MIDDELBURGSGHE C 0 II R A IV N°. 50. Zaturdag 10 Mei. PROGRAMMA i£fcX.« Ej-i. J5c0tuvcu cu dbtïunisittr.tücu, ALGEMEENE VERGADERING EN TENTOONSTELLING DER MAATSCHAPPIJ TOI BEVORDERING VAN DEN LANDBOUW EN DE VEETEELT IN ZEELAND, Biiutgulaitb^idte 1* A" GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND doen te weten dat door hen in hunne Vergadering van heden is vastgesteldhetgeen volgt. De Houders der onafgeloste Obligatien van de geldleening van f 220,000,00 voor de verbetering der Wegen in her vierde en vijfde District dezer Provincie, kunnen van heden af bij de tweede afdeeling der Provinciale Griffie kosteloos verkrijgen nieuwe Coupons voor de rente dier Obligatien over de jaren 1851 1855, tegen overgifte en intrekking van het deswege in der tijd afgegeven bewijs. Gegeven te Middelburg den 7 Mei i85i. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve, S L E G T. VOOR DE te houden binnen GOES, den 12 Junij 1851. Op Dingsdag den 10 Junij aanstaande, des avonds ten 7 ure vergadering" van het Hoofd-bestuur der Maatschappij in de Burgemeesters-kamer ten Stadhuize te Coes. Op Woensdag den 11 Junij, 's namiddags ten 5 ure, zul len de Werktuigen en Gereedschappen bestemd voor de Ten toonstelling van den volgenden dag, in den fVilhelmina-pol der worden beproefd. Die Werktuigen moeten totdat einde daar ter plaatse tijdig worden aangebragten minstens één uur vóór den aanvang der proefneming op het daartoe bestemde Veld gerangschikt staan. De inzenders die mogten verlangen eenig Werktuig zelve te besturen gelieven daarvan vooraf medcdeeling aan het Bestuur te doen. I11 de nabijheid van dit Veld zal aan de Leden gelegenheid gegeven worden om zich te vereenigen en van ververschin- gen te voorzien. Op Donderdag den 12 Junij, des voormiddags ten pure, zal de Algemeene Vergaderingin het Koor der Groote Kerk en de Tentoonstelling van Vee en andere Landhuishoudelijke Voorwerpen op een daartoe in de nabijheid der Stad aan te wijzen Veld gehouden worden. De Paardenhet Rundvee de Schapen en Varkens en andere Voorwerpenmoeten uiterlijk des morgens ten 7 ute op de plaats der Tentoonstelling aanwezig zijn. Aan degenen die het noodig mogten achtenreeds den vorigen dag huil Vee te doen aankomen zal des verkiezen de en zich daartoe in tijds bij den Heer C. P. Soutendam te Goes aanmeldende, behoorlijke stallingen voeding wor den verstrekt, voor welk laatste, ook tijdens de Tentoon stelling zal worden gezorgd. Voor de Leden zal de toegang ter Algemeene Vergade ring, op vertoon van hunne bewijzen van Lidmaatschap, en voor hen, die geene Leden zijn, tegen afgifte van een daartoe te erlangen entree-billetgeopend zijn. Ten 11 ure zullendoor eene ten dien einde benoemde Commissie de bekroonde voorwerpen worden aangewezen en alsdan de toegang tot de Tentoonstelling geopend wor den voor de Leden op vertoon van hun bewijs van Lid maatschap en ten 12I ure voor het Publiek, tegen beta ling van een entree-billet ad 25 Cents per persoon ter wijl 11a 1 i ure aan een ieder de vrije bezigtiging zal wor den toegestaan. Ten 2 ure zal de Tentoonstelling eindigen en eerst dan het vee huiswaarts kunnen gebragt worden. Des namiddags ten 3 ure, zal er naar den Ring gereden en geloopen worden plaats nader te bepalenterwijl des avond ten 8 ure de Leden zich zullen kunnen vereenigen in de Sociëteit: van Ongenuchten vrij Muzijk en Illumi natie. Des Vrijdags ten 5 ure zullen de Leden zich gezame- lijk met die van het Congres, in het daarvoor bestemde lo caal aan eenen vriendschappelijken Maaltijd vereenigen terwijl bij die gelegenheid de toekenning der Premien zal warden medegedeeld. BIJZONDERE BEPALINGEN. De Leden worden verzocht hunne bewijzen van lidmaat schap mede te brengen daar dezelve tot het erlangen van toegang, tot al de vereenigingen der Maatschappij, zullen gevorderd worden. Aau Heeren bezoekers van buiten de Provincie zullen afzonderlijke bewijzen worden afgegeven terwijl de Leden tan het Landhuishoudkundig Congres, zoowel als van an dere Genootschappen in NetIerlanddie met den Landbouw in betrekking staanop vertoon van hun Diploma tot de vereenigingen dezer Maatschappij zullen worden toegelaten. Ten einde een ieder die aan den Maaltijd waarvan de Contributie op drie gulden per persoon is- vastgesteld mogt wenschen deel te nemen zich van plaats verzekerd zie en alle verwarring voorgekomen wordezullenvan wege de onderscheidene Afdeelings.Besturen aan de Leden ruim veertien dagen te voren lijsten ter inteekeniug worden aan geboden zullende zij die daarvan geen gebruik maken geene aanspraak daarop kunnen doen gelden. Een iederdie aan de bovengenoemde vereenigingen wenscht deel te nemen en zich tegen redelijken prijs van logies te verzekeren mitsgaders van het middagmaal gebruik te maken, gelieve zich in tijds, immers vóór den 15 Mei aanstaande schriftelijk deswege te adresseren aau den Heer Mr. M. P. BlaaubeenEerste Secretaris van het Bestuur van het Congres kunnende men zich voor een en ander (met uitzondering van logies,) ook in persoon aanmelden, van den 5 tot den 9 Junijvan des voormiddags 10 tot 12 ureten huize van den Heer Fransen va» de Putte Eerste Penningmeester van gezegd Bestuur; terwijl op Dings dag den 10 Junij en volgende dagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 ure, voor deze deelneming gelegen heid is ten huize van de boekhandelaren F. Klceuwens Zoon, op de Groote Kade te Goes. Overigens wordt nog ter kennis van belanghebbenden ge- brngrdatteil gevolge van de Welwillende beschikking van de Directie der Stoombootdïenst tusschen Middelburg en Rotterdam, er gelegenheid zal zijn 0111 aan de, op die vaart gelegene tusschen veren Vee en Werktuigen vrachtvrij te doen iuschepen mits voorzien van een open endoorden inzender onderteekend adres Aan de Zeeuwsche Maat schappij van Landbouw voor de Tentoonstelling te Goes met vermelding van het aantal en de soort der Voorwer pen; terwijl voor de teruggaande goederen eveneens een adresmaar door eenen der Commissarissen gewaarmerkt zal worden vereischt. Namens het Hoofd-Bestiiur der Maatschappij voorn. Middelburg, April 1851. W. Pu. VIS, Secretaris. JVELEADIGHE II). Middelburg, den 9 Mei 1851. Bij Jeu ondergeteclcende is wederom met dankzegging voor de Armen te Arncmuiden omvangen 7 Mei. Van m. S. zes wollen rokken Tan N. N. twaalf manshemden. 8 Mei. Van Z. Z. Z. twee muntbiljetten ieder groot 10, tezamen ƒ20, en van N. N. ƒ5. A. SLOTEMAKER Cz. Arnemuiden den 9 Mei 1851. De COMMISSIE uit het Armbestuur alhier maakt dankbare mel ding Tan eene gift Tan ƒ5, ouder letter B. op gisteren bezorgd bij den lecraar dezer gemeente. De Commissie voornoemd J. BLIEK Hz. W. BAAS, Diakenen MIDDELBURG, den Mei. Gisteren heeft alhier de aanbesteding plaats gehad, «.van het aanleggen van eenen grindweg van de stad Axel naar de Axelsche-sassing alsmede liet voltooijen door begrinding, en gedeeltelijke bestrating met klinkermoppenvan de wegen tusschen Neuzen en Axel en tusschen Hulst en Walsoorden en b. van de afdamming der Axelsche-sassing, met den aan leg eener los- en ladings-piaats aldaar. Onder nadere goedkeuring zijn eerstgemelde werken aan genomen door den heer T. Swets Tz.te Hardinxveld voor f 37»5°° en het laatstgemelde door den heer J. Filiste Breskensvoor f 1540. Bij koninklijk besluit van den 5 dazer is aan den heer B. van Borrendam op zijn verzoek eervol ontslag ver leend -als secretaris der gemeente Dreischor. Bij Zr. Ms. besluit van den 4 dezer is benoemd tot sur numerair der registratie en domeinen de heer G. E. Termaat te Sluis. Dingsdag heeft de koning den stads-schouvvburg te Amsterdam bezocht. De voorstelling werd op nieuw door' een zeer talrijk en aanzienlijk publiek bijgewoond. Z. M. betuigde hoogstdeszelfs bijzondere tevredenheid over de goe de vertooning van Molière's Geleerde Vrouwen en over de prachtige mise-en-scène en schoone uitvoering van het bal let Flerta. Z. M. de koning heeft, als hooge beschermheer der maat schappij Arti et Amicitiaeaan bestuurderen doen toeko men eene som van 200 bestemd voor het weduwen- en weezenfonds. Woensdag morgen heeft Z. M. de hoofdstad verlaten en is met den tweeden trein van den Rijnspoorweg naar het Loo vertrokken. Zr. Ms. stoomschip gedeh.kapt-luit.-ter-zee de Smit van den Broeekezal eerstdaags van Vlissingen naar de Theems stevenen om Z. K. H. prins Hendrik van Londen weder herwaarts over te brengen. Maandag morgen is in liet Nieuwe Diep teruggekomen Zr. Ms. stoomschip cycloop, luit.-ter-zee iste ki.1-I.Wipff, komende van Blackwall. Gezegde boot zal den 15 dezet we der vertrekken naar Hittland om bij de haringvloot als eeisten jager te fungeren terwijl Zr. Ms. schooner de lancier luit.-ter-zee iste ki. Alvarez thans liggende te Heivoetsluis, aan bedoelde vloot zal worden toegevoegd als surveillance- en hospitaalschip. z. M. heeft Z. Exc. den heer G. graaf Schimmel- penninckminister van Staat, Nederlandsch gezant te Lon den, benoemd tot ridder grootk. der orde van de eikenkroon. Men verneemtdat Z. M. in plaats van den graaf Schimmalpenninek tot gezant te Londen heeft benoemd den graaf Bentinckthans gezant te Brussel. Het munt-depotgevestigd bij de Nederl. bankter zake van de ingetrokken gouden muntbedraagt/27,954,970, en strekt tot waarborg voor de muntbiljetten y waarvan nog een gelijk bedrag van f 27,954,970 in omloop is. De koninklijke akademie van Belgie (liet eerste weten schappelijke en letterkundige ligchaam van dat rijk), had op het einde des vorigen jaars haren gouden eerepenning uitgeloofd voor het best gekeurde Nedèrduitsch gedichtter nagedachtenis der algemeen betreurde koningin Louisa Maria Onder het twintigtal ingezonden stukken bij welke er zich eenige zeer verdienstelijke bevonden muntte door verheven heid van gedachten en diepte van gevoel een lierzang uit, ten opschrift voerende de woorden van koning Leopoldi sa mort est sainte comme sa vie. Bij de opening van het naam- biljet is de dichter van dezen lierzang gebleken te zijn mr. A.Bogaers, vice-presideut der arrondissements-regtbank te Rotterdam lid van het koninklijk Nederlandsch instituut. Eene gouden medaille voor het beste Fransche dichtstuk is toegewezen aan den heer A. Siret. Men schrijft uit 'sGravenhagedat de heeren F. TV. Conrad en Z. D. C. Seurtnondtleden der jury voor de beoordceiing der naar de Londensche tentoonstelling gezon den voorwerpen, derwaarts zijn vertrokken. De eerste ver gadering der jury zou plaats hebben op den 12 dezer. De algemeene vergadering van de maatschappij Tot nut der Israëliten in Nederlandzal dit jaar in de maand junij te 's Hage plaats hebben. Dezer dagen is ook te Leyden eene afdeeling der maatschappij gevestigd. De Haarlemse/te Courant deelt het volgende mede Voor honderd acht en twintig jaren (zoo schreef, om streeks liet jaar 15Ó8, de altijd hooggeachte Nederlandsche geschiedschrijver Adriaan de Jonge anders gezegd Hadri- anus Juniusheeft tegenover het stadhuis te Haarlem ge woond Laurens Jansxoon Coster", de man aan welken de eer der eerste uitvinding der boekdrukkunstwelke de be schaafde wereld heeft hervormd niet kan worden ontzegd. Dat huis werd toen reedste dier zake in eere gehouden en is, omstreeks het jaar 1628, ten tijde van Petrus Scri- veriusmet het afbeeldsel van dien uitvinder versierd ge worden. Het gebouw is menigwerf van eigenaar veranderd; maar men heeft steeds dat afbeeldsel voor hetzelve kunnen be houden. Dezer dagen is echter het huis door een der gebu- ren aangekocht en tot vergrooting en verfraaijing van zijtt eigendom bestemd geworden, en wel derwijze, dat er voor het op hout geschilderde afbeeldsel van onzen Coster geene gevoegelijke plaats kon overblijven. De aloude rederijkers-kamer de Wijngaard-rankenonder de zinspreuk Liefde boven alwelke er steeds op bedacht isom voor hetgeen der vaderstad tot roem kan verstrek ken een blijvend aandenken te stichten heeft zich deze zaak aangetrokken, en zich met den tegenwoordigen eigenaar van het huis, den heer van der Möhletiverstaan omtrent de plaatsing van een nieuw uiterlijk blijk hetwelk steeds aan het nageslacht het gebouw kan aanwijzen in hetwelk de eerste beginselen zijn uitgedacht, beproefd en te werk gesteld van een bedrijf, hetwelk zulke merkwaardige gevolgen heefc gehad voor de beschaving en de verlichting van het men- schelijk geslacht. Men is alzoo overeengekomen dat die nieuwe gedenkteekeo zal bestaan in eene hardsteenen plaat welke op eene geschikte plaats in den gevel van het nieuwe en vergroote gebouw zoude worden ingemetselden tot op schrift voeren de woorden COSTERI AEDES TYPOGRAPHIjE NATALES. (De woning van Coster, de geboorteplaats der boekdrukkunst.) Dit is alzoo dezer dagen volbragt, en heden is de gedenk steen ontbloot. De eigenaar van het gebouw zoowel als de rederijkers van Liefde boven al, hebben zich op deze wijze verdienstelijk gemaakt bij hunne stadgenooten. Den 5 dezer zijn op de groenmarkt te Nijmegen de eerste nieuwe aardappelen aangebragt zij waren van goede hoedanigheid. Den 4 mei is te Gorinchem de nieuw gebouwde kerk voor de hervormde gemeente ingewijd. De plegtigheid werd geleid door den oudsten leeraar ds. Kok. I11 den loop der vorige week is er te Monnikendam eene belangrijke hoeveelheid versche ansjovis uit zee aange bragt, hetwelk bijzonder vroegtijdig mag genoemd worden. Het laat zich aanzien dat dit eene groote vangst zal ople veren. Nagenoeg al de Marker visschers hebben zich dus tot deze vangst op zee begeven. STATEN-GENERAAE. tweede kamer. Zitting var. 6 mei. De kamer heefc heden hare werkzaamheden hervat. Bij dezelve zijn ingekomen eenige wets-ontwerpen als: wets ontwerpen houdende naturalisatie van F. W. Hepner J. GiesbersP. J. Berger L. F. C. Hausemann W. fCvon Pcstel, A. C. A. SchönstedtC. IJ. de PerrotC. U. F. Degering IV. Seib en F. W. II. Hornbosteleen wets-ont- weip tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Gro ningen en een wets-ontwerp tot dispensatie van de wet voor den verkoop onder's hands van een perceel domeingrond te Maastricht. De vergadering heeft besloten morgen ochtend ten elf ure te beraadslagen over een voorstel van den heer Lotsij strekkende 0111 het concept reglement van orde zoo als het door de daarvoor benoemde commissie is voorgedragen in te voeren tot het einde der zitting. Het voorstel van wet tot het verleenen van schadeloosstelling aan de leden der voor malige eerste kamer isnadat de afzonderlijke artikelen waren goedgekeurd met 32 tegen 28 aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren de Lom de Berg, Slicher van Domburg van der Linden Ter Bruggen Hugenho/tz Sloet tot O ld hu is L. D. Storm DirksJespers van Eek, Dullertvan IJoëvell, Zylkerde Limpens, van Walchren, de Poorter Dommer van PoldersveldtIP est er hof Reinders van Wij lick Jongstra Huguenin Hengst van der Iitijde de Moraaz de Fremery, van der VeenPoortman eu Bachiene. V

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1