MIDDELRURGSGHE COURANT. N°. 8. Zaturdag 18 Januarij. Sjcsturcu cti 2lbmitti0tv*4ticïi» KANTOOR JOER ROMEINEN SAS-YAN-GENT. Op Dingsdag den 28 Januarij 1851 zal te BRESKENS te beginnen des voormiddags om 11 ure, door den Ontvan ger der Domeinen te Sas-van-Gentten overstaan van eenen Notaris, worden overgegaan tot den openbaren verkoop van: eenige kavels EIKEN- ESSCHEN- WILGEN- en ELZEN KAPHOUT, staande op het Glacis van het Fort Frederik Hendrik te 3reskenster gezamenlijke oppervlakte van 3 Bun ders 51 Roeden 95 Ellen. De voorwaarden van Verknoping liggen ter lezing ten Raadhuize te Breskeus en in het Logementgenaamd Canon tTOr aldaar. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij den Heer Kapitein eerstaanwezend Ingenieur te Breskens en ten Kantore van voornoemden Ontvanger. De Ontvanger der Domeinen T. W. van ZUYLEN van NIEVELT. DEPARTEMENT MAATSCHAPPIJ TOT JUT YAN 'T ALGEMEEN. VERGADERING op Woensdag den 22 Januarij 1851 des namiddags ten twee ure precies. Oprigting van eene School. Namens Bestuurders P. de MARETjTAK, Secretaris. NB. De stukken liggen ter visie bij den Secretaris, van des morgens 9 tot des namiddags ten 1 uur. MIDDELBURGSCH ZIEKENFONDS. BESTUURDERS-VERGADERING, tot opneming van Leden, Dingsdag ai Januarij 1851 des avonds ten 7 ure, in het gewone Lokaal van Sint-Joris. J. J. PIETERSE Tz.Secretaris. ARMBESTUREN. ©UIHCtlïrtMböCÏtC MIDDELBURG, den 17 Januarij. Door de arrondissements-regtbank te Goes is, in den loop des jaars 1850, ter zake van overtredingen op het stuk der maten en gewigtenéén persoon tot geldboete, of voor het geval van onvermogentoe gevangenisstraf veroordeeld zijnde door de arrondissements-regtbanken te Middelburg en te Zierikzeegedurende gemeld jaar, geene vonnissen ter dier zake geslagen. Met genoegen kunnen wij vermelden, dat door het muzijk- gezelschap Uit Kunstliefde alhier, een concert zal gegeven worden op donderdag den 30 januarij aanstaande waarvan de opbrengst aan de Vereeniging tot het bezoeken der Armen te Middelburg zal worden ter hand gesteld, ter ondersteuning onzer behoeftige stadgenooten. Het is te wenschen dat de edele pogingen dier kunstbe oefenaren ook dit jaar door eene milde inteekening op de in circulatie zijnde lijsten krachtig zullen worden onder steund want al is hetdat het buitengewoon zachte we der de behoeften der armen schijnbaar vermindertzoo is het gebrek aan werk waardoor de winter zich altijd ken merkt weder aanwezigen worden daardoor behoeften geboren zoo groot en zoo algemeen, dat zij niet dan door buitengewone middelen te bestrijden zijn. Bij Zr. Ms. besluit van den 12 dezer zijn, met ingang van den eersten dier maand, bevorderd, voorloopig buiten bezwaar van 's rijks schatkist: tot schout-bij-nacht, de ka pitein-ter-zee J. Enslietot kapitein-ter-zeede kapitein- juitenant-ter-zee C. F. Stavenisse de Brauwen tot kapitein- juitenant-ter-zee, de luitenant-ter-zee iste klasse J. Spanjaard. De minister van financiën in ervaring gekomen zijnde waarschuwt in de Staats-Courant, „dat de aanvraag om agenten voor eene bij uitgebreide bekendschap zeer winstgevende zaak enz., welke nu en dan in de dagbladen voorkomt, afkomstig is van het Hoofdbestuur der Industrie-Compagnie gevestigd te Hamburg met het doel om de personen welke het agent schap aannemen-, te belasten met de plaatsing hier te lande van de loten eener aan die Industrie-Compagnie verbondene loterij van fabriek-goederen dat werkelijk reeds ingezetenen door voorgespiegelde voordeelen verloktzich met dat agent schap hebben ingelaten en deswege tot de bij de wet be dreigde straffen zijn veroordeeld. En vermaant tevens de ingezetenenom zich te onthou den van alle agentschap voor buitenlandsche loterijen van welken aard ook aangezien het collecteren of doen collec teren directelijk of indirectelijkonder welke benaming ook voor loterijen buiten 's lands aangelegd zelfs het doen uitgeven of verspreiden van eenige berigtenplans of ad- vertentien van zoodanige vreemde loterijen bij de wet van den 22 julij r8i4 (Staatsblad no. 1), op de daarbij be dreigde geldboeten of gevangenisstraf is verboden. Van regeringswege is verzondenom aan de belang hebbende kamers van koophandel en fabrieken te worden medegedeeld 1. eene opgave wegens den handel en de scheep vaart van Groot-Brittanjein de maar.d eindigende met 5 december 11., en In de elf maanden eindigende met dezelfde dagteekeningvergeleken met de opgaven omtrent de cjaar- mede overëenstemmende tijdperken der jaren 1848 en 1849; 2. eene opgave van het getal der katoen-, vlas- en zijde- fabrieken in het Vereenigd Britsch koningrijk welke aan de factorij-acten onderworpen zijn 3. exemplaren van het door de centrale commissie voor de Rijnvaart te Mentz in druk uitgegeven statistiek jaarlijkscli verslag over 1849. Men schrijft uit AmsterdamDe heer N. Pieneman is bezig met de laatste hand te leggen aan een afbeeldsel des koningsin levensgrootte en te voeten uit. Het is bestemd voor de raadzaal van het stedelijk bestuur van Amsterdam en stelt den vorst voor in de uniform der zeemagt. Met de linkerhand op den zee-officierssabel rustende, houdt hij den hoed onder den regterarm en staat op het strand terwijl men een zeil ziet aan den horizon welks heldere lucht een schoonen dag voorspeltofschoon ermeer naar voren graauwachtige wolkei} mogen hangen. Deze laatste zijn in de bewerking zeer dun gehouden het hoofd komt er op uitmuntende wijs tegen uit. Men houdt dit portret, om de treffende gelijkenis, de juistheid van teekening, de schoone kleur, de zorg aan het bijwerk besteedhet schoone modelé en de voortreffelijke behandelingvoor het uitmuntendste werk door het penseel van dien kunstenaar geleverd." Naar men verneemt, zal tegen de maand mei aanstaande aan een p. m. vijftigtal onder-officieren van de verschillen de regementen infanterieartillerie en kavallerie de gele genheid worden gegevenom het examen als ïnfaDterie- officier af te leggenom na voldoende aflegging van het zelve al spoedig tot die betrekking benoemd te worden uit hoofde er bij de nieuwe organisatie der infanterie-rege- metiten een öotal 2de luitenants ontbrekenen daarvoor dit jaar slechts een i8tal kadetten uit Breda beschikbaar komen. Het stedelijk bestuur van 's Hage heeft bepaalddat in mei 1851 wederom eene tentoonstelling van voortbrengsels van levende kunstenaarsbinnen of buiten Nederland geves tigd te 's Hage zal gehouden worden. De tentoonstelling wordt geopend den 19 mei en gesloten den 21 junij. Aan onderscheidene scherpregters en hunne adsistenten is eervol ontslag, onder toekenning van wachtgeld verleend. Voorloopig zuilen zij echter tot de uitvoering der openbare straffen worden gebezigd, terwijl de scherpregters alsdan zullen genietenvoor eene doodstraf en het verrigfen der kisting van het lijk f 18 voor het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en andere lijfstraffen f 9 en voor enkele ten toonstelling f6, en wanneer zij zich op meer dan een uur afstands van hunne woonplaats moeten verwijderen, voor reis- en verblijfkosten in eens 18, terwijl aan de adsis tenten zoo hunne hulp mogt noodig zijn zal worden toe gelegd in geval van doodstraf en de kissing van het lijk f'6, bij lijf- en onteerende straffen 3 en voor reis- en verblijfkosten in eens ƒ10. Zoo wij wel onderrigt zijn heeft Z. M. de koning, uit eigene bewegingde groote zaal in hoogstdeszelfs paleis te Amsterdam beschikbaar gesteld, tot de tentoonstelling der voort brengselen van Nederlandsche nijverheid, die, na te Londen op de wereld-tentoonstelling te zijn geweest, in het land zullen zijn teruggebragt. Er is een ontwerp beraamd om bij de invoering der nieuwe gemeentelijke instellingen eene zaal op het stadhuis te Amsterdam voor het publiek in te rigten alwaar de zit tingen van den raad zullen kunnen bijgewoond worden. Men leest in de Amsterdamsche Courant het volgende De Fransche Académie des sciences schreef in 1849 eene prijsvraag uitluidende welke is de beste regeringsvorm? Daarop kwamen 494 antwoorden in en dathetwelk den eereprijs eene zilveren medaille, behaalde, was geschreven door onzen 17jarigen stadgenoot, den heer N. Bakker Dz. zoon van de wed. Bakker, eene schuitevoerders-affaire uitoe fenende. „Zeer toevallig hoorde hij in het afgeloopen jaardat de bovengenoemde prijsvraag was uitgeschrevenong me e naar den prijs en ontving zeer onverwacht, in het laatst van 1850, als bekroonde, een brevet als eerelid der Académie des sciences en drie medailles; een groote en twee kleinere, waarvan in Frankrijkvolgens de statuten 9 een der kleinere aan een rood lint wordt gedragen. Die medaille heeft aan de eene zijde de woorden Académie des sciences en aan de andere de letters van den naam des bekroonden. Naar wiï vernemen, is het antwoord des heeren Bakker op de bedoelde prijsvraag ten gunste van de constitutionnele monarchie geweest. Het heeft ons moeite gekost, bovenstaande opmerkelijke mededeeling te kunnen doen. De bekroonde bewaarde daar omtrent zoo veel mogelijk het stilzwijgenen dit verhoogt de eer die hem te beurt viel." te Leyden; Knuttelte Oegstgeest; Cats IVorte Enkhüi- zen, en Simonste Dordrecht. Drietal: dd. Hasebroek, Broedelet en Rutgers van der Loef. Kerknieuws. Door de diakenen der Nederduitsche Hervormde gemeente te Arasterdam ister vervulling der va cature veroorzaakt door het emeritaat van ds. Fabiusde volgende nominatie uitgebragt zestaldd. Hasebroek te Middelburg; Broedelette Gouda; Rutgers van der Loef, Oost-Indische Tijdingen, Eene telegrafische depêche uit Triest van 10 januarij meldt de aankomst van de landmail. De stoomboot Orieutal is in 24 dagen, op 1 januarij, met 63 passagiers van Cal- cutta te Suez aangekomen. De berigten met de mail loopeu uit Bombay tot 17 dec.uit Calcutta tot 7 dec., uit Sin gapore tot 6 dec.uit Hongkong tot 28 nov. In voor- en achter-Indien heerscht diepe rust. Op 18 nov. is aan de Kohatgrenzen een klein gevecht tusschen de Engelsche troepen en de oproerlingen voorgevallen. De majoor Taylor heeft den vijand teruggeslagen met verliesaan den kant der Engelschen van slechts een gewonde. Onder de Engel sche troepen in het Punjaub rigtten boosaardige koortsen en buikloop groote verwoesting aan. Sir Gomer heeft den 6 dec. het opper-commando te Calcutta op zich genomen. Generaal Napier werd den 3 januarij te Bombay verwachtom van daar naar Suez te vertrekken. De onderhandelingen wegens de Calcutta-spoorwegbaan zijn geschorst. De directeuren van de Monnutbank hebben den secretaris Mater Onmel» uit zijne betrekking ontzeten den Nizam een termijn ge steld tot ultimo december 1850 om zijne schuld aan Enge land te betalen. De gouverneur sir JVilliam Anderson is te Ceylon aangekomen. Op Java heerscht diepe rustofschoon men voortdurend over de zeerooverij blijft klagen. Te Siam vreest men voor onlusten in de toekomst. ISuitcnlanbsbcïte QTijbittgcti. Turkije. Te Konstantinopel zijn in het laatst van december 150 deelnemers aan den opstand te Aleppo aan- gebragt. Men verwacht, dat de raddraaijers met kerker straf gestraften dat de overigen onder de troepen gestoken zullen worden. De dood van Bern wordt in Turkije als een groot verlies voor het legeraan welks hervorming hij zich geheel wijdde beschouwd. Het laatste gedeelte der emigratie van Schumla is den 24 december te Konstantinopel aangekomen. De Turksche re gering zorgde ook voor deze. Niet alleen hebben zij koste- loozen overvoer naar Engeland en verpleging aan boord maar tevens ontvingen zij bij de inscheping 250 piasters handgeld. Ook het lot der opgeslotenen re Kintahia is be reids beslist en zullen zij eerstdaags in vrijheid gesteld worden. Engeland. Londen 13 januarij. In verschillende oorden van Engeland woedde 11. woensdag een hevige storm, van hagel en stortregens vergezeld. Te Bedford werden verscheidene huizen zwaar beschadigdte Greenside leden de wegen en waterkeeringen sterk door den regenen bij C011- way zijn vijf schepen gestrand welk lot ook een Fransch schip bij Penarth getroffen heefc, welks equipage denkelijk daarbij is omgekomen. De stoomboot Girafevan Rotterdam voerde dezer dagen 278 koeijen 67 kalveren en 500 schapen teBlackwalI aande grootste lading vee die nog ooit uit Holland gekomen is. In Wallis en elders zijn reeds groote en rijpe aard beziën van deii kouden grond gepluktook vindt men daar vele schoone voorjaars-bloemen in vollen bloeien zingen de vogelen hun morgenlied als ware het in het midden der lente. De directeuren van den spoorweg van Buckingham hebben eene overeenkomst gesloten met de heeren Fox en Henderson bouwmeesters van het paleis voor de tentoonstellingom een prachtig stations-gebouw te Rewleyin het graafschap Oxford, te bouwen. Dit gebouw, alleen uit ijzer en glas zamen- gesteld moet binnen drie maanden voltooid zijn. Dultscfaland. TVeenen 11 januarij. De minister van financien moet voornemens zijn nieuwe plannen ter sprake te brengen ten einde de uitgaven met de inkomsten in over eenstemming te brengen zou behalve eene strenge handha ving der belasting op de inkomsten eene reductie der armee plaats vinden. Om de waarde der Oostenrijksche staatspa pieren te verhoogen wordt eene tweeledige leening voorge steld. De eene van 40 tot 5° millioen in baren zilver om in het buitenland (Rusland) gesloten te worden terwijl de andere bestaan zou in de uitgifte van 6 pets. staats-obii- gatienten bedrage van 100 millioen. Het door eerstge- melde leening verkregen zilver zou bestemd wezen om het aantal der in omloop zijnde banknooten te verminderen en den voorraad van zilver te vermeerderen. Men verzekertdatingeval van eenen gelukkigen afloop der vrije conferentien te Dresden eene uitgebreide amnestie voor de staatkundig veroordeelden zal uitgevaardigd worden. Te gelijk zou de staat van beleg in het geheele keizerrijk worden opgeheven. Berlijn 13 januarij. In Dresden schijnen de beraadsla gingen almede een voor Pruissen meer gunstigen keer te hebben erlangd. De heer v. Manteufel is, na een verblijf van twee dagen in de gezegde conferentie-stad alhier terug gekomen met de tijding (gelijk door gewoonlijk goed on- derrigte personen stellig verzekerd wordt)dat Oostenrijk en Pruissen zich met elkanderten aanzien van de consti tutie van een centraal gezag voor het Duitsch verbond heb ben verstaan en dat dientengevolge de presiderende Oosten rijksche minister, prins Schwarzenbergheden de terug, reis van daar naar Weenen zoude aannemen. tz*arT TE DER Middelburg 1G Januarij 1851. DIAKENEN der Evangelisch Lutberschc Gemeente alhier, berig- ten met hartelijke dankbaarheid de ontvangst eeDer gift, groot ƒ30, aan dezelve onder de letter A. door Broeder jB. C. Heeröldtop den 15 dezer maand ter hand gesteld. Diakenen voornoemd ZOELLER Presid. C. A. KLEINScriba.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1