MIDDELBURGSCHE ci k r. N°. 46. Donderdag 1851. 17 April. ISc^tuven en Qibmiuiötwticn. ISiaiwsnSanböchc 3tijbiu0cn. ISnitcnlanbschc STijbittgeit. Nabij Londen is gisteren eene grootê uitgestrektheid' KANTOOR DER DOMEIN EN TE SAS-YAN-GENT. De ONTVANGER der Domeinen te Sas-van-Gent zal als daartoe gemagtigd en ten overstaan van eenen Notaris, op Vrijdag den 25 April 1851 te SLUIS, in het Logement het IVapen van Amsterdamdes voormiddags otn 11 lire, verpachten ip Perceelen GRASGEWASSEN van de Buiten-Vesting- Gronden de Magdalenaen een Perceel Grond bij dz IVcst-Batterij. 4 Perceelen GRASGEWASSEN en den Dijk in en van het Maria - Poldertje en Schorren in de Haven van Sluis. 4 Perceelen VISSCHEIIIJ, behoorende tot de Vesting- Werken en 5 Perceelen VISSCHERIJ in de wateren van den Passa- ge-ule-Polder. De eerste 27 Perceelen, gelegen te Sluis, voor den tijd van één jaaren de 5 laatste Perceelen gelegen onder de Gemeenten IJzendijke IVaterlandkerkje en Ar. Kruis voor eenen termijn van 3 jaren. De voorwaarden van Verpachting met de omschrijving der Perceelen, liggen ter lezing, ten Raadhuizen te Sluis, St. Anna-ter-MuidenIJzendijkeWaterlandkerkje en St. Kruisin de Logementen het IVapen van Amsterdam te Sluis, en Hotel Anverste IJzendijke zoomede ten Kan tore van den Ontvanger voornoemd alwaar nader inlichtingen te verkrijgen zijn. De Ontvanger der Domeinen T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. TFELDADIGHEID. Arnemuiden den 16 April 1851. De COMMISSIE uit het ARMBESTUUR alhier maakt dankbare melding van eene gift van ƒ10, van V. B.be zorgd bij den Heer de Blaecke de Lignyte Middelburgen gevonden in de collecte van de Koorkerk aldaar, den 13 dezer, zijnde een munt-biljèt no. 76380bestemd voor cene extra-broodbedeeling op den 19 April, volgens bijschrift; hetgeen navolging vinden moge, vooral ter ondersteuning onzer Diaconie-fondsen. De Commissie voornoemd J. BLIEK, Diaken W. BAAS. MIDDELBURG, den 16 April. Naar wij vernemen zal de jaarlijksche collecte ten behoevp van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de ge wapende dienst in de Nederlanden door heeren wijkmees ters, op uitnoodiging van het stedelijk bestuur, plaats heb ben in deze stad en de buitenwijken op woensdag den 24 dezer maand des namiddags tusschen twee en vijf ure. Deze mededeelingop verzoek der alhier gevestigde dis- tricts-commissie geschiedende, hebben wij tevens van dezelve ontvangen eenige exemplaren van het verhandelde op de al- gemeene vergadering van het hoofd-bestuur en de afgevaar digden der districts-commissien gehouden te Amsterdam den 31 julij 1850, met uitnoodiging die gratis verkrijgbaar te stellen, voor een ieder onzer medeburgersdie, door in zage van het verhandelde ter genoemde vergadering, zich zaf willen vergewissen van de bestaande krachtige drangrede nen om meer dan ooit weldadig te zijn voor den vermink ten en hulpbehoevenden krijgsman. Bij besluit van HH. Gedeputeerde Staten van Zeeland van den 9 dezeris bepaald dat de herijk van de maten en gewigten in deze provincie zal plaats hebben van den x mei tot den 1 augustus aanstaande. Dit besluit, waarin aan de bepalingen op het herijken van alle maten en gewig ten wordt herinnerdzullen wij in onze twee volgende nommers geheel mededeelen. Bij Zr. Ms. besluit van den 9 dezer is de officier van gezondheid der 3de klasse B. F. Luckemet den 16 dezer, bevorderd tot officier van gezondheid der 2de klasse bij de koninklijke Nederlandsche marinemet bepalingdat hij zal rang nemen tusschen de officieren van gezondheid der 2de klasse IV. Dammann en H. Evertse. Z. M. heefc, bij besluit van den 4 dezer, goedgevon den: 1. aan den luitenant-kolonel J. van der Beek kom- mandant van het korps pontonniers, het pensioen toe te leggen en 2. te benoemen bij het wapen der artillerie bij den staf van het wapen tot kapitein van de 3de klasse bij anciënniteit, de iste luitenants O. II. Kuyck, van dien staf, thans gedetacheerd bij de koninklijke militaire akade- tnie, met bepaling, dat hij tot aan het einde van het loopend studiejaar in zijne tegenwoordige betrekking werkzaam zal blijven; en G. F. Coletmede van dien staf, met bepaling, dat hij in zijne tegenwoordige betrekking van onder-directeur bij 's fijks g'«erij van metalen geschut voortdurend gehand haafd blijft; bij het 2de regement vesting-artillerie, tot ka pitein van de 3de klasse bij anciënniteit, den isten luitenant adjudant C. F. N. van Gennepvan het korps bij het korps pontonniers tot kommandant van het korpsden kapitein G. Stieltjes, van het korps. Z. M. heeft den heer C. van der Voortvroeger se cretaris van het collegie van raden en generaalmeesteren der munt, benoemd tot komtnandeur der orde van de Eikenkroon t Men schrijft uic Vlissingen Het iste regement infanterie sedert een jaar in Walcheren en in het 4de en 5de district dezer provincie garnizoen houden de zal met het einde dezer maand naar Maastricht marcheren. Zoo immer een korps militairen onverdeelde aanspraak op de hoogachting en erkentelijkheid der ingezetenen mogt ver werven dan is het zeker het iste regement, dat Walcherens bewoners met leedwezen zien vertrekken. In de vorige week had een matroosbehoorende tot de eqiiipagie van Zr. Ms. fregat prins van oranje toen nog in *srijks dok liggende, het ongeluk, des avonds door de duisternis aan de oude haven in het water te vallen en zou voorzeker den dood gevonden hebbenware het niet dat de brave kapitein van het ;ste regement infanterie, H. L. K. Grond, te Vlissingen in garnizoen, op zijn geschreeuw dadelijk was toegeschoten en alles in het werk had gesteld om zijnen in levensgevaar verkeerenden natuurgenoot in de duisternis te ontdekken en redding te bieden. Zijne menschlievende poging werd met dat gunstig gevolg bekroonddat het hem gelukte, den drenkeling uit het water op te halen en be houden in eene nabijgelegene herberg te brengen alwaar hij hem van drooge kleederen en de noodige middelen deed voorzien, de onkosten daarvan zelf betaaldeen de verdere zorg voor den geredde aan den waard opdroeg." Wij vernemen dat er pogingen worden aangewend om de brik, welke, zoo als wij in ons voorlaatste nummer meld den, op de reede van Vlissingen aangevaren en dientenge volge gezonken was, te ligten. Dat dit evenwel niet dan met de grootste inspanning zal kunnen geschieden, kan men daaruit opmaken, dat het schip zwaar geladen is en met het dek ongeveer 18 voeten onder water zit. De ministers van buitenlandsche zaken, financiën en koloniën zijn bij koninklijk besluit tot gemagtigden benoemd om tegenover den Belgischen gezant en zijnen medegemag- tigde den heer Liedtswegens een nieuw verdrag van han del en scheepvaart tusschen Nederland en Belgie te onder handelen. Zaturdag is van 's Hage vertrokken Z. Exc. graaf Schim- melpenninckom zich weder naar zijnen post als gezant te Londen te begeven. Z Exc. heeft zich tevens belast met de overbrenging der ratificatie van Z. M. van de add. conven tie van handel en scheepvaartden 27 maartdoor graaf Schimmelpenninck met de Britsche gevolmagtigden te Londen onderteekend. Het geschil ten aanzien van de door den graaf genoten bezoldiging moet op eene voldoende wij2e geregeld zijn geworden. Maandag was in de residentie het gerucht in omloop dat met buitengewone gelegenheid bij de regering het berigt is ontvangen dat den 27 februarij 11. in Oost Indie is over leden Z. Exc. de vice-admiraal E. R. van den Boschkom mandant van Zr. Ms. zeemagt in de Oost-Indien en inspecteur der marine, oud-minister van koloniën, adjudant van Z. M. in buitengewone dienst enz. enz., waardoor de marine een gevoelig verlies heeft geleden. Naar men verneemt, zou de minister van binnenland- sche zaken aan de kamer van koophandel te Amsterdam te kennen gegeven hebbendat voortaan de leden dezer kamer moeten worden benoemd door al de gepatenteerde handelaren. Het Goudsch Kronijkske deelt mede dat op den 12 dezer te Lekkerkerk een zalm is verkocht voor f 22, die naauwelijlts zooveel ponden zwaar was, terwijl er reeds hoogere prijzen zijn besteed. Het is in het oogloopend hoe schaars deze visch thans voorkomtdie vroeger zoo ruimschoots te Schoonhoven Lekkerkerk enz. werd gevangen, en welker vangst en verkoop aan zoo velen brood verschaften, Te Amsterdam heeft maandag middag in het scheikun dig laboratoriumin de Staalstraateene ontploffing plaats gehad in eene vuurpan, gevuld met kokend zink, ten ge volge waarvan de hoogleeraar Baumhauer die aldaar werk zaam waseene allerbelangrijkste verwonding in het aangezigt heefc bekomen. De arrondissements-regtbank te Tiel heefc op den 1 april jl. een vonnis gewezen in corrcccionnele zaken het welk voor anderen tot waarschuwing kan strekken. De beklaagde L. v. L.arbeidsterte Zalt-Bommel woonachtig, had den 2 december 1850 hare woning re Zalt-Bommel verlaten niemand daarin achterlatende dan twee kinderen van hare dochter, het eene oud drie en een half jaar, het andere van drie maanden, met nog een kind van B... oud vier jaren; terwijl eene test met eenig vuur zich aldaar bevond. Het bleek dat weinig tijds daarna brand is ontstaan en een getuige daar intredende door den rook niets onderscheiden kon doch op bet geschreeuw aan gaande een kind vond liggen deerlijk gebranden dat dit kind (Zijnde dat van 5...) het gasthu.s opgenomen des avonds aan de brandwonden overleden is. De beklaagde L. v. L. is schuldig verklaard aan onwillige nederlaag door onvoorzigtigheiden veroordeeld tot eene gevangenis van drie maanden, in eene geldboete van 25 en in de kosten van het regtsgeding. De Nieuwe Rotterdamsche courant meldt, dat den 12 aan 't Zand in Noordholland de eerste vergadering heeft plaats gehad van de onlangs opgerigte zang- vereeniging der onderwijzers van het 9de district van Noordholland. De schoolopziener J. J. A. Creyghtonwegens vertrek naar elders, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen, was in de vergadering verschenen met het doel 0111 van de aanwezende onderwijzers afscheid te nemen. Hij deed dit met eene korte en hartelijke toespraak welke op gepaste wijze door verscheidene onderwijzers werd beantwoord terwijlbij monde van den voorzitter van het onderwijêers- gezelschap, den heer Helder, uit naam van al de on^éj^zers in het district, den vertrekkende!) schoolopziener een rraisLbe-' werkt stuk zilvermet eene gepaste inscriptie werd aangebo den. Met innig leedwezen zien de onderwijzers in dit school district hun opziener ontslagen uic de betrekking, waarin hij zoo veel goeds stichtte en nog zoo nuttig had kunnen werkzaam zijn. Te Groningen is in den ouderdom van 66 jaren over leden de hoogleeraar Th. van Swinderen. Ten gevolge van een besluit van Z. M. den koning der Belgen, van den 19 maart jongstl.zal den 15 au gustus aanstaande te Brussel worden gehouden eene alge- meene tentoonstelling van kunstwerken van levende meesters. In afwachtingdat de commissie van bestuurdoor den minister van binnenlandsche zaken benoemdmaatregelen zal hebben vastgesteld tot regeling der tentoonstelling, heeft de consul-generaal van Belgie te Amsterdam zich beijverd de aandacht der Hollandsche kunstenaars te vestigen op die tentoonstellingwelke met de algemeene tentoonstelling van de nijverheid te Londen geopend in verband kan worden gebragt. De Hollandsche kunstenaren worden uitgenoodigd aan deze tentoonstelling deel te nemen. Men verwacht, dat Nederland niet nalaten zal zich op dezen wedstrijd van alle landen op eene waardige wijze te doen vertegenwoordigen. Turkije. Uit Konstantinopel schrift men den 25 maart, dat zich weder nieuwe zwarigheden ten opzigte der Hon- gaarsche vlugtelingen hebben opgedaan. De sultan wil het voorstel van Oostenrijk om Kossuth en zeven zijner mede standers van de amnestie uit te sluiten, niet inwilligen, maar die amnestie tot allen uitgestrekt zien. Zelfs zou hij den Oostenrijkschen zaakgelastigde hebben doen weten dat hij te dezer zake nieuwe instructien van zijn hof verlangen moet; anders zoude sultan zich genoodzaakt zien al de uit gewekenen te laten afreizen daar hij niet langer hun cipier wil wezen. De heer von Kletzl heefc hiervan onverwijld mededeeling naar Weenen gezonden. De onderhandelingen wegens het geschil met den Egyptischen onderkoning worden ijverig voortgezet: en men hoopt het in der minne te ver effenen. De Turksche polieie heeft een Duitscher aangehou den in wiens koffer voor meer dan honderdduizend gulden aan valsche Weener banknoten waren. Verder wordt de ontdekking gemeld van eene aanzienlijke en hoogst belangrijke verzameling van Grieksche handschrif ten uit de grijze oudheid die door een Grieksch geleerde in eene grot aan den voet van den berg Athos gevonden zijn. Het gewigt van deze ontdekking is onberekenbaar, daar zij een aantal beroemde werkendoor oude schrijvers aange haald, doch sedert verloren geraakt, weder aan'het licht brengen. Zij bevatten vele eigennamen en aanteekeningen die veel licht kunnen verspreiden over die tijdperken der geschiedenis die tot nog toe met eenen ondoordringbaren sluijér zijn bedekt. Onder de wedergevonden werken wordt ge noemd eene volledige verklaring van het hieroglyphen-schrift, en den persoon die deze ontdekking gedaan heeft is het reeds gerukt de opschriften te ontcijferen die op een obelisk te Ilonstantinopel voorkomen. Singeland. Londen 12 april. Gisteren heefc de heer Disraeli een voorstel gedaan strekkende om ontheffing van belastingen voor den land-eigendom te erlangen. De minis ters noemden het eenen geveinsden aanval tegen de begroo ting en gispten het zeerdat men door zulke gestadige nieuwe voorstellen zonder dadelijk nutden gang van zaken poogde te belemmeren. De vrienden van den heer Disraeli bleven het antwoord niet schuldig. Lord J. Russell zeide op zijne beurt, dat in 'net voorstel zeker niet openlijk het regt van bescherming der granen vooropgesteld werd doch dat het er toch in was begrepen en dat hij het daarom meende te moeten bestrijden als leidende tot verhooging van den prijs der voedingsmiddelen. Ten slotte is met 263 tegen 250 stemmenen dus met de kleine meerderheid van 13, het voorstel afgewezen en is de kanselier der schatkamer kunnen overgaan tot de voor drage van de belasting op de huizen. Omtrent de voorgenomen reis van den heer Kennedy ter opsporing der expeditie van sir John Franklinwordt het volgende gemeld. De heer Kennedy bevindt zich thans te Aberdeen zoodra hij gereed iszal hij zich naar de straat Lancaster begeven vervolgens zoo ver mogelijk de scraat Prins Regent inzeilen waar zijn schipPrince Albert in eene veilige haven zal gebragt wordenterwijl twee bar ken in twee verschillende rigtingen zullen gezonden worden, zoo verre de aard det plaatsen en het ijs dit zullen toela ten. Een der beide barken zal zich naar de Noordpool begeven, de andere, welke zich naar het Zuiden, de Felix- haven zal rigten zal de landengte van Boothia omzeilen en vervolgens door de straat van James Ross de andere bark te gemoet zeilen. De beide barken zullen daarna ten twee den male scheiden de een zal zich naar het westen de an dere naar het noorden begeven, om andere plaatsen te be zoeken. Sir Kennedy, die dikwijls die streken bezocht heefcen er altijd rundvee en visch in grooten overvloed heefc gevon den, koestert de hoop, dat de geheele equipagie van sir Franklin niet is omgekomen. Hij zal in het einde der maand met zijn vaartuig vertrekken en voor twee jaren levensmid delen innemen.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1