UID91LBU&&SGHE mu i;i x T. Hf°. 29. Zaturdag 8 Maart. 33cötuvcn cti Qlbmiuiötraticii. 13ïuu£ul«ni&0citc STijbutgeit. JBnitctilanbschg Sijbititjcti. VIERING ZON- EN FEESTDAGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID- DE-LBURG Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Statenvan den 15 Julij 1844, no. I (Provinciaal Blad no. 87), hou dende raededeeling van 's Konings verlangen dat de Inge zetenen aan de bepalingen der wet van den 1 Maart 1815 (Staatsblad no. 21), betrekkelijk de viering van Zon- en Feestdagen jaarlijks zullen worden herinnerd Brengen mitsdeze den inbond der voormelde wet ter ke.n- nis van de ingezetenen dezer Stad luidende als volgt Art 1. Dat op Zondagenen op zoodanige Godsdienstige Feest dagen als door de Kerkgenootschappen van de Christelijke Godsdienst dezer Landen algemeen erkend en gevierd worden niet alleen geene beroepsbezigheden zullen mogen verrigt worden welke de Godsdienst zouden kunnen storen maar dat in het algemeen geen openbare ar beid zal mogen plaats hebben dan ingeval van noodzakelijkheid als wanneer de Plaatselijke Regering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. Art. 2. Dat op deze dagen met uilzondering van geringe eet waren geene koopwaren hoegenaamd op markten straten of openbare plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht en dat Koop lieden en Winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met open deuren verkoopen. Art. 3. Datgedurende den tijd voor de openbare Godsdienst oefening bestemd de deuren der Herbergen en andere plaatsen alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn zullen gesloten zijn en dat ook gedurende dienzelfden tijd geeuerhande spelen hetzij kolven balslaan of dergelijke mogen plaats hebben. Art. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden zoo als Schouwbur gen Publieke Danspartij n Concerten en Harddraverijen op de Zondagen en algemeene Feestdagen zuilen gedoogd worden zullende het aan de Plaatselijke Besturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzondèriog toe te staan mits niet dan na het volkomen eindigen van alle Godsdienst-oefeningen. Art. 5. Dat de Plaatselijke Policie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijke bewegingen en gerucht in de nabijheid der gebouwen tot de openbare Eeredienst bestemd en in het algemeen alles wat dezelve zoude kunnen hinderlijk zijn voor te komen of te doen op houden. Art. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf-en-twintig Gulden of met eene gevangenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die buiten staat mogten zijn deze boete te betalen. Art. 7. Dat bij eene tweede oveitreding de boete of straf zal ver dubbeld worden, en wijders alle de te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de Herbergen of andere publieke plaatsen voor ééne maand gesloten. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 Maart 18 51. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. M. F. LANTSHEER. KAPITALEN VAN OP EU RA RE AD M IN IS TR A TIE N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG, Gezien het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van den 21/28 Februarij dezes jaars (Provinciaal Blad no. 40); Herinneren allen te dezer Stede aanwezige Kerk- en Arm besturen Administratien van Gestichten of Instellingen van Liefdadigheid, en alle andere Administratien op welke de wet van den 14 Januarij 1815 (Staatsblad no. 4) van toe passing is, aan de bepaling van Art. 4 val1 die wetvolgens welke geene der daarbij opgenoemde Personen, Collegien en Gestichten, onder welk voorwendsel ookeenige Certifica ten of Acten van deelgeving door Administratie Kantoren of bijzondere Personen uitgegeven, in hunne respective kwali teiten mogen bezitten doch hunne Kapitalen Rentgevende Schuld in her Grootboek dier Schuld moeten zijn ingeschre ven; terwijl bij Art. 9 van diezelfde wet op de overtreding van de voormelde bepaling eene boete is .bepaald geluk staande aan een vierde der waarde van elk dusdanig niet in geschreven Kapitaal of Certificaat; wordende gemelde Admi nistratien bij deze ten ernstigste aangemaand, 0111, voor zoo ver zij thans in het bezit van Certificaten mogen zijn, deze onmiddelijk in Inschrijvingen op de Grootboeken te verwisse len en van deze verwisseling, vóór den tienden April eerst komende, aan Burgemeester en Wethouders kennis te geven. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 Maart 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT van.GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare, M. F, LANTSHEER. opgekomen hebben velen hunner zich aan een vriendschap pelijk souper vereenigd hetwelk tot vroeg in den morgen heeft voortgeduurd en tot het meeste genoegen der aanwe zigen is afgeloupen. De verdienstelijken orchest-directeur den heer van Einden, werd uit naam der leden een keurig geschenk aangeboden ten bewijze hoezeer zij zijnen ge durende dien tijd jegens het gezelschap betoonden ijver en bijzondere belangstelling en bijstand op waren prijs stelden. Het werd hem met eene zeer vieijende toespraak door den pre sident overhandigd waarop genoemde directeur zeer gepast antwoordde, ten uiterste gevoelig over het blijk van onder scheiding dat hem ten deel was gevallen. MIDDELBURG, den 7 Maart. Naar men verneemt, zijn de Staten dezer provincie, tegen den 24 dezer maand in buitengewone vergadering bijeen geroepen, ten einde te beraadslagen over het al of niet be houden van eene commissie van landbouw als provinciale instelling, en in overweging te nemen, de, door de Staten aan de gedeputeerde Staten, gevraagde inlichtingen, betrek kelijk het in Zeeland bestaande fonds, tot aanmoediging en verbetering van den landbouw. Gisteren werd alhier op eene luisterrijke wijze het 25jarig bestaan gevierd van liet muzijk-gezelschap Uit Kunst liefde. Na eene soirée musicale waarop de leden zoo wer kende als honorairein grootcn getale met hunne dames waren Bij Zr. Ms. besluit van den I dezer zijn de volgende controleurs van 's rijks belastingen verplaatst, als: naar Zaandam, de heer J. AT. de Man, thans te Zierikzee naar Zierikzee, de lieer J. van Assumthans te Otid-Beijer- land; naar Tholen de heer G. .7. Buys, thans te Brouwers haven en zulks met intrekking van laatstgenoemde controle en vereeniging met die van Zierikzee. Bij Zr. Ms. besluit van den 4 dezer is aan den heer H. van de Veldeop zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van referendaris bij het departement van ma rine onder dankbetuiging voor zijne veeljarige trouwe en goede diensten aan den lande bewezen. Bij besluit van dienzelfden dag, heeft Z. M. benoemd bij het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs: tot majoor, den kapitein der iste klasse E. Mekerntot kapitein der 3de klasse, bij anciënniteitden 1 sten luit. L. J. Nilant Bannier en tot isten luit., bij anciënniteitden 2den Juit. H. J. Ender- leinallen van het korps. Bij Zr. Ms. besluit van den 27 februarij is de officier van gezondheid der 3de kl. G. A. II. Thepasmet den 1 maart bevorderd tot officier van gezondheid der ede kl.met be paling dat hij zal rang nemen tusschen de officieren van ge zondheid der 2de kl. II. F. A. de Haan en IV. Dammann. Laatstleden dingsda'g zijn HH. Exc. de ministers bij herhaling vergaderd geweest. Wij vernemen dat de in der tijd benoemde Staats-, commissie, belast met het examineren der aspirant-diplo maten zoude zijn opgeroepen om zich eerstdaagsonder voorzitting van der, minister van buitenlandsche zaken te .s Hage te vereenigen. Te 's Hage is aangekomen en na:i het hotel Fuhri af gestapt de baron IViImaradministrateur-generaal enz. in Luxemburg, en de heer Bijl de Vroe kapitein-ter-zee, be noemd tot kommandant van het fregat de prins van oranje. Laarstgemelde is woensdag morgen bij Z. M. in een parci- culier en afscheids-gehoor ontvangen. Indien het voorstel van vier geregtshoven in het ontwerp van wet op de regterlijke organisatie wordt aange nomen wil men dat er ten aanzien der steden die met zulk een hof zouden begunstigd worden slechts twee com binatiën zouden in aanmerking komen. De keuze hangt af van de beantwoording der vraag of Noord-Holland en Zuid- Holland ieder een hof erlangen zullen dan of zij er te zanten slechts één zullen hebben. In het eerste geval zou er een geregtshof te Amsterdam, een te 's Hageeen'te Zwolle en een te 's Hertogenbosch moeten geplaatst worden. In het tweede gevai zouden Amsterdam of *s Gravenhage Groningen Arnhem en 's Hertogenbosch de zetels der vier geregtshoven moeten worden. (Dagbl. Overijssel Ia de Amsterdamsche Courant leest men het volgende In verband met hetgeen wij nog weinig tijds geleden op grond van bij ons van eene doorgaans goed onderrigte hand, ontvangene berigtenmededeelden, betrekkelijk den niet ongunstigen stand der onderhandelingen over de aan- sluiting van den Nederlandschen Rijnspoorweg met Pruissen kunnen wij nu berigten dat die onderhandelingen sedert dien tijd zeer gevorderd zijn, zoodat bereids dezerzijds twee personen benoemd zijn, om, onder de leiding van den inge nieur baron van Reede van Oudshoornmet de opmetingen van den weg eenen aanvang te maken en zulks volgens dien berigtgever biunen zeer weinige dagen." De brieven welke men per Overland-Mailvia Southampton of Marseille naar de Nederlandsche Oost- Indiëu zoude willen verzenden kunnen aan het post-kantoor te Rotterdam bezorgd worden te weten via Southampton gefrankeerd, tot uiterlijk ten half negen ure des morgens van 15 maart, en via Marseille, gefrankeerd tot 8J- ure, on- gefrankeerd tot 9J ure des avondsuiterlijk van den 22 maart. T JL T E W - KIV K A A Uit het algemeen verslag der afdeeliugen omtrent het wecs-onttverp tot .wijziging der wet van 1846, op de bur gerlijke pensioenen blijktdat na de door de regering daar in gebragte wijzigingen de groote meerderheid der leden er zich thans vóór heelt verklaard. De twee hoofdbezwaren toch namelijk opheffing van het pensioenfonds voor burger lijke ambtenaren en het vervangen der tweederlei korting die thans van de traktementen dier ambtenaren ter zake van hec pensioen, geheven wordt, dóór ééne enkele doorloopende korting van 5 pet., zijn opgeheven. Het ontwerp der gemeente-wet, eergisteren door de regering aan jg tweec]e kamer aangeboden, is verdeeld in twee afdeelingen I. Van de zamenstelling en inrigting der gemeente-besturen, en II. Van de bevoegdheid der gemeente besturen. Afdeeling I. is verdeeld in zes titels, als: 1. algemeene bepalingen 2. van den raad3. van den burgemeester 4. van de wethouders5. van den secretaris, en 6. van den ontvanger. Afdeeling II. heeft insgelijks 6 titels, ais: 1. '{tlgetneen? bepalingen 2. van de regeling en het bestuur van dé huis houding der gemeente 3. van de besluiten der gemeente besturen aan de goedkeuring der gedeputeerde Staten te on derwerpen 4. van de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente en de daartoe betrekkelijke rekening en verant woording; 5. van de gemeente-eigendommen, werken en in- rigtingen en 6. van de plaatselijke belastingen. Overgangs bepalingen. In de bij bet wets-ontwerp gevoegde memorie van toelich ting wordt gezegd, dat het ontwerp op vele punten verbe tering heeft ondergaan, naar aanleiding van de belangrijke wenken en aanmerkingen vervat in de rapporten der pro vinciale Staten welke insgelijks aan de kamer zullen worden medegedeeld. Blijkens de memorie van toelichtinghebben de algemeene strekking en inrigting van het oorspronkelijke voorstel in de meeste provinciën geene afkeuring ondervon den. Alleen de Staten-vergadering van Zuid- en Noordholland en sommige leden van die van Zeelandhebben ten dien aanzien bedenkingen geopperd. Zij hebben aan de voordragt te groote centralisatie en onbehoorlijke belemmering van de gemeente-besturen in hun beheer verweten. De Staten van Noordholland inzonderheid zagen inde inrigting van het ont werp strijd met de grondwet. In de memorie van toelichting worden in den aanhef al deze bezwaren ter toetse gebragt en wederlegd. Kerknieuws. Middelburg 7 maart. Uit het onlangs medegedeelde twaalftal predikanten heeft de breede kerke- raad der Nederdtiitsch-Hervormde gemeente te dezer stede gisteren het volgende zestal zamengesteld DD. B. J. II. Taats, te Harderwijk; J. C. Verhoef}te Sluis; A. J. Molenaar, te SchevciiingenII. Steenberg te Dirksland .7. J. van Toorenenbergen te Vlissingeti en L. J. van Rhijnte Chaam. En daaruit vervolgens op het drietal gebragt DD. B, J. II. TaatsA. .1. Molenaar en L. J. van Rhijn. Uit de onlangs uitgegevene handelingen van de algemeene Synode der Nederdtiitsch Hervormde kerk van 1850, ont- leenen wij de volgende opgaven. Het getal Hervormden bedroeg, naar den stand der bevolking van 1849 in eenige en van 1850 in andere provinciën, 1,661,651 het getal predikanten 1508, en standplaatsen van predikanten 1273, Van mei 1849 tot mei 1850 zijn voor nieuwe predikanten traktementen geene bijdragen van rijkswege toegestaan de steeds bestaande noodzakelijkheid van beperkingen der Staats uitgaven belette zulks. Uit de begrooting voor het depar tement der Hervormde eeredienst is aan onderstand-gelden toegestaan 9570 uit provinciale fondsen 27,700. Slechts 25 kandidaten zijn var. mei 1849 tot mei 1850 toegelaten tot de H. dienst. Het getal studerenden voor den geeste lijken stand wordt berekend op 339. Uit de overgelegde stukken van den quaestor-generaal blijkt dat de ontvangst ten behoeve der dusgenoemde klassicale kas over 1849 be droeg f 80,741:91 tegen79,224:60 uitgaven. De synodale weduwenbeurs had eene ontvangst van f 41,030:05. De buitengewone ontvangst teil behoeve dezer beurs bedroeg slechts 223. De uitgaven der synodale weduwenbeurs be iiepen f 40,833:96-!-. Het fonds voor noodlijdende kerken en personen had eene ontvangst van 48,297:70! tegen eene uitgave van 46,735:21. Over het geheel heeft dit fonds meer belangstelling ondervonden dan de synodale weduwen beurs. Engeland. Londen 3 maart. De ministeriele crisis is geëindigd. In de zitting van het lagerhuis gaf lord John Russell op heden kennis, dat H. M. op de dringende aan beveling van den hertog van IVellingtonhet Whig-ministe- rie had uitgenoodigd om in betrekking te blijven. Lord John Russell was des middags ten 12 ure bij H. M. toegelaten en had voor zichzelve en zijne collega's toege stemd in her verlangen van de koningin. Bij gevolg blijft het voormalig ministerie met het bestuur belast. Voorts heeft lord John Russell aan het lagerhuis medege deeld, dat hij op vrijdag eerstk. de vergadering zal uitnoo- digen om hare discussien voort te zetten over het wets-ont werp op de titels der R. K. geestelijkennadat alvorens de secietaris van staat voor de binnenlandsche aangelegenheden daarin die wijzigingen zou voorgesteld hebben, welke de re gering noodig acht. Tevens heeft de eerste minister zich verbonden om vrijdag eerstk. de gedragslijn uiteen te zetten welke de regering-denkt te volgen met betrekking tot het budget. Daarna is de vergadering tot op vrijdag gescheiden. Volgens sommige, naar men gelooft, kwaad willige ge ruchten zou het gebouw voor de tentoonstelling niet de daarvoor zoo noodzakelijke waarborgen van hechtheid aan bieden. Ten einde aan die geruchten een einde te maken hebben prof. Ainey en de architect IVose Pickett aan de com missie voor de tentoonstelling een brief geschreven waarin zij nadere opheldering vragen omtrent de wijze, waarop het glazen paleis gebouwd is. Het antwoord der commissie is nog niet bekend. Over weinige dagen zal, naar men meent, het gebouw, ook wat de versiering van binnen betreftgeheel voltooid zijn. Reeds zijn meer dan 4000 kaartjes voor de tentoon, stelling verkocht en afgegeven. Nabij het stadje Frankford in het graafschap Leinsler,

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1