ai»§iiiMMSfiii fi 0 U R A IV T. w. 7. Donderda 1851. 16 Januarij. fSedtittresi ea ^btuirti^tirattew. ISuttigitlaub^dte ®ijbh?0cu. 1 ÜSmicsUiUt&siCiSc Oujbuïgcn HES»C er iii PROF ING IE ZEELAND. VERPACHTING VAN TOLLEN. Op onderstaande dagen, des middags ten twaalf ure, zalonder nadere goedkeuring door een daartoe gecom mitteerde van Gedeputeerde Staten ten overstaan van een en Notarisworden overgegaan tot de openbare Verpachting bij opbod en afslag, van de hierna vermelde Tollen, te weten Op Maandag den 27 Januarij 1851, ten Raadhuize der Stad OOSTEURG van de Tollen op de Straatwegen van Breskens naar Groede, van Sclioondijke naar IJzeudijke en van Oost burg naar Zuidzanue En op fVocnsdag den 29 Januarij 1851, ten Raadhuize der Stad HULSTvan de Tollen op de Straatwegen van Neuzen naar Axel en van Hulst naar Walzoorden. De Verpachting zal geschieden voor den tijd van één jaar, in te gaan den 1 April 1851. De Voorwaarden liggen ter lezing ter Provinciale Griffie van Zeeland en ten Raad-of Gemeente-huize te Sluis Bres kens Groede OostburgSchoondijke IJzendijke Zuid- zandeHulstAxelNeuzen Hontenisse eu Sas-van Gent alsmede bij de Tolgaarders aan voormelde Tollen bij wel ke ook inzage kan worden genomen van de Tarieven en van de daartoe betrekkelijke koninklijke besluiten. Middelburg den 30 December 1850. Gedeputeerde Staten van Zeeland VAN VREDENBURCH. Ter ordonnantie van dezelve SLEGT. ARMBESTUREN. Middelburg, den 15 Januarij 1851. DIAKENEN der Nederd. Iïerv. G emeente alhier, maken dankbare melding eener op gisteren avond in de Nieuwekerk gecollecteerde extra giftgroot 15 50 van eene Kinder-Loterij door S. ST. en T. voor extra bedeeüog. Diakenen voornoemd L. J. tas DEït IfAItST Praeses. C. NUÏS Scriba. Arnemuiden 15 Januarij 1851. Hoogst welkom waren de giften bij den Heer de Btaecke de Ligny te Middelburg, voor de Armen alhier bezorgd: als op den 13 Janua ri) 12 Vrouwehemdeneu op den 14 Januarij, 36 halve Mans- hemden, beide van een, onbekende, waarvan dankbare melding ge maakt wordt door de Coramisssie voornoemd J. BLIEK, Diaken. W. BAAS. MIDDELBURG, den 15 Januarij. Dóór de arrondissements-regtbank alhieris dezer dagen in eene algemeene vergadering, in gevolge art. 52 der wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie, ter vervulling der vacature van kantonregter in het kanton Mid delburgvacerende door liet overlijden van mr. Nicolas Theo- dore Muntendamopgemaakt de navolgende lijst van aan beveling van drie candidaten de heer jhr. mr. Louis JVil- heimus Adriaan Schuurbeque Boeije advokaat en candidaat notariswonende te Middelburgde lieer Henrik Jacobus van Deinse, griffier van het kantongeregt te Middelburg, wonende te Middelburg en de heer Jacobus Adrianus Serlé kantonregter van liet kanton Vlissingen wonende te Vlissingen. Bii besluit van den 11 dezer heeft Z. M. goedgevonden te benoemen tot secretaris der gemeente's Heerenhoekden lieer J. J. Hagen in plaats van wijlen den heer A. IV. Ossewaarde. Men leest in de Geneeskundige Courant Naar men uit eene goede bron verneemt, is men op het ministerie van biniienlandsche zaken thans ijverig bezig met de herziening der wetten en verordeningen voor de ge neeskundige dienst en schijnt deze belangrijke zaak dus eerlang aan de orde van den dag gesteld te zullen worden." Het totaal der schepen gedurende het afgeloopen jaar 1850 door de Nederlandsche Handel-maatschappij bevracht, is geweestvoor Amsterdam 77 voor Rotterdam 57 voor Dordrecht 6, voor Schiedam 6 en voor Middelburg 6, te zamen 152 schepen, houdende te zamen 49,254 gemeten lasten, namelijk: voor Amsterdam 25,120 voor Rotterdam 17)435 j voor Dordrecht 2568 voor Schiedam 2149 en voor Middelburg 1982. Zijn wij wel onderrigt dan zal wederom in de eerste maanden dezes jaars 1851 den jongelieden de ge- legenlieid aangeboden worden om door middel van liet doen der gevorderd wordende examens, zich tot surnumerairs der registratie eu domeinen te doen verheffen. Naar men verneemt is bij koninklijk besluit van den 8 dezer bepaald, daude zilveren sjerpen der generaals en de met goud gewerkte sjerpen van de officieren 'der rijdende artillerie, door geheel oranje-sjerpen zullen worden vervangen, volgens een voorgeschieven model zullende op die' der generaals, door zilveren sterren de rangen worden aange wezen. De sjerpen der overige officieren zullen blijven zoo als zij thans zijn, doen, zoo wij vernemen, zullen ze op marschen enz. over den regterschouder gedragen worden. Zekere bakker R. aldaar heeft namelijk eene dochter welke in den zomer van het vorige jaar kennis had gekregen aan een zeeman de ouders van het meisje waren tegen deze verkeering omdat de zeelieden aan vele gevaren zijn bloot gesteld cn zij in den regel een onbestendig leven leiden onze jonge man had ook nog geen schip en er kon dus van een huwelijk niets komen. Niettegenstaande dit allesbevond H. P. die nu een schip voor eigen rekening op de helling had, zich sedert eenigen tijd alhier, om zijn liefje nu en dan te bezoeken, en cr werd iets tusschen hen afgesproken waarin wel noodzakelijk andere personen moesten betrokken worden doch hetwelk voor de ouders een geheim bleef. De naaste buurman van jfcu bakker II. stond op den be doelden avond met zijn paard en wagen, waarin eenige goe deren waren, voor de deur, toen onze jonge zeeman zeide dat het tijd voor hem werd 0111 af te rijden. liet meisje dat, toen deze woorden werden uitgesproken tegenwoordig was vroeg of zij een eind mede trtogt rijden dit toestem mend beantwoord zijnde, klom het jonge meisje in den wa gen die toen langzaam met zijn last op den straatweg voortrolde-, zonder dat de ouders van het meisje hieromtrent den minsten argwaan opvattedenongeveer een uur daarna ontving R. een brief van den jongeling, waarin deze hem te kennen gaf, dat zijne dochter in goede handen was hij deed met haar een reisje naar Hanover om daar door het huwelijk met elkander verbonden te worden en zoo lang te vertoeven als zij zeiven zouden goedvinden. -»J Denemarken. Uit Koppenhagen meldt men';, dat: het/' budget van dit jaar is geraamd op 13,305,000 rthlt's.'jnk'ónjreserx', en 14,845,000 uitgaven. Het deficit van 1,540,ootfz-dainen door het overschot der Sleeswijksche inkomsten pogen te dekken. Overigens hoopte men het leger en de vloot binnen kort op den voet van vrede te kunnen terugbrengen. Men leest in het FVeekblad van den Helder en het Nieuwediep het volgende berigt Toen de heer Bruce uit Overijssel naar den Helder overstak met eene stoomboot om zich tot de verre reize in te schepen bevond zich op dat vaartuig een arme visscherman van Schokland dienst doende als loods min zaam tegen ieder, van welken rang of staat, onderhield hij zich ook met dien nederige maar in zijnen stand verdien stelijken zeeman en vernam hoe hij door mislukte visch- vangstdoor vermeerdering van gezin door tegenspoeden meer en meer was achteruit gegaan zich van zijn vaartuig had moeten ontdoen en thans met de zijnen in kommer vollen toestand verkeerde. De liefdadige man zweeg maar het voornemen tot redding, tot hulp, was genomen. In het Nieuwediep aangekomen konden noch veelvul dige bezigheden noch schitterende eerbewijzen zijnen hoogen rang verschuldigd en bewezen hem den arme doen vergeten. Het eerste oogenblik van vrijheid waarover hij beschikken konde werd benut om zich te verstaan met zijnen waar- digen behuwdvaderden heer Schimmelpennincktot berei king van zijn edel doeldoor diens tusscheiikomst werd eene vischschuit aangekocht, in gereedheid gebragt met zeil, treilen alle benoodigdheden tot het aanzienlijke bedrag van plus minus ƒ700, en geschonken aan den armen Schok ker, om te dienen tot eerlijk middel van bestaan voor hem en de zijnen." Assen xi januarij. Gisteren avond ten zeven ure had er bij de Norgervaart, op een uur afstauds van deze stad gelegen een aardig voorval plaats. Esigclauïï. Londen 11 januarij. Sir Robett Peel wiens beroemde vader het slagtoffer van den val met zijn paard werd, bevindt zich thans, ten gevolge van dergelijk ongeluk hem laastleden donderdag op de jagt overgekomen, gansch niet buiten gevaar. Vooral aan het hoofd is hij zwaar gekwetst. Gisteren morgen ontstond te Manchester brand in de uitgestrekte fabriek der heereu IVallace Co. in Cheptow- streetwelk gebouwdat acht verdiepingen hoog was nagenoeg geheel instortte terwijl men zich met het aan wenden van bluschmiddelen bezig hield. Gelukkig zijn gecne menschen daarbij omgekomen of bezeerd hetwelk ongetwij feld het geval geweest zou zijn indien de instorting weinige minuten vroeger geschied ware. Voor de arbeidende en andere klassen te Manchester zal eene openbare bibliotheek cn daarmede verbonden museum worden daargesteld tot welk einde gelden ten bedrage van ongeveer 7500 ponden sterlingopgenomen worden be halve hetgeue reeds van stadswege en door bijzondere per sonen is bijeengebragt. Het uitvoerend comité voor de tentoonstelling van 1851 heeft de vraag behandeld over de schikking der voorwerpen, welke ingezonden zullen worden. De vreemde voortbreng selen zullen naar hunne nationaliteit geplaatst worden. Dit besluit is ter kennis gebragt van de speciale^ comités, die zich in het buitenland gevormd hebben. Buitendien heeft men bepaald dat ieder land, in evenredigheid van zijne staat kundige positieeene plaats voor zijne voortbrengselen in het gebouw zal verkrijgen. Het middelste gedeelte zal als de evenaar beschouwd worden men zal daar de voortbreng selen van IndieChina Arabic Persie Turkije en dei- tropische gewesten plaatsen, Het westelijk gedeelte wordt voor Engeland en zijne koloniën bewaard. De voortbreng selen van Indie en Ceylon zullen digt bij het middelste ge deelte die van Canada in het westelijkst gedeelte van het gebouw geplaatst worden. De bezoeker, die het oostelijk gedeelte binnentreedtzal er de voorwerpen vinden door de Vereenigde-Staten gezonden, vervolgens die van Rusland, der noordelijke landen van Europa, van FrankrijkDuitsch- iand, Itaüe, van de tropische gewesten en eindelijk die van Engeland naarmate hij den grooteu doorgang nadert. De machines welke in werking gebragt worden zullen in het l noordwestelijk gedeelte van het gebouw geplaatst worden. Bnitschland, IVeenen 9 januarij. Er zal weldra eene verandering van het muntstelsel tot stand komen. Oos tenrijk zal daarbij denzelfden standaard aannemen als in Pruissen en de overige Zuid-Duitsche staten van kracht is. Bij het ministerie is eeu voorstel in beraad genomen om het leger met 200,000 man te verminderen. Het officiële Dagblad van IVeenen deelt eene opgave mede van de staats-uitgaven en inkomsten der Oosteurijksche monarchie, gedurende het laatste halfjaar van 1850 de uitgaven bedroegen 66,045,892 gulden en de inkomsten 47,460,761 gulden er is dus een te kort over dat tijdperk van niet minder dan 18,585,131 gulden. Frankfort xi januarij. Het is niet te loochenen, dat er steeds pogingen worden aangewend om de spanningdie nog steeds tusschen Oostenrijk en Pruissen bestaatgaande te houdenen daardoor te bewerkendat de conferentie van Dresden tot geene bepaalde uitkomst zal leiden. Hier ter stede vleit men zich altijd, dat de overtuiging, welke men zoo wel in Weenen als in Berlijn heeft erlangd, dat, zonder eensgezindheid tusschen beide deze Duitsche hoofd- magten de maatschappelijke orde in Duitschland op het spel staat, beide de regeringen tot toegeefelijkheid zal stem men. Zoo het al niet kan gelukken ora dadelijk aan bet verlangen van Oostenrijk te voldoen eu een algemeen han- delstelsel voor geheel liet Duitsch-Verbond tot stand te brengen, meent men er toch op te kunnen rekenen, dat deze aangele genheid aan een naauwgezet onderzoek zal xvorden onder worpen, ten einde de middelen te beramen, die zouden kun nen strekkenom de wederzijdsche belangen overeen te brengen. De berigten uit Keiir-Iiessen luiden nog niet gunsti ger. Het schijnt dat de Beijersche troepen nog gedeelte lijk daar te lande zullen verblijven en welzoo gemeld wordt, tot dat het Hessische vraagstuk in Dresden zal zijn opgelost, en dit kan nog lang duren. Inmiddels hebben er van tijd tot tijd vechterijen plaats tusschen Beijersche sol daten en Hessische militairen en burgers, die de wederzijd sche verbittering doen voortduren. Berlijn 12 januarij. Oostenrijk moet een derde voorstel hebben gedaan voor de instelling van eene centrale uitvoe rende magt in Duitschlandvolgens het welk de nieuwe bonds vergadering zoude zijn zamengesteld uit zeven gemagtigden, uitbrengende negen stemmenvan welke twee aan Oosten rijk en even zoo veel aan Pruissen zouden toekomen. Men oordeeldedat Pruissen zich ook bezwaarlijk met dergelijke verordening zoude'kunnen vereenigen, en spoedig daarbij overvleugeld zou worden. De Sieeswijk-Holsteinsche aangelegenheid zal waarschijn lijk zonder wederstand afloopen. De landsvergadering heeft het stadhouderschap gemagtigd om de eischen der commis sarissen aan te nemen wanneer Rensburg en Fricdrichsort door Sieeswijk-Holsteinsche troepen bezet blijven. Daar de bij het bondsbesluït van 17 sept. 1846 gewaarborgde regten der hertogdommen moeten gehandhaafd xvorden zoo eischt het stadhouderschap van de commissarissen eene uitlegging van dit bondsbesluit. Het is echter nog de vraag, of De nemarken met de schikking tevreden zal zijn. STraaltrSjk. Parijs 11 januarij. Het voorstel x-an de Remusat tot benoeming eener commissie welke de door de omstandigheden vereischte voorstellen zoude doen is door de vergadering aangenomen met 330 tegen 273 stemmen. Zoodra dit besluit was genomen heeft de vergadering zich naar de afdeelingen begeven waar weder langdurige debatten plaats grepen o. a. over de reizen van sommige leden naar Wiesbaden cn Claremont, over de revues te Satory en over de handelingen van het uitvoerend bewind gedurende de pro rogatie der vergadering. Geen stem verhief' zich evenwel om de regten van het uitvoerend bewind te betwisten maar algemeen werd de wensch geuit, dat de waarheid ten volle bekend mogt worden waartoe bet openbaar maken van het proces-verbaal der permanente commissie, naar sommiger gevoelen ook veel zou kunnen toebrengen. De leden der Bergpartij drongen aan op de afschaffing van het leger te Parijs, en zouden in elk geval ongaarne zien, dat de ver gadering, zoo zij troepen voor hare veiligheid noodig achtte, het bevel daarover aan den generaal Changarnier opdroeg. In de afdeelingeu werd ten siotte overgegaan tot de benoeming der commissie xvelke men als eene soort van comité van algemeen welzijn mag beschouwen; zij bestaat uit de heeren Bixio Baze Cavaignac Buffet de Montebello Flatidin Passy de Beaumont Darude BroglieNettemeut Lanjuinais Moreletde Mornay en de LamartineSlechts drie dezer vijftien leden zijn gunstig voor het ministerie ge stemd namelijk de heeren de Lamartine Flandin en Daru; negen zijn tegen de aanmatigingen van het Elysée en de drie a overigen, de heeren Cavaignac Bixio en Mor e liet die de linkerzijde vertegenwoordigen wijfelen nog aan welke .partij zij zich zullen aansluiten. Deze commissie heeft den beer de Broglie tot haren voorzitter en den heer Lanjuinais tot hare» secretaris aangesteld. De lieer de Montalemhert is tot lid der Fransche akademie verkozen. Ook op de heeren AIJ'rcd ae Musset en Ponsard xvaren stemmen uirgebragt. Het bekende voorstel van den beer l ictor Lcfranc

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1