UIDDELBIIR(rSGHE O U R i IV T. rr. 42. öingsda 8 April. Bcötuvcïï est !3lbmtai0tv*atic«. 33isu!caïtUïÖ0idtc OTtj b tugc u, staten-generaal. iSiutcnUnbddie STijbingci». r cr IJS DIEN IJS G KA N PRE TE N TIEN TEN LASTE VAN HET RIJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID- DELBURG; Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad, Commis saris des Konings dezer Provincie, van den 22 Maart 11., A. 110. 1885 2de Afdeeling B. Provinciaal Blad 110. 51); Herinneren bij deze de belanghebbenden aan de bepalin gen vervat in de wet van 8 November 1815 Staatsblad 110. 51), volgens welke' alle pretentieh ten laste van het Rijit binnen zes maanden, volgende opliet jaar waarover.zij ioo- pen zullen moeten worden ingediend bij zoodanige Admi nistratie!)Collegien Autoriteiten of Ambtenaren, als welke de orders tot het doen van leverancien of anderzins gege ven hebben op straffe van te worden gehouden voor ver jaard en vernietigd. Wordende mitsdien een ieder uitgenoo- digd om zijne preteutien ten laste van het Rijk over het jaar 1850, zoo spoedig mogelijk in te dienen, en daartoe den uiterlijken termijn bij de wet vastgesteld zijnde de laatste Junij aanstaande niet af te wachten. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 4 April 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. BETALING van PENSIOENEN, overliet eerste kwar taal 1851 ten Kantore van den Arroiidissemeiits-Betaal- meester te Middelburg. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLIS- SINGEN brengen bij deze ter kennis van de gegadigden dat op Dingsdng den 22 April 1851 des namiddags ten één uur, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar zal wor den overgegaan tot de Aanbesteding van de STRAATVER LICHTING dier Stad voor den tijd van tien achtereenvol gende jaren zullende de Conditiën dezer Aanbesteding ter Stedelijke Griffie voor een ieder ter lezing liggen. MAATSCHAPPIJ TOT NUT TAN 'T ALGEMEEN. VERGADERING, op Woensdag den 9 April 1851 des avonds ten half zeven ure precies. Verkiezing van een Lid voor het Bestuur en Foorlezing. Naqiens Bestuurders P. de MARET TAK, Secretaris. MIDDELBURG, den 7 April. Naar wij vernemen zal de door den heer C. Kimmel ver vaardigde schilderij nog slechts gedurende twee dagen in het gebouw der teelten-akademie alhier blijven ten toon gesteld. Wij maken onze lezers daarop opmerkzaam, opdat zij zich den korten tijd die overig is en deze gelegenheid ten nut te maken om ditaan het vaardige penseel van onzen zoo gunstig bekenden stadgenoot weder ontsproten kunststuk nog te gaan bezigtigen overtuigd als wij zijn dat niemand zich zal teleurgesteld vinden, maar verre zijne verwachting zal zien overtroffen daar er slechts ééne stem is over de keurige uitvoering door den kunstenaar aan zijn voort brengsel gegeven. Bij koninklijk besluit van den 2 april 11. is aan den ge wezen referendaris bij het departement van marine den heer li. van de Feldeverleend een pensioen ten bedrage van ƒ2327 'sjaars. Z. M. heeft goedgevonden, bij besluit van den 4 dezer bij wijze van bijzondere gunsten zonder eenige gevolgtrekking voor anderen te benoemen bij het personeel van de ge neeskundige dienst der landmagttot officieren van gezond heid der iste klasse de officieren van gezondheid der 2de klasse .7. A. Franse, 11. C. PlougIF. van Pelt, G. B. CornelisseK. C. van DeventerJ. F. Lippc C. J. A. C. RedemagniG. IF. van der Grijp, F. Stokhuyzen., A. C. Buttelman en P. J. Aldenradallen van gemeld personeel met uitdrukkelijke bepaling, dat zij in hunnen nieuwen rang- het traktement van officier van gezondheid der 2de klasse zullen blijven genieten. Z. M. de koning werd zaturdagvan het Loo in den loop van den avond in de residentie terug verwacht. Graaf Schimmelpenninck, Nederlaudsch gezant te Londen is te 's Hage aangekomen. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Oost-Indie is den 24 maart II. met zijn gevolg te Triest aangekomen en heeft den 27 dier maand de reis naar Alexandrie voortgezet. De brieven, welke men per Overland-Mailvia Souc- hampton of Marseille naar Nederlandsch Oost-Indie zoude willen verzenden kunnen aan het postkantoor te Rotterdam bezorgd worden te weten i Via Southampton gefrankeerd en ongefrankeerd tot tok ure des morgens van den 16 april. Via Marseille gefrankeerd tot 81 ure en ongefrankeerd tot 9! ure des avonds van den 22 april. "De minister van marine heeft ter kennis van de be langhebbenden gebragtdat gedurende de maanden april, mei en j 1111 ij dezes jaars en niet langer, ten kantore van de be taalmeesters in de arrondissementen de voldoening zal ge schieden der gagementen ten laste van den staat over het eerste kwartaal dezes jaars; met dien verstande, dat hier alleen bedoeld worden de zoodanigen die van een tijdèlijken aard zijn en in overeenstemming met de vroeger gedane kennisgeving aan de belanghebbenden door de zorg van het departement van marine zullen worden voldaan hebbende gezegde betaling aanvang genomen met den 4 dezer en voorts over gemeld tijdvak dagelijkszon- en feestdagen uitgezon derd. Den 4 dezer heeft de hooge raad uitspraak gedaan in de zaak van jlir. van Andringa de Kempenaartegen de er ven van Z. M. koning fVCllem II. Bij een zeer gemotiveerd arrest is den eischer de vordering van f4,200 ontzegd, en is, ten aanzien der tweede vordering, bevolen, dat, alvo rens ten principale worde regt gedaan en acht slaande op het verzoek tot een veruoor van, getuigen den eischer daar van acte wordt verleend alles behoudens tegenbewijs van de zijde der verweerders is de heer raadsheer Modderman als commissaris benoemd, en bevolen dat de dagvaarding van getuigen door den gemelden raadsheer zal geschieden bin nen den termijn van dertig dagen 11a de beteekening van het arrest; met veroordeeüng van den. eischer in de kos ten der eerste vorderingen met voorbehoud der overige kos ten. Uit het Nieuwe Diep schrijft men aan het Handelsblad, dat de voor eenige dagen gerepatrieerde korvet, de argo met 15 dezer buiten dienst zal gesteld en naar de werf ge bragt worden terwijl de equipagevoor zoover dezelve niet op non-activiieit gesteld of gepasporteerd is op Zr. Ms. wachtschip DE sambre zal overgaan zullende vervolgens de korvet van speijk daarvoor in dienst komen. Men is reeds druk bezig eerstgenoemden bodem te demonteren. Zr. Ms. schooner atalante onder bevel van den luicenant-ter-zee ade klasse junkh. A. Klerck van Vlissingen naar Curafao te Portsmouth binnen heeft in den morgen van den 1 dezer de reis voortgezet. Zr. Ms. transportschip prins willgm frederik Hen drik luitenaiit-ter-zee isre klasse B. G. Esckerbestemd naar de West-Indienis den 3 dezer, gesleept door Zr. Ms. stoomschip cycloop van Ilellevoetsluis binnen door ter reede van Brouwershaven gearriveerd. Een in het laatst van februarij naar Suriname ver trokken en te Amsterdam aangekomen vaartuig heeft het treurig berigt aangebragtdat de alom geachte bisschop mgr. Jacobus Groojfdoor eetien aanval van beroerte was getroffenzoodat hem kort daarop de heilige sacramenten waren toegediend. Uit 'r Hertogenbosch wordt gemeld dat de omstreken dier stad, door den aanhoudenden was van het water, als in eene zee zijn herschapen. Niet alleen is de Diezedijk be zweken maar in den nacht van den 1 op den 2 dezer zijn ook de polders het Ertveltde Muntel en de Vliert oncier- geloopen. De raad der stad 's Hertogenbosch hield dezer dagen verscheidene vergaderingen voornamelijk strekkende om aan Z. M. een adres in te dienen over de te vroege en dus geheel willekeurige digting van den Baardwijkschen Overlaat, waardoor het water zeer is opgezet. Terwijl de aangerigte schade reeds zeer groot is, vreest men nog voor meerdere doorbraken. Bij Maastricht is het water ook zeer hoog gerezen en de omstreken der voorstad Wijk zijn gedeeltelijk overstroomd. Uit Alkmaar schrijft men Het voorgenomen huwelijk tussclien onze beroemde stadgenoote mejufvrouvv A. L. G. Toussaint en den heer Bosboom van 's Gravenhageis vrijdag alhier voltrokken. De kerkelijke inzegening geschiedde door dr. J. J. van Oost et zee van Rotterdam. De welsprekende redenaar sprak bij die gelegenheid over het huwelijk door met en tot God, als verleden, tegenwoordig en toekomend tijdperk. Het groot aantal toehoorders getuigde van de groote belangstel ling des publieks." Te Surhuisterveen greep de bijzonderheid plaats dat in die gemeente, ongeveer 1500 zielen tellende, gedurende ruim vijftien weken niemand is gestorven terwijl er twintig- grijsaards zijn tussclien 80 en 90 en vijf tusschen 90 en too jaren oud. tweede kamer. Zitting van 5 april. Het wets-ontwerp houdende wijzigingen in de tarieven van inkomende regten in Nederlandsch-Indie is, 11a eene kort e be raadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Door de commissie voor de verzoekschriften is omtrent een groot aantal adressen verslag uitgebragt. liet bij deze kamer ingekomen wets-ontwerp tot tijde lijke wijziging der wet van 18 r 8 op de uitoefening der groote visscherijbepaalt, dat voor de jaren 1851, 1852 1853 de aanvang der groote of zoutharing-visschetij 23 dagen kan worden vervroegd en mitsdien vergund dat de netten voor het eerst worden uitgeworpen, om in volle zee haring Ce visschenin den avond van den 1 junij of van zoodanigen dag tusschen den 24 en 1 dier maand als door den koning vóór den aanvang der groote of zoutharing- visscherij in elk dier jaren zal worden bepaald. Men verneemt, dat de zittingen van de tweede kamer der Stacen-Generaal zullen worden geschorst van den 12 april tot den 6 mei e. k. terpredikant te Petersburg, en A. Niermeijertheol. dr. en predikant te 's Heer Arendskerke en Baarsdorp. Te IVestkapelle is andermaal tot herder en leeraar beroepen ds. Rijsdijk Takens Lambrechtspredikant te Bekerke. Egypte. De pacha heeft op eene officiële wijze zijn wensch uitgedrukt0111 een spoorweg aan te leggen tus schen Caïro en Alexandrie welke later tot Suez zal wor den verlengd. Door alzoo de twee voornaamste steden van Egypte in verbinding te brengen bevordert het gouverne- menc den doorvoer van Indie, de gemeenschap mee de ove rige landen van Azie en den voorspoed zijns lands. Deze spoorweg zal door den Engelschen ingenieur Robert Stephenson worden bestuurd. In minder dan twee jaren zoo berekent men zullen de werkzaamheden van het ver- hoogen des Nijloeversdie de financiële hulpbronnen van den pacha uitputtenvoltooid zijn. De spoorweg zal dan in werking komen, terwijl het ontwerp der kanalisatie van de landengte van Suez dan welligt later ten uitvoer zal kun nen worden gelegd. Eene commissie van deskundigendoor Bonaparte in 1798 naar die streken gezonden, deed verslag van hare onderzoekingen en verklaarde, dac het verschil van het wa terpas, tusschen de Middeilandsche- en Roode-zee30 voe ten beliep. Dit verschil leverde voor de kanalisatie onover komelijke inoeijelijkhedenmaar thans heeft de zaak een an der aanzien gekregen. Sedert dat door Eugelsche, Fran- sche en Oostenrijksche ingenieurs daaromtrent een nieuw onderzoek is ingesteld moet het verschil werkelijk niet meer dan 6 duimen bedragen. De kanalisatie berekent men in een tijdperk van tiert jaren te kunnen voltooijen de kosten worden geschat op 250 millioeu franken. RerkiHcuws. D00r predikanten en ouderlingen der Nederduitsch Hervormde gemeente te Amsterdam ister vervulling der vacature, ontstaan door net overlijden van ds. E. Begemann het volgende drietal gestemd: dd.J.Pe- non, predikant te Weener in Oost-Friesland; IV. L. JVel- Engeland. Londen 3 april. Op gisteren werd, in de als toen gehouden zitting van het lagerhuis, met 299 tegen 83 stemmen verworpen, het voorstel des heeren Locker King, betrekkelijk de uitbreiding van het kiesregt. Deze uitslag is hoofdzakelijk te danken aan de verklaring van lord John Russelldie zijne belofte hernieuwde om de kies wet in het volgende zittingjaar ernstig te wijzigen. Ik deel den wensch tot uicbreiding van het kiesregt, dus sprak hij, eensdeels dewijl de verhoogde beschaving en meerdere ver lichting sedert 1831 met reuzenschreden voorwaarts gin gen en dien maatregel noodzakelijk maakten en ten andere uit hoofde van onvolmaaktheden onafscheidelijk aan ieder groot wets-ontwerp en dus ook aan de reform-bill verbonden." Door deze verklaring werden de stemmen der liberale partij verdeeld. Enkelen onder de leiding van de heeren Hume en Brightbleven vóór de motie stemmen terwijl anderen, op de belofte van lord ,7oA« Russell vertrouwende, hunne stem aan het ministerie verleenden. Zekere dr. Croftsvan Conventry is van plan om gedurende de groote tentoonstelling, door middel van eene door hein uitgevondene compositie, die het water volgens zijne bewering vlam zou doen vatten een gedeelte van den Theems in brand re steken. Hij stelt zich tevens voor eene verklaring van deze uitvinding te geven. Gisteren zoude de groote optogt der met de jongste koopvaardij-bepalingen ontevreden macrozen hebben plaats gehad doch in eene vooraf gehoudene vergadering werd de voorslag gedaan om het adres bij deputatie en niet bij pro cessie aan te bieden waardoor zulk een rumoer ontstond dat de policie tusschen beiden moest komen en eenige der meest onrustigen gevangen nemen. De hertog van Brunswijk en de heer Greer. hebben nu hunne (vroeger uitgestelde) luchtreis, laatstleden maandag te Hastings aanvaarden zijn 11a een togt van vijf uren behouden in het Fransche dorpje NeuchateJ, op acht mijlen afstands van Boulogne nedergedaald. De Sujfolk-Chronicle maakt gewag van een gruwelijken moord, welke te Wingfield door een twintigjarig meisje, Maria Clarcke geheeten is gepleegd. Deze ongelukkige was moeder van een jongetje slechts zes weken oud waar van zij zich wilde ontdoen, daar zij mee een jong mensch een huwelijk hoopte aan te gaan. Op zekeren morgen nam zij het wicht op den arm voorzag zich van eene spade en begaf zich naar eene weide waar zij eene diepte in den grond maakte t daar plaatste zij haar kind levend in wier» toen de aarde daarover heen en strekte zich op het'graf u t om de kreten van het slagtoffer te smoren. Desniettegen staande werd de gruweldaad ontdekt en door Maria Clarcke voor den regter beleden. ïïuilschland. IVeenen 1 april. De IViener Zeitung bevat heden het keizerlijk besluit, waarbij Venetie verheven wordt tot vrijhaven. De keizer houdt zich gedurende zijn verblijf te Ve netie bezig met al de bijzonderheden der stad en de areliers van de voornaamste kunstenaars te bezoeken. Op bet einde dezer week wordt Z. M. alhier terug verwacht. Eene de putatie van Venetiaansche vrouwendie amnestie kwamen verzoeken voor echtgenooten en oudersis bij den keizer toegelaten. 3 april. De Lloyd meldt, dat ten gevolge van het mislukken der conferentien vorst Smarzenberg niet naar Dresden zal vertrekken. De keizer is gisteren avond v*u Veaetie naar Triest teruggekeerd.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1