fi O I R A T. Diussdas: 14 Januarij. 1851. Scstuvsw en 3bmi«i0tcatieit. ioinnculaubsiche ©igïJiwgcn. I3uitcnl«tu&*gfrc gijSiwgeu XI ""X.msce. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. VERGADERING op Woensdag den 15 Januarij 1851 des middags ten twee ure precies. Foorstellen over On derwijs. Namens Bestuurders P. de MARET TAK, Secretaris. YEREENIGING TOT BEVORDERING VAN DEN TUINBOUW IN DE PROVINCIE ZEELAND, Aan'aïïe liefhebbers en voorstanders van' den Tuinbouw,- zoo binnen ais buiten deze Provincie, wordt beleend ge maakt, dat de eerste Tentoonstelling van voorwerpen van Tuinbouw, door'deze Maatschappij te houden zal plaats hebben te Middelburg, op Woensdag en Donderdagden o en 10 Julij eerstkomende. Diegenen welke tot het Lidmaatschap dezer Vereeniging (waarvan de jaarlijksche contributie f 2 bedraagt) mogten wenschen toe te treden kunnen zich behalve bij den Se cretarisook mondelijk of per franco brieven aanmelden bij de Heerent Jonkhr. M. IV. de Jongete Zierikzee J. C. Kakebeekste GoesMr. T. A.lVagtho, te Tho- len Mr. S. van der Swalmete Vlissingen—IV. M. Snijder, te Vere; A.Abra'iams, te Sluis; C. C. P. Pierssens, te Hulst—.7. Blindenbach Jz.te Aardenburg; Mr. .7. G. de IVitt Hamer, te Oostburg, en .7. C. Steen kamp P.fF.z.te Neuzen. Middelburg8 Januarij 1851* Namens het Bestuur, M. J. van VISVLIET, Secretaris. MAATS C HAP PIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Afdeeling Goes. Het BESTUUR der Afdeeling brengt bij deze ter kennis van alle belanghebbenden dat het TWEEDE ZEEUWSCH MU- ZFJKFEEST zal gevierd worden hier ter Stede op Woensdag en Donderdag den 7 en 8 Mei e.k.; zullende op den eersten dag de uitvoering plaats hebben van het Orato ruim Paulus van F. Mendekohn Bartholdyin het, tot dat einde door Heeren Kerkvoogden welwillend afgestaan Koor der Groote Kerkterwijl op den tweeden dag eene Soirée Must ca le in het gewoon Concertlokaal zal gegeven worden; dat de Prijs der Entrée-kaartjes bepaald is als volgt: t. Tot d^ beide avonden, voor een Heer 3, Voor eene Dame - 1,50 2. Tot iederen avond afzonderlijk voor een Heer - 2,- Voor eene DameI, 3. Tot iedere der beide generale Repetitien (Dings- dag den 6 Mei) per Persoon- -,60 Zullende van ieder Kaar'je 10 cents worden afgezonderd ten behoeve der Diaconie-Armendat eindelijk alleen aan de Heeren en Dames Leden van het Koor en Otchestvrijen toegang wordt verleend tot de uitvoering van den tweeden dag. Het Bestuur der Afdeeling voornoemd, Namens hetzelve, R. B. VAN DEN BOSCH, Secretaris. regement, tot isten luitenant bij ancienneteitde ade luitenants F. l'F. J. E. F. Leicher en F. H. G. A. Enderlein beiden van het 4de regement van het wapen bij het 7de regement tot isteti luitenant bij ancienneteitden 2den luitenant .7. IV. Bodegrave, van het korps; bij het 8ste regement, tot isten luitenant bij ancienneteitden 2den luitenant C. <7'Ablaing van Giessenburgvan het 6de regement van het wapen bij het instructie-batailloii tot isten luitenant bij ancietuie teit,den 2den luitenant C. M. H. Pel, van het bataillon. 2. Te verplaatsenbij de bataillons jagers van het rege ment grenadiers en jagersden 2den luitenant M. C. baron van Hecckeren van Brandsenburg van het 7de regement in fanterie; bij het koloniaal werfdepot, den eden luitenant II. Noot, van het regement grenadiers en jagers. Bij koninklijk besluit van den 7 dezer, zijn de pro" vinciale commissien van landbouw ontbonden. Z. M. heeft vergunning verleend aan den generaal- majoor R. F. baron van Radersgouverneur van Suriname en aan jhr. .7. .7. Rammelman Elsevier Jz. gouverneur van Curafao en onderhoorigheden tot het aannemen en dragen van de versierselen der orde van het Legioen van Eerhun door de Fransche regering toegekend. De heer David Borking Gz.oud Fransch kostschool houder alhier thans nog lid der plaatselijke schoolcommis sie president van de commissie voor onderwijs uit het de partement der maatschappij tot Nut vatFt Algemeen ter de zer stede ontving dezer dagen met een' vereerenden brief van den heer staatsraad, commissaris des konings in de pro vincie Zeeland, van we ge Z. M. eene zilveren medaille met 's konings beeldtenis en toepasselijke inscriptie voor de vele en langdurende diensten door genoemden heer in het vak van onderwijs en opvoeding met ijver en bekwaamheid aan den dag gelegd. Wij twijfelen niet of 'smans talrijke vrienden en vroegere leerlingen ja al zijne medeburgers, zullen dit bewijs van 's konings erkenning van ware ver diensten in een achtingswaardig burger met genoegen ver nemen. ARMBESTUREN. Middelburg, den 13 Januarij 1851. DIAKENEN der Nederd. Herv. Gemeente alhier berigten met dankbaarheid, te hebben ontvangen op den 9 dezer, van de jonge Jufvrouwen v. D.S. en v. d. F., opbrengst eener Kinder-Loteiij 93 95. En op gisteren morgen in de Nieuwe Kerk-coliecte vau D.twee Muntbiljetten no. 76854 en 127418 ieder ad 10. Beide giften voor extra-bedeeling. Diakenen voornoemd L. J. van der IIAKST, Fraeses. C. NUÏS Scriba. Domburg den 10 Januarij 1851. Het ARMBESTUUR alhier berigt bij deze ontvangen te hebben uit Middelburg een Coupon groot 50 ten laste Rusland No. 93889. Met den vurwsten dank aan den edelen geverbidt hetzelve hem Gods beste zegeningen toe. Namens het Armbestuur H. LEIIMAN du LEHNSFELD. MIDDELBURG, den 13 Januarij. Bij Zr. Ms. besluit van den i januarij 11. is Z. K. H. prins Willem Fr t der ik Hendrik der Nederlanden met gemelde dagteekeningvan schout bij-nacht bevorderd tot vice-admiraal. Bij koninklijk besluit van den 3 januarij 11. is met in gang van den 1 dezer, aan den gewezen onder-equipagie- meester der marine te Vlissingen .7. Matthijsenuithoofde van langdurigen diensttijd verleend een pensioen ten laste van den Staat, ten bedrage van f 1066 's jaars overeen komstig de artt. 3 a en 43 der wet van den 9 mei 1846 (Staatsblad 110. 24). Z. M. heeft bij besluitvan den 7 dezer, goedgevonden: 1 Te' benoemen bij den plaatselijken staf, tot kapitein denisten luitenant J. H. R. van Stuwe plaatsmajoor van de 3de klasse te Koevorden bij het wapen der infanterie, bij het iste regement, lot isten luitenant bij ancienneteit, den eden luitenant .7. J. Reichevan het korps; bij het 2de regement, tot 1 sten luitenant bij ancienneteitden eden luitenant--adjudant B. Andriessevan het korps; bij het o_ 3de regement, tot isten luitenant bij ancienneteit den 2den Cincinnati werd voor 60 jaren gebouwd en bevat thans luitenant T. A. van Dionantvan het korps; bij het 5de V 50,000 zielen. De bevolking van Sc. Louis, m 1840 uit Naar wij vernemen is er in den avond van laatstleden vrijdag in de korte Gortstraat ter dezer stede ten huize van mejufvr. Judith Goubitz, een diefstal ter waarde van ongeveer 400 aan geld en gouden en zilveren voorwerpen gepleegd. Zijn wij wel onderrigfdan bevindt de vermoe delijke dader zich reeds in voorloopige hechtenis. I11 den avond van woensdag li. heeft zich hier ter stede een manspersoon door middel van ophanging van het leven beroofd. De reden tot deze wanhopige daad is onbekend. Volgens bij het departement van marine ingekomen be rigt van den komraandant van Zr. Ms. fregat prins iien- drik der Nederlanden, is die bodem, bestemd naar Oost- Indie, 11a eenen togt van 72 dagen, op den 12 november 1850 in eenen goeden staat in de Tafelbaai (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Volgens de Kaapsche bladen van den 18 november, lag voornoemde bodem toen nog in de Ta felbaai. Uit Stuttgart wordt medegedeeld dat de prinses Au gust ejongste dochter van den koning van Wurtemberg, in den echt zal treden met prins Herman van Saksen- Weimar. De prins dient reeds sedert verscheidene jaren in de koninklijke garde te paard. Hij is de tweede zoon van den in Nederlandsche dienst staanden generaal hertog Bernard van Saksen-Weimar. De minister van financiën heeftter wegneming van twijfel, herinnerd, dat de muntbilletten van f 10, welke naar aanleiding van de wet van 17 september 1849 (Staatsblad no. 46) voor de inwisseling der gouden muntspeciën zijn uitgegeven bij voortduring en tot op het tijdstip voor hun ne intrekking vast te stellen wettig betaalmiddel zijn ge lijkstaande met gereed geld. Wij vernemen (zegt de Amhemsche Courantj uit goede bron dat de aansluiting van den Rijn-spoorweg aan het Ouitsche spoorweg-net eindelijk zou zijn tot stand gekomen. Te Amsterdam is den 10 dezer overleden, in den ouderdom van 72 jaren, de heer J. H. Koekkoek, lid der akademie van beeldende kunsten enz., die zich als zeeschil der eenen welverdienden naam heeft verworven. Er zijn uitverkorene familien die voor de kunst schijnen te zijn geboren. De familie Koekkoek is eene dezer familien. Wij herinneren slechtsdat Neêrlands eerste landschap-schilder een zoon des ontslapenen is. Noord-Amerika- - Het stoomschip Tay heeft berig. ten uit Westindie tot 20 december te Londen overgebragt, alsmede eene rijke lading in specie en koopmanschappen. Toen het schip St. Thomas det^ 19 dier maand voorbij voer, had daar eene aardbeving plaats, maar welke schade die aan- rigtte is niet bekend. De cholera had te Kingston nagenoeg opgehouden, maar te St. Marijste St. Anus en St. Elizabeths vele slagtuffers gemaakt. Vele Amerikanen keerden uit Cali- fornie naar New-York en andere plaatsen terug. Om zich een denkbeeld te maken van de uitbreiding welke de Vereenigde-Staten van Noord-Amerika ondergaan hebben, kan liet volgende dienen. Het dal van de Missis- sippi welks bevolking in 1810 uit 400,000 zielen bestond, heeft thans eene bevolking van 13 millioen. Van nog meer gewigt is bet ontstaan van eenige steden in het westen. 16,000 zielen bestaande, bedraagt thans 90,000 in 1840 had New-York 312,000 inwoners, thans 750,000. Engeland Londen 8 januarij. Gisteren werd op de Teems weder eene belangrijke eu welslagende proef met den gepatenteerden vuurvernietiger van den heer Philips ge nomen. De romp van een oud schip, van 150 tonnen, werd met vaten suiker teer, terpentijn salpeter en andere ligt ontvlambare stoffen gevuld en die massa vervolgens in brand gestoken. Nadat de luiken eeu tijd lang gesloten ge bleven waren wierp men die open en toen sloeg het smeu lend vuur overal in hevige vlammen uit. Nu deed Philips zijn bluscluverktuig tegen liec schip rigten en binnen weinige minuien was er geen vuur meer zigtbaar. Ónder de voor deden dezer uitvinding behoort, dat de damp volstrek: niet nadeelig voor de gezondheid is, want zij die nog op of bij het schip gebleven waren ondervonden niet het geringste letsel daarvan. De Indus, onlangs vau Aiexandria te Southampton aan gekomen heeft voor de wereld-tentoonsteiling een groot aan tal kostbare voorwerpen uit China en Oost Indie overge bragtonder welke men vooral een vrouwengewaad met fijne paarlen overdekt opmerktwelks waarde op 7000 ponden sterling geschat wordt; voorts een zadel met goud en diaman ten versierddat Runjetsing't heefc toebehoord en 6000 ponden sterling waardig is; in China vervaardigd beeldhouw werk in ivoor, en een tafelkleed en eene shawl, door Hin- dosche dames bewerkt, in dessins welke tot hiertoe in Europa onbekend bleven. 9 januarij. De Globe berigtdat de heer Buol Schauensteingemagtigde van Oostenrijk bij de Dresdener conferentien als gezant alhier zal benoemd worden. De Nederlandsche gezant, graaf Schimmelpenninck zou heden naar Broadlands het landgoed van lord Palmcr. ston vertrekken, ten einde daar eenige dagen door te brengen Duitschlaiiil. JVcenen 7 januarij. De minister-pre sident vorst Schwarzenberg wordt heden of morgen uit Dres- den terugverwacht. In hoeverre aan die verwachting vol daan zal worden is nog zeer onwaarschijnlijk maar zoo veel is zeker dat de bevolking van Oostenrijk zich zeer weinig om de conferentien te Dresden bekommert, en dus ook een langer wegblijven van den minister-president vrij onverschillig zal opnemen. Volgens berigten uit Konstantinopel duren de onder handelingen met Oostenrijk over het vrijlaten van Kossutk nog altijd voort. Onze regering wil daartoe nog niet hare toestemming geven. Overigens is de Porte bereidal de Hongaarsche vlugtelingen binnen kort naar Engeland over te zenden. 8 januarij, Uit Aleppo heeft men heden het be rigt ontvangen dat de bekende Hongaarsche generaal Bern op 14 december aldaar is overleden. Berlijn 8 januarij. Het gisteren met den telegraaf uit Dresdeu ontvangene berigtdat voor het oogenbiik geena overeenstemming tusschen Oostenrijk en Pruissen bestond eu dat dientengevolge het vertrek van prins Schwarzenberg naar Weenen was uitgesteld heeft vooral ter beurzebe zorgdheid verwekt, en wel te meer omdat ook de wehding, welke de zaken in Parijs hebben genomen als bedenkelijk beschouwd wordt. In onze diplomatieke kringen vindt ech ter dat berigt omirent gebrek aan overeenstemming tusschen Oostenrijk en Pruissen weinig geloof, en in bijzondere brieven uit Parijs wordt de verwachting te kennen gegeven dat ook daar de crisis weder zonder botsing zal afioopen. Aan het vertrek der Beijersche troepen uit Ilanau wordt nog niet gedacht. In die stad is gisteren avond een Keur- Hessisch onder-officier op de straat vermoord. Verscheidene leden der bonds-vergaderingwelke tot dusver afwezig wa ren onder anderen de Wurtembergsche gemagtigdezijn te ruggekomen maar bij die vergadering schijnen thans weinig zaken te behandelen te zijn. De toestand der staatkundige aangelegenheden 111 Duitscbland heeft een zeer ongunstigen invloed op den handel en de nijverheid. I11 de naburige fabrieksteden Ilanau en Offenbach klaagt men even sterk als te Frankfort en te Leipzig over stilstand. Keulen 10 januarij. Te Kassei duurt de doortogt der naar Holstein bestemde zoogenaamde executie-troepen voort. Den 8 zijn daar twee bataillons van het Hongaarsche rege ment prins Schwarzenberg binnengerukt. Deze troepen zijn door de Pruissische en Keur-Hessische muziek-korpsen ont vangen en door den keurvorst geïnspecteerd. Het uitgevaardigde verbod tegen de toelating van een groot aantal dagbladen in Keur-Hessen is den 8 dezer door den graaf von Leiningen grootendeels opgeheven. Thans zijn nog 4 Puitsche dagbladen daar verboden. Den 7 en 8 de zer zijn de wapenen der ontbondene burgerwacht van Kas sei welke tot dus ver niet vrijwillig afgeleverd waren door policie-agentenvergezeld van gendarmes, aan de hui zen der nalatige manschappen afgehaald. Zelfs de officieren hebben hunne degens moeten afgeven. Spanje. Men begroot de aalmoezen die de koningin in 1850 heeft uitgereikt, op 250,000 gulden. Het aantal armen der koningindie van haar weldoen geen geheim schijnt te maken, bedraagt 14,265. Frankrijk. Parijs 9 januarij. Op de beurs liep de volgende lijst van ministers rond generaal Regnault de Saint Jéan <TAngely oorlog admiraal Leblancmanne Drouin de Lhuys buiten!, zaken Fortoul openbaar on.

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1