f°. 54. Diugsdag 6 Mei. iscstuvcn cu Cïbmiiiiötiraticu. 3SimtctiI«nib0cfte (ÜTijbiugcn. Vr&fJ-, tóg -'•-. MINISTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. PROVINCIE ZEELAND. AAN B E S TE DING. Op Donderdag den 8 Mei des jaars 1851, des voormid dags ten 10 lire, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, of b'i deszei fs afwezendheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat in liet 11de District, aan liet lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg worden aanbesteed a. Het verbeteren en begrinden van de volgende AAR DEWEGEN 1. Van de Stad Axel naar de Axelsche Sassing, over 2440 Ellen lengte 2. Tusschen Axel en Neuzen over 2315 Ellen lengte; en 3. Tusschen de Stad Hulst en Walsoordenover eene lengte van 5480 Ellen benevens 550 Ellen lengte Be strating met nieuwe Klinkermoppen bre'ed 4 Ellen en b. Het AFDAMMEN van de AXELSCHE SASSING, met den aanleg van eene LOS- en LADINGPLAATS aldaar. Alles met inbegrip der vereischte Materialen en één jaar onderhoud na de voltooijing dezer werken. Deze Aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving en bij inschrijving en opbod, volgens art. 13 en 10 der Bestekken. De Bestekken der bovengemelde Aanbesteding zullen bo ven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Bin- nenlandsclie Zaken en aan dat van het Provinciaal Bestuur vau Zeeland, te Middelburg, ter lezing liggen op alle zoo danige plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Water staats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de Besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Huofd-Ingenieur van den Waterstaat A. Caland te Middelburg, en den Ingenieur J. Dirktte Neuzen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, THORBECKE. De ^Huister van Binnenlandsche Zaken verwittigt de ge gadigden dat de Inschrijving-biljetten voor de Besteding bij enkele Inschrijving der op den 8 Mei aanstaande te hou den Aanbesteding van den aanleg van Griend en Straat wegen in de Provincie Zeeland moeten gesteld zijn op een Zegel, voor elk Perceel afzonderlijk, en vermelden de na men en voornamen der Borgen voluit geschreven) benevens hunne woonplaatsen. Voorts dat de Biljetten daags vóór de Besteding aan het Lokaal vau het Provinciaal Bestuur van Zeeland moeten zijn ingezonden. Gravenhageden 1 Mei 1851. Voor den Minister van Binnenlandsche Zaken De Secretaris-Generaal J. SCHRÖDER. STEDELIJKE POLICIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Gelet op 3 Art. 33 van het Reglement van algemeene Plaatselijke Policie, Herinneren mits deze elk en een iegelijk aan de daarbij vastgestelde bepalingvolgens welke het aan de Voerlieden van Vrachtwagensgeladen of ongeladenverboden is hunne Paarden te laten draven of galopperen onder mededeeiing dat, ter voorkoming van ongelukken, aan voorschrevenebe paling ten strengste de hand zal worden gehouden. Gedaan ten Raadbuize der Stad Middelb urg, den 2 Mei 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. M. F. LANTSHEER. NATIONALE MILITIE. OPROEPING YAN VERLOFGANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG roepen overeenkomstig de circulaire van den Heer Staatsraad, Commissaris des Konings,. van den 28 April jl. Provinciaal Blad 110. 67), bij deze op de Mi liciens van de ligting van 1850, die ten voorleden jare bij de Korpsen van het leger in reserve zijn gesteld, daaronder ook begrepen die Miliciens, welke in dat jaar voor het buitengewoon contingentin vervanging van manschappen van de ligtingen van 1848 en 1849 zijn ingedeeld, om op Donderdag den 15 Mei aanstaandedes morgens ten half acht ure precies, in de koopmansbeurs te verschijnen, ten einde aan den Heer Staatsraad Commissaris des Konings in deze Provincie te worden overgegeven 0111 in werke lijke dienst over te gaan. En worden mitsdien gemelde Miliciens, ter vermijding der Strafbepalingen tegen nalatigheid in deze vastgesteld tot eene geregelde opkomst ten voorschreven dage, uur en plaats, aangemaand. En zal deze worden afgekondigdmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 2 Mei x851Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. VERPLAATSING. FABRIEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG ontvangen hebbende een request van tVillem Pieter van de Kamerhoudende verzoek tot verplaatsing zijner Campliine Fabriek in Perceel Wijk I. No. 10, Ka dastraal bekend Sectie C. Nb. 770. Brengen het bovenstaand"verzoek ter kennis der Ingeze tenen onder mededeeiing dat, naar aanleiding van het ko ninklijk besluit van den 31 Januarij 1824 Staatsblad no. 19) rakende cle vergunningen ter Oprigting van sommige Fabrieken en Trafieken, op Vrijdag den 9 dezerdes namid dags ten één uur, ten Raadhuize dezer Stad, de vereischte informatien de commodo et in commode met opzigt tot deze verplaatsing der Fabriek zulle 1 worden genomen wordende mitsdien een ieder, die vermeenen mogt daartegen eenige bezwaren te moeten kenbaar makenuitgenoodigd zich ter aangewezen plaats en uur daartoe te vervoegen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg den 2 Mei 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Eii. Achtbare, M. F. LANTSHEER. MIDDELBURG, den 5 Mei. Men leest in de Nederlandsche Stoompost Wij kunnen met zekerheid melden dat thans op nieuw aanvraag is gedaan tot verkrijging der concessie tot het graven van een kanaal van Vlissingenlangs de stad Mid delburg tot in de haven die bij laatstgenoemde stad eindigt, benevens het afsluiten van het Sloedoor middel van een aarden dam, waardoor de eilanden Walcheren en Zuid-Bcve- iand zouden verbonden zijn. Ook dit schoone en nuttige werk hopen wij verwezenlijkt te zien gelijk wij hierop om de soliditeit der personen, die de aanvrage deden, dur ven vertrouwen. Wij vleijen onsdat tegen dit ontwerp door de regering die het reeds zoo vaak behandelde gcene noodelooze bezwaren zuilen geopperd ^vorden." Wij kunnen het bovenstaand berigt in allen deele be vestigen en er bijvoegen, dat het adres, waarbij aan den koning de vergunning wordt aangevraagd tot het uit voeren dier werken is onderteekend geworden door de lieeren jhr. rar. M. C. Paspoort van Grijpskerkc rar. .7. F. Bijlere/d, dr. ,7. C. van den Broecke mr. G. A. Fokker en Dirk Dronkers. Wij twijfelen niet of dit berigt zal algemeen met de mees te belangstelling worden vernomen en moet dus tot den wensch leiden, dat een ontwerp, tot welks verwezenlijking reeds gedurende een tal van jaren met groote volharding zoovele pogingen zijn in liet werk gesteld thans niet een gunstig gevolg moge worden bekroond opdat het zijne rijk- beiovende vruchten levere tot opkomst, en bioei der stad onzer inwoning niet alleen, maar ook tot opbeuring van handel en nijverheid in ons ganscli gewest. 1 Gisteren avond omstreeks 6 ure begaven zich deschip- per met eenige andere personen van een niet ver van West- kapelle voor anker liggend visscliers vaartuig naar den wa). Toen vier van hen kurt daarop weder naar liet vaartuig wil den terugkeeren is de sloep, boven liet zuidwaartshoofd door eene stortzee omgeslagen ten gevolge waarvan twee der zich daarin bevindende' personen onmiddelijk zijn ver dronken terwijl de beide overigen die zich nog aan den kiel der boot vastklemden de noordzee zijn ingedreven en daar gewisselijk den dood hebben gevonden. Door liet in zee brengen van eene sloep van de directie van Walcheren zijn doch vruchteloos, pogingen tot redding aangewend. I11 het burgerlijk en militair huis van verzekering heeft men verleden week vermoedelijk een kindermoord ontdekt. De bedrijfster door de regtbank te Zierikzee tot eene cor rectionele gevangenisstraf van één jaar veroordeeld en onlangs alhier overgebragt, schijnt haren toestand, tegen alle waak zaamheid in te hebben kunnen verbórgen houden. Wij zijn verzocht te melden dat dezer dagen door het hard rijden van een vrachtwagen een kind aan beide heenen is overreden en dat onmiddelijk tegen den voerman door de policie proces-verbaal is opgemaakt. Wij vestigen gaarne bij vernieuwing de aandacht onzer lezers, op de sedert ruim zes jarei te Amsterdam gevestigde Maatschappij vau Algemeene Renten-Verzekert,ig we.nc iii rigting ten doel heeft. 0111 aan hare deelnemers tegen betaling- van volgens den ouderdom geregelde inlagen eene Jaar lijks opklimmende rente te verzekeren. Blijkens de hieronder geplaatste advertentie, is thans, ook alhier opengesteld de deelneming in de derde sociëteit. Tot op het tijdstip dat er voor deze sociëteit een genoegzaam kapitaal zal zijn ingeschreven om dezelve te consiitueien genieten de deelnemers jaarlijks de rente 4 4 per. van het door hen gestort bedrag welk bedrag ingeval van overlij den wordt teiug betaald; zoo als zulks bij het gewijzigd art. 7 der statuten nader is bepaalden welke statuten bij den heer agent alhier gratis ter lecture worden uitgereikt alwaar ook voor de belanghebbenden ter lezing ligt, de ba lans over het maatschappelijke jaar 18501851. Door de Nederlandsche liandel-maatschappij is voor deze stad bevracht geworden het schip Minerva kapitein van Boven. Donderdag middag is Z. M. de koning en hoogstdes- zelfs gevolg met den gewonen beurstrein, in de hoofdstad aangekomen. Na in het stationsgebouw van 'den Holland- schen spoorweg door den president der maatschappijden l'eer Serrurieren den commissaris, den lieer Cerken, te zÜn gecomplimenteerd is Z. M. door de met vlaggen ver sierde straten en te midden eener groote menigte volks naar het paleis gereden terstond op het bnlcon verschenen en door de volksmenigte, die den geheeien dam bedekte, op de hartelijkste wijze begroethetgeen door Z. M. op het minzaamst werd beantwoord. Vrijdag heeft Z. AI. aan civiele en militaire autoriteiten audiëntie verleend welke zeer talrijk bezocht werd. Des middags was er een diner van 50 personen ten hove. Het muzijk der stedelijke schutterij heefc zich ten een ure des middags op den dam voor het paleis doen hooien. Zater dag heefc Z. M. de roei- en zeilvereeniging en her institiinc voor blinden bezocht. Wanneer het ontwerp van gemeente-wet aangenomen en alzoo wet zal zijn geworden zal spoedig tot de verkiezing van de leden der gemeenteraden moeten worden overgegaan. Het is daarom den minister van- binnenlandsche zaken ge raden voorgekomen dat de gemeente-besturen zich nu reeds met het voorbereiden van al war toe het opmaken der lijsten van kiezers voor den gemeente-raad vereisebe wordt, bezig houden. Op uirnoodiging van het departement van financien is het den burgemeesters in de verschillende steden en ge meenten aanbevolen met de afkondiging en verzending van de kohieren der grondbelasting, steeds'den meesteu spoed te maken en dit wel in verband met eene gewenschce zooveel doenlijk spoedige opmaking der lijsten van de be lastingschuldigen door de rijks-onrvaiigers tot aanwijzing der kiezers. Z. Exc. de minister van oorlog heefc aangekondigd dat er gelegenheid bestaat 0111 voor de dienst in Oost-Indie te worden geplaatst: a. voor de militaire genie op Java als instrumentmaker (voor mathematische phydsche en optische instrumenten) b. voor de werkkompagnie bij den artillerie- constructievvinkel te Soerabaya als smeden (hoofdzakelijk vuurwerkers) wagenmakers, instrumentmaker?, ijzerdraaijers houtdraaijers en ijzergieters. De voorwaarden der plaatsing zijn te vinden in de Staats Courant van den 2 dezer. Men leest in het Handelsblad: Een dagblad spreekt van een ongeval, den'Nederland schen gezant te Parijs over komen. Wij kunnen de verzekering geven dat dit onge val geen ander is, dan dat een steen, door een spele den straatjongen te Parijs geworpen den generaal bij het oog- heeft getroffen doch dat de achtingwaardige grijsaard daar van geene andere nadeeiige gevolgen heefc ondervonden dan dat het gezigt van het regr.er oog ceuig/.in? is beneveld. Overigens heeft Zijne Excellentie niet opgehoudende meest volmaakte gezondheid te genieten." Den 1 dezer heeft de beer E. G. van der Plaat direc teur en komnianda'nt der marine te Willemsoord afscheid genomen van de hoofd- en mindere ambtenaren aldaaren heefc hun vervolgens den sciiout-bij-naclit Enslie als zijn opvolger voorgesteld. Den Helder 1 wei. De état-major van de op 1 mei in dienst gestelde rijks-korvet van speyk is als volgt knpir. ter-zee-kommancianc P. Sauvageluitenant-rer-zee iste kl iste officier P. van JVnelderenluitenants-ter-zce 2de kl. P. F. BezemcrA. A. van Gendt en N. F. IV. van de IVallofficieren van gezondheid 2de kl. N. Moerland id. 3de kl. T. J. Gebelofficieren van administratie 2de kl. H. O. G. Tuning, scheepsklerk F. J. Vernede2de luit', der mariniers IV. G. Tuning. De commissie van landbouw n Groningen in ver band met liet departement der Nederlandsche maatschappij tot bevordering van nijverheid zal gelegenheid geve 1 tot het tentoonstellen van voorwerpen, tot den land- en tui - bouw betrekkelijk, op den 24, 55 en 26 september aan staande. Bij het te dier zake uitgegeven programma zijn 13 zilveren en een gouden medaille uitgeloofd. Men meldt uit de gemeente de Leek provincie Gro ningen dat aldaar de longziekte onder liet vee is uitgebroken. Twee runderen door die z-iekte aangetast, waren bereids op last van gedeputeerde Staren afgemaakt. STATEN -C. EN E RA AL. eep.ste kamer. Zitting van r mei. In deze zitting heeft jhr. mr. II. J. van der Heim na het afleggen der gevorderde eeden zijne betrekking a's com mies-griffier van de kamer aanvaard. Aan de orde van den dag was de behandeling van het viaagstuk 01 de heer IV. ,7. Tonckensdie bij continuatie aangesteld is tot kantonregter in het kanton Meppe! en die herbenoeming heeft aangenomen, ingevolge art. 97 der kieswet heefc opgehouden lid der kamer te zijn Over die vraag hebben de beraadslagingen plsa's gehad. Eerst wordt door den heer van Sasse van Tsselt eene motie van orde voorgesteld daartoe strekkende daraangezien de aan vaarding der gemelde betrekking door den heer Tonckens, eerst den 8 junij moet plaats hebben de kamer bcslni'e dat ljec tijdstip der beslissing nog niet daar is. Deze mo'ie wordt verworpen met 19 tegen 13 stemmen. Daarna wn.rdt de vraag zelve behandeld of de kamer na kennis geno men te hebben van den brief des heeren Tonckens, van oor deel is dat die heer nog als lid moet aangemerkt worden Die vraag wordr met eene meerderheid van 19 tegen 11 stemmen ontkennend beslistzoodat de heer Tonckens opge houden heeft lid der kamer te zijn. Vervolgens zijn de verschillende, door de tweede knier goedgekeurde ontwerpen tot het verIee 11e 11 van naturnPs.. ie achtervolgens met algemeene stemmen aangenomen.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1