MIDDELRURGSCÜE COURANT. i m N°. 5. Zaturdag 1851* 11 Januarij. öcstuvcn cti 3bmt«i0tc«»tieii. i5inticnlAnb0clte &ijbingctu lauitculaubsche &t)biugen r. BESTUUR HER DOMEINEN. KANTOOR. TE SAS-VAN-GENT. VERKOOPING op Woensdag den 15 Januarij 1851, des voormiddags om 10 ure, re SAS-VAN GENT van 9 stuks OLMEN en 27 stuks EIKEN, voor Werkhont ge schikte, BOOMEN, staande op de Oostelijke Wallen te Sas- van-Gent, en van eene partij KANAOA KAPHOUT, staande op een gedeelte van den Linker-Trage! van liet Kanaal van Hulst, lusscheti de Axe'sc ie Sassing en Sluiskille, en langs te reiken. Bij deze uitbreiding der kerkelijke armenzorg, zal op den voorgrond staan de bedoeling om het geestelijk welzijn der armen te bevorderen terwijl ook als beginsel is aangenomen niemand te helpen die bekend staat of bekend wordt als gebruiker van sterken drank De aan de gemeente leden toegezonden circulaire bevat 0. a. het volgende: „Door eene christelijke armenzorg, in i den eigenlijken en vollen zin des woords die in de tijde- j lijke nooden ruim voorzietmaar de eigenlijke oorzaken daarvan, door een zorgvuldig onderzoek tracht op te spo ren en weg te nemen wenschten wij het daartoe te bren- gen dat ook de laatste anne ter kerken het laatste kind in de catechisatie en in de gewone of zondagscholen heen en op een gedeelte van het aangrenzend Perceel Bouwland. Nadere indchtingen zijn ten opgeineide Kantore te ver" j geleid dat diegenen die iidnisten maar diep onkundig zijn, in de gelegenheid gesteld worden 0111 verder onderwijs in krijgen. De Ontvanger der Domeinen W. van ZUYLEN van NIEVELT. STRAND VONDERIJ. De Regrhebbende op een BALK lang 9,90 EI waarop een ijzeren Spoor is vastgehecht, en gemerkt q 119, ver- voege zich ter rec'ame bij den Opper-Strandvonder Bewes ten Sc ieide te Middelburg. SCHUTTERIJ. De COMMISSIE van het MUZIEKFONDS der Stedelijke Schutterij te Middelburg noodigt de Hecen Inteekenaren uit tot het opnemen der rekening over het diens'jaar 185^, die gedaan zal worden in het Provoosthuis, op den Dam, Maan dag 13 Januarij 1851 des middags één ure. SP AA lill ANK. Het BESTUUR der SPAARBANK te Middelburg, maakt bekend dat door hetzelve gedurende den loop dezer maaud des Woensdags van iedere week op de gewone plaats van ién tot twee ure, des namiddags, tegen aanteekening op de Inlegboekjeszal worden gevaceerd tot uitbetaling der In teressen over de tweede helft van het jaar 1850. Zullende de niet afgehaalde renten eerst na verloop der maand januarij als Kapitaal worden bijgeboekt. Middelburg, den 3 Januarij 1851. Namens het Be-duur voornoemd HUBERTUS REKKER, Secretaris. TER F,ENIG ING TOT BEVORDERING TAN DEN TUINBOUW IN DE PROVINCIE ZEELAND. Aan alle Liefhebbers voorstanders van den Tuinbouw zoo binnen als buiten deze Provinciewordt bekend ge maakt, dat de eerste Tentoonstelling van voorwerpen van Tuinbouw, door deze Maatschappij te houden, zal plaats hebben te Middelburgop Woensdag en Donderdagden 9 en 10 J111ij eerstkomende. Diegenen welke tot het Lidmaatschap dezer Vereeniging (waarvan de jaarlijksche contributie 2 bedraagt) mogten wenschen toe te treden, kunnen zich, behalve bij den Se cretaris ook mondelijk of per franco brieven aanmelden bij de Heeren Jonkhr. M. IV. de Jonge te Zierikzee J. C. Kakebeeke te Goes Mr. T. A. PVagthote Tho- len Mr. S. van der Swalme te Vlissingen IV. M. Snijderte Vere; A. Abra'iamste Sluis; C. C. P. Pierssens te HulstJ. Blindenbach Jz.te Aardenburg Mr. .7. G. de IVitt Hamer te Oostburgen J. C. Steen kamp P.PV.z.te Neuzen. Middelburg, 8 Januarij 1851. Namens het Bestuur, M. J. van VISVLIET, Secretaris. MAATSCHAPPIJ TOT ON BERST A AD S- VERZEKERING OP REA OUDEN DAG. Door I1H. Directeuren en Commissarissen tot de defini tieve vestiging van bovenvermelde Maatschappij, wegens het bepaald aantal Deelnemers besloten zijnde wordt aan belang hebbenden verwittigd, dat de gelegenheid ter deelneming provisioneel nog ééne maand, van af heden opengesteld blijft bij HH. Agenten: Vlissingen, S. van Leeuwen Axel, Mr. F. N. van DamGoes, IV. de FouwIJzendyke, .7. du Bois Middelburg, A. Nortierop de Baians, bij wien Inlichtingen en Prospectussen gratis. Te Zierikzee wordt een Agent verlangd. Mr. G. N. de STOPPELAAR. MIDDELBURG, den 10 Januarij. Wij kunnen thans met zekerheid vermelden dat heteven als H. M. onze geëerbiedigde koningin ook aan II. K. H. mevrouw de prinses Frederik der Nederlanden behaagd heeft, een fraai geschenk voor de loterij ten behoeve der armen ju te zenden. Gods woord te ontvangen dat voorts alle bedelarij ten eenen- male geweerd en geene verkwistingvooral geen gebruik van sterken drank bij de bedeelden geduid worde. Terwijl wij ook de onwaardigsten die onze hulp inroepen indien zij beloven zich stiptelijk aan die voorschriften te zullen houden, onmiddellijk bij de eerste aangifte wenschen op te nemenhopen wij nogtansmet eene onverbiddelijke ge strengheid tol het heilzaamste doelaan de gestelde voor waarden vastte houden, en diegenen die ontrouw zijn niet te sparen. Besloten hebbende 0111 gedurig en geregeld alle bedeelden in hunne huizen op te zoeken noodigen wij te vens alle weldenkende gemeenteleden tot krachtige medewer king uit. De opzieners en armverzorgers bij de gemeenten der overige gezindneden zijn uitgenoodigd 0111 hetzelfde te doen." In de Geneeskundige Courant leest men Naar men verneemt zal de heer Snabilii eerste officier van gezondheid tweede klasse, en eerste officier van gezond heid bij het bureau van den inspecteur-generaal aan het hoofd der militaire geneeskundige dienst gesteld worden terwijl eenige der oudste hoofd-officieren van gezondheid (waarschijnlijk vier) pensioen zullen ontvangen en er ver volgens eene vermeerdering van het aantal chirurgijn-majoors zal plaats hebben." Krachtens aanschrijving van den minister van financien zijn, met intrekking van de bestaande voorschriften de stede lijke en plaatselijke besturen aangeschreven om voortaan ieder jaar, vóór of op den 31 octobereene voordragt van minstens 10 geschikte personen in te zenden ten einde daar uitin overeenstemming metare. 10 der wet van 3 frimaire 7de jaar, een getal van 5 zetters voor den sden en óden grondslag der directe belastingen en het patentregt te benoe men terwijl voor de dienst van 1851 die voordragten vóór of op den 15 jannarij zuilen worden ingewacht; alzoo zijn de vas'e collegien van zetters afgeschaft. De Nieuwe Rotterdamsche Courant meldt Bij koninklijk besluit van 31 december 1850, is aan de onderscheidene sclierpregters en hunne adsistenten een eervol ontslag uit deze hunne bedieningen verleend met in gang van 1 januarij 1851, en zulks onder toekenning voor- loopig van wachtgeld." Men verneemtdat de gouverneur van Curafao en on- derhoorigheden jhr. Rammelman Elzevier, die in korten tijd zooveel bijdroeg tot de wederopkomst en den bloei dier bezittingen en in \yieti de handel in die gewesten zulk eene groote medewerking en ondersteuning ondervindt, ook bui tenslands naar waarde wordt geschaten ten bewijze daar van door de Fransche regering is benoemd tot ridder van het legioen van eer. Het gemeentebestuur van de Willemstad heeft onlangs aan den minister van binnenlandsche zaken verzocht, aldaar de vestiging eener aanlegplaats voor de passerende stoomboo- ten te willen vergunnen, als zullende dit voor geheel Noord braband vooral voor het noordelijk deel der provincie, zeer voordeelig zijn; thans verneemt men dat, op last des minis ters tot uitvoering van dat plan het terrein is opgenomen en de teekeningen vervaardigd zijn. Men verzekertdat een g heel nieuw project van uit watering voor Noordbrabant door den heer Fijnje van Salverdaboofd-ingenieur van den waterstaat te Breda dezer dagen der hooge regering is aangeboden. De srrek- king van het reeds vroeger ontworpen uitwaterings-kanaal zoude door deze schets ten volle verkregen worden, en de ten uitvoerlegging van het plan op eenen meer doelmatiger) voet geschoeid wezen. Ieder verwacht en beaamt de ver wezenlijking van dit plan ten sterkste, te meer, daar het niet alleen een kanaal van uitwatering maar tevens een navigatie kanaal zoude worden. Het vroeger ontworpen uitvva eriugs kanaal van 's Hertogenbosch op Ge?rt^,im 2 millioen kosten, en de gemeenten in de Me. en, van deze stad wilden daarin 9 ton bijdragen. Het kanaal waarvan nu sprake is zou wel een niet minder kapitaal vorderen maar door eene navigatie zoude dit kanaal meer nut opleveren en men aan hetzelve de viorkeur moeten schenken. Gedurende de afgeloopene maand decemberis de wer king der stoomtuigenter ontlediging van het Haarlemmer meer gedeeltelijk door hooge boezemstauden belemmerd reld-tentoonstelling te Londen, elke tien dagen eed»,stoom boot van Amsterdam derwaarts te doen afvaren, mee een be paald getal passagiers zoodat elk eene slaapplaats aan boord heeftzullende de boot telken reize vier dagen te Londen blijven liggen, gedurende welken tijd de passagiers aan boord logies en voeding genieten na verloop van dien tijd zou den zij met dezelfde boot en hetzelfde gezelschap terugge- bragt worden. In de beroemde tapijt fabriek te Deventer heefc men een zeer prachtig tapijt voor de tentoonstelling te Londen bijna gereed terwijl ook D. Draaisma aldaar uit zijne fabriek zal zenden eenige poreuse potten voor de galvanische electriciteitvan allerlei afmetingen die in kwaliteit met de Engelsche volkomen gelijk staan en wegens hunnen uiterst lagen prijs alle aanbeveling verdienen. Uit Koevorden wordt den 5 dezer geschrevendat volgens de aldaar van wege het departement van oorlog ont vangen berigten bij koninklijk besluit de verlating der ves ting bepaald is. Engeland. Londen 6 januarij. De koningin heeft mevrouw Belzoniweduwe van den vermaarden romanschrij ver een jaarlijksch inkomen uit hare bijzondere fondsen toe gekend van 100 p. st. Volgens een Iersch dagblad denkt de kardinaal fVise- man eerlang Dublin te bezoeken. De stoomboot Monrose is den 4 januarij te Southamp- ton aangekomen met berigten uit Lissabonloopende tot 30 december. De opening der kamers was bepaald op 21 ja nuarij. De aanhangers van den graaf de Thomaren de leden der oppositieonder de leiding van Jose Cabral broeder des graven, maakten zich met ijver gereed tot den aanstaanden worstelstrijd. Men betwijfelde geen oogenblik de zegepraal des ministersen men voegde er bij dat indien onverhoopt de minderheid zich voor hem verklaardehij eerder tot de ontbinding der kamers zou overgaandan afstand van zijne portefeuille te doen. De graaf blijft steeds in de gunst der koningin deelen. Zelfs heeft H. M. hem het uitgestrekte domeingoed Alfeite toegestaan voor een termijn van 99 jaren tegen eene hoogst onbeduidende pacht. Gisteren morgen ontdekten twee policie-beambten eene schuilplaats van ongeveer twintig jeugdige dieven onder een der bogen van den zuidwestelijken spoorweg, nabij een on gebruikt stuk grond op den weg naar York. De kelder, in welken zich eene stookplaats bevond was van alles voor zien wat tot huiselijk gebruik der bewoners benoodigd was, en de tot bewaring der levensmiddelen bestemde plaats op eene vernuftige wijze tegen het invallend vuil beveiligd. De opening was grootendeels met planken en zeildoek bedekt, en de policiebeambten waren verpligt achterwaarts in het hol te klimmen, hetwelk zoo laag is dat zij daar nier regt op staan konden zoodat het onbegrijpelijk is hoe menschen daarin leefden. Vijf der ongelukkige jeugdige bewoners zijn gevat en opgebragt. De Daily News schrijft de gedurige Kaffer-oorlogen van de Kaap geheel en al toe aan de verkeerde staatkunde, die men met betrekking tot de Hollandsche boeren in acht genomen heeft, en vraagt, waarom er nimmer zulke onlusten onder het Hollandsche bestuur plaats hadden. Het blad wenscht de boeren naar waarde geschat te zien. In de Nederlander leest men De kerkeraad enhetcollegie va,, diakenen der Nederd. s der b#, Leegh„ater heefc de dienst Herv. gemeente te V,.s,„,ge hebben z.ch gemeenschappe- djt st00mtuj J f de h J„ der Mineente aewend om van hen re ver- 6 uc' uuc" "«lucieu s» "7 "<-.0 ingen aan de pompen van den Lijnden zijn nog niet geneel lijk tot de leden der gemeente gewend om van hen te ver krijgen dat alle bedelarij zooveel in hun vermogen is worde geweerd door op te houden met het geven aan be- delaars en door hetgeen tot hiertoe aan de deuren gegeven werd, bij inschrijving, in handen te stellen van gecommit teerden uit den kerkeraad en het collegie van diakenenten afgeloopen. Alzoo is de waterstand in het meer in gezegde maand 6 duim gerezen zijnde het gemiddelde der waarne mingen op den 31 bevonden te zijn 2,89 ellen beneden A. Pt De heer ,7. .7. van der Maaden, te Amsterdam is ceercien uir aen KerKeraau cu v«m .w.-w, uc ucci vun uci luuuuen 9 muoiwiuaiu einde het aldus zamengebragte met zorg aan de armen uit voornemensbij genoegzame deelneminggedurende de we-1 Duitscliland- fVeenen 4 januarij. Een der dagbla den hetwelk gerekend wordt met de bewindslieden in be trekking te staan, behelst ten aanzien der in Dresden plaats hebbende onderhandelingen, en viel inzonderheid ten aanzien van liet zoo belangrijke vraagstuk der door Pruissen gevor derde gelijkstelling met Oostenrijk, de volgende bijzon derheden Een berigthetwelk ons eergisteren uit Dresden is toe gezonden doet vermoeden dat de regeling van het voor zitterschap in den bonds raad door eene zeer practische ver ordening tot stand zal worden gebragt. Naar luid dezer verordening zoude er een engere bonds-raad worden zamen- gesteld bestaande uit vertegenwoordigers der groote Duitsche mogendheden welke belast zonde zijn met het uitvoerend gezag in het Dtiitsch verbond, en in welken het voorzitter schap aan Oostenrijk zoude worden opgedragen en zoude er tevens een breedere bonds-raad worden ingesteld, be staande uit vertegenwoordigers van al de Duitsche Staten door welken de wetgevende magt voor geheel het Dtiitsch veibond zoude bekleed worden en in welken Pruissen zou moeten voorzitten. Men verlangt zich met elkander te ver staan en, bij dergelijke gezindheid, moet de weg, die daartoe leidtwel gevonden worden." Bij het bewind is thans een ontwerp aanhangig bij hetwelk wordt voorgesteld, om, door middel van vrijwil lige inschrijvingen een kapitaal van 20 millioenen guldens bijeen te brengen hetwelk zoude moeten strekken om min vermogende Oosteurijksche Duitschers naar de weinig be volkte en toch zeer vruchtbare oorden van Hongarije over- tebrengen en dat land op deze wijze te koloniseren. Men zoude een begin maken met het comitaat van A'rad. Berlijn 6 januarij. Uit Kassei wordt van den 4 dezer medegedeeld dat de Beijersche troepen in den vroegen mor gen deze stad verlaten hebben. Daar deze bij uitsluiting gebezigd werden ter uitvoering der bekende dwangmaatrege len tegen de ingezetenen, hoopt men nu van dien drukken, den last onthevet, te zijn. De aldaar verwacht wordende

Middelburgsche Courant | 1851 | | pagina 1