- - - - lomÉëiilaubgdse fóijbiugcn. Beeüjbhigett. -cel Mgestmbcn ^tuïkkcn. (Zie verder het Vervolg.) Eiasga Op vrijdag, des voormiddags ten elf ure, zoude vergadering overgaan tot 5e beraadslaging over het wets-ontwerp houdende nieuwe'^rétor^eningen omtrent de schatkistbiljetten, en op zaterdag aanstaande mede ten elf ure eerst tot de beraad slaging qv£r het wets-ontwerp betrekkelijk de scherpregters en hunne adsis'tenten en vervolgens tot de behandeling van het wets-ontwerp houdende naturalisatie van F. IJ. A. Muller. De vergadering zal maandag aanstaande -des voormiddags ten elf ure een aanvang maken met te beraadslagen over het ontwerp van gemeente-wet. Zitting van 7 mei. In de zitting van heden is, overeenkomstig het door den heer Lotsij gedane voorstel besloten het door de daarvoor benoemde commissie voorgedragen concept-reglement van orde, zonder toepassing van de bepalingen omtrent de rap porteurs op die wets-ontwerpen welke reeds in de afdee- lingen onderzocht zijn in te voeren tot het einde der zit ting indien voor het sluiten der zitting geen nader besluit tot invoering van een gewijzigd reglement zal zijn geno men, bij den aanvang der eerstvolgende zitting het thans bestaande reglement weder van kracht zal zijn. Daarna heeft de trekking plaats gehad van de afdeelingen van de maanden mei en junij. Door die afdeelingen zijn verkozen tot hare voorzitters de hëeren Dullert van Goltstein Poortmanvan Hoëvell en IVichcrstot hare onder-voorzitters de heeren Godefroi de Man Sloet tot O/dhuis Luijben en Groen van Prinsterei tot hare secretarissen de heeren IVintgensBorret Metman, Latsij en Bachiene tot leden der commissie voor de ver- zoekschrilten de heeren: Engelen, Schifervan Akerlaken, Huguenin en van Lijnden. Door de vergadering is bepaalddat op vrijdag zou plaats hebben de beraadslaging omtrent het wets-ontwerp tot invoering van het stelsel van eenzame opsluiting voor enkele straffenen dat op zaturdag aanstaande behandeld zullen worden de wets-ontwerpen houdende naturalisatie van D. Massé en mr. Fr. Roessingh. In deze zitting zijn twee koninklijke boodschappen inge komen de eene ten geleide van een wets-ontwerp tot vast stelling van een nieuw artikel op het VlIIste hoofdstuk der begrooting voor 1850, de andere ten geleide van een wets ontwerp tot wijziging der omschrijving van het 14de artikel van het hoofdstuk X der begrootingen van 1850 en 1851. Engeland. Londen 15 mei. De ministers hebben eergisteren eenen raad gehouden om te beraadslagen over eene al of niet aftreding. Meer dan dén minister was daar voor doch de meerderheid verwierp die. Men weet vrij zekerdat lord John Russell acht of tien dagen geleden tot eene ontbinding van het parlement overhelde doch dat hij dit denkbeeld opgegeven heeft, bij de overtuiging, d*t onder de tegenwoordige omstandigheden de verkiezingen niet zoodanig zijn zouden als vereischt worden om zijn be wind duurzaam te vestigen. De tegenwoordige toestand schijnt intusschen het voor eenigen tijd gegeven berigtdat het mi nisterie evenwel met half mei zou aftreden te zullen be vestigen. Heden was de toevloed van bezoekers aan het ge bouw der tentoonstelling veel grooter dan de vorige dagen. Het was de eerste dag waarop de prijs der toegang billetten van 1 p. st. tot op 5 shilling gedaald was zoodat de ge zamenlijke ontvangst, die anders slechts 500 p. st. of daar omstreeks bedroeg, thans tot 1500 tl 1600 p. st. steeg. Onder de toeschouwers merkte men vele vreemdelingen op. In verschillende gedeelten van het gebouw waren de werk lieden nog bezig met het plaatsen van later aangekomen voorwerpen. De beroemde kok Soyer heeft aan de redacteuren van een groot aantal dagbladen in Europa eene uitnoodiging ge zonden om in zijn hotel te Londen een feestmaal bij te -wonen hetwelk hij als een bewijs zijner erkentelijkheid je gens de wereld-pers die hem zoo dikwijls eene buitenge wone oplettendheid bewees, wenscht te geven. Hij wil te gelijkertijd zijne gasten den vooruitgang der kookkunst doen proeven. De heer Soyer zal zijne tafel op 15 mei, des namiddags ten 5 ure aanrigten en om de vrees weg te ne men dat er in zijne karavansera voor allen geene plaats zou zijn berigt hij dat er 5 k 6000 personen aan zijne tafel kunnen geplaatst worden. Duitsclilaml. IVeenen 6 mei. De koning van Grie kenland is gisteren avond van hier vertrokken om de reis naar Athene voor te zetten. De prins Karei Schwarzenberg die tot gouverneur in Zevenbergen is benoemd moet eene uitgebreide volmagt heb ben ontvangen. Het Oostenrijksche kabinet dringt bij de Moldavische regering aan op de uitlevering van 600 personen, welke als deserteurs, dienstpligtigenbankroetiers, enz. in Moldavië eene schuilplaats gezocht hebben. De kruistogt te Weenen tegen het dragen van hoeden van een verdacht fatsoen duurt met grooten ijver voorten de ondergeschikte beambten gaan wel eens verder dan de instruc ties van den directeur der policie baron IVeissverlangen, en pakken alle hoeden die maar eenigzins van de heerschende mode afwijken. De Magyar IJirlap bevat een van brief dr. Gützlaffvan het eiland Hong-Kong a«n eene dame van Pesthwaarvan het slot aldus luidt: „De nieuwe Chinesche regering is vij andig tegen onze pogingen om het woord te verkondigen twee staats-ministerswelke aan het hoofd stonden der vroe. gere regering die met de buitenlanders waszijn uit hun nen post ontslagen. Berlijn 6 mei. De tweede kamer heeft gisteren na eene zitting van drie dagen de wet op de drukpers aangenomen. De pogingen der linker zijde om de illiberale strekking de zer wet te matigen hebben schipbreuk geleden voornaam- lijk daarom., omdat het centrum tegenwoordig de ministe riele partij' blindelings volgt. Iïe'den wordt de koning met den koning van Hanover hier verwacht. Frankfort 5 mei. Alles duidt aan dat Oostenrijk het plan om met al zijne Staten in den Duitschen bond te treden niet heeft opgegeven. Behalve te Parijs onderhandelt het ook hier ijverig met de Fransche en Britsche gezanten om de toestemming dier beide mogendheden te verkrijgen. Om den tegenstand der kleine Duitsche Staten schijnt men zich te Weenen weinig te bekommeren. Prtiissen heeft reeds toe gestemd en de overige zijn te magteloos om zich te verzetten. Volgens een berigt van de Poolsche grenzen van 1 dezer, is het Russische leger in Polen thans grootendeels bij Lowicz bijeengetrokken, alwaar op dit oogenbiik 180,000 man moe ten staan, welk leger echter volgens eene andere meer waar schijnlijke lezing slechts 100,000 bedraagt. De keizer en de keizerin van Rusland worden eerstdaags te Warschau verwacht. De keizerin zal zich van daar naar het bad Ems de keizer naar Lemberg tot eene zamenkomst met den kei zer van Oostenrijk begeven. Te Warschau wordt thans van staatswege veel gebouwd, voornamelijk om de genegen heid der Polen te winnen, hetgeen dan ook wel gelukt. Al leen de adel blijft nog teruggetrokken, maar ook dit zal niet lang duren, daar zijne prachtliefde hem tot het hofleven zal doen terugkeeren. 5' rankrljk. Parijs 5 mei. Heden morgen is er ook in de kerk der Invaliden eene lijkdienst gevierd voor de na gedachtenis van keizer Napoleonbij gelegenheid van den 30sten verjaardag van zijn overlijden. De stafen de soldaten uit het hotel der Invaliden benevens vele officieren en sol daten uit het keizerrijk woonden deze plegtigheid bij. In den laatsten ministerraad is besloten tot de onmid- delijke vervanging van den generaal dl Hautpoulals gouver neur-generaal van AI gel'ie. Men noemt den generaal Oudinot als zijn opvolger. De heer Fontanieroud consul van Frankrijk is naar Petersburg vertrokken met eene bijzondere zending, be trekking hebbende op bandels-kwestien. Eergisteren is andermaal eene brigade policie-agenten onder de bekwaamsteu gekozen, naar Londen vertrokken, om op de daar aankomende reizigers het oog te houden. I11 de gemeente Sevignac, arrond. Dinanheerscht thans groote ontsteltenis. De rotkoortsen kinderziekte en griep hebben daar vreeselijke verwoestingen aangerigt; de sterfte is zoo groot, dat de regering zich genoodzaakt heeft gezien een nieuw register voor den burgerlijken stand aan te leggenten einde de sterfgevallen op te teeltenen daar het tot dat einde voor het jaar 1851 bestemde boek, reeds bij het eerste kwartaal van dit jaar was volgeschreven. Men verzekert, dat geheeie familien daar zijn uitgestorven; an deren hebben ver van hunne woonplaats de wijk genomen. Veel indruk maakt heden een zeer belangrijk betoog, hetwelk geplaatst is in het gematigde hoofdorgaan le Jour nal des Débatsen waarin met klem van redenen wordt uiteengezet, dateene verbroedering tusscben de beide konink lijke stamhuizen tot de onmogelijkheden behoort. Zoo als men weet, is dat dagblad zeer de belangen van het stamhuis Orleans toegedaan. Men meent te bespeuren dat de legi timisten weder meer dan vroeger het denkbeeld eener ver broedering zijn toegedaan. Zelfs het nItra legitimistische orgaan POpinion publique heeft zich dezer dagen niet on gunstig daarover uitgelaten. Het is welligt een niet geheel onnatuurlijk verschijnseldiit, naar gelang het denkbeeld der verbroedering bij de eene partij veld wint het bij de andere minder bijval ontmoet. De minister van binnenlandsche zaken heeft het Bona- partistisch gastmaal dat heden te Batignolles zou plaats vin den doen verbieden. 7 mei. De verschillende partijen schijnen zich uit te rusten tot den strijd over de herziening der consti tutie. Het verschil van gevoelen omtrent deze kwestie bij de lcgitimistische partij komt al duidelijker en duidelijker voor den dag. ISeïgie. Brussel 6 mei. De kamer van afgevaardig den heeft in de zitting van lieden beraadslaagd over het wets-ontwerpstrekkende tot het verleeneu van een crediet van 500,000 francs aan het ministerie van binnenlandsche zaken ten behoeve van den landbouw. De heer de Man rf' Attenrode adviseerde namens de commissie van onderzoek tot aanneming van het ontwerp. Gisreren hebben deleden der oude wapenbroeders van het keizerrijk in de kerk St. Gudule een requiem bijgewoond gehouden ter gedachtenis van het overlijden van keizer Na poleon. Voor eenigen tijd 'heeft de heer Ck. Pieterste Gent onder den titel van Annales de Pimprimerie Elsewrienne een belangrijk werkje uitgegevendat' zoowel wetenswaar dige bijzonderheden omtrent de familie der Elzeviers bevat, als tot gids kan dienen voor liefhebbers van de voortbreng selen der pers dezer uitstekende Hollandsche drukkers. Het werkje bestaat uit drie gedeelten waarvan het eerste han delt over de eersre drukwerken der Elzeviers te Leyden van 1580 tot 1626; het tweede gedeelte bevat de lotgevallen der Leydsche drukkerij tot op den dood van Abraham (den tweeden) in 1712; het derde houdt zich bezig met de druk kerij der Elzeviers te Amsterdam van 1638 tot iöSien met de Utrechtsche drukkerij van 166/ tot 1675. MIDDELBURG den 8 mei. Heden zeilt naar zee het barkschip Commercic-Compagnie van Middelburgkapitein M. Butijn bestemd naar NewcastleAden en Calcutta. YLISSINGEN den 9 meiVoor Antwerpen bestemd zijn al hier ter reede gekomen: AuvcrsoisMeulenaar, Tan de Havannah met suiker; Aladin Muller Tan Hamburg en Espèrance Menne van Londen, beide met ballast; MariaWagner en Hojfnung J, Kramer beide van Memel met hout. Voor Gent: Elise EmmaSahlé en Henriet te Steinrolh beide fan Memel; Frederich Gustav Block van Dantzig allo met houtwaren- Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van onze reede naar zee gezeild: John Jane Askam naar Londen met tarwe; Banger, Flettnaar Dublin Uerwann Koss KroghBrie, Sjöq- vist, beide naar Konstantinopelen ElizabctkEngelman, naar I.ivorno alle vier met stukgoederen Calypso, Lanecloten Picard Maurin heide naar Engeland met ballast. Van Gent: Auguste Waldeck, naar Liverpool; AgenoriaSlcil- ling naar de Ilavanoah; PanopeMeriel; Jeune Amante Durlan beide op avontuur en BienfaisantSisserotnaar Penquen alle vijf met ballast. GRAANMARKT. Middelburg 8 Mei. Bij een zeer kleinen aanvoer van granen ging er heden in den handel zoo weinig om dat er geene prijsverandering is op te geven Oliën alleen 50 ets. per vat lager ^raap olie 34, patent-olie 36 en Lijnolie 39 per vat. Middelfrijzen der Objecten van Markt binnen de Stad Middelburg, op den 8 Mei 1851. per IVed. Mudde Tarwe6 90 Kogge- 5 30 (tot regeling der Broodzetting) Gerst4 Haver- - Boekweit Witteboooen Groene Erwten Aardappelen Versebe Boter. per Pied. Mudde - 9 25 - 7 25 J per Ned. Pond - - - 72 Zelling van hel Brood, voor hel tijdvak loopende van den 11 tot den 17 Mei IS51. (per Nederlandseb Pond) Fijn Tarwenbrood 17 ets I Roggenbrood 10| ets. Grof Tarwenbrood 15 Masteiuinbrood 13 1'rijs. courant van EKeeten. Amsterdam, den 1 Mei 1851. 2t pets. Werk. Schuld 57T3ff 3 dito dito 66 4 dito dito 87-f£ Amortisatie-Syndic. a 57 i - 88 3£ pet. - Hand el-Maatschappij Aand. Holl. Spoorweg Rijn Spoorweg Oost-Ind. Leen.4 pet. Fransche 3 pet. Dito 5 pet. Napelsche certificaten 59 90 87 j. 5') 3 87U Rusland Hope Co. 104J - Leenitig 4;!»». 104 - 93J - 87„' - 444- Spanje Idem tBïï- Idem 1840. Ardoin Coupons pet. 34 Portugal 4 Oostenrijk Goll. C. 4 pet. - Metaliek 69 - Pruissen 1832. ƒ229 - Denemarken N. Lond. 99' - 93;- 14j 34: 69 i AHÏIi Bij liet lezen van het artikel in de dingsdagsche courant tegen liet toevlugtsoord (Asyl) Steenbeek kwamen mij de woorden in ge dachten der schriftgeleerden en phariseën deze ontvangt de zondaars en eet men hen" Deze, indien hij een propheet ware, dan zoude hij wel geweten hebben, welke, en hoedanig deze vrouwe is.... want zij is eene zondaresse." De schriftgeleerden en phariseën wilden zelve de lasten niet met den vinger aanroeren die zij aan anderen, opleidden. Zij wilden zelve niet ingaan en verhinderden ook anderen. liet goede werk op Steenbeek is een gevolg dier levende Christe lijke liefde, die liever handelt dan veel redeneert. Die liefde welke ia hare veelzijdige werkzaamheden niet alleen het afgedrevene en verlorene opneemt, maar ook elders in woningen en huisgezinnen deelnemend opbeurend en waarschuwend intreedt gevangenissen bezoektja op markten en wegen door woord en daad predikt. Die niet alleen op de wijze als op Sleeubeek maar op allerhande wijze tracht te zoeken en te behouden wat verloren was. Ik twijfel of de opmerker wel begrip heeft van die levende gezind heid die overal en op allerlei wijze werkzame liefde. De Christen doet wat zijne baud vindt om te doeD en zoo ook Heldring op Steen beek. De onderscheidene leden van het ligchaanivan Christus open haren ook onderscheidenlijk hun leven hunne werkzaamheid som migen leeraars anderen apostelen enz. De aanmerkingen des schrijvers zijn dor, en schijnen zich niet op de hoogte dier liefde te kunnen verheffen. En voorwaar de schuld brief der liefde is ook moeijelijk te betalen eu daarom endosseert men die ligt, gelijk de schrijver op anderen ouders broeders on derwijzers en godsdienstleeraars." Zijne magtspreukige uitdrukkingen van npocryphe bekeeringsge- schiedenissen psalmzingen, kloosterleven, hatelijke kerk-censuur" enz. schijnen aan te toonen dat hij nog niet zeer is ingenomen met het leven dot uit God is. Dan voorzeker wordt alles wat het koninkrijk Gods betreft door eene scheeve beschouwing miskend en in den sombersten zin datgene opgevat wat de Christen als voorregt acht en nuttig noemt. J. W. V. A§¥2, STEENBEEK. Daar ik steeds met belangstelling de vestiging en uitbreiding van de inrigting op Sleenbeek heb gevolgd en met groot genoegen be merk dat deze belangrijke zaak meer en meer de aandacht begint te trekken, zoo was het mij eene pijnlijke gewaarwording in het Vervolg van de Middelb. Ct. van 6 mei 11. een artikel te vinden hetwelk de goede zaak, door onjuiste voorstelling, gemakkelijk kon henadeelen en alzoo waardige en volijverige mannen het bereiken van hun doel moeiielijk maken. Ziehier wat mij onder het lezen voor den geest kwam De schrijver deelt den indruk mede dien het gehoorde op hem heeft te weeg gebragt om daardoor de aandacht op die belangrijke zaak te vestigen. Ik dacht dat de schrijver het met de zaak goed meende anders moest zijn aanhef in denzclfden afkeurenden toon zijn gesteld als geheel het stuk. De schrijver had liever inlichting verkregen omtrent de statuten de wijze van beheer der gelden enz. ik voor mij zou mij bij zulk een verslag doodelijk vervelen daar toch de administratie in handen is van mannen van bekende eerlijkheid en goed doorzigt. Het was gewis het doel der bijeenkomst de hoofdzaak meer te doen kennen de be hoefte aan te toonen die aan dergelijke inrigting bestond en de wenschelijkheid te doen gevoelen om baar meerder uitbreiding te geven. Het was daar geen rekening en verantwoording, het was op wekking tot belangstelling en aanvuring van werkdadige liefde. De schrijver noemt de bekeeringen apocriefdat zal wel willen beteekenen dat hij er geen geloof aan hecht. Nu moge bet-publiek kiezen wien het gelooven zal: den ongenoemden schrijver of de ver slaggevers. De laatsten ken ik de eerste volstrekt nietzoodat zijn twijfel mij weinig nflecteert. Èn nu volgt eene geheel scheeve voorstelling van het Asylhet zou zijn een toevlugtsoord waar oude zondaressen die voor niets zelfs voor hun goddeloos bedrijf niet meer deugen, van alles worden ver zorgd Weet dat het de plaats is waar men liefst jeugdige afge— dwaalden opneemt en ook meestal de zoodanigen worden aange troffen dat zij geenszins een kloosterleven leiden want dat zij elk oogenbiik van den dag kunnen vertrekken; dat zij er slechts zoo lang in worden verpleegd als noodig is voor hare zedelijke vorming, of tot herstel van gezondheid en er reeds velen van haar na die nood zakelijke voorbereiding als dienstboden enz. zijn geplaatst. Heerlijk doel om hiertoe mede te werken! Het goud kan men te duur koopen maar diep gevallen zondaressen onder het opzigt van brave bestuurders en leidslieden te plaatsen, haar testellen onder het geklank des bijbelswoords haar tot hekcering ja, al ware het slechts tot zedelijkheid te leiden dat gewis kan niet te duur worden gekocht want ieder zondaar is tol duurder prijs dan deze gekocht. Wij gelooven wel dat aan deze inrigting gebreken aankleven gelijk aan ieder menschelijk werk; maar zijner ver van af om de middelen door den schrijver aanbevolen boven haar te verkiezen want de schrijver noemt niets dan algemeenheden en wijst volstrekt geene wijs aan waarop de ongelukkigen moeten worden teregt gebragt. En naar ik geloof zal de schrijver tot dat teregt brengen wel weinig lust gevoelen het artikel eindigt toch met de worden Aan stichtelijke lectuur is er in onze dagen geen gebrek" waaruit wij niet onduidelijk bemerken, dat die lectuur niet de geliefkoosde des schrijvers is; en ls hij met minachting spreekt van eene zaak waarover ieder Christen

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 2