IIDDELRURGSGHE COUR A iV T. N°. 50. Zaturda I 26 April. C. x öcetuvcu cu Qibmtttisftwtieu, bekendmaking. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN DEN TUINBOUW ISimtctÜAnb^rfte {STijbingcu. ümitcMlrtufcsïidïis ttfijMngcw, Bcctijbitigctt. 3ugcs0tibcti «T De COMMISSIE uit het Provinciaal-Geregtshof in Zee land te zamengesteld ter voldoening aan Artikel n der Wet op het Notaris-Ambt, van den 9 Julij 1842 Staatsblad no. 20)tot het afnemen der Examina van hendje ver langen mogten zich instaat gesteld te zien om naar het ambt van Notaris te dingenmaakt bij deze aan de belangheb benden bekend dat zij tot het bedoelde einde zal vaceren op IVoensdag den een en-twintigsten Mei eerstkomende des voormiddags te tien uren, en volgende dagen (is 't nood), in een der Vertrekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de adspiranten aan de voorschriften van Artikel 3 der voorschreven Wet, en ver langt overigens, dat zoodanige stukken, welke aan haar moe ten worden ingediend tijdig en en portvrij zullen worden bezorgd, ter Griffie van den Hove. Middelburg'den 14 April 1851. De Commissie voornoemd De Procureur-Generaal G. van IJSSELSTEIJN, bij den Hove Raadsheer. M. VERBRUGGE. A. J. van DEINSE, Raadsheer. GENEESKUNDE. Donderdag den 1 Mei aanstaande, des avonds ten 6 ure, zal er, in hare gewone Vergaderkamér in de Abdij, eene openbare zitting van de Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland plaats hebben tot het afnemen van examina. Js. de MAN Jz. Secretaris. IN DE PROVINCIE ZEELAND. ALGEMEENE VERGADERING der Leden op Don derdag 1 Mei 1851 des voormiddags ten tien ure, in de Tuinkamer van de Sociëteit Sint-Joriste Middelburg. Namens het Bestuur M. J. van VISVLIET Secretaris. 7VELDALDIGHEID. Middelburg, den 25 April 1851. De VEREENIGING tot het Bezoeken der Armen, maakt dankbare melding van de op den 21 dezer ontvangene gift bestaande uit 40 Mans- 40 Vrouwe-40 Jongens- en 40 Meisjes-hemden. De Directie der Vereeniging voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorz., N. VERHULST Wz. Penningmeester. MIDDELBURG, den 25 April. De algemeene jaarlijksche collecte voor her fonds ter aan moediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, heeft op woensdag den 23 dezer, in de on derscheidene binnen- en buitenwijken dezer stad opgebragt de som van drie honderd negen-en-twintig gulden, een-en- veertig en een halve cent. Te 's Hage verwacht mendat eerlang de gewone ge beden in de kerk voor de gelukkige bevalling van H. M. de koningin zullen plaats hebben. Dit geschiedt gewoon lijk zoo als bekendis, in de vijfde maand der zwangerschap. De Nederlander zegt, dat H. M. zich in het begin der maand mei van Stuttgardt naar Baden zal begeven om al daar eenigen rijd te vertoeven en vervolgens het overige ge deelte van den zomer te Nizza door te brengen. Z. K. H. prins Hendrik zal morgen avond uit de re sidentie naar Rotterdam en zondag morgen vroegtijdig met de stoomboot naar Londen vertrekken ten einde aldaar tot de helfc der maand mei aanstaande te verblijven. Dén 22 dezer is er eene vergadering van den raad van ministers gehouden. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken is den 22 uit de residentie naar Breda vertrokken, ten einde gedu rende eeuige dagen eene inspectie-reis in Noord Braband te doen. Bij Zijner Majesteits besluit van den 21 dezer is de vice-admiraal E. Lucas, op het daartoe door hem gedaan ver zoek, met den 20 dezer behoudens zijne aanspraak op pen sioen, eervol ontslagen uit het vaste korps officieren der Ne- derlandsche marine onder dankbetuiging voor de vele be langrijke goede en getrouwe diensten door hem eene reeks van jaren aan den Staat bewezen en met vergunning om de voor zijnen rang bepaalde activiteits-uniform te mogen blijven dragen. De minister van oorlog, belast ad interim met het be stuur van het departement der marine, heeft ter kennis van degenen die hem in zijne laatstgemelde betrekking mogten verlangen te spreken gebragtdat daartoe de gelegenheid zijn zal des vrijdags van iedere week in het lokaal van het departement van marinein het Lange Voorhout te 's Gravenhageen wel des voormiddags ten 11 ure. De minister van oorlog heeft, bij aankondiging van 18 dezer, ter kennis gebragt van de gepensioneerde offi cieren van het legermitsgaders van diegenen die zich op non-activiteit bevinden, dat er, ingevolge Zr. Ms. besluit van 11 maart jl. eenige wijzigingen zijn gebragt in de voorwaarden van admissie tot het deelgenootschap aan de weduwen en weezenkas voor de officieren van de landmagt, waarvan het vooral voor diegenen onder de bedoelde officie rendie sedert het tijdstip van den 1 januarij 1842 gehuwd en die tot dusver geen deelgenooten van de genoemde in stelling zijn nuttig kan wezen ter, spoedigste kennis te ne men kunnenden de belanghebbenden zich tot het bekomen van nadere inlichtingen dienaangaande bij de heeren plaatse lijke en garnizoens-kommandanten vervoegen die allerwege in het bezit van een exemplaar van voorschreven besluit en van de daarop uitgevaardigde voorschriften zijn gesteld. Men wil weten dat onze gezant re Londen graaf Schimmelpenninckzijn ontslag genomen heeften in mei defi nitief uit Engeland terug keeren zou terwijl als zijn opvolger genoemd werd baron Bentinckgezant te Brussel. Anderen meenen, dat eerst de terugkomst van den heer Rockussen zou worden afgewacht. Men verneemt, dat de bemiddeling der Nederlandsche regering door de Fransche en Spaansche gouvernementen is ingeroepen ter beslechting der alsnog onafgedane Fransche vorderingen wegens eenige schepen tijdens de gebeurtenis sen van 1823 door de Fransche zeemagt genomen; zijnde over die geschillen wel de conventie van 1824 gehandeld, echter dit punt nog altijd hangende gebleven. De Neder landsche regering heefc zich bereid verklaard, om als scheids man in deze op te treden. Naar men verneemt zal de te Hellevoetsluis aan 's lands werf liggende oorlog-schooner de lansier, met den 1 mei aanstaande in dienst worden gesteld zullende het komman dement van dien bodem worden opgedragen aan den luit.- ter-zee iste klasse G. C. Alvarez. Tevens hebben in het personeel van Zr. Ms. stoomschip merapi de volgende 11111- tatien plaats gehad de Iuit.-ter-zee 2de klasse Osti is veivangen door den Iuit.-ter-zee 2de klasse IV. C. Klis en in de bovenrol van dien bodem is de luit.-ter-zee iste klasse N. baron Gansneb genaamd Tengnageluitgevallen, terwijl daarentegen is geplaatst de kapt.-Iuit.-ter-zee A. baron Col/ot d'Escurybenevens nog de beide adelborsten der iste klasse H. M. baron van Tuyll van Serooskerken en jhr. F. A. A. de Koek. In den avond van den 21 dezer is te Amsterdam, in een huis op de Heerengrachtbij de oude Leliestraatdoor eene bejaarde dame en eene dienstbode bewoond wordende terwij! eerstgenoemde afwezig wasdoor binnenbraak een aanzienlijke diefstal van effecten, gouden en zilveren voor werpen en kontanten gepleegd. Bij de toehuiskomst der be woonster was de dienstbode niet te vinden, zoodat deze diefstal door haarvermoedelijk met behulp van anderen moet zijn begaan. Te Oudeschoot werd dezer dagen door drie arbeiders bij het uitgraven van turf, een' kist ontdekt, waarin bij de opening veertig gouden horologieseen sierlijk jagtgeweer twee koppels pistolen en een zak ducaten ten gezamenlijken bedrage van f9,500 werd gevonden. Al de opgenoemde voorwerpen zijn geheel onbeschadigd. Den 21 dezer, inden morgen, kwam te Nieuwediep binnen eene kleine Engelsche sloep, bemand met twee visschers. Eene week geleden van de Engelsche kusten gestormd, hadden zij, ten prooi aan duizende gevaren, op de Noordzee rondgedreven, tot dat zij op het punt van door gebrek om te komen gelukkig deze haven bereikten. Engeland. Londen 21 april. Het gerucht, dat de koningin zich weder in gezegende omstandigheden zoude be vindenwordt door den Sunday Times tegen gesproken. De Morning Post wil weten, dat de koning der Bel gen bij de inwijding van het glazen paleis zal tegenwoordig zijn tot welk einde een stoomschip Z. M. van Ostende zal gaan afhalen. De commissarissen voor de groote tentoonstelling heb ben dezer dagen de groote jury benoemd, die uitspraak moet doen bij de beoordeeling der ingezonden voorwerpen voor de door vrouwen geleverde goederen zal eene commissie van dames beslissen, -aan wier hoofd de hertogin v. Suther- land staat. Men verzekert, dat het programma voor de opening der wereld-tentoonstelling zoodanig is gewijzigd, dat meer dere personen daarbij zullen worden toegelaten dan in den beginne was vastgesteld deze verandering zal echter de be paling inhouden, dat het publiek zich niet bewegemaar op de aangewezen plaatsen verblijve, opdat de vorstelijke omgang door het gebouw door geen gedruisch of gedrang worde gestoord of belemmerd. BuitscMaiift. IVeenen 19 april. Daar de baron Gehringer bepaald geweigerd heeft den post van stedehouder van Hongarjje op zich te nemenwordt de aartshertog Leopold met deze betrekking gedoodverwd. De Oostenrijksche marine bestaat thans uit 4 fregatten 6 korvetten, 11 brikken, 5 goeletten en 10 stoomvaartuigen. Men wildat de prins von Metternich eerstdaags zijn verblijf weder in deze stad nemen zal. Frankfort 21 april. In onze politieke kringen wil men met zekerheid weten dat de nieuwe bondsdag uiterlijk vóór den 15 mei in functie zal treden. Men ziet dit nader be vestigd door eene mededeeüng uit Bèrlijn volgens welke de 1'ruissische en de nog overige niet verschenen gevolmagtigden zich voor den 1 2 dier maandop hunnen post moeten be vinden. Frankfort en de overige drie rijkssteden zullen ge zamenlijk door den senator Brehmeruit Lubeck bij den bondsdag vertegenwoordigd worden. De Dresdener conferentien die slechts nog in naam be staan zullen alsdan definitief gesloten en de daar voorbe reide besluiten nadefj aan de beslissing van den bomjadag onderworpen worden. Frankrijk. Parijs 21 april. Aangaande de verkie zingen voor het presidentschap der republiek, begint hoe langer zoo meer verdeeldheid te heerschen. Terwijl de or ganen van het Elysée alles aanwenden 0111 tot eene verlen ging der magt van Lodewijk Napoleon te geraken wordt dit door verscheidene fractien der gematigde partij tegenge werktzonder dat deze evenwel een anderen kandidaat te genover Napoleon stellen. De republikeinen zijn het evenmin eens. De meest ge matigden hunner verklaren zich ter gunste van den generaal Lavaignac doch dit valt niet in den geest van de meest warme ijverige republikeinen, die 11a eerst aan Ledru-Rollin gedacht te hebbenthans wederom voornemens zijn een een- voudigen arbeider als hunnen kandidaat aan te nemen. Van dit standpunt uitgaande begint hunne aandacht zich thans te vestigen op den heer Nadaud. Een gerucht, waaraan weinigen geloof hechten meldt, dat de Fransche regering eene nota aan de Engelsche heeft gezondenmet verzoek om Ledru Rollin en eenige andere Fransche uitgewekenen van het Engelsche grondgebied te verwijderen. De collectendie gedurende het Paaschfeest in de verschillende kerken dezer hoofdstad gehouden werden hebben ongeveer 300,000 francs opgebragt. Volgens te Havre ontvangene brieven is de door den beruchten Cabet gevestigde kolonie zoo goed als ontbonden. Gelijk men weet ging het deze communistische volkplanting van den beginne af aan zeer ongunstig. Daarentegen gaat het met den door de Mormoniecen gevestigden Staat Deserec zeer voorspoedig. Zaturdag jl. werden in de hal bij afslag verkocht meer dan 400,000 kilogrammen vleesch. ^en verzekertdat reeds 120,000 inwoners van Frank rijk om een paspoort hebben verzochtten einde zich naar de tentoonstelling te Londen te begeven. Men berekent dat gedurende de vijf maanden dat zij geopend is, het getal der vreemdelingen, die alsdan Parijs doortrekken, wel 400,000 personen zal bedragen. Uit Parijs vertrekken min stens 30,000 inwoners. Volgens een dagblad worden in meer dan 400 gemeen ten petitiën oudei teekend ter gunste van eene herziening der grondwet en verlenging der presidenfsmagt. Ruim twee derde van de fabrieken te Lyon staan stil. 22 April. Een dertigtal arrestatien hebben giste ren plaats gehad in de voorsteden du Temple, St. Antoine en St. Jacques. Dit dertigtal dat onder behoorlijk geleide naar de prefectuur is gebragt, had zich sedert geruimen tijd gekenmerkt door de hevigheid hunner taal en hunne be dreigingen jegens de agenten der openbare magt. Heden waren de 5 pet. 52,20 fr.de 3 pet. 57,15. VLISSINGEN den 24 april. Voor Antwerpen bestemd lijn al hier ter reede gekomen Quattro FratelliF. S. Lauro van Na pels en Cupido G. Fortorici van Palermo beide met fruit- Pro- videnctPortal, van Cette, en AlbertF. Boinard van Boue, beide met lout. Voor Gent: Compte de Flandrede Jaeghere, van Messina en Catina met fruit. GRAANMARKT. Middelburg 24 April. Er is heden weder weinig tarwe aangevoerd en bij de zoozeer beperkte kooplust had men toch moeite om voor de puikste soort den prijs der vorige week te bedingen de mindere en afwijkende tarwe was nagenoeg onverkoopbaar de rogge flaaiuv prijshoudendgarstniet dan van den zol der ter veil, werd op ruim vorigen prijs gehouden. De Walchersche witte-bruine- en paardeboonen hield men zoo hoog, dat daarin niets omging; in erwten was de handel ook zeer beperkten koolzaad is geheel zonder handel gebleven. De prijs der oiien is niet veranderd. De middelprijs van de boter was heden 88 ets. Open Brief aan mijne Mede-Winkeliers en Neringdoenden binnen de Stad Middelbnrg. De Staatsmandie het heilzame en wel dadige der handelsvrijheid erkent, is ver- pligt de bestaande belangen waar zij het behoeven, te beschermen. Hij erkent de bescherming als eene noodzakelijkheid om de gelijkheid te handhaven. Mr. S. P. Lipmaït. 1S50. Het valt niet te ontkennen dat zich reeds sedert geruimen tijd bij den nijveren neringdoenden stand in deze stad eene verslapping een stilstand jaeen achteruitgang in zaken heeft laten waar nemen, die oppervlakkig nog achter een schijn van uiterlijke wel vaart verborgen, echter voor hem, welke met dien stand in dade lijke en dagelijksche aanraking staatvolstrekt geen raadsel meer is. Er is dan ook van tijd tot tijd in enkele dagbladen op dien toestnud gewezen doch meestal zonder de oorzaken dier kwaal aan te roeren of op te sporen. Door belangstelling genoopt dit onderwerp te be handelen wil ik echter geenszins geaehl worden mij de kennis aan te matigen die oorzaken naar eisch te kunnen aangeven en uiteen zetten neen, mijne handels- en standgenooten ik wensch alleen mijne op ondervinding gegronde opmerkingen beschouwd te zien als eene tot u gerigte opwekking, om uwe gezamenlijke krachten aan

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1