van 1850; en een wets-ontwerp tot tijdelijke instandhouding van wetten en verordeningen van vreemden oorsprong in Limburg. De beraadslagingen over de gemeente-wet zijn voortgezet. Achtervolgens zijn aangenomen de art. 150 tot en met £183. Zitting van 21 mei. In deze zitting, waarin de beraadslagingen over het ont werp van gemeente-wet zijn voortgezetzijn de artikelen 184 tot en met 190 achtervolgens aangenomen. De voort zetting der beraadslagingen werd bepaald op den volgenden morgen ten 11 ure. KerknieuwsKoudekerke 20 mei. Nadat de ker- keraad dezer gemeente, van het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, op den 15 dezer maand, de toestemming had ver kregen tot het beroepeu van den buitenlandschen predikant Fictor Koningsbergeruit Maria Hoorebeke ([koningrijk Bel gis), is zijn wel-eerw. heden tot herder en leeraar dezer gemeente beroepen geworden. Het twaalftal bestaat uit e HH. F. Koningsberger, te Maria Hoorebeke; O. G. Hel dring te Hemmen; L. P. Trautmannte Veie; A. Mac- Phersonte Kierden J. v. d. PFerfte Aarlanderveen C. A. Kam, te Oost- en Westsouburg J. G. IVanrooj te Stad aan 't HaringvlietD. A. v. d. Madente Neerlaug- broekJ. P. van Berkumte Wolsum en Weethen C. J. C. Fenema, te Gaast en Terwoude IV. Kraaijenbeltté Overschie, en J. T. W. liöningsfeldtte Rhede. Viertal: de HH. F. KoningsbergerC. J. C. Fenema, J. v. d. IVerff en A. Mac-Pherson. Alzoo is het uitzigt geopend, dat deze zoo langdurige vacature nu spoedig vervuld zal worden. Engeland. Londen 19 mei. In den aanvang der zitting van het lagerhuis verlangde de heer Hume inlichtingen omtrent de laatste berig'en bij de regering van de Kaap de Goede Hoop ontvangen waarop de heer Hav/es verklaarde, den volgenden dag in staat te zullen zijn daaromtrent' rap port te doen. Lord John Russell voegde hierbij dip ver zekering, dat het kabinet van meening was, commissarissen naar de Kaap de Goede Hoop te zenden, belast met het in stellen eener enquête omtrent den Kaffer-oorlog. Daarna was aan de orde van den dag de discussie, ttr" comité generaalvan de wet op de kerkelijk-hierarchische geschillen. De heer Reynolds voerde het eerst het woord en verlangde de verdaging van de beraadslagingen. Die wet toch was volgens den spreker zoo dikwerf gewijzigd, en de vergadering bevond zich tegen-over eene groote reeks van amendementen die strikt genomen niet van toepassing zijn op de wet, zoo als zij thans daar is liggende zoodat zijns bedunkens een nieuw onderzoek dringend noodzakelijk wa9 geworden. De heeren majoor Iiogg en Owen zijn tot commissaris sen benoemdom in de Kaapkolonie inlichtingen te ver werven aaugaande alles wat in verband staat met de jong ste troebelen door de Kaffers veroorzaakt. Eerstgenoemde heeft in die kolonie militaire diensten verrigtterwijl de heer Owen eene volmaakte kennis van de taal der Kaffers bezit. Het vredes-congres zal dit jaar hier te Londen gehou den en den 22 julij geopend worden. Gisteren morgen vroeg brak hier brand uit in ]een lo gement in Lower Thamesstreeten sloeg weldra tot een ander huis, insgelijks tot logement gebezigdover. Vier menschen, tot wier redding alle pogingen vruchteloos waren kwamen daarbij om. Eene achttienjarige dienstmaagd is met veel moeite gered, Talrijke klagteu waren er ingekomen sedert de opening der tentoonstelling tegen de hooge vorderingen waaraan de vreemdelingen ten doel stonden, van wege vele huurkoet siers. Om hierin te voorzienheeft de policie een tarief doen opstellen der vrachten van de voornaamste punten der hoofdstad naar het gebouw in Hydepark en tevens per sonen aangesteld die op de verschillende punten de noodige inlichting aan de vreemdelingen mededeelen. Elke huur koetsier die weigeren mogt een reiziger tegen de bepaalde vracht te rijdenof die meer van hem eischtwordt beboec met 40 shilling. Ten einde bedrog voor te komen in hec aantal personen die de huurkoetsier in zijn rijtuig vervoeren kan, is hij gehouden er het cijfer in duidelijke getalmerken buiten op te plaatsen. Ook hierop wordt eene boete van 40 shilling bedreigd. Een huurkoetsier die een reiziger onbe leefd behandelt of beleedigt, of wel die in beschonken toe stand gevonden wordt, terwijl hij zijn beroep uitoefentzal met twee maanden gevangenis en eene boete van 3 pond. st. gestraft worden. lïiiltschland. TVeenen 17 mei. Van eene geloof waardige zijde wordt medegedeeld, dat de keizer den 19 of 20 op reis zal gaante Olmntz een dag zal vertoeven en zich alsdan naar Gallicie men noemt Krakau, zal begeven, om aldaar den keizer van Rusland te ontmoeten. Van Kra kau zal de keizer naar Olmutz terugkeerenalwaar groote manoeuvres op de Stimlauer heide zullen plaats vinden. De minister-presidentprins von Schwarzenberg zal den keizer op deze reis vergezellen. Uit Moravie meldt mendat vele aldaar liggende troepen bevel ontvangen hebben naar Olmutz op te rukken alwaar alsdan eene raagt van 30,000 man bij een zal zijndie er de kantonnementen zullen betrekken. De manoeuvres zullennaar de daaromtrent ontvangene be velen slechts 8 dagen duren en den 20 beginnen. De Lloyd meldt, dat Engeland reeds op officiële wijze aan het Weener kabinet kennis gegeven haddat het de op neming van de Oostenrijksche Staten in het Duitsche verbond als eene louter Duitsche zaak beschouwde, en derhalve alle verder protest liet varen. Bij het verbieden van dagbladen heeft men nog eene andere eigenaardige straf verbonden. Door de post namelijk worden alle brieven, gerigt aan de redactiën van verboden dagbladen als onbestelbaar, aan de afzenders terug gezonden. Heden is weder een termijn van de Sardinische scha devergoeding ontvangen. De volgende zal in julij komen. In het geheel heeft Sardinië nog 15 millioeu fr. aan Oos tenrijk te betalen. De tusschen Oostenrijk en Beijeren sinds lang hangende onderhandelingen tot het herstel van de vrije vaart op den Donau, zijn op het punt van gesloten te worden. Berlijn 20 mei. De koning is eergisteren op de Russi sche grenzen door eene eerewacht, bestaande uit een batail- lon Infanterie van de garde en een regement Circassiers ontvangen, heeft onverwijld de reis naar Warschau voort- mu' 1S. aldaar des namiddags ten 5 ure aangekomen, ntl. MI. de keizer en keizerin waren den koning tot Skiemiewice te gemoet gereisd. Omtrent het al of niet deel nemen door den koning van Pruissen aan de bijeenkomst der keizers van Rusland en Oostenrijk te Olmutz heerscht nog onzekerheid. - Gisteren zijn de heeren von Manteufel en van Rochout naar Warschau vertrokken. Eerstgemelde zou den 25 hier teruggekeerd zijn. Te Warschau komen dagelijks vele aanzienlijke per sonen, zoowel uit Rusland als Polen, aan. Onder dezen telt men ook den rijks-kanselier graaf Nesselrode. De beroemde Pruissische schaakspeler Andersen is de zer dagen naar Londen vertrokken om deel te nemen aan den grooten schaakstrijd aldaar. Hij reist op kosten der schaakklubs van Berlijn en Breslauwaartegen hij zich heeft verbonden, in geval hij den prijs behaalde, de helft daarvan aan die klubs af te staan.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1