MIDDELRURGSCBE COURANT. IX0. 40. Donderda; 1851. 3 April. ÏSitutenlanbdclte QTijbitigcit. i5nitenlanb@tfte &ijbiugcu. MIDDELBURG, den 2 April. Door de Nederlandsche handel-maatschappij zijn voor deze stad bevracht geworden de schepen Zeepaard Mid delburg en de Schelde laatstgemelde van Zierikzee. Bij de op den 27 maart te Sas-ran-Gent gehouden aanbe steding van het bedijken der schorren voor den Konden-polder is aannemer van dit werk geworden de heer P. J. Willems te Seelzatvoor eene som van f 27,000. De minister van financiën heeft ter kennis der belang hebbenden gebragtdat het met Pruissen gesloten postver drag te rekenen van 1 april aanstaande in werking treedt dat de bepalingen van dat verdrag van toepassing zijn op de briefwisseling tusschen de Nederlanden en Pruissen en alle andere gedeelten van Duitschland en alle Oostenrijksche Staten met uitzondering van Iianover de Hanzee-steden Oldenburg, HolsteinLauenburg en Luxemburg. De ver zending van brieven naar Indie over Triest geschiedt ech ter alleen wanneer dit op het adres uitdrukkelijk is aange wezen. Omtrent de bijzonderheden zullen de postkantoren den belanghebbenden inlichtingen geven. De minister van oorlog heeft, bij aankondiging van den 29 maart ter kennis van belanghebbenden gebragt dat het getal vacatures van kadet voor het wapen der artil lerie bier te lande, bij de koninklijke militaire akademie ten dezen jare open te stellen zal zijn tien in plaats van vier, zoo als in de Staats-courant van den 27 was aange kondigd. De kapitein-luitenant-ter-zee A. J. de Smit van den Broeckekommandant van Zr. Ms. stoomschip cycloop, zal in die kwaliteit overgaan op Zr. Ms. stoomschip gedeh, liggende te Vlissingen hetwelk met den 16 april eerstkomende in dienst zal worden gesteld, terwijl het kommandement van Zr. Ms. stoomschip cycloop zal opgedragen worden aan den luitenant.ter-zee iste klasse H. Wipjf. Zr. Ms, brik de haai, onder bevel van den kapitein luitenant-ter-zee J. F. E. von Rijmervan Ilellevoetsluis naar Batavia, is 11. donderdag als bijlegger te Brouwershaven bin- nengeloopen. Van den Helder schrijft men, dat Zr. Ms. korvet argo zoo veel zieken onder hare equipage medegebragt heeftdat er thans reeds ruim een 7otal in het hospitaal liggen waarvan 5 zijn overleden. Het buitenverblijf Boschlustaan den Beznidenhoutschen weg bij 's Gravenhage zal niet verder in openbare veiling worden gebragten is uit de hand verkocht. Den 28 dezer is te Harlingen aanbesteed de uitvoering der vereischte werken voor de vergrooting va ide buiten- of zeehaven te dier stedeen aangenomen voor eene som van f 102,000. Flissingen 2 april. Gisteren morgen begaf zich de wel- ed. gestr. heer Bijl de Froe aan boord van Zr. Ms. fregat de prins van oranje, om het bevel van dien bodem over te nemen. Hij werd bij zijne aankomst met een algemeen en luid gejuich ontvangen, Onder begunstiging van schoon weder, werd gisteren namiddag de doelen der nieuw gevestigde hatid-boogschutterij Willem III met prijsschieting geopendwaaraan een der tigtal leden deel namen. De heer J. P. Smith, hoofddeken dezer vereeniging deed eene gepaste toespraak aan de mede-directeuren en ver dere leden, en behaalde in het schieten om de meeste zwarte rozende vergulde zilveren medailledaarna werden eene zilveren medaille aan den schutter-keizer voor de meest ge- schotene roode rozen en eene dergelijke voor de meest be haalde punten benevens eenige mindere prijzen aan ver scheidene schutters uitgereikt. Deze vereeniging, wier bloei en wier getal van leden gedurig toeneemtdoet ons vele genoe- gelijke bijeenkomsten van Vlissingens burgerij te gemoet zien. Men verneemt dat de commissie, die belast is om het vaandel van het Loo af te halen waarmede Z. M. de ko ning die sociëteit wil vereeren zal bestaan uit de heeren J. P. SmithD. Uyttenhooven en J. D. Peters. Eergisteren morgen werd naast het fregat de rijn liggende in het dok alhier het lijk van eenen matroos uit het water opgehaald. Men veronderstelt dat hij des avonds dronken aan boord gekomen zijnde, gedurende den nacht gepoogd heeft weder aan wal te gaan en door de duisternis misleid in het water is gevallen. De matrooswiens ontvlugting van het wachtschip ajax te Vlissingen wij eergisteren gemeld hebbenis Roest ge naamd na zijne vlugt vond men in de hut waarin hij gevangen had gezeten het meswaarmede hij het dek had doorgesneden alsmede een versje van den volgenden letterlijken inhoud Heeren als je Roest wil houwen Dan moet je ijzere hutte bouwen Want een hut of gat van houdt Is toch nu of nooit vertrouwd. Hier is het mes, hier is het gat Morgen ben ik uit de stadt. Overste of je kijkt of ziet Morge vindt je Roest toch niet. het doen van rekening door rekenpligtige provinciale amb tenaren, en twee wets-ontwerpen houdende naturalisatie van D. M. Massé en F. Roessingh. Door de commissie van rap porteurs is verslag uitgebragt omtrent het wets-ontwerp tot amortisatie van schuld over 1850 en omtrent dat tot wijzi ging der tarieven in inkomende regten in Nederlandsch-Indie. De beraadslaging over die beide wets-ontwerpen is bepaald op vrijdag den 4 april aanstaande. Door de vergadering is, overeenkomstig het voorstel van den heer Lotsy besloten de loting ter vaststelling van den rooster voor de aftreding der leden voorloopig onbepaald uit te stellen. De vergadering heeft de navolgende wets-ontwerpen aangenomens 1. dat tot regeling der reis-en verblijfkosten van de leden der provin ciale Staten (hetwelk ten gevolge der door de afdeelingen gemaakte aanmerkingen, door de regering was gewijzigd ge worden en alsnu bepaaltdal? de leden onverschillig uit welke provincie, voor het bijwonen eener gewone vergade ring f 30 eene buitengewone f6, zullen genieten voor ver blijfkosten.) 2. die tot naturalisatie van J. J. Stephenson en B. J. J. F. Bahlmann. De beraadslaging over het wets ontwerp betrekkelijk de verjaring van straffen wegens druk pers-delicten die maandag hervat wasis dingsdag voortgezet. Uit het verslag der afdeelingen omtrent het door den heer Poortman aangeboden amendement op het wets-ont werp regelende de verjaring der straffenuitgesproken krachtens de wetten van 1829 en 1 junij 1830, blijkt, dat de meerderheid om verschillende redenen zich niet met dat amendement heeft kunnen vereenigen. Het wets-ontwerp strekkende tot invoering van het stelsel van eenzame opsluiting, wil die opsluiting alleen doen plaats hebben bij correctionele straffenen slechts voor de helft van den tijd welke de regter anders volgens de straf wet zou kunnen toepassen. In geen geval mag die opslui ting langer duren dan zes maanden. De regter zal de ee«- zame opsluiting alleen bevelen wanneer hij in de omstan digheden van het misdrijf of de geaardheid van den schuldig verklaarde daartoe bijzondere aanleiding vindt. Ieder ver oordeelde die in eene afzonderlijke cel is opgesloten zal minstens zesmaal per dag bezocht worden. Bij het wets-ontwerp tot herziening van het regt van patent, wordt o. a. bepaald, dat de eigenaars van veende rijen de advokaten en kunstenaarsin het vervolg mede aan het betalen van patent zullen zijn onderworpen. Ver mindering erlangen daarentegen een aantal kleine beroepen benevens de logementhoudersde molenaars en de binnen- landsche scheepvaart. Door deze herziening van het patent- regt zal de schatkist eene schade lijden van ongev. 208,000. I11 de memorie van toelichting zegt de regeringdat zij zich met eene geheele herziening der omtrent het patentregt bestaande verordeningen bezig houdt. De regering heeft dezer dagen aan de tweede kamer een ontwerp aangeboden, dat daartoe strekt, om het lands- domein van Borculo kosteloos voor 5° jaren af te staan met het doel om eene landbouwschool op grootej schaal in Nederland tot stand te brengen welke met de eerste inrig- tingen van dien aard buitens 's lands zou kunnen wedijveren. Het ontwerp daartoe werd gevormd door de heeren mr. van Ittersum te Hattem dr. Staring te Laren dr. Wittwaal te Voorst en mr. van Hasselt te Brummeu. Maule de begrooting voor het leger over de dienst v?n 18 aangeboden. De effective sterkte der krijgsmagt is; daarbij voorgesteld op 98,714 man, terwijl voor de active diénSt eene som van 3,833,666 p. st. is uitgetrokken; voor de reserve en pensioenen wordt 2,092,279 p. st. gevorderd, makende een totaal van 5,925,945, dat is 93,452 p. ét. minder dan het cijfer voor 1851. Nadat een amendement des heeren Humeom de sterkte van het leger met 5000 man te verminderenverworpen was met 186 tegen 47 stemmen, zijn de cijfers door de re gering voorgesteld aangenomen. Tegen aanstaanden woensdag verwacht men een groo- ten optogt van het zeevolk te Londenhetwelk alsdan een verzoekschrift ter intrekking van de wet op de koopvaardij- vaart gaat inleveren. De eigendom der werken van sir Walter Scott is de zer dagen voor 15,000 p. st. gekochtmet de bevoegd heid om de disponible editien voor 10,160 p. st. over te nemen de verkoop geschiedde door de executeuren testa mentair van wijlen den heer Caddell. Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers vap den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven als Geboren 57 kinderen; 24 van het mannelijke eu 33 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 44 personen (waaronder twee elders zijn over leden) 18 van het mannelijke en 26 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 1 1. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 15; van 1 tot 5 jaren oud, 9van 5 tot 10 jaren, 3; van 10 tot 15, 1 van 15 tot 20, 2; van 20 tot 25, van 25 tot 30, o; van 30 tot 35, 1 van 35 tot 40, van 40 tot 45, 2; van 45 tot 50, 1; van 50 tot 55, van 55 tot 60 2van 60 tot 65, o; van 65 tot 70, van 70 tot 75 1 van 75 tot van 85 tot 90 o. Gehuwd 9 paren. lo 1 van 80 tot 85 STATEN-GENERAAL. tweede kamer.Zitting van 31 maart' Zijn ingekomen een wets-ontwerp tot tijdelijke verzekering der uitvoering van art. 118 der provinciale wet betrekkelijk Gedurende de maand maart 1851 zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der stad Flissingen ingeschreven, als: Geboren 26 kinderen; 12 van het mannelijke en 14 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 24 personen; 17 van het mannelijke en 7 van het vrouwelijke geslacht. (Onder dezelve zijn begrepen 3 militairen in het hospitaal, 1 verdronkene en 1 elders over leden doch alhier ingeschrevene). Levenloos aangegeven geene. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 2; van 1 tot 5 jaren oud, 3; van 5 tot 10 jaren, 1; van 10 tot 15, o; van 15 tot 20 1 van 20 tot 25 1; van 25 tot 30, o van 30 tot 35, 2; van 35 tot 40, 2; van 40 tot 45, 2; van 45 tot 5° 5 i van 50 tot 55, 2; van 55 tot 60, o; van 60 tot 65, o; van 65 tot 70, o; van 70 tot 75, ovan 75 tot 80, o; van 80 tot 85, 2; van 85 tot 901. Gehuwd 8 paren. Engeland. Londen 29 maart. I11 het laatste gedeelte der zitting van het lagerhuis op gisteren heeft de heer Fox Duitschland. Weenen 27 maart. Het gerucht dat de staat van beleg dezer stad binnen kort zal worden op geheven schijnt zich te bevestigen. In den loop der maand april verwacht men de wet op den staat van beleg welke die opheffing moet voorafgaan. Onderscheidene dames te Pesth ten getale van 66 zijn voornemens zich in de lijdensweek naar Weenen te begeventen einde den keizer nogmaals dringend te smee- ken dat hij aan de veroordeelde Hongaren eene volkomene amnestie verleene. Berlijn 29 maart. De tweede kamer heeft gisteren het ontwerp van een strafwetboek in zijn geheel aangenomen. Dit ontwerp is van de thans in kracht zijnde bepalingen wezenlijk onderscheiden. De doodstraf is daarin wel behou den doch zonder die anders hier gebruikelijke openlijke formaliteiten welke de straf voor den veroordeelde verzwa ren zoo is ook de tepronkstelling afgeschaft, alle ligcha- melijke tuchtigingen en de verbeurdverklaring van goederen. De doodstraf wordt met de bijl voltrokken. Frankfort 29 maart. Heden zag men hier een Engelsch- man in een Groenlandsehuit gutta percha vervaardigd boo tje den Mein tegen den stroom opvaren met eene snelheid, welke die eener stoomboot verre overtrof. Het koddigste daarbij wasdat men hem te voetmet zijn vaartuig on der den armterug zag komen. Naar men verzekert, zal de Duitsche vloot eerlang aan de meestbiedenden verkocht worden, daar de fondsen ontbreken om in derzelver onderhoud te voorzien. In het op nieuw ontdekte bergwerk te Wiesbaden heeft men thans eenen tweeden schat gevonden bestaande in voor treffelijke porceleinaardedie mede voor rekening der rege ring geëxploiteerd zal worden. Frankrijk. Parijs 29 maart. Met 466 tegen 21 stemmen besliste de wetgevende vergaderingdat dezelfde kieswet zoowel van toepassing is op de verkiezing van den president der republiek als op die van de leden der wet gevende raagt. Eerst meende men door die stemming, dat nu stellig de kieswet van 31 mei de verkiezing zou regelen, maar tot bezinning gekomen vindt men en teregtdat de verkla ring des ministers en de stemming der vergadering dienaan gaande niets bepalen. Het Journal des Dèbatsdit mede erkennendevindt in die onzekerheid echter geen gevaar, maar andere bladen der behoudende meerderheid verklaren zeer duidelijk dat zij het Elysée in deze zaak wantrouwen. De zamenstelling van een nieuw ministerie is nog altijd in de geboorte en maakt het velen daartoe geroepen en nog meer ongeroepenen zeer druk. Die de houding der tal- looze staatkundige partijen in Frankrijk gadeslaat, begrijpt dat de vorming van een homogeen kabinet uiterst moeijelijk moet zijn. Heden is het rapport van den heer Langlais over de voorstellen betreffende den verkoop van dagbladen rondge deeld. Dit rapport strekt om het voorstel van den lieer Baze hetwelk eiken verkoop van dagbladen op den open baren weg verbiedt in overweging te nemen. Men verzekert dat de president der republiek dezen zomer de baden van Vichy zal gebruiken, uit hoofde er zich bij hem verschijnselen van levertering hebben vertoond. De beruchte misdadiger Londais die bij verschillende vonnissen veroordeeld was tot niet minder dan 144 jaren galeistraf, is den 24 dezer op onbegrijpelijke wijze uit de galeijen tan Brest ontsnapt. arbeider, die te Nanteuil eene put groef, ging daarbij niet met de noodige voorzigtigheid te werkhetwelk ren gevolge had, dat de put, toen de graver tot op 12 el len beneden den beganen grond genaderd was, instortte. Zijn gezin hem niet te huis ziende komen ontdekte weldra hetgeen er gebeurd was. Onverwijld werden pogingen in het werk gesteld om den arbeider, hetzij dood of levend, uit zijn graf te verlossen. Dit kostte echter veel tijd er. eerst na verloop van 36 uren bereikte men den ongelukki ge, die echter levend en ongedeerd was. Beschut door eeni ge zware steenen, had hij lucht genoeg gehad om vrijelijk te kunnen ademhalenvolgens zijne verklaring zoude hij het nog geruimen tijd hebben kunnen uithouden. Een nieuw democratisch dagblad zal eerstdaags het licht zien en ten titel voeren la Multitude. De heer Xa- vier Durieu zal de redactie bezorgen. Als mede-arbeiders

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1