MIDDELBUMSCHE COIIRA N N°. 20. Zaturdag 1851. 15 Februarij. ijcstutrcu en J3(bmittt0t»raticii. bekendmakin g. ïHmtcuIaubdcltc tEijbimjcu. tSuitenlaubddtf; Sijbiwgcu, **5 V De CENTRALE DIRECTIE van WALCHEREN brengt bij deze ter kennis van Ingelanden van den Polder, dat van af Maandag den 17 Februarij 1851 tot Zaturdag den 15 Maart daaraanvolgende (de Zondag uitgezonderd), van des voormiddags tien tot des namiddags vier urehet Bor derel der goekgekeurde Rekening over het jaar 1849, en der gearresteerde Begrooting voor 1851, in het Lokaal der Directie in de Abdij ter visie van Ingelanden zullen zijn liggende. Middelburg, den 15 Februarij 1851. De Centrale Directie voornoemd, SPRENGER, Vt. Ter ordonnantie van dezelve J. I. SPRENGER. AAN BE S TERING. De {CENTRALE DIRECTIE des Eilands {WALCHE REN zalop Donderdag den 27 Februarij aanstaande in haar Lokaal tz Middelburgdes namiddags tea twee] ure publiek presenteren aan te besteden de SCHEEPS VRACHT voor het aanvoeren van Vilvoordschen Steen naar voornoemd Eiland. Zullende de Conditiën acht dagen te voren ter lezing lig gen en nadere inlichtingen re bekomen zijn ten Kantore van den Opper-Commies S. Roe/sein de Abdij te Middelburg. BETALING van Ridder-Soldijen en Broeder Toelage over het vierde kwartaal 1850, ten Kantore van den Be taalmeester en bij Heeren Ontvangers in het Arrondissement Middelburg. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad HULST (5de DistrictProvincie Zeeland) alwaarop eene bevolking van bijna 2400 Zielen slechts Doctor in de Genees- Ileel- en Verloskunde gevestigd is, roepen mitsdezein overleg zoo met het Roomsch-Katholijk als met het Her vormd Diaconie'Armbestuur aldaar, alle Genees- Heel- en Verloskundigen opwelke genegen mogten zijn om tot Ge nees- Heel- en Verloskundige, zoo van de Stad als van de gemelde Armbesturen-, onder genot eener vaste jaarIijksche bezoldiging van ƒ350, zoo uit de Stedelijke- als Armen- fondsen te worden aangesteld, om hunne diploma's en andere bewijzen van bek waamheid en goed gedrag vóór den 1 Maart eerstkomende aan den Heer Burgemeester van gemelde Stad over te leggen of franco in te zenden. Hulst den 4 Februarij 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd P. PIERSSENS. Ter ordonnantie van dezelve F. van WAESBERGHE, L. S. MIDDELBURGSGH ZIEKENFONDS. BESTUURDERS-VERGADERING tot opneming van Leden, Dingsdag 18 Februarij 1851 des avonds ten 7 ure, in het gewone Lokaal van Sint-Joris. J. J. PIETERSE Tz.Secretaris. MIDDELBURG, den 14 Februarij. No. 28 van het provinciaal blad bevat eene circulaire van den heer staatsraad, commissaris des konings, waarbij wordt bekend gemaakt het verlangen van - Z. M. den ko ning, dat ook dit jaar hoogstdeszelfs verjaardag (19 febr.) niet afzonderlijk zal worden gevierd en dat te dier gele genheid geene openbare feestplegtigheden zullen plaats hebben. Z. M. heeft goedgevonden 1. te benoemen, bij het per soneel van de geneeskundige dienst der landmagt tot isten officier van gezondheid 2de klasse, den officier van gezond heid iste klasse M. Steinen 2. den 2den luitenant F. N. Boer, van het 6de regement infanterie, op het door hem hiertoe gedaan verzoek een eervol ontslag uit de militaire dienst te verleenen. Men leest in de Staats-courant t Het heeft den koning behaagd het protectoraat te aan vaarden over de Overijsselsche maatschappij ter bevordering van landbouwtuinbouw en veeteelt. Deze maatschappij heeft zich, in eene te Deventer gehouden vergadering, den 30 januarij jl. geconstitueerdmet een aantal van 506 leden. Men schrijft uit 's Gravenhagedat het ontwerp van organisatie der artillerie sedert geruimen tijd ter onderzoek in handen is van Z. K. H. prins Frederik. De waarnemende inspecteur tfan de geneeskundige dienst der land- en zeemagt heeft alle genees- en heelkundige Ne derlanders van geboorte die genegen zijn om zich als offi cier van gezondheid der 3de klasse voor de militaire genees kundige dienst der landmagt in de Oost-Indien te verbinden, verwittigd dat zij zich bij verzoekschriftop zegel ge schreven en postvrij in te zenden en 11a daarop bekomen antwoord, in persoon bij hem inspecteur, aan deszelfs bureau te 's Gravenhagein het lokaal des magazijns van genees middelen, Voorhout wijk Ino. 723, behoóren aan te mel den. Dezelfde inspecteur heeft ter kennis gebragt van de ouders of voogden, die voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekeling bij 's rijks kweekschool voor militaire genees-1 Ruitschland. JVeenen 7 februarij. De keizer heeft kundigen mogten verlangen, dat op 7 julij 1851 een verge- J bepaald dat het 46ste regement naar den banus Jellachic't, lijkend examen over de adspiranten zal worden gehouden j ^et 5°ste naar den prins Hannibal von Thurn en Taxis het 5de naar den prins Eduard Lichtemtein en het 6de naar den graaf Cosonini zal genoemd worden.' Aan de zachte weersgesteldheid is het toe te schrijven dat de Donau-scheepvaart weldra weder zal geopend wor denreeds in de volgende week zullen de stoombooten naar Pesth vertrekken. Volgens de Lloyd wordt eene talrijke benoeming tot Leopolds-ridders te gemoet gezien. Een Engelschman moet met eene aanzienlijke schuld vordering tegen den graaf Casimir BatthyanyKossuth's mi nister van buitenlandsehe zaken, die in Turkije vertoeft, voor den dag gekomen zijn. Berlijn 10 februarij. Bij onze gezantschappen verwacht men eene belangrijke verandering. De heer von Arnim- Heinrichsdorf zal zijne vorige betrekking aan het hof van Weenen weder aanvaarden. Graaf von Bernstorf is bestemd, om den heer Bunsen te Londen te vervangen. Welke be trekking den laatstgenoemden zal worden opgedragen, is nog niet bekend. In beide de kamers is de meerderheid nog weifelende. In dezelve is, bij eer.e tweede stemming, een te voren toe stand gebragt besluit gewijzigd, of vernietigd. I11 de tweede kamer waren het de ministerielendie bij de tweede stem ming de bovenhand behielden in de eerste, de constitutione- len of de bestrijders dergenendie geheel of ten deele tot de vorige orde van zaken wenschen terug te keeren. Keulen 11 februarij. Onze regering heeft aan de Oos- tenrijksche verklaarddat zij zich niet met hare voorstellen omtrent het tot stand brengen van een algemeen Duitsch handelstelsel kan vereenigen. De reis van den presiderenden Oostenrijkschen minister naar Dresden is vooreerst nog uitgesteld. Op dit oogenblik wordt ijverig onderhandeld over eene nieuwe en krachtige organisatie van een Duitsch bonds-leger, over de verplig- ting der kleinere Statenom hunne krijgsmagt naar de daarbij aangenomene grondslagen in te rigten. Men raadpleegt thans in Dresden over de bedenkingen der kleinere Staten tegen de beraamde inrigting van den engeren bondsraad. Pruissen schijnt nog te weifelen) maar, indien deze mogendheid niet terugtreedtzal men zich door dien tegenstand in het tot standbrengen dezer inrigting niet laten terughouden. en dat vóór den 1 mei 1851 een daartoe strekkend verzoek schrift aan hem inspecteur van de geneeskundige dienst voor noemd vrachtvrij, zal moeten worden ingezonden zullende na dat tijdstip geene verzoeken tot toelating tot gemeld examen worden aangenomen. De gewezen minister van buitenlandsehe zaken, C. .7. A. baron van Nagel tot Atnpsenvan vvien dezer dagen gemeld is dat hij zijn 72jarigen trouwdag v'erde, is inden avond van den 6 dezer maand plotseling overleden, in ruim 96jarigen ouderdom. Rusland. In de maand december jl. heeft een sneeuw storm zoo hevig als zelden voorkomen in de gouverne menten Kaluga Tula en Kursk ontzettende verwoestingen en ongelukken veroorzaakt. I11 de officiële berigtendie van wege het Russische ministerie van binnenlandsche zaken worden uitgegeven, leest men daaromtrent het volgende: In eerstgenoemd gouvernement verhief zich de storm op den 9 des middags in het gouvernement Tula ten 4 ure des namiddags en in het gouvernement Kursk in den nacht van 10 december, en woedde in elk derzelve op even ge duchte wijze gedurende meer dan 30 uren. Een dergelijke orkaan kunnen de oudste bewoners dier streken zich niet herinneren. De voorafgegane dooi de plotseling ingevallen koude van 15 en op vele plaatsen van 20 gr. en eindelijk de omstandigheid dat in verscheidene dorpen juist op dien dag markt werd gehouden deden de werking der elementen klimmen tot zulk eene hoogte dat de menschen die geheel onvoorbereid door den storm werden overvallen bij hon derden nederzegen. Niet alleen op de wegen ver van de woningen ook zeer nabij hunne dorpen verloren vele per sonen hunnen weg en vonden na lang ronddolen den dood. Uit Kaluga wordt gemeld, dat vele menschen het leven hebben verloren. Ofschoon uit hoofde van de diep liggende sneeuw nog niet alle omgekomenen zijn opgegraven kunnen worden heeft men evenwel tot nu toealleen in dat gou vernement reeds 311 1'uken van doodgevroren menschen gevonden. De sneeuw-orkaan was zoo geweidigdat ook het vee moest bezwijken. Zoo werden in de kreits Shis- drinsk verscheidene naar het bosch rijdende hontwagens door den storm overvallen en alles, zoowel menschen als paar den, verloren het leven. In dorpen en steden werden de huizen van hunne daken beroofd. Ook in de bosschen zijn verbazende verwoestingen aangerigt. Uit de kreits Tschern meldt men nog dat 50 boeren die naar het niet meer dan 4 wersten van het dorp Gladki gelegen bosch wa ren gezonden door den storm van hunnen weg verdwaal den de helft hunner stortte in een afgrond en bezweek van koude. Voor zooveel men tot nog toe weethebben in het gouvernement Tula 140 personen door dezen sneeuw storm het leven verloren. Engeland. Londen 10 februarij. De behoudende partij niet meer protectionisten genaamd, houdt thans dagelijks tal rijke en zeer levendige vergaderingen. Op een parlementair gastmaal 11.zaturdag bij lord Stanley gegeven scheen men zeker te zijn omtrent den val van het ministerie Russell zoodat reeds de namen werden genoemd voor een nieuw be houdend kabinet. Men voegde er bijdat lord Clarcndon uit Italië zou overkomen, 0111 bij de zamenstelling van dit nieuwe ministerie de koningin met zijnen raad te dienen. Volgens dezelfde geruchten zou ook aan den heer d'Israëli eene plaats in het nieuwe bestuur worden aangewezen. Het zal nu te bezien staan of lord John Russell zijn voorstel omtrent de R. Katholieke bisschoppen wijzigen, dan wel het ministerie aan de verwerping daarvan zal blootstellen. De toegangs-prijs tot de tentoonstelling is voorloopig vastgesteld als volgt, met voorbehoud van daarin die veran deringen te brengen welke later mogten blijken noodig te zijn. Een toegang-biljet voor den geheelen duur der openstel ling: voor een heer 3 p. 3 sh. (ƒ37,80), voor eene dame 2 p. 2 sh. 25,20). Den eersten dag (1 mei) zullen alleen deze abonné's toegelaten worden. De biljetten kunnen niet op andere personen overgedragen worden. Vrijdag en zaturdag, 2 en 3 mei, zal de toegang op 1 p. 12) gesteld zijn, en vervolgens 5 sh. (ƒ3) gedurende de eerste 17 dagen. Later, te weten van 26 mei af, zal des maandags, dingsdags, woensdags en donderdags de toe gangs-prijs 1 sh. (60 crs.) bedragen; vrijdags 2 sh. (ƒ1,20) en zaturdags 5 sh. (ƒ3-) Men zal bij overbetaling geen geld aan het bureau terug geven maar daarvoor zal een afzonderlijk bureau worden op- gerigt.' Zondags is de tentoonstelling gesloten. De afschaffing der venster-belasting wordt reeds min der zeker, ten gevolge der mededeeling van de ministeriele bladen, dat het financiële overschot, verre van 3,500000 pond verwijderd is en nog niet eens de helft bedraagt. De minister van financien berekende het overschot van het loo- pende jaar op 1,500,000, waarvan de helft bestemd zoude worden tot afschaffing van de regten op tigchelsteenen en een gedeelte der zegelregten. Het voorstel tot afschaffing van het vice-koningschap m Ierland, zai inderdaad slechts bestaan in eene wijziging van bestuur, en niet van zulk eenen gewigtigen aard zijn, als men z ch verbeeldde. De versnelde gemeenschap heeft een vice-koningschap in Ierland evenzeer overbodig gemaakt als in elk ander graafschap van Engeland. Italië. Turin 5 februarij. De senaat heeft de met Frankrijk geslotene overeenkomsten eenstemmig aangenomen zoodat deze aangelegenheid kan worden beschouwd als haar beslag te hebben verkregen. De gedeputeerden hebben de beraadslaging over de be- grooiing hervat. De minister Siccardi schijnt steeds onge steld te zijn. De belangen van zijn departement worden door den minister van binnenlandsche zaken voorgestaan. Den 4 februarij heeft de graaf van Chambord ge noegzaam hersteld van eene galziekte zich te Venetie in tamelijken welstand in het openbaar vertoond. Frankrijk. Parijs 11 februarij. Even belangrijk als de zitting der wetgevende vergadering op gisteren was, kan die, welke zij heden hield, onbeduidend genoemd wor den. Er is niets van eenig belang in dezelve voorgevallen, als alleen, dat een door de heeren LopesDubec en Favreau ingediend wets-oiuwerp werd aangenomenwaarbij aan de in het buitenland gevestigde Franschen. een uitstel van 10 jaren wordt verleend 0111 de slaven die zij bezitten in vrij heid te stellen, in verband met de wet van 27 april 1848. Bodewijk Napoleon kwam terug van een riddien hij door de hoofdstad gedaan hadtoen men hem de verwer ping der dotatie-wet kwam boodschappen. Hij was er in het minst niet door getroffen, en zeide alleen, met zeer veel kalmte en bedaardheid lk heb zulks verwacht. De zamenstelling der bureaux houdt thans niet wei nig de algemeene aandacht gaande, heden werd eene lijst van kandidaten in omloop gebragtdie echternaar men meent, weinig kans tot slagen heeft; zij was als volgt za- mengesteld de generaal Lamoriciirepresident; de generaal Bedeau en de heeren Benoit d'Azy, F. de Lasteyrie en Cré- vyvice-presidenten de heeren ChapotIlowyn de Tran- chère de Ferdiel CanetArnaud en li mi le Pean secreta rissen. Van eene andere zijde noemde men de heeren Leon Faucher Daru Lacaze Peupin Berard en van Heeckeren. De president der republiek was heden overigens het voorwerp eener mauifestatiedie, vergroot en uitgebreid zijnde veel sensatie heeft gemaakt. De zaak komt echter eenvoudig op het volgende neder. Toen Bodewijk Napoleon zich in de Champs-Elysées bevond werd hij door de zeer talrijke wandelaren, die zich daar wegens het schoone weder verdrongen, begroet met den kreet: Leve Napoleon De bevolking dezer hoofdstad is rustig en schijnt zich vol strekt niet te bekommeren over de botsingdie tusschen de beide magten van den staat plaats bad, De Moniteur behelst heden de weigering van den pre sident van elke inschrijving welke ook; zij is dus officieel en wordt in de volgende bewoordingen medegedeeld Er werden in het vooruitzigt der verwerping van de dotatie-wetwelke heeft plaats gehadtalrijke inschrijvin gen geopend. Dit was een indrukwekkend en openlijk blijk van over eenstemming met en goedkeuring van het gedrag van den president. Hij is er levendig door getroffen en betuigt zjjnen opregten dank aan allen die dezelve ontwórpen heb-

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1