MIDDELBURGSCUE C 0 r R A T. M°. 30. Dingsdag 185K 11 Maart. I Bcdluveu en !5imt6nïanb0£fte QTijbtugett. Bnitcnl.tnbydïc &ijbttt0cn, BETALING van Tractementen over het eerste kwartaal 1851, ten Kantore] van den Betaalmeester en bij Heeren Ont vangers der Directe Belastingen in het Arrondissement Mid delburg. STEDELIJKE FABRICAGE. De passage over de Langevijle buiten-brug zal op Woensdag den 12 dezer maand weder voor Rijtuigen worden open gesteld. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. VERGADERING op Woensdag den 12 Maart 1851 des avonds ten half zeven ure precies. Rekening van de School- Commissie Voorlezing en Bijdrage. Namens Bestuurders P. de MARET TAK, Secretaris. ARMBESTUREN. Middelburg, den 10 Maart 1851. Met dankbaarheid wordt door Diakenen der Nederduitsche Her vormde Gemeente alhier melding gemaakt eener gift groot J 13 10 opbrengst eener Kinder-Loterij Tan de jonge Jufvrouwen J. S. P. T. en D. A. T. op gisteren in een verzegeld pakje na de voormid- dag godsdienst-oefening gecollecteerd in de Nieuwekerk onder het opschrift Diaconie Armen. Diakenen voornoemd J. J. vAtr dek HARST Lz.Praeses. C. NUYS Scriha. "MIDDELBURG, den 10 Maart. De wel-edel-gestrenge heer Bijl de Vroe kapitein-ter-zee het kommandement overnemende aan boord van de prins VAN oranje is eergisteren weder te Vlissingen gearriveerd. Bij Zr. Ms. besluit van den 6 dezer is aan den heer P. van Eyndhoven gewezen adjunct-commies der iste klasse bij het gouvernement dezer provincie een pensioen verleend ten bedrage van f 666 'sjaars. Z. M. heeft bepaald, dat aan de officieren en manschap pen van® het stoomschip vesuvius die zich in 1847, ter gelegenheid van een gevecht met zeeroovers in de Indische wateren], door moed, dienstijver en inspanning hebben on derscheiden een nader bewijs zai worden uitgereiktwijl eene |vroegere speciale vermelding, door het vertrek van den luit.-ter-zee iste lel. IV. baron de Constant Rebecque naar Nederland, niet heefc kunnen worden gedaan. De namen zijn: de luit.-ter-zee iste klasse IV. baron de Constant Re becqtte; de luit., ter-zee 2de kl. T. A. Nieuwenhuiuen.7. OstiE. P. DurieuP. Buddinghde officier van gezond heid'2de kl. A. Syriër; de officier van administratie 2de kl. R- J- c- Verboom de provoost A. van der Nollde kwartiermeester van de barkas C. Cassensde korporaal der mariniers .7. E. Bruinsde matrozen der iste kl. .7. Ros- sow en H. F. L. Koep; de matrozen der 2de kl. .7. F. Drng- horn eu A. Hoek, en de jongen C. G. van Gogh. Men verneemtdat thans van het departement van oorlog aan de regementen infanterie afgezonden zijn de nieu we instructien voor de administratie waardoor naar men wil, eene groote vereenvoudiging zou worden te weeg gebragt. Naar men verneemt is in de den 6 dezer te Amster dam gehoudene buitengewone algemeene vergadering van het koninklijk Nederlandsch instituutvan eene niet genoemde hand, een geschenk, ter waarde van 4000 ingekomen, en met erkentelijkheid voor deze edelmoedige tegemoetko ming besloten Z. M. den koning bij eerbiedig adres daar van kennis te geven. Van regeringswege is, naar men verzekert, eene som van f 6000 toegestaan ter bestrijding der vervoerkosten van de uit Nederland naar de Londensche tentoonstelling te verzenden voorwerpen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan ge deputeerde Staten van Noord-Braband kennis gegeven dat hij zich vereenigt met het door de Staten dier provincie in hun ne laatste gewone vergadering omhelsde gevoelen dat geene schadeloosstelling verschuldigd is wegens het verlies van heer lijke regten tot voordragt of aanstelling van personen tot openbare ambten. Morgen (dingsdag) zal de tweede kamer een aanvang maken met het onderzoek van de voordragt der gemeentewet. Men verzekert vrij stellig, dat de tweede kamer, 11a de behandeling van eenige der ingediende ontwerpen van wet, en ut} het onderzoek van al de aanhaugige voordragten van gewigtigen aardvoor geruimen tijd zai uiteen gaan ten einde alsdan na hare terugkomst, achtereenvolgens de be raadslagingen over die ontwerpen te houden. Gedurende die vacantietijd zou de herbouwing plaats hebben der vergader zaal van de tweede kamer, waartoe bij de beraadslagingen over de Staats-begrooting voor 1851 besloten is. In het kiesdistrict Steenwijk is tot lid van de tweede kamer der Staten-Generaal verkozen de heer .7. A. de Fre- Men meldt het volgende aan de Amsterd. courant: Naar wij van goederhand vernemen, zal er door ons gouvernement spoedig eene wet worden aangeboden op de veeartsenijkunde, waartoe die, welke ten vor.gen jare Belgie is aangenomen en algemeen bijval heeft gevonden vooral om hare milde beginselen ook aangaande de empirici .welk aantal in ons land de erkende rijks-veeartsen 3 en 4 maal overtreftten grondslag zal hebben. Met betrekking tot de nieuwe inrigting der vee-artsenij kundige school te Utrecht, waarvan de cursus met 1 april aanstaande zal aanvangen vernemen wijdat het de bedoe ling des ministers van buitenlandsche zaken isom deze school vooral eene 4>ractische rigting te doen geven dat is: eene gezonde studie van dat vak, zonder buitengewone geleerdheid in zaken vreemd aan de vee-artsenijkundeen de kosten van onderwijs enz. zoo te stellen dat deze school voor elk toegankelijk zij." In verband met de onlangs door Z. M. genomene be schikkingen, ten -aanzien der koloniale werving, kunnen wij nog mededeelen dat het handgeld, hetwelk tot dusverre voor 'Nederlanders op 10 was bepaald, thans op 20 is gesteld. Ingevolge uitnoodiging van den minister van binnen landsche zaken zijn de gemeente-besturen door de commis sarissen des konings in de provinciën verzochthun uiterlijk binnen veertien dagen te berigten, of binnen hunne stad of gemeente stoomtuigen en stoomketels in gebruik zijn en zoo ja om de opgaven daarvan in te rigten overeenkomstig de daarbij gevoegde modelstaten. Men zai in het vervolg jaarlijks, vóór den 1 januarij een gelijk berigt ran de be sturen te gemoet zien. De Staats-courant behelst eene opgaaf van het getal brieven die gedurende de laatste acht maanden van het vorig jaar met de post zijn vervoerd. Dat getal heeft bedragen van mei rot augustus 1,424,857 stuks, en van september tot december 2,490,707, zijnde voor het laatste tijdvak na de invoering der nieuwe wet, eene vermeerdering van 1,005,850 brieven, of 74,8 ten honderd. Het gemiddeld getal brieven in/'de maand was vóór 1 sept. 356,214, en na 1 sept. 622,777 stuks. Met betrekking tot den maarstaf, waar naar het port berekend is, was liet getal brieven van mei tot augnst. vóór de invoering der postwetA 5 cent port 1 8,677; ft 10 cent 259,888; ii 15 cent 313,516; hoven 15 cent 770,776; totaal 1,424,857 brieven. Na de invoering der postwet: 5 cent port 838,873 brieven; it 10 cent 1,223,204; ii 15 cent 348,205; boven 15 cent 80,425; totaal 2,490,707. Er zijn op elke honderd brieven geweest: in de vier maanden vóór de invoering der weta 5 cent 6 brieven a 10 cent 18 brieven; k 15 cent 22 brieven; boven de 15 cent 54 brieven. In de vier maanden 11a de invoering der wet k 5 cent 34 brieven; k 10 cent 49 brieven; k 15 cent 14 brieven; boven de 15 cent 3 brieven. Men schrijft uit het Nieuwe Diep van den 6 dezer Op heden is alhier van den minister van marine order ontvangen, Zr. Ms. korvet sumatra onder bevel van den kapitein-ter-zee V Hooft, met de eerste gunstige gelegenheid van hiernaar Vlissingen te doen verzeilen zullende genoemde korvet van daar naar de kust van Guinea worden gezonden tot overbrenging van een vijftigtal getransporteerden van het Indische legerinboorlingen van de Afrikaansche kust." De procureur-generaal bij den lioogen raad heeft ge concludeerd tot- afwijzing der door R. E. van Andringa de Kempenaer tegen de erven van koning IVillem II inge stelde vordering. Hij wees aan dat de beweerde overeen komst of contract, welk in 1840 tusschen den overleden koning en den eischer zou zijn gesloten en waarvan de latere schriftelijke acten het bewijs zouden in zich bevatten, door geen bewijs hoegenaamd is gestaafd, noch door eenige productie waarschijnlijk gemaakt blijvende alzoo alleen ter beoordeeling over de acten zeiven en deze stellen volgens, hem procureur-generaal niets anders daar dan donatie remu- neratie liberaliteitgeene voor de erfgenamen verbindende overeenkomstlijdende bovendien aan gebrek van wettigen vorm. Ook het getuigen-verhoordoor den eischer gevraagd, werd door den procureur-generaal bestreden als zijnde in formeel in het proces gebragt, en bovendien ongegrond en niet-ontvankelijk. De Drentsche Courant meldtdat verleden dingsdag te Meppel nieuwe aardappelen ontvangen zijn welke dooi den heer .7. Santing te Ruinerwold op den kouden grond verbouwd waren. Deze aardappelen hadden reeds eene vol- siagene grootte en een goeden smaak. Uit 'sHage wordt geschreven, dat den 3 dezer de eerste nieuwe aardappelen aan Z. M. den koning ten geschenke gebragt zijn, door den heer IV. F. Maurignauitte Hons- holredijk. In de laatste zeven jaren zijn alleen uit Hoogeveen zes millioen ton turf verzonden. Uit Zaamslag den 5 maart is ons verzocht het volgendt mede te deelen De vrees, welke ons sedert eenigen tijd vervulde, heden verwezenlijkt. Onze algemeen geacate burgemeester deed. achtb. heer A. Deesoverleed .11 den avond van dezen dag tot innige smartmet alleen zijner naaste oe- trekkingen, maar tevens van de gansche gemeente, wier be langen "hij gedurende ruim 13 jaren zoo vaderlijk en ge trouw behartigde. Hoezeer met dankbaarheid het voorregt erkennende, dat de waardige man, onder het genot van eene bijna ongekrenkte gezondheid den gezegenden ouder dom van bijna 74 jaren mogt bereikenbedroeft het ons evenwel, dat de poging, waarin wij vóór een jaar zoo gunstig slaagden, om liem in zijne regeringsbetrekking te be houdenen waarvan wij nog eeiieii geruimen tijd genot meenden te zullen hebben, zoo spoedig is verijdeld gewor den. Als een voorstander van orde en regtwas hij ons toch een burgervader iti den waren zin des woordszoodat zijn gemis een wezenlijk verlies voor onze gemeente mag genoemd worden. Zijne nagedachtenis blijve intusschen on der ons in zegenend aandenken en de gewigtige betrek- king|, door zijnen dood opengevallenworde weldra door de benoeming van eenen nieuwen burgemeester, die de voet stappen van dcszelfs voorganger drukt op eene waardige wijze vervuld, opdat ook deze in eene algemeene achting voldoening vinde voor de zorgenwelke aan het getrouw besturen eener uitgebreide gemeente verbonden zijn." STAT ENi-Ci ENT K KAAL tweede kamer. Zitting van 6 maart. In deze zitting heeft de beraadslaging plaats gehad over het wets-ontwerp houdende wijziging der wet van 1846 op de bur gerlijke pensioenen, dat met 50 tegen 9 stemmen is aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren Bachiene van Lynden Sloet tot Oldhuis Groen van Prinsterer Gouverneur IVi- chers Taets van AmcrongenMackay en Hofman. Vervolgens heeft de beraadslaging plaats gehad over het wets-ontwerp tot uitbreiding der wet van 1847 wegens het herstel van te loor gegane staatsschuldbrieven welk wets ontwerp met 46 tegen 13 stemmen is aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren: Bachienede Lom de Berg, Stolte, van Doorn Gouverneur van Heiden Reine- stein Lotsy IVintgensMetman i>an Hoêvellvan Hall van der Linden en Storm. Daarna zijn achtervolgens zonder beraadslaging met alge meene stemmen aangenomeneenige ontwerpen van wet houdende naturalisatie. Het ontwerp der gemeente-wet bestaat uit 291 artikelen en is in twee afdeelingen gesplitst. De eerste betreft de zamenstelling en in rigting der gemeente-besturen; de tweede derzelver bevoegdheid. De eerste afdeeling bevat de bepalingen nopens den raid den burgemeester de wethouderen den secretaris en den ontvanger. De tweede afdeeling bevat de bepalingen nopens het bestuur en de regeling van de huishouding der gemeenten de plaatselijke ver ordeningen waartegen straf is bedreigd; het dagehjksch beheer; de handhaving der openbare orde de begrooting de rekeningde ge meente-eigendommen en werken; de plaatselijke belastingenen derzelver invordeting. Algemeen wordt aangemerkt, dat de grondwetgever niet kan heb ben bedoeld, dat de raad het dageiijksclie bestuur zoude uitoefenen; maar dat die taak dient te worden opgedragen aan den voorzitter, hetzij alleen, hetzij met eenige van de raadslieden; en dat dit laat ste de voorkeur schijnt te verdienen. Aan dien voorzitter wordt ook in Friesland de titel van burgemeester toegekend. In groote ge meenten is de betrekking van secretaris onmisbaar. In kleinere kan zij met die van burgemeester worden vereeniyd. De burgemeester wordt door den koning benoemd en beeft indien bij geen lid is^wan den raad. eene raadgevende stem. De raad beslaat uit 7 leden in gemeenten beneden de 3000 zie len uit 9 bij eene bevolking van 300 lot 6000; in 11 van 6000 tot 10 000- in 13, van 10,000 tot 15,000; in 15, van 15,000 tot 20,000; i'n 17, van 20,000 tot 25,000; in 19 van 25,000 tot 30,000 in 21, van 30,000 tot 35,000; in 23, van 3d,000I tot 40,000; in 25, van 40,000 tot 45,000; in 27, van 45,000 tot 50,000; in 29, van 50,000 tot 60,000; in 31, van 60,000 tot 70,000; in 33, van 70,000 tot 80,000; in 35, van 80,000 tot 100,000 eu in 39 leden in gemeenten van 100,000 en daarboven. De leden van den raad hebben zitting gedurende zes jaren. Een derde treedt af om de twee jaren. De raad vergadert ten minste zes malen 'sjaars, en zoo dikwerf als de burgemeester bet noodig oordeelt, of een derde der leden dit, met opgave der redenen, ver langt. De vergadering wordt in het openbaar gehouden, en met ge sloten deuren wanneer dit in gemeenten beneden de 20,00.) zielen door drie of in andere gemeenten door een vijfde der aanwezige leden wordt verlangd en door de vergadering wordt veroorloofd. In vergaderingen met gesloten deuren kon niet worden beraadslaagd OTer de begrootingen, belastingen, geldleenmgen het vervreemden van eigendommen en dergelijke onderwerpen. De burgemeester wordt voor den tijd van zes jaren door den ko— ning benoemd. De wethouders worden mede voor den tijd van zes jare^ door den raad uit deleden verkozen. De secretaris wordt door den raad benoemd uit eene voordragt van twee personen door burgemeester en wethouderen opgemaakt; de ontvanger insgelijks beiden worden op de voordragt van dat collegie door den raad geschorst of ontslagen. De begrooting wordt vier maanden voor het jaarwaarvoor zij dienen moet, door burgemeester en wethouderen aan den raad voor gedragen de rekening zeven maanden na het jaar, waartoe zij be trekking heeft. Ten aanzien der plaatselijke belastingen wordt voorgesteld dat zij den doorvoer in- en uitroer naar en van andere gemeenten niet zullen mogen belemmeren dat voor plaatselijke belastingen zullen worden gehouden straat-, haven-, kaai- brug- weg- boomgelden en dereelijke recognitiën; gelden voor banken in hallen be- grafenis-regten en andere gelden voor het gebruik en genot van premeente-werken iurigtingen of bezittingen. Tot dekking van plaatselijke uitgaven kunnen worden geheven opcenten tot 15 op de grondbelasting der gebouwde en tot 10 op da onbebouwde eigendommen opeenten tot 2o op de andere personele belastingen en andere rijks-directe belastingen, naar het vermogen of de inkomsten met uitzondering van het patent-regthoofdelijke omslagen naar grondslagen die voor een redelijken maatstaf van iiet inkomen van den belastingschuldige kunnen worden gehouden. Wanneer deze belastingen niet toereikende zijn kan men belasting hellen op voorwerpen van verbruik en wel Tan voorwerpenaan rijks-accijns onderhevigniet hooger dan de hoofdsom van dien accijns, en in sommige gevallen betreffende het gemaal, het geslagt van de runderen en de kalveren den wijn en het gedistilleerd op anderhalfnaaal de hoofdsom. Verder kunnen belastingen worden geheven van houdenvau tooneel-vertooningen en openbare ver maken. Zout en zeep zullen niet plaatselijk mogen belast worden en poort gelden worden door de regering als onaannemelijke heffingen aan gemerkt. Engeland. Londen 6 maart. Gisteren is alhier een ka binetsraad gehouden. Men denkt dat de tegenwoordige stand van zaken in Dttitschland liet onderwerp der beraadslagin gen heeft uitgemaakt. Lord NormanbyBritsch ambassa deur te Parijs, heeft ten gevolge dier beraadslagingen een on derhoud gehad met John Russe/l. Eergisteren had er eene talrijke meeting plaats van industriëlen en handelaren, uit wier midden eene deputatie is benoemd, ten einde anti lord Stftfiley enden beer (FIsvacti

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1