ilIIDDELBIJRGSCHE COURANT. m°. 31. Donderdag 18#if v 13 Maart. i2imKnIaRÖ0chc (Eijfciugcti. a Bcdtutrcn en JStuletilanbscfte Sri]bi«0ciT. VSSmBKtmm^mmaatSSÊtBKam KIEZER S-L IJS TE N BURGEMEESTER èn WETHOUDERS der Stad MID DELBURG; - Gezien Art. 10, ii en 54 der wet van den 4Julïj 1850, Staatsblad no. 37) Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden 1. Dat de Lijsten de Personen aanwijzende die tot het kie zen van Leden van de Tweede Kamer en van de Provin ciale Staten bevoegd zijnop heden den 10 Maart door hen zijn vastgesteld, in de Beneden-Voorzaal van het Raadhuis aangeplakt en op de Stedelijke Secretarie voor. een iM.er voor den tijd van veertien dagen ter inzage nedergelegd; wordende een ieder bij deze herinnerd aan de bepalingen voorkomende ia Art. 11 en 12 van bovengenoemde wet, luidende als volgt Art. 11. Elk inwoner van het Kiesdistrict of, zoo het verkiezing voor den Raad geldt, elk Ingezeten der Ge- meente de in art. 1 vereischten bezittende, is bevoegd tegen de Lijsten bezwaren in te dienen wanneer daarop: t. Zijn naam of die van een ander, tegen de bepaling van art. 8, niet, of niet behoorlijk voorkomt; w 2. De naam van iemand, die, hetzij één of meerder in de Kiezers gevorderde vereischten mist of uït- gesloten ishetzij op de Kiezerslijst eener andere a Gemeente staat, is gebragt." Art. 12. De bezwaren worden binnen veertien dagen na de dagteekening der in art. 10 bedoelde kennisgeving bij verzoekschrift, door de noodige bewijsstukken ge- staafd aan den Gemeente-Raad ingediend." En 2. Dat de namen der Personen die naar aanleiding van Art. 35 van genoemde wet, van de lijsten ten vorigen jare vas.tgeste'd geschrapt zijn, bij de bovenbedoelde an.i plakking en nederlegging afzonderlijk zijn bekend gemaakt en luiden als volgt Abeele (L. A. van den) Ackermans (jiVI. C. W.) Appel (D.) Bourdrïz (J.) Deinse (C. A. van) Dekkers (W.) Franse 11 (J.) Frater QL A.) Geuze (F.) Gideonse (H.) Gotzke (J. IL) Groenewegen (F. van) Hurgronje (A. W. Snouck) Huybrechtsen (H.) Kunst (D.) Ladenberg (N. J.) Meijer (C.) Muntendam (N. T.) Neder vee n (]- van) Nobel (C. ie) E11 opdat een ieder hiervan kennis drage, zal deze wor den afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 Maart jgrj Burgemeester en,Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. M. F. LANTSHEER. Pieterse (J.) Reijers (J. C.) Rosset (J. A.) Root (D.) Sanders (A. A.) Slicher van Domburg (J. J.) Tamson (G. M.) Tak (A.) Ter.stapper (G.) Tevel (P. C.) Vlamink (R. J.) Vos (A.) Vréke (J. H.) V ries (A. de) Wagner (C. L.) Waller (G.) Wanjon (E.) Wisse (W. A.) Zip (W. VEEMARKT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Brengen bij deze ter kennis der belanghebbenden, nat de Voorjaars PAARDEN- en VEEMARKT, naar aanleiding van het besluit van Zijne Excellentie den Minister van Bui- nenlandsche Zaken, van den 14 Maart 1849, ade Afdee- Iing, no. 109, zal plaats hebben op den tweeden Donder dag der maand April, en alzoo dit jaar op den tienden van die maand. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 Maart <^,t Burgemeester en Wethouders voornoemd, 5 PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. MIRRE LR ERG SC II ZIEKENFONDS. De DIRECTIE van het Middeiburgsch Ziekenfonds, het welk thans-een aanzienlijk getal Huisgezinnen bedraagt, ver wittigt belanghebbenden, dat, ten gevolge van een op de Be stuurders-Vergadering genomen Besluit, voortaan slechts 0111 de drie maanden Vergadering tot opname van Leden zal gehouden worden. Zij vermeent dan ook die Huisgezinnen die zich tot nog toe aan deze voor hen zoo nuttige en voor- deelige Inrigting onttrokken hebben te mogen aansporen van eene gelegenheid gebruik te maken, die zich thans zoo wei- niv in het jaar voordoet. Tevens berigt zij dat Leden die vtui Art. 4 van het Reglement willen gebruik maken, zich te 1 dien einde van den 13 tot den 17 Maart, tusschen twaalf en ',V ure moeten vervoegen ten Huize van Dr. Danme. Namens dezelve, J. j. PIETERSE Secretaris. MIDDELBURG, den 12 Maart. In de op 11. maandag gehoudene vergadering van heeren curatoren van het stedelijk, gymnasium alhieris als zooda nig geïnstalleerd de h'eer air. M. F. Laats'teer, daartoe be noemd door den raad dezer stad ter vervanging van wijlen den heer mr. M. M. van Fis vliet. In het 4de district'is thans ook een adres aan den minister van justitie in omloop tot verkrijging eener regt- bank in het 4de en 5de district dezer provincie hetwelk wij in een volgend nommer zullen mededeelen. Eergisteren namiddag is Zr. Ms. korvet sumatra ka pitein-ter-zee 'T Hooftte Vlissingen gearriveerd, teil einde alvorens naar Africa te vertrekkenin het drooge dok te worden nagezien. Zr. Ms. schoober atalMxte luit. 2de kl. jhr. A. Klerck bestemd, naar de Wjest-Indjenis h,jd_en morgen van de reede van Vlissingen naar zes gezeild. Zr. Ms. stoomschip cycloop, kapitein-luit.-ter-zee de Smit van den Broeckeis van het Nieuwe-Diep te Hel- voetsluis aangekomen om vooreerst aldaar gestationeerd te blijven. Bij Zr. Ms. besluit van den 6 dezer zijn de luitenants- ter-zee 2de klasse, I'. J. Ileyning en C. IV. A. vanFalken- burg, op hun verzoek, uit hoofde van den min gunstiger) staat hunner gezondheid en daardoor ongeschiktheid voor de active zeedienstmet den iaatsten dezer maand eervol uit het korps zee-officieren der Nederlandsche marine ont slagen. Bij koninklijk besluit van den 5 dezer is aan den ko lonel T. E. Dinauxdirecteur der artillerie-stapel- en con structie-magazijnen te Delft vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Wladimir 4de klasse, hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken. Z. M. heeft jonkhr. JF. M. de Brauw benoemd tot regter in de arrondissements-regtbauk te's Hage ten gevolge waarvan hij ophoudt lid van de eerste kamer der Staten Ge neraal te zijn, doch als zoodanig wederom verkiesbaar is. Men verzekert dat 11. M. de koningin zich voor eenigen tijd buitenslands zal begeven. De Toekomst deelt het gerucht mede dat de minister van marine, de vice-admiraal Lucas, het verlangen zou hebben te kennen gegeven om met 1 april aanstaande als minister af te treden. Het Handelsblad voegt daarbij nog een ander geruchtdat te 's Hage in omloop is, volgens hetwelk ook de minister van justitie, de heer Nedermeijer van liosenthalwaarschijn lijk zijn ontslag zou nemen, vooral omdat de voorgedragen? wet op de règterlijke organisatie geene ondersteuning bij de leden der tweede kamer schijnt te verwerven. Dezer dagen zijn de gedeputeerde Staten van Zuid- en Noordholland door den minister van binnenlandschg zaken uitgenoodigd tot het doen van een onderzoekof en wat van de thans bestaande wettelijke bepalingen en reglemen taire voorschriften op de onderscheidene takken der zee- visscherij behoort te worden afgeschaft; en wat casu qu daarvan dient behouden te blijven, onder wijzigingen, welke de ondervinding als doelmatig heeft doen kennen een en ander met het oog niet alleen op de instandhouding en ver dere ontwikkeling der visscherij zelvezonder toekenning van premien maar ook op de belangen van hen die bij de uitoefening van het visscliersbedrijf en bij den handel zoo wel binnen als naar buiten 's lands betrokken zijn. Hiertoe zal men te rade moeten gaan, niet slechts met de collegien en gecomroit'eerden voor de verschillende vis- scherijen met wier overleg de bestaande verordeningen in der tijd zijn ontworpen, maar ook met de'belanghebbende kamers van koophandel en fabrieken en zoodanige bijzon dere personen van wier kunde en onpartijdigtyfcïd men doel matige inlichtingen en advrjzen kan verwachten. De minister van financien heeft, krachtens het koninklijk besluit van 19 november 1850, vastgesteld de 214de loterij. Zij zal bestaan uit 20,000 loten 10,000 prijzen en 2 premiën, Zij zal geopend worden op maandag 14 april 1851 en worden gesloten op zatufdag den 26 dier maand. Detrekking van de eerste klasse zal aanvangen op den 12 mei 1851 en de laatste 100 nommers zullen worden getrokken op vrijdag 1 augustus 1851. De broederschap der notarissen heeft aan Z. M. een adres ingediendwaarbij zij den koning verzoekthet be sluit van 18 januari] 11. no. 6houdende eene nadere bepa ling van het maximum van het getal notarissen in ieder arrondissementin nadere overweging te nemen. Tot on dersteuning van dat adres is er bijgevoegd een advies ge geven te Amsterdam 20 februari) II. door mrs. P. Lipman, B. Donker Curtius en .7- Heemskerk Az. waarbij betoogd wordt, dat gemeld besluit is onwettig en geene regten „ar- uit kunnen worden ontleend. De leden, uitmakende de Staats-comm.ss.e tot het exa mineren der adspirant-diplomaten zijn te 's Hage aangekomen. Zaturdag morgen hebben zij zich aan het mintstene van buiten la'nd-che zaken geconstitueerd. Men zegt aat zich niet meer dan twee kandidaten hebben aangemeld, en wel: jhr. van de Poll en baron van Brienen. De leden der commissie zijn voltallig opgekomen, met uitzoudering alleen van den heer Schnnmelpcnninck Nederl. gezant bij het hof van II. M, de koningin ran Engeland. De leden van het natuurkundig gezelschap te Utrecht hadden het genoegen jl, vrijdag avond den heer E. ll'encke. bac'i van Am-terdam te taooren spreken over den electromag- netischen telegraaf. Hij zeide dat in dezen ons Vaderland weder bij de Europesche Staten ten achter was niettegen staande het belang, dat vooral de handel in dit middel van gemeenschap moest stellen en dat zulks te meer bevreem dend was bij de goede renten, die de reeds bestaande lijnen opleveren hij weerlegde de meeniug vaa velen alsof de telegraaf slechts diende tot speculatie in fondsej). CDe .heer IFenckebach zette vervolgens uiteen op welke Wijze de iij~ nen in de verschillende landen werden geplaatst'-en;, wat- gedaan werd ter afwending van de onderscheidene gevaren ■- waaraan ze bloot staan belangrijk waren vooral de inüctf- tingen, die hij gaf over de inrigting van de lijnen, die on der zijn opzigt waren gevestigd tusschen Amsterdam en Rot-* terdam Amsterdam en den Helder. Verder sprak hij over de lijn die onlangs over den bodem der zee van Dover naar Calais was gelegd, met ongunstigen uitslag, doch die dezen zomer met nieuwe voorzorgen in de zee zou worden neêrgelatcn; hij besloot met den wenschdat wanneer een maal eene liiu van Londen .naar Calcutta zou gereed zij Nederland de tijdingen uit het Oosten niet langs zijne gren zen mogt zien snellen, zonder zelf in staat te zijn van de vliegende woorden er eenige op te vangen. Den 18 dezer vertrekt van Harderwijk een detache ment suppletietroepen bestemd naar Oost-Indie, sterk 125 onder-officieren en manschappen onder komraando van den isten luitenant, adjudant A. Abeleben, en onder mede-geleide van den 2den luitenant der infanterie IV. E. Frowein wel ke beide officieren van verlof naar Java terugkeeren, en van de heeren 2de luitenant der infanterie N. .7. IFagelmans, de 2de luitenant der artillerie jhr. L. de Casembroot en den officier van gezondheid 3de klasse J. Boomsma. Mede vertrekt van Harderwijk een detachement van 50 militairen, onder kommando van den sergeant Kraussbe stemd naar Suriname. Zondag morgen werd te Leyden uit het Galgenwater opgehaald, het lijk van den sedert eene maand vermisten student d. K. STATElV-CJEHnSRAAE. Uit het verslag der afdeelingen van de tweede kamer omtrent het wets-ontwerp, tot regeling van de verjaring der straffenuitgesproken krachtens de wetten van 16 mei 1829 en 1 junij 1830, blijkt, dat daartegen twee hoofdbedenkin gen zijn in het midden gebragtvooreerstdat de veran derde verjarings-termijn voor drukpers-delicten zich niet behoorde te bepalen tot de politieke misdrijven in boven genoemde wetten bedoeld maar ook uitgestrekt tot de mis drijven jegens partikulierenwaartegen in het wetboek van strafregt is voorzienen ten tweede dat de termijn van tien jaar te lang is, en veranderd behoorde te worden in een termijn van vijf jaren. Essgelaiul. Londen 8 maart. De ministers hebben gisteren avond in het huis der gemeenten de aangekondigde mededeeling gedaan van hunne voornemens aangaande de bil 1 tegen de kerkelijke titels, en omtrent de staats-begrooting. Deze mededeeling komt hierop neder: dat de genoemde biil zal worden gewijzigd en wel in dier voegedat alleen het eerste gedeelte daarvan behouden worde, waarbij het voeren van kerkelijke titels, aan eenige plaats van dit rijk ontleend, zonder toestemming der kroon, wordt verboden; dat aan staanden vrijdag over de tweede lezing van d;e billalzoo veranderd zal worden beraadslaagd dat aanstaanden maan dag de begrooting voor de zeeinagt in behandeling zal komen; dat de kanselier der schatkist den 21 maart wijzigingen van het budget zal voordragen en vervolgens den 24 het nemen van een besluit omtrent de belasting op de inkomsten zal voorstellen. Ten aanzien van de veranderingen, die de be windslieden in de financiële ontwerpen willen maken, is tot dus ver niets bekend. De ongunstige tijdingen van de Kaap de Goede Hoop loopen tot 8 januarij. Na schijnbaar vreedzame onderhande lingen met de Kaffers, hebben deze iaatsten den aanval be gonnen, vele wreedheden gepleegd, den gouverneur Smith in het fort Cox ingesloten en kolonel Somersetdie hem ontzetten wilde met verlies af doen deinzen. De gouver neur heeft zich echter later door den vijand heen weten te slaan. Ook tusschen de troepen onder kolonel Machinnati en de Kaffers is een hevig gevecht geleverd, waarin eerst de Engelschen, maar ten slotte de Kaffers de overnand be hielden. Deze Iaatsten, die een strijd op leven of dood voorgenomen schenen te hebben maakten zich aan de ver schrikkelijkste wreedheden schuldig vermoordden zonder onderscheidmannen vrouwen en kinderenen hebben drie dorpen geheel in de asch gelegd. Bij de admiraliteit worden drukke toebereidselen tot uitrusting van schepen tot overbrenging van troepen naar de Kaap de Goede Hoop gemaakt. Het getal der daarvoor beschikbare stoom- en andere vaartuigen in de verschillende zeehavens, is zoo talrijk dat het, des noodig, genoegzaam zou zijn om twintigduizend man troepen naar die volkplan ting over te voeren. In de jongst verloopene week zijn hier vijf schepen uit Noorwegen 'aangekomenmet ongeveer 3000 ton ijs, weike aanvoer noodzakelijk was geworden, door het volslagen ge mis van inlandsch ijs. Eergisteren ochtend is de Theems tot eene buitenge wone hoogte gestegen en op verschillende plaatsen buiten de oevers getreden. Volgens de Standard, zou gisteren avond een zeker persoon, met name IVakteyoud 52 jaren plotseling in c en der koffijhuizen binnen deze hoofdstad overleden zijn en we! ten gevolge eener beroerte, veroorzaakt door verregaande drift, bij het "lezen van dé laatste redevoering, door lord. John Rasse//, in den loop van dien dag m her lagerhuis ge houden-

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1