MIDDELBURGSCHE C 0 U R A IV T. M°. 19. Donderda 1851. 13 Februarij. ijcsturcu cu Qbrniutstiratieu. TWEEDE ZEEUWSCH MUZIJK-FEEST, Bituicnlauböcïtc &tjbutgcti. iSmtcnliinbdchc Sijbiugcu. er I IfEDERE. DEL-MAAT SCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat de Voorjaars-Koffij- Veilingen der Maatschappij, van 1851, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen en bestaan uit de hoeveelheden hieronder vermeld te AMSTERDAM, op Maandag 10 Maart 1851, 133694 Balen Java-KOFFIJ, liggende aldaar. 2IIio dito dito te Dordrecht. te ROTTERDAM, op Donderdag 13 Maart 1851, 99,821 Balen Java KOFFIJ, liggende aldaar. 15,376 dito dito te Middelburg. De Directie geeft de verzekeringdat zij vóór hare ge wone Najaars-Veilingen van 1851, geene andere Koffij dan de hierboven vermelde partijen aan de Markt zal brengen. De Monsters zullen op Woensdag 12 Februarij aanstaande verkrijgbaar zijn, terwijl de Notitien met de Veil-condicien in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, 21 Januarij 1851. DE MONCHYPresident. TOLLENAAR Secretaris. TE VIEREN'TE GOES DEN 7 ea 8 MEI 1851. Het BESTUUR verwittigt bij deze alle belanghebbenden, dat zij die voornemens zijn het Feest bij te wonen en zich gaarne in tijds van behoorlijk Logies verzekeren willen zich deswege franco kunnen adresseren aan de Commissie van Huisvesting'. (AdresDr. L. C. de Peval. Namens het Bestuur R. B. van den BOSCH Secretaris. ^RMBESTUREIT. Middelburg, den 10 Februarij 1851. De TEREENIGTNG tot het bezoeken der Arinen berigt met harte- lijken dank de ontvangst eener som van ƒ576,44 zijnde de zuivere opbrengst van een door het Muzijkgezelschap Uit Kunstliefde op den 30 Januarij jl. gegeven Concert; alsmede eener som van 291,30 voor bet toegekeud aandeel iu de opbrengst der Verloting van Vrouwe lijke Handwerken gehouden den G Februari] jl. De Directie der Vereeniging voornoemd VAN REIG ERSBERG VERSLUYSVoorzitter. N. VERHULST VVz. Penningmeester. De COMMISSIE LOOK KOOR WERK berigt met harlelijken dank de ontvangst eener som van ƒ582,61 voor bet aan dezelve toegedacht gedeelte in de opbrengst der Loterij vin Vrouwelijke Handwerken, op den 6 dezer maand hebbende plaats gehad; welke gelden, ingevolge het daarbij uitgedrukt verlangen, tot de voortzetting der werkzaamheden aan di Stads-Wallen zullen worden besteed zoo ook nog de ontvangst, ten beh>eve derzelve werkzaamhedenvan twee giften", de eene at) ƒ40, onder de Letters S. B. en de andere ad 20 onder de Letters E. I. Middelburg, den 10 Februarij 1851. De Commissie voornoemd Namens dezelve A. M. CRAMER Voorzitter. 1IUBERTUS REKKER, Secretaris. Veere den 10 Februarij 1851. Wij genoten het hijzonder voorregt en maken bij deze dankbare vermelding, dat op heden avond aan ons mogt worden uitgereikt, uit handen van den Notaris IF. M. Snijder alhier twee giften uit Middelburg, de eerste, twee Muntbiljetten a 10 ieder, no. 51052 en 55948 "onder een omslag, waarop stond; ƒ20Armen ter Veere S. B.de tweede, mede onder omslag een Muntbiljet a 10 no. 47696 waarop vermeld stond Arinen ter Veere E. I. De Commissie Ier voorziening in de buiten gewone behoeften der Armen te Veere A. DE STEUR Praeses. M. J. VAN DEN HEUVEL Scriba. Arnemuiden 10 Februarij 1851. De COMMISSIE alhier maakt dankbare melding van de op den 7 Februarij jl. ontvangene giften voor de Armen alhier bij den Heer de Blaecke de Ligny te Middelburg bezorgd, als van E. I. een Munt biljet No. 56189 groot ƒ10, en van S. B. twee Muntbiljetten, No. 73334 en 76704 groot elk ƒ10 te zaïnen ƒ20. De Commisssie voornoemd, J. BLIEK AzDiaken. J. DE HAMER. Westknpelle, den 10 Februarij 1851. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen alhier brengt bij deze haren hartelijken dank toe voor de ontvangene giften, als: van S. B. vier Muntbiljetten a ƒ10, No. 94561 95866, 96094 en 105637, en van E. I. twee Dito's a 10, No. 76737 en 80808. De Commissie voornoemd A. VAN ROOIT EN. L. VERHULST Wz. MIDDELBURG, den 12 Februarij. De minister van financiën heeft bekend gemaaktdat van de schatkist-biljetten daargcs'eld krachtens de wetten van 27 december 1840 en 30 october 1848 (Staatsbladen 110. 79 en 75) op 31 jannarij jl. in omloop is gebleven een kapitaal van ƒ23 aoo, uitgegeven onder de navolgende dagteekeiiingen te weren'; 1 september 1849/100 1 december 1 849 f 13 5oo 1 januarij 1850/9,600. En vermits de renten daarvan over geen langer tijdvak dan één jaar na de dagteekening van uitgifte kunnen worden goedgedaan zoo wordt den houders dier stukken in hun belang aangeraden, ze ter aflossing aan te biedenterwijl tevens wordt herinnerd aan de vroegere bekendmaking, blijkens welke de verdere uitgifte der opge- melde schatkist-biljetten voorloopig is gestaakt. Bij koninklijk besluit van den 3 dezer is bewilligd dat de ijkers van het vaatwerk gemagtigd worden om het oude vaatwerk, dat voor 1 januarij 1851 door de eigenaren ter ijk aangeboden mogt zijndoch waarvan de ijk om bij zondere redenen voor dat tijdstip niet heeft kunnen worden verrigtalsnog te ijken zoo echter dat deze bewerking voor 1 maart eerstkomende volbragt zij. Onlangs is gemeld, dat de minister van binnenlandsche zaken voornemens was het aantal leden der geneeskundige sfaats-commissie tot drie te verminderen. Dit berigt is on juist en voorbarig. Zooveel 'verneemt trien met zekerheid, dat er thans eene correspondentie gevoerd wordt tusschen den minister en de leden dier commissie, over de wijze waarop zij de regering verder zal dienen van raad en advies. Naar men verneemt zal Zr, Ms. oorlog-stoomschip merapi liggende aan 's lands werf te Hellevoetsluis met den meesten spoed in gereedheid worden gebragt waarom de luitenant-ter-zee iste kl. P. A. Matthijsen provisioneel met het toezigc daarover is belast geworden zullende na indienststellingder boot, zoo spoedig mogelijk de reis naar de Oost-Indien worden aanvaard terwijl zoowel de datum der indienststelling als die van het vertrek nader zullen wor den opgegeven. Het heeft Z. M. den koning behaagd de beantwoor ding der prijsvragen aan de Leydsche hoogeschool vroeger bekroond met gouden eerepenningen op 'skonings kosten weder alzoo te doen plaats hebben. Te Delfc heeft zich eene voorloopige commissie be staande uit de lieeren C. Maas Geesteranusli. J. C. Mete- lerkamp en D. J. den Deer Poortugael, gevormd ter bevor dering van her tot stand brengen van een Nederlandsch Met- tray op Rysselbij Zutphen. De koninklijke akademie ter opleiding van burgerlijke ingenieurs, vierde op 7 dezer haar achtjarig bestaan. In het Zondagsblad leest men Aangaande dezer da gen in eenige der dagbladen medegedeelde desertie van den majoor ingenieur D. uit B. vernemen wij naderdat hij na twee dagen bevorens re 's Gravenhage op audiëntie te zijn geweestnaar Engeland de wijk heeft genomen te gelijkertijd een schriftelijk verzoek om eervol ontslag indienende met terugzending van zijne decoratiendie hij verklaarde on waardig te zijn langer te dragen. Alles wat zijne dienst betrekking betreft is 111 volkomen orde bevonden doch zijn het enkel partikuliere financiële omstandigheden zoo men wil in verband met de geprojecteerde kanaalgraving in Noordbraband die Item in zoodanige ongelegenheden heb ben gebragt, dat hij zijne eer niet langer kon handhaven." Men schrijft aan het IFeekblad van het liegt uit Parijs dat onze voormalige landgenoot, de heer Köningswarterin de zitting der Académie des sciences morales et politiques van 1 februarij 11.eene mededeeling heeft gedaan omtrent liet openbaar gemaakt verslag der commissie tot herziening der Fransche wetten hier te lande. De Staats-Courant deelt de volgende opgave mede der zich op den 1 december II. in Nederlandsch-Westindie be vindende rijks-bodems De korvet ampiiitrite kapitein-ter-zee S. J. grave van Limburg Stirumter reede van Paramaribo de brikken de sperwer, kapitein-luitenant ter-zee ,7. LP. F. Fruchtte Curafao venus kapitein luitenant-ter-zee .7. L. van Hasselt ter reede van Paramaribo, en de pijl, luitenant-ter-zee ïste klasse G. van Fosste Cura^ao de schoonerbrikken ternate luitenant-ter-zee jonkheer H. J. L. T. de Faynes van Brakellte Curafaoschorpioen, luitenant-ter-zee A. van IFachendorf van Rijn, te Nickerie; de adder, luitenant-ter-zee .7. A. G. Rietveldter reede van Parama ribo, en de vos luitenant-ter-zee A. A. de Fries, zou weldra naar de Saramaca vertrekken; stoomschip cura^ao luitenant-ter-zee H. Huygens ter reede van Paramaribo. Noord-Amcrika. Door een der leden van het con gres werd in eene der laatste -zittingen namens een lucht reiziger in Pensylvanie, een verzoekschrift ingediend, het welk aanleiding gaf tot eenige discussie en daarna ter be- oordeeling is verzonden aan eene commissie van deskundi gen. Deze petitie behelsde onder anderen: dat de inzender zestien jaren van zijn leven had doorgebragtmet de beoe fening der aerostatische wetenschap en gedurende dat tijd vak ongeveer honderd luchtreizen met goed gevolg en zonder ongelukken volbragt had. Hij heeft over die wetenschap een werk geschreven, waarin hij de geschiedenis derzelve ont wikkelt en de beginselen uiteenzet en toelicht. Dit werk heeft in de wetenschappelijke wereld eene goede ontvangst genoten. Hij verklaart wijders tot zijne eigene zelfvoldoe ning aangetoond te hebben, en is bereid zulks tot genoegen der gansche wereld aan te toonetidat hij deze wetenschap tot nut kan doen verstrekken door haar te bezigen tot den vervoer der brievenposten en reizigers en wel inzonderheid ten dienste van den oorlog. Hij is voornemens een lucht bol van 100 voet diameter te vervaardigen, die de kracht bezit om een gewigt van 16 tonnen op te heffen. Hij wil met dien ballon opstijgen van 'net Capltool te Washington van de woning des presidentsvan het maritieme tuighuis of elk ander aan te wijzen punt, buiten bereik van een kanonskogelen zal alsdan allerlei werptuig uit zijn ballon nederslingerenwaardoor hij meent een legereen fort eene vlootkortom alles wat zich daar onder bevindt, te kunnen vernielen. Zoodra deze proefneming tot tevreden heid der beide kamers is volbragt, verbindt hij zich om een luchtbol te brengen naar St. Louisen vervolgens'vatri daar naar New-York te vertrekken. Te New-York stelt hij zich voorin zijnen luchtbol die van eene reddingboot zal zijn voorzien zes personen op te nemen die daartoe reeds hunne bereidwilligheid hebben betoond en ben naar Engeland over te brengen, waar hij, 11a zijne aankomst, in onderhandeling zal treden met de Britsche regering. Hij stelt het volste vertrouwen in de uitvoerbaarheid van deze verschillende verrigtingen zijner luchtmacbine, en verzekert die zonder het minste ongeluk te zullen kunnen volbrengen. Hij scm.jnt de overtuiging te hebben zelfs een togt rondom de wereld te kunnen maken, en zulks met grootere snelheid dan waartoe de tot dusverre bekende vervoermiddelen gele genheid geven. Zijne waarnemingen hebben hem geleerd, dat er op zekere hoogte in den dampkring een van hec westen naar hec oosten gaande luchtstroom bestaat waarin men zich zonder vrees kan begeven en bewegen. Hij wenscht in de gelegenheid gesteld te worden, de deugdelijkheid zijner theorie te bewijzen en neemt aan voor de som van 20,000 p. st. de verschillende reizen van St. Louis naar New-York en van New-York naar Europa te volbrengen. Ten slotte zegt hij het toestaan dier som niet te betwijfe len aangezien er aan minder belangrijke ondernemingen zoo menigmaal gelden worden verstrekt; en het hier een plan geldt waardoor de onderlinge betrekkingen een geheel ander aanzien zullen verkrijgen. Op den. 13 december 11. sprongen de ketels van een groot nieuw stoom-vaartuiggenaamd the Anglo-Norman bij hec verrigten van een proeftogt op den Missisipi ,3^4 mijlen boven New-Orleans. Er waren omstreeks 200 personen aan boord, waarvan gelukkigerwijze slechts twee gedood en eenige andere vermist of gekwetst werden. Engeland. Londen 8 februarij. In beide f huizen van het parlement is gisteren avond het antwoord ter tafel gelegd hetwelk H. M. Fictoria op het dank-adres vanwege dit wetgevende ligchaam gegeven heeft. In hetzelve geeft H. M. hoofdzakelijk andermaal haar vast besluit te kennen, van de onafhankelijkheid van dit rijk te zullen handhaven en de constitutionele vrijheden der natietegen alle aan randing, te zullen vrijwaren. Graaf Minto heeft dienzelfdeti avond in het huis'jhunner lordschappen nogmaals te verstaan gegeven dat hij vroeger, noch regtstreeks noch zijdelings, den paus tot het bewerk stelligen van diens jongste kerkelijke aanmatigingen in Enge land aangezet had. Noch van verre noch van nabij was bij gelegenheid van de bekende zending van dien graaf naar Italië, dit onderwerp aangeroerd geworden. Lord .7. Russell heeft gisteren avondovereenkomstig vroegere kennisgeving in het huis der gemeenten vrijheid aangevraagd, om onverwijld in hetzelve eene bill te .mogen inbrengen welke het beletten van liet aannemen van zekere geestelijke titels, met betrekking tot plaatsen in dit vereenigde koningrijk tot hoofddoel heeft. Uit de inlichtingen, alstoen door voornoemden lord voorloopig gegeven, is hoofdzakelijk gebleken, dat, na alvorens de regtsgeleerden der kroon, over het min of meer strafbare en onwettige der jongste eigendunkelijke handelwijze van den paus in dit land ge raadpleegd te hebben, Hr. Ms. kabinet het voor het raad zaamste geoordeeld heeft, om voor alsnog in deze zaak den middelweg te betreden, en zich 'in de onderhavige bill bij het verbieden van het aannemen van zoodanige titels te moe ten bepalen alsmede bij het ontzeggen aan de Roomsch- Katholijke prelatenten gevolge van het erlangen van zoo danige titels, van eenig beheer over de in bewaring gestelde goederen en bezittingen voor hunne kerk in dit rijk. Enkele sprekers hebben hierop aan lord .7. Russell hunne ontevre denheid over het ontoereikende van dezen maatregel te ken nen gegeven welke naar hunne wijze van zien geenszins aan de noodzakelijkheid en de algemeene verwachting van Engeland zou beantwoorden. Aanstaanden maandag zullen de debatten over de aanvrage dezer bill verder voortgezet worden. Binnen kort zal er door lord J. Russell, in overeen stemming met de bekende parlementaire resolutie deswege van 5 augustus II. in het huis der gemeenten een maatregel ter tafel gebragt worden welke het uit den weg ruimen van de nog bestaande zwarigheid in den parlements-eed voor de belijders van de Joodsche godsdienst tot hoofdstrekking heb ben zal. Den 20 dezer zal door lord Duncan het vraagstuk van de afschaffing van de bestaande belasting op de venstersin ditzelfde huisin omvraag gebragt worden. Men verzekertdat de maatschappij tot oprigting van eenen onderzeeschen telegraaf tusschen Engeland en Frank rijk weldra tot stand zal komen. Verder verwacht mendac met 1 maart aanstaande er eene telegraaf-gemeenschap van Calais tot Triest gereed zal zijn. Het Britsche bijbelgenoo'schap heeft zich bij de com missie voor de tentoonstelling doen inschrijven voor honderd vijftig bijbels, gedrukt in even zoo vele verschillende talen. Volgens het officieel verslag over het armwezen, is het aantal volwassene en valide armen, die onderstand ont vingen, in Engeland en Wallis, in 1850 aanmerkelijk ver minderd. Den 1 januarij 1850 bedroeg het 181,203 (waar onder 54,0.00 weduwen) en den i januarij jl. i54.-525 Duitschland. Berlijn 8 februarij. In de zitting der eerste kamer van hedenwerd de wet op den staat van be- leg y zoo als die nader op sommige punten van ondergeschikt

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1