MIDDEjLBURGSCHE C 0 l! B A N T. N°. 55. Donderdag 1851. 8 Mei. 33cetuvctt sw Qtbmitti04*r«tisM. 23i«mcmI«i wb&sïte 2Ti j bitige w. iïnücnlrtnbsdïc Sijbiugcn. t C t. fr. JFELDABIGIIE IJ). Middelburg den 7 Mei 1851. DIAKENEN der Nederduitsch Hervormde Gemeente alhier berig- ten bij Ds. Slotemaher te hebben doen bezorgen de twee verzegelde pakjes welke door hen op zondag 11. in de Nieuwekerk bij de vroeg- ochtend en voormiddag godsdienst-oefening, met het opschrift: voor de armen te arnemuiden, en C.voor arnemuydczijn gecollecteerd; alsmede de ontvangst van een verzegeld pakje met opschrift Arne muiden in de collecte bij de Bedestond van maandag-avond jl. hetwelk mede bij Zijn-Eerw. is bezorgd. Diakenen voornoemd G, J. STERKPraeses. Cs. NUYS Scriba. Arnemuiden den 5 Mei 1851. De COMMISSIE uit het Armbestuur alhier maakt dankbare mel ding van de ontvangst van een muntbiljet, No. 129537 groot 10, bezorgd den 2 dezer, bij den neer dc JBlaec/ce de Ligny te Middel burg met het opschrift ten behoeve der Gereformeerde Diaconie- Armen te Arnemuidenen op heden per brievenpost bij den leeraar dezer gemeente ontvangen een coupon groot 7 42J-No. 3442 voor do Armen alhier. I)e Commissie voornoemd J. BLIEK Hz. j n. W. BAAS, Middelburg deu 7 Mei 1851. Door den ondergeteekeude zijn met dankzegging voor de Armen van Arnemuiden ontvangen de volgende giften 1 Mei. Van een onbekende 6 mans-en 6 vrouwehemden; van W. ƒ2,50; van M. ƒ5, en van een onbekende een coupon groot 17,50 en ƒ2,50 te tarnen 20. 2 Mei. Yan een onbekende G manshemden. 4 Mei. Uit de kerkcollecte twee pakjes, een met ƒ5 eu een van C. met ƒ2. 5 Mei. Uit de kerkcollecte in den Bedestond ƒ2,50. Hij blijft bovengenoemde Armen in hunnen liooggeklommen nood, dringend aanbevelen de verzekering gevende dat het toegezondene onder zijn toeziet in de eerste plaats voor kleeding dienen zal. J A. SLOTEMAKER Cz. MIDDELBURG, den 7 Mei. Bij koninklijk besluit van den 4 dezer is de commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haarlem mermeer met één lid vermeerderd, en tot lid dier commissie benoemd de heer C. F. van Meurt, majoor bij het wapen der artillerie en onder-directeur van 's rijks constructie- en trapelmagazijncn te Delft. Men meldt uit Amsterdam van den 5 dezer Z. M. de koning heeft gisteren het Zoölogisch genoot schap Natura Artis Magistra bezocht. Ondanks het ongun stige weder heeft Z. M. de inrigting gedurende circa twee uren in hare bijzonderheden gade geslagen en bij herhaling zijne tevredenheid betuigd over de toenemende uitbreiding dezer zoo schoone als nuttige instelling. De in aanbouw zijnde lokalen de nieuw aangelegde terreinen de rijke ver zamelingen van het museum trokken Zr. Ms. aandacht in hooge mate, terwijl de doelmatige wijze van ontvangst zoo wel als de maatregelen van voorzorg ten genoege van hee- ren leden en hunne gezelschappen genomen door Z. M. niet onopgemerkt bleven. Nadat Z. M. door bestuurderen was rondgeleid heeft Z. M. bij het afscheiden de betuiging her haald van zijne hooge belangstelling in ons Zoölogisch ge nootschap en door de toezegging van eenige fraaije voor werpen van Zr. Ms. welwillendheid doen blijken. De koning eindigde zijne toespraak met den harteüjken wensch voor den toenemenden bloej en de uitbreiding van Natura Artis Magistra. Heden morgen heeft Z. M. audiëntie veileend aan ve,e cominissien en particulieren. Heden middag is diner ten Hove van 60 couverts waarop genoodigd zijn leden van de eerste en tweede kamerkom mandanten en hoofd-ofllcieren van het garnizoen der schut terij enz. Morgen avond zn! Z. M. weder onzen schouwburg be zoeken. Het heeft den koning behaagd het departement van oorlog, bij besluit van 24 maart 11. no. 11 te magtigen om de miliciens der ligting van 1850, die bij de verschil lende korpsen der armee in reserve zijn gesteld voor den tijd van drie maanden en wel van 15 mei tot 15 augustus dezes jaars, in werkeljjken dienst op te roepen, ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Onder de thans in activiteit op te komen miliciens be- hooren ook te worden begrepen diegenen welke bij de lig ting van 1850 voor liet buitengewoon contingent, in ver vanging van ontbrekende manschappen van vroegere ligtin- gen aangewezen doch even als de overige miliciens van dat jaar in reserve zijn gesteld geworden met uitzonde ring van de zoodanigeti die thans nog slechts één jaar te dienen hebben; zoodat, wat betreft de tot het buitenge woon contingent van 1 850 behoorende manschappen, alleen lijk moeten worden opgeroepen die welke strekken tot ver vanging van miliciens der ligtingen van 1848 en 1849. Zijne Exc. den minister van binnenlandsche zaken is zondag van zijne reis naar Limburg eu Noordbrabant te 's Hage teruggekeerd. Het water is te 's Bosch zoo geklommen dat de weg tusschen die stad en Vlijmen onder water looptzoodat de communicatie voor rijtuigen alweder is afgesneden inpaa.s van het vee in de weide re zienziet men daarop schepen varen. Naar men meldtheeft Johanna Catharina Elizaoetn Steyhaniweduwe Stroomeijer te Zeystden 2 dezer ha ren lo+den verjaardag gevierd, nog eeue goede gezondheid genietende. Zij heeft 15 kinderen gehad, welke zij alle overleefd heeftbehalve ééne dochterbij wie zij nu ver pleegd wordt. Men meldt van den Helder, den 4 dezer, dat den heer schoolopziener en postdirecteur .7. J. A. Creyghton die bij gelegenheid van zijne verplaatsing en bevordering naar Middelburg van elders reed^ zoo vele bewijzen van deel neming en erkentelijkheid voor bewezene diensten ontvangen heeft, heden door eene commissie, in naam van de meest aanzienlijke inwoners dezer plaats van onderscheidene ker kelijke belijdenis, eene brillante pendule, ten blijk van aller hoogachting en waardering van verdiensten, met de beste heilwenscben is aanAboden. Uit partikulierewriC'-sn blijkt, dat de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie na in Egypte het merkwaardigste te hebben in oogenschouw genomen en na door de Egyptische autoriteiten allerwege met de meeste onderscheiding te zijn ontvangen den 7 april zich te Suez aan boord der Engelsche stoomboot Oriental beeft begeven om daarmede de reis naar Singapore voort re zetten. Het gerucht alsof mejufvrouw IVakkerdie met den heer Gutzlajf naar China vertrok, zich bij hare komst te Hong-Kong teleurgesteld zou gevoeld hebben, kan worden tegengesproken op grond van brieven door haar aan hare betrekkingen in Nederland geschreven en waarin zij meldt van haren gelukkigen toestand en verblijdende uitzigten vooral met betrekking tot de zaak, waarvoor zij dien verren togt heeft ondernomen. Qrlmsterd. Ct.j Engeland. Londen 3 mei. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden heeft gisteren een bezoek afgelegd bij de hertogin van Kent. De tentoonstellingdie gisteren voor het eerst voor het publiek geopend was, is dien dag door eene zeer groote menigte menschen bezocht. Er was echter in het gebouw niet veel gedrang, zoodat men de voorwerpen vrij rustig kon beschouwen. Eene groote hoeveelheid goederendie niet tijdig ontvangen waren zijn gisteren nog toegelaten. Heden ochtend heeft de koningin met sommige harer kin deren de tentoonstelling weder bezocht, cn van verschei dene inzenders, die tegenwoordig waren, inlichtingen om trent hunne goederen gevraagd. Uit het verslag van hare verrigtingen', hetwelk de ko ninklijke commissie voor de tentoonstelling eergisteren bij de plegtige opening aan de koningin aangeboden heeftblijkt o. a. dat het aantal der inzenders van voorwerpen om streeks 15,000 bedraagt, waarvan bijna de helft ingezetenen van het rijk en deszelfs koloniën zijn, de overige inzenders behooren tot meer dan 40 vreemde natiën. Het gebouw waarin de goederen geplaatst zijnheeft eene lengte van 1851 en breedte van 456 voet; het beslaat eene opper vlakte van 18 acres, en kan 40,000 bezoekers bevatten. I,i haar antwoord op de toespraak der commissie, heeft de koningin o. a. gezegd Ik stem van ganscher harte in met den wensch, dat deze onderneming, onder Gods zegen, moge strekken tot bevordering der welvaart van mijn volk en der gemeenschappelijke belangen van liet menschdom door de werken des vredes en der nijverheid aan te moe digen de banden van vereeniging tusschen alle volken te versterken en door eene vriendschappelijke en eervolle ijver zucht aan te wakkeren in de nuttige aanwending van die vermogens, welke de weldadige voorzienigheid ten nutte en voor het geluk van het menschelijk geslacht geschonken heeft." De officiële catalogus der tentoongestelde voorwerpen is eindelijk uitgegeven hij beslaatmet eenige daarin op- genomene advertentien 368 bladzijden. Denkelijk zal de prins van Pruissen met zijne gema lin en dochter, Engeland in het laatst der volgende week verlaten, om over Ostende naar Duitschland terug te keeren. Het bezoek des konings der Belgen zal waarschijnlijk eerst tegen het einde dezer maand plaats hebben. Gisteren moest de gemeenteraad van Londen over het voorstel beraadslagen om lord Palmerston bij adres te ver zoeken zijnen invloed bij de Verhevene Porte tot onverwijlde in vrijheid stelling van Kossuth en diens medestanders aan te wenden. Maar op voorstel van den heer Gilpin werd de zaak uitgesteld, naardien het gerucht liep dat Kossuth reeds op vrije voeten was gesteld en mogelijk zelfs binnen wei nige dagen te Londen zou aankomen. In het huis der gemeente kwam de kerkelijke synode door de Engelsche geestelijkheid beraamd, ter sprakeen stelde lord John Russell het huis, omtrent de wettig ei daarvan te vreden te oordeelen naar hetgeen aarvan tot nog toe bekend j je,- zitting was de nederlaag De voornaamste gebeur.enis uc> b der ministers in de aangelegenheid der mcome-tax. Een amendement van den heer Humeom die voor één jaar, 111 plaats van voor drie jaren te verlengenwerd met eene meerderheid van 14 stemmen, bij de aanwezigheid van 474, leden aangenomenzoodat het ministeriele ontwerp ver valt en het publiek rekenen kan dat de zoo zeer gehate belasting een vraagstuk blijven zal, in plaats van eene vast gestelde belasting. Een der voornaamste punten in de door lord Stanley blootgelegde handels-politiek is alzooin toepas sing gebragt. Lord John Russell heeft de behandeling der geestelijke titelwet verdaagd. De behoudende partij verwacht eene aftreding van het ministerie. Onder de vele voorwerpen die op de groote tentoon stelling werden ingezonden noemt de Weehty Times uit Rome verschillende uitmuntende groepen beeldhouwwerk uit het Zollverein zijn vele kostbare gouden env®»Iveren kerk-sieraden ingezonden. Holland onderscheidde zich ón der andere door kostbare tapijtwerken fraaije kandelabres benevens een juweeien corsage van groote waarde in welks midden de beeldtenis van H. M. de koningin Victoria. Rusland leverde eenige voorwerpen van kunstig ingelegd houtwerk terwijl uit de keizerlijk-Chinesche porcelein- fabriek te St.-Petersburg twee prachtige vazen enz. werden ingezonden. EStiitscIiJanil. IVeenen 1 mei. De koning vai: Grieken land bevindt zich nog altijd in deze residentie. Gisteren werd eene deputatie van Grieksche onderdanen te VVeenen met baron Si na aan het hoofd bij Z. M. toegelaten en ontving naar men zegtbij deze gelegenheid de verzekering, dat de kwestie der Grieksche erf-opvolging definitief gere geld was. Men verzekert dat de heer Thierrydie in den laat- sten tijd eene zoo gewigtige rol in de staatszaken vervulde, geheel in ongenade is gevallen. Hij moet voornemens zijn de staatsdienst geheel te verlaten. De voormalige president van den rijksdag, de heer Smolkabevindt zich tegenwoordig te Weenen en bestudeert den landbouw. Berlijn 4 mei. De tweede kamer heeft vrijdag begonnen en gisteren voortgezet de discussie over de drukpers-wet. Men verwacht- dat de wet morgen in haar geheel zal worden aangenomen. Het ontwerp der commissie heeft tot nog toe slechts ééne belangrijke wijziging ondergaan namelijk eene verdere uitbreiding van de competentie der gezworenen-ge- rigten in drukpers-delicten. Het nieuwe strafwetboek is door den koning reeds onderteekend. Men verwacht, dat de kamers op 10 mei zullen ge sloten worden. De reis des konings van Pruissen naar Londen is nog onbepaald, en hoe gewenscht ook, zal die van omstandig heden afhangen. Men verneemt echter dat de koning en de koningin stellig in het laatst der maand mei met een aan zienlijk gevolg naar Warschau reizen zullen om er bij de keizerlijk Russische familie een bezoek af te leggen. Te Bronswijk heeft zich dezer dagen de koopman Gu- dehuusvan den 280 voet hoogen toren der Andreas kerk naar beneden geworpenop hetzelfde oogenblik dat zijne vroegere beminde met een ander man in diezelfde kerk in den echt werd verbonden. Ewitscrlantl. De eerste berigten over het begin van het bondsfeest te Zurichluiden als volgt De groote optogt door de met menschen opgevulde straten werd niet door het weder begunstigd, daar het onophoudelijk regende. Redevoeringen bij deze gelegenheid werden gehouden door den regerings-president dr. Zehenderden bonds-president Furrer en dr. Kasimir Pfyffer. Gedurende het feestmaal waaraan meer dan 3000 personen deel namen werden be langrijke toasten uitgebragt. Over het geheel heerschte op het feest veel geestdrift. Italië. Telegrafische berigten melden dat de Sardini- sche minister van binnenlandsche zaken, Galvagnozijn ont slag had aangeboden. De koning van Sardinië moet de orde van den Kousenband ontvangen hebben. De onderhandelin gen tusschen Rcme en Toskane betreffende de spoorweg verbinding, waren door den minister-president Baldasseroni tot een einde gebragt. Te Napels had de koning wederom aan 19 staatkundige veroordeelden genade geschonken. Te Messina op Sicilië was eene aardbeving gevoeld. Spanje Madrid 29 aprilMen zegt, dat de konin gin van haar plan heeft afgezien om zich naar Aranjuez te begeven, dewijl zij zich in belangwekkende- omstandigheden bevindt. Koningin Maria Christina en de broeders en zus ters des konings zullen den 2 mei derwaarts vertrekken. De koningin heefc bij gelegenheid van den verjaardag harer moeder, koningin Maria Christina, aaneen ter dood veroordeeld krijgsman gratie geschonken. Men gelooft, dat de kandidaten der regering en van de gematigde partij bij de algemeene verkiezingen de meer derheid zullen behalen boven die der progressisten ofschoon deze al hunne pogingen inspannen, 0111 voor hunne partij de zege te verwerven. r J ortugal. Over Engeland zijn er belangrijke berig ten uit Portugal aangekomen. Saldanha is in triomf Opor- to binnengerukt en de graaf Thomar heeft de vlugt geno men aan boord van een Engelsch vaartuigwaarna hij en zijne ambtgenooten de overige ministers, bun ontslag bij de koningin hebben aangevraagd. De opstand schijnt niet gerigt tegen de koningin, daar dezelve zich voortplantte onder hec geroep van leve de koninginleve de grondwet Frankrijk. Parijs 3 mei. Niettegenstaande alle onheilvoorspellende geruchten sedert twee maanden onophou delijk verspreid, is de dag van lieden rustig voorbijgegaan; er is niets gebleken van eenig voornemen tot eenigerlei op schudding of oproer. Het gezag had buitengewone militaire voorzorgen genomen, en was op alles voorbereid. Politiek nieuws is er natuurlijk niec van aanbelang.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1