MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. U N°. 14. Zaturdag 1851. 1 Fclmiarij. ücstuvcu ett QtbininbtiratiÉti. üimtcnl.mbedtc ^ijbittgen. ÜSiuicttlAtthschc (Erjbiujjcn, J J TOF? S k AW :v. V >v ==a== KIEZER S-LIJ STEK. De BURGEMEESTER der Stad MIDDELBURG, Gezien artt. 6 en 7 der Wet van den 4 Julij 1850 (Staats blad no. 37) regelende het kiesregt en de benoeming van Afgevaardigden ter Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal Gelet op de Circulaire van den lieer Staatsraad Com missaris des Konings in de Provincie Zeeland van den 28 Januarij 1851 (Provinciaal Blad 110. 14); Noodigt bij deze alle Inwoners dezer Stad uitom zoo zij elders in de Directe Belastingen zijn aangeslagen daarvan vóór den vijftienden Februarij van dit jaar aan het Stedelijk Bestuur te doen brijken. En opdat een iegelijk hiervan de noodige kennis moge hebbenzal deze worden afgekondigd en in dezer Stads courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 31 Ja nuarij 1851. Burgemeester voornoemd PASPOORT van GRIJPSKERKE. MAAT SC IIA PP IJ tot BETORDERING van LANDBOUW en VEETEELT. VEREENIGDE VERGADERING der Afdeelings-Be sturen in IValchercn op Maandag den 3 Februarij e. k. des voormiddags ten tien ure in het gewone Lokaal op de Groenmarkt. Middelburg, den 30 Januarij 1851. MIDDELBURG, den 31 Januarij. Laatstleden maandag had alhier de tweede algemeene vergadering van de leden der te dezer stede in 1849 °PSe' rigte Hulpbank plaats. Uit het op die vergadering door het bestuur uitgebragt verslag blijkt het, dat die hoogst nut tige inrigting in het afgeloopen jaar 1850 eehen gewenschten vooruitgang heeft ondervonden dat gedurende dat jaar bij de bank tot een gezamenlijk bedrag van ƒ4010 aan 76 per sonen is uitgeleend en zulks 111 98 posten, zijnde ƒ1715 meer dan gedurende liet jaar 1849, terwijl van deze uitge leende gelden ƒ3890 bij borgstelling, en 120 op pensioens- acten zijn verstrekt. Door het bestuur werd de verzekering gegeven dat onderscheidene personen hadden verklaard door het opnemen van geld bij de Hulpbank groot voordeel te hebben genoten en het is dan ook wenschelijk dat deze instelling opgerigt tot voorkoming van armoede steeds hoe langer hoe meer bij Middelburgs ingezetenen moge bekend en op den regten prijs gesteld worden. Naar aanleiding van het weinige gebruik dat gemaakt is van de gelegenheid van geld op pensioens-acten te verkrijgen rekent men het niet overbodig, bij dezen de aandacht te ves tigen op de gunstige daaromtrent bestaande bepalingen en die tegen den prijs van 2 cents bij de uitgevers dezer courant zijn verkrijgbaar gesteld. Bij besluit van Z. M. van den 18 januarij is eene nadere bepaling vastgesteld van het maximum van het getal notarissen in ieder arrondissement van het rijk. In de provincie Zee land is dit maximum bepaald, als volgtin het iste arron dissement, 16 in het 2de arrondissement, 15» en in het 3de arrondissement8 notarissen. Bij koninklijk besluit van den 26 januarij is benoemd tot lid van het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen in plaats van wijlen den heer .7. I. van Stapele de heer Cornelis Jacobus van Noorden. Door den raad der stad Flissingen is111 plaats van den heer Jongerheld Boone op zijn verzoek eervol ontslagen benoemd tot stedelijken ontvanger, de heer Torré. Men schrijft ons uit Flissingen van den 29 januarij: Gisteren avond hield de, ter dezer stede, sedert ruim twee jareu gevestigde afdeeling der Nederlandsche vereeni- ging tot afschaffing van den sterken drank in een daartoe ingerigt lokaal bij de groote markt, hare eerste openbare vergadering, onder de leiding van den wei-eerwaarden zeer geleerden heer B. H. Carp, provincialen correspondent voor de provincie Zeeland. Talrijk was de opkomstzoo van leden als andere belangstellenden. Na eene korte toespraak door den voorzitter tot de vergaderde personen werd eene voortreffelijke en krachtvolle redevoering uitgesproken door den wei-eerwaarden zeer geleerden heer .7. .7. van Toore- nenbergenvoorzitter der Vlissingsche afdeeling, waarbij het denkbeeld werd ontwikkeld en aangedrongen Feree- niging tot afschaffing van sterken drank een nooddwang des tijds." Met onverdeelde aandacht werd deze rede door de talrijke schare aangehoorden door velen werd de' wetisch uirgedrukt om haar in druk te zien verschijnen. Wij twij felen niet of de waardige redenaar zal aan dat verlangen gehoor verleenen." De dezer dagen te Zierikzee plaats gehad hebbende arre- statien van eenlge ambtenaren in dienst van de centrale di rectie van den polder van Schouwen, schijnen zich indedaad te bevestigen. Zelfs de president dier directie, een man van zeer hoogeu ouderdom, is daaronder begrepen. Op zijne vlugt zoude hij te Bergen-op-Zoom achterhaald en van daar gevankelijk te Zierikzee zijn binnengebragt. Het is voorzeker te vvenschenzoo in het belang der maatschappij als voor hen die zich in deze zeer te betreu ren omstandigheden bevinden, dat ai mogt een nader onder zoek hunne schuld ten duidelijkste aan den dag brengen, het evenwel tevens blijke dat, ze niet van zulk eer.en aard is, dat de wet in al hare gestrengheid toepassing zoude moeten vinden. Z. M. heefc goedgevonden te bepalen dat de gemeente Helder, voor zoo ver zij binnen zoodanigen kring der ves ting, als nader van punt tot punt zal worden aangewezen, gelegen is, onder de los-en ladingplaatsen bij in- en uitvoer ter zee zal worden opgenomen zoodra de verschillende ge bouwen inrigtingen en schikkingen welke door de admi nistratie noodig geoordeeld worden zullen zijn daargesteld en tot stand gebragt. De geiRraal baron IVtlfmar administrateur der bui tenlandsche zaken in het hertogdom Luxemburgheeft 11 woensdag na verscheidene conferentien te hebben gehad met Z. M. den koning prins Hendrik en den minister van bui- tenlandsche zaken de residentie verlaten en zich andermaal naar Dresden begeven. De heer baron F. JF. Fagelte 's Ilage heeft ten behoe ve van 's rijks schatkist afstand gedaan van het hem in den jare 1817, als kapt.-ter-zeetoegelegd pensioen van 1 800 's jaars. In de aanstaande maand april zal te Breda gelegenheid worden gegeven voor een examen tot eden luitenant der in fanterie aan de onder-officieren van dat wapen bij het leger, die zich hebben toegelegd op de gevorderde kennis voor dien rang. Tegen den redacteur van de Courrier Batave A. van Bevervoorde is reg.tsingang verleend, wegens twee artikelen in dat blad welke beklaagd zijn als bevattende smaad hoon en laster jegens den persoon des konings en eenige leden van het koninklijk huis. Men schrijft uit Utrechts Het overbrengen der voortreffelijke landbouw-werktnigen van dr. Newington naar ons land, heeft reeds een goed ge volg gehad. Z. M. heeft een nieuw blijk gegeven van zijne belangstelling in den vooruitgang van onzen landbouw, door twee volledige stellen dier werktuigen te doen aankoopen. Het eene stel zal door Z. M. geschonken worden aan het kabinet van landbouw te Utrecht, en het andere zal op het Loo worden geplaatst." Eene nieuwe tak van industrie heeft men dezer dagen in den omtrek van Breda opgemerkt. Twee welgekleede heeren hielden zich onledig om hiér en daar honden te lokken met vleesch of andere spijzen om zoo doende hen in handen te krijgen en er hun voordeel mede te doen. Uit Iiardenberg berigt men a»'1 bet Handelsblad het volgende: Een zekere Likkeluit die plaatsvertrok met het leger van Napoleon naar Rusland. Hij werd in den slag bij Moscou gevangen genomen en naar Siberie gebragt, al waar hij sedert dien rijd zijn verblijf hield. Voor eenigen tijd is er berigt gekomen dat bovengenoemde (nu een grijsaard) zich wederom naar het vaderland op weg be geeft. Hij zal echter vreemd opziendat iemand anders zijne plaats heefc ingenomen. Zijne vrouw namelijk in den waan zijnde dat haar man in Rusland gesneuveld was doordien er geeue tijdingen van hem kwamen is sedert ruim dertig jaren met een ander man gehuwd. Men ziet de ontknooping van dit drama belangstellend te gemoet. In een afgelegen gedeelte van de gemeente Akker- woude (tusschen Leeuwarden en Dokkum)de Broek ge naamd wonen ruim drie honderd inenschen grootendeels In hutten van stroo die zich nagenoeg allen in de laatste dertig jaren aldaar hebben nedergezet. Geene school in de nabijheid hebbende groeijen er meer dan honderd kinderen op bijna alsredelooze dieren" zegt het departement Dan- tumadeel der maatschappijTot Nut van V Algemeen. Met lofwaardige» ijver is dat departement werkzaam om aldaar in de behoefte aan eene school te voorzien tot wier vesti ging de gemeente hoe gaarne ook willende wat zij kan niet bij magte is. Z. M. de koning heeft reeds provisioneel 150 tot tractement voor eenen onderwijzer toegezegd en ook van andere zijden heeft men toezegging van bijdragen Er ontbreekt echter nog meer dan tweeduizend gulden ter bouwing van eene school en onderwijzerswoning, en om deze zoo mogelijk te bekomen heefc genoemd departement zich met bescheiden aandrang gewend tot de overige depar tementen in ons vaderland. Feere. Volgens opgemaakte statistieke tabellen zijn gedurende het jaar 1850 alhier geboren 24 kinderen, waar van 14 van het mannelijk en 10 van het vrouwelijk geslacht. Het getal der overledenen bedraagt 8 personen van liet man nelijk en 6 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 14 per sonen; waarvan 1 man elders te huis be'noorende. - Behalve deze is elders overleden 1 man, die alhier zijne woonplaats had. Voorts zijn als levenloos aangegeven 2 kinderen van het vrouwelijk geslacht. Er zijn 5 huwelijken gesloten ge worden. Sluis. Volgens de staten van geboorte en overlijden dezer stad, zijn, gedurende het jaar 1850, alhier geboren 27 kinderen van het mannelijk en 31 kinderen van liet vrou welijk geslacht te zamen 58 kinderen overleden zijn'51 personen, waarvan 19 van het mannelijk en 32 van het vrouwelijk geslacht, en waaronder één van het vrouwelijk geslacht elders woonachtig. Onder het getal der overledenen zijn niet begrepen 3 levenloos aangegeven kinderen waar van één van het mannelijk en 2 van het vrouwelijk geslacht. Er hebben in gemeld jaar 23 huwelijks-voltrekkingen plaats gehad. Engeland. Londen 27 januarij. De ministers zijn heden wederom in kabinetsraad vereenigd geweest. Lord IFilloughby van Enesby heeft hier een groot huis gehuurd waar al zijne pachters die de wereldtentoonstel ling-komen bezoeken, huisvesting voor zijne rekening vinden kunnen men denkt dat dit voorbeeld navolging bij andere groote grondeigenaars vinden zal. De commissie, belast met het onderzoek der vraag, of de toegang tot de tentoonstelling gratis zal zijn ja dan neenis reeds meermalen vergaderd geweestofschoon er nog niets van hare beraadslagingen bekend gemaakt is. Gedurende de tentoonstelling in de hoofdstad zal de po- licie met 1000 man vermeerderd worden, terwijl eene aan zienlijke krijgsmagt zoodanig rondom Londen zal gekancon- neerd zijn dat hare hulp ieder oogenblik wanneer de auto riteiten het noodig achten kan ingeroepen worden onder de voorwerpen die op de tentoonstelling zijn ingekomen is een reusachtig stuk steenkool van 7 voet lengte 4I- voet breedte en 3 voet hoogteop eene halve Engelsche mijl diepte,-onder—den beganen grond, uit de mijnen van Swansea getrokken. Onder meer andere bewijzen van Engelands steeds toe- nemenden rijkdom wordt in een betoog drarover opgegeven dat de aan successieregt onderworpen kapitalen, die in 1800 slechts 4,122,000 ponden sterling bedroegen, en in 1812 tot 16,662,000, in 1841 tot 41,476,000 ponden sterl. ge klommen waren in 1848 op 44,348,000 ponden sterling werden geschat. Volgens de Sun was op het oogenblik van het ter perse gaan van dat blad, het berigt ontvangen, dat er ten 3 ure in den Noorder-toren van het paleis van VVestminsrer brand ontstaan was. Eene ontzettende volksmenigte bevond zich op de brug en het plein voor het oude paleis. De brand is ontstaan aan de houten stellingen, die nog om dat gedeelte van het gebouw geplaatst zijn. Men hoopte liet vuur mees ter te worden zonder dat er groote schade veroorzaakt werd. De admiraliteit heeft depeches ontvangen van de beide vaartuigen the Power en the Heraldter opsporing van sir John Franklin uitgerust. Bij het afzenden dier berigten 14 november 11. was er nog hoegenaamd geene nasporing met een gunstigen uitslag bekroond. Kapitein Collin, gezagvoerder van het vaartuig Enterprise was evenmin goed geslaagd op zijne kruistogten door de Poolstreken. De ijsmassa's werden hoe langer hoe uitgestrekterzoodat de drie equipages op eveugemeiden datum besloten hadden, den koers naar het zuiden te rigten, ten einde hunne winter kwartieren gereed te maken. De handelstand te Southampton dringt, in navolging van die te Londen er op aan dat men in die stad insgelijks eene regtbank van koophandel zal oprigten. Burgerlijke Stand. Zierikzee. Gedurende het jaar 1850 zijn alhier gebo ren iia kinderen van het mannelijk en 127 van het vrou welijk geslachtte zamen 239 kinderen; overleeen zijn 1 9 personen waarvan 77 van het mannelijk en 9- van iet vrouwelijk geslacht, en zulks met inbegrip van 1 elders te huis behoorende vrouw. Elders zijn overleden 6 personen van het mannelijk en 3 personen van het vrouwelijk geslacht, welke alhier hunne woonplaats hadden en niet onder het voormelde getal overledenen begrepen zijn. Onder dat ge tal zijn mede niet opgenomen 7 levenloos geboren kinde ren waarvan 4 van het mannelijk en 3 van het vrouwelijk geslacht. Er hebben 62 huwelijks-voltrekkingen plaats gehad. Tholen. Het getal der geboorten heeftgedurende het jaar 1850, in deze stad 90 bedragen, als: 49 kinderen van het mannelijk en 41 van het vrouwelijk geslacht. Overle den zijn 59 personen, waarvan 31 van het mannelijk en 28 van het vrouwelijk geslacht, en zulks zonder inbegrip van 1 vrouw elders overleden welke alhier hare woonplaats haden van 1 mannelijk en 1 vrouwelijk kind, als levenloos geboren aangegeven. Onder het getal der overledenen zijn begrepen 1 man eu 1 vrouwelders te huis behoorende. Het getal huwelijks-voltrekkingen heeft 12 bedragen. Uuitsehland. tFeenen 25 januarij. Z. M. de keizer heefc den volgenden brief aan den algecreden minister von Schmerling doen uitvaardigen Mijn waarde ridder von Schmerling. Op uwe mij door mijnen presiderende» minister von Schwarzenberg voorgelegde aanvrage, om van het ambt van minister van justitie te worden ontheven heb ik goed gevonden daaraan te voldoen met erkenning van uwe in deze gewigtige betrekking betoonde werkzaamheid en be noem ik dadelijk den tweeden president van het hof van cassatie, Karei ridder von Krausz tot mijnen minister van justitie." Berlijn 27 januarij. De leden der dusgenaamde vrijzin nige partij van beide de kamers, hebben den geboorte-dag van koning Frederik II, gezegd den Grooten met een gast maal gevierd. De zending van den Deenschen graaf Sponneck, naar Weenen heeft hier niet weinig opzien gebaard. Reeds ver haalt men hier wat tusschen hem en prins Schwarzenberg voorgevallen is. De graaf moet geëischt hebben de on- middelijke ontbinding van het landsbestuur, de bezetting der vestingen Friedrichsort en Rendsbürg alléén door Deenen en de pacificatie van Holstein door Denemarken. Prins Schwarzenberg heeft hierop verklaard, dat hij voor alles op den voorgrond stelde de handhaving van liet bondsbesluit van 1846 en de daaruit voortspruitende verpligting van den bond 0111 de regten van Holstein te beschermen. Er kon dus even weinig sprake zijn van eene bezetting der opge noemde vestingen door de Deenen als van ccne pacificatie

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1