MIDMLBUMSCHE C 0 1 R A T. N°. 60. Diussdas 1851. 20 Mei. t JScötuvcu cu GIbmiMietvaticu. i5iutcnl<utb0du &ijbtugcu, B E KENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN Brengen bij deze ter kennis van gegadigden dat op Vrij dag den 30 Mei 1851, des namiddags ten één uur, ten Raadhuize aldaar zal worden overgegaan tot de aanbeste ding van eenige te doene HERSTELLINGEN aan het HUIS staande over de Roode Brug (eigendom zijnde der Gemeente), hetwelk zal worden ingerigt tot een Instituut van Middel baar Onderwijs voor jongens. Het Bestek en de Conditiën, waarnaar deze Aanbesteding zal plaats hebben zal ter inzage van een ieder liggen ter Stedelijke Griffie van Vlissingentot daags vóór de Aanbe steding van des voormiddags tien tot des namiddags drie ure (Zon- en Feestdagen uitgezonderd), terwijl Inmiddels nadere inlichtingen kunnen verkregen worden bij den Scads- Architect aldaar. AANBESTEDING. BURGEMEESTER en ASSESSOREN van de Gemeente WESTKAPELLEzijn voornemens omop Zaturdag den 31 Mei eerstkomende, des voormiddags ten 10 ure, in de Raadkamer aldaaronder nadere goedkeuringaan te beste den Het HERSTELLEN van het FABRIEK-GE BOUW in die Gemeente met de levering der daartoe noodige Mate rialenzullende het Bestek en de Voorwaarden dier Aan besteding, van heden af, aan gezegd Fabriek-Gebouw ter inzage liggen, en daags vóór de Besteding aanwijzing in loco worden gedaan. Westkapelle den 19 Mei 1851. Burgemeester en Assessoren voornoemd P. j. BERTEL. Ter ordonnantie van dezelve P. de VOS. AANBESTEDING. KERKVOOGDEN en NOTABELEN der Hervormde Ge meente te AARDENBURGzijn voornemens op Zaturdag den 7 Junij 1851 des voormiddagsten 10 ure, in de Consis torie-Kamer publiek in één Perceelaan te besteden Het PLAFONNEREN der KERK, alsmede het her stellen van het Dak en de Ramen met levering van al de daartoe benoodigde Materialen. De Bestekken en Voorwaarden van deze Aanbesteding liggen van heden af, ter inzage, in de Consistorie-Kamer, van des morgens negen tot twaalf en van des namiddags drie tot zes ureterwijl verdere inlichtingen te bekomen zijn bij den President-Kerkvoogd, alsook bij den Heer Gratiss, Stads Architect te Middelburg, door wien tevens, op Vrijdag 6 Junij, aan de Gegadigden, mits Nederlanders zijnde, de noodige aanwijzing in loco zal gedaan worden. Aardenburg, 10 Mei 1851. Kerkvoogden en Notabelen voornoemd H. van den BROECKEPres. J. van de PLASSCIIE Secr. Het Gemeente Bestuur van COLIJNSPLAAT maakt be kend dat de KERMIS dit jaar weder op den gewonen tijd zal gehouden worden zijnde op den tweeden Woens dag in de maand Julij. GRATIS vaccinatie. De PLAATSELIJKE COMMISSIE VAN GENEESKUN DIG TOEVOORZIGT brengt ter kennis der belanghebben den, dat de gelegenheid tot het ondergaan der Gratis Vac cinatie van heden af, als ten vorigen jare zal opengesteld zijn des Dingsdags en Vrijdags middags ten twee ure, in een der lokalen van het Gasthuis. Zij herinnert daarbij aan het voortdurend bestaan van Kinderziekte binnen deze Stad on der opmerking, dat deze zich nagenoeg uitsluitend vertoont bij niet gevaccineerden en noodigt mitsdien minvermogen de Ouders dringende uitom gebruik te maken van deze kosteloos aangebodene gelegenheidom hunne Kinderen de Vaccinatie te doen ondergaan. Middelburg, den 16 Mei 1851. Namens de Commissie voorn., ADR. A. FOKKER Secretaris. IVELDADIGUEID. Middelburg den 18 Mei 1851. Bij <leu ondergeteekende is sinds de laatste opgave met dankzeg- —i-.n-.a voor de Armen te Arnemuiden van N. N. zes mans- een onbekende 1,50 van A. Tan Vlissingen 2,50 hemden, van een onneh-euu yv», a. van Vlissingen Z,50 N N. ƒ2, vaneen onbekende ƒ3 en van D. E. F. ƒ1, de drie laatste giften uit de collecte van Zondag 11 Aleiin de Koor- /I I lr .1. Nieuwe— en Ooslkerk. A. SLOTEMAKER Cz. Middelburg, den 19 Mei 1851. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier, be- rigten dat zij het verzegelde pakje, met opsclhrift Amemuxden N. middag O. K. op gisteren namiddag in de Uostker gecollecteerd hebben doen bezorgen bij Ds. Slotemaker. Diakenen voornoemd G. J. STERK, Praeses. Cs. NU I'S Scriba. MIDDELBURG den 19 Mei. Men verneemtdat door de zorg van het departement van binuentandsche zaken aan de gedeputeerde Staten van de verschillende provinciën een model is toegezonden om te worden gevolgd bij de opmaking van het jaarlijksch door dat collegie aan de provinciale Staten in hunne zorner-ver- gadering uit te brengen verslag over den toestand der pro vinciën. De minister van financiën heeft bepaald dat de betalin gen van tonnegeld en vunrton- en bakengeldvan kracht blijven, ook dan, wanneer het schip, gedurende den tijd, voor welkeu die betaling geschied isvan eigenaar of be velvoerder verandert. Naar men verneemt moet er bij het ministerie van oor log, echter altijd onder zekere bepalingen, het plan bestaan om van de officierendie voornemens zijn in het huwelijk te treden niet meer te vorderen de geldstorting, bij vroe gere wetten en verordeningen voorgeschreven en zouden er reeds in dien zin vergunningen zijn toegestaan. Men schrijft het volgende uit Amsterdam Betrekkelijk het plan tot aansluiting van onzen spoor weg aan den Belgischen, aan den kant van Rotterdamver neemt mendat door het Belgisch gouvernement zouden benoemd zijn, de hoofd-ingenieur IVilmas en de ingenieur Kummesten einde met de heeren van der Kun en Conrad diezoo als gemeld isdaartoe door ons gouvernement zijn benoemd, over die gewigtige aangelegenheid te confereren." Den 11 dezer overleedte Rotterdam, in den ouder dom van 64 jaren, de ed. achtb. heer R. II. van Someren burgemeester van Kralingenridder der orde van den Neder- laudscben Leeuw enz. wiens dichterlijke en letterkundige werkzaamheden hem het lidmaatschap der maatschappij van Nederlandsche letterkunde te Leiden en andere wetenschap pelijke en letterkundige genootschappen deden verwerven. Donderdag middag, omstreeks halfeen ure, stortte de valbrug in het Zuideinde nabij de artillerie-constructie werkplaatsen even buiten de stad Delftplotseling in. Een boermet zijne vrouw van den marktdag huiswaards keeren- dewilde op dat oogenblik de brug met een speelwagen overrijden hij had nog even den lijd zijn paard op te hou den waardoor een groot ongeluk is voorgekomen. Aan de Kerkelijke cortrant schrijfc men uit Leydeu van den 9 dezerdat de breede kerkeraad deflVederd. Hervormde gemeente aldaar, dezer dagen, aan den raad ingezonden heeft eene memorie, betrekkelijk hetgeen deze vermeende niet te kunnen aannemen, in de door dien kerkeraad reeds vroeger ontworpen en aan den raad aangeboden overeenkomsttot beëindiging van de geschillen wegens het huis-zittenhuis en dat, voor zoo ver bescheidenheid iets van het reeds be kende mag beoordeelende kerkeraad ook nog bij dia me morie, aan de eene zijde zoo vele blijken van toegeeflijkheid heeft aan den dag gelegden aan de andere zijde zulke over tuigende gronden, voor de door hem voorgestelde en vast gehouden punten van schikking bijgebragtdat men zich vlei- jen mag, dat de raad volkomen vrijheid zal kunnen vinden, om tot het ontwerp des kerkeraads toe te treden. - Volgens een artikel in de Nederlander zal het Christe lijk Gereform. seminarie, dat te Amsterdam gevestigd zal wor den in de eerste plaats ten behoeve der afgescheidene ge meenten tot stand komenmaar ook de niet-gescheidene Hervormden kunnen dienen door eene gelegenheid daar te stellen ter vorming van zendelingen evangelisten- en gods- dienst-onderwijzers voor de Hervormde gezindheid in het al gemeen. De oprigters van dat seminarie zouden het plan hebben eerlang een programma van werkzaamheden openbaar te ma ken. Het doel dat zij zich voorstellen moet zijn: bevorde- ing, door grondig onderwijs, van den bloei der Hervormde gezindheid in en buiten het Hervormd kerkgenootschap en zoo gelooven zij, dat, indien verzorgers en onderwijzers uit beide fractien worden gekozen en met nadruk elke se paratistische ztiurdeesem geweerd wordt, die inrigting naar buiten en binnen van gezegenden invloed zou kunnen zijn. Men meldt uit het Nieuwe-Diepdat de proeven met den electro-magnetischen telegraaf van daar naar Amsterdam goed hebben voldaan en dat men eerlang de openstelling van dit middel van gemeenschap kan te gemoet zien. De Amsterdamsche Courant meldtdat de heer mr. J. Koenen een thans zeer zeldzaam geworden exemplaar der Keulsche Kronijk (die als overoude oirkonde hoogstbe langrijk is tot staving van CosteVs eer, als uitvinder der boekdrukkunst) aan het historisch gezelschap te Utrecht ten geschenke heeft aangeboden onder voorwaarde dat dit ge nootschap een zijner leden binnen Utrecht wonende zou benoemen ten einde het gewigtige vraagstuk van de uitvin ding der boekdrukkunst bestendig bij te.h°l,den» en hetgeen daaromtrent binnen- en buitenlands verschijnt openbaar te maken." Het genootschap heeft het geschenk dank aar a.111 genomen, en den heer mr. II. Ilooft Graaflan ie ewtiste taak opgedragen. Volgens een reglement, den 13 dezer uitgegeven, zul len op den 23 junij aanstaande te Apeldoorn zes-en-dertig handboogschutterijen aan den door den koning te geven wedstrijd deel nemen. Den 22 zal het feest door het ge lui der klokken en het lossen van het geschut worden aan gekondigd. Een man en eene vrouwechtelieden wonende te Hoogeveen kregen dezer dagen woorden overigens geene ongewoonte bij hen die eindelijk zoo hoog liepen dat de man een ketel met kokend water van den haard greep en daarmede naar zijne vrouw smeet deze echter ontweek denzelven en de ketel kwam neder bij een der kinderen die het kokend water over de voeten kreeg en deerlijk werd gebrand. Op het gezigt van het arme kind, waren de ouders tot inkeer gekomen meer dan immer naar verzoening over hellende. Zoo als de dagbladen hebben gemeld, schoot zich onlangs een korporaal te's Hertogenbosch voor het hoofd. De ze zelfmoordenaar, zegt de Prov. Groninger Courantbe hoorde tot den fatsoenlijken burgerstand, was slechts 29 ja ren ouden een halfjaar in dienst. - Vroeger bragt hij eenlgen tijd te Parijs door en kwam van daar met vele wanbegrippen aangjande godsdienst en zedelijkheid. Dit bleek vooral uic een brief, dien hij een uur voor zijn dood schreef en waar in zulke godlasterlijke uitdrukkingen voorkomen, dat wijze hier niet kunnen overnemen. Als reden, waarom hij zich een kogel door het hoofd jaagde, geeft hij op, dat hij zich hier verveeldehij raadde een zijner kameraden het door hem gegeven voorbeeld spoedig te volgen enz. STATER-GENERAAL. tweede kamer. Zitting van 17 mei. In dezelve zijn de beraadslagingen over het ontwerp van gemeentewet voortgezet. De artt. 59 tot en met 98 zijn achtervolgens aangenomen. De verdere voortzetting der be raadslagingen werd bepaald op heden ochtend ten elf ure. Engeland. Londen 15 mei. In het lagerhuis is op heden niet veel belangrijks voorgevallen. In antwoord op eene vraag van den heer Pakington heeft lord John Russell ge antwoord, dat uit de laatste uit Brazilië ontvangene berig- tende bevestiging gebleken was van hetgeen in de troon rede gezegd werd betreffende de met goed gevolg bekroonde maatregelen van Brazilië voor de uitroeijing van den slaven handel. Gisteren is in het kristallen paleis een pistool gestolen. Dientengevolge zijn er op nieuw bevelen gegeven aan da agenten van policie om het strengste toezigt over de bezoe kers te houden. Er is eene belooning uitgeloofd van 250 p. st, aan dengene, die de policie op het spoor zal brengen van den persoon, die zich aan den diefstal van kisten met stofgoud, op den spoorweg van Southampton heefc schuldig gemaakt. Een persoonop wien zware vermoedens rusten is sedert eenige dagen in handen der justitie. Er zijn door de directie van den spoorweg maatregelen ge nomen otn in het vervolg de geldkisten alleen op den dag en in een bijzonderen wagon te doen vervoeren. De bekende graaf van Thornar is, van slechts een be diende vergezeldmet de stoomboot Iberia te Southampton aangekomen. De graaf heeft zich te Vigo ingescheept. EEuitscIiIand. IVeenen 14 mei. Aangaande de op handen zijnde reis van den keizer luiden de berigten zeer uit eenloopend. Sommigen beweren dat de keizer alleen Ga- licie zal bezoekenterwijl anderen verzekerendat hij eerst naar Warschau zal gaan omaldaar met den koning van Pruisseneene zaraenkomst met den keizer van Rusland te houden. Of hierdoor de latere conferentie te Olmutz zal vervallen wordt niet gezegd intusschen schijnt te Olmutz eene groote concentratie van troepen plaats te hebben. I11 het ontwerp van de nieuwe wet op het huwelijk komt als beginsel voordat het huwelijk zonder tusscheu- komst der wereldlijke overheid naar de beginselen van elke godsdienst kati voltrokken worden. Waar er moeijelijkhedeu voor een gemengd huwelijk of wegens den graad van ver wantschap bestaan heeft de wet belangrijke veranderingen gemaakt, om deze moeijelijkhedeu uit den weg te ruimen. Men meldt, dat de maarschalk Radetzky zich van Flo rence naar Rome zal begeven ten einde aan den paus een plan tot reorganisatie van het Romeinsche ieger voor te stellen. Het ministerie van koophandel heeft het plan tot eeu spoorweg tusschen Czegled en Szegedin wat het eerste ge deelte ter lengte van 14! mijlen betreft, goedgekeurd. Van de locomotieven die naar den prijs dingen zijn reeds twee op de hoogten van den Semmering aangekomen. Met gespannen verwachting ziet men de proefneming te ge- moet waardoor zal worden uitgemaaktof het mogelijk is de geweldige rijzing van den grond met locoinotiven te over winnen. Berlijn 16 mei. Sedert eenigen tijd hebben onderscheidene prinsen uit kleine Duitscbe regerende huizen, onder de Pruis- sische croepen dienst genomen, onder anderen prins Grinther Leopold von Sclwarzberg Sonderhausen en prins Manrits van Saksen Altenburg. De erfprins von Anhalt Dessow begint den 1 julij zijne militaire loopbaan bij een Pruissiscli rege- tnent garden. Men houdt dit in de oud Pruissische kringen voor een soort van demonstratie tegenover Oostenrijk het welk de militaire overeenkomsten tusschen Pruissen en ge zegde kleine statendoor de boiids-constitutie denkt te ver nietigen. Volgens eene ontva igen telegrafische depêche zijn de conferentiën te Dresden gisteren middag ten 4 ure gesloten. De koning is gisteren naar Warschau gereisd. De ko ningin zal Z. M. niet vergezellen uit hoofde van liet over lijden der hertogin-douairière van Leuchtenbergen de heer Manteujfel zal eerst zaturdag uit Dresden terugkomen ten einde heden een groot feest te kunnen bijwonen, door den koning van Saksen aan de gevolmagtigden der L>uicschc Sta ten te geven. Men koestert de hoop, dat de keizer van Rusland aan ons hof een tegenbezoek zal komen brengen. I Spanje. Madrid 11 mei. De kies-collegien binnen deze hoofdstad hebben tot hunne kandidaten gekozen de

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1