MIDDELBlIftCrSCHE COURANT. N°. 59. Zaturda 1851. 17 Mei. cr .i f JScötuvcu cu Qlbmtui^tirrtticu. AAN RE STER IN G BEBIJRIIfGSff ERKES. Op Donderdag den 22 der loopende maand Mei des voormiddags ten elf ure, zal door de Eigenaren van den te bedijken Frederica polderonder nadere goedkeuring, in de Dorps-Herberg, bij .7. Krijger te KRABBENDIJKE op ZuidbevelandProvincie Zeeland, worden aanbesteed: De BEDIJKING van de tegenwoordige Schorren van Mei regelegen tegen de Wester-Schelde buiten de Reigersbergsche- en Meire-poTdersmet den daarbij behoorenden uitwaterenden DUIKER. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek en de Plans, op hetwelk de bovengemelde Aanbesteding zal plaats hebben zal ter lezing liggen op liet Bureau van den Heer Hoofd-Ingenieur van Zeeland bij den Heer Charles Leirens Ridder en Oud-Schepen te Gent, Provincie Oost-Vlaanderen mede Eigenaar van ge- melden Polder, en voorts in de Dorps-Herberg te Krabbendijke. Zullende vier dagen voor de Besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan, en voorts nadere informa- tien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur en Eigenaren voornoemd. GRATIS VACCINATIE. De PLAATSELIJKE COMMISSIE VAN GENEESKUN DIG TOEVOORZIGT brengt ter kennis der belanghebben den, dat de gelegenheid tot het ondergaan der Gratis Vac cinatie van heden af, als ten vorigen jare zal opengesteld zijn des Dingsdags en Vrijdags middags ten twee ure in een der lokalen van het Gasthuis. Zij herinnert daarbij aan het voortdurend bestaan van Kinderziekte binnen deze Stad, on der opmerking, dat deze zich nagenoeg uitsluitend vertoont bij niet gevaccineerden en noodigt mitsdien minvermogen de Ouders dringende uit, om gebruik te maken van deze kosteloos aangebodene gelegenheidom hunne Kinderen de Vaccinatie te doen ondergaan. Middelburg, den 16 Mei 1851. Namens de Commissie voorn., ADR. A. FOKKER, Secretaris. £imtcnlAnb0*fte tTijbtuijcu. MIDDELBURG, den 16 Mei. Den 13 dezer overleed, na eene korte ongesteldheid, op deszelfs buitenverblijf den Huize Poelwijk, nabij deze stad, de heer mr. II. du Buisson Beciusridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, lid van de gedeputeerde Staten van Zeeland en van verschillende maatschappelijke inrigtingen hier ter stede. Hij was een mar. die zich door werkzaam heid en gemoedelijke behartiging van alle belangen die hem waren Toevertrouwd eervol onderscheiddedie door zijn minzaam karakter algemeene achting bij zijne medeburgers had verworven en wiens dood algemeen wordt betreurd. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft tot le den der aanstaande synode benoemd den wel-eerw. zeer gel. heer IV. L. van Oosterzee, art. lib. mag. phil. doet. predikant te Goes en den ed. achtb. heer mr. J. C. van der Meer Mohrburgemeester te Goes. Men meldt uit Goesdat aldaar hedenmorgen is aange komen de heer mr. D. Donker Curtius, ex-minister van justitie. Den 23 dezer zullen voor het provinciaal geregtshof alhier worden teregtgesteld Cornelis Bom en Lourus Babbeboo arbeiders, benevens Frederik Kustersveldwachter te Kapelle in Zuidbeveland doch thans in hechtenis te dezer stede beschuldigd van diefstal enz.gepleegd bij den landman Thomaesonder de gemeente Kruiningen waarvan in der tijd door ons is melding gemaakt geworden. Wij vernemen dat het plan bestaat tot het daarstellen eener geregelde diligence-dienst, tusschen deze stad en de stad Brugge, in correspondentie met de stoomboot de Schelde, varende tusschen Vlissingen en Breskens. -■ Zoo wij wel zijn onderrigtzal dezelve maandag den 26 dezer reeds in werking worden gebragt. Bij eene nadere circulaire van den minister van justi tie van 8 mei dezes jaars zijn de hoofden van policie in de grens-gemeenteu van het rijk aangeschreven 0111 met de grootste waakzaamheid op de toelating der vreemdelingen aan de grenzen te letten, en met strengheid de bepalingen toe te passen, die de wet van 13 augustus Staatsblad no. 39), in verband met de circulaires van 28 augustus 1849 no. 80 en 5 april II. no. 95 aan de hand geven. Door het departement van binnenlandsche zaken is dezer dagen aan de betrokken autoriteiten eene numerieke opgave gevraagd van de personen in de laatste vijf jaren £1846 tot 1850) voor de dienst der nationale militie aan gewezen en opgeroepen die het beroep van buiten- of bin nenschipper schippersknechtzee- of buitenvisscherloods of loodsleerling uitoefenen met vermelding van ieder jaar en ieder beroep afzonderlijk. Naar men wil moet deze op gave strekken als bijvoegsel eener eerlang te gemoet geziene wet op de nationale militie hier te lande. Gedurende het bezoek waarmede de koning Amster dam vereerde deelde hoogstdezelve aan den heer burgemeester het voornemen mede, om als een blijk van belangstelling in de hoofdstad welke Z. M. met zoo veel genoegen op nieuw bezochten tot herinnering daaraan den naam van het op 's rijkswerf aangebouwd wordende schip salak het grootste onzer stoom-oorlogschepente veranderen in dien van Ams terdam. Deze naams-verandering had eergisteren namiddag plaatsin tegenwoordigheid van de geëmploijeerden der ma rine, en gaf daarbij de schout-bij-nachtdirecteur van Franck in eenige krachtige woorden te kennen hoe zeer ook dat blijk van belangstelling van den koning aangenaam moest zijn aan deze stad, maar ook wel verdiend was door eene be volking welke steeds blijken had gegeven van liefde voor het vaderland en gehechtheid aan het doorluchtig huis van Oranje. Men schrijft uit Breda den 10 dezer: Men verneemt met zekerheid dat door het stedelijk be stuur alhier, uit hoofde van de vrij stellige geruchten we gens het plan tot eene aansluiting der spoorwegen tusschen Rotterdam en Antwerpen, langs Breda, in de rigting van Rozendaa), aan Z. M. den koning deswege, in het belang dezer stadeen gepast adres is ingediend." De te 's Hertogenbosch gevestigde afdeeling van de Ned. maatschappij ter bevordering der geneeskunde heeft een adres aan de tweede kamer verzonden, ten einde deze, bij de behandeling der gemeentewetde regten der artsen tegenover de regering moge verdedigen. Laatstleden maandag namiddag omstreeks zes ure be merkte zekere J. V. welke aan den Krommendijk onder Dubbeldamnabij Dordrecht, in het land was eene vrouw diena iets uit een mandje gehaald en onder den grond be graven te hebben zich met eenigen spoed scheen te ver wijderen. Eenig kwaad vermoeden koesterende, begaf J. V. zich naar de plaats waar hij de vrouw bezig gezien had, en ontdekte dat daar een pas geboren kind in doeken ge wikkeld, begraven was, hetwelk, volgens zijn zeggen, 11a de opdelving nog eenig teeken van leven gaf. Dadelijk zond hij zijn zoontjedat bij hem wasde vrouw achterna welke met behulp van anderen aangehoudenen terstond met het gevonden kindje, naar de policiewacht te Dordrecht is overgebragt. Aldaar is onverwijld een geneeskundig on derzoek ingesteld waarbij echter bleek dat het kind toen niet meer in leven was. De justitie heeft zich de zaak aan getrokken en houdt zich met een ernstig onderzoek bezig; ten dien einde heeft eergisteren eene geregtelijke lijkschou wing plaats gehad, terwijl de vrouw, (welke nog denzelf den avond bekend heeft de moeder van het kind te zijn) zich te Dordrecht in verzekerde bewaring bevindt. Men meldt, dat het standbeeld van Rembrandt in de volgende maand zal gegoten worden, en dat de plaatsiugen inwijding van hetzelve te Amsterdam in den aanstaanden herfst wordt te gemoet gezien. De Nederlandsche commissie voor de tentoonstelling te Londen eenen brief ontvangen hebbende van de jury mel dende dat zij ten spoedigste wenscht ingelicht te worden omtrent de prijzen der ingezondene voorwerpen alsmede omtrent alles daartoe betrekkelijk wat haar tot narigt zou kunnen dienen, heeft, naar aanleiding dezer missive, de Nederlandsche inzenders verzocht de verlangde opgave zoo spoedig mogelijk in te zenden aan den heer mr. D. R. Ge vers Deynootte Rotterdam. Dingsdag 11. vertoonde zich in het Fransche koffijhuis te Rotterdam de persoon van Jan de Heiligen, dezelfde, die eenmaal op het kantoor van den notaris van den Bergh te 'sHage werkzaam was en als getuige tegen hem optrad. Naar verhaald wordtkwam hij om van zijne betrek kingen afscheid te nemen en vervolgens zich naar eenig over- zeesch gewest te begeven. Het publiek dat zich in het koffijhuis bevond scheen op zijn gezelschap niet gesteld en drong hem bij wijze van kort procesde deur uit. Men meldt nitScheveningen.dat dingsdag middag daar vermoedelijk een heer in zee is verdronken ten westen van gemeld dorp; althans heeft men op het strand een hoed ge vonden. Die persoon moet zijn gekleed geweest met een zwarten jas en zwarten pantalon. Zaturdag voormiddag werd te Groningen een fraai gekleurde kring om de zon waargenomen, die een geruimen tijd, ten minste van 9 tot 11 ure, zigtbaar bleef. STATEN-GENERAAL. Tweede kamer. Zitting van 13 tnei. Dien dag zijn de beraadslagingen over het geheel van het ontwerp der gemeentewet voortgezet. De heeren Sloet tot Oldhuis en Lotsy hebben zich vóór dat ontwerp verklaard en het verdedigd tegen de bedenkin gen die den vorigen dag door sommige sprekers daar tegen zijn ingebragt. De minister van binnenlandsche zaken heeft in eene uit gebreide rede het wets-onewerp in zijn geheel verdedigd, tegen de daarop gemaakte algemeene bedenkingen» In bet iste deel dier rede behandelde de minister het punt der cen tralisatie. In het 2de deel het vraagstuk der uniformiteit; terwijl hijten 3de eenige bijzondere aanmerkingen behan delde. Vooral heeft hij daarbij doen uitkomen dat de be palingen, waartegen men de meeste bezwaren heeft in het midden gebragtgegrond zijn op de voorschriften der grondwet. Nadat de heeren Mackayvan Goldstein van Lijnden en Groen van Prinsterer nog nader op hunne rede waren te ruggekomen en de minister nogmaals had geantwoord, zijn de algemeene beraadslagingen gesloten. Daarna zijn die geopend over de artikelen en zijn na dat verschillende voorgestelde amendementen waren afgewe zen de artikelen i 2 en 3 aangenomen. Het vervolg der beraadslagingen werd bepaald op den volgenden dag. n;. i In den loop der zitting is nog ingekomen een wets-ont-^ werp, houdende accijns op de suiker. Zitting van 14 mei. De beraadslagingen over het ontwerp van gemeente-wet zijn voortgezet. Art. 4 is 11a eenige verandering ondergaan te hebben, met 61 tegen 2 stemmen aangenomen. Art. 5 is aangenomen met 48 tegen 16 stemmen. De voortzetting der beraadslaging werd bepaald tot den volgenden dag. West-Indischc Koloniën, De berigten uit Curafao van den 24 februarij zijn van weinig belang. Van Jamaica heeft men berigten tot 17 jan. de cholera had op dat eiland meer dan 15000 menschen weg gemaaid. Er was groot gebrek aan geneeskundigen. iSnitenlfiubdrfte STijbiuxjot. Engeland. Londen ia mei. Heden middag heeft het huis der gemeenten de beraadslaging over de bill tegen het aanmatigen van kerkelijke titels hervat, en heeft de op positie weder eene poging aangewendom de afdoening van die zaak te vertragen, door, op grond eener oude verorde ning, eene andere wijze van behandeling derzelve te vorde ren namelijk in dusgenaamd algemeenen niet in speciaal comité. De Russische gezant heeft eergisteren een luisterrijk feestmaal aan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden ge geven; prins Eduardvan Saksen YVeimar, de Nederlandsche gezant en andere hooge geiioodigden woonden het feest ins gelijks bij. Heden heeft de koningin op nieuw de tentoonstelling bezocht. Dit is reeds de zesde maal dat H. M. sedert de opening het kristallen paleis met hare tegenwoordigheid vereert. De koningin was vergezeld van prins Albertde prins en de prinses van Pruissen enz., terwijl men onder de vreemdelingen die heden de tentoonstelling bezochten, Napoleon Bonaparte zoon van den ex-koning van West- phalenopmerkte. Volgens the Sunday Timeszal de koning der Belgen niet voor in den loop der maand junij de tentoonstelling komen bezoeken en alsdan op het paleis Buckingham vertoeven. Lord Brotigham is voornemens oin op zijn kasteel in Westmoreland schitterende feesten te geven aan de voor naamste vreemdelingen die Engeland bij de tentoonstelling bezoeken. Zaturdag 11. werd het gebouw der ten toonstelling door meer dan 40,000 personen bezocht; als maatregel van voor zorg is vastgesteld, om nimmer meer dan 60,000 personen per dag toe te laten. Gisteren heeft zich den geheeleu namiddag tot laat in den avond eene ontelbare menigte nieuws gierigen rondom het gebouw vertoond. De hoofdstad werd dezer dagen door orgelspelers over stroomd zoodat men zich nergens heen kon wenden zon der gevaar te loopen zijn gehoorvlies verscheurd te zien door de veeltijds afschuwelijk wanluidende toonen dier rei zende muziekanten. De directeur van policie heeft bevel gegeven hun het spelen te beletten. De tentoonstelling geeft natuurlijk aanleiding tot allerlei speculatien van bijzondere personen. Zoo is dezer dagen eene kosmopolitische volkshymne verschenen in dertig ver schillende talen. Eene andere curiositeit heeft een bakker geleverd te weten eene monster-wereldtaartdie eene ge trouwe afbeelding van het gebouw der tentoonstelling geeft en waartoe verschillende nationale voortbrengselen gebezigd zijn. Hiertoe zijn onder anderen gebruikt 1050 eijeren uit Frankrijk, 95 pond boter uit Holland, 184 p. suiker uit West- Indie 183 pond meel uit Engeland, 308 pond rozijuen uit Griekenland 56 pond snippers uit Porcugal90 citroenen uit Spanje, 61 pond specerijen uit Ceylon enz. De taart weegt 1018 pond en heeft 57 J uren vereischt om te bakken. Jl. donderdag zijn 3 kisten met stofgoud, te Southamp- ton aangevoerd door de laatst aangekomene West-Indische mailpakketen van daar per spoorweg naar Londen ver zonden op weg derwaarts vermist. Zoodra men zulks ont dekte werd er aan de policie, langs de geheele linie, ken nis van gegeventerwijl nog dieuzelfden avond een der drie kisten bij het station van Winchester onder het kreupelhout werd gevonden. De policie heeft onmiddelijk eenige wach ters inden omtrek verborgen, zoodat, toen zich ten elf ure een man in de nabijheid vertoonde, waarschijnlijk om zich van den schat meester te makendeze in hechtenis werd genomen en een eerste verhoor onderging voor den majoor van Winchester. De waarde aan stofgoudin drie kisten besloten was 4,900 pond. st. De teruggevondene bevatte echter slechts 1,200 pond. sterlings. Gedurende de maand april is uit Noorwegen naar deze hoofdstad ingevoerd, de belangrijke hoeveelheid van 16000 tonnen ijs. In vorige jaren werd er op gelijk tijdstip nim mer meer dan 1000 ton aangebragt. E>Kitschland. IVeenen 10 mei. De adjudant des keizers, graaf Hx y. Schonfeldis na eene ziekte van drie dagen aan typbus overleden. Hij bereikte den ouderdom van slechts 22 jaren. Aan de beurs van heden liep het geruchtdat de mi- nistér van financien den rijksraad had voorgesteld eene lee ning te sluiten van 300 millioen gulden. Onze regering ontving gisteren eene PruissLche nota VAN

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1