MIDDELRURGSCHE C O U R AJV Tf*: W W°. 33. Diogsdag 1851. 18 Maart. 13c0turc« cw ^Ibmiiuöttfatiieu. 3°» - 6 1687 Kw?rtKlS,T jAVA INDIGO' ,iSgende aldaar- i3imicn!rt»Ö0chc 2Tijbiu0cu. iamiéttlanbgcihe STA ATS-L O TE RIJ. Achtervolgens artikel 3 van Zr. Ms. besluit van den 6 Januarij 1831, no. 68 Staatsblad no. 2.) heeft Zijne Ex cellentie de Minister van Financien bij resolutie van den 13 Maart jongst!., bepaald de prijzen, het opgeld daar onder begrepen waarvoor de CollecteursSplitters en De- bitanten der Staats-Loterijde Loten en gedeelten van dien, voor de tweede week der trekking van de laatste Klasse der 213de Loterij, zullen mogen uitgeven, te weten* BIJ VERKOOP BIJ VERHURING.- Geheele Loten Halve Vijfde Tiende Twintigste Wordende de belanghebbenden bij deze herinnerd dat bij voornoemd artikel van Zr. Ms. besluit uitdrukkelijk is vastgesteld dat de CollecteursSplitters en Debitanten ge houden zijn om zich naar die prijsbepaling te regelen en dezelve gedurig ter inzage voor het Publiek beschikbaar te hebben. Middelburg, den 17 Maart 1851. De Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland, Bij delegatie van denzelven, De Burgemeester der Stad Middelburg PASPOORT van GRIJPSKERKE. f 76,- Geheele Loten -38,— Halve - 15 5 - 1520 Vijfde 1„ - 760 Tiende 3 9 - 3 80 Twintigste - 1 5° JVED E RL. HA JDEL-MA AT SCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekend, dat de Voorjaars INDI GO en COCHENILLE-VEILINGEN der Maatschappij van 1851 zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen, en bestaan uit de hoeveelheden hieronder gemeld Te AMSTERDAMop Maandag 28 April 1851, 274 Kisten Java COCHENILLE Te ROTTERDAMop Donderdag 1 Mei 1851 150 Heele Kisten T j ,j 1712 Kwart JAVA INDIG0> liggende aldaar. De Directie geeft voorts de verzekering dat zij, vóór hare gewone Najaars-Veilingen van 1851, goene andere* In digo en Cochenilledan de bovengemelde partijen, aan de markt zal brengen. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 15 Maart 1851. DE MONCHY, President. TOLLENAAR, Secretaris. VEEMARKT TE OOSTBURG op Maandag, den 31 Maart 1851. Als eene meldenswaardige bijzonderheid mag worden aangemerkt, dat te Arnhem thans een man leeft, genaamd Thomas Petersdie den ouderdom van 104 jaren bereikt heeft. Hij verkeert in armoedige omstandigheden en moer door het ophalen van giften langs de huizen in zijne be hoeften voorzien. Zijne zintuigen laten voor zulk eenen hoogen ouderdom weinig te wenschen over. Men verneemt dat Zijne Excellentie de minister van binnenlandsche zaken inlichtingen omtrent dezen man heeft doen inwinnen en er pogingen worden aangewend om hem van rijkswege eene gratificatie toe te leggen. In de Stoompost leest men: I)e heer lp' van Kampen landmeter te Leydenheeft uitgegeven een platten grond der stad Leyden zoo uitvoerig en zoo net bewerktdat men iii dit opzigt zeer zelden iets zoo aanbevelingwaardig heeft gezien. Het ware te wenschen zegt het algemeen Handelsbladdat de platte gronden van andere steden met name die onzer hoofdstad, op dezelfde wijze door be kwame teekenaars werden uitgegeven. De heer IV. van Houten te Rotterdam oprigter en voorzitter der Zuid-Hollandsche maatschappij tot redding van drenkelingen heeft eene model reddingboot naar Engeland gezonden, tot mededinging naar den prijs van 100 guinjes voor het beste model van zulk eene boot, door den hertog van Northumberland uitgeloofd. Eergisteren avond is de heer mr. B. Donker-Curtius van Amsterdam naar Berlijn vertrokken. Van wege ons gouvernement gaat de heer ingenieur van der Kun ook derwaarts beiden ter zake van de aansluiting van den Rijnspoorweg aan Pruissen. Het dividend over 1850, aan de aandeelhoudersin de naatnlooze maatschappij van het Zwolsche Diep uit te be talenzal beloopen 2 J- pet., terwijl er alsdan nog een vrij goede re.^erve-kas overblijft. Kerknieuws. Middelburg 17 maart. Gisteren is door den breeden kerkeraad der Nederduitsch Hervormde gemeente alhier tot predikant bij dezelve gemeente beroepen de wel-eerw. zeer geleerde heer B. J. 11. Taatspredikant te Harderwijk en zulks ter vervulling der vacature ont staan door het overlijden van den wel-eerw. zeer geleerden heer J. R. de Bruine. STATEN-GENERAAL. MIDDELBURG, den 17 Maart. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijtisen te Tholen c. a.den heer A. J. H. van den Boschthans ontvanger te Oude Tonge. Z. M. heeft den officier van gezondheid 3de klasse H. Evertse bevorderd tot officier van gezondheid der 2de klasse bij de Nederlandsche zeemagtmet bepalingdat hij voorloopig zal rang nemen onder den officier van gezond heid der 2de klasse IV. DammanU. Z. M. de koning zal overmorgen audiëntie verleenen aan het paleis in het Noordeinde te 's Hage. Wanneer wij wel onderrigt zijn (meldt de N. Rott. Cour.dan zullen noch de heer Rijk noch de heer Franck debetrekking van minister van marine vervullen. Men schijnt daartoe in onderhandeling geweest te zijn met den heer van Swinderen lid van de eerste kamer der Staten-Generaal en gewezen zee-officier; de uitslag is echter nog niet bekend. Men verzekertdat een van de leden der tweede kamer bezig is met de zamenstelling van een nieuw ontwerp van wet op de regterlijke organisatie. Terwijl de wet van 18 mei 1848 (Staatsblad no. 21), betrekkelijk den aanvang der groore of haring-visscherij thans opgehouden heeft van kracht te zijnverneemt men dat de regering voornemens is eerlang eene nadere wet betreffende deze aangelegenheid aan de kamers aan te bieden waarbij de belangen van dien belangrijken tak van volks bestaan waarschijnlijk ernstig ter spraak zullen komen. Den 14 dezer is van regeringswege verzonden, om aan de belanghebbende kamers van koophandel en fabrieken te worden medegedeeld eene opgaaf wegens den handel en de scheepvaart van Groot-Brittanjein de maand geëindigd den 5 februarij 11.vergeleken met de opgaven omtrent de daarmede overeenstemmende tijdperken der jaren 1849 en 1850. Volgens een bij het departement van marine ingekomen berigt, is de schoonerbrik padang onder bevel van den luitenant-ter-zee iste klJ. de Haan, op den 23 januarij 11. aan de Kaap de Goede Hoop aangekomen en heeft den 1 februarij de reis naar Batavia, voortgezet. Aan boord van dat vaartuig was alles wel. jn de jl. donderdag door de handel-maatschappij te Rotterdam gehouden veiling van 115,482 balen Java-koffij is alles verkocht voor 27L cot 33 centszijnde meerendeels iets hooger dan de taxatie. tweede kamer. Zitting van 14 maart. Zijn ingekomen twee koninklijke boodschappen van den 13, ten geleide van een gelijk getal ontwerpen van wet. Het eerste strekt tot regeling der verantwoordelijkheid van de hoofden der ministeriele departementen het tweede tot naturalisatie van IV. J. J. F. Baaiman te Amsterdam. Nog is ingekomen eene koninklijke boodschap van den 14, ten geleide van een ontwerp, tot naturalisatie van .7. ,7. Stephen- sonte Oegstgeest. Drukken ronddeelen en verzenden naar de afdeelingen. Een aam al verzoekschriften wordt naar de daartoe "gestel de commissie verzonden. Zij zijn van broodbakkers uit 's Gravenhagenopens de toepassing van den accijns op het gemaal; uit Zeist, omtrent de herziening der wet op het Nederlanderschap van een notaris uit Amerongen tegen sommige bepalingen van het ontwerp der gemeente-wetuit Barneveld nopens de toepassing der belastingwetten van een notaris uit Bergen-op.Zoom tegen de wet op het zegel- regtvan de Vrij lector in de scheikunde, vragende vrij stelling van belasting voor het gebruik van gedistilleerd bij de studie van natuurkundige wetenschap. Ook is ingekomen een verzoekschrift van armbesturen der Hervormde gemeente te Deventer, omtrent de toepassing der personele belasting- ten aanzien van bestedelingen. Dat stuk is ongezegeld het wordt evenwel naar de commissie ver zondenaangezien de geest der wet op het zegelregt schijnt toe te laten dat zoodanige requesten van armbesturen of schoon ongezegeld aangenomen worden. Een adres uit Ulrum, houdende een ontwerp tot wijziging van het algemeene belastingstelsel van 1822, voornamelijk omtrent den accijns op het buitenlandsch gedistilleerd wordt, als ongezegeld ter zijde gelegd. Omtrent een adres v*n afgescheidenen te Bafioeene jaarlijksche toelage voor hunne gemeente vragendeis op voorstel der commissie hetwelk door de heeren Groen en Mackay tegen de heeren van Hoëvell en van Eek verdedigd werd met 38 tegen 23 stemmen besloten tot neerlegging tei griffie en verzending aan den minister van de Hervormde eeredienst. Door den schrijver, den beer Faher van Riemsdijk is aan de kamer hulde gedaan van zijn advies omtrent den eigendom van het Haarlemmermeer. Plaatsing in de boekerij. De voorzitter deelt mede dat door de verschillende aif- deelingen benoemd zijn tot rspporteurs 1. over het ontwerp van gemeente-wet, de heeren GeversDullertHeemskerk-, Jongstra en Lotsy 2. over het voorstel van drie leden tot het verleenen van schadeloosstelling aan de leden der voor malige eerste kamer, de heeren van GoltsteinIVesterhoj} Hengstvan Eek en van Lijnden. In de vorige zitting is bepaalddat later zou worden vastgesteld de dag waarop de kamer zou opmaken de naam lijst van kandidaten voor de vacature bij den hoogen raad. De voorzitter stelt voor, daartoe over te gaan op vrijdag den 21 dezer, des morgens ten 11 ure. Dien overeen komstig wordt besloten. I De commissie van rapporteurs is gereed haar algemeen verslag uit te brengen over de volgende ontwerpen van wet, als: 1. lot regeling der entvangsten en uitgaden jsvp.;n verstrekkingen; 2. tot wijziging der wet op hed Nedéj'faii derschap', en 3. tot naturalisatie van den hees\Sasie Drukken en ronddeelen, terwijl de beraadslagingeiU;actlte- volgelijk aan de orde van den dag worden gesteld op vHJJAg den 21 dezer, na afloop van het opmaken der nominatie voor den hoogen raad. De commissie, beiast met het ontwerpen eener herziening van het reglement van orde, is met haren arbeid gereed. De voorzitter stelt voor, het door haar opgemaakt verslag, met de voorgestelde wijzigingen, te doen drukken, rond deelen en te verzenden naar de afdeelingen. De heer Lotsy stelt voor, bij de menigvuldige werkzaamheden, reeds bij de afdeelingen aanhangig, die verzending voorloopig nog uit te stellen. Dien overeenkomstig wordt besloten. Aan de orde is de beraadslaging" over her ontwerp tot regeling van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen. De heer van Doorn verlangtdat her bedrag zal aangewend worden tot inkoop van schuld, in stede van tijdelijke belegging in schatkistbiljetten. De minister van financiën geeft te kennen dat nader eene voordragt zal wor den gedaan en dat de tegenwoordige maatregel slechts van voorloopigen aard is. Bij stemming wordt de voordragt aangenomen met 61 voor en 1 tegen (de heer Dullert. j Vervolgens wordt beraadslaagd over het ontwerp tot ver lenging van den verjarings-termijn der muntbiljetten van 1845. Na eenige discussien wordt het ontwerp aangenomen met 42' tegen 21 stemmen. De commissie voor de verzoekschriften brengt vervolgens verslag uit op eenige in hare handen gestelde adressen. De commissie ia wier handen is gesteld de overeenkomst van de Nederlanden met Pruissen betrekkelijk de uitlevering van misdadigers brengt verslag uit bij monde van den heer Storm van 's Gravesande. De stukken des betreffende zullen ter griffie worden nedergclegd terwijl het verslag zal worden gedrukt en rondgedeeld. ASVica. Den 21 januarij had er aan de Kaap de Goede Hoop, van de zijde der Kaffers een nieuwen aanval plaats tegen het fort Hare. De Engelsche troepen onder be vel van den generaal-majoor Somersethebben den vijand belangrijke schade toegebragt. Op den 24 jan. waagden de Kaffers eene kleine schermutseling, in de nabijheid van King Williams-town waarbij wederom een groot aantal op roerlingen verslagen werden. Bij het afzenden dier berigteu bevond zich sir Harry Smith nog steeds in evengeinelde stad. De forten Cox, White en Hare waren door 3000 man gere gelde troepen bezet, met en benevens 2 k 3000 man behoo- rende tot de Hottentotsche ligting; het leger is versterkt door 677 man van Shillendam. Nog is er niets beslissends verrigt, maar men veronderstelde dat de oorlog weldra geëindigd zou zijn. Al de bovenvermel de forten, zoo wel als de stad, zijn nog steeds door Kaffers omringd ofschoon zij slechts weinig levensmiddelen en krijgsvoorraad bij zich hebben. Sir Harry Smith kan tot dusverre nog altijd de gemeenschap met de Kaapstad onder houden langs defrivier Buffaloen op die wijze alle noodige versterkingen ontvangen. Men verwacht met ieder oogenblik een algemeenen uitval van sir Harryuit King Williams- town ten einde den vijand voor goed te verdrijven. Engeland!. Londen 13 maart. Eene commissie uit het hoogerhuis houdt zich bezig met een wets-ontwerp strek kende om de nieuwe uitvindingen te beschermen, die in het gebouw der tentoonstelling onder de oogen van het publiek zullen komen. Het zou eene uitbreiding zijn van de be staande wetten op de industrie, thans ook uitgestrekt tot de voorwerpen van vreemden oorsprong. Men verondersteltdat het parlement zich spoedig met dit onderwerp zal bezig honden. - Op morgen zal men in het lagerhuis de discussien aan vangen over het gewijzigde wets-ontwerp op de kerkelijk- hierarchische geschillen. Algemeen worden die beraadslagin gen met verhoogde belangstelling te gemoet gezien. In de Standard komt een brief voor, geteekend sir H. Seymour PVilliamswaarin deze verzekert dat de baron Rothschild tot het Christendom zou zijn overgegaan. Het behoeft naauwelijks gezegd te worden dat deze bijzonderheid nadere bevestiging vereischt, Volgens de United Service Gazette wacht hen, die naar Engeland zullen komen om de groote tentoonstelling te bezoekeneene der prachtigste zeeparaden welke men lil Europa zien kan. Gedurende den tijd der tentoonstelling zal namelijk de talrijkste en best bemande vloot, welke Groot- Brittanje ooit op een punt ter bezigtiging heeft gesteld on der opperbevel van den vice-admiraal Bercleyaan den mond der Theems bij de Nore of Spithead gestationeerd worden. Zij zal zijn zamengesteld uit 9 linie-schepen en 4 fregatten van den eersten rang, 3 schroef stoom-linie-schepen en 3 schroef stoom-fregatten benevens een ander sroomfregat, dus in het geheel uit 20 groote oorlogschepen. Benemarken. Te Koppenhagen overleed voor eenige dagen H. C. Oerstedt. Denemarken en de universiteit van Koppenhagen verliezen in hem eene notabiiiteic \an Euro- pesche vermaardheid. De ontdekking van het elec;ro-mag- netismus verzekert hem de onsterfelijkheid in clc jaarboeken der werenschap. Aan hem heeft Denemaiken de polytech nische school te danken en de maatschappij tot verspreiding van natuurkundige wetenschappen.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1