MIDDELBURGSCHE N°. 44. 12 April. Zaturdas: öcsuuvxu ctt Clbmtnisrfiraticw. MAAT SCHAPPIJ DEN LANDBOUW en DE TEEIEEIT fiinuculanböcltc QTijbittgeu. iSuitcnIaubschc ®ijbingc«. Wc o II r a «rfck TOT BEVORDERING EN AANMOEDIGING VAN IN DE PROVINCIE ZEELAND. Het HOOFDBESTUUR der MAATSCHAPPIJ brengt hierlangs ter algemeene kennis, dat, naar aanleiding ran het reeds vermelde in de Middelburgsche Courant van den 1 Maart jl. wegens het houden der Algemeene Vergadering en Tentoonstelling van Vee en andere Voorwerpen den Landbouw betreffendedaartoe alsnu een der dagen is aangewezen, gedurende welke het 6de Landhuishoudkundige Congres binnen de Stad Goes zijne bijeenkomst houden zalen wel op Donderdag den 12 Junij aanstaande zullende het uur en de plaats der vereeniging nader bij het Programma worden mede gedeeld. Wijders zullen op bovengenoemde Tentoonstelling de volgende Premien worden uitgeloofd Voor den besten Hengst van 3 jaren 40 Hengst boven de 3 jaren - 25 Voor het beste 3j*rig Inlandsch Akker-Merriepaard - 40 Tweede Prijs - 25 v Rijtuig-Merriepaard - 40 Tweede Prijs - 25 Voor het beste 2jarig Akker-Merriepaard - 30 Tweede Prijs - 15 Voor het beste éénjarig Merriepaard- 20 Tweede Prijs - 10 Voor den besten Stier geboren na 1 Januarij 1848 - 30 Tweede Prijs - 15 geboren na 1 Januarij 1849 - 25 Tweede Prijs - 10 geboren na 1 Januarij 1850 - 20 Tweeds Prijs - 8 Voor de beste Melkkoe -25 Tweede Prijs - 15 Voor de beste Vaars, geboren na 1 Januarij 1848 - 20 Tweede Prijs - 12 j> geboren na 1 Januarij 1849 - 15 Tweede Prijs - 8 geboren na 1 Januarij 1850 - 10 Tweede Prijs - 5 Voor den besten éénjarigen Ram - 20 Tweede Prijs - 12 Voor den besten Ram boven de twee jaren - 15 Tweede Prijs - 10 Voor de beste drie stuks éénjarige Hamels - 20 Tweede Prijs - 10 Voor de beste vijf stuks éénjarige Ooijen 20 Tweede Prijs - 10 Voor den besten Beer ..-15 Tweede Prijs - 8 Voor de beste Zeug- 10 Tweede Prijs - 5 Insgelijks zullen Premien of Medailles worden toegewezen voor nieuw uitgevondene of ingevoerde Werktuigen welke ten alge- meenen nutte doelmatig worden geoordeeld alsmede voor aange- bragte verbeteringen aan bestaande Landhuishoudelijke Werktuigen; voor puike nieuwe Zaden en kunstmatig bereide Mestspecienmet aanduiding der laagste prijzen, en onder aanwijzing van de middelen ter verkrijging. Het bedrag dezer Premien zal door het Hoofdbestuur worden ge regeld doch de som van vijftig Gulden niet mogen te boven gaan. En wordt bij deze elke Inzender van Vee of van andere Voorwerpen andermaal uitgenoodigd om zoodra mogelijk aan den Secretaris van zijn Afdeelings-Bestuur daarvan kennis te geven met opgave van hetgeen bij voornemens is aan te brengen en onder bijvoeging eener verklaring, houdende aanduiding van de soort en van den juisten ouder dom van het Vee benevens eene bepaalde vermelding van het verder bij 30 der Statuten dienaangaande voorgeschrevene. Het Hoofdbestuur maakt overigens van deze gelegenheid gebruik om den wensch Ie kennen te geven dat deze hernieuwde Tentoon stelling van de Producten van Zeelands Landbouw d« algemeene medewerking der Landlieden en Landeigenaren moge ten deel vallen en vooral Zuidbevelands Bewoners het bewijs mogen leveren, dat de tussehen de eerste Tentoonstelling in dat Eiland en de nu aanstaande verloopene jaren niet ongebezigd zijn voorbijgegaan maar vruchten hebben gedragen en verbeteringen aangebragt. Zoo immer toch dan mag voorzeker de nu op handen zijnde belangrijk geacht wordenimmers het Landhuishoudkundige Congresde keru van hen die in Nederland de belangen van den Landbouw voorslaan, en waaronder zoo vele mannen van kennis en ervaring van uit alle oorden des Rijks vereenigd worden aangetroffen zal alsdan in dat District zijne jaarlijksche bijeenkomst houden. Als voor het oog dus van geheel Nederland zal de Zeeutvsche Landman van zijne vorde ringen in het vak des Landbouws van zijn streven naar vooruitgang moeten doen blijken; hij zal meer dan immer de eer van zijnen stand den roem zijner buiten af hoog aangeschreve verdiensten te hand haven hebben. Dat dan ook niemand zich onttrekke maar allen naar vermogen het hunne toebrengen om dien goeden naam in Zeeland te doen gevestigd blijven. Middelburg, 11 April 1851. Namens het Hoofdbestuur der Maatschappij voornoemd W. Pu. NIS, Secretaris. VEE MARKT op het Dorp NIEUWLAND Woensdag 16 April 1851. rOORJAARS-KEEMARKT te KRONINGEN, Woensdag 16 April 1851. MIDDELBURG, den 11 April. Bij besluit van den 7 dezer, heeft Z. M. goedgevonden te benoemen, bij de dienstdoende schutterij te Middelburg, tot aden luitenantden heer R. C. Engelbertsthans sergeant. Bij besluit van denzelfden datum is aan den heer .7. .7. A. Creygthon, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als school-opziener in het negende school-district van Noord- Holland onder dankbetuiging voor de in die betrekking gedurende vele jaren bewezen diensten. Bij koninklijk besluit van den 4 dezer, is de luit.* ter-zee van de 1 ste kl. titulair ,7. L. L. Penning Nieuw land onder-inspecteur over het loodswezen, de betonning, be- bakening en verlichting in liet 5de district, op de stand plaats Hellevoetsluismet den 1 mei aanstaande in die be trekking overgeplaatst in het 6de district op de standplaats Brouwershaven, en de luit.-ter-zee van de iste kl. titulair A. E. Thierensonder-inspecteur over het loodswezen de betonning, bebakening en verlichting in het 6de district, mede met genoemden datum, in die betrekking overgeplaatst in het 5de district op de standplaats Hellevoetsluis.- De onlangs door de handel-maatschappij voor deze stad bevrachte schepen zullen gevoerd worden als volgthet Zeepaarddoor kapt. ,7. Giltjes Lzn. Middelburgdoor kapt. M. RooderkerkScheldedoor kapt. J. van Delft Cz Aan den heer F. van de Plassche vroeger burgemeester der gemeente Aardenbnrg is dezer dagen door tusschenkomst der Nederlandsche diplomatie, een zeer vereerend diploma uitgereiktvan wege Z. M. den koning der Belgen als blijk van erkentelijkheid voor zijne ijverige bemoeijingen in het te keer gaan van een in het jaar 1846 plaats gehad hebbenden brand in de naburige Belgische gemeente Middelburg. Naar men verneemt heeft het den koning behaagd, het beschermheerschap aan te nemen over de handboog-societeit IVillem Teilte Hontenisse. Uit Gorinehem schrijft men van den 7 dezer: „Door den hoogen waterstand is de rivier de Merwede voor deze stad ook buiten hare oevers getreden en heeft de kaden enz. overstroomd vooral voor het afvaren en aanleggen der stoombooten is zulks een groot ongerijf. Ook de langs de andere zijde dezer vesting stroomende rivier de Linge is zoodanig gezwollendat de groote bruggen aan die zijde reeds gedeeltelijk onder water staan. Vele landen zijn dus weder overstroomd. Het water is echter thans gelukkig val lende." Het water is in Noordbraband en in de omstreken van Maastricht mede vallende. Den 7. was het water te *s Her togenbosch drie duim gevallen sedert den vorigen dag. Van den 7 april wordt uit Maastricht gemeld dat de overstrooming in den omtrek dier stad had opgehouden. De arrondissements-regtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van den redacteur van den Courrier Batave, den heer A. van Bevervoorde en hem veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en in de kosten te verhalen des noods bij lijfsdwang. De werken van mr. IV. en vrouwe K. IV. Bilderdijk door wijlen den heer E. L. Qlinderman verzameld, zijn den 7 april aan het stads-venduhuis te Utrecht verkocht aan den heer P. P. Verbeekpredikant te Doorn, voor 471,25. Volgens een berigt uit Suriname had de toestand van mgr. Groojf z\z\\ niet verergerd maar was nog zorgwekkend. STATEN-GENERAAL. De afdeelingen van de tweede kamer hebben zich dingsdag bezig gehouden met het onderzoeken der wees-ontwerpen betrekkelijk de eenzame opsluiting van gevangenen nopens het achterstallig aandeel van Nederland in de Russische schuld in Holland, en van drie naturalisatie-wetten. Uit het onderzoek der voordragt tot tijdelijke wijziging der wet van 1 818 op de uitoefening der groote visscherij in de afdeelingen van de tweede kamer der Staten-Generaalbleek wederom dat het stelselde groote visscherij beheerschende door de groote meerderheid der leden werd afgekeurd. Ook ten aanzien van dezen tak van nijverheid moet geheele vrij heid bestaan. Daarvoor gelden eveneens de erkende begin- selen der staathuishoudkunde. De groote visscherij behoort, om de haar ten dienste staande krachten aan te wenden, niet in wettelijk aangelegde banden gekneld te worden. Een groot aantal leden kon zich evenwel met deze wets- voordragt vereenigen omdat zij meenden datofschoon als beginsel algeheele vrijheid is aan te prijzende overgang daartoe echter niet plotseling moet plaats hebben. Als over- gangs-maatrege! zou de voordragt nuttige gevolgen kunnen opleveren. De eerste kamer der Staten-Generaal za! vergaderen op donderdag den 24 april aanstaande. Kerknieuws. Amsterdam 7 april. Door diakenen der Ned. Herv. gemeente alhier zijn ter vervulling der va cature veroorzaakt door het oveilijden van ds. Begemann in leven Hoogduitsch predikantop het drietal gebragt DD. IV. Brandtte Essen aan de Rhoer H. S. .7. Hugen- holtz te Velthuizen in Bentheim en J. N. Pleineste Emden. De Nederlander heeft in zijn no. 240 een concept adres, aan Z. M. den koning aangeboden te teeltenen door leeraren der Nederlandsche Hervormde kerkin zake der vacature van een der hoogleeraren der theologische faculteit te Leyden. Daarin wordt voor die betrekking geriaag een man, die bij groote wetenschappelijke kennisz"-i vereenigt met de leer der vaderen, naar Gods woorc in e belijdenis-schriften uitgedrukt." De Nederlander zegt, dat voor genoemde vacature 111 aanmerking komen DD. Doedesvan Oosts f zes Bests 9 v&ji den Ham enz. .ft der wetten van 1846 op het belastingstelsel. In jila zitting van het congres is reeds moeten uitgemaakt worden of men de regten ad valorem moet berekenen op het tijdstip van den uitvoer of bij den verkoop. Thans is wederoitf.'AÏfi den secretaris der schatkist gevraagd, of de scheepsvraetiten5"' komende op ingevoerde goederen moeten getrokken worden bij de innerlijke waarde dier goederen ten einde naar dat totale bedrag de regten te heffen, ja of neen Hierop is nog geene beslissing genomen. Indien het antwoord be vestigend was dan zouden de grovere koopwaren van weinig waarde maar grooten omvang, aan zulke zware regten on derworpen worden dat de handelstoestand daardoor een ge heel ander aanzien zou verkrijgen. De laatste berigten uit Californie loopen tot den 15 februarij. Sedert het afzenden van de vorige tijdingen zijn de invallen der Indianen talrijker geworden en heeft men uit hoofde van de vele moorden door hen bedrevennieuwe credieten aan het wetgevende ligchaam moeten aanvragen om den oorlog vol te houden. Men heeft eene commissie onder een sterk escorte naar de wilden afgezonden om met hen te onderhandelen en zoodoende de veiligheid en den vrede des lands te verzekeren. Het weder blijft droog en ondanks het winter-saisoen buitengewoon warm. Sedert de maand maart des vorigen jaars, dus gedurende meer dan tien maan den heeft men geen vijf dagen regen gehad zoodat er zelfs vrees gekoesterd wordt voor nadeelige gevolgen, zoo wel voor den landbouw als voor het vee. De gezondheids toestand der landverhuizers is over het algemeen voldoende. Engeland!. Londen 7 april. De kamer der gemeen ten heeft heden een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de wet op de income-t*x. Bij het vertrek van den post ontwikkelde de heer Herries zijne motie, strekkende 0111 die belasting niet meer Ce doen opbrengen dan volstrekt noodig was. De Nederlandsche gezant aan ons hof, graaf Schim- uielpenninckwordt in den loop dezer week hier terug ver wacht. Namens de commissie voor de wereld-tentoonstelling is last gegeven, dat al de goederen in het gebouw vóór 12 april ontpakt en de pakkisten uit de zalen weggenomen moe ten zijn. Niet minder dan 2500 menschen werkten gedu rende de vorige week aan de voltooijing en versiering van het gebouw. Gedurende den tijd der groote tentoonstelling, zal aan het gebouw een aantal in roode uniformen gekleede en ge- numeroteerde jonge lieden, ais schoenpoetsersin dienst gesteld worden. Te Chagres is een afgrijsselijke moord gepleegd waarbij 11 personen (8 mannen 2 vrouwen en een kind) het levert hebben verloren. Twee van die mannen waren Parijzenaars. Afrika. Van de Kaap de Goede Hoop zijn eenigzins betere berigten ontvangen. Zij gaan tot 10 februarij en hou den in, dat de forten Cox en Wnite, die door de Kaffers omsingeld waren door de troepen onder aanvoering van kolonel Mackinnonontzet zijn. Ook was de stelling der troepen verbeterd. Aooril-A m er ik In de Vereenigde-Staten zijn nieuwe inoeijelijkhedeii ontstaan ter zake van de uitlegging Diiltscliland. PVeenen 5 april. Naar men ver neemt zal eene aanzienlijke deputatie uit Venétie herwaarts overkomen om den keizer voor het herstel der vrijhaven en voor zijn bezoek aan die stad dank te zeggen. De keizer is zeer ingenomen met de goede ontvangstwelke hij in Italië heefc ondervonden. Onderscheidene ministers en andere hooge autoriteiten zijn gisteren naar Praag vertrokken, om bij de plegtige opening van den spoorweg naar Dresden tegenwoordig te zijn, De onderhandelingen tussehen ons kabinet en de Porte over de zaak der Ilongaarsche uitgewekenen duren voort. De wet op het burgerlijk huwelijk zal weldra bij het ministerie in beraadslaging komen. Het ontwerp staat het burgerlijk huwelijk niet toe. De bekende zangeres Gentiluomo is door een Servi- schen bisschop beschuldigd van eenige duizende guldens ge stolen te hebben. Heden zijn de debatten onder een buiten- wonen toeloop van nieuwsgierigen begonnen. Berlijn 7 april. In de zitting der eerste kamer is beslo ten, dat de zittingen van dit jaarop 10 mei zullen eindigen en de kamer tijdens het Paaschfeest acht dagen vacantie nemen zal. Vervolgens werden eenige rapporten over peti tiën uitgebragt. De zitting der tweede kamer was van alle belangrijkheid ontbloot. Voor de benoeming tot gezant bij den bondsdag komen thans, behalve den heer von Boninnog in aanmer king de graaf von Bermtorf en de graaf Alvensleben. Deze laatste zou echter reeds geweigerd hebben. Sedert het begin van 1848 is het verbruik van sterke drank in Pruissen sterk toegenomen. In andere landen als Holland, Noorwegen en Engeland daarentegen is dit ver bruik verminderd. Naar men uit Petersburg verneemtheeft de keizer het ontwerp eens spoorwegs van Warschau naar Petersburg reeds goedgekeurd. Binnen kort zullen ook Moskau en Odessa door middel van een spoorweg worden verbonden. De keizer van Rusland heeft bij ukase bevolen, dat op de groote markt van Petropawlowsk de hoofdstad van Kamschatka een gedenktêeken zou worden opgerigt voor den vermaarden reiziger Behring. Volgens hetgeen men in goed onderrigte kringen ver zekert zouden Oostenrijk en de reeds bij den bondsdag ver tegenwoordigde Staten bepaaldelijk aan de stelling vasthou den, dat de bondsdag alleen hersteldis om langs wettelijken weg eene hervorming van de bonds-coustitutie tot stand te brengen. Reeds moet Oostenrijk eene circulaire In dien zin hebben rondgezonden. Een Duitsch blad deelt het ongelooflijke berigt mede^ dat de Beijersche gezant in Engeland zou hebben gemeld dat te Londen een complot was ontdektten doel hebbende om koningin Victoria, bij gelegenheid van een bezoek op de

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1