ALLEfIX.EI. Qlbucvtcntien. SLIJM- EN MAAG-PILLEN. Frankfort 17 mei. Volgens de laatste telling bestaat de bevolking in de staten van het Duitsche tol-verbond uit ruim 29,800,000 zielen. Hiervan komt voor de bevolking der Pruissische Staten ruim 16,669,000 zielen, die van Luxem burg bedraagt 189,783. Na aftrek der onkosten bedroeg de ontvangst in het jaar 1850 de som van 20,157,523 daald. Daarvan kwam pp het aandeel van Pruissen 11,331,698 d. op Luxemburg 127,718 d.; voor Beijeren 3,044,000 d. voor Saksen 1,262,894 d.voor Wurtemberg 1,214,3356.; voor Baden '915,222 d. voor Keurhessen 492,029 d. voor Darmstad 592,246 d.voor Thuringen 692,677 d. voor Brunswijk 167,844 d. voor Nassau 286,4576.; voor Frankforc 184,579 daalders. SSpaBje. De verkiezings-berigten blijven nog altijd gunstig voor het kabinet Bravo-Murillo. De Gaceta de Ma drid van 11 dezer deelt het concordaat mede, tusschen Rome en Spanje gesloten. Frantoijk. Parijs 18 mei. Gisteren avond had de tweede vereeniging in de straat Rivoii plaatsde heeren Fe sin de NettementFalloux en Fatimesnil hebben beurte lings het woord gevoerd en 11a eene langdurige discussie heeft de vergadering met eenparige stemmen op twee na besloten dat door de regterzijde der wetgevende vergadering voor eene algeheele herziening der constitutie zou gestemd worden vervolgens over een amendement van den heer de Nettement sprekende, heeft de vereeniging met overgroote meerderheid het voorstel verworpen om de herziening tot 1852 uit te stellen. Vóór dat uitstel waren slechts iostemm. De minister van binnenlandsche zaken heeft gisteren eene zitting bijgewoond van de commissie voor binnenland sche administratie, om het regerings-ontwerp toe te lichten, strekkende tot verdaging der verkiezingen voor de algemeene raden die van de kantons en de gemeenten tot de afkon diging der daarop betrekkelijke wetten. De door den minis ter gegevene ophelderingen schijnen de meerderheid der com missie voldaan te hebben. Daarna is eene sub-commissie benoemd bestaande uit de heeren Odilon BarrotVernhette en Godelleom een ontwerp voor de organisatie der kantons te vervaardigen. lederen dag ontvangt het comité-generaal, dat zich geconstitueerd heeft voor de herziening der constitutie nieuwe adhaesien. In alle oorden des lands worden comités georganiseerd en petitien geteekend. Alleen in Parijs heb ben gisteren niet minder dan 8000 personen de petitien van het comité met hunne handteekening bekrachtigd. Men weet, dat er eene telegrafische verbinding bestaat tusschen het ministerie van binnenlandsche zaken en het Elysée thans is men bezig om ook de prefectuur vanpolicie daarbij te vereenigen. Niettegenstaande den tegenstand van het gouvernement, was er te Marseille in het geheim eene expeditie, uit vrij willigers bestaande naar Montevideo gereed gemaakt. Inden Courrier de Marseille leest men, dat het fregatschip de Colonel Battledes nachts van den 13, aldaar was aan gekomen om die vrijwilligers op te nemen doch dat zulks mislukt is geworden door het strenge toezigtdat men op de leiders der onderneming heeft gehouden. Honderd-tachtig jongelieden hadden zich voor die onder neming doen inschrijven. In afwachting van het uur van vertrek, hadden zij alles wat zij bezaten te gelde gemaakt, en bevinden zich thans volgens genoemd blad 111 een deerniswaardigen toestand. Men verzekertdat het gouvernement lierigt heeft ont vangen dat in eene kompagtiie van een linia-regementin garnizoen te Salins (departement Jura), onderscheidene keeren de subordinatie geschonden isen dat er anarchistische kreten door de soldaten waren aangeheven. Volgens een brief uit Rome, aan het Journal des Dèbats hebben aldaar tusschen het Fransche garnizoen en de paus- selijke troepen ernstige onlusten plaats gehad die tot gewig- tige gebeurtenissen aanleiding hadden kunnen geven. De Fransche generaal Gémeau toonde de bezadigdheid en de veer kracht van een echt krijgsmanen zal wel zorgen dat de schuldigen strengelijk worden gestraft. Eene kompagnie Ro- meinsche jagers en het 3de bataillon van het iste regement van linie, verlieten Rome in den nacht van 10 mei, en de eerewacht aan het Vatikaan tot nu toe vertrouwd aan sol daten der beide legers zal voortaan alleen door Franschen worden bezet. 19 Mei. Betrekkelijk de groote vraag van den dag, de herziening der constitutie is heden niet veel meer dan gisteren bekend. De dagbladen zijn steeds opgevuld met redeneringen over hetgeen te dezer zake in de politieke ver- ■eenigingen is voorgevallen. De linkerzijde heeft besloten tegen elke herziening, welke ook, te zullen stemmen. Beursberigt. De 5 pet. 90,45 fr. de 3 pet. 56,15. BSclgSe. Brussel 18 mei. Nopens de ministeriele crisis verneemt men het volgende: De president der ka mer van vertegenwoordigers is heden morgen ten 11 ure bij Z. M. den koning op het paleis ontboden. Naar de loopende geruchten te oordeelen moet de heer Ferhaegen zwarigheden gemaakt hebben om een nieuw mi nisterie zamen te stellen. Eveneens verzekert men dat na afloop van deze conferentie de heer Dumon-Dumortier pre sident van den senaatbij den koning ontboden is. Het tijdstip, voor de behandeling der regtszaak van den heer en mevr. Bocarmé vastgesteld begint te naderen. De heer Bocarmé blijft volstandig zijne medepligtigbeid aan de misdaad van vergiftiging ontkennen terwijl zijne vrouw ha re vroegere verklaringen blijft volhouden; zij heeft daar nog bijgevoegd, dat haar man zelf bijna het slagtoffer van zijn boos opzet was geworden want toen het slagtoffer hem in den vinger had gebeten had hij dezen met het vergift be zoedeld onwillekeurig aan zijnen eigen mond gebragtde kracht van het vergift 1:11 was zoo sterk, dat de heer Bocar- médoor de aanraking zijner lippen met den vinger langs welken het vergift had geloopen bij zichzelven ook teeke nen van vergiftiging waarnam zoodat hij den geheelena vond en daarop volgenden nacht bezig was zich tegengiften toe te dienen. Brussel 20 mei. De heer Dumon-Dumortiergisteren morgen door den koning ten gehoore ontvangen heeft naar het schijnt niet toegestemd deel van het nieuwe ministerie uit te maken. Na hem zijn nog op het paleis ontboden de heeren Lebeau en Charles de Brouckere. YLISSINGEN den 21 meiYoor Antwerpen bestemd zijn al hier ter reede gekomen Eliza DaguezHennj MarieBuioten Ptimavère Cautot alle drie van Bordeaux en Victoria Wm. Walker, van Newcastle alle vier met stukgoederen; Reliance A. Sears van New-Orleans met katoen. Yoor Gent la Rigolettc J- Prieur, van Bordeaux, met stuk goederen Omisrè Collin Tan de Marennes met zout. Yan Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild Maria Adtlia Spalding naar Nieuw-York met landverhuizers Freija W. Birck naar Koningsbergen ,r met stuk goederen. Yan Gent: Fricde Jongbloed, naar Archangelmet ballast j Ed- mondLainez en St. JulienErtaud beide inet tarwe; twee Er- nestinesLevetJean Jacqaes Stephanyen deux Louisesle Blanc alle drie met ballast, en alle vijf naar Engeland. Huis c «C*- Statistiek. In het jaar 1850 kwamen te New-York per schip uit het buitenland 226,287 passagiersmeest landverhuizers aan, in 1849, 221,799 (aldus in 1850, 4488 meer) en in 1841 57,337- Aan goud en zilver werden uit de haven van New-York in het jaar 1850 uitgevoerd 9,893,890 dollars of ruim 24,000,000 gulden. Het aantal schepen van iedere grootte en klassehetwelk in 1850 in de Vereenigde-Staten gebouwd is, bedroeg 1360, gezamenlijk 272,218 tonnen bevattende. Uit de volkstelling in de Vereenigde-Staten van het jaar 1850 blijkt, dat de bevolking aldaar in 10 jaren met 30 pet. toegenomen is. Het leger der Vereenigde-Staten bestaat thans uit 2,006,090 man. De lengte der thans in gebruik zijnde spoorwegen in de Vereenigde-Staten bedraagc 8797 mijlen. De aanleg-kosten daarvan bedroegen 286 millioenen dollars of 715 millioenen guldens. Invloed van de revolutie-jaren 1848 en 1S-19 cp den prijs der fijne Wijnen. Bij den wijnverkoop door het Nassausche domeinbestuur gehouden en die eene bloemlezing aanbood der edelste soor ten was de hoogste prijs, voor een stuk Hochheimer vau 1846 besteed, 5000 fl. Hiervoor werd vroeger dikwijls 12 ii 14,000 fl. gegeven. Kabinets-wijn der beste jaren uit de achttiende eeuw die men voor eenige jaren nog tot ver bazend hooge prijzen verkochtdaalt steeds in waarde. Oude wijn schijnt niet meer zoo in den smaak en men kiest nu jongeren. De verandering van wijnsmaak is zoo als die des geestes. De oude wijn is zwaar maar ook krachtig de jongere is prikkelender door technische behandeling. Alleen 111 het autocratische Engeland blijft de fleschin kelderstof gehuld nog in eere. Aan den Rijn forceert men thans het wijndrinken om aan geld te komen. Men drinkt er niet meer bij de maat, maar bij het uur. Voor 6 k 8 kreutzers drinkt men een uur; die ééne minuut langer drinktbetaalt voor een geheel uur. Ook de waarde der huizen is in de Rijnstreken zeer ver minderd. Gebouwen die 12 k 14,000 gulden kostten, koopt men nu voor 3 4000. ©oetlStoop voorheen en thans In de verhandelingen van Teijlers tweede Gen., st. 19, bi. 8 volg. vindt men onder anderen de volgende voor beelden van geldschaarschtedie er vroeger in ons land ge. heerscht heeft. In het midden der zestiende eeuw kostte in Groningerland een goede maaltijd van aanzienlijke lieden een stuiver voor den man terwijl er bovendien voor eene kan allerbest bier een halve stuiver moest betaald worden. Schepenen van Amsterdam genoten voor presentiegeld niet meer dan drie stuivers. - In het jaar 1556 ontving de rege ring van Hoorn voorcomparitiegeld eersteen halven stui ver daarna een braspenning. Bij de vergrooting van laatst genoemde stad, werd aan eiken arbeider toegelegd een haive stuiver daags. Aan een deurwaarder te Utrecht werden in het jaar 1538 uitbetaald zes gulden, ieder jaar, en niets meer. Een vat Amersfoortsch bieren wel van het beste kostte, op het einde der vijftiende eeuw, slechts twaalf stui vers. Volgens eene Amsterdamsche keur van dien zelfden tijd, mogt een roggebrood van twaalf pond niet meer gelden dan één stuiver, In het midden der zestiende eeuw kocht men voor één stuiver twee-en-dertig eijeren voor het maal loon van een zak koren gaf men een oortje. Eleetrische Eiehttoestcl. De heer Staite uitvinder van den eiectrischen lichttoe- stelhield te Manchester eene openbare voorlezing over zij ne uitvinding, opgehelderd met proeven. Toen zijn toestel het eleetrische licht voortbragt, vertoonden de negen gaz- vlammen die tot nog toe de zaal verlicht hadden zich nog slechts al^ vale, geie rookwalmen donkere schaduwen op den wand werpende; doch toen de lichtstraal door den weérkaatser versterkt werdkon geen oog den verblindenden glans verdragen. Staite vertoonde ook eene kleine eleetri sche lamp. Door het omdraaijen van eene schroef begon de eleetrische stroom en oogenblikkelijk straalde een licht, even vast en onbewelijk als het zonnelicht. Het is van zuurstofgaz en damkringslucht geheel onafhankelijk en wordt ontwikkeld op een vaste electrode van iridium (een metaal hetwelk Staite op eene bijzondere wijze verkrijgt, voor welke hij even als voor zijn' lichttoestel octrooi beko men heeft). Door bet gewigt van den regulator weg te ne men werd het van zelf een afwisselend licht, hetwelk zeer regelmatig aan- en uitging Eene der schoonste proeven was het kleurig lichtbeeld in het prisma te weeggebragt door de verdeeling van den witten straal in zijne bestanddeelen. Er werd ook licht onder water voortgebragteven gemak kelijk als in de lucht. Qetrouwd Antwerpen den 7 Mei 1851. Qetrouwd St. Annaland den 15 Mei 1851. P. J. van TRIER en M. P. ENGELMAN. D. P. DOMINICUS en J. C. STEENBERG PJeden beviel voorspoedig van een' ZOON, A. PALg- STËYN van HOEK geliefde Echtgenoote van Sluis J. M. HENNEQUIN. den 20 Mei 1851. Eenige kennisgeving. f^eden overleed, na eene kortstondige ziekte, mijne ge liefde Echtgenoot, JACOBA PETRONELLA CATSin den ouderdom van bijna 72 jarenna eene genoegelijke Echtvereeniging van 45 jaren. Middelburg J. D. van BAKELGEM. den 17 Mei 1851. J-Jedeu overleed mijn Echtgenootde Heer M. G. SLIJP, in den ouderdom van bijna 40 jaren. Dordrecht C. S. EXRIK den 17 Mei 1851. Wed. M. G. Slijp. Eenige kennisgeving. J-Jeden overleed mijne geliefde Echtgenoote, MARIA CRISTINA RIDDERBOS, in den ouderdom van 38 jaren, diep betreurd door mij en mijne Kinderen en verdere Be trekkingen. Vlissingen J. van VELTHOVEN. den 19 Mei 1851. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. HUM S Op Dingsdag den 27 Mei 1851, in plaats van op Woensdag den 28 Mei 1851 zoo als vroeger was geannonceerd des middags ten één ure, zal, ten overstaan van den te Middelburg residerenden Notaris Abm. van den Broecke Az. en getuigen, te WEST- KAPELLE, in de Herberg de Oranjeboombewoond door van Sighem in het openbaar worden te koop gepresenteerd. 1. Een HUIS, SCHUUR en TUIN, staande en gelegen te Westkapelle gemerkt No. 130; Kadaster Sectie B. No. 624 en 625. 2. 28 Roeden 50 Ellen BOUWLAND gelegen onder de Gemeente Westkapelle Kadaster Sectie A. No. 225. 3. Een HUIS en ERF met TUIN, staande en gelegen te Westkapelle; Kadaster Sectie B. No. 486 en 487. 4. 50 Roeden 60 Ellen BOUWLANDgelegen onder Westkapelle, zuidelijk gedeelte; Kadaster Sectie B. No. 76. 5. 42 Roeden 10 Ellen BOUWLAND, gelegen onder Westkapellenoordelijk gedeelte; Kadaster Sectie B. No. 77. Zullende de 4de en 5de Perceelen, na eerst ieder afzon derlijk te zijn opgeroependaarna in massa worden gepre senteerd. Nadere inlichtingen zijn te bekomen ten Kantore van voor noemden Notaris van den Broeckein de Singelst/aat te Mid delburg. Voorts zal ten zeiven dage, des namiddagsten 3 ure, voor het eerstgemelde Huis, gemerkt No. 130, worden overge gaan tot den openbaren verkoop van eenige MEUBELAIRE GuEDEREN bestaande in twee Bedden, Tafels, Stoelen, eenige Mans Kleederen en hetgeen verder zal worden gepre senteerd. (Jp Donderdag den 5 Junij 1851 des avonds ten 8 urezal ten overstaan van den Notaris P. van de Graft en getuigen, te Middelburg, in het Ne- derlandsch Logement in de Abdij, in het openbaar, bij op bod en afslag, worden te koop aangeboden, een HUIS en ERVE met annexen TUIN, KOETSHUIS PAARDEN STAL en BLOEMENKASTmitsgaders nog eer stuk GRONDS staande en gelegen te Middelburg op den Seis- dam, gemerkt Wijk Q. No. 23 en uitkomende in het Dom- burgsche Schuitvlot, Wijk Q. No. 304. Voorschreven Huis en Erve is daags voor en op den dag der Verkooping voor een ieder te zien, van des morgens 9 tot 12 en des namiddags van 2 tot 6 ure. Nadere in lichtingen te bekomen ten Kantore van bovengenoemden Notaris. JJreze PILLEN die sinds veie jaren met bet beste gevolg, in Slijm- en Maaggebreken gebruikt worden, door hare zachte werking de Spijsvertering zeer bevorderen bij zonder goed tegen de Gal en zeer zacht laxerend zijn zijn tegen 32I cent het Doosje met berigt van het gebruik verkrijgbaar door tusschenkomst van de Heeren Axel, Verbeek Vrolijk, I Lemmer, W. S. VisserApoth. Apotheker. MiddelburgVan de Kamer FranekerVan der Menlen Apotheker. Apotheker. GroningenM. Gaasbeek. Goes, Le Cpintre, Apotheker. GorinchetnSchultze, Apoth. Flissingen Van Osch Apoth. Zwolle P. BrandtApotheker. ZierikzeeJ. H. Ochtmans Apotheker. ■yier KNECHTS, het Timmeren en Metselen verstaande terstond benoodigd bij H. PFillemse op den St. Geertruids- weg, onder Middelburgs-Ambachten. Xerstond eene MEID benoodigd die met een Burger Po1- kan omgaan, op de Markt, Lett. C. No. u. ]7ene MEID benoodigd adres bij de Uitg. dezer Courant» TER DRUKKERIJ VAN DE GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 2