MIDDELBURGSCHE eeuiiN N°. 61. Donderdag 1851. 22 Mei. IScdtuven ch £tbmitïi0tiratifitt. muntbiljetten. aanbesteding. iS5ittwcuIattb0clt£ QTijbingett. i£mit£nl<-m&0ch£ STijbingctt. notificatie. De STAATSRAAD COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZEELAND Gezien de missive van Zijne Exc. den Minister van Finan cien van den io Mei jl.Afdeeling Generaal Secretariaat, No. 29 Maakt bij deze den belanghebbenden opmerkzaam op de wet van den 2 Mei 1851 Staatsblad no. 25), waarbij tot de inwisseling der reeds verjaarde Muntbiljetten, daargesteld krachtens de wet van 18 December 1845 Staatsblad no. 90), een nieuwe termijn geopend is, gedurende welken ter mijn, die is ingegaan met den 9 dezer maand en eindigen zal den 31 December 1851, de Muntbiljetten, uitgegeven volgens de genoemde wet van 18 December 1845 (Staats blad no. 90), nog ter inwisseling zullen worden aangenomen bij de Nederlandsche Bank te Amsterdamwordende der halve de bezitters van voorschrevene Biljetten in hun belang aangemaand om door eene tijdige aanbieding van dat Pa pier ter plaatse voorschreveneene nieuwe doch alsdan onherroepelijke verjaring hunner Biljetten te voorkomen. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad worden ge plaatsten in den gebruikelijken vorm aan de Plaatselijke Besturen ter affixie worden toegezonden. Middelburg, den 19 Mei 1851. De Staatsraad, Commissaris des Konings voornoemd, VAN VREDENBURCH. De GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND doen te weten, dat door hen, in hunne Vergadering van heden, is bepaald, dat de keuze, ter benoeming van een Lid dei- Provinciale Staten ter vervanging van den Heer Mr. Hendrik da Buisson Beciusin hel Hoofd-Kiesdistrict Middelburg zal plaats hebben op Woensdag den 4 Junij 1851; op wel ken dag de stemming in de Hoofdplaatsen der Onder-Kies districten en in die van het Iloofd-Kiesdistrict, gelijk tijdig zullen geschieden. Gegeven te Middelburg, den 1 <5 Mei 1851. De Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve, SLEGT. MANBESTEDING. De CENTRALE DIPvECTIE des Eilands Walcheren zal onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken, op Maandag den 26 Mei 18 51 5 i'i tegen woordigheid van den Hoofd-Ingenieur in het 11de District van den Waterstaatin het Lokaal der Directie in de Abdij te Middelburgdes voormiddags ten elf ure, publiek aan besteden de leverantie der DIJKSMATERIALENwelke a'snog voor het dienstjaar 1851 alsmede tot Winter-voorraad zullen vereischt worden bestaande in Hollandsch RijsHollandsche HaringbandWalchersche Staken, Brabandsch Rijs, Brabandsche Haringband, Bra- bandsche Staken en Riet. Zullende de conditienacht dagen te voren ter lezing liggen ter Griffie van voornoemde Directie en nadere inlichtingen te bekomen zijn bij den Opper-Commies S. Roelsete Mid delburg. De KOLONEL belast met het beheer der Garnizoens- Bakkerij te VLISSINGEN brengt ter kennis van de Gega digden dat onder nadere goedkeuring van het Ministerie van Oorlog, op Woensdag den 28 Mei 1851, des middags ten ia ure, op het Plaats-Bureau, aan de Hoofdwacht al daar, zal worden aanbesteed de leverantie van: Vijftien en een half Last WALCHERSCHE TARWE Vier Last ZEEUWSCHE ROGGE beide gewas van 1850. Zullende de voorwaarden van voorschrevene Aanbesteding van heden op gemeld Bureau ter lezing liggen van 's mor gens 9 tot 's middags 12 ure. Vlissingen den 20 Mei 1851 - De Kolonel voormeld HEYDENREICH. MIDDELBURG den 21 Mei. Gisteren had een persoonbezig zijnde aan het schil deren der dokbrug, het ongeluk van bovenaf den wip neder te storten. Hij is ten gevolge van dien val zwaar gekwetst naar het gasthuis overgebragt, waar hem onmiddelijk de noodige hulp is toegediend. Men wanhoopt echter aan het behoud van zijn leven. D" duiven-societeit Jacoba van Beijeren te Goes hare liefhebberij-werkzaamheden weder begonnen hebbende zijn zondag morgen ten 7 ure een geta. van 16 duiven te Arras in Frankrijk opgelaten, waarvan pruzen rebben ge wonnen de duif toebehoorende aan L. de Langeaangeko men ten 11 ure 10 min., en twee van J. van den Dunge aangekomen ten 11 ure 10 min. en 11 ure 11 m:n' Z. M. de koning werd heden vau het Loo m e resi dentie terugverwacht. Te 's Hertogenbosch is zondag in den ouderdom van 31 jaren overleden jhr. A. ,7. E. van Bevervoorde gewezen redacteur van den Courrier Batave en den Burger. De over ledene was voor eenige dagen ernstig ongesteld uit 's Gra- venhage aldaar aangekomen. Men meldt uit Rotterdam van den 19 dezer: „Gisteren avond laat ontving het dienstmeisje van den heer B., bij het spui alhier, een bezoek van haar vrijer, welke, toen de vrouw des huizes in de keuken kwam, zich in het bed verborg; aldaar betrapt, nam hij de vlugt naar boven en viel door de lantaren van liet belendende huis. De policie nam on zen maat hier in verzekerde bewaring rerwijl het meisje nog des nachts werd opgeligtom toch de eigenlijke reden van dit voorgenomen nachtverblijf nader te verklaren." Van Rotterdam vertrekt thans iederen zaturdag eene zeer gemakkelijk en sierlijk ingerigte stoomboot (dé Ivanhoe en de Balmoralj naar Leithnabij Edimburgen bestaat alzoo eene goede gelegenheid om van hier een uitstap naar de bekoorlijke hooglanden van Schotland te doen. De reis vau Rotterdam wordt gemiddeld in 50 uren afgelegd. STATEN-GENERAAL. tweede KAMEk. Zitting var. 19 mei. I11 deze zitting zijn ingekomen de navolgende wets-ont- werpen een wets-ontwerp tot goedkeuring eener overeen komst met Belgie omtrent de scheepvaart op liet kanaal van Terneuzen en drie wets-ontwerpen betrekkelijk de regeling van 'srijks comptabiliteit, de zameiistelling en taak der ai- gemeene rekenkamer en de oprigting eener bewaarkas. De beraadslaging over het ontwerp van gemeente-wet is voortgezet. De artikelen 99 tot en met 149 zijn achter- volgens aangenomen. De voortzetting der beraadslaging werd op dingsdag ten 11 ure bepaald. Naar mén verzekert zal de tweede kamer der Staten- Generaal, onmiddellijk na den afloop der discussien over de gemeen te-werhet onderzoek aanvangen van de ontwerpen, betreffende de regterlijke organisatie en de wijzigingen inliet belastingstelsel. Men verneemt, dat er bij liet departement vau binnen- landsche zaken druk gearbeid wordt aan de vervaardiging van een ontwerp van wet nopens de nationale militie dat spoedig in gereedheid zal zijn, om aan de wetgevende magt te worden onderworpen. ®os4-ïn(13scfee Stoloaien, (Per Overland-post.) Batavia 28 maart. De lieer M. J. Lange, Nederlandsch agent op het eiland Balieheeft op eene reis van Bima naar Balie eene ontmoeting met zeeroovers gehad. Aan boord van zijnen schoonor Fenus den 19 januari; jl.van Bima vertrokken met groote moeite tegen den zwaren westelijken wind en stroom opwerkende ontwaarde hij op de hoogte van den vlakken hoek van Tambora vier groote praauwenwelke almede tegen het ongunstige weder schenen te kampen. Vermits deze praauwen een verdacht voorkomen hadden stelde de heer Lange naar dezelveh koersen bespeurde toen dat het grootemeer dan gewone handelsvaartuigen waren, naar gissing elk bemand met minstens 100 zielen en van eene dubbele rei riemen voorzien. Toen de praauwen naderbij gekomen waren werd van de schooner Fenus de vlag geheschen welk sein echter niet werd beantwoord waarop de schooner een scherp schot uit eene 8 ponds draaibas deed entusschen de praauwen insturendehen zoodanig beschoot dat een derzelvemet achterlating eener sampan landwaarts de vlugt nam ter wij! de overigen zee kiezende, door den schooner tot 111 den namiddag werden vervolgd. Aangezien de avond begon te vallen en de voorraad kruid onvoldoeude wasbesloot de lieer Lange 0111ter voor koming dat hij in den nacht werd overvallen naar Bima terug te keeren alwaar hij den 20 januarij met de sampan op sleeptouw aankwam. In den avond van dien dag heefc de heer Lange zich an dermaal aan boord van den schooner Fenus ingescheept, en is hijvergezeld van zijnen almede ter reede van Bima lig- genden schooner Arrowter wederopsporing der roovers- praauwen onder zeil gegaan doch na vergeefs getracht te hebben op te werkenop den 2 5sten daaraanvolgende te Bima teruggekeerd, zonder de roovers weder te hebben ont moet; wordende voorts door den gezaghebber van Bima ge rapporteerd, dat zich 13 roovers-praauwen inde baai van Doinpo zouden ophouden. De twee te Makassar gestationeerde schepen van oorlog zijn op het ontvangen dezer berigten, den 14 febrtiarij jl. naar Bima gedirigeerd, om, 11a alvorens aldaar nadere informatien omtrent de roovers te hebben ingewonnen langs de kust van Sumbawa westwaarts eenen kruistogt te doen- In den nacht van den 13den op den 14 rebruarij is de bazaarloots te Buitenzorg, op een stuk gronc s jgren zende aan's lands plantentuin aldaar, in bran S®raa v 1 g heel vernield benevens 6 woningen en 2 padieschuren var, al daar woonachtige inlanders. De schade door dezen brand aau^erigtwordt begroot op eene geldswaarde vau f 600. De oorzaak van dit onheil wordt gezocht in onvoorzigtig. heid. 111 het district Batoorafdeeling Bandjar Negararesiden tie Banjoemaasheeft van den 4 op den 5 februarij 1851 een hevige storm gewoeddoor welke twaalf groote huizen van inlandersen twee gebouwen tot de pasangngrahaa te Ba toor behoorende zijn omgeruktzijnde evenwel geene noe menswaardige schade aan de koffij-kuituur te weeg gebragt De rivier Brantas is in de districten Malang en Blitar zoodanig gezwollen dat de twee hangbruggen bij de des sa's Demangan en Glondong zijn weggeslagen zoodat de communicatie tusschen het district Lodoijo en de hoofd-ne- gorij Blitar, tijdelijk is gestremd. De groote weg in het district Sringattusschen dezposteti Maijanhan en Kolomaijer heeft mede veel door den regen en door den modderaclitigeu stroomuit den berg Kloet geleden. Zr. Ms. schoonerbrik padang, luit.-ter-zee iste klasse .7. de Haanden 18 november van Vlissingen vertrokken is den 21 maart ter reede van Batavia aangekomen. t Engeland. Londen 17 mei. Volgens de Times ver mindert de belangstelling in de wet op de kerkelijke hiërar chische geschillen dagelijks in Engeland alleen ten gevolge van de buitengewone gerektheid der discussien. De meeste dagbladen beklagen zich dan ook over den tijd dien het par lementvooral in dit zittingsjaar, aan nuttelooze discussien besteedt. Het banket, door den beroemden kok, den heer Soijer der wereld-pers aangeboden, had donderdag jl. alhier plaats. Al de dagbladen der hoofdstad hadden hunne vertegen woordigers op dit feest, waaraan ook eene menigte journa listen uit den vreemde deelnamen. Na de gewone heildron ken werd een toast gebragt op den bloei der Engelsche en buitenlandsche pers, waarop zich een drievoudig applaudis- sement liet hooren. Daarna sprak de heer Achille Jubinal voor de Fransche, de heer .4. van Lee voor de Nederland- sche en de heer Frederik Wieck voor de Duitsche pers. De heer Soijer werdna eene door hem gehoudene toe spraak met bloemkransen versierd. De maaltijd was fijn en rijk in verscheidenheid van geregtenen liep in de beste orde af. Heden voormiddag had hier een vreeselijk ongeluk plaats. Een huis in Grace-Clmrchstreet stortte, door het loslaten van een ijzeren plafonddat bestemd was het dak te schra gen en in zijnen val een gedeelte der muren medesleepte nagenoeg geheel in. Met veel tnoeite en gevaar gelukte het een 13tnl werklieden van onder het puin weg te halen, 3 van welke niet meer dan misvormde lijken warenterwijl 3 der overigen vermoedelijk ook aan hunne wonden zullen sterven. Gisteren heeft de koningin met prins Albert en gevolg de tentoonstelling andermaal bezocht. De prins heeft twaalf doorloopende toegang-kaarten aan de gouvernements-school ge schonken ten gebruike van de verdienstelijkste leerlingen. Gisteren werd de tentoonstelling door don Miguel be zocht. Een zonderling incident kenmerkte dit bezoek. Ter wijl een aanzienlijk Portugees aan den prins werd voorge steld, bevond zich op korten afstand van den vorstelijken bezoeker een ander persoon die een levendig belang in dit schouwspel scheen te stellen. Het was niemand anders dan Costa Cabralgraaf van Thomardie, de woede der Portu- gesche natie ontvlugtende, weinige uren te voren in de hoofdstad was aangekomen. Het bedrag van den verkoop van toegangbiljetten voor de tentoonstelling was op eergisteren aanzienlijker dan op alle vroegere dagen namelijk 3300 p. st. Gisteren werd voor een bedrag van 3230 p. st. aan toe gangbiljetten afgegeven De directeuren van de Engelsche bank hebben al de ambtenaren een verlof van twee dagen toegestaan 0111 de tentoonstelling te bezoekeh terwijl zij die het verlangen dit voor rekening van de bank kunnen doen. Uit Cork zijn eergisteren 150 meisjes uit de werk huizen te Dublin ingescheeptom naar Australië te worden gebragt. Biiitscliland. Weenen 15 mei. Heden deelt dé W. Zeitung de wet over de regterlijke organisatie van Zeven bergen medemet een hoog geregtshof te Hermannstadt20 arrondissements-regtbanken en 79 kantongeregten. De redac teur van het dagblad der Wandererdat voor acht dagen ge schorst isis rot acht dagen arrest veroordeeld. Men verzekert, dat de zaak der uitgewekenen in Tur kije naar den wensch van Oostenrijk geregeld is. liossuth en de overige uitgewekenendie zich nog te Kintahia be vinden zullen daar onbepaald blijven en de Porte zal een gestreng toezigt op hen houden. De toevloed van reizigers in onze stad is op dit oogen- blik zeer groot. Men herinnert zich niet in dit vroege jaar getijde zooveel vreemdelingen bijeen te hebben gezien. Berlijn 18 mei. De minister-president Manteujfel is gis teren middag uit Dresden teruggekomen. Naar men verneemt, zullen ervóór het sluiten der conferentien te Dresden wel geen besluiten genomen zijndie dadelijk practische gevolgen hebben maar nogtans zijn alle Duitsche regerin gen overeengekomen 0111 de begonnen beraadslagingen te Frankfort voort te zetten terwijl zij zich verder verpligt hebben om te Frankfort dadelijk twee belangrijke besluiren te nemen, te weten: i. dat alle bondstaten steeds 2/5 ge deelte van hun contingent gereed moeten houdenom op het eerste bevel te kunnen oprukken en 2. dat die staten welke na verloop van 14 dagen nog geen instructien hebben, om over belangrijke aangelegenheden te stemmen gerekend zullen worden die stem uit te brengen ten gunste der meer derheid. Heden avond vertrekt de minister-president naar Warschau. De beeldhouwer, professor Tieck is voor eenige da gen in hoogen ouderdom te dezer stede overleden. De luchtreiziger Coxwell zal aanstaanden woensdag bij stillen wind eene luchtreis ondernemen. De ballon zal van zeilen voorzien zijn en in den gondel een concert worden uitgevoerd.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1