MIDDELBUKtiSCHE COURANT. W. 26. Zaturdag 185 1 Maart. TWEEDE ZEEUWSCH MUZTJK-FEEST ötmtciüa ubsdïe STijbutgen, iSnitcnlaubdchc STijbinjjcii. MINISTERIE VAN BINNENLANDSCIIE ZAKEN. PROVINCIE ZEELAIfD. AANB E S TEBIJYG. Op Donderdag den 13 Maart des jaars 1851, des voor middags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, dooi den StaatsraadCommissaris des Konings in de Provincie Zeeland of, bij deszelfs afwezigheid door een der Leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat, in het elfde District, aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur, te Middelburg, worden aanbesteed Het funderen en bouwen van eenen Zeekeerenden MUUR, tegen den Hoofdwal beoosten de Maritime Haven van VLISSINGEN, in de linker Face van Bastion no. 9, ter lengte van 45 El en ter hoogte van 6,45 El bo ven de funderingalles met inbegrip der vereischte Materialen. Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Het bestek der bovengemelde aanbesteding zal boven en behalve aan het lokaal van het Ministerie van Binnenland- sche Zaken en aan dat van het Provinciaal Bestuur der Provincie Zeelandte Middelburgter lezing liggen op alle zoodanige plaatsen, alwaar gewoonlijk de Bestekken van Waterstaats-werken in gemelde Provincie ter lezing gelegd worden. Zullende drie dagen vóór de besteding de noodige aanwij zing in loco worden gedaan, en voorts nadere informatien te bekomen zijn bij den Hoofd-Ingenieur A. Galand en den Ingenieur .7. A. Nicohon te Middelburg. De Minister van Binnenlandsche Zaken THORBECKE. KANTOOR der DOMEINEN te SAS-VAN-GENT. FEU PA CII TI F G NIEUW INGEDIJKTE GRONDEN ENZ. De ONTVANGER der DOMEINEN te Sas-van-Gent zal, op Donderdag den 6 Maart 1851, te HULST, in het Wapen van Zeelanddes voormiddags om 10 ure, ten over staan van eenen Notaris verpachten Vijf Percee'.en nieuw-ingedijkte GRONDEN, gelegen on der de Gemeenten Ossenisse en Stoppeldijk, vóór de Polders Rummersdijk Hoogland en 's Heer-Arends, ter gezamenlijke grootte van 8 Bunders 82 Roed., en Twaalf Bunders 89 Roeden 56 Ellen HEIGROND WEI-, BOUWLAND enz. gelegen op den Kauter, Gemeen te Clinge. De voorwaarden van Verpachting liggen ter lezing ten Raadhuize der Gemeenten Hulst, Ossenisse, Stoppeldijk en Clinge; zoomede in het Logement genaamd het Wapen van Zeelandte Hulst; terwijl nadere inlichtingen ie verkrijgen zijn ten Kantore van den voornoemden Ontvanger. De Ontvanger der Domeinen, T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. MAATSCHAPPIJ tot bevordering en aanmoediging van den LAADBOUW en de VEETEELT IN DE PROVINCIE ZEELAND. Het HOOFDBESTUUR der Maatschappij brengt bij deze ter openbare kennis dat de Algemeene Vergadering en Ten toonstelling van Vee, Landhuishoudelijke Werktuigen en andere Voorwerpenvoor 1851 zullen plaats hebben binnen GOES, gedurende de eersre helfc der maand Junij-; zullende wijders dag, plaats en uur der zamenkomst alsmede eene opgave van de ter dier gelegenheid uit te lovene Premien in tiids door de Nieuwspapieren worden medegedeeld. Het Hoofdbestuur noodigt mits deze al de Leden der Maatschappij uitmede te werken tot het aanbrengen der boven aangehaalde Voorwerpen dezelve tevens herinnerende aan het bepaalde bij 33 der Statuten, betreffende de be wijzen van eigendom. En ofschoon ingevolge 8 dier Statuten de Leden nllëén bevoegd zijn om mede te dingen naar de door de Maat schappij toe te kennen Prcnricn rfjri hiervan nogcimn., uit gezonderd de zoodanigen die, hoezeer geene Leden zijnde, echter door het inzenden van Werktuigen ten dienste van den Landbouw van deze Tentoonstelling wenschen gebruik te maken zullende dezelve gelijke aanspraak op de uit te reiken Premien kunnen doen gelden. Voorts wordt elke Inzender van Vee en andere Voorwer pen welke genegen mogt zijn bij deze Algemeene Ten toonstelling naar Premien mede te dingen, uitgenoodigd om uiterlijk vóór primo Mei aanstaande, aan den Secretaris van zijn Afdeel ings-Bestuur daarvan kennis te geven, met op gave van hergeen hij voornemens mogt zijn aan te brengen, en onder bijvoeging eener verklaring, houdende aanduiding van de soort en van den juisten ouderdom van het Vee en eene bepaalde vermelding van alle andere Voorwerpen. Het Hoofdbestuur vermeent te mogen verwachten dat deze Openbare Tentoonstelling van Voorwerpen van Lande lijke Nijverheid, even ais vroeger, de meest mogelijke be langstelling en medewerking zal ondervinden en het goede voorbeeld tot nogtoe gegeven ook nu wederom navolging vinden en aansporen zalom deze Algemeene Vereeniging der Maatschappij tot eer van Zeelands Landbouw te doen strekken. 0 Middelburg, den 28 Februari] 1851. Namens het Hoofdbestuur der Maatschappij voornoemd W. Ph. VISSecretaris. TE VIEREN TE GOES, DEN 7 en 8 MEI 1351. liet BESTUUR verwittigt bij deze alle belanghebbenden, dat zij, die voornemens zijn het Feest bij te wonen en zich gaarne in tijdstegen billijken prijs, van behoorlijk Logies verzekeren willen zich deswege franco kunnen adresseren aan de Commissie van Huisvesting. (AdresDr. L. C. de Peval.j Namens liet Bestuur R. B. van den BOSCH Secretaris. STEDELIJKE FABRICAGE, Tot informatie van het Publiek is dienendedat in het Commies-Huis bij de Veersqhe Barrière, ten behoeve der aldaar des avonds of des nachts binnenkomende Personen eene Bel is geplaatst, welke, ter waarschuwing van den Poortier, aan de Buitenzijde dezer Barrière getrokken kan worden. ARMBESTUREN. Yeere den 25 Februarij 1851. Door DIAKENEN der Hervormde Gemeente alhier wordt met dankzegging melding gemaake van eene gift van ƒ2,50, in een ver zegeld pakje met het opschrift Diaconie Feere II. X. gecolle- leerd in de Nieuwekerk te Middelburg en hun geworden door lusschenkomst van den Wel-Edelen Heer Snijder aldaar; en tevens van eene gift van ƒ3, insgelijks in een verzegeld pakje, niet het opschrift: Buitengewone /collecteII. zondag in de namiddag-gods- dieust-oefening alhier gecollecteerd. Diakenen verheugen zich te meer van deze Iwee bijzondere giflen melding Ie kunnen maken omdat het gelal en de behoefte hunner Armen bijzonder groot zijn, in vergelijking van de middelen waar over zij beschikken kunnen en omdat tot nu toe alle giflen voor de algemeene Armen bestemd schenen. Namens het Diaconie-Bestuur der Hervormde Gemeente te Veere, L. P. TRAÜTMANN, Predikant. MIDDELBURGden 28 Februarij. De begrooting dezer stad voor het jaar 1851 bedraagt in ontvang 180482,005, waarvan de buitengewone ont vangsten bedragen f 12148,005, de gewone inkomsten 168334,'n uitgaaf f 180470 065 waarvan voor gewone uitgaven 162767 615 voor buitengewone 17702 45- De 54ste verjaardag van Z. K. II. prins Fredcrik der Nederlanden is hier heden op de gewone wijze gevierd. Bij Zr. Ms. besluit van den 23 dezer is aan mevrouw M. W. Serléweduwe van mr. N.T. Muntendam, in leven directeur van het postkantoor te Middelburg, een pensioen verleend van ƒ780. Dezer dagen is van regeringswege afwijzend beschikt op het verzoek van Lourens Louwerse landman te Domburg, om ontheffing van de betaling der boete van 25 en der solidaire kosten waarin bij in hooger beroep, bij vonnis van de arrondissements regtbank te Middelburg van 4 april 1850 onder bedreiging van gevangenisstraf, in geval van onvermogen is verwezen wegens overtreding van het provinciale regle ment op de springstieren in Zeelandals hebbende hij eene hein toebehoorende koe doen bespringen door eenen niet goedgekeurden stier. Bij koninklijk besluit van den 19 dezer is ook de ge meente Axel aangewezen als losplaats van steenkolen bij aanvoer langs het kantoor Bath. Bij Zr. Ms. be-luit van 21 februarij is aan de na te melden personen, zoowel wanneer zij ter zake van eene aan hen voor *s rijks dienst opgedragen commissie in hunne woonplaats werkzaam zijn als op de dagen dat zijter zake van eenige zoodanige commissiereizen of elders ver blijf houdenboven en behalve de vergoeding wegens reis- en verblijfkosten, toegekend eene schadeloosstelling, of va catiegeld aan de genees- heel- en vroedkundigen de pre sidenten en leden van de provinciale of plaatselijke com- missien van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt daaron der begrepen ten bedrage van 5 per dag aan de perso nen van 's rijks wege belast of te belasten met het onder- uocli van jfouinn-crRtiiI-cn tcu LcGia^c v au J pe i vlag, aan de personen van 's rijks wege in dienst gesteld of te stellen als taxateurs bij onteigeningen, ten bedrage van f 3 per dag. Onder de stukken nopens welke de commissie voor de verzoekschriften dingsdag 11. in de zitting van de tweede kamer der Staten-Generaal verslag heeft tiitgebragt en neder- legging ter griffie voorgesteld was ook dat van den heer P. W. Steenkamp en andere bewoners van de 4de en 5de districten van Zeeland, omtrent de vestiging eener 1 egt san in die districten; van denzelven en anderen tn het 5de district van genoemde provincie, omtrent cc .eus tot iet vestigen eener regtbank te Neuzen, en van gedeputeerde Staten van Zeeland betrekkelijk de vermindering op de provinciale be grooting. Men verzekertdat het ontwerp der gemeentewet spoedig, welligt in den loop der week, van regeringswege aan de tweede kamer der Staten-Generaal zal worden aan geboden. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat voortaan geene aanvragen om octrooi meer zullen wor den aangenomen, tenzij de daarbij gevoegde verzoekschriften aan het voorschrift; beantwoorden van art. 3 van het Ito ninklijk besluit van 5 september 1823, moetende dienvol gens gemelde aanvragen door de requestranten persoonlijk of wel, namens dezelve door een gouvernements-sollicireur zijn onderteekend. Door den staatsraad Iands advokaatden heer Faber van Riemsdijkis aan den minister van binnenlandsche zakeu een adres uitgebragt over den eigendom van de Haarlem mermeer. Door hem zijn tot oplossing dier vraag twee punten onderzocht en beoordeeld, namelijk; a, welk regc heeft de stad Leyden in 1583 betrekkelijk de Meer verkre gen? en b, welk regt kan daaruit voortvloeijeu ten aanzien van de Meer, zoo als die thans bestaat en droog gemaakt zal worden? terwijl, om dat adres genoegzaam volledig te doen zijn, daarbij in de derde plaats in aanmerking is ge komen de vraag c, hoedanig men zich verder ten aanzien der stad Leydenbij de droogmaking der Meerzal moeten gedragen Naar men verneemt is dezer dagen aan de bedienden van wijlen Z. M. koning Willem II, naar hunnen diensttijd, pensioen verleend. Het reservegeld dat in het begin van de maand no vember van ieder jaar aan de onder-officieren en manschap pen van het leger wordt uitbetaald zal, op lastvan Z. Exc. den minister van oorlog, van nu af aan jaarlijks niet meet worden uitbetaald, maar 11a afloop der dienstjaren, waar voor ieder heeft geteekend. De regeling van het geschil met het huiszittenhuis te Leyden wordt eiken dag te gemoet gezien. Nadat par tijen over en weder over de zaak hebben gecorrespondeerd is ze het laatst den 8 dezerbij den raad der stad be handeld en zijn de punten voor die schikking negen in getal, thans in handen van den kerkeraad. Het is te wen schen, dat deze met denzelfden verzoenenden geest zal ver vuld zijnals de raad der stad dit is. Het genootschap van kunsten en wetenschappen te Ba tavia heeft in zijne zitting van 13 september 1850 dr. J. P. Arend, bekend ais schrijver van de algemeene geschie denis des vaderlands en andere werken tot corresponderend lid des geuootschaps benoemd. De heer staatsraad Sandelin schrijver van het ver dienstelijke staathuishoudkundige werk Répertoire générat d'économie politique, heeft dezer dagen van den groot-hertog van Toscanen ontvangen de dubbele gouden rijks-medaille van verdienste, vergezeld van een allervleijendsten kabinets-brief. De beroemde zeeschilderde heer Louis Meijeris door Z. M. den koning van Zweden benoemd tot ridder der orde van de Poolster. Volgens ontvangen berigten uit Parijs zou de heer Bil ling, gewezen vertegenwoordiger van Frankrijk bij een der kleine Noordsche hovenmet eene bijzondere zending naar Brussel 's Gravenliage en Londen vertrekken. Deze zen ding moet ten doei hebben om met de bedoelde gouverne menten over het verbieden van letterkundigen nadruk te on derhandelen. Arnhem 22 februarij. In deze en de voorgaande week is hier door den boekhandelaarNijkojf verkocht, de belang rijke boekverzameling, welke gedurende een aantal jaren met veel moeite en kosten door den heer mr. Robidé van der Aa te zanten gebragt werd. De catalogus, met zorg opgemaakt heeft aan het publiek den omvang en de waarde dier biblio theek doen kennen. Men weet, dat zij zich inzonderheid onderscheidde door eene zeer aanzienlijke en bijna volledige reeks der Nederduitsche dichtwerken van de uitvinding der drukkunst af tot op den tegenwoordige» tijd uitgegeven en daaronder die liedeboekjes uit de eerste helft der zeventiende eeuw, welke, om hunne uitnemende zeldzaamheid, het meest gezocht en kostbaar zijn. Eene afzonderlijke afdeeling der bibliotheek, onder het opschrift: Belgicabevatte: 1. eene verzameling van 1650 boekwerken en vlugschriften, allen betreffende de woelingen in het zuidelijk gedeelte der Nederlanden den daarop gevolgden opstand de vestiging van het koningrijk Belgie, den tiendaagschen veldtogt enz.; 2. eene verzameling van meer dan 100 spotprenten en een groot aantal andere platen en afbeeldingen over dezelfde ge beurtenissen 3. vele oorspronkelijke rapporten gedurende het beleg van Antwerpen bij den opperbevelhebber der ci tadel ingekomen. Deze geiieele afdeeling Belgica is heden den laatsten dag der verkoopingaangekocht voor de biblio- tboeli vou L, »>---~cr J:cr...j. des Réprésentan/sj te Brusselvoor ƒ500. Belgie mag zich alzoo verheugen voor deze betrekkelijk geriuge som in het bezit gekomen te zijn van eene geheel eenige en oor spronkelijke bron voorde geschiedenis dier gewigtige dagen, een schat van onwraakbare getuigen van hetgeen toen niet alleen gehandeld maar ook gesprokenen gedacht is, terwijl zij, die in Noord-Nederland prijs stellen op wetenschap en letteren op alles wat den roem des vaderlands kan bevor deren er op nieuw aanleiding in vinden om te bejamme ren dat hier bekrompenheid vóórzit bij beraadslaging over hetgeen van rijkswege voor soortgelijke uitgaven kan afge zonderd worden. Engeland. Londen 24 februarij. Tot hiertoe is de uitslag der ministeriële crisis nog niet bekend. Zoo veel weet men dat eergisteren nadat II. M. audiëntie aan den president van den raad, marquis Lansdowneen aait den eersten minister Russell verleend had, lord Stanley, het hoofd van de partij der bescherming ten itove is ontboden en zich ruim een uur met de koningin onderhouden heeft, die kort daarna een tweeden brief aan zijn lordschap rigtte, welke des avonds beantwoord werd. Ook lord Aberdeen werd des namiddags ten gehoore geroepen1, en had een zeer langdurig onderhoud met H. M. en prins A/btrtLord

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1