MIDDELBURGSCIIE C O D R A N T. m W°. 12. 28 Januarij. CHINA. Dingsdaj öcötutrcu en CJb minisrtieatieti. üaimiculaubsócïïc &tjbin0cn. BnitenlAnb^cftc VERGADERING van al de Inteekenaren der Mannen- en Vrouwen-Vereeniging tot bevordering van het Christendom onder de Chinezen, op Woensdag 29 Januarij 1851, des avondsten 8 ure, in het Concert-gebouw op de Groenmarkt. J. H. GERLACH Secretaris, NB. Men wordt verzocht aan den ingang van het lokaal zijne toegangs-kaart te vertoouen. LOTERIJ yJX rROUJFELIJKE HAUWWERKEN TEN BEHOEVE der ARMEN dezer STAD. Aan de belanghebbenden in deze Loterij wordt berigt 1. Dat de Tentoonstelling der voorwerpen bepaald is op Dingsdag en Woensdag den 4 en 5 Februarij in de Abdij, in het Huis Letter A. No. 52, alwaar dezel- ven van des voormiddags ten 11 ure tot des namid dags ten 4 ure zullen te zien zijn tegen vertooning der quitantie van het voorwerp of betaling van 25 cents voor de Armen. 2. Dat de uitloting op Donderdag den 6 Februarij plaats zal hebben op het Raadhuis dezer Srad, des namiddags ten 2 ure, en men derhalve beleefdelijk verzoekt, dat de nog ontbrekende voorwerpen ingezonden worden vóór den 1 Februarij. Dat de Lijst der uitgekomene nommers niet voor Vrijdag den 7 Februarij zal verkrijgbaar zijn tegen betaling van 2 ets.bij de Weduwe Jongkindt Zoonop de ij/uJe^n den Dam. >jai de getrokkene voorwerpen moeten afgehaald wor den tegen overgave van het Lotop den 8 Februarij, VJL* Ure 'n '16t ^U'S ^ef ^dij a'waar instelling plaats heeft gehad en 5. ,t de Loten dezer Loterij, a 1 den 4 en 5 Fe bruari] alsnog verkrijgbaar zullen zijn op de Teutoon se in d« Abdij doch reeds van af den .30 dezer aa id in den Boekwinkel van de Gebroeders Abrahams. RMRESTUREÏÏ. ilddelburg den 27 Januarij 1851. De YEREEN1G het bezoeken der Armen maakt dankbare melding dei op d< 22 dezer bij den Heer N. G. Bos, van F. ont- vangene giftbestaande in een muntbillet na. 55674 ad 10. De Directie der Yereeniging voornoemd TAN REIGERSBERG VERSLUYS, Voorzitter. N. YERIIULST Wz. Penningmeester. MIDDELBURG, den 27 Januarij. Bij~/?r. Ms. Insluit van den 23 dezer is de schout-bij nacht E. G. van der Plaatdirecteur en kommandant der marine te Willemsoord, met den laatsten april aanstaande, eervol uit die betrekking ontslagen onder dankzegging voor zijne in genoemde betrekking bewezene goede diensten en is de schout-bij-nacht .7. Enslie met den 1 mei aanstaande benoemd tot directeur en kommandant der marine aldaar. Bij besluit van den 24 dezer heeft Z. M. tot rector magni ficus bij de hoogeschóol te Leyden voor het academie-jaar 1851 1852, benoemd de hoogleeraar N. C. Kist. Z. M. heeft hoogstdeszelfs verlangen te kennen gege ven om te worden bekend gemaakt met de oorzaken aan welke de tegenwoordige achteruitgang onzer visscherijen is toe te schrijven en tevens de middelen te vernemen weikc geschikt geacht zouden kunnen worden 0111 de visscherijen weder tot den vorigen bloei terug te brengen. Krachtens koninklijk besluit van den 16 dezer wordt op den 1 april 1851 tegen honderd ten honderd, aflosbaar gesteld een kapitaal van 300,000 schuldbekentenissen ren tende drie en een half ten honderddaargesteld krachtens de wet van 27 mei 1830 en ingevolge het koninklijk besluit van 1 junij 1830. Vrijdag avond is er in 's konings paleis eene soirée dramatique et musicale gehouden. Zij was bijzonder luis terrijk. De minister van justitie heeft dezer dagen bij circu laire den officieren van justitie kennis gegeven dat zij stip- telijk behooren toe te zien dat geen burgemeesterdie bij expiratie van zijnen diensttijd niet dadelijk herbenoemd wordt, hangende zijne herbenoeming acten van den burgerlijken stand verlijde tenzij hij lid van den raad zijnde ook door den raad der gemeente benoemd is tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Uit 's Hage wordt gemeld dat II. M. onze koningin zich in eene gezegende omstandigheid bevindt. Zr. Ms. fregat prins hendrik der Nederlanden onder bevel van den kapitein-ter-zee jhr. II. A. van Kar- nebeek, uit Texel naar Batavia, in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) binnen heeft den 26 november U. de reis voortgezet. Men meldt uit Indie dat zeker militair apotheker, in het hospitaal te Weltevredeneene groene verwstof uit het plantenrijk ontdekt heeft, doch dat die uitvinding waar schijnlijk verloren is door den plotselingen dood van den uitvinder; men doorzoekt thans zijne papieren en heeft een weinig van het geprepareerde gevonden. Een treurig ongeluk had den 23 in het dorp Bemmel nabij Nijmegen, plaats. De paters redemptoristen hielden aldaar sedert eenige dagen predicatien en zoo ook den 23 toen de kerk opgepropt vol was met toehoorders van alle kanten te zanten gevloeid. Onverwacht werd de aandacht gestoord door het kraken en breken van eene bank welke onder het gewigt van vele op dezelve staande personen moest bezwijken. Dit veroorzaakte eenige verwarring welke echter zeer toenam en in schrik veranderde toen men de kreten hoordeDe kerk valt inHet orgel valt! BrandI en andere uitroepen 5 geen wonder dat de vreesachtigen het gevaar wilden ontvlugtenwaar door de verwarring steeds grooter werd. Spoedig geraakten eenigen onder den voetmen hoorde allerlei kretengegil en wanhopend schreeuwen hetwelk voortduurde tot dat de kerk voor een gedeelte ontruimd was. Toen vond men de lijken van twee vrouwen en een man terwijl anderen deer lijk gewond waren. Van deze laatsten moet nog eene vrouw zijn overleden. De Amsterdamsche Courant verklaart, in een harer laatste nommers, dat bet door haar medegedeelde berigt, aangaande de bekrooning van den heer N. Bakkerte Amsterdam door de Fransche academie des sciences, als eene mystifica tie moet worden beschouwd. Zij antwoordt in haar nommer van zaturdag, op betgeen daaromtrent door het Handelsblad teregtwijzend was in het midden gebragt, het volgende: Het Handelsblad meentdat wij wel leedweien zullen gevoelen over ons onvoorzigtigvoorbarig berigt, maar wij verzekeren, dat dit zoo heel groot niet is. De zaak was vóór wij die mededeelden reeds bekend, en zou dit, zouder ons artikel, steeds meerder gewor den zijn, en ook, het is een berigt dat staat godsdienst of maat schappij waarlijk in geen gevaar bragt. Wat overigens de bespotte lijke geruchten betreft waartoe wij aanleiding zouden hebben gege ven als het Handelsblad daarmede bedoelt onder anderen ook de ze dat Z. M. onze ko-ning belang in den bekroonde zou hebben ge steld dat andere hooggeplaatste of geleerde personen zich zijner ten goede wilden aantrekken enz. dan noemen wij dit geenszins be spottelijke geruchten. Menigeen vernam die blijken van belangstelling jegens een jonge ling van die jaren en in die betrekking geplaatst, met te grooter ge noegen daar zoo dikwijls wordt geklaagd over de weinige achting en ondersleuning die aan onze beoefenaars van kunsten en weten- Schajjpen vooral uit den minder aanzienlijken stand te beurt val len. De beantwoording der bewuste prijsvraag door iemand als de beer Bakker, kon waar zijn, en dit aangenomen, hebben zij, die hem hunne belangstelling schonken zich niet te schamen. Zij wilden talent en bekwaamheid vereeren en aanmoedigen, al werden die ook gevonden bij den zoon eener schuitenvoerders-weduwe. Wij hopen dat de lieer.Bakker ons in der tijd de waarheid mede- deele dan betuigen wij ons leedwezen daarover, dat hij de dupe werd van kwade trouw en dan zeggen wij tevens dat het eene el lendige aardigheid is, die een eenvoudig jongeling haast in afzon dering levendealdus misleidt en blootstelt aan veroordeeling en spotternij, vernederend voor die ze aanwendt, maar toch altijd grie- ?end voor hem die er het voorwerp van is. Engeland. Londen 23 januarij. De Times deelt het besluit van H. M. mede waarbij de marquis van Normanby begiftigd wordt met de orde van den Kousenband als bewijs van erkentelijkheid voor de vele en belangrijke diensten door bem in zijne betrekking van Engelscb gezant te Parijs, en gedurende het bekleeden van verschillende andere hooge staats ambten aan den lande bewezen. Het water in den Theems is eergisteren tot zulk eene buitengewone hoogte gestegendat de rivier op verschillende plaatsen buiten de oevers trad. De veldmaarschalk Thomas Grosvenor is maandag 11. te Richmond overleden in 87jarigen ouderdom. Deze hoofd officier heeft in Holland en Vlaanderen gediend en deelgeno men aan de landing bij den Helder in 1799. Meer dan een maal had hij zitting in het parlement. Onderscheidene vreemde dagbladen hebben gemeld dat de opening van de groote tentoonstelling eenige dagen zou worden uitgesteld. De commissie heeft thans bekend gemaakt, dat die berigten onjuist zijn, daar de opening definitief op 1 mei blijft vastgesteld. Op de tentoonstelling zal o. a. ter bezigtiging wor den aangeboden het eerste product van Noord-Amerikaan- sche beeldhouwkunst. Het marmer waaruit het beeld, voor stellende een stervenden Indischen hoofdman gehouwen is komt uit de Vereenigde-Staten zeiveu en kan met het beste Italiaansche marmer wedijveren. De naam van den kunste naar is Siephenson. De verslagen omtrent den invoer van buitenlandscb vee in Londen, gedurende het jaar 1850, vertoouen eene aanmerkelijke vermeerdering van het getal hoornvee, in ver gelijking met vorige jaren. Uit eene naauwkeurige beschou wing dezer verslagen blijktdat de groote aanvoer van hoorn vee niet aan Frankrijk en Belgie te danken is, hoewel laatst genoemde staat den aanvoer van slagtvee altijd geregeld heeft voortgezet. De aanvoeren uit Holland echter zijn grooter geweestsedert bij het nieuwe tarief het vee van impost is vrijgesteldmaar vooral is het verschil veroorzaakt door de buitgewoon groote toevoeren uit Denemarken en de Hanze steden. I9iiltschland. TVeenen 21 januarij. Onze regering heeft aan haren gezant te Parijs last gegeven tot eene meer dere toenadering rot het Eiysée, aangezien men niet geneigd is, de pogingen eener partij te ondersteunen, waardoor de rust in Europa weder zou kunnen gestoord worden. De keizer was gedurende een paar dagen ongesteld doch is nu weder geheel beter. Als opvolger van den minister van justitievan Schmer- lingdie zijn ontslag had verzocht en verkregendoodverwt men dr. Burger. In het Oostenrijksche leger is de bevordering bij keu ze met uitsluiting van ancienneteitvoor de hoogere ran gen aangenomen. Eene keizerlijke commissie zal, onder voorzitting van den minister van oorlog, registers vervaar digen, welke alles behelzen moeten wat tot juiste kennis en beoordeeling van elk officier van hoogeren rang dienstig is. De resultaten daarvan worden den keizer voorgelegd en zullen tot grondslag dienen voor de voordragten ter ver vulling der dit jaar in het leger openvallende plaatsen. De gemelde commissie begint haren arbeid in de laatste dagen der volgende maand. Berlijn 23 januarij. Ten aanzien van den stand der onderhandelingen in Dresden zijn de berigten nog niec eens luidende. Dan eens wordt gemeld datten gevolge der eensgezindheid tusschen de twee hoofdmagtende nieuwe inrigting van den bonds- of staten- raad zeer spoedig zal worden tot staad gebragt; dan eens, dat van de zijde der kleinere Staten zoo veel tegenstand wordt gebodendat het wel mogelijk is, dat men zich ten laatste tot het herstel der voormalige bonds-vergadering zal moeten bepalenen alsdan met al de voorschriftendoor welke gelijk genoegzaam is gebleken elke verbetering van bestaande voor het algemeen verbindende verordeningenter bevordering van gemeen schappelijke belangen, genoegzaam onmogelijk kan worden geacht. Intusschen moet thans het ontwerp der inrigting van een engeren raad in welken Oostenrijk zoude voorzitten e* welke met de uitvoerende raagt bekleed zoude zijn en van een breeden raad, aan welken de wetgeving zoude wor den opgedragen en in welken Pruissen zoude voorzitten aan de regeringen der afzonderlijke Staten van het Duitsch verbond ter overweging zijn voorgedragen, en de 2 februarij als de termijn zijn gesteldvoor welken hun antwoord zoude behooren te worden ingediend. Oostenrijk wil thans dus luidt het gerucht, met r1 zijne Staten ook met de Italiaansche, in het Duitsch verbond worden opgenomen. Men schijnt het nog niet eens te zijn met Denemarken ten aanzien van het bezetten der hertogdommen. Deze mogendheid eischt de bezetting van de Holsteinsche dat is, Duitsche vesting Rendslmrg door Deensche troepen. Aan deze vordering zal wel denkelijk niet worden toegegeven. Men schijnt besloten te hebben dat de genoemde sterkte tot de eind-regeling der aangelegenheden van beide de her togdommen door Duitsche bondstroepen Pruissische en Oostenrijksche, bezet zal blijven. Deze zaak zal eerlang in de eerste kamer ter sprake komen. In deze kamer is graaf Rittberg weder en genoegzaam eenstemmig tot voor zitter verkozen. Den 17 defkr was het ijs in de rivier de Nogatbij Marienburg in Oost-Pruissen, zoo sterkdat men met paar den en wagens over de kunstmatig aangelegde ijsbrug kon gaan den volgende dag was echterbij zeer luw weder het ijs niet sterker geworden. Bij Dirschau was het ijs reeds zoo sierk dat de post regtstreeks over de Wcichsel zijn weg nam. Naar de tijdingen uit Stockholm van 14 dezer, is de minister van financien staatsraad Sandstiomerhet bekwaam ste lid van het in maart 1848 opgetreden ministerie van ko ning Oscar, afgetreden. Een ijverig voorstander van de door de regering voorgedragene afschaffing der vertegen woordiging van standen en invoering eener algemeene volks vertegenwoordiginghad hij, reeds eene maand geleden, zijn ontslag gevraagd toen die voordragt door den rijks dag verworpen werd en de regering besloot zich voor taan onzijdig te houden in dat vraagstuk en glieen te waken dat niet bij de heerschende gisting der gemoederen eene op lossing van hetzelvelangs den weg der revolutie, mogt be proefd worden. Spanje. Madrid 18 januarij. De heer Fernando Collantes broeder van eender vroegere ministersheeft den heer Bravo Murillo ernstig verzocht der kamer cathego- risch te willen verklaren of er, ja dan neeneenig gewig- tig punt van beschuldiging bestond tegen het afgetreden be stuur. De heer Bravo Murillo heeft geweigerd zich dien aangaande nader te verklaren, waarna de kamer niet langer op die inlichtingen heeft aangedrongen. Op aanstaanden maandag zal de kamer van afgevaardigden een nieuwen eersten vice-president benoemen; de kandidaat der meerderheid is de heer de Molins oud-minister van marine. frankrijk. Parijs 24 januarij. Aan de ministeriele crisis is na lang dralen een einde gekomen. Het nieuwe ministerie is samengesteld. De leden van hetzelve zijn ge nomen buiten de wetgevende vergadering en geen hunner heeft eene eenigzins opmerkenswaardige politieke rol ge speeld, noch onder de tegenwoordige regering, noch onder vorige gouvernementen. Wij laten hier de namen der nieu we ministers volgen: binnenlandsche zaken, de heer Baisse, prefect van het Noorder-departement; buitenlandsche zaken, de heer Brenierhoofd-ambtenaar bij hetzelfde ministerie financien, de lieert Germinyontvanger-generaal; oorlog, de generaal Randonvroeger opperbevelhebber van het leger in Afrika kommandant van de militaire divisie te Metz marine, de schout-bij-nacht Levaillantkommandant van het eskader in den Levant; openbaar onderwijs, de 'neer Girandlid van den oppersten raad voor het openbaar on derwijs-en van de academie der zedekundige en staatkun dige wetenschappenjustitie, de heer de Royerprocureur- generaal bij het hof van appel te Parijs; openbare werken de heer Magnedie met dezelfde portefeuille bij het afge-

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1