MIDDfiLBUMSCHE COURANT. W°. 15. Dingsdag 1851. 4 Feb ru ar ij. iScetuvcti cu HEDEN en morgen Tentoonstelling der ingezon- dene Voorwerpenter Verloting ten behoeve der Ar men in de AbdijLetter A. No. 52. 33itmcnïa»b@c!ic &ijbuigen. iSmtcnlauböchc Sujbittgeti. AANGIFTE VAN GEBOUWEN. BURGEMEESTER firn WETHOUDERS der Stad MID DELBURG Herinneren bij deze de Ingezetenen aan de bepaling van artikel 7 der Wet van den 24 April 1843 (Staatsblad 110. 14), houdende ten einde het tijdstip van ingang en den duur der vrijdommen van Grondbelasting, of van verhooging van Grondbelasting, bij de Wet van den 28 Maart 1828 (Staats blad no. 8) voor den aanbouw van Huizen en andere Ge timmerten toegestaan te kunnen regelendat van alle Stichtingen Vernieuwingen en Aan- of Bijbouwingen in de termen der wet vallende, de belanghebbenden verpiigt zullen zijn eene aangifte te doen binnen zes maanden na de in gebruik stelling der Perceelen of na dat die voor het eerst, geheel of ten deele, worden betrokken, en dat van alle voornoemde Gebouwen met betrekking tot welke, binnen gezegde termijnen geene aangifte gedaan is de aanspraak op vrijdom zal vervallen." En opdat niemand hiervan onkundig zoude blijven zal deze worden afgekondigd mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der S^Ë Middelburg, den 31 Ja- nuarij 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG brengen bi') deze ter kennis van al degenen die daarbij eenig be lang mogten hebben dat de eerste zitting van den Militie-Raad voor dit Kanton zal plaats hebben op Woensdag den 12 Februanj aan staande des middags ten één ure op het gewoon lokaal in de Ab dij binnen deze Stad dat voor genoemden Raad zullen moeten ctjinpareren al degenen welke zich lot vrijwillige dienst bij de Nationale Militie voor dezen jare hebben verbonden mitsgaders al dé voor één jaar vrijgestelde dienstpligtige Lotelingen van de ligtiu- gen 1847, 1848 1849 en 1850. Wordende mitsdien de belanghebbenden bij deze aangemaand op de voorschrevene plaats en uur voor den Militie-Raad te verschijnen. En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze worden ge drukt afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Couraut geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middeldurg, den 31 Januari) 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, PASPOORT VAN GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. te hebben ontvangenvoor extra-bedetling 12 40zijnde de opbrengst eener Kinder-Loterij. Diakenen voornoemd I. REVERS Praeses. C. NUYS Scriba. NATIONALE MILITIE. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der 'Stad MIDDELBURG brengen bij deze ter kennis van al degenen die daarbij belang hebben dat de Alphabetische Naamlijst van al de Personen die aan de lig- tin"- van dit jaar moeten deelnemen ter visie van elk en een iegelijk zal liggen op het Raadhuis alhier van den 10 lot den 18 Februarij aanstaande des middags van twaalf lot twee ure ten einde een ieder in staat zoude zijn om ingeval op die Lijst eenige Personen of omstandigheden mogten voorkomen die op dezelve nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden wegge laten, zulks ter kennis van den Militie-Commissaris te kunnen bren gen wordende tevens alle Ingeschrevenen en hunne Ouders, Voog den', Curators of Gemagtigden verwittigd dat de Loting voor Inge zetenen van deze Stad, zoo binnen als buiten de Poorten uitmakende het Eerste Militie-Kanton zal plaats hebben op JVoensdag den 26 Februarij aanstaande des morgens ten tien ure op de Voorzaal van het Raadhuis alhier en dat achtervolgens het bepaalde bij art. 75 der Wet op de Nationale Militie van den 8 Januari) 1817 (Staats blad no. 1) bij de Loting geene andere aansohouwers zullen worden toegelaten dan de Ouders Voogden ji.urators of Gemagtigden der Ingeschrevenen; wordende al veo* elk en een iegelijk verwit tigd Vooreerst: Dat de bewijzen, die behooren te worden bijgebragt tot staving der redenen van vrijstelling welke op den dag der Loting zullen zijn aangevoerd uiterlijk binnen vijf dagen na de Loting ter Stedelijke Secretarie moeten worden ingediend; Ten tweede-. Dat tot het afgeven der attesten of certificaten tot be koming van vrijstellingen voor de dienst der Nationale Militie door eene Commissie uit het Stedelijk Bestuur zal worden gevaceerd op JVoensdag den 52 Februarij aanstaande van des morgens ten tien tot des middags ten twaalf ure En ten derdeDat allen, die zulks zouden mogen verlangen, omtrent de bewijsstukken, tot staving hunner reclames henoodigd, nadere inlichtingen kunnen bekomen ten Raadhuize der Stad van heden tot den 25 Februarij aanstaande van des middags ten twaalf tot des namiddags ten twee ure: En opdat niemand hiervan onkundig blijve zal deze worden ge drukt afgekondigd en aangeplakt mitsgaders iu dezer Stads Courant geP laatst. Gedaan len Raadhuize der Slad Middelburg den 31 Januarij 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd PASPOORT vak GRIJPSKERKE. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbare M. F. LANTSHEER. ARMBESTUREN. Middelburg, den 3 Februarij 1851. De VEREENIGING tot het bezoeken der Armen maakt dankbare melding van de navolgende giften als den 27 Januarij van N. N. 24 Manshemden; den 28 van de Jonge Jufvrouwen J. S. V. V. R. de opbrengst eener Loterij, ad ƒ8; den 29 van A. een muntbillet no 23893"ad ƒ190, door den Heer JV". G. Bos ter hand gesteld, en'on heden de opbrengst eener Kinder-Loterij, onder directie van L B A B en A. S. ter somme vao 99 75. ne Directie der Vereenigtng voornoemd, VAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorzitter. N. VERHULST Wz. Penningmeester. Middelburg, den 3 Februarij 1851. DIAKENEN der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier, be- rigten op 31 Jauuarij jl. niet dankbaarheid van S. v. fi« en M. F. I*. Westkapelle den 31 Januarij 1851. De COMMISSIE ter voorziening in den buitengewonen nood der Armen alhiermaakt bij deze met dankbaarheid melding voor de ontvangst van een bankbiljet No. 350 groot 40 onder de letter A. ons door tusschenkomst van den Heer J, Lievense ter hand ge steld. Ofschoon men met een dankbaar gevoel moet erkennen, dat deze winter tot heden zacht mag genoemd worden en wij verschoond blijven van strenge koude, niettemin blijft aan de Commiszie de zorg opgedragen van de bedeeiing van 315 behoeftigen, meest hoogbejaar den weduwen en weezen en welke de Commissie alzoo bij ver nieuwing in de weldadigheid van edele raenschenvrienden aanbeveelt. De Commissie voornoemd A. VAN ROOIJEN. L. VERHULST Wz. MIDDELBURG, den 3 Februarij. De 43ste verjaardag van H. K. H. mevrouw prinses Frederik werd verleden zaturdag alhier op de gebruikelijke wijze ge- vierd. Zaturdag 11. is van de werf der commercie-compagnie dezer stad, met goed gevolg, te water geloopen het kofschip Adoif Eduardgebouwd door den scheeps bouwmeester A. Ottovoor rekening van de heeren Boddaert Co. al hier; het zal gevoerd worden door kapitein J. Johansen. In het provinciaal blad no. 4 worde tnededeeling ge daan van de bij Zr. Ms. besluit van den 1 januarij 11. goedgekeurde begrooting der enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven van Zeeland voor de dienst van 1851. Dezelve is verkrijgbaar bij den drukker van het gewestelijk bestuur U. F. Auer alhier, tegen betaling der drukkosten. Z. M. de koning heefc goedgevonden in plaats van den heer L. Riemenswiens herbenoeming als burgemeester, bij besluit van 1 jan. 1850, bij opvolgend besluit van den 11 dier maand is ingetrokken, te benoemen tot burgemees ter der gemeente Rittbera den heer II. Barentsen en tot burgemeester der gemeente Waarde en Valkenisse in plaats van wijlen den heer L, Krijnseden heer M. Pieper. Z. M. heeft bij besluit van den 31 januarij 11. goed gevonden 1. te bepalen, dat de werkzaamheden van inspecteur- generaal van de geneeskundige dienst der land- en zeemagt in afwachting dat daaromtfent nader zal worden beschikt door den inspecteur bij het personeel der geneeskundige dienst van de landmagt zullen worden waargenomen en 2. den isten officier van gezondheid der 2de klassedoctor L. P. J. Snabilii te benoemen en aan te stellen tot isten officier van gezondheid der iste klasse, en hem tevens te belasten met de functien van inspecteur. Bij koninklijk besluit van den 30 januarij 11. is aan Cor- nelis Omringeroud zeeman, wonende te Vlaardingen ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der medaille door H. M. de koningin van Groot-Brittanje toegekend aan die militairen welke, bij het Engelsche leger in Spanje, de veldslagen van Salamanca en Ciudad Rodrigo hebben bij gewoond. In de Atnsterdamsche courant leest men Van eene zeer geachte hand ontvangen wij de volgende belangrijke mededeeiing Het is bekend dat Z. M. de koning herhaaldelijk zijn verlangen heeft uitgedrukt om den vaderlandschen landbouw krachtig te ondersteunen en te ontwikkelen. Een vernieuwd bewijs van die koninklijke belangstel ling vinden wij in het navolgende Z. M. heeft bij het Loo een terrein doen aankoopen waarbij eene school zal worden opgerigttot geheel koste looze opleiding van die knapen uit de gemeente Apeldoorn, van minvermogenden die door een voorbeeldig gedrag die onderscheiding verdienen. „Deze zullen alzoo voor 's konings rekening gevormd wor den bij voorkeur tot bekwame ambachtslieden of tot land bouwers als de ouders buiten staat zijn de kosten te dra- gen, om hunne zonen te zenden naar landbouwkundige of technische gestichten. Het hoofdbestuur is door Z. M. toevertrouwd aan jhr. L "van Bronkhorstals intendant op het Loo baron van Verschuur, lid der provinciale Staten en schoolopziener te Arnhem; den hoogleeraar Mulder, te Utrecht, en den di- recteur der academie te Delft, den heer dr. G. Simons" Bij koninklijk besluit Van 22 jan. is goedgekeurd, het door den raad van bestuur der Nederlandsche telegraaf- maatschappij voorgedragen tarief der prijzen voor de over te orengen berigten met den electro-magnetischen telegraaf tus schen Amsterdam en het Nieuwe diep. Een berigt in ge woon letterschrift kost: de eerste 10 woorden 75 cents; de eerste 20 woorden 150 cents, iedere 20 woorden meer 100 cents; het antwoord kost de eerste 10 woorden 57 cents, de eerste 20 woorden 115 cents, elke 20 woorden meer 75 cents. Een berigt in cijfer- en geheimschrift kost de eerste 20 woorden 300 centsiedere 20 woorden meer 200 centsen het antwoord de eerste ao woorden 230 cents, elke 20 woorden meer 150 cents. Voor het bestel len van elke depêche wordt 10 cents gerekend. Men verneemtdat de zending des heeren Pols naar Berlijn ter zake van het postwezen zeer waarschijnlijk eene aanmerkelijke vermindering van het port der Duitsche brieven (en gevolge zal hebben. Als eene zeer groote zeldzaamheid meldt men dat dezer dagen voor den burgerlijken stand te Ten Boer is aan gegeven een kind te Wolrersutn geboren waarvan, behalve de ouders, genaamd Jakob iVijrdeman en Hillechien Broek- sema niet slechts de vier groot-uudersmaar ook de vier overgroot-ouders nog in leven zijn welke laatstgemelden den ouderdom van 82, 81 80 en 66 jaren bereikt hebben. Engeland. Londen 30 januarij. Bij de buitenland- sche gezantschappen zijn dezer dagen verscheidene nieuwe benoemingen gedaan. Met de op handen zijnde parlements-zitting zal in werking komen eene in het vorige jaar gemaakte wetwelke de strekking heeft om de omslagtige redactie en stijl der wetten, die bier te lande nog gebruikelijk is, af te schaffen. De uitvoerige voorafspraken of inleidingen zullen worden weggelaten insgelijks de thans dikwerf voorkomende her halingen; onder de aanduiding van een mannelijk persoou zullen ook de vrouwelijke; onder het meervoud het enkel voud begrepen zijn, enz. Bij die wet is tevens bépaald dat eene vroegere wet, welke door eene latere afgeschaft is, niet van zelf herleeft wanneer de afschaffende wet ingetrok ken wordt; dat ingetrokken bepalingen eener wet van kracht blijven tot dat de daarvoor in de plaats gestelde verorde ningen in werking kotnen enz. De heer John O'Connell had al de afgevaardigden van Ierland op gisteren bijeengeroepen ten einde zich te ver staan omtrent de gedragslijn dien men in de te ope nen parlements-zitting zou behooren te volgen. Intusschen heeft niet een enkel lid aan deze oproeping voldaan. De godsdienst-ques iedie in Engeland sedert eenige maanden heerschtschijnt meer en meer de gemoederen be zig te houdenzoodat men met ongeduld de debatten ver wacht, waartoe zij in de aanstaande zitting van het parle ment aanleiding zal geven. Naar men wil, zou de commissie, belast met het on derzoek ctntrent de toelating tot de tentoonsieilinghet vol gende besloten hebbende entréeprijs wordt voor den eer sten dag bepaald op 1 p. 1 shill. voor de vijf daarop vol gende dagen op 5 shill. en vervolgens op 1 shill. de persoon. Het voorstel 0111 den toegang geheel vrij te stel len moet verworpen zijn. Volgens de registers der commissie voor de groote ten toonstelling, zal van de vreemde natiën Frankrijk de meeste voorwerpen leveren. Daarna volgt het Zollverein benevens Oostenrijk en Belgie. Vervolgens komen Rusland, Turkye en Zwitserland. Nederland zal slechts een klein vak be slaan echter r.aar rato altijd tiog grooter dan noordelijk Duitschland, Egypte, Spanje, PortugalBrazilië en Mexico. Het allerminst zal men er producten vinden uit China, Ara- bie en Perzie. Volgens the Sun zijn de moeijelijkheden uit den weg geruimd sedert lang hangende tusschen de directeuren van den spoorweg van de Sambre en de' Maas, en de aannemers der constructie van meergemelden weg. Door deze schikking mag men weldra de voltooijing van den weg te gemoet zien. Een der aanzienlijkste grond-eigenaren in Ierland de kolonel kVyndhamheefteen nieuw middel gebezigd om de besluiteloosheid zijner pachters te overwinnen met betrekking tot de voordeelendie hun de vlas cultuur zou kunnen op leveren. Hij heeft namelijk aan een honderdtal dier pachters voorgesteld hun kosteloos het benoodigde zaad voor een halve morgen grouds uit te reiken onder verband hen voor het daarop geteelde vlas 5 p. st. te zullen betalen. Men hoopt algemeen dat dit voorbeeld navolging moge vinden. Maandag 11. is te Dublin onder praesidium van den lord-maire, de groote meeting gehouden, welke ten doel had, om de kwestie der afschaffing van het vice-koningschap in Ierland en de administrative centralisatie aan eene breed voerige discussie te onderwerpen. De vergadering was zeer talrijk bezocht. De uitstekendste personen van alle soort uit Ierlands hoofdstad hebben deel genomen aan dit publie ke protest tegen de politiek van Engeland. De vergadering heeft achtereenvolgens drie adressen goedgekeurdeen aan de koningin en de twee andere aan het hooger-en lagerhuis. Alvorens uit een te gaanheeft men nog eene commissie benoemdwelke belast isom daar te stellen en op te sporen alle middelen van consticutionelen en wettigen weer stand tegen eiken maatregel of elke nieuwe pogingwelke het gouvernement mogt aanwenden om het onder-koning schap af te schaffen of de jurisdictie der Iersche hoven op de Engelsche regtbanken over te brengen. Duitschland. Berlijn 30 januarij. Naar men ver neemt verlangt Pruissen evenzeer als Oostenrijk, dat aan den engeren. bondsraad de meest mogelijke magt worde verleend om Duitschland zoowel tegen buitenlandsche aanranding, als tegen binnenlandsche onlusten te beschermen. Pruissen is mede tegen iedere volks-vertegenwoordiging bij den Duitschen bond en stemt over het geheel in alle staatkundige hoofd vragen met Oostenrijk overeen. Deze goede verstandhouding heefc bijgedragen om Oostenrijk te bewegen voort te varen met het reduceren van het staande leger. Op last des keizers zal eene nieuwe reductie bij het

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1