MIDDELBURGSCHE w G 0 l i R A !\l T. W°. 43. Donderdag 1851. 10 April. iacstuvca cw ^fbrntuistfraticti. 23uwcuïau&tscïtc 3Tijïmt0CU. ihutculiiubddtc &ij buigen. GENEESKUNDE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden dat Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie bij besluit van den 21 Maart 1851 no. 11 (Provinciaal Blad no. 49), hebben gearresteerd de Lijst der bevoegd erkende Beoefenaren van de onderscheidene takken der Geneeskunde in deze Pro vincie, over het jaar 1851 en dat de voorschreven Lijst, benevens die van de Voorwerpen, welke de Drogisten niet beneden de bij elk bepaalde hoeveelheid mogen verkoopen mitsgaders de Lijst der Vergiften welke in de Winkels moeten worden afgesloten van heden af, tot en met den iaatsten dezer maand des middags van twaalf tot twee ure ter Stedelijke Secretarie voor een ieder ter inzage zullen liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 April 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. M. F. LANTSHEER. DIENSTNEMING FOOR DE KOLONIËN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Ontvangen hebbende eene circulaire van den lieer Staats raad Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland van den 24 Maart 1851 A. no. 1969 iste Afdeeling (Pro vinciaal Blad no. 54betrekkelijk de dienstneming voor de Overzeesche Bezittingen van den Staat Maken bij deze den Ingezetenen bekend dat de voor schriften welke bij het aannemen van Personen voor de Koloniale Dienst moeten worden in acht genomen van heden af, ter lezing op de Stedelijke Secretarie liggen terwijl de belanghebbenden nog worden verwittigd, dat, indien zij zich voor gemelde dienst verlangen te engageren zij zich daar toe bij de Plaatselijke of Garnizoens-Komman'danten zuilen kunnen aanmelden die gemagtigd zijn hen aan te nemen zoo zij voldoen aan de vereischten welke in de bovenvermelde voorschriften zijn opgenomen. En zal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 April 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. BETALING van Akademic-School- en Kindergelden benevens het Augmentum over 1850, ten Kantore van den Betaaalmeester en Heeren Ontvangers onder het Arrondisse ment Middelburg ressorterende. VEEMARKT op het Dorp NIEUWLAND Woensdag 16 April 1851. NE DE RL. 11 AND EL-MA AT SC HAP PIJ. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zullen ge veild worden Te ROTTERDAMop Donderdag 8 Mei 1851, 40,566 Kranj. en Kanass. Java SUIKER, liggende aldaar. 22,838 Dito Dito DITO, ligg. te Amsterdam. 3,401 Dito Dito DITO, Middelburg. 7,811 Dito Dito DITO, Schiedam. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 5 April 1851. DE MONCIIY, President. TOLLENAAR, Secretaris. z» 3» AVPoVzkor <c o MUZIJKGEZELSCHAP UIT KUNSTLIEFDE. CONCERT op Donderdag den 10 April 1851 .- tot slui ting der gewone bijeenkomsten. Namens het Bestuur D. J. van der HORST SERLÉ Jr. Secretaris. Middelburg, den 9 April 1851. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente al hier berigten op gisteren avond gecollecteerd te hebben .drie verzegelde pakjeswaarop geschreven stond 1. Voor het Nederlandsch Zendeling Genootschap; 2. Zie Middelb. courant van heden, Kaap de Goede Hoop, van A. Z. 3. Voor den Onderwijzer aan de Kaap. Eerstgemeld pakje hebben zij doen bezorgen bij Ds. .7. .7. van Deinseen de beide anderen bij Ds. .7. P. Hasebroek. Diakenen voornoemd JOHs. BASTIAANSE, Praeses. Cs. NUYS Scriba. MIDDELBURG, den 9 April. Bij den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente dezer stad is gisteren het berigt ontvangen, dat ds. _B. J. H. Taatspre dikant te Harderwijk, het beroep naar Middelburg, onder inwachting der koninklijke goedkeuring, heeft aangenomen. Volgens daarvan dezer dagen door heeren gedeputeerde Staten gearresteerde lijstbedroeg het aantal der bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene takken der ge neeskunst in deze provincie over 1851 als volgt: 42 med doet., 13 chir. doet.20 artis obst. doet., 48 heelmeesters J08 heelmeesters ten platten lande, 3 geadmitteerde gepen sioneerde officieren van gezondheid 2de klasse, 115 vroed- meesters, 33 vroedvrouwen 57 apothekers en 2 droogisten. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche za ken van 2 april ll.no. 146, is bepaald: 1. dat de hoofd-in- genieur van den waterstaat J. IV. Conrad als zoodanig dienst doende in het 7de district in het hertogdom Limburg, te Maastricht te rekenen van 1 mei e. k. zal worden ge steld in algemeene diénst. 2. Dat de ingenieur van den waterstaat iste klasse IV. BadonAlhyfyenthans dienstdoen de in het 11de district te Zit;rikzee, te rekenen van voor noemd tijdstip zal worden belast met de dienst van hoofd ingenieur in het 7de district, standplaats Maastricht. 3. Dat de aspirant-ingenieur A. C. Heshusiusthans toegevoegd aan den hoofd-ingenieur in het nde district, belast zal worden met de dienst op het eiland Schouwen te Zierikzee al mede ingaande 1 mei. Men verneemtdat de collegien van gedeputeerde Staten in de onderscheidene provinciën zijn aangeschreven om indien daartoe termen aanwezig zijn zich onledig te houden met het werk der vereeniging van kleine gemeenten rot grootere. Naar men gist zou die maatregel in verband staan met de eerlang tot stand te komen gemeente-wet. De rijksmiddelen en inkomsten hebben in 1850 bedragen, 75*589,461:97 zijnde ƒ4,595,492:64 meer dan de raming. Trekt men van die opbrengst het totaal der uitgaven af, ad 70,8 19,1 41:77 dan erlangt men op het dienstjaar 1850 een overschot van ƒ4,770,320:20 wordt van deze som ƒ1,000,000 voor amortisatie van schuld en 624,217:63 tot dekking van hen ten slotte nog bestaand tekort van 1848 afgetrokken dan zal op het dienstjaar 1850 nog overschieten 3,146,102:57. Z. M. de koning is zondag avond omstreeks ten acht ure van het Loo in de residentie teruggekeerd. Den 1 dezer is II. K. II. de erfprinses van Saksen- Meiningen-Hildburghausengeboren prinses Charlotta van Palissen (dochter van prinses Marianne der Nederlanden) van eenen zoon bevallen. Te Hellevoetsluis wordt tot vertrek in gereedheid ge- bragt Zr. Ms. schooner de lansier terwijl tevens sprake is om Zr. Ms. brik de lynx en korvet pallas in orde te brengen. Zaturdag 11. zijn Zr. Ms. brik de haai luit.-ter-zee iste kl. .7. F. E. von Römer, bestemd naar Batavia, en het transportschip prins willem frederik hsndrik luit.- ter-zee iste kl. B. G. Escher bestemd naar de West-Indien uit Brouwershaven in zee gezeild. De Staats-Courant geeft het getal der landverhuizers op in 1850 zijnde 282 hoofden van huisgezinnen of op zich zelf staande personen, en wel in Noord Brabant 71, Gel derland 60 Noord Holland 40 Zuid-Holland 30, Zeeland 31, Utrecht 8 Friesland 2 Overijssel 22 Groningen 9 Drenthe 6-en Limburg 3. Behalve deze 282 personen, hebben in 1850 mede het land verlaten 11 2 vrouwen, 373 kinderen en 7 dienstboden, alzoo te zaraen 774 personen. De prijs van 100,000 is te Amsterdam gevallen op een geheel lot, dat gespeeld werd door eene vereeniging van 21 handwerkslieden. In het binnen-gasthuis te Amsterdam is in de vorige week een meisje van 14 jaren moeder geworden de vader telt 15 jaren en verdient 30 cents per week. LI. donderdag nacht is in *s Gravenhage overleden, Roosje Lissa, weduwe van Abraham Levie Cohen. Zij was geboren den 26 maart 1751 en had dus eenen ruim honderd jarigen leeftijd bereikt. Zij heeft nagelaten zes kinderen allen nog in leven, waarvan de oudste 78 jaren is, en om streeks 99 klein-en achter-kleinkinderen. Zij mogt het, bij zoo hoogen ouderdom, zeldzaam voorregt genieten van, tot haren dood, in het volle bezit harer verstandelijke vermo gens te zijn gebleven. melde brik is den 23 januarij en de pijl den 26 jan'. vSfi daar terug gekomen. De rust was in Venezuela bevestigd door de benoeming van den generaal G. Monagas tot pre sident der republiek. De boodschap des presidents aan het congres geeft een gunstig verslag; het vertrouwen heeft zich hersteld; de handel is verbeterd; de landbouw werd aan gemoedigd, en de nijverheid had nuttige bezigheitL-gSvonden in de bedrijvigheid des handels. Den 25 januarij is de paklcet-schooner Transit van Sint» Thomas alhier aangekomen en heeft den 2 februarij deze haven weder verlaten. De schooner Gran Mariakapt. de Brotis den 21 januarij van Jamaica alhier aangekomen. De cholera was op dat eiland aan het afnemen. In Kingston bestond deze ziekte nagenoeg niet meer op het platte land heerschte zij nog, doch in geen hevigen graad. Het bestuur van Jamaica was bedacht, om kolonisten tot zich te trekken. Aan de leden van the House of Assembly was een voorstel ingediend0111 maatregels te nemen ten einde de vrije Neger-bevolking der Vereenigde-Staten welke thans door de wet tegen de voortvlugtige slaven uit hare woonsteden verdreven wordt, naar Jamaica te doen over komen en zich als landbouwers neder te zetten. I11 den loop der week is een vaartuig van de stad Sint Domingo alhier aangekomen. De Dominicaansche republiek genoot eene gewenschte rusten er was volstrekt geen sprake meer van eenen bedreigden aanval van de Haïtianen. STATEN -GEN EK AAL. tweede kamer. Zitting van 7 april. In deze zitting is algemeen verslag uitgebragt 1. omtrent het wets-ontwerp tot verzekering der uitvoering van art. 118 der provinciale wet betrekkelijk de rekenpligtige provinciale ambtenaren 2. omtrent dat houdende wijziging 111 de wet van 1818 over de uitoefening der groote visscherij. De be raadslagingen over die wees-ontwerpen werden bepaald op don derdag aanstaande, na ailoop der discussien over de andere op dien dag aan de orde gestelde wets-ontwerpen. Mede is algemeen verslag uitgebragt omtrent het wcts-voorstel tot het verleenen van schadeloosstelling aan de leden der voormalige eerste kamer, waarover de beraadslaging zal plaats hebben op dingsdng den 6 mei. Voorts is onder anderen rapport uitgebragt omtrent de missive door den minister van finan ciën vroeger ingezonden, betrekkelijk de zaak der visscherij in het Pannerdensche kanaal. De commissie, die daarover verslag uitbragt, heefc vooigesteld, de missive voorloopig aan te houden en den minister uit te noodigen nadere en "meer voldoende inlichtingen aan de kamer te geven. De beraad slaging over die conclusie is tot een nader te bepalen dag uitgesteld. West-Indische Koloniën, Cura(ao 5 februarij. Van hier zijn naar la Guayra vertrokken op den 13 januarij Zr. Ms. brik de pijl, luit.- ter-zee ie kl. G. van Vos, en den 15 jan. Zr. Ms. brik de seprweu kapt.-luit.-ter-zee S. IV. F. Fruckt. Laatstge. Afrika. Volgens de berigten van de Kaap de Goede- Hoop van 8 februarijwas de staat van zaken in 'de grens districten den 1 dier maand nog niet verbeterd. De in die streken gevestigde zoogenaamde Hollandsche boeren betoon den weinig genegenheid om mede aan de operatien tegeu de Kaffers deel te nemen zij zouden echternaar het scheen, tot eigen behoud daartoe wel genoopt worden. Iu bijzon dere berigten van de grenzen wordt de toestand als zeer be denkelijk afgeschilderd en eene algemeene en eendragtige medewerking van al de kolonisten voorgedragen als volstrekt noodzakelijk maar dan ook als voldoende tot behoud der kolonie- Engeland. Londen 5 april. De hertog en de her togin van Aumale hebben met den hertog van Nemours gis teren een bezoek bij II. M. op het paleis Buckingham af gelegd en zijn daarna in gezelschap van prins Albert naar het gebouw der tentoonstelling gegaan. Dezer dagen is in hoogen ouderdom overleden de luit.- generaal sir John Macleodin Holland had hij gediend on der den hertog van Tork en met hem het bombardement van. Nijmegen bijgewoond. Zoowel daar, als bij Merxetnen el ders had hij zich steeds onderscheiden. Onder de laatstelijk in het gebouw der tentoonstelling ontvangen voorwerpen wier getal tot 7700 is gestegen bevindt zich eene prachtige groep van marmervoorstellende een paard door een tijger aangevallen wordende en eene andere groep satan en den aarts-engel vertoonendeals ook de bachante waarvan de inzender onlangs te Parijs met het ordeteeken van het legioen van Eer is begiftigd. Zweden. Gelijk meu weet zijn door onze regering reeds meermalen pogingen in het werk gesteld om de vier stan den de adel, de geestelijken, de burgers en boeren, tot de aanneming te bewegen van een ontwerp van hervorming der kieswetmeer in overeenstemming met den tegenwoor- digen toestand der maatschappij. Thans is een ander voor stel der regering verworpenstrekkende tot emancipatie der Joden die in Zweden nog van de meeste openbare betrek kingen en geheel en al van de uitoefening der burgerlijke eu staatkundige regten zijn uitgesloten. Een ontwerp van wet, om de gelijkheid tusschen de Is raëlieten en de overige burgers te herstellen is door de vier standen verworpen. lïuifsclilanri. IVeenen 3 april. Eergisteren is er een kabinetsraad gehouden om te beraadslagen over het antwoord op de laatste Pruissische notawaarbij voorge steld wordt de conferentien te Dresden te sluiten, en liet werk der definitieve bondsregeüng aan den bondsdag, die weldra bijeen komen zal over te laten. Men verwacht binnen kort de wet op de kolonisatie van Hongarije. De vice-admiraal Dahlrup zalwegens den ongunsti- gen staat zijner gezondheidzijn ontslag verzoeken. Het plan van den ingenieur F. Scotti, tot het bouwen van een zuilen-spoorweg van Weenen naar Uitzing, is voor- 00P'S goedgekeurd. Deze spoorweg zal gebouwd worden op de wijze van den Blackwaller spoorweg bij Londen en ruim een millioen guldens kosten. Uit Milaan wordt een vreeselijk voorval gemeld Een zijde-wever, die reeds langen tijd zonder werk washeeft zijne vier kleine kinderen geworgd zoo men meent in eenen aanval van krankzinnigheid op de deur der kamer had hij een stuk papier geplakt met de woorden: Ik heb hen ver* zorgd Berlijn 5 april. Het plan betreffende de toelating van de geheele Oostenr.ijksche monarchie ir. den Duitschen bond heeft, ten gevolge van de nadrukkelijke vertoogen van En geland en Frankrijk volkomen schipbreuk geleden. Even als de afgevaardigde Harkort is ook de vrijheer Heinrieh von Arnimwegens eene brochurein staat vafi be schuldiging gesteld.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1