MIDDELBUBGSCHE C O U B A IV T. N°. 35. Zaturdag 1851. 22 Maart. 23cMwvcu ew Gtomintettfatieif* Bittttcttlanbsttiti: staten-generaal. STijimigcaï. De STAATSRAAD COMMISSARIS des KONINGS in de Provincie ZEELAND, Verwittigt de belanghebbenden dat de Provinciale Staten in buitengewone Vergadering zijn bijeengeroepen tegen Maandag den 24 dezer, des voormiddags ten elf ure; dat die Verga dering zal worden gehouden in de Concertzaal te Middel burg en dat de Deur van dit Gebouw uitkomende op de Groenmarkt, voor het Publiek zal worden opengesteld. Middelburg, den 19 Maart 1851. De Staatsraad Commissaris des Konings voornoemd VAN VREDENBURCH. JAS II E S T EI) ING. Op Donderdag den 27 Maart 1851 des vooriniddags ten tien ure, zal te SAS-VAN-GENTin het Logement bij de Weduwe de Rechter bij inschrijving en opbod worden aan besteed Het OMRINGEN DOOR EENEN ZEEDIJK ter lengte van ongeveer 2620 Elvan de Schorren gelegen vóór den Kottdenpolder in de gemeente Hoek 5de District van Zeeland. Het Bestek waarop bovengenoemde Aanbesteding plaats zal hebben, ligt ter lezing: te Neuzen, bij de Weduwe Steenkamp en bij J. B. de Meyer te Axelin het Gulden Vlies; te Hoek, bij Bareman en te Sas-van-Gentbij de Weduwe de Rechter. Drie dagen vóór de Aanbesteding zal er locale aanwijzing- gedaan worden terwijl inmiddels nadere informatien te be komen zijn bij den Heer .7. F. PussemierGrondeigenaar te Assenede nabij Sas-van-Gent, alsmede bij den Ingenieur van den Waterstaat J. Dirktte Neuzen. MIDDELBURG SGII BEGRAFENISFONDS. De DIRECTIE van voornoemde Iurigting heeft het ge noegen hare Stadgenooten te kunnen berigten dat het onder haar beheer staande Begrafenisfonds steeds voortdurend in uitbreiding toeneemt, zoo van Leden als voorhanden Kapitaal. De voortdurend goede resultaten welke het MIDDEL- BURGSCH BEGRAFENISFONDS jaarlijks oplevert, zijn de meest sprekende bewijzen van de soliditeit der bereke ningen waarop deze Inrigting is gegrond. De gedane Rekening en Verantwoordingin de op heden gehouden buitengewone Vergaderingwaarvan ieder deelge- regtigd Huisgezin een Exemplaar gratis wordt uitgereikt levert van den vooruitgang dezer Inrigting het meest duide lijk bewijs. Ter deelneming en kostelooze overkomingmet een dade lijk regt tot uitkeering, wordt voortdurend de gelegenheid gegeven zoo bij den Directeur St. Geertruidstraat Letter H. 110. 107, als bij den Bode van het Fonds J.L.Nauwen, Langevijle Letter K. 110.217; terwij! Heeren Commissarissen zich steeds bereid verklaren des verlangd alle inlichtingen nopens deze onder hun beheer staande Inrigting te geven. Middelburg, 19 Maart 1851. J. F. FAK BROUWER. j P, de MARET TAK. Commissarissen. ABm. van den BROECKE Az. j J. a. de WAAL. Directeur. MIDDELBURG, den 21 Maart. Gisteren heeft alhier de openbare verkooping plaats ge had van 314 bunders 6250 ellen schorgrondengelegen ten zuiden van de Maria- en Reigersbergsche polderseiland Zuidbeveland. Dezelve zijn gegund geworden aan den heer Geldofte Gent, voor eene som van 110,000. Bij koninklijk besluit van den ió dezer is benoemd tot directeur van het postkantoor te Middelburg, de heer J. J.A. Creyghton thans directeur van het postkantoor aan den Helder. Bij Zr. Ms. besluit van den 15 dezer is de luitenant ter-zee 2de klasse jhr. F. de Casctnbroot laatst adjudant bij den minister van marine, met den 16 dezer benoemd tot hoogstdeszelfs ordonnans-officier. Bij koninklijk besluit van 17 maart jl. is tot mede directeur van de Nederlandsche bank benoemd en aangesteld, de heer Jan van Heukelom. Eergisteren morgen is door kapitein Albert Zerega gisteren ter reede van Viissingen gearriveerd een Neder- landsch oorlogschip, besterad naar Texel, gezien, zeilende op de hoogte van het eiland Wightallerwaarschijnlijkst Zr. Ms. korvet argo. Zr. Ms. schooner atalante onder bevel van den lui tenant-ter-zee der tweede klasse jonkhr. A. Klerckden 12 dezer van Viissingen naar Suriname en Curafao vertrokken is laatstleden zaturdag te Portsmouth binnengeloopen. Laatstleden maandag is te Hellevoetsluis ter reede ge arriveerd Zr. Ms. stoomschip cycloop, kommandant kapt.- luit.-ter-zee A. .7. de Smit van den Broecke hetwelk pro visioneel aldaar zal gestationeerd blijven, en naar men ver neemt, tevens bestemd zal zijn om, in geval van tegen wind tot het naar zee slepen op de daartoe bestemde zeil- da«-en' van Zr. Ms. transportschip prins willem frederik Hendrik, luiteuant-ter-zee iste klasse B. G. Escheren Zr. Ms. brik de haai kapiteïn-luitenant-ter-zee .7. F. E. von Rümer. Den 18 dezer werd op s rijks werf aan den Helder de kiel gelegd van de oorlogs-schoonerbrik makassar. Door het departement van binnen!, zaken zijn aan de autori teiten, eenige meer bepaalde voorschriften tot opvolging mede gedeeld ter zake der nummering van alle huizen of panden zonder onderscheid, en de verdeeling der steden en gemeen ten in wijken ol andere locale benamingen. Daarbij is als raadzaam opgegeven in de plaatsen waar het getal wonin gen geen 200 bedraagt, dezelve in geen wijken of ander zins te verdeelen. In de grootste steden zou het maximum der wijken op 10 kunnen worden bepaald. Gemelde nadere voorschriften staan in verband met de jongst plaats gehad hebbende volkstelling, zoomede ter handhaving eener goede poücie. Het zal toch wel geen betoog behoeven dat door eene naauwkeurige nummering der huizen alle takken j;van administratie zeer worden vergemakkelijkt. Op den 28 dezer zal aan het locaal van het.provinciaal bestuur re Leeuwarden worden aanbesteed de uitvoering der vereischte werkentot verwijding of vergrooting der buiten- of zeehaven te Harlingen. Naar men verneemt ligt het bestek behalve aan het lo caal van het provinciaal bestuur alhier ook ter lezing in het Nederlandsc'a Logement in de Abdij. T.e Arnhem is men sedert eenige dagen bezig met de afbakening van het terrein in de rigting der Pruissische gren zen over welke de verlengde Rijnspoorweg bestemd is te loopen. Jongstleden zondag avond arriveerde te Breda de schout bij-nacht van der Plaat. Maandag morgen hield hij op het plein voor het gebouw der koninklijke militaire akademie eene groote inspectie over de kweekelingen der zeemagt waarna de examens eenen aanvang genomen hebben in te genwoordigheid van dien heer en de daartoe gestelde com missie van onderzoek voor de kweekelingen van het 4de studiejaar, die bij voldoende bewijzen van kunde en erva renheid tot den rang van adelborsten der iste klasse bevor derd zullen worden. Naar men verneemt, is door eenige candidaat-notaris- sen in de provincie Utrechtaan Z. M. den koning een adres gezonden, houdende het verzoek, dat openbaar mogt worden bekend gemaakt cfe nieuwe standplaatsenalwaar ter uitvoering van het koninklijk besluit van 18 januarij 11. Q,Staatsblad 110. 6) notarissen zullen worden gevestigd. Men meldtdat dezer dagen door de arrondissements- regtbank te Utrechttegen zekeren 24jarigen boekhandelaar .7. II. F., is verleend regts-ingang met bevel van gevangen neming, als beklaagd van zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een langstaartige licht bruinen aftands-ruin met tilbury, paardentuig enz. De beklaagde inoet zich door de vlugt aan de tegen hem ingestelde regtsvervolging hebben onttrokken, zoodac door de justitie zijne opsporing en aan houding is bevolen. Directeuren der Zuid-Hollandsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen hebben besloten te doen uit reiken aan Brata-Toeda opperhoofd van het eiland Ra-os gelegen beoosten bet eiland Madura, en benoorden het oos telijk gedeelte van Java de groote zilveren medaille voor zijn krachtigen bijstand en verleende hulp aan de equipage van het den 4 october 11.op de klippen nabij gemeld eiland, gestrand en vergaan Nederlandsch barkschip de drie Vrien dente huis behoorende re Alblasserdamgevoerd door kapitein R. d, Tangeren haar, 11a het verlaten van het schip op gemeld eiland vier dagen met alle mogelijke gast- vrijheid, kosteloos te verplegen, en behoorlijk voor de vei ligheid van het geredde te waken. tweede kamer. Zitting van 19 maart. Eenige afdeelingen van de tweede kamer zetten heden het onderzoek over het ontwerp van gemeentewet voort. An dere afdeelingen zullen het onderzoek van verschillende aan hangige ontwerpen van wet aanvangen. Thans is gedrukt liet verslag der commissie, belast met de herziening van een reglement van orde benevens eene bij het verslag gevoegde nota van wijzigingen en memorie van toelichting. Behalve talrijke verbeteringen en bijvoegingen van minder belangrijken aard worden door da commissie voorgesteld de zelfstandigheid der commissien van rappor teurs en onderscheidene voorschriften tot uitvoering van de wet van 5 augustus 1850, regelende het regt van enquête. Kerknieuws. Z. M. heeftbij besluit van den 4 maart jl. no. 50 eervol emeritaat met pensioen verleend aan de wel-eerw. zeer geleerde heeren P. .7. Landsknegt G.J. Lette en G. G. Brugmanpredikanten te Wissenkerke Nieuwerkerk ..en Groede. EngclaiitS. Londen 17 maart. In den aanvang van de zitting van het lagerhuis, was op heden aan het woord de heer Bailliedie zich beklaagde over de wijze, waarop lord John Russell zijn voornemen had opgenomenom bet bestuur te interpelleren omtrent de gedragslijn door hetzelve in de Ceylonsche aangelegenheden gevolgd. Hij zou uit dien hoofde zijne motie uitstellen tot dat de toestand van 's lands financien geregeld was. Lord John Russell bleef bij zijne meeningdat het kabinet de beslissing van het huis op zoodanige beschuldiging moest afwachten, alvorens het eenigen belangrijken financielen maatre gel kon voordragen terwijl hij tevens de aanmerking maakte dat het niet strookte met het gewone gedrag eener zoo aan zienlijke partij, als waartoe de heer Baillie behoorde, omvi dergelijke beschuldiging op te werpen zonder een tijdstip te bepalen, waarop zij die beschuldiging zoude motiveren. Nadat de heer Israëli het uitstel tot het doen der motie verdedigd had, uit hoofde er voor alsnog belangrijke be scheiden ontbraken en sir G. Grey dergelijke handelwijze laakte zeggende dat de heer Baillie wel verre van over nog te verwachten documenten te spreken, de motie bepaald te gen heden had aangekondigd stapte men na eene korte dis cussie van dit onderwerp af. Daarna was aan de orde de voortzetting der beraadslagingen over de tweede lezing van het wets-ontwerpbetreffende de kerkelijk-hierarchische ge schillen, die echter niets bijzonders opleverde; verschillende sprekers voerden het woord zoo voor als tegen het ontwerp, waarna, op voorstel van den heer Milneshet vervolg dec discussie werd uitgesteld tot morgen. In de zitting van het hoogerhuis was op heden niets belangrijks aan de orde. In het lagerhuis heeft men een staat opgemaakt van de verschillende adressen aan de koningin ingediend, ter zake van de kerkelijk-hierarchische geschillen. Men telt er niet minder dan 3145, voorzien met 1,006,708 handteekeningen. De Duitsche democraten binnen deze hoofdstad die onlangs den gedenkdag der Duitsche revolutie vierdenstel len zich thans voor eene demonstratie te houdenten voor- deele van de wet op de kerkelijk-hierarchische questie. Door eene vreeselijke ontploffing in de kolenmijn van den heer G. Coatsbij Nitshillwelke mijn voor de diepste in geheel Schotland gehouden wordthebben eergisteren mor gen ongeveer vijftig menschen het leven verloren. ESuitschlancI. fFeenen 15 maart. De minister-pre sident, vorst Schwarzenberg hield heden talrijke conferentien met de vertegenwoordigers der Duitsche midden-staten. Men zegtdat deze Jaatsten op voorwaarde van eenige conces- siën omtrent de handhaving hunner souvereiniteit en invloed in den bond geneigd waren zich weder aan Oostenrijk aan te sluiten. Men verwacht ook binnen kort van het Oosren- rijksche kabinet eene peremtoriscbe verklaring omtrent de Duitsche questie. Men zal echter wel doen met het laatste af te wachten alvorens aan het eerste veel geloof te hech ten. De tol-conferentien te Wiesbadendoor de leden van het tol-congres aldaar gehouden beloven betere resultaten dan die te Dresden. Althans men schrijft van daar, dat er alle uitzigt is 0111 tot volkomen overeenstemming te komen. I11- tusschen meende men dat het congres nog wel vier weken zou voortduren. Berlijn 17 maart. De heer von Uhden de Pruissische commissaris in Keur-IIessen is belast om in zeker opzigt de instructie te regelen van het steeds tusschen den keur vorst en deszelfs onderdanen hangende regtsgedingopdat de alzoo bijeengebragte bescheiden aan de gezamenlijke Duitsche regeringen ter beoordeeling en beslissing zouden kunnen worden voorgelegden dat men zich zeer bedriegen zoude, indien men zich voorstelde, dat daarbij blijken zou dat in deze zaak het regt geheel aan de zijde van den lands heer of zijn bewind en het onregt geheel aan den kant der stenden zoude te vinden zijn. De Pruissische staatsschuld bedraagt in kapitaal bijna 153L millioen thalers en is, sedert de opgave voor 1850, met 26J millioen vermeerderd. Zij behoeft voor 1851 aan renten 6,095,937 th.en voor amortisatie 3,384,445 thalers. Italië. Uit Rome wordt gemeld dat de feesten van het carnaval tamelijk we! en zonder door de staatkundige woelingen te worden gestoord zijn afgeloopen. De vreem delingendie thans in Rome nogal talrijk zijn, hebben er het meest deel aan genomen de Romeinen minder doch deze laatsteu hebben de zucht, om van dit volksvermaak te genieten, niet geheel kunnen onderdrukken. In berigten uit Rome, van het begin van de loopende maand, wordt gemeld, dat de Fransche generaal Gemeau ten gevolge van de hem door den heer Fernari uit Parijs medegedeelde bijzonderheden, eerlang eene versterking van. troepen te verwachten heeft waardoor hij de bezetting der genoemde hoofdstad op 10,600 man zal kunnen brengen eri behouden. De genoemde bevelhebber mistrouwt steeds de Romeinsche krijgslieden, en tracht zich van dezelve te ont slaan. Naar men verzekert, zou de gezamenlijke Romeinsche krijgsmagt, thans nog in Rome aanwezig, in Velletri en en Albano in bezetting worden gelegd. Mogt men tot eene ontbinding derzelve overgaan ten einde het leger op geheel andere gtondslagen te organiseren en mogten zij zich niet gewillig aan dergelijken maatregel onderwerpen dan zouden zij tusschen twee vuren kunnen geraken vermits ook de koning van Napels aan de noordelijke grenzen van zijn ge bied eene afdeeling van omstreeks 4000 man heeft vereenigd, om het oog te houden op hetgeen in het pauselijk gebied voorvalt. Zwitserland. De groote raad van het kanton Lu- cern heeft eene wet aangenomen waarbij aan de Israëliten veroorloofd wordt zich in het kanton neder te zetten en handel te drijven. Frankrijk. Parijs 17 maart. De Duitsche aangele genheden houden hier thans in niet geringe mate de aandacht op zich gevestigd. Het Journal des Débats bevat heden des betreffende een artikeldat eenige nieuwe bijzonderheden aangaande den stand van zaken in Duitschland behelst. Daarin wordt onder anderen gezegd dat het hof van Weenen kor ten tijd geleden aan eenige Duitsche hoven eene tweede nota

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1