2Sc0tu«xit 6» Qlbmtatslaltcn. SSargerïJjfe® - Bmtcnlanbscltc Sijbingcu. LOTERIJ EAN Eli O UW EL IJ HE HANDWERKEN TEN BEHOEVE der ARMEN dezer STAD. Aan de belanghebbenden in deze Loterij wordt berlgt 1. Dat de Tentoonstelling der voorwerpen bepaald is op Dingsdag en Woensdag den 4 en 5 Februari] in de Abdijin het Iluis Letter -A. No. 52, alwaar dezel- ven van des voonniddags ren n ure tot des namid dags ten 4 ure zullen te zien zijn tegen vertooning der qujcantie van het voorwerp oi' bending yr;i 25 cents voor de Armen. 2. Dat de uitloting op Donderdag den 6 Februarij plaats zal hebben op het Raadhuis dezer Stad, des namiddags ten 2 ure, en trien derhalve beleefdelijk verzoekt, dat de nog oiltbrekende voorwerpen ingezonden worden vóór den 1 Februarij. 3. Dat de Lijst der uitgekomene nommers niet voor Vrijdag den 7 Februarij zal verkrijgbaar zijn tégen betaling van 2 ets., bij de Weduwe Jongkindt Zoon, op de Zuidzijde van dén Dam. 4. Dat de getrokkene voorwerpen moeten afgehaald wor dentegen overgave van liet Lotop den 8 Februarij, van ti tot 3 ure, in het Huis der Abdij, alwaar de Tentoonstelling plaats heeft gehad en 5. Dat de Loten dezer Loterij, a 1 den 4 en 5 Fe bruari] alsnog verkrijgbaar zullen zijn op de Tentoon stelling in de Abdij doch reeds van af den 30 dezer maand in den Boekwinkel van de Gebroeders Abrahams. j De ondergeteekende heeft sinds de laatste opgave nóg ont vangen voor de drie oiiderlooze Predikants.Dochters., van uit M. een muntbiljet groot 10; van S. II. een cou pon groot 12,37 van d. B. f 10 en van B. 5. Met dankbaarheid en verdere aanbeveling wordt hiervan be- rigt gegeven. A. SLOTEMAICER CZ. ARMBESTUREN. Yeere de.n 21 Januarij 1851. De COMMISSIE ter voorziening in <le buitengewone behoeften der Armen binnen deze Stad berigt bij deze met dankbaarheid de ontvangst eenèr gift groot ƒ40, haar door den Heer J. M. Kuiler alhier, onder de letter 51. uit Middelburg, ter hand gesteld. Namens de Commissie voornoemd .f. GEIiUWET Praeses. 31. J. VAN DEN HEUVEL, Scriba. Meliskerke den 19 Januarij 1851. Het DIAKONIE-ARMEESTUUR dezer Gemeente heeft bij deze de eer, den onbekenden gever of geefster zijnen dank te betuigen voor de gift voor zijne Armen zondag morgen door ben in de Collecte gevonden, zijnde eene Banknootgroot ƒ4.0 No. 145; hopende dat dit voorbeeld elders navolging vindeo moge. M. VAN LEEUWEN, Predikant. MIDDELBURG, den 22 Januarij. Bij besluit van den 18 dezer heeft Z. M. goedgevonden, tot leden bij de kamers van koophandel en fabrieken in de provincie Zeeland bij continuatie te benoemen voor Middel burg, deheeren D. L. Loutsson B. BommeG. J. Sprenger en A. H. G. Fokker; voor Vlissingen: de heeren P. G. de KosterR. J. IValtman en IV. Dobbelaere. Bij besluit van diezelfde dagteekening zijn benoemd tot ingenieur van den waterstaat 2de klasse, de heer ,7. F. IV. Conradtot dusverre adspirant-ingenieuren tot adspirant- ïngenieur van den waterstaatde heer A. C. Heshusius tegenwoordig adspirant ingenieur surnumerair op wachtgeld. Men verzekert vrij stellig dat Je benoeming van den heer Duymaer van Twisttot gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indie eene groote mate van waarschijnlijkheid heeft. Z. M. de koning van Pruissen heeft onzen landgenoot dr. Ever ar dlijfarts van Z. M. den koning, benoemd tot ridder der Roode Adelaars-orde, derde klasse. Gedurende het jaar 1S50 hebben de belastingen hier te lande opgeleverd f 55,304,133 dat is/ 1,732,745 meer dan in het voorgaande jaar 1849. De directe belas tingen hebben f 402,007 minder opgebragtalleen uithoofde de sommen voor kwade posten niet meer onder de ontvang sten zijn opgenomen, en de posterijen hebben 56,415min der opgeleverd. Meer hebben opgebragtde in-en uitgaande regren f 265,677 de accijnsen f 910,215; de registratie; enz. 532,455; het regt van den waarborg f 23,624611 de loterij 773. Uit Ouddorp (eiland Goedereede) meldt men van den 18 jan. Als een voorbeeld van bijzondere en vroegtijdige ont wikkeling in de natuur, bijzonder in dit jaargetijde, dient dat wij hier reeds sedert 14 dagen koolzaad in vollen bloei niet alleen maar zelfs met volkomen en goed gevormde peulen gezien hebben de planten van welke men er op een blok circa 3 f1400 alzoo bloeijende en vruchtdragende telt, zijn in haar geheel even sterk en goed ontwikkeld ais in den gewonen bloeitijd. Over bet geheel hebben bouw- en wei- fanden een welig aanzien en bij 'het schoone weder dat wij sinds eenige dagen genieten zoude men zich eerder in de lente dan in den winter wanen. Laatstleden zaturdag avond is te Amsterdam in verze kerde bewaring genomen, esn vreemdeling, die onderschei- denenamen voerde, en die zich te 's Gravenhage aan opiig- ting had schuldig gemaakt. Bovendien schijnt hij den bij zonderen industrietak te hebben uitgeoefend van achter- volgens onder" verschillende namen aan kasteleins van voorname logementen in onderscheidene steden te schrijven dat hij zou fc-omen logeren en derhalve een vertrek bij hen bestelde. Tevens gaf hij htm kennis, dat er vóór zijne aan komst een'-kistje met goud (of zilver) aan zijn adres zou worden bezofgA. waarvoor hij verzocht het verschot te beta len hetgeen mj zijne aankomst zou worden terugbetaald. Het be(oj?ft naauwelijks betoog dat de kasteleinsdie het .verschot betaalden geen gast,zagen opdagen, en in het hun aÏTgCj^en kistje niets var,.beuh;\ waarde vonden. Ir, de vorige week is, door het breken van zwaar ijzerwerk aan een der stoompompwerktuigen bij het Haar lemmer-meer, de Cruqulusvrij belangrijke schade teweeg gebragt, die wel een paar maanden tijds tot herstelling zal vorderen. Aan de Schagerbrug in de Zyp (Noord-Holland) is den 15 dezer een arend geschoten die eene vlugt had van 2 Ned. el en 8 palm. Men meldt uit Vclp van den 16 dezer: Heden werd door den tuinman C'arro alhiereen niet onaanzienlijke vond van gouden voorwerpen gedaan, bij het omgraven van een gedeelte grond in den tuin van den thans bij overdragt eigenaar geworden zijnden heer Jorissen uit Amsterdam; bestaande gemelde voorwerpen in zes stuks mas sief gouden hals- of borstsieradenwaarvan vijf elkander volkomen gelijk zijn. Ai deze voorwerpen maken het gewigt uit van een pond en twee lood, hebbende om derzelver echt heid eene innerlijke waarde van zeven honderd en vijftig gul den. Als ooggetuigen .hiervan deeien wij mede, dat alles vol komen gaaf en zuiver is, en in het minst niet beschadigd of verminkt; overigens' verdiept men zich in gissingen over hunne afkomst daar het waarschijnlijk tooisels zijn uit de riddertijden of van de eene of andere adelijke familie af komstig." Uit Assen wordt als eene bijzonderheid gemeld, dat dezer dagen in de nabijheid van Peize ganscbe zwermen spreeuwenalsmede kievitton gezien zijn. Ook zijn hier en daar vlinders en eene soort van schildvleugelige insecten opgemerkt, die zich in dit jaargetijde anders zelden of nooit vertoonen. Vlissingen. In 1850 zijn in de registers van den bur gerlijken stand, dezer stad ingeschreven, als geboren 315 kin deren: 170 mannelijke, 145 vrouwelijke; als overleden 239 personen: 131 van het mannelijke108 van het vrouwelijke geslacht; onder de overledenen zijn begrepen 13 militairen in het hospitaal, 4 verdronkenen, 4 vreemdelingen en 14 welke elders zijn overleden als levenloos zijn aangege ven 20: 13 zoons en 7 dochters. Li gemeld jaar zijn al hier 62 huwelijken gesloten en er heeft geene echtscheiding plaats gehad. Goes. Volgens den staat van geboorte en overlijden opgemaakt bij den burgerlijken stand dezer stad, zijn gedu rende het jaar 1850 alhier geboren 104 kinderen van het mannelijke en 102 van het vrouwelijke geslacht, te zanten 206 kinderen overleden 65 personen van het mannelijke en 81 van het vrouwelijke geslacht, te zamen 146 personen, waaronder 1 van het mannelijke geslacht elders woonachtig onder welk getal niet begrepen zijn t6 levenloos aangegevene kinderen zijnde 9 van liet mannelijke en 7 van het vrou welijke geslacht. En hebben in datzelfde jaar 50 huwelijks voltrekkingen plaats gehad. IFsar&ye. De vorst van Wallachye heeft eene veror dening'uitgevaardigd, betreffende het verkoopen van lijfeigen Zigeuners: volgens dezelve mag een huisgezin van Zigeuners bij het verkoopen nimmer worden van een gescheiden en is elke verkoop van meer dan- drie huisgezinnen tegelijk nietig. SS j» gel au «5Londen 18 januarij. Gisteren en heden zijn langdurige kabinetsraden aan het bureau van buitenland- sche zaken gehouden. Naar de drukte bij verscheidene ministerien te oordeelen zal de aanstaande parlements-zitting zeer gewigtig zijn. Men Spreekt van een in te dienen wets-ontwerp tot wering van alle handelsbedrijf gedurende den zondag; alleen on misbare voorwerpen zoo als geneesmiddelen zouden den geheelen dag dooren andere welke men niet in dezelfue goede hoedanigheid vooruit aonkoopen kan zoo als melk vischeijeren enz.gedurende enkele bepaalde uren ver kocht mogen worden. Volgens de Times zou er hoop bestaan op eene af schaffing der venster-belasting wijl de minister van finan ciën waarschijnlijk een overschot zal hebben dat het gemis der opbrengst dier belasting (ruim 20 millioen Hollandse!)) voor een gedeelte vergoedt. De verkiezingen tot aanvulling van het parlement zullen tegen 12 februarij inliet vereenigde koningrijk plaats hebben. Onlangs zag men weder een treffend bewijs, dat de zucht j om den menscli te beschermen sommige honden als inge- t schapen schijnt te zijn. Zeker zeekapitein die van Maid- stone naar Roc'nester wandelde, werd onverhoeds door twee mannen aangevalleneen van welke hem een zoo hevigen .slag op het achterhoofd gaf, dat hij bedwelmd nederstortte. Toen hij weder bijkwam zag hij een grooten hond van 1 Newfoundlandsch ras de roovers aanvallen en op de vlug" drijven, waarna het dier tot hen kwam, aan zijne voèt-eit ging liggen en hem tot zijn huis te Rocbester .'trouw ver^~" gezelde, waar hij hem opnam en goed verzorgde. Maar toen de kapitein den volgenden morgen opstond' was de hond, dien hij nooit te voren gezien had, verdwenen, en sedert heeft hij niets meer van hem vernomen. Er is op nieuw eene talrijk bezochte meeting te Maidstone gehouden in het belang van den nationalen land-1" bouw. Men was het over het algemeen eens, dat het parle ment, zonder onregtvaardig te zijn niet langer kón weigeren eenige beschermende maatregelen te nemen jegens den land bouw althans mefi -besloot in dien zin eetre petitie aan het parlement te rigten. I11 zeker dagblad leest men de volgende bijdrage tot de zonderlinge wijze waarop men hier te lande de belang rijkste zaken bespreekt: Te Hul! heeft zich sedert eenïgen rijd eene staatkundige veréeniging gevormd ten doel hebbende het parlement te ondersteunen in de hervorming van het financiële stelsel. Op 16 dezer hield men eene eerste vergadering, bestaande uit 6 ii 700 personen waaronder vele- vrouwen. Ten vijf ure in den namiddag kwam men bijeen en begon met eene thee-partij door een dessert gevolgd. Verschillende redenaars hebben het woord gevoerd en hunne financiële denkbeelden uiteengezet. Daarna hebben een aantal zangers de volks liederen voorgedragen, ten einde daarmede op eene waardige wijze de werkzaamheden van den avond te besluiten. Van Singapore wordt gemeld, dat te dier plaatse on derscheidene artikelen voor de Londonsche tentoonstelling uit Batavia Laboean en Sarawack waren aangekomen. ©uiÉsckïatiuI. IVeenen 17 januarij. In de regrer- lijke organisatie voor het Lombardisch-Vènetiaansch koning rijk, is de instelling der gezworen gerigten als niet pas sende aan het voiks-karakcerachterwege gebleven. Berlijn 18 januarij. Pruissen zoowel als Oostenrijk gaan voort met zich te ontwapenen. Dezer dagen zijn van de Pruissische zijde weder 70,000 man naar huis gezonden en dientengevolge komt men tot het besluit, dat er spoedig eene overeenkomst, wegens de nieuwe iurigting van den bondsraad zal worden getroffen. De hoofdstad heeft heden bij gelegenheid van het honderdvijftig jarig bestaan van het Pruissische koningschap, een feestelijk aanzien. Eene ontzettende menigte heefc de godsdienst-oefening in de onderscheidene kerken bijgewoond. De gemeente-raad bevond zich en corps in de Nicolai-kerk. Op de zeer uitgestrekte lijst, welke de Staats-Anzeiger van de bij deze gelegenheid met ordeteekenen begiftigde personen mededeelt, komt in de eerste plaats voor de minister-presi dent, baron von Manteujfeldie benoemd is tót ridder der Roode Adelaars-orde, eerste klasse, met eikenloof, kroon en scepter. De luit.-generaalbaron von Schreckenstein ontving de Roode Adelaars-orde, eerste klasse, met'eiken loofen de minister van oorlog von Stockhauscn de Roode Adelaars-orde tweede klasse met de ster en eikenloof. Hamburg 18 januarij. Gisteren is met het terugtrekken van het Sleeswijck-Holsteinsclie leger een begin gemaakt. Reeds zijn een groot aantal ontslagen militairen hier terug gekeerddie thans bij de consuls van Brazilië en Bnenos- Ayres rondloopen0111 dienst te vragen in de legers van die staten. Men verwacht dat 7 of 8000 soldaten naar het in wendige van Duitschlnnd zullen terug keeren. De Hano- versche regering doet op het vervoer van die thans ledig loopende personen een waakzaam oog houden. Aan de be woners van Hanover zelve wordt kosteloos vervoer en reis geld toegestaan. De eerste Oostenrijksche troepen zijn gis teren de stad Hanover binnengerukt. De lands-vergadering heeft gisteren het besluit geno men zich voor onbepaaldeh tijd te verdagen. Zwijgend en mismoedig verlieten de afgevaardigden de zaal waarin zij hunne laatste zitting hadden geliouden. Spanje. Madrid 13 januarij. De ministeriele crisis is geëindigd. Het nieuwe kabinet is zamengesteld uit de heeren Bravo Murillo financiën en president van den raad Firmin Artetabinnenlandsche zaken; Bvltran de Lis, btiitenlandsche zaken; de generaal de Mirasoioorlog Btis- tillosmarine Negretè justitie; Romeró 'openbare werken. Al de nieuwe ministers behooren tot de conservatieve partij. Zij zijn voorstanders van groote hervormingen en behooren tot de meerderheid van het wetgevend ligchaam. De heer Bravo Murillo was minister van financiën met den generaal Nat vaez en verliet, twee maanden geleden, het ministerie, omdat men hem het volstrekte cijfer niet wilde toestaan van bezuinigingen welke hij zich had voorgesteld bij het budget van 1851 in werking te brengen. Frankrijk. Parijs 18 januarij. Heden zijn aan het ministerie de laatste slagen toegebragten heeft degene- raai Cavaignac zich beklaagd over de nadeelen welke de vereeniging van het ministerie met de meerderheid het land had berokkend. Vooral heeft hij zich uitgelaten over het gevaar, waardoor de reptiblikeinscbe instellingen gedurig werden bedreigd, en in het b'rëedc uiteengezet, dat de thans gevestigde orde van zaken door velen met minachting werd beschouwd, en een groot deel der volksvertegenwoordiging naar verandering haakte. De genoemde generaal heeft echter erkend dat de eensgezindheid 11 nodig was en strijd nood lottige gevolgen kon hebben. Hij heeft gemeend dat de republiek boven de meerderheid verheven was, en op dien grond den heer Berryct" toegevoegddat deze s lands be langen in de waagschaal stelde, door van eere begeerte te

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1