MIDDELBUR N°. 24. Diagsd.'ig 25 Februarij öc0tuvcu ctt &btniui0t rotten. nederl. man del-maatschappij. ISiuncttlanböcïtc ®tjbiw0cw. Ü3 it c nl«i tib 0 c he SijbEugcu. U-' iHi REGLEMENT. MAN UH/CTl REN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MID DEL i?URG Brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de Raad de zer Stad, bij Besluit van den 18 dezer, beeft ingetrokken het, op den 6 Maart 1818 gearresteerde Reglement op het houden van Openbare Verkoopingen van Manufacturen en andere nog ongebruikte Goederen te dezer Stede, en zulks naar aanleiding van eene door den Minister van Binnenland- sche Zaken, namens Zijne Majesteit den Koning, toegezon den afwijzende dispositie, op een door den Raad aan Hoogst- denzelve ingediend adrestot goedkeuring van genoemd Reglement. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze wor den afgekondigd, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 21 Fe- bruarij 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd PAS BOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. M. F. LANTSHEER. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zuilen ge veild worden Te AMSTERDAMop Donderdag den 6 Maart 1851 29.239 Kranj. en Kanass. Java SUIKER liggende aldaar. IU337 ^it0 Dit0 DITO, liggende*te Rotterdam. Dito Dito DITO, Middelburg. 103 Dito Dito DITO, „Dordrecht. De Notitien met de Veil-conditien zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 7 Februarij 1851. DE MONCHY, President. TOLLENAAR, Secretaris. 'in jjiiuMi ARMBESTUREN. Middelburg, den 24 Februarij 1851. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier, ma ken met dankbaarheid melding eenerop gisteren avond in de Nieuwe Kerkcollecte ontvangen gift groot 2,50 in een verzegeld pakje tot opschrift hebbende, Diaconie Middelburg II. X. en dat er te gelijkertijd in die collecte nog gevondeu werden vier verzegelde pakjes, welke zij hebben doen uitreiken. Voor de Diaconie Vtere van II. X. aan den Heer/. Snijder, op de Pottenmarktvoor de Diaconie Arnc- muiden van II. X. aan den Heer L. H. de Biocclce de Ligny in den Kortendelft; voor de "Weduwe van den Rijks-ontvanger, van B. B.aan den Heer C. A. Gobiusin de lange Noordstraaten voor de Zeeuwsche familie in Noord-Brabandvan A. Z.aan de Heeren Gebroeders Abrahamsin den Langendelft alhier. Diakenen voornoemd J. REVERS Praeses. C. NUYS Scriba. MIDDELBURG, den 24 Februarij. Wij zien ons in staat gesteld te berigten dat het orgel in het kerkgebouw derWaalsche gemeente alhier, hetwelk eene belangrijke herstelling en gedeeltelijke vernieuwing heeft on dergaan thans geheel voltooid en 11. zaturdag door deskundigen opgenomen en goedgekeurd is. Behalve door een sierlijk uiter lijk onderscheidt zich dit instrument door deszelfs innerlijke gehalte. De bewerking van het mechanische gedeelte is zeer solide en in alle deelen overeenkomstig de beste methode van orgelbouw; bovendien munt het orgel uit door volheid en kracht van toonzuiverheid van stemmingjuistheid van intonatie, keurigheid en verscheidenheid van geluiden en eene zeer gelukkig gekozene dispositie. Aan de vervaardigers de heeren Kam en van der Meuten van Rotterdam, komt alle eer roe wegens de voortreffelijke wijze, waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. Gewisselijk zal dit or gel nevens dat van Zierikzeedat eveneens een kunstge wrocht van hunne handen is niet weinig bijdragen om deze heeren aan alle kerkbesturen ten gunstigsre aan te bevelen. Aanstaanden zondag zal het orgel voor het eerst weder bij de openbare godsdienst-oefening gebruikt worden. Bij besluit van den 19 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen: tot raad in de centrale directie van Walcheren, den heer H. .7. van Deinse in plaats van den heer C. Fis eervol ontslagen; tot beheerder bij den Bastiaan-de-Lange- polder den heer W. du Troye tot dijkgraaf van den Pape schor-polder den heer B. A. van Acker tot dijkgraaf van den polder Westeren Ban van Schouwen den lieer .7. A. Bolle. Bij Zr. Ms. besluit van den 17 dezer, is mr. .7. D. Thibaut Matthijsenop zijn verzoekeervol ontslagen ais plaatsvervangend kantonregter te Middelburg. Bij besluit van den 21 dezer heeft Z. M. goedgevonden, tot voorzitter van-de tweede kamer der Staten-Generaal voor den overigen tijd der tegenwoordige zitting te benoemen jhr. 7P. Borcel van Uogelanden lid dier kamer. Door Z. M. zijn de-heereti de Fillers de Pité Ud van de eerste kamer, en van Zuylen van Nycveltlid van de tweede kamer benoemd tot kamerheeren in buitengewone dienst.^ liee£-t bij besluit van den 19 dezer goedgevonden 1 Aan'den heer dr. A. Numanmet den 1 maart dezes jaars, opzijn verzoek, eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekkingen van hoogleeraar en directeur van 's rijks vee artsenijschoolonder dankbetuiging voor de onmiskenbare diensten door hem aan den lande bewezen, en met vrijlating om zijne regten op pensioen te "doen gelden. 2. Aan den heer dr. P. .7. ,7. de Fremerjmet den 1 april dezes jaars, eervol ontslag te verleenen uit zijne be trekking van hoogleeraar aan genoemde school. 3. Aan den heer dr. P. 77. .7. IFellenberghmet den 1 maart e. k. eervol ontslag te verleenen uit zijne betrekking van buitengewoon hooglecraar aan genoemde school. 4. Tot directeur van 's rijks vee-artsenijschoolin te gaan op den 1 maart e. k. te benoemen dr. P77. .7. JVellen- bergh, op eene jaarwedde van f 2000. 5. Tot leeraren aan 's rijks vee-artsenijschoolin te gaan met den 1 april ei k. te benoemen: a.) .7. Jennesveearts der iste klasse te Zwolle, b.) F. C. Hekmeijerpaardenarts bij de koninklijke militaire academie te Breda; c.) G. IVit veearts der iste klasse te Nieuwer-Amstelelk op eene jaarwedde van 1400; d.) B. .7. C. Rijnders, veearts der iste klasse aan 's rijks vee-artsenijschoolop eene jaarwedde van f 1000; e.) dr. ,7. R. E. van Laermath. mag. phil. nat. doet. te Utrecht, op eene jaarwedde van f 1000. 6. Onzen minister van binnenlandsche zaken te magtigen bij 's rijks-veeartsenijschool te benoemen: eenen opziener op eene jaarwedde van f 700 eenen prosector anatonieste vens custos der kabinetten op eene jaarwedde van f 300; eenen smid tevens onderwijzer in het practische hoefbeslag, op eene jaarwedde van f 500 en de noodige bedienden wier bezoldigingen te zamen de som van f 2,300 jaarlijks niet mogen te boven gaan. 7. Met den 1 april dezes jaars in te trekken en buiten effect te stellen de koninklijke besluiten van 18 september 1839, no. 127; 8 maart 1842, 110.90; 22 september 1840, 110. 80, en 31 maart 1844, no. 73. 8. De directeurende leerarenbeambten en bedienden aan 's rijks vee-artsenijschool zuilen zich in de uitoefening hunner fnnctien hebben te gedragen naar de instructien hun door onzen minister van binnenlandsche zaken te geven. Een afschrift van deze instructien zal aan ons worden overge legd, en zal onze minister voornoemd jaarlijks aan ons aan bieden een verslag omtrent den staat der school. 9. Wij behouden ons voor, na gedaan onderzoek, in overweging te nemen of en in boeverre 's rijks vee-artsenij school zal kunnen dienstbaar worden gemaakt aan de oplei ding van vee-artsen bestemd voor de Overzeasche bezittingen. Zijne-Majesteit heeft bij besluit van den 18 dezer' no' 53 goedgevonden te benoemen bij het koloniaal werf" depót, tot isten luitenant-kwartiermeester, den 2den lui* tenant-kwartiermeester A. D. baron Mulertvan het iste rege- ment infanrerie. Uit het proces-verbaal van de opening der stembriefjes die in liet hóófd-kiesdistrict Steenvvijk zijn ingeleverd ter benoeming van een lid van de tweede kamer der Staten- Generaal in plaats van den heer mr. A. ,7. Duymaer van Twist, is gebleken, dat niemand de volstrekte meerderheid heeft verkregen, maar dat de tneeste stemmen zijn uitgebragt op de heeren mr. N. van Heioma en ,7. A. de Fretnery over welke alzoo eene herstemming zal moeten plaats hebben. De heer van Twist zal den 15 maart van Deventer met eene stoomboot der Rijn-IJssel-stooinboot-maatschappij naar Wese! vertrekken, en zijne reis over Hanover, Berlijn, Weenennaar Triest voortzetten, en zich aldaar den 27 maart inschepen. Van Weenen zal de gouverneur-generaal indien de tijd het toelaat, ook Venetie bezoeken. Naar men verneemt wordt eerlang de reorganisatie van het wapen der kavalierie van het Nederlandsche leger te ge- moet gezien. Ook verneemt men datten gevolge der reor ganisatie van de militaire administratie bij het leger, eene groote vereenvoudiging zal plaats hebben bij de kompagnies- administratien van de regementen. Men verzekert, dat in het wets-ontwerp nopens de regterlijke organisatie dat vrijdag bij de tweede kamer is ingekomen wordt voorgesteld slechts vier hoven te vesti gen de zetels dier regterlijke coilegien zonden nader wor den bepaald. De voordragt der wet op de onteigening ten alge- rneene nuttestrekkende ter vervanging van die van mei 1842, bestaat uit 78 artikelen. Daarbij wordt niet alleen voorzien in de onteigening bij gewone gevallen maar ook in onteigening bij vestingbouw, bij den aanleg, het herstel of het onderhoud van dijken bij besmetting of andere dringende omstandigheden. u Volgens bij het departement van marine ingekomen be- rigt, is Zr. Ms. stoomschip suriname onder bevel van den luitenant-ter-zee isce klasse G. Fabmsna op den 15 december 11. aan de Kaap de Goede Hoop e zijn aangekomen, op den 2" dier maand van daar vertrokken ten einde de reis naar Oost-Indie te vervolgen. Volgens het Handelsblad \s prinses Marianne der Neder- landen den 10 dezer incognito van Napels te Rome aange komen. Het getal studerenden aan de clinische school te Ams terdam bedraagt 57te Rotterdam 30 te Middelburg 28 te Haarlem 24; te Hoorn 30, te zamen 149. Den 21 februarij is voor den hoogen-raad bepleit het regtsgeding van jhr. R. L, van Andringa de Kempenaer, tegen de erfgenamen van wijlen Z. M. koning IVillem 77, strekkende tot uitbetaling van eene jaariijksche som van F 3,600 gedurende zijn leven, en van f 2100, gedurende vijf jaren verzoekende de eischer tevens tot een ge- tuigen-verhoor te worden toegelaten tot nader bewijs zijner vorderingen. Voor den eischer is de zaak bepleit door den heer mr. R. van Raalte voor de erfgenamen, die de vorderingen tegenspreken door de heeren rnrs. Faber van Riemsdijk en Delpart. Den 7 maart zal de procureur-gene raal bij den hoogen-raad zijne conclusien voordragen. Op woensdag den 18 maart aanstaande, des middags ten twaalf urezal door de hoofd-administratie van het 4de regement dragonders, te Deventer, in het openbaar worden aanbesteed de levering van een aantal van drie hon derd en zes rijpaarden ten behoeve van de verschillende korpsen kavalierie en artillerie van het leger. In het armenhuis te Steen wijk heeft zicli een" ziekte verschijnsel opgedaan dat de belangstelling der wetenschap waardig is. Drie jonge dochters van 17 en 18 jaren ver- keeren daar sinds eenige dagen in eenen ziektetoestand, bij de geneeskundigen bekend onder den naam van Chorea Sancti Fiti of Fitusdans eene ongesteldheid die gezegde meisjes bij haren gang even als smoordronken lieden van de eene naar de andere zijde doet waggelen en haar naau- welijks toelaat eenige oogenblikken stil te staan. Naar men verneemt heeft de Nederlandsche regering, op het door het Oostenrijkscbe gouvernement daartoe gedaan verzoek, zich volgaarne bereid verklaard, de voortbrengse len van inlandsche volksvlijtdie uit Oostenrijk naar de groote tentoonstelling te Londen worden verzonden vrij en onbezwaard over het Nederiandsch grondgebied te doen ver voeren en ze ook aan geene visitatie hoegenaamd te onder werpen ten einde die voortbrengselen voor aiie schade te behoeden. 8TATE1V-GENEIÏAAL. tweede kamer. Zitting van 21 februarij. In deze zitting is ingekomen een afschrift van een ko ninklijk besluit, waarbij jhr. IV. Borcel van IJogelanden benoemd wordt tot voorzitter der kamer gedurende het nog overig gedeelte van het zittingjaar. De nieuw benoemde voorzitter heeft zijne betrekking aanvaard. Bij de kamer zijn ingekomen drie wets-oncwerpen als een wets-ontwerp omtrent de zamenstelling der regterlijke magt en het beleid der justitie; een wets-ontwerp tot het intrekken en buiten werking stellen van bepalingen omtrent de scherpregters en hunne mLietentctr^ cu een wets-ontwerp tot vcinooging van het VlIIste hoofdstuk der begrooting voor i S51 voor het herstel eencr sluis te Willemsoord. Door drie leden der kamer, de heeren Schooneveld Storm van 's Gravesatidc en Metman is een wets-voorstel inge diend tot regeling van de schadevergoeding toe te kennen aan de leden dei- voormalige eerste kamer. Aan den heer van Dam van Isselt is verlof verleend om op een nader te bepalen dag aan den minister van koloniën vragen te rigten omtrent de krijgsverrigtingen ter westkust van Borneoin verband met de laatstelijk uit de Ovcrzee- sche Bezittingen ontvangen tijdingen. De vergadering is daarna overgegaan tot' het trekken der afdeelingen voor de maanden februarij en maart. Door die afdeelingen zijn benoemd tot hare voorzi'tersde heeren "an Coltstein de Man IVichers, van Zuijlen van IVycvelt en van Hoeve 11. Tot hare onder-voorzittersde heeren Gevers van EndegeestDullertSloet tot Oldkuisvan Nispen van Sevcnaer en Lotsy en tot leden der commissie voor de verzoekschrift en voor het bedoelde tweemaandelijkscii tijdvak, de heeren: Provó Kluit Mackay Huguenin van Akerlaken en de Poorter. JVoord-AmerSIiaDe uitkomst der in 1850 gedane tienjarige volkstelling is thans geheel bekend. De Unie telde toen 19,879,211 blanke inwoners 500,000 vrije kleui;- iingen en 3,295,395 slaven (dus ongeveer een slaaf op zes vrijen) te zamen 23,674,706 hoofden dat is de India nen niet medegerekeiid) 6,710,978 meer dan ia 1840. In de Unie is dus in de laatste tien jaren dc bevolking met niet minder dan twee vijfde deelen toegenomen eene ver meerdering waarvan weinig voorbeelden te vinden zijn. Te Nevv-York heeft men eene reusachtig groote druk pers met acht cilinders vervaardigd, die 20,000 exemplaren in het uur kan drukken. De Sun en de Ilerald drukken thans 6 8000 exemplaren in het uur, doch deze laatste uitvinding gaat alle vroeger als mogelijk beschouwde ver te boven. Engeland. Londen 20 februarij. Nadat liet lager huis de eerste lezing der bilI op de bisschoppelijke titels bewilligd en daardoor het beginsel derzelve goedgekeurd had, is het uitgewerkt wets-ontwerp door de regering in gediend. Hetzelve bepaalt 1. dat het aannemen en voeren van kerkelijke titels, ontleend aan eenige plaats of streek in het vcreenigd koningrijk, verboden wordt op straffe van 100 p. st.2. dat alle neten of verdere bescheiden, onder dergelijken kerkdijken tirei gereekendnietig en van on waarde zijn; 3. dat de kroon in plaats vandengene, vvelke zoodanigen tite! moge aannemen treedt als beheerder der eigendommen die aan dezelve mogten zijn toevertrouwd 4. dat degenen die deze wet overtreden onder eede zullen moe'en verklaren welk aandeel zij aan het bedrijven dezer overtredingen gehad hebben. Gisteren werd, in tegenwoordigheid van H. M. prins Albert en verscheidene andere voorname personen eene be langrijke en wel slagende proef genomen op de stevigheid der galerijen van het geboiuv der groote tentoonstelling in Hyde Park. De commissie voor de tentoonstelling heeft beslo'en

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1