MIDDELBURGSCUK 0- COURANT. M°. 58. ©onderda w. 15 Mei. jjcötuvctï eit Sbttnttiötwtww, 8# Btmicuï.tubische staten-generaal. er SCHUTTERIJ BURGEMEESTER en WETHOUDERS Her Stad MID DELBURG maken aan de belanghebbenden bekend, dat de Commissie nic het Plaatselijk Bestuur, ingevolge art. 15 der Wetbelast met het onderzoek nopens de al of niet gegrondheid der redenen welke tot vrijstelling of uitsluiting van de dienst der Schutterij zijn ingebragthare eerste ge wone jaarlijksche zitting zal beginnen op Woensdag den 21 Mei 1851 des voormiddags ten tien ure, tot onderzoek van hen aan wie of der redenen waarom in het voor gaande jaar voorwaardelijke vrijstelling is verleend. Wor dende de belanghebbende Personen ten overvloede uitgénoo- digd, de schriftelijke bewijzen tot staving hunner rede nen van vrijstelling, bij de Wet gevorderd, alsnog, voor zoo verre zulks niet alreeds is geschied, tot en met den 20 dezer ter Stedelijke Secretarie over te leggen. Terwijl eindelijk een ieder, dien zulks aangaat, wordt aangemaand om zich stiptelijk op het bepaalde tijdstip voor de Commissie van onderzoek te vervoegen, als zullende de genen welke zulks mogten verzuimen gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en, voor zoo ver re zij dienstpligtige nommers getrokken hebben niet vallen in de termen van art. 3 aby c en art. 4 der Wetbij de Schutterij worden ingelijfd tot zij in het volgende jaar hunne reclames op voorschreven voet zullen hebben doen gelden. En opdat niemand hiervan eenige onwetendheid zoude kun nen voorwenden, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Randhuize der Stad Middelburg, den 9 Mei jg.j Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GR1JPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F. LANTSHEER. AANBESTEDING. KERKVOOGDEN en NOTABELEN der Hervormde Ge meente te AARDENBURG, zijn voornemens op Zaturdag den 7 Junij 1851 des voormiddagsten 10 ure, in de Consis torie-Kamer, publiek, in één Perceelaan te besteden Het PLAFONNEREN der KERKalsmede het her stellen van het Dak en de Ramen met levering van al de daartoe benoodigde Materialen. De Bestekken en Voorwaarden van deze Aanbesteding liggen van heden af, ter inzage in de Consistorie-Kamer, van des morgens negen tot twaalf en van des namiddags drie tot zes ureterwijl verdere inlichtingen te bekomen zijn bij den President-Kerkvoogd alsook bij den He^er Grauss Stads-Architect te Middelburg door wien tevens op Vrijdag 6 Junijde noodige aanwijzing in loco zal gedaan worden. Aardenburg, 10 Mei 1851. Kerkvoogden en Notabelen voornoemd FI. van den BROECKE, Pres. J. van de PLASSCHE Secr. AANBESTEDING van BIBIJKISGSWERKEÜ. Op Donderdag den 22 der loopende maand Meides voormiddags ten elf ure, zal door de Eigenaren van den te bedijken Frederica-polderonder nadere goedkeuring, in de Dorps-Herberg, bij J. Krijger te KRABBENDIJKL op ZuidbevelandProvincie Zeeland, worden aanbesteed: De BEDIJKING van de tegenwoordige Schorren van Meire gelegen tegen de Wester-Schelde buiten de Reigersbergsche- en Meire-poldersmet den daarbij behoorenden uitwaterenden DUIKER. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijvingen opbod. Het Bestek en de Plans, op hetwelk de bovengemelde Aanbesteding zal plaats hebben zal ter lezing liggen op het Bureau van den Heer Hoofd-Ingenieur van Zeeland; bij den Heer Charles Leirens Ridder en Oud-Schepen te Gent, Provincie Oost-Vlaanderen mede Eigenaar van ge- melden Polder, en voorts in de Dorps-Herberg te Krabbendijke. Zullende vier dagen voor de Besteding de noodige aan wijzing in loco worden gedaan en voorts nadere informa- tien te bekomen zijn bij den Iloofd-Ingenieur en Eigenaren voornoemd. FE RE O O PING FAN STRAND-GOEDEREN. De OPPER-STRANDVONDER van IVestkapelle zalop Zaturdag den 17 Mei 1851 des voormiddags ten elf ure, aldaarten behoeve der Regthebbendenin het openbaar doen verkoopen1 Scheepsmast, lang I5>5° e'2 stuks (onbemerkt) Scheepshoutlang 10 en U el 5 1 greinen Balk, lang 10,75 el 1 Steng, lang ioel; 1 Scheepsgang, lang 10 el; 1 stuk Mast, lang 5,5 o el; eenige Deelen DekbalkenLuiken, Riemen, Touwwerk en Afbraak; be nevens 23 staven Koper, wegende naar gissing 200 Ned. Ponden. Informatien te bekomen bij den Opper-Strand- vonder voornoemd, en bij den Strandvonder IV. Roelse Lz. te Westkapelle. 3L't b K N MIDDELBURG, den 14 Mei. Wij .vernemen dat Z. M. de koning heeft goedgevonden, te benoemen tot raadsheer in den Hoogen Raad mr. G. van IJsse/steyn, raadsheer in het provinciaal geregtshof van Zee land. Eergisteren heeft het provinciaal geregtshof in Zuid holland uitspraak gedaan in de zaak van den notaris van den Bergh, en denzelven vrijgesproken. De Leydsche courantwelke als bijzonderheid heeft medegedeeld dat onder de oude lieden in het oude man nen- en vrouwenhuis te Leyden de kinderziekte was uitge broken, zegt thans dat dit niet zoo is, maar daarentegen de vijftig oude iieden in dat gesticht de volmaaktste gezond heid genieten. Den 25 april jl. werd te Arnhem een concert gege ven door den heer R. Garciaeerste tenor, prof. in den zang. Het Fransche gouvernement had aan de Nederlandsche regering de uitlevering van een persoon gevraagd, die be schuldigd wordt zich aan opligting en ontvreemding te hebben schuldig gemaakt. Dezer dagen kwam Garcia te 's Gravenhage aan en nam zijn intrek in een der hotels dier residentie. Reeds spoedig 11a zijne aankomst werd hij gear resteerd en naar het stadhuis overgebragt. Hij werd daar ondervraagd. Het móet toen gebleken zijn dat het signa lement van den persoon wiens uitlevering door Frankrijk is verlangd met dat van den gearresteerde veel overeen stemming had. Ten gevolge daarvan is de opgemelde naar aanleiding van art. 18, istelid, der wet op de vreem delingen, van 13 aug. 1849, van het stadhuis overgebragt naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering te dier stede. De gearresteerde blijft echter stellig ontkennen dat hij degene is, wiens uitlevering is verzocht. LI. vrij dag is hij ingevolge art. 1 8 3de lid der gemelde wet voor de regtbank in de raadkamer verschenen om te wor den verhoord. Men zegtdat de daders van den belangrijken dief stal van effecten, die in den avond van 21 april te Amster dam is gepleegd, in Londen zijn opgespoord, benevens een gedeelte der gestolen goederen. Uit Oudewater meldt men, dat aldaar dezer dagen op de nabij die stad gelegen hofstede, genaamd het Huis te Vlietdoor eenige werklieden een schat is gevonden, be staande in p. m. 150 verschillende goudstukken van de 17de en vroegere eeuwen, bewaard in een steenen kannetje, heb bende te zamen eene waarde van p. m. ƒ1200. De verschillende Protestantsche zendeling-genootschappen hebben in het jaar 1848 hunne belangrijke inkomsten van ruim zeven millioen guldens met drie pet. zien vermeerderen. Het Europesche vaste land heeft in dat jaar 36,000 Noord- Amerika ruim ƒ160,000 meer bijgedragen dan in 1847. Ver deelt men de zaraengebragte sommen op het zielental der verschillende Protestantsche landen, zoo blijktdat 1,80 voor zendelingszaken gebruikt wordt in Duitschland en Zwit serland door negentien personen in de Nederlanden door zestig, in Noorwegen door honderd, in Zweden door vijf honderd, in Frankrijk door zestig, iirGroot-Brittanje door zes, in Noord-Amerika door twintig, f*2 som van meer dan zeven millioenen guldens worden verdeeld onder 5845 zendelingen, die op 1041 zendings-posten ongeveer 300,000 Heiden-Christenen rondom zich verzameld hebben. TWEEDE KAMER. Zitting van 12 mei. Wordt algemeen verslag uitgebragt nopens het wets-ont- werp omtrent het bonwen enz. in den omtrek van vesting werken. De dag voor de discussie over dit wets-ontwerp zal nader bepaald worden. Nadat door de commissie voor de verzoekschriften op eenige adressen betrekkelijk het ont werp van gemeentewet verslag was uitgebragtis niet de beraadslaging over dit wets-ontwerp een aanvang gemaakt. Die beraadslagingen zouden den volgenden morgen worden voortgezet. Aan de kamer zijn van regeringswege aangeboden twee wets-ontwerpen waarvan de strekking is 0111 de gelden bij de begrooting over 1850 bestemd voor kosten van het ma- ritime instituut te Medemblik, te kunnen aanwenden tot het doen van betalingen aan de militaire akademie te Breda. Gedurende de laatste schorsing der werkzaamheden van de Tweede Kamer heeft de vergaderzaal eene groote veran dering ondergaan. De verbouwing derzelve is met den mees- teu spoed zelfs des nachtsvoortgezeten zal binnen een paar weken geheel afgeloopen zijn. De iu'rigting van de zitplaatsen in de zaal is geheel veranderd. De zijbanken naast den zetel van den president zijn weggenomen zoodat thans voor al de leden zitplaatsenin twee afdeelingen regt tegen over elkanderter regter en ter linkerzijde van den president, gevonden worden. Voorts zijn al de zit plaatsen aanmerkelijk verfraaid. Vóór den president zitten de stenografen tegenover hem hebben de ministers voor den troon hunne zitplaatsen behouden. Ter wederzijde van den troon zijn de schrijvers voor de dagbladen geplaatst. Afrika. Volgens berigten van den 4 aprilvan de Kaap de Goede Hoop wordt gemeld dat de staat van zaken aldaar toen nog nagenoeg dezelfde was. De gouverneur Stnith stond bestendig met zijne troepen op de grenzen en eene aanzienlijke Kaffers-magt bleef onder de wapenen. De zwervende benden van Kaffers en afvallige Hottentotten had den talrijke moorden en rooverijen bedreven maar zij w.er* den doorgaans door de gewapende Engelsche en Hollandsche burgersdoor getrouw gebleven Hottentotten en Fiugos on dersteund nu en dan echter eerst na bloedige gevechten verjaagd. In de omstreken van King-Williamstown en Fort Hare zijn de troepen er in geslaagd vele Kaffers in de engte te drijven en te dooden. Engeland. Londen 10 mei. Bij besluit van de ad miraliteit zal het getal zee-officieren verminderd worden op dit oogenblik zijn er 150 hoofd-officierenwelk getal langzamerhand tot 99 zal worden verminderd, te weten 21 admiraals, 27 vice-admiraals en 51 schouts-bij-nachthet getal kapiteins, dat 500 bedraagt, zoude op 350 worden gebragt. Eergisteren heeft de iord-mayor een schitterend feest maal op Mansion House aan de leden der regterlijke magt gegeven. Volgens het jongste wekelijksch verslag der bank, ver schenen met 3 mei 11.bestaat er op nieuw eene verminde ring van 36,290 pond st. inden voorraad van metalen; be nevens eene vermindering van 183,880 pond. st. in het be drag der in omloop zijnde banknoten. Dientengevolge is de eerste, namelijk de voorraad edelmetaal, gedaald tot een totaal van 13,253,557 en het bedrag der banknoten tot op 19,685,025 pond. st. De koningin heeft heden andermaal met de vorstelijke familie en de vreemde prinsen, hier tegenwoordig, een be zoek op de tentoonstelling afgelegd. De Engelsche bank heefc aan al hare ambtenaren doorloopende toegang-biljetten ten geschenke gegeven voor de tentoonstelling, benevens vier dagen verlof om daarvan gebruik te maken. Ook andere partikuliere inrigtingen bin nen de hoofdstad volgen dit voorbeeldbijv. het kantoor van Thompson and Sons heefc aan 25 bedienden almede toegang- kaarten gegeven. De stoomboot Southampton is van Calcutta alhier aan gekomen met 359 collis, bevattende voortbrengselen uit de Indien bestemd voor de tentoonstelling in Hydepark. Ofschoon de toevloed van vreemdelingen groot mag heeten is hun aantal nog zoo aanzienlijk nietals men ver wacht had. In navolging van de koningin volgt het eene luister rijke bal, bij de hooge aristocratie, het andere op. Volgens de Morn'tng Advertiser is het meer dan ooit twijfelachtig of de keizer van Rusland zoo als men vroe ger had aangekondigddeze hoofdstad we! zal bezoeken. De bewijzen van sympathie door Engeland in het algemeen, en door de hoofdstad in het bijzonder aan de Hongaarsche en Poolsche zaak, zoowel als aan de verdedigers dier beide natiën gegeven zullen den Alleenheerscher weinig aanmoe digen Engeland te bezoeken. Duitschland. IVeenen 8 mei. In de gisteren ge- houdene bijeenkomst van voorname financiersonder het voor zitterschap van den baron v. Kubeckmoet de president verzocht hebben, dat de leden der vergadering het streng ste stilzwijgen mogten bewaren omtrent de beoogde finan ciële maatregelen. De president benoemde vervolgens een comité van twee leden hetwelk de gedane voorstellen on derzoeken en daarvan verslag zoude uitbrengen. Volgens een dagblad werd ook heden eene zitting gehouden. Hoe danig de plannen van den minister van financiën zijn is nog een geheim. Men spreekt van eene spets. leening met in zilver betaalbare coupons. I11 goed onderrigte kringen ver zekert men daarentegen dat de minister van financien geenszins denkt aan eene leening maar aan den rijksraad eenen uit- voerigen staat heeft voorgelegd waaruit zoude b i ij ken dat de inkomsten de uitgaven zullen overtreffenindien de be lastingen in Hongarije geregeld inkomen. Het gevolg van den graaf v. Chambord is heden te Frohsdorf aangekomen. Morgen wordt de graaf verwacht. De keizer heeft de grondwet van Zevenbergen nog niet onderteekend. Ook de nieuwe rijksraden zijn nog niet benoemd. De generaal von Schönhals heeft de benoeming tot rijksraad geweigerd. De aartshertog s/lbrecht zal zij 11 post als militair kommandant van Bohemen nederleggen en opgevolgd worden door den generaal Clam-Gallas. De heer J. IVoodEngelsch kabinets-courieris gis teren van Londen naar Konstantinopei gaande alhier doorge reisd. Naar men zegtbrengt hij belangrijke depêches be treffende de Hongaarsche uitgewekenen over. Het keizerrijk Oostenrijk beslaat, volgens de jongste statistieke opgaven, eene uitgestrektheid van 12,158 vierk. mijlen met 37»5°°,ooo inwoners. Van deze behooren vol gens de oude Bondsconstitutie3580 vierkante mijlen met 12,000,000 inwoners tot den Duitschen Bond. Men kan hieruit zien, dat, wanneer de regering thans vraagt om met al zijne Staten tot den Bond te worden toegelaten dit ver zoek inderdaad eene groote strekking heeft, daar op dit oogenblik meer dan 2. gedeelten van het geheele keizerrijk (8,578 vierk. mijlen met 25,500,000 inwoners) van den Bond zijn uitgesloten. Berlijn it mei. Een der eerste werkzaamheden waar mede de bondsdag te Frankfort zich zal hebben bezig te houden betreft de organisatie van het bondsleger. Zoo wel Oostenrijk als Pruissen blijven daarop met kracht aan dringen. Volgens het oorspronkelijke plan zou dit leger uit 125,000 man bestaan, waarvan moester) geleverd worden door Oostenrijk en Pruissen elk 30,000, door Beijeren en Saksen elk 15,000, doör Hanover en Wurtsmberg elk io,oco

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1