MIDDELBURCrSCHE C 0 II RA IV m N°. 28. Donderdag 6 Maart. i5c0tuvct( en Qbrniwi^tiraticti. 3Sinuc«lan&0€ÏïC 2tijbtit0cn. ff ISnitenltinbschc ®ijbitigcn. MINISTERIE VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. FROYIHCIE ZEELAND. JULNB E S TEJiING. Op Donderdag den 13 Maart des jaars 1851, des voor- middags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Staatsraad, Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland of, bij deszelfs afwezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat, in het elfde District, aan bet lokaal van het Provinciaal Bestuurte Middelburg worden aanbesteed Het funderen en bouwen van eenen Zeekeerenden MUUR tegen den Hoofdwal beoosten de Maritime Haven van VLISSINGEN, in de linker Face van Bastion no. 9, ter lengte van 45 El en ter hoogte van 6,45 El bo ven de funderingalles met inbegrip der vereisclite Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek der bovengemelde aanbesteding zal boven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Binnenland- sche Zaken en aan dat van het Provinciaal Bestuur der Provincie Zeeland, te Middelburg, ter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Caland en den Ingenieur J. A. Nicohon te Middelburg. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. MIDDELBURG, den 5 Maart. Z. M. de koning zal woensdag den 12 dezer aan het paleis te 's Hage algemeene audiëntie verleenen. De afdeelingen van de tweede kamer hebben zich eergisteren bezig gehouden met het onderzoeken van het ont werp van wet nopens de onteigening. Tot lid van het historisch genootschaponder be scherming der stedelijke regering te Utrechtis nog benoemd, jhr. mr. I). M. van Dusseldorp de Supervilleregter in de arrondissements-regtbank. te Middelburg. Eerstdaags verwacht men te Vlissingen ter reede Zr. Ms. fregatschip de rijn komende van Batavia en gevoerd door den kapitein-ter-zee Johr. Dientengevolge is bij het Neder- landsch loodswezen order ontvangen om op gemelden bodem te kruisen. Met den i april zal het kommandement van Zr. Ms. fregatschip prins van oranje worden overgenomen door den kapitein-ter-zee Bijl de Vroedaartoe benoemd ter vervanging van den kapitein-ter-zee Bouriciusterwijl de zeildag van Zr. Ms. schooner atalante gevoerd door den luitenant-ter-zee 2de klasse jhr. Klercken bestemd naar de West-Indische bezittingen is bepaald op den 10 dezer maand. Bij het scheepnemen te Vlissingen van eenige ossen op de stoomboot Stad Vlissingen ontsnapte gisteren een der- zelven aan zijn geleider. Het dier liep een geruimen tijd de stad door en nam in zijne woede een persoon op genaamd Andriessen, welken hij in de hoogte wierp, waardoor deze eenige ernstige wonden heeft bekomen aan het hoofd en de heup. Na nog twee personen ligtelijk gewond te hebben is het aan eenige matrozen van een in het dok liggend Spaansch schoonerschip gelukthet dier met behulp van touwen te vangen. Uit Goes meldt men van den 3 dezer Laatstleden vrijdag en zaturdag was op eene hofstede in de gemeente Krabbendijke tot tweemalen doch gelukkig te vergeefs, poging tot brandstichting aangewend. Beide keeren was zulks door een der vrouwelijke dienstboden ont dekt en door haar nog bij tijds gewaarschuwd. Bevreem dend was het dusheden morgen te vernemen dat bedoelde persone alhier in den afgeloopen nacht gevankelijk was bin- nengebragtals zelve van die tot tweewerf herhaalde poging verdacht. Zoo even vernemen wij daarbij uit eene goede bron dat door haar ook reeds volledige bekentenis harer misdaad is afgelegd. Wat haar drijfveer tot die misdaad is geweest, is ons nog niet met zekerheid bekend. I11 hoog zwangeren toestand zijndeis zij voorloopig in het gasthuis alhier op genomen." De beruchte Hendrik Boers wiens ontvlugting uit het huis van arrest te Goes, wij voor eenigen tijd mededeelden, heeft wederom poging tot uitbraak aangewend; zondagmid dag was het hem zonder de bijzondere waakzaamheid der agentenbijna gelukt andermaal te ontsnappen door het ondergraven der muren zijner gevangenis. Nog een klein gedeelte had hij onbewerkt gelaten en tot den avond uitge steld, toen bij de inspectie, die over dien gevaarlijken gast gestadig gehouden wordt, zijn arbeid werd opgemerkt en zijn voornemen alzoo wederom verijdeld. Ook een ander gevangene de gewezen veldwachter F. Kus- ters, beproefde, in den nacht van den 2509 36 februari) eene' poging tot ontvlugtingdie echter mede bij tijds werd gekeerd. Men verzekertdat Z. K. H. de prins van Oranje die tot nu toe te 's Hage onderrigt erlangde, eerstdaags vertrekken zal naar het instituut van den heer P. de Raadt te Noortheyom daar verder te worden opgeleid. Z. K. H- zal derwaarts worden vergezeld door hoogstdeszelfs gouver neur jonkhr. de Casembroot. Door den minister van oorlog is besloten geen vreem de deserteurs van welken landaard ook voortaan meer tot de dienst bij het leger in onze overzeesche bezittingen toe te laten en zullen in verband daarmede die deserteurs aan de grenzen worden afgewezen. Naar men van goederhand verneemtzal aan] het plan om een gebouw voor de teregtzittingen van den Hoogen Raad te 's Hage op te rigten gevolg worden gegeven en is reeds aan een onzer bouwkundigen het vervaardigen van een ontwerp daartoe opgedragen. Van Hellevoetsluis schrijft men dat nog op Zr. Ms. wachtschip de schelde aldaar geplaatst zijn de luitenants ter-zee iste klasse van der Meersc'i en 2de klasse Royer. Op Zr. Ms. stoomschip merapi hetwelk den 16 dezer in dienst wordt gesteld en naar Batavia is bestemd de luitenants- ter-zee 2de kl. Os/ten van Hecking Colenbranderde officier van de administratie den Ouden en de scheepsklerk ten Hoove in de bovenrol de luitenants baron Gansnelgenaamd Tengna- gelridder Huissen van Kattendijke en vier adelborsten. Op Zr. Ms. transportschip prins willem frederik iiendrik de luitenants-ter-zee Holtzapfel en van Coehaom. Vrijdag den 28 februarij des namiddags ten 2 ure, vertrok van Goedereede eene bootom, als naar gewoonte, aan de inkomende schepen diensten aan te bieden waarin gezeten waren, behalve de schipper Jan de Kievit, de navolgende vier personen: A. Schop, G. Kerseboom, IV. Oreynus en J. van Aalst. Het uitvaren der haven had zonder ongeluk plaatstot dat op eenigen afstand daarvan eene windhoos komende uit het W. N. W. de boot, waarvan bereids de schoten gevierd waren, in het rond deed gieren en tot driemalen het onderstboven keerde. Na ongeloofelijk veel inspanning, gelukte het der beman ning eindelijk zich aan het vaartuig vast te klemmen om zoo mogelijk haar leven te redden. Drie vierde uurs hiel den zij het, in weerwil der hol staande zee, manmoedig voldoch waren op het punt te bezwijken toen Marinus Lokker het gevaar ontdekteen zulks aan Rokes Kanters mededeelde. Dadelijk begaf laatstgenoemde zich met Mari nus Lokker en Frederik Roosin zijne eigene bootvan Goe dereede naar de plaats des gevaars en had het geluk, de vijf in doodsgevaar verkeerende mannen behouden te Goede reede terug te brengen; waar hun, behalve de gelukwen- sehen van velen ook de tranen van dankbaarheid der ge redden 111 ruime mate ten deel vielen. Een berigt van Maderagedagteekend 11 februarij deelt mede, dat aldaar door Zr. Ms. stoomschip ardjoeno onder bevel van den kapitein-luitenant-ter-zee A. J. Poet, van Vlissingen (laatst van Falmouth) naar Batavia aange- bragt is de bemanning van het Portugesche brigantijnschip Nuova Olindawelke bodem op de hoogte van Lissabon verongelukt en welks bemanning door de ardjoeno opge nomen was. I11 eene algemeene vergadering van H. H. studenten te Utrechtis bepaald dat de dit jaar te houdene gecostu- meerde optogt, voorstellende 8 groepen uit verschillende der meest belangrijke tijdvakken onzer geschiedenis tot op den bloei der republiek zal plaats hebben op woensdag den 25 junij. Zoo men zegt, tracht de commissie van den 23 tot den 30 junij eene feestweek te maken. STATO\.GEXE»IAI- tweede kamer. Zitting van 3 maart. Is ingekomen eene koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van gemeente-wet met daarbij behoorende memorie van toelichting. De voorzitter heeft kennis gege ven dat door de afdeelingen tot hare rapporteurs voor het wets-ontwerp betrekkelijk de onteigening ten algemeenen nutte verkozen zijn de hoeren: SchooncveldDirkstluguenin IVititgens en Jespers. Door de commissie voor de verzoek schriften isbij monde van de heeren Mackay en Huguenin omtrent eenige adressen verslag uitgebragt. West-Intlische Tijdingen, Zr. Ms. brik sperwer, kapitein-luitenant Fruchtis den 20 november van la Guayra te Curafao teruggekeerd. Al daar heerschte rust. Men vreesde echter datten gevo ge der verkiezing van een president er onlusten in enezue a konden plaats hebbenweshalve de pijl naar a l,ay™ IS gezonden ter beschikking van onzen consu a aar ten ein e voor de belangen der Nederlandsche onderdanen te waken. Den 29 is Zr. Ms. schoonerbrik ternate luitenant-ter- zee iste klasse de Vaynes van Brakellvan daar over de eilanden St. Eustatius en St. Martin naar Suriname vertrokken. Den 23 december is te Cura^ao van Suriname over ge melde eilanden aangekomen Zr. Ms. schooner de adder luitenant-ter-zee der iste klasse Rietveld. Daar de cholera op het eiland Jamaica heerschtwaren op Curafao en op de andere Nederlandsche eilanden maat regelen van voorzorg genomen. In de Jamaicasche dagbla den wordt zeer geklaagd over de weinige maatregelen, welke aldaar genomen worden ter stuitting dier ziekte en over de slechte verpleging en verzorging der zieken. De zindelijk heid en luchtigheid in de woningen en eene matige levens wijze worden er aanbevolen. De hoofdstad Kingston met eene bevolking van 40,000 zielen, telde 5000 slagtoffers. In de stad Lucca was de bevolking met eeti vierde door die ziekte verminderd; op de plantagies is de sterfte onder-iles slaven ook zeer groot geweest. De laatste berigten v,an dat, eiland waren echter gunstiger. Her jaar 1850 had zich op Cura^ao door st o^acht^j weder en veranderlijke weergesteldheid zeer onderscheltfof. Na lange droogte hebben de eilanden in West-Indie zware regens gehad vergezeld van stormen en onweder. De dagen van 11 tot 14 julij zijn vooral noodlottig geweest voor vele dier eilanden. Engeland. Londen 1 maart. De ministeriele crisis duurt voort. De hertog van fVellington is met de zamen- stelling van een ministerie belast. Volgens een der dagbladen zijn gisteren avond 36 Roomsch-Katholijke leden van het parlement bij dr. IVisemart bijeengekomenen hebben daar eenstemmig beslotenelk ministerie, dat eene wet tegen de pausselijke hiërarchie moge aanbieden, stelselmatig en en corps te dwarsboomen. Het huis der gemeente heeft bevolen dat de officiële correspondentie betrekkelijk het gebeurde met generaal Haynati in de bierbrouwerij der heeren Barclay en Perkinszou wor den gedrukt. Zweden. Terzelfder tijd dat de, vroeger vermelde» rustverstoringen in Stokholm plaats hadden welke naar de laatste berigten van 21 febr. een einde schijnen genomen te hebbenvielen in Noorwegenin de provincie Stördalen en de stad Levanger, ongeregeldheden voor van ernstiger aard. Het socialisme moet in Noorwegen vrij wat veld gewonnen en bij een aanmerkelijk deel der bevolking ingang gevonden hebben. In vele steden en zelfs dorpen worden geregeld en ongehinderd vergaderingen en clubs gehoudenwaarinook door buitenlandsche zendelingen de leeringen van het so cialisme gepredikt worden. De overheid echter van de stad Levanger deed een dier zendelingen in hechtenis nemen; een volkshoop bestormde de gevangenis om hem te bevrij den en dreef de policie op de vlugt. Toen ontbood de overheid troepen uit de omliggende stedenen met hulp daar van hoopte men, 'bij het afzenden der laatste tijdingen, den opstand geheel te zullen bedwingen. Duitschland. JVeenen 27 februarij Het kabinet beeft eene nota naar Konstantinopel gezonden waarin met aanvoering der gronden de invrijheidstelling der uitgewekenen te Kiutahia bepaaldelijk als onmogelijk wordt verklaard. Prins Schwarzenberg zal binnen veertien dagen weder naar Dresden vertrekken. Tot den 10 februarij hadden in Oostenrijk 598 per sonen voorwerpen naar de tentoonstelling te Londen gezonden, waarvan 427 uit Weenen 151 uit Praag, 17 uit Venetie. Te Praag is de Czechische vertaling van Lamartine's Girondins verboden. Berlijn 28 februarijOnze nieuw benoemde gezant te Weenen graaf von Arnim Heinrichsdorjf, zal eerstdaags naar zijn post vertrekken. Hij heeft dagelijks langdurige bijeen komsten met den minister van buitenlandsche zaken. De koningsmoorder Sefeloge is op den 16 dezer naar het krankzinnigen-gesticht te Halle overgebragt. Onze stedelijke raad heeft aan de tweede kamer een adres gezonden houdende bezwaren tegen de klassen- en inkomsten-belasting. De nieuwe wet op het onderwijs welke reeds gereed was wordt door den nieuwen minister van eeredienst op nieuw bewerkten zal aan de tweede kamer in deze zitting niet meer worden aangeboden. Keulen 2 maart. De staat van oorlog blijft vooreerst nog in Keur-Hessen gehandhaafd. De krijgsraad in Kassei is op een blijvenden voet ingerigt, en de voor die regtbank te regt staande burgerlijke overheids-personen worden naar het zich Iaat aanzien niet uitgeleverd. Frankrijk. Parijs 1 maart. Men is hier op de zaménstelling voorbereid van een nieuw ministerie ter ver vanging van het dusgenaamde tegenwoordige overgangs-ka- binet. Zelfs beweert mendat daarover reeds onderhande lingen gevoerd zijnwaarbij de namen voorkomen van de heeren Odillon-BarrotLéon Faucher Baroche Feu ld eu Chasseloup-Laubat. De hertogin van Orleans en hare beide zonen keeren naar Duitschland terug teu einde zich te Eisenach te gaan vestigen. Het nommer van den Echo du Midi van 24 februarij is in beslag genomen wegens een artikel over den brief van den graaf van Chambordwijl het daarin aan den preten dent den titel van Koning schonk. Uit Londen heefc men hier het treurige berigt ontvan gen dat Gavamide geniale en geestige kunstenaar, van wiens uitstekende talenten men onlangs in de Illustration nog onderscheiden proeven heeft mogen aanschouwenkrank zinnig is geworden. 3 maart. De rede door den heer Mare Dufraisse gehouden bij de discussien over het voorstel van den lieer Creton heefc eene toenadering' ten gevolge gehad tusschen alle fractien der meerderheid waartoe reeds geruimen tijd alle aangewende pogingen hadden schipbreuk gele en. Deze toenadering is gisteren vooral blijkbaar geworden bij de be-

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1