HlDDBIiülJRttSfiHB C 0 U fit A l\ T. N°. 47. Zaturdag 19 April. 33c0twvciï cm Qtbmittistntie». bekendmaking. 3Htttten(attb0tf(t£ Etjbi»0cw. iSuitcnlaubscItc Sijbiugcn. HERIJK BEll MATEN EK GEWIGTEN. De GEDEPUTEERDE STATEN YAN ZEELAND Doen te weten dat door hen in liunna Vergadering Tan den 9 dezer maand is vastgesteld, hetgeen Tolgt Art. 1. De Herijk, over het jaar 1851 van de Nederlandsche Ma ten en Gewigten welker gebruik in het vorige jaar verpligtend is geweest, en mitsdien van alle Gewigten, Lengtematen, Inhouds maten voor drooge waren Vochtmaten voor den handel in het klein en in het groot mitsgaders van de Wisse zal in deze 1'rovineie worden aangevangen met den 1 Mei aanstaande en gesloten op den 1 Augustus daaraanvolgende. Art. 2. De letter g jGolhische vorm) zal voor Ij-kletter gedurende dit jaar gebezigd wordenen op al de geijkt of herijkt wordende Maten en Gewigten benevens het bijzondere merk van den Arrondis- sements-ijker worden afgedrukt of ingebrand. Art. 3. De Arrondissements-ijkers zullen overeenkomstig art. 5 van het Reglement op den Herijk, van den 15 Februarij 1822, be halve in de plaats hunner woning nog tot den Herijk vaceren in die Gemeente van derzelver Arrondissement als door ons bij Reso- lutien van den 10 April 1840 no. 4ü en van den 26 Maart en 2 April 1841 no. 24 [Provinciaal Blad no. 34), van den 30 Juni] 1843 no. 11, van den 17 April 1846, no. 27 [Provinciaal Blad no. 48) en van den 21 Junij 1850 no. 33 zijn aangewezen en op de da gen gedurende welke zij niet in de Gemeenten buiten hnnne woon plaats vaceren ten minste gedurende vier uren daags hunne Kan toren geopend houden om aan de Ingezetenen gelegenheid te geven tot de verificatie hunner Maten en Gewigten. Art. 4. Zij zullen van de uren, waarop hunne Kantoren zullen ge opend zijn mitsgaders van de dagen op welke zij uit hoofde der vereischte vacatiën in andere Gemeenten niet tot den Herijk der Maten en Gewigten ten hunnen Kantore zullen vaceren aan Burge meester en Wethouders hunner woonplaats kennis geven, welke daar van door Publicatie en door insertie in de Stedelijkeof in de bin nen hunne Stad meest gelezen wordende Courant aan de belang hebbenden zullen doen kennis dragen. Art. 5. De Arrondissements-ijkers zullen Burgemeester en Wethou ders of Assessoren der Gemeente in welke zij in overeenstemming met het bepaalde in art. 3 tot den Herijk zullen vaceren, van hunne Op handen zijnde komst ten minste acht dagen te voren informeren en zullen deze gehonden zijn den Burgemeesters en Assessoren der andere Gemeenten voor welke gelijktijdig wordt gevaceerd, daarvan kennis te geven teneinde de Ambtenaren Publieke Administratien Kooplieden Winkeliers en andere belanghebbenden door hen wor den verwittigd van de plaats en van den tijd waarop tot den Herijk zal worden gevaceerd en van hunne verpligting om de bij hen in gebruik zijnde Maten en Gewigten mitsgaders de Strijkels der halve en kwart Mudden te doen herijken; zullende de Plaatselijke Besturen, behalve de ten deze vereischte openbare bekendmaking tevens zoo veel mogelijk, den belanghebbenden Ingezetenen hunner Gemeente welke zij welen dat van Maten en Gewigten gebruik maken ten hun nen Huize eene waarschuwing of kennisgeving laten doen. Art. 6. De Burgemeesiers der Steden en Gemeenten worden uit- genoodigd om aan den Arrondissements-ijkervóór den aanvang van den Herijk oT bij deszelfs komst in de Gemeente eene naamlijst le doen geworden van de Inwoners hunner Gemeente welke, uithoofde Tan hunne betrekking of hun bedrijf, verpligt zijn gebruik te ma ken van Maten of Gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het Register der Patentpligtigen worden geraadpleegd en voorts op dezelve ook gebragt worden de Ambtenaren en publieke Administratien welke in hunne Ambts betrekkingen Tan Maten of Gewigten tot het constateren van leve- rantienof werken gebruik moeten maken; wordende met betrekking tot de zamenstelling der bedoelde opgaven eene bijzondere naauw- keurigheid aanbevolen, opdat daarin uitsluitend alle erkende IJ k- pligtigen en geene andere dan de zoodanigen, worden opgenomen. Art. 7. De Arrondissements-ijkers zullen, betrekkelijk de door hen in iedere Gemeente, in weike zij hebben gevaceerd, gedane verificatie en herijk een relaas opmaken en daarbij opgeven de Amb tenaren publieke Administratien en Particulieren welke in de vo rengenoemde lijsten begrepen zijnde hun niet zijn gebleken aan derzelver verpligting betrekkelijk den Herijk te hebben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondissements-ijkers na den alloop van den termijn gedurende welken de Herijk is open gesteld aan ons worden gezonden. {Het vervolg in het volgend IVo.) De COMMISSIE uit het Provinciaal-Geregtshof in Zee landte zaraengesteld ter voldoening aan Artikel li dei- Wet op het Notaris-Ambtvan den 9 Jtiiij 1842 {Staatsblad no. 20), tot het afnemen der Examina van hen, die ver- langen mogten zich in staat gesteld te zien om naar het ambt van Notaris te dingenmaakt bij deze aan de belangheb benden bekend dat zij tot het bedoelde einde zal vaceren op Woensdag den een en-twintigsten Mei eerstkomende des voormiddags te tien uren, en volgende dagen (is 't nood), in een der Vertrekken van het Hofgebouw. De Commissie herinnert voorts de adspirantenaan de voorschriften van Artikel 3 der voorschreven Wet, en ver langt overigens, dat zoodanige stukken, welke aan haar moe ten worden ingediend tijdig en en portvrij zullen worden bezorgd, ter Griffie van den Hove. Middelburg den 14 April 1851. De Commissie voornoemd, De Procureur-Generaal G. van IJSSELSTEIJN bij den Hove Raadsheer. M. VERBRUGGE. A. J. van DEINSE Raadsheer. MINISTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. PROVINCIE ZEELAND. AA KR ES TERING. Op Zaturdag den 10 Mei des jaars 1851 des voormiddags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staats raad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, of bij zijne afwezigheid, door een der Leden van de Gede puteerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in hetiide District, aan het Lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg worden aanbesteed Het vernieuwen der RIjSWERKEN en bet maken van STEENGLOOIJINGEN aan de Calamiteuse Polders van Zeeland, gedurende het jaar 1851, niet het onderhoud van al de Werken tot den x April 1852; daaronder begrepen de leverantie van alle vereischte materialen, en zulks in 38 Perceelen van aanbesteding. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het Bestek der bovengemelde aanbesteding zal boven en behalve aan het Lokaal van het Ministerie van Binnenland- sche Zaken en aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburgter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Zullende vijf dagen vóór de besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij de Ingenieurs van den Waterstaat te Middelburg, te Goes, te Tliojente Zierikzee, te Breskens en te Neuzenbij elk voor zooveel zijn Arrondissement aangaat, en bij den Hoofd-Ingenieur re Middelburg, voor het geheel. De Minister van Binnenlandsche Zaken, THORBECKE. SE UIT IK G KIEZER SLIJSTE K. De BURGEMEESTER der Stad MIDDELBURG; Gelet op Art. 31 der Wet van den 4 Julij 1850 {Staats blad no. 37) regelende het Kiesregt en de benoeming der Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Stacen-Ge- neraal Brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat de Lijsten de Personen aanwijzende die binnen deze Ge meente tot bet kiezen van Leden van de Tweede Kamer der Staren-Generaal en van de Provinciale Staten bevoegd zijn, op heden zijn gesloten, in de Beneden-Voorzaal van het Raad huis zijn aangeplakt en op de Scads-Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. En opdat niemand hiervan, onkundig zij, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 April 1851. De Burgemeester voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. S TRA KR FO KR ER IJ. De regthebbencle op eene BOOT, met twee Banken, van binnen blaauw geverwd van buiten geteerd, voor en achter gemerkt O., en op eene TON wit en zwart geverwd, op de bodems met een Zandlooper gemerkt, vervoege zich ter reclame bij den Opper-Strandvonder Bewesten-Schelde te Middelburg. De SCHOOL-COMMISSIE bij het Departement Middel burg der Maatschappij tot Nut van V Algemeen voorne mens zijnde, om op Woensdag den 23 April aanstaande, des middags ten 12 ure, in de Concertzaal, uitdeeling van prijzen te doen aan de Leerlingen onder haar opzigt uit liet Schoolfonds onderwezen wordende, heeft gemeend bij die gelegenheid weder Openbaar Examen te moeten houden van de Leerlingen der bij het Departement bestaande Volks-Zang- school. Tot bijwoning biervan worden de Leden van her Departe ment en de Begunstigers van beide inrigtingenmet hunne Dames, beleefdelijk uitgenoodigd. Middelburg, 18 April 1851. Namens de Commissie, P. de MARET TAK, Secretaris. FONDS VOOR DE GEWAPENDE DIENST IN DE NEDERLANDEN. De jaarlijksche COLLECTE ten behoeve van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden zal plaats hebben op Woensdag den 23 dezer maand des namiddags tusschen twee en vijf ure. Voor hen die belangstellen in deze Vaderlandsche Instel ling zijn bij de Uitgevers dezer Courant, gratisverkrijgbaar gesteld eenige exemplaren van het Verslag van het verhan delde op de Algemeene Vergadering van het Hoofdbestuur en de Afgevaardigden der Discricts-Commissien van dit Fonds gehouden te Amsterdam, den 31 Julij 1850. De Leden der VEREENIGING tot wering van het mis bruik van STERKEN DRANK worden uitgenoodigd tot het bijwonen van eene Aigeineene Vergadering te houden op Woensdag den 23 April 1851 des namiddags om twee ure in de Concertzaal alhier. middag van Vlissingen weder naar het Nieuwediep gestoomd. Gisteren morgen zijn van Vlissingen (over Middelburg) naar Rorterdam vertrokken eenige kolonialen van verschil lende korpsen om te Harderwijk ingescheept te worden voor de Oost Indien. Bij koninklijk besluit van den 13 dezer zijn benoemd tot surnumerairen bij het vak der posterijen: de heeren L. de Jongte DordrechtA. TV. van der Boon Meschte Deventer; B. J. A. TV. baron van der Borchte Does- borgh 11. van Sonsbeeckte Groningen; J. H. Higly, te Venlo en M. H. Beeckmante Utrecht. De gewone audiëntie van den minister van justitie op dingsdag den 22 april aanstaande zal geen plaats hebben. Reeds wordt te 's Hnge veel gesproken van den ver- moedelijken opvolger van den overleden bevelhebber der Nederlandsche zeemagt in Oost-Indie den vice-admiraal van den Bosch. Velen noemen als zoodanig den schout-bij- nacht van der Plaatdirecteur eii kommandant van de di rectie der marine te Willemsoord. Terwijl de Amsterdamsche courant verzekert, dat de minister van justitie nog geene voordragt aan den koning gedaan heeft tot vervulling der vacature in den Hoogeti Raadspreekt de 's Gravenhaagsche Nieuwsbode van een loopend gerucht, volgens hetwelk het ministerie er op aan dringt dat de heer mr. Olivierdie de eerste op de lijst van voordragt staat, benoemd worde, en de minister van justitie zijn contraseign voor eene andere benoeming wei gert. Het eerste komt genoemd dagblad onredelijkhet tweede ongerijmd en onmogelijk voor. Naar men verneemt wordt graaf Sckimmelpenninck Nederl. gezant bij het hof van Groot-Brittanje in mei aanstaande weder in de residentie verwacht. Uit eene opgave van de opbrengst der belastingen gedurende de drie eerste maanden van dit jaar 1851 blijkt» dat dezelve heeft bedragen ƒ12,901,182, hetwelk, verge leken bij de opbrengst gedurende een gelijk tijdsverloop van het jaar 1850, bedragende 11,964,689eene ver meerdering oplevert van niet minder dan ƒ996,785. Al de onderwerpen hebben eene vermeerdering opgeleverden daaronder de directe belastingen van ƒ352,184 en de re gistratie en successie van 544,374. De loterij alleen heeft eene vermindering van 292,50 ondergaan. De 's Gravenhaagsche bijbelvereeniging gaf in 1850 uit, 296 Nederl. gereformeerde bijbels, 45 oude testamen ten 4 psalmboeken, 14 Evang. gezangboeken, 373 psalm en gezangboeken, 7 Luthersche bijbels, 18 evang. Luth. gezangboeken, 1 Hoogd. bijbel, te zanten 1818 boeken. Zij heeft opgerigt eene lees- en schrijfschool 4 bijbelsche leerscholen en eene tusschen-school. De christelijke kin derschool telt 504 leerlingen. Het godsdienstig huisbe zoek vertoonde meer leven en werkzaamheid dan in de laatst voorgaande jaren. Het laat zich aanzien dat Scheveningen gedurende het aanstaande badseizoen buitengewoon druk zal bezocht wordenalthans nu reeds zijn vele appartementen in het dorp verhuurd. Te 's Hertogenbosch wordt eerstdaags de komst van den minister van binnenlandsche zaken verwacht. Het Algemeen Handelsblad berigtdat de negotiatie, voor de Rijn-waterleiding naar Amsterdam te Londen niet alleen volgeteekend ismaar zelfs tot een bedrag van het dubbele van het benoodigd kapitaal, zoodat de aandeelen. daarvan reeds met premie aan de beurs aldaar verkocht worden. Reeds zijn de kolonel Palmer en de ingenieur Simpsen te Amsterdam gearriveerd, ten einde een aanvang met de voorbereidende werkzaamheden te maken. In de vorige week is te Leeuwardenop eene toeval lige wijze bij een arbeidersgezin eene som van 600 aan oude drieguldens, onder den grond gevonden. De eene helfc daarvan ontvingen de vinders, terwijl de eigenaar van het huis de andere helft bekwam. MIDDELBURG, den 18 April. Bij Zr. Ms. besluit van den 10 april jl. is vernietigd een besluit van gedeputeerde Staten dezer provincie van den 5 februarij van dit jaar, waarbij, met handhaving der bij de ligting der nationale militie van 1850 gedane uitspraken van den militieraadaan zes lotelingen finale of bij ver nieuwing tijdelijke vrijstelling is verleend ter zake van broederdienstop grond van de 2de alinea van art. 94 mm der wet van den 8 januarij 1817. - Eeigisteien is aanbesteed het bouwen eener fabriek voor meekrap-bereiding te Wilhelminadórp in Zuidbeveland voor rekening der onlangs alhier tot stand gekomen Zeeuw- sche maatschappij voor meekrap-bereiding. Dit werk is aan genomen door den heer J. J. van Uije alhier voor 54,500. Te Vlissingen heeft 11. woensdag de kapitein-luit.-ter zee de Smit van den Broecke het kommandement van 's rijks stoomschip gedeh op zich genomen, en het bevel over's rijks stoomschip cycloop overgegeven aan den luitenant.ter-zee iste klasse H. TVipff. Laatstgenoemde bodem is gisteren na Engeüamï. Londen 14 april. In de zitting van het lagerhuis op heden heeft lord Palmerston in antwoord op eene daaromtrent gedane interpellatie, verklaard, dat er, in tegenspraak met het loopend gerucht, hoegenaamd geene kiagten waren ontvan'gen van de vier groote Europesche mogendheden betreffende het gedrag der uitgewekenen te Londen. In de zitting van het hoogerhuis viei heden weinig belangrijks voor. Lord Monteagle diende eene petitie in tot het aanleggen van spoorwegen in Ierlanddie ter inzage gedeponeerd werd. Heden merkte men eene verdubbelde inspanning en werkzaamheid op in de meeste gedeelten van het gebouw der tentoonstelling. Met de ontpakking en het rangschikken der goederen gaat men dagelijks ijverig voortdoch nog altijd blijft er zoo veel te doen over, dat men bijna geneigd zou zijn 0111 in spijt van de uitgedrukte waarschuwing der com missie die allerwege, zoo binnen als buiten het gebouw, in reusachtige letters den belanghebbenden aanduidt, dat de termijn voor de opening op 1 mei bepaald blijftde moge lijkheid hiervan in twijfel te trekken. Gedurende het eerste halfjaar van 1850 hebben de spoorwegen ongeveer 67 millioen reizigers vervoerd, terwijl de ontvangsten van reizigers en goederen ruim 12 millioen hebben bedragen. Men maakt vele toebereidselen voor de feestelijke ont vangst en berging van 3600 nationale gardes, die op den verjaardag der koningin, 30 mei, uit Parijs hier worden verwacht.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1