UIDDELBËRtiSCHE (i O l' B A IV T. Hfc Hf0. 18. Dmgsdag 1851. 11 Februarij. iScotuccu eu ratte li. MAATSCHAPPIJ TOT NUT YAÏ 'T ALGEMEEN. iHtittenlanbdiite Sijbtitget». i3tüt£til>Ttib£dtc W NEDEltL. HAN DEL-MAATSCHAPPIJ. De DIRECTIE maakt bekend dat door haar zullen ge veild worden Te AMSTERDAM, op Donderdag den 6 Maart 1851, 29,239 Kranj. en Kanass. Java SUIKER, liggende aldaar. n,337 Dito Dito DITO, liggende te Rotterdam. 2,987 Dito Dito DITO, Middelburg. 103 Dito Dito DITO, Dordrecht. De Notitien met de Veil-conditien zullen 111 tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 7 Februarij 1851. DE MONCHY, President. TOLLENAAR, Secretaris. VERGADERING op Woensdag den 12 Februarij 1851 des avonds ten half zeven ure precies. Introductie van Da mes. Verslag van het Bestuur der Spaarbank doorle zing en Bijdragen. Namens Bestuurders P. de MARET TAK, Secretaris. [De dankbetuigingen der Armen-Inrigtingen blijven tot de volgende courant MIDDELBURG, den 10 Februarij. In eene op 11. vrijdag belegde vergadering der leden van de bij Zr. Ms. besluit van den 7 januarij II., 110. 60, ont bonden commissie van landbouw dezer provincieis aan dezelvendoor den heer staatsraad, commissaris des konings in dit gewestvan gemeld besluit mededeeling gedaanen aan hen, ook namens Zijne Exc. den minister van binnenland- sche zaken dank betuigd voor de welwillendheid en den ijver waarmede ieder hunner toe bevordering van den land bouw en de veeteelt heeft bijgedragenhebbende welgemelde heer staatsraad, in gepaste bewoordingen, tevens zijn leed wezen te kennen gegeven over de opheffing eener instelling, die, gedurende eene reeks van jaren, met zoo veel vrucht zich van hare taak heeft gekweten daarbij in het belang van den Zeeuwschen landbouw en veeteelt zoo onvermoeid is werkzaam geweesten 2ich daardoor de innigste erken telijkheid van allen die den welstand en vooruitgang van deze hoogstbelangrijke takken der gewestelijke nijverheid op hoogen prijs stellen heeft verworven. De verloting van vrouwelijke handwerken en andere voorwerpen welke alhier op den 6 dezerten behoeve der armen dezer stad heeft plaats gehad en waarvan de nommers op welke prijzen zijn gevallen in de courant van II. zarurdag zijn medegedeeld heeftna aftrek der onkostenzuiver de aanzienlijke som van ƒ1165,22 opgebragt. Volgens de door het stedelijk bestuur genomene beschikking is hiervan de helft uitgereikt aan de commissie Loon voor Werk, ter voortzetting van het werk aan de stads-wallenen de andere helftin twee gelijke deelen aan de dereeniging tot het bezoeken der Armen en de instelling de Zeeuwsche Dorcas. Dank zij toegebragt aan de edele oprigters dezer verloting, gelijk ook aan allen die door werkzaamheid of gel delijke bijdragen daartoe hunne hulp en ondersteuning zoo ruimschoots verleend hebben! Men verneemt thans, dat de tweede kamer der Staten- Generaal hare werkzaamheden zal hervatten op dingsdag den 18 februarij aanstaande, des morgens ten elf ure. Ingevolge art. 11 van het reglement van orde der kamerzal er worden overgegaan tot het maken eener nieuwe opgave van drie leden tot vervulling der betrekking van voorzitter der kamer, opengevallen door de benoeming van den heer mr. A. J. Ditymaer van Twist tot gouverneur-generaal van Neder!.-Indie. De tweede kamer zal ook wederom moeten overgaan tot de verkiezing van vijf kandidaten voor de betrekking van raads heer in den Hoogen Raad der Nederlanden, opengevallen door het overlijden van den heer Hofstede. Onder de onderwerpen die bij de kamer ter tafel zuilen worden gebragt, behoort het gewijzigd reglement van orde. Tot lid der provinciale Staten van Zuidholland is ge kozen de heer mr. D. Léon in plaats van wijlen den heer mr. L. Asser. De commissie der Staten-Generaal voor de steno- *graphie maakt bekend dat zij weldra tot vaste aanstelling van stenographen zal overgaan doch dat daarbij welligr éenige plaatsen onvervuld zullen blijven terwijl later ook noodwendig vacatures zullen ontstaan. Zij vestigt hierop de aandacht van hen die eene plaatsing als bezoldigd ambtenaar in eene niet onbelangrijke betrekking wenschen. De com missie voegt er bij dat daartoe niet alleen vaardigheid in de stenographie wordt vereisebt maar ook kennis van het Nederduitsch en minstens twee andere levende talen en in *talgemeen eene echt wetenschappelijke opleiding; zoodat Zij die een acadernischen graad bezitten de meeste kans heb ben van plaatsing. l-jet Nederlandsch boekbindersvak zal ook op de wereld tentoonstelling te Londen op eene waardige wijze verte genwoordigd worden door een meesterstuk van den reeds gunstig bekenden kunstenaar in dat vak den heer .7. Re geer te Rotterdam. Het is het bekende groote Engelsche plaatwerk van Hogardtgebonden in een' prachtband. Een Belgisch dagblad heeft berigtdat mgr. van Bommel, de bisschop van Luik tot aartsbisschop van Amsterdam benoemd is. De Belgische bladen T Emancipation en le Commerce Beige verklaren dat berigt geheel ongegrond. Voorts weerlegt de Echo Universel de la presse Catholique dat geruchten betoogtdat hier te lande een Pausselijke maatregel, als jegens Engeland genomen is, niet zou te pas komen: omdat 1. hier geene staatskerk bestaat; 2. er een concordaat bestaat tusschen Nederland en Rome; 3, wij een gezant te Rome hebben en een pausselijk nuntius te 's Hage (welke drie omstandigheden in Engeland niet bestaan} en 4 omdat onze grondwet het aannemen van eenige waardig' heid of eerbewijs van eene buitenlandsche mogendheid zon der voorafgaand verlof van onzen koning, verbiedt. Ook het Amsterdamsche dagblad de Tijd verklaart die geruchten van allen grond ontbloot. Dezer dagen is te Maastricht overleden de luitenant- generaal O. J. II. graaf van Limburg Stirum die vroeger de betrekking vervulde van opper-kommandant der vesting Maastricht en der troepen in het Liinburgschedoch die, wegens voortdurende ongesteldheid, op het door hem daartoe gedaan verzoek in het vorige jaar eervol uit die betrekking was ontslagen. Dokkum 6februarijVoor eenige dagen drong eene vrouw die door hare zonderlinge uitspraak, kleeding en ruw uiter lijk een eenigzins afschuwelijk voorkomen hadalhier de woningen van onderscheidene inwoners binnen, eene gif; vragende ter vergoeding of herbouwing harergelijk zij voor gaf, met nog acht andere kort geleden in de Nieuwe Schans (provincie Groningen} dooreen onweder afgebrande huizen, tot welker wederopbouw de betrokkene brand-assurantiekas geene genoegzame schadevergoeding gunde. Door eenige in gezetenen werd zij veiligheidshalve verwezen naar het plaat selijk bestuurter bekoming eener admissie om zoodanige gif ten te mogen inzamelen welke teregtwijzing zij onbeschaamd van de hand wees, aanmerkende dat dit haar verzoek geheim moest blijven opdat de bedoelde brand-assurantie hare bij drage ter vergoeding der geledene schaden niet geheel mogt intrekken enz. Uit geloofwaardige bronnen verneemt men dat zij ook op sommige plaatsen in de grietenij Oostdonge- radeel dezelfde rol heeft gespeeld. Volgens gerucht moet bedoelde persone op de grenzen van Groningerland thans door e policie zijn aangehouden en zoude gebleken zijn dat gedachte gifcenvraagster een in vrouwen overkleederen vermond man wasonder anderen gewapend met een koppel pistolen en verder moordtuig. dlissingen 7 februarij. Gisteren avond had alhier in het lokaal van den Prinsentuin het eerste openbaar examen van een 72ta! leerlingen der volks-zangschool opgerigt door het departement tot Nut van Algemeenten aanhoore van eene aanzienlijke en groote schare, plaats. Nadat door eeni ge beminnaren der toonkunst, die zich daartoe hadden aan geboden eene symphonie was uitgevoerd, trad de wel-ed. heer Q. Harder opomals voorzitter der commissie, het woord te rigten tot allen die deze plegtigheid met hunne tegenwoordigheid vereerden, ten einde hun het een en an der betrekkelijk den oorsprong, den aard en het doel van genoemde inrigting mede te deelen en aan te toonen hoe nuttig ja zelfs noodzakelijk het is om met alle kracht en vermogen algemeen mede te werken tot bet geven van meer dere uitbreiding aan zoodanige scholen welke naar mate zij meer in bloei toenemen ook naar die mate het zoo edele en helaas thans al te vaak verdoofde gevoel voor alles wat het aangename met het nuttige vereenigt, opwekken en ten gevolge hebben dat men langzamerhand de zoo walgelijke als onzedelijke straatliederen zal zien verdwijnen en plaais maken voor goede zeden aankweekende volksgezangen. Nadat de voorzitter zijne inleiding geëindigd had werden door de leerlingen der iste en 2de klasse eenige oefeningen van Smits op eene ailezins voldoende wijze gezongen en ging de onderwijzer tot het doen van eenige theoretische vragen over, welker beantwoording het bewijs leverde van de grondige kennis die bij de meeste leerlingen aanwezig was. Zoo getuigde ook de transpositie-oefeningen door de leer lingen der 2de klasse, alsmede eenige canons van Smits, variatien en oefeningen in allerlei toon-aardenbenevens het zingen van het driestemmig zangstuk: de Dageraad, van derhulstvan de goede vorderingen door hen gemaakt. Vervolgens werden ten genoegen van de hoorders eenige coupletten van het liedTollens verjaardaggezongenen trad de voorzitter wederom op om, in kernachtige en ge voelvolle woorden de booge waarde van dit treffende lied voor menSchen van allerlei stand en ouderdom aan te toonen. Hierna ging hij over tot het uitreiken van onderschei dene, naar ieders verdiensten ingerigteeerbewijzen, het welk na eene korte aanspraak tor de kinderen gevolgd werd door een voor die gelegenheid door hem vervaar digd en door 'den onderwijzer O. G. Bekker op muzijk ge- brag- lied getiteld Zingenhetwelk door de schoone be- teekenis de'r daarin vervatte woorden en door de daarbij zoowel gekozene muzijktooneneen diepen indruk op de aanwezigen te weeg bragt. Eindelijk werd, nadat door den voorzitter aan de toehoordersaan de leerlingen aan de muzijk-liefhebbers en vooral aan den zoo verdienstelijken als kundigen onderwijzer, eene welverdiende hulde was toege bragt deze feestelijke avond besloten door het zingen der leerlingen van beide klassen, van een door den onderwijzer vervaardigd en mede op muzijk gebragt driestemmig ko raalgezang. Mogen zij die tot hiertoe in hunne belanglooze en nutti ge pogingen zoo gelukkig geslaagd zijn verder zich te ver blijden hebben in eene algemeene medewerking tot bereiking vaa hun zoo edel doel de verbetering van kerk- en volks gezang de aankwecking der zucht naar het edeleschoo ne en goede Burgemeester en wethouders der stad Vlissingeh heb- ben benoemd en aangesteld, tot keurmeester van de binnen- deze stad aanwezige openbare middelen van vervoer te landè^ij Cornelis Jacobus van Reynmr. grof- en hoefsmid, alsmede J. van Hooft, mr. zadelmaker. Engeland. Londen 6 februarij. De belangstelling van het publiek is thans bij uitsluiting op de handelingen van het parlement gevestigd, en vooral op de zitting van morgen-avond wanneer het wets-ontwerp tegen de Catho- lijken zal inkomen. Aanstaande week verwacht men het budget voor 185152. De heer I'axton heeft een plan ingeleverd strekkende 0111 de beurs met een nieuw soort van glas te overdekken. Uit eene vergelijking der wisselkoersen van Parijs, Hamburg en Londen met die der Vereenigde-Staten op Euro pa blijkt, dat op dit oogenblik geen goud meer uit Ame rika zonder verlies kan worden uitgevoerd. Het vonnis over de echtgenooten Slaone is heden uit gesproken. Eene groote menigte heeft met belangstelling den loop dezer procedure gevolgd. De beschuldigde scheen eene goede gezondheid te genieten maar mevrouw Slaone was uiterst neerslagtig. De jury heeft hen vrijgesproken van de beschuldiging als zouden zij aan het aan hunne zorgen toevertrouwde kind te weinig voedsel hebben gegevenmaar hen daarentegen schuldig verklaard aan het mishandelen van dit kind. Zij zijn beiden veroordeeld geworden tot eene gevangenisstraf van twee jaren. De voorwerpen voor de groote tentoonstelling, die hier uit Frankrijk verwacht worden berekent men op eene waarde van 800,000 p. st. Het Fransche gouvernement is thans hier in onderhandeling over de assurantie van die goe deren. IBultschland. IVeenen 4 februarij. Volgens kei zerlijk besluit van 28 januarijzal de reductie van het leger op groote schaal worden voortgezet. De infanterie zal behalve het leger in Hongarije en Italië, met 150,000 man verminderd worden. Berlijn 6 februarij. De eerste kamer heeft zich heden bezig gehouden met de behandeling van het wets-ontwerp, waarbij de nog bestaande bijzondere regtsplegingen worden opgeheven. In die zitting heeft ook de minister van financien een staat overgelegd, omtrent het verbruik van de 18 millioen thalers die in het vorige jaar tot bestrijding van buitenge wone uitgaven op het budget van oorlog, door de wetgeving- aan de regering waren toegestaan. Uit dien staat blijkt, dat niet alleen deze geheele som besteed ismaar dat er nog daarenboven 14 millioen voor buitengewone oorlogs-kosten overblijven. De koning heeft aan de eigenares van het afgebrande lokaal van Kroli eene som van 40,000 thaler doen toekomen, teneinde het weder op te bouwen., De knecht, die de kroon had aangestoken is wegens brandstichting door onvoorzig- tigheid in staat van beschuldiging gesteld en naar de ge vangenis gebragt. De ziekte van den minister van oorlog moet meer en meer van ernstigen aard worden. Zoowel uit Kasseials uit Fulda verneemt men hoog gaande klagten over den voortdurenden en toenemend treurigen toestand des lands. Vele vermogende gezinnen maken toebereidselen om zich elders te gaan vestigen. Aan eene verandering van dien toestand kan nog niet worden gedacht. Ten aanzien van het grondwettig verschil schijnt niet te kunnen worden beslist, voor dat men in Dresden tot een besluit zal zijn gekomen, ten opzigte der algemeene grondslagen op welke de constitutien in Duitschland zullen mogen berusten. De Oostenrijksche commissaris von Leiningen voert nog het hoogste gezag. Men ontvangt nog bijdragen voor de hulpbehoevende burgers en officieren maar dezelve beginnen aanmerkelijk te verminderen. Hamburg 6 februarij. Naar men verneemt, zullen de Holsteinsche troepen uit Altona naar elders verlegd worden, en zal het hoofdkwartier van den generarl Legeditsch met een paar baraillons infanterie naar de genoemde srad wor den overgebragt. Het berigt van de overgave van Fredriksord aan de Denen is voorbarig bevonden. De bezetting dier stad door Deensche troepen schijnt gelijktijdig met de bezetting van Rendsburg door bonds-troepen te zullen p'aats hebben en wel op den 8 febr. Reeds zijn twee bataillons Pruissische infanterie naar de laatstgenoemde vesting op marsch. I11 Koppenhagen zijn de feesten voor het onthaal der terugkeerende troepen begonnen. Zoowel de koning als de krijgsmagt worden met geestdrift toegejuicht.- Ook de in Denemarken gevangene Holsteiners worden ont slagen en huiswaarts gezonden. De berigten uit de Pruissische Oostzee-provineien melden dat aldaar steeds strenge koude beerscht, zoodat alle rivieren en wateren sterk bevrozen zijn. Zwitserland. Geneve 5 februarij. Eindelijk schijnt de bondsraad met ernst maatregelen tegen de uitgewekenen te willen nemen. De commissaris Sed/er heeft alhier ver scheidene Italianen en Franschen doen uitzetten, welke be hoorden tot het groote volkenverbond of agenten waren van het zoogenaamde Engrais Social. Spanje. In de zitting van den senaat op gisteren heeft de president van den ministerraad de heer Bravo Mn—

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1