MIDDELBUitGSCDE w. 27. Bingsdag 1851. 4 Maart. üScdtuircu cw Glbmttiistfratict». Bittncnlanb^cltc 3Tijbi«gcn. statew-cheuïeraal.. f 2>77<S,95° oi;a t. WERING VAN RUPSENNESTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DELBURG herinneren bij deze de Ingezetenen aan de Wet van den 26 Ventose 4de jaar, zijnde van den navolgenden inhoud Art. 1. Binnen de tien dagen na de afkondiging der wetzullen alle Eigenaars Pachters en Gebruikers of andere hunne eigene gronden of die van anderen bebouwende elk voor zoo veel hem aan gaat verpligt zijn om de Boomen op de gronden staande van Bup- «ennesten te zuiveren of te doen zuiveren op poene van eene boete van ten minste rlrie en ten hoogste tien dagen arbeids. Art. 2. Zij zullen op dezelfde straffen gehouden zijn, de Rupsen nesten en Netten van Boomen Hagen of Struiken afgenomen aan stonds te verbranden, en zulks op zoodanige plaatsen, alwaar zulks «onder gevaar van Brand aan Bosschen Boomen of Struiken, noch ook aan Huizen en Gebouwen zal kunnen geschieden. Art. 3. De Bestuurders der Departementen (Gouverneurs) zullen binnen hetzelfde tijdstip de Boomen welke zich op onverpachte Na tionale Domeinen bevinden van Rupsen doen zuiveren. Art. i. De Agenten der Gemeente en hunne Adjuncten (Burge roeester en Wethouders of Assessoreu) zullen, ieder in de zijne, ver pligt zijn op de uitvoering dezer wet toe te zien; zij zijn verantwoor delijk voor het verzuim, hetwelk ten dezen mogt worden ontdekt. Art. 5. De Commissaris van het uitvoerend Bewind bij de Plaat gelijke Regeringen zijn verpligtom binnen het tweede tiental dagen »a de afkondiging der wet, eene schouwing te doen, op alle met Boomen, Houtgewassen, Hagen of Struikeu beplante gronden, teu einde zich te overtuigen dat de wering van de Rupsennesten naar behooren is volbragten om daarvan aan den Minister wien het aan gaat rapport te doen. Art. 6. De wering der Rupsennesten zal in de volgende jaren voor den 1 Ventose (20 Februarij) moeten geschieden op straffe als hier boven is bepaald. Art. 7. Indien eenige Eigenaar of Pachter hierin, op het gezegde tijdstip nalatig mogt zijn zullen de hoofden der Besturen en hunne Adjuncten zulks ten koste van den nalatigen door Arbeidslieden ter hunner keuze doen verrigten de kosten deswege zullen bij bevel van inbaarverklaring van den Vrederegter op de quitantien der Arbeids lieden van de gezegde Eigenaars of Gebruikers worden verhaald ronder dat de betaling daarvan van de boete zal kunnen verschoonen. De tegeuwoordige wet zal op den 1 Pluviose (22 Januarij) op bevel van den'Commissaris van het uitvoerend bewind, door de zorg van de hoofden van de Plaatselijke Besturen worden afgekondigd. En willen mitsdien alle Eigenaars of gebruikers van Gron den, niet Houtgewas beplant, met den meesten ernst hebben aangemaand om zoo in hun eigen als in het belang hunner naburen, stiptelijk na te komen de bepalingen in bovenge melde Wet omschreven, en daardoor voor te komen de straf fen welke op de nalatigen in dezen zullen worden toegepast. En opdat niemand hiervan onkundig zoude blijven zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 28 Fe bruarij 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. M. F. LANTSHEER. GE NEE SKU NEE. De Provinciale COMMISSIE van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in ZEELAND, residerende te Middelburg verwittigt bij deze de belanghebbenden dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Donderdag den 3 April 1851, en verzoekt tevens allen welke dan verlangen toegelaten te worden tot het Heel-Verlos- of Artsenijmengkundig Exa men, of tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist, om hun daartoe strekkend requestonder overlegging van de noodige bewijzenvóór den 20 dezer maand, te doen toe komen aan Professor B. de JongeVoorzitter derzelve Com missie. Middelburg, den 3 Maart 1851. De Provinciale Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zeeland, Namens dezelve, Js. de MAN Jz.Secretaris. MIDDELBURG, den 3 Maart. Zaturdag 11. is alhier in eene voorloopige vergadering van aandeelhouders besloten tot oprigting eener schooner-reederij waarvan de heer A. H. G. Fokker, boekhouder zal zijn. Wijlen mejufvrouw E. P. van Benthem weduwe van ds. L. Jutting in leven predikant te Nieuw- en St. Joostland heeft ƒ1000, vrij van successie-regtgelegateerd aan de her vormde-diakonie van Middelburg, eene gelijke som aan die van Nieuwland en verder aanzienlijke legaten aan het Nederlandsch Godsdienstig Tractaat Genootschapalsmede aan deDorcas vereeniging de Soep-commissie en de commissie Loon voor Werk alle drie te Middelburg gevestigd. Kerkelijke Ct\) -Bij besluit van den 28 februarij 110. 55, heeft Z. M. goed gevonden tot rector-magnificus bij de hoogeschool te Utrecht, voor het academiejaar 1851 1852, te benoemen den noog- leeraar C. W. Opzoomcr. Op aanstaande donderdag den 6 maart aanstaande zal de gewone audiëntie van den minister van financien geen plaats hebben. Z. M. heeft, bij wijze van personele gunst, en zon der dat "anderen daarop aanspraken zullen kunnen gronden tot generaal-majoorop het tegenwoordig door hem geno ten wordende traktement, benoemd den kolonel II. IIRiesz, directeur der 2de artillerie-directie. Z. M. willende, In afwachting dat de premien tot hier toe van regeringswege voor onderscheidene takken der zee- visscherij verleend, geheel ingetrokken worden een aanvang maken met inkrimping dier premien heeft besloten Voor de onderscheidene zeevisscherijen waaraan tot over 1850 ingesloten, van regeringswege premien waren toege zegd, zullen ook over het jaar 1851, voor zoover die vis- scherijen overeenkomstig de bestaande bepalingen zijn uitge oefend premien worden verleend, te betalen uit hoofdstuk V, art. ioó der staats-begrooting voor 1851 vastgesteld bij de wet van 31 december 1850. Om het bedrag dier premien te berekenenwordt voor elk scnip ten grondslag genomen het beloop der premie, die voor de soort van visscherij door dat schip in 1851 uitge oefend tot dusver was uitgeloofd. Van dit beloop worden, daar waar het te pas komt, ai- getrokken de kortingen, die tot hiertoe plaats hadden, wan neer de schepen hetzij niet voldoende ingerigt of uitgerust hetzij te Iaat naar de visscherij vertrokken of te vroeg van daar terug gekeerd herzij in eenig ander opzigt bij de be oefening der visscherij van de bestaande bepalingen afgewe ken waren. Vervolgens wordtwanneer er geen aftrek om eene der evengemelde redenen te pas komt, de volle premie, en an ders het beloopdat 11a den aftrek is overgeblevenmet tien ten honderd verminderd, eu het hierdoor verkregen bedrag maakt de premie uit voor 1851. De som van 6400sedert eenige jaren jaarlijks als subsidie voor een hospitaalschip ten dienste van de zotit- haringvisscherij bewilligd, wordt ook voor het loopende jaar 1851 toegestaan. Volgens nader ontvangen mededeeling zijn het 1200 man suppletie- roepen die voor ons leger in Oost-Indie moe ten aangeworven worden, en waarvoor de werving bij de korpsen van alle wapenen hier te lande is opengesteld. Men verneemt dat alleen van het 4de regement infanterie zich ruim 100 man daartoe hebben aangeboden waarbij zich onder scheidene onder-officiers en korporaals bevinden. Men wil weten, dat de in de tweede kamer derStacen- Generaal voorgestelde belasting op de renten zou bedragen bij wijze van incometax 3 pet. op de inkomsten van roe rende goederen en wel bepaaldelijk van schuldbrieven wat de aangifte eu verdere formaliteiten betreftmeer of min overeenstemmende met die der wet van maart 1844. Men verneemt, dat bij het wets-ontwerp tot wijziging van den vrijdom van accijns op het binnenlandsch gedisteleerd wordt voorgesteld al de vrijdommen in te trekkenmee uitzondering van dien op den azijn. Het ontwerp nopens het armwezen schijnt thans spoedig van regeringswege aan de tweede kamer der Staten-Gene- raal te zullen worden aangeboden. Van Hellevoetsluis wordt aan liet Algemeen Handelsblad geschreven dat de zeildag van Zr. Ms. brik de haai ka pitein luitenant-ter-zee J. F. E. voti Romer, bepaald is op den 20 maart aanstaande. Tevens zal den bevelvoerder over Zr. Ms. wachtschip de schelde den kapitein-luitenant-ter zee .7. C. du Cloux ais eerste officier worden geplaatst op Zr. Ms. fregat prins van oranje, terwijl de kapitein-lui tenant-ter-zee P. A. Talma op eerstgemelden bodem zal wor den geplaatst. jMen meldt aan de N. Rott. courantuit Breda het volgende Indien wij geloof mogen hechten aan het gerucht dat dezer dagen, zoo hier als te Geerrruideiiberg en j'elders in omloop is geweest, zou de heer majoor D. laatstelijk eerst asnwezende ingenieur der vesting Bredayan wiens vertrek naar Engeland en zijn aanzoek om ontslag uit de militaire diens», wij voor eenigen tijd melding maakten terug zijn gekeerd en zich thans te Amsterdam bevinden en naar men meentzijne civile zaken allen geregeld worden. De Drentscke courant meldt, dat de raad der stad As sen heeft besloten de vereischte gelden voor te schieten, be- noodigd tot het doen van waterpassingen en opmetingen voor het kanaal van Assen naar Groningen. I11 de Stoompost leest men Onze lezers zullen zich herinnerendat er vroeger melding is gemaakt van eene kolosssale wereldboldie ter bezigtiging zal worden gesteld ter gelegenheid dergroote ten toonstelling. Thans is bepaalddat op Leicester-Square het daartoe dienende gebouw zal worden opgerigtwaarvoor reeds 3000 p. st. is uitgegeven. Dat gebouw zal kringvormig en 90 vt. in diameter zijn. De daarin re bouwen wereldbol zal 60 vt. in doorsnede hebben, en inwendig 1000 a 1500 per- soiien tegelijk kunnen bevatten." De koningsmoorder Tschech, die een paar jaren gele den wegens zijn aanslag op liet leven des koningsvan Pruissen ter dood gebragt is liet eene dochter achter. Deze stond nu geheel alleen overgegeven aan de wanb-grippen, door haar vader haar ingeprent. Het Pru.ssische hof trok zich harer aan en plaatste haar onder verstandig toezigt en zede- liike leiding. Zij verwijderde zich echter heimelijk en be gaf zich naar Parijs, waar zij 111 de opgewondenste demo cratische kringen verkeerde. Thans is zij hiei te lande te Putten aangehoudenen door de maréchaussee als landloopster naar Breda opgebragt. tweede kamer. Zitting van 28 februarij. In de bijeenkomst van de tweede kamer van gisteren is kennis gegeven, dat door de afdeelingen benoemd zijn tot rapporteurs: 1. voor de voordragtwegens het regt van vereeniging en vergadering de heeren Groen, Dullert, Meeuws- sen van Eek en Metman 2. voor de wet op de verjaring der drukpersdelicten de heeren van HasseltBorretGodefroi van Akerlaken en Metman3. voor de wet op de amor tisatie van schuld de heeren Hofman Poortman Ëngeien Bachiene en Smit4. voor de wet ter wijziging van de O. I. tarieven, de heeren Stoltevan der Linden, Sloet van Zuylen en van Voorst5. voor de wetbetreffende de muntbiljetten, de heeren BlusséStormMeeuwssen Jongstra en Smit6. voor de wet voor het fonds der do meinen de heeren van DoornDirksHeemskerkvan Eek en van Hallen 7. voor de wet op de reis- en ver blijfkosten der leden van de provinciale statende heeren Taets Dommer, Hengstvan Heiden cn Anemaet. De heer van Dam heeft daarop inlichtingen verlangd van den minister van koloniën, betreffende de jongste krijgs- verrigtingen in de O. Indien. Hij heeft gemeend, dat tot behoud van deze vruchtbare bezittingen het Nederlandsche gezag allerwegen in dezelve behoort te worden geëerbiedigd en is beducht dat hetgeen onlangs op Bali en te Sambas is gebeurd geenszins daartoe zal kunnen strekken. Hij acht eene uitbreiding van land en zeemagt in dat oord noodzake lijk de instelling van een comité van defensie wensche- lijken oordeelt het zeer geraden dat telkensais eene expeditie wordt beraamdde bevelhebbers der land- en zeemagt deswegens worden gehoord. De minister heeft geantwoorddat het niet blijkt, dat onze troepen te Samba» zijn geslagen, of eenige stelling heb ben verlaten dat de aldaar plaats hebbende woelingen niet onrustbarende zijn van geenen staatkundigen aardmaar alleen van plaatselijk belang. Hij heeft niet ontkend dat onze zedelijke invloed in Indieons krachtigst wapen, in den laatst eu tijd eenigzins is verzwakt, en dat er uitbreiding van strijdkrachten gevorderd wordt, om dien te schragen maar hij heeft daarbij gevoegd dat hetgeen het bestuur daar te lande verlangt yan hier gaarne wordt toegestaan. Hij heeft daar bijgevoegddat er reeds magtiging is verleend voor de instelling van een comité van defensieen dat ons krijgswezen aldaar, hetwelk reeds 2200 schepelingen en 16,000 soldaten telt, zoo veel zal worden versterkt, als de geldmiddelen slechts gedoogenofschoon dit bedrag voor het oogenblik voldoende wordt geacht. Naar des ministers oordeelis voor de rust op Java genoegzaam gezorgd en zoude dat eiland ook een buitenlandschen vijand kunnen af weren zal de westkust van Borneo eerlang bevredigd worden en is de toestand over het algemeen voldoende. Na nog eenige woordenwisseling tusschen den ministèren den heer van Dam, en de aanmerking van den heer van Hoëvelldat de wederspannigheid op de kust van Borneo niet te ligt moet geacht worden, is men niet verder daarop teruggekomen. Na het aanhooren van verslagen op eenige verzoekschrif ten is de vergadering gescheiden. De wetsontwerpen tot wijziging van het belastingstel sel zijn nog niet openbaar gemaakt. Intusschen wordt het volgende medegedeeld over de ver moedelijke uitkomsten dier wijziging. Vermindering. Afschaffing der belasting op de brandstoffen f 2,391,950 Vermindering van het tonnegeld- 200,000 kanaal-en slnisgelden. - 185,000 het patentregtMemorie. Vermeerdering. 3 pCt. belasting op de rentenf 2,063,591 Inkomend regt op de steenkolen 100,000 Verbetering in de suikerwet600,000 op de zoutbelasting100,000 n op het gedisteleerd115,000 in het zegelregt100,000 f 3,078,551 Burgerlijke Stand. Gedurende de afgeloopene maand zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der Stad Middelburg ingeschreven alst Geboren 44 kinderen; 26 van het mannelijke en 18 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 36 personen (waarvan 3 elders overleden) 18 van het mannelijke en 18 van het vrouwelijke geslacht. Levenloos aangegeven 1 3. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar10; van 1 tot 5 jaren oud3 van 5 tot 10 jaren 1 - van 10 tot 15, ovan 15 tot ao1van 20 tot 25' o- van 25 tot 30, 2; van 30 tot 35, 3; Van 35 tot 40, ij van 40 tot 45, 0; van 45 tot 501van 50 tot 55, 4- van 55 tot 60, ovan 60 tot 65, 2; van 65 tot 70, 2; van 70 tot 75, 1; van 75 tot 80, 2; van 80 tot 85, 2j van 85 tot 901. Gehuwd 8 paren. Gedurende de maand februarij 1851 zijn in de registers van den Burgerlijken Stand der stad Vlissingen ingeschreven, alss Geboren 27 kinderen; 14 van het mannelijke en 13 van het vrouwelijke geslacht. Overleden 24 personen; 16 van het mannelijke en 8 van het vrouwelijke geslacht. (Onder dezelve zijn begrepen vier elders overledenen doch alhier ingeschrevenen). Levenloos aangegeven twee dochters. Van de overledenen waren beneden den ouderdom van een jaar, 10; van 1 tot 5 jaren oud, 4; van 5 tot 10 jaren, ij van 10 tot 15o; van 15 tot 20 1van 20 tot 25 3 van 25 tot 30, 1 van 30 tot 35, o; van 35 tot 40, 0$ van 40 tot 45, 1 van 45 Cot 5° 1 vaQ 5® tot 55, 05

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1