MIDDELRURGSCHE C O U R A N «te. M M°. 45. Dingsdag 15 April. 35c0tutrcn et* Cfbmtni0t*ratiicn. weldadigheid 33imicttiattb0jtftc QTijbittgett. iSuitenlanbschc JEijbitigct*. MINISTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. PROYIWCIE Z EELATTD. AANBESTEDING. Op Donderdag den 8 Mei des jaars 1851 des voormid dags ten io ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland of bij deszelfs afwezendheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten, en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat in hec 11de District, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed a. Het verbeteren en begrinden van de vólgende AAR DEWEGEN 1. Van de Stad Axel naar de Axelsche Sassing, over 2440 Ellen lengte 2. Tusschen Axel en Neuzen over 2315 Ellen lengte; en 3. Tusschen de Stad Hulst en Walsoorden, over eene lengte van 5480 Ellen benevens 550 Ellen lengte Be strating met nieuwe Klinkermoppen breed 4 Ellen; en b. Het AFDAMMEN van de AXELSCHE SASSING, met den aanleg van eene LOS- en LADINGPLAATS aldaar. Alles met inbegrip der vereischte Materialen en édn jaar onderhoud na de voltooijing dezer werken. Deze Aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrijving en bij inschrijving en opbod, volgens art. 13 en 10 der Bestekken. De Bestekken der bovengemelde Aanbesteding zullen bo ven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Bin- nenlandsche Zaken en aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, ter lezing liggen op alle zoo danige plaatsen alwaar gewoonlijk de Bestekken van Water staats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de Besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd.Ingenieur van den Waterstaat A. Caland te Middelburg, en den Ingenieur J. Dirkste Neuzen. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. De STAATSRAAD, COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZEELAND, Ontvangen hebbende eene missive van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, van den 5 dezer, no. 182, 5de Afdeeling daarbij zijn verlangen te kennen gevende dat de Beschrijvingen en Teekeningen welke achtervolgens Art. 7 der Wet van den 25 Januarij 1817 CStaatsblad no. 6)bij de aanvragen om Octrooi moeten worden gevoegd voortaan worden overgelegd in triplo voor wat de Beschrijvingen en in duplovoor wat de Teekeningen aangaat Brengt zulks ter kennis van de belanghebbende Ingezete nen van dit Gewestten einde zich bij voorkomende ge legenheden naar des Ministers verlangen te kunnen gedragen. Middelburg, den 11 April 1851. De Staatsraad, Commissaris des Konings voornoemd, VAN VREDENBURCH. De ARRONDISSEMENTS-BETAALMEESTER te Mid delburg adverteert, dat, van af den 15 tot en met den 25 dezerzijne functie zal worden waargenomen door zijnen Boekhouder, den Heer Hendrik Leendert Fermeyle Broeder. Middelburg, 14 April 1851. VAN SON. NEDERL. HAND EL-MA AT SC HAP PIJ De DIRECTIE maakt bekend, dat de Voorjaars INDI GO-en COCHENILLE-VEILINGEN der Maatschappij van 1851, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen, en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAMop Maandag 28 April 1851, 674 Heele Kisten j Java indigo ,iggende aldaari 1687 Kwart J 274 Kisten Java COCHENILLE Te ROTTERDAM, op Donderdag 1 Mei 1851, 159 Heele Kisten j INDIGO, liggende aldaar. 1712 Kwart De Directie geeft voorts de verzekering dat zij, vóór hare gewone Najaars-Veilingen van 1851 geene andere In digo en Cochenilledan de bovengemelde partijen, aan de markt zal brengen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 15 Maart 1851. DE MONCHY, President. TOLLENAAR, Secretaris. Middelburg, den 14 April 1851. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier, op gisteren voormiddag in de Koorkerk gecollecteerd heb- VOOR ARNEMUYDE bende een verzegeld pakjemet opschrift: berigtendat zij hetzelve hebben doen bezorgen bij den Heer L. H. de Blaecke de Ligny. Diakenen voornoemd JOIIs. BASTIAANSEPraeses. Cs. NUYSScriba. MIDDELBURG, den 14 April. Bij koninklijk besluit van den 7 dezer zijn verleend de volgende pensioenen aan den heer D. A. van de Kreke gewezen adjunct-commies der iste klasse bij het provinciaal gouvernement van Zeeland, ten bedrage van 538 's jaars aan den heer M. de Schinkelgewezen iste klerk bij laatst genoemd provinciaal gouvernement, ten bedrage van ƒ173 's jaars, en aan den heer A. Naman, gewezen hooglëeraar en directeur aan's Rijks vee-artsenijschool te Utrecht, ten be drage van 3400 's jaars. Bij besluit van den 11 april 1851 no. 1 heeft Z. M. goedgevonden 1. Aan den vice-admiraal E. Lucas, op zijn verzoek, met den 20 der genoemde maandeervol ontslag te veriee- nen als minister van marineonder dankbetuiging voor de trouwe en goede diensten door hem bewezen en behoudens zijne aanspraak op pensioen; 2. Te rekenen van datzelfde tijdstip af, het bestuur van hel; departement van marine ad interim op te dragen aan den minister van oorlog. Heden morgen is ter reede van Vlissingen gearriveerd 's Rijks stoomschip cycloop kommandant de kapt.-luit,-ter zee A. J. de Smit van den Broecke van Hellevoetsluis. Zoo men verneemt is de zeildag van 's rijks fregat prins van oranje gekommandeerd door den kapt.-ter-zee D. Bijl de Froebestemd naar de Middellandsche zee, en die van de korvet sumatra gekommandeerd door den kapt.- ter-zee t Hooft, en bestemd naar de kust van Guinea, be paald op den 20 dezer maand. Twee Pruissische officie- eieren waarvan de een aan boord van het fregat en de an dere aan boord van de korvet zijn geplaatstzullen deze reizen medemaken, ten einde zich in de zeevaartkunde als anderzins te oefenen. Ook zal met laatstgemelden bodem vertrekken de adsistent-resident. ter kust van Guinea, de heer Nagtglas. De regering der stad Zierikzee heeft, het voorbeeld van andere steden volgende de broodzetting afgeschaft. Naar men verneemt zal Z. M. de koning zich in de eerste dagen van mei naar Amsterdam begeven en aldaar vier dagen vertoeven. Bij koninklijk besluit van den 7 dezer is de commissie benoemd bij koninklijke besluiten van 25 julij en 4 augustus 1848 (voor de herziening der geneeskundige wetten en staatsregeling) ontbonden onder dankbetuiging voor den ijver en de naauwgezetheid waarmede zij hare taak volbragt heeft. Door de zorg van het departement van justitie, zijn de hoofden van policie in de onderscheidene gemeenten bij eene nadere circulaire van den 5 april 11.op nieuw aan geschreven aangaande hunne verpligt'nff tot zoo veel mo gelijke eenvormige handhaving der wet van den 13 augustus 1849 Staatsblad no. 39), op de toelating en uitzetting van vreemdelingen. Ter vervulling der vacature in het Fransche instituut ontstaan door het overlijden van den heer Kunth hoogleer- aar in de kruidkunde te Berlijn is met algemeene stemmen tot lid van die instelling verkozen de heer C. L. Blume hoogleeraar te Leyden. De heer Blume is thans deeenige Nederlandsche natuurkundige welke lid is van het Fransche instituut. De dezer dagen te Amsterdam gehoudene tentoonstelling van voortbrengselen van tuin- en landbouw is naar gemeld wordt, door omstreeks 7000 personen bezocht. Presidenten en directeuren der Nederlandsche bank hebben bekend gemaakt dat heeren commissarissenna examinatie en goedkeuring van de balans over het op 31 maart afgeloopen boekjaar het dividend, aan de aandeelhebbers uit te keerenbepaald hebben op ƒ30 per aandeel; zijnde het fonds van reserve verbleven op ƒ2,250,000. De Staats-Courant van 11 april behelst een uitvoerig berigt wegens de conversie van al de obligatien ten laste der Maatschappij van Weldadigheidachtervolgens gene- gotieerd bij de heeren Flaer Kol te Utrecht, en wijders tot regeling van de zaken der genoemde maatschappij. De Haarlemsche Courant deelt de volgende opgaaf mede van uit die stad verzondeue voorwerpen naar de Lon- densche tentoonstelling. Drie staalmagneten waaronder een van 250 kilo's draag kracht, eene magneto-electrische machine, een zeemans kompas. Deze voorwerpeu zijn gezonden door den heer IV. M. Logeman en door hem vervaardigd in gemeenschap met den heer N. van IVetteren naar het stelsel van den heer mr. P. Elias te Haarlem. Door de heeren zijdefabriekanten J. A. Travaglino Zonen zijn gezonden eenige ponden corsetzijdenaaizijde koordzijde cramzijde eenige zijden doeken een stuk goudlaken een stuk zilveren stofdiverse zijden linten verschillende effene, gestreepte en geruite zijden stoffen alles vervaardigd in hunne fabriek. Uit de fabriek van veerkrachtige gomwjelke gedreven wordt onder de firma H. de Clercqis gezonden eene buis van gevulcaniseerde (gezwavelde) gom (h vulcauised India Rubber Tube)lang 8 ned. ei als eene proef van de hoogte waarop men het hier te lande heeft gebragt in de bereiding van de veerkrachtige gom. Door Johannes F.nschedé Zonen boekdrukkers en let tergieterszijn gezonden: een folio en een kwarto-bijbel, als proeven van stereotype druk en verder twee voljedige stellen gegotene Javaansche drukletters. STATEïf-GElYERAAL. tweede kamer. Zitting van 10 april Zijn ingekomen drie wets-ontwerpen houdende naturalisa tie van mr. E. G. van Sendente Zwolle, B. Mendel en A. Mendelte Amsterdam. Het wets-ontwerp tot verhooging van het VlIIste hoofd stuk der begrooting van 1851, voor eene sluis te Willemsoord, is met 32 tegen 22 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Mackay, Engelen Met- man, de Limpensvan der Heyde van LyndcnIVater- hoffvan Hoëve/l, Taets van Amerongen AnemaetGroen van Prinsterer Ter Bruggen Hugenholtz van Eek Hof man DullertPoortman BaudL. D. Storm van Gol- stein van Zuylen van Nyeveltde Fremerij en van der Linden. Het wets-ontwerp tot intrekking van art. 14 der wet van 12 julij 1821, betrekkelijk provinciale opcenten en dat tot tijdelijke verzekering van de uitvoering van art. 118 der provinciale wet betrekkelijk rekenpligrige ambtenaren zijn achtervolgens zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Het wets-ontwerp tot tijdelijke wijziging van art. 26 der wet van 1818 op de groote visscherijis met 45 tegen 7 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren van Hallvan Aker laken Taets van Amerongen HofmanSmitPoortman en van Hasselt. Na eene korte beraadslaging heeft de kamer zich veree- nigd met de conclusie der commissie, die in de vorige zit ting haar verslag uitbragt omtrent eene missive van den minister van financien betrekkelijk het regt van visscherij in het Pannerdensche kanaal welke conclusie strekte om die missive voorloopig aan te houden en van den minister nadere meer voldoende inlichtingen te verzoeken. Bij monde van den heer van Doorn is rapport uitgebragt namens de commissie, in wier handen vroeger gesteld was het verslag der algemeene rekenkamer over 1849. Nadat de commissie voor de verzoekschriften nog omtrent eenige adressen verslag had uitgebragt, is de vergadering tot nadere bijeenroeping gescheiden. Onmiddelijk na den afloop der zitting zijn de werkzaam heden der verbouwing van de vergaderzaal aangevangen die met den meesten spoed moeten worden voortgezetten einde tegen de verstrijking van het reces gereed te zijn. Engeland. Londen 10 april. Het huis der gemeen ten heeft gisteren besloten dat de beestenmarktwelke te Smithfield gehouden wordtuit dat gedeelte der stad naar eene der voorsteden zal worden overgebragt. De leden van de City hebben zich sterk tegen dit voorstel verzet en lord Russell voor de gevolgen gewaarschuwd, daar het wel eens gebeuren kondedat hijministerdie uit de City is afge vaardigd dien ten gevolge niet herkozen werd. De baron Haber heeft op nieuw beslag gelegd op fondsenwelke aan het Portugesche gouvernement toebe- hooren. Niet alleen zijn de ontstane lekken in het glazendak van het gebouw der tentoonstelling geheel gedigt, maar zoo danige voorzorgen genomen dat die waarschijnlijk voor het vervolg niet meer te duchten zijn. Tot ventilatie van het gebouw zal eene kolossale fontein in het middelpunt daarvan worde# daargesteld van welke men bezig is de grondslagen te maken. Het overvloedig water van deze fontein door den snellen luchtstroom spoe dig uitgedampt moet groote frischheid in het geheele ge bouw geven en de zomerhitte daarin matigen. Duitschland. iVeenen 8 april. De keizer zal eerst tegen het einde dezer maand naar Agram vertrekken. De vrijhaven van Venetie zal tegen het einde der maand mei geopeud worden. De spoorweg-linie van Verona naar Mantuade eerste schakel van het groote spoorweg-net, dat geheel Duitsch land met Zuidelijk-Italie vereenigen moetis gisteren pleg- tig geopend. Berlijn 9 april. De eerste kamer beraadslaagde heden over het wets-ontwerp betreffende de ministeriele verant woordelijkheid. Vele leden verklaarden zich tegen het ont werp. In de tweede kamer liepen de discussien over het wets-ontwerp, betreffende de verantwoording van de 18 millioenen thaler voor oorlogskosten. Verscheidene wijzi gingen werden aangeboden. De minister-president heeft de staatkunde der regering breedvoerig verdedigd, doch werd wegens zijne hevige rede door den president der kamer tot de orde geroepen. De heer von Fincke heeft den minister beantwoord en de buitenlandsche staatkunde van het kabinet ten sterkste gegispt, en het vooral verweten, dat het kabinet het aan Oostenrijk heeft mogelijk gemaakt strijdvaardig te genover Pruissen te staan en zijne inzigten door te drijven. Hij beschuldigde onder anderen het ministerie ook dat het door zijne handelingen in de Olmutzer overeenkomst de grondwet had geschonden. De commissie uit de tweede kamer voor de drukpers wet heeft zich vereeiiigd met het stelsel, om de delicten door middel van de drukpers gepleegd te onderscheiden in wanbedrijven en misdaden. Frankrijk. Parijs 11 april. Het definitief mini sterie is eindelijk tot stand gekomen. Heden morgen ver-

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1