MIDDELRUR6SCHE C 0 l R A IV T. Zaturdag 5 April. JKf°. 41. Jjcshivcu cu Clbminiisttralieii. Bimiciüaub^cftc JEijbitigcn. iStnicnlAtib^c&e ®ijbhi0CH. HOu NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Brengen bij deze ter kennis vaneen ieder dien zulks zoude mogen aangaan dat de derde Zitting van den Militie-Raad bestemd tot beoordeeling en goedkeuring der Plaatsvervangers alsmede tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot de Nummerverwisseling, zal plaats hebben, voor de Inwoners dezer Gemeente, uitmakende het eerste Militie-Kanton op Dingsdag den 15 dezer, des namiddags ten één ure, in de Abdij binnen deze Stad en dat tot het afgeven van Certifi caten van goed gedragten behoeve van Plaatsvervangers door de daartoe bevoegde Commissie ten Stadhuize zal worden gevaceerd op IVoensdag den 9 April daaraanvolgende des voormiddags ten 10b ure. Wordende de belanghebbenden aangemaand om zich de bovengemelde Zitting van den Militie-Raad, tot het beoordeelen en goedkeuren van hunne te stellen Plaatsvervangers of Nummerverwisselaars, ten nutte temaken daar de zoodanigen welke deze Zitting van den Militie-Raad laten voorbij gaan zich zullen blootstellen daartoe geene gelegenheid weder te kunnen verkrijgen, aangezien de vergunning tot de vervanging bij het Korpsvolgens de bepaling der Wetslechts in zeer bijzonder dringende omstandigheden zal worden verleend. En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze worden •afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 1 April 1851.- Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIjPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F, LANTSIIEER. A Til AM) F O NEE M IJ. De Regthebbende op eene SLOEP en twee RIEMEN gemerkt met gekruiste Ankers en de letters F. L. no. 83. 1849 in Zuidbeveland gestrand en geborgen vervoege zich ter reclame bij den Oppcr-Strandvonder Bewesten-Scheldete Middelburg. MUZIJK.G EZELSCHAP UIT KUNSTLIEFDE. CONCERT op Donderdag den 10 April 1851 tot slui ting der gewone bijeenkomsten. Namens het Bestuur D. J. VAN DER HORST SERLÈ Jr. Secretaris. MIDDELBURG, den 4 April. Eergisteren avond had alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen. Op de door het genootschap ten jare 1848 uitgeschrevene prijsvragen was slechts een antwoord inge komen op de vraagPFelke zijn de oorzaken waaruit het verschijnsel moet verklaard worden dat de mannelijke geboorten de vrouwelijke in eene bijna vaste verhouding over' tref en De vergadering heeft besloten als erkertningsblijk voor den verdienstelijken arbeid, niet, als uitgeloofde prijswegens de niet geheel volkomene beantwoording der vraag, de gou den medaille toe te kennen met bijbepaling dat de ver handeling onder de werken van het genootschap zal worden opgenomen nadat dezelve met gebruikmaking der door de lieeren adviseurs gemaakte aanmerkingen overeenkomstig her doel des genootschapszal zijn omgewerkt. Bij de opening van het daarbij gevoegd briefje bleek het dat de heer L. Janse Bz.lector in de natuurkunde alhier en lid des genootschapsde inzender was. Volgens het programma van het zesde landhuishoud- kundig congres te Goeszal hetzelve gehouden worden den 10, 11, 12, 13 en 14 junij aanstaande. Naar wij vernemen bestaat bij de leden der sociëteit Fanfare, te Antwerpen, het voornemen, in den loop der maand mei onze stad te komen bezoeken en bij die gele genheid een concert en bal te geven. De heer Liesoy heeft bereids op zich genomen het een en ander voor te bereiden de lijsten ter inteekeningten einde de vereischt wordende onkosten goed te maken zullen de volgende week worden aangeboden en in de verschillende sociëteiten ter deelneming worden nedergelegd. Wij twijfelen niet of onze stadge- genooten zullen gaarne dit berigt vernemen en door hunne deelneming de bewijzen leveren dat zij de geheel belang- looze onderneming onzer Antwerpsche naburen weten op prijs te stellen. De iV. Rott. courant zegt van goederhand vernomen te hebben dat de veelvuldige werkzaamheden aan het op maken en afsluiten der rekeningen van de dezer dagen te Vlissingen ontslagen manschappen van Zr. Ms. fregat de rijn verbonden den minister van marine genoopt hebben hunne afbetaling te doen plaats hebben aan het departement van marine te 's Hage ten einde hen in de gelegenheid te stel len zich des te spoediger naar hunne haardsteden of betrek kingen te kunnen begeven terwijl het bovendien in hunne verkiezing was gelaten die uitbetaling te Vlissingen af te wachten. Het grootste gedeelte dier schepelingen moet ech ter den maatregel hebben opgevolgd. De heer mr. 11. Provó Kluit is op zijn verzoek eer vol ontslagen als directeur van policie te Amsterdam in te gaan met 1 julij e. k. Uit hoofde der verkregene ondervinding], omtrent de ongenoegzaamheid van het personeel der inspecteurs van de posterijen sedert de werkzaamheden bij dit vak van beheer zoo aanzienlijk zijn vermeerderd heeft Z. M. bij besluit van 17 jannarij jl., aan het kader van die ambtenaren eene uitbreiding gegeven welke met 1 april zou in werking komen. Het heeft Z. M. den koning behaagd den titel aan te nemen van beschermheer der landhuishoudkundige school te Groningen. H. M. de koningin heeft eene aanzienlijke gifc ge schonken aan het Nederlandsche vrouwen-genootschap ten be hoeve der Chinesche zending, gevestigd te Rotterdam. Men verneemt dat dezer dagendoor den voorzitter der vergadering ter reorganisatie van het Israëlitisch kerk-ge- nootschap in Nederland, aan de leden dier vergadering is ken nis gegeven dat bij hein van de commissie door haar be last met het doen van voorstellen omtrent de vervulling harer taak waren ingekomen ontwerpen van een algemeen regle ment voor het bestuur vau het kerkgenootschap en van een reglement op het kiesregt ter benoeming van de kerkelijke besturen vergezeld van een door de commissie aan de ver gadering gerigt verslag. Nadat die stukken zullen zijn ge drukt en aan de leden rondgedeeld zal de vergadering ter hervatting harer werkzaamheden worden bijeengeroepen. Maandag heeft te Amsterdam de openbare verkoop plaats gehad van al de reeds aangelegde en aangevangen werken, strekkende tot afdamming, bedijkingen latere droog making van den Buiksloter Ham met concessie tot voitooi- jing dier werken. Een en ander is, behoudens nadere goed keuring der stedelijke regering voor ƒ85,000 toegewezen aan den heer F. Beukman. In het vorige jaar werd medegedeeld hoe iemand te Beileu uit de plaats waar de kievieten hare eijeren leggen voorspelt, welk weder wij in den zomer te wachten heb ben deze voorspelling wordt tot nu toe telken jare beves tigd gelijk men zich zal herinneren dat zulks ook in den laatst verloopen zomer het geval was. Thans leggen de kievieten hare eijeren zeer in de laagte, op kleine dolletjes of hoogten, midden in het water, hetwelk een droogen zo mer althans voorzomervoorspelt. Een brief, onlangs tc Amsterdam aan het postkantoor aangekomen en door eene dienstmeid uit Gouda aan haren minnaar gezonden, droeg het volgende adres: Aan Zerin Jan ten groene wegen Bij achtens r eisen me te In van truije te Amsterdam. De beambten hebben weten uit te vindendat de brief was voor den sergeant Groenewegen, bij het achtste regement infanterie te Amsterdam. art. 179 gesteld, dat al wat niet aan het collegie van bur gemeester en wethouders is opgedragenbij den raad be hoort. De groote meerderheid keurde het allezins goed dat er in deze wet eenige bepalingen nopens de policie werden opgenomen en zij zou het betreuren wanneer het /6ude werd bestendigdin de hoop op eene welligt verwij'derde regeling der policie. De groote meerderheid verklaarde zich tegen 'net bestaan van directeuren van policie. De meer derheid oordeeldedat dez.e wet voorschriften en regels be treffende de bijzondere soorten van plaatselijke belastingen behelzen moet, zonder daarom nog de hier voorgedragend regeling goed te keuren. Een beduidend aantal leden stond de meening voor dat eene afzonderlijke wet dit onderwerp moest regelen. Een zeer groot aantal leden meende, dat bij de overgangs-bepalingen eenige voorziening moest worden genomenten behoeve van hen die door deze wet hunne betrekking zouden kunnen verliezen. Het verslag dat zeer uitgebreid is, bevat wijders vele vragen, opmerkingen en. bedenkingen doch meerendeels van eenige leden of van de minderheid. Behalve de vele gewigtige onderwerpen van wetge- vmg thans reeds bij de tweede kamer aanhangigmag men eerstdaags de aanbieding te gemoet zien van de wet op het armwezen. De wet op het onderwijs is, bij het ministerie van binnenlandsche zaken, onderhanden, en, zonder bui tengewone omstandigheden mag men verzekeren dat deze allerbelangrijkste wetwelke tevens al de takken van het onderwijs zal omvatten nog voor het einde dezer zitting aan het oordeel der vertegenwoordiging zal worden onder worpen. ST AT EN-GEN E RA AL. tweede kamer. Zitting van r april. De beraadslaging over het wees-ontwerp tot regeling van de verjaring van straffen wegens drukpers-delicten is in deze zitting voortgezet en ten einde gebragtdat wets-ontwerp is, nadat het eenig artikel eene geringe wijziging ondergaan had, met 51 tegen 6 stemmen aangenomen. Tegen heb ben gestemd de heeren IFesterhoffEngelen van der Feen, Sloet tot O ld.'tuisReinders en Jongstra. I11 dezelfde zitting is nog ingekomen eene koninklijke boodschap, van den 31 maart jl. ten geleide van een ont werp van wetstrekkende tot verhooging van hoofdstuk IX A der Staatsbegrooting voor 1851 voor het achterstal lige aandeel van Nederland in de Russische schuld in Hol land. Drukken, ronddeelen en verzending naar de afdeelingen. De commissie voor de verzoekschriften bragt vervolgens rapport uit op een aantal in hare handen gestelde adressen waarna de vergadering is gescheiden. Uit het thans rondgedeelde verslag van de tweede kamer der Staten-Generaalover het ontwerp der gemeente wet, blijkt, dat de strekking tot centralisatie, welke som mige leden in dat ontwerp meenden te bespeurendoor verre de meeste leden is tegengesproken. De overgroote meerderheid heeft het wenschelijke goedgekeurd dat de wet algemeene regels omtrent plaatselijke belastingen moest bevatten. De groote meerderheid vereenigde zich met de bepaling van art. 1 nopens het voortdurend bestaan van wethouders. Het werd vrij algemeen weuscheiijk geoor deeld, dat zooveel mogelijk kleinere gemeenten onder het bestuur van een niet talrijk personeel wierden gebragt. Een aanzienlijk getal leden verklaarde zich ten voordeelc van het bij art. 5 nangenomeni stelsel omtrent den census. Som mige leden keurden het artikel goed, ofschoon zij zich niet zoo onbepaald met hot stelsel konden vereenigen. Andere evenwel konden noch met het eene noch met het andere instemmen. De bekende en bij de behandeling der kieswet bijgebragte gronden werden ook nu weder vóór en tegen aangevoerd. De meerderheid achtte de artikels 129-134 hoogst nuttige voorschriften welke eenigen waarborg en gerustheid aan de bestaande gemeenten gaven, dat niet ligt- vaardig tot splitsing en verdeeling zou worden overgegaan en tevens een geschikt rigtsnoer voor den wetgever aanbo- den. De groote meerderheid meende, dat art. 179 geen twijfel behoorde over te laten, ten aanzien van hetgeen aan het collegie van burgemeester en wethouders is opgedragen. Zij hechtte hare volkomene goedkeuring aan den regelbij JEEigcSasul. Londen 31 maart. In dat gedeelte der zitting van het lagerhuis van heden hetwelk voor het ver trek der post bekend is geworden, heeft de vergadering hare discussien voortgezet over het budget voor het leger. Het aangevraagde crediet is daarvoor toegestaan. li. M. de koningin Fictoria en prins Albert hebben zaturdag een bezoek gegeven aan de gravin van Neuilly en de overige leden van het Fransche koninklijke gezin op Claremont. Heden morgen heeft het meerendeel van de schilders en timmerlieden welke aan het gebouw voor de groote ten toonstelling arbeiden het werk gestaakt. Als de oorzaak daarvan wordt opgegeven ontevredenheid over het verkorten van den voor het gebruiken van thee toegesranen tijd. De verklaring van lord Russelldat het afschaffen van het vice-koningschap in Ierland dit jaar niet zal worden voorgesteld heeft te Dublin levendige vreugde verwekt. De beroemde luchtreiziger sir Charles Green heeft op nieuw het plan ontworpen om in eene lucht-ballon het ka naal over te steken. Hij zal eerstdaags van Hasting opstijgen. Op 31 mei zal in geheel Groot.Brictanje de volks telling plaats hebben. Men houdt zich thans ijverig met de voorbereidende werkzaamheden bezig. Laatstleden woensdag is hier 111 77jarigen ouderdom overleden sir G. Ileathcote. Met zijn 21ste jaar was hij reeds tot lid van de kamer der gemeenten gekozen, waar hij tot in 1841 zitting hield en alstoen hec politieke leven vaarwel zeide. Onder de voorwerpen welke Genève naar de tentoon stelling zendt bevindt zich een horoiogie van twee strepen middellijns. Dit lilliputsch uurwerk, dat slechts 5000 fr„ kosten moet is in eene broche gevat. Dultschland. IFeenen 29 maart. Ten aanzien van de Hongaarsche deputatie van dames ter gunste van eene am nestie verneemt men dat de gravin ïVenkheim (dochter van den veldmaarschalk Radetzkfaan het hoofd zal staan. Zij zullen in Hongaarsche kleederdragt verschijnen en dé dames zullen den 17 april met een extra-trein van Pesth vertrekken. Uit den omtrek van Molk is een schip aangekomen hetwelk de eerste landverhuizersten getale van 20 familien uit Oostenrijk naar Hongarije zal overbrengen. Berlijn 30 maart. De tweede commissie der conferentie te Dresden heeft dezer dagen eene langdurige zitting gehou den om te discussiëren over een voorstel van Pruissen aan gaande de bevoegdheid der tegenwoordige uitvoerende bonds- magt in betrekking tot den engeren raad ter vervanging van het vroeger voorgestelde negeusteinmig bestuur. Men wil weten dat ons kabinet zijn invloed in Kas sei wil gebruiken, om het ministerie Hassenpflug door een ander te doen vervangen zulks zou echter eerst plaat, hebben na de definitive regeling der Duitsche zaken. tmT/u" f6 e", 2l "mit W0rd te Rerlii» voor de regtbank behandeld de zaak der Aken-Maastrichtscbe spoorweg-maat schappij tegen de Berlijnsche aandeelhouders, die geweige-d hadden de vierde storting te doen. De regtbank heeft''be volen dat ten aanzien van eenige aangeklaagden een nader onderzoek zou worden daargesteld en veroordeelde de overi gen tot betalingterwijl zij hen overigens tot eene boete verwees. Volgens berigten uit Tlmringen zon er thans tusschen de kabinetten vau Weeuen en Berlijn de beste verstandhouding heerschen en zouden zij het eens zijn omtrent de bedoeling, om de revolutie in Duitschland te onderdrukken naartoe zij meenen dat de beperking der stemmen en de afscheiding van het uitvoerend van het wetgevend gezag het beste middel zullen zijn. Te Maagdenburg is dezer dagen eene vrouw in hech-

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1